Twee heren ^mÈmm \\J 'U zij de glorie' met een enthousiaste groep medewerkers OPEL Nieuws Radio Goeree Lokaal start Christelijit verzoekplatenprogramma ■(yMirmaaurd Tentoonstelling tekenclub Ceciel Schone in 't Blaeuwe Huus Nieuwe Wet Werk en Bijstand staat centraal op discussie en forum avond Euronext houdt lezing over obligaties bij de Rabobank Bijeenkomst over energievoorziening Verkoping Zendingwinkeitje Ouddorp Dorcas voedselactie Ooltgensplaat MAKELAARDIJ "Bij voldoende belangstelling wellicht uitbreiding tot twee uur" "Graag sponsoring bij aanschaf nieuwe CD's" Informatie over 'U zij de glorie' ö^- chr. streekblad op gereformeerde grondsla voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden FOTO acfief in beeld ea geluid Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? vmw.cormelissant.nl OBILITEITSCENTRUM Nijverheidsweg 4, Dirlcsland Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Autobedrijf Cor Melissant 0187-6015 98 F/aArtee Caravans 0187-60 5191 Cor Melissant Tweewielers 0187-601706 ERA (0187)47 02 72 of (0187) 68 45 45 Altijd 60 kwaliteitsoccasions met 6 tof 12 maanden BOVAG-garantie. i'^^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVELD-TEL 0342-405 140 Radio Goeree Lokaal, de lokale omroep voor de gemeente Goede- reede heeft besloten om per 1 december met een nieuw radiopro gramma te beginnen. Dit zal een Christelijk verzoekplatenprogram ma zijn, dat iedere week wordt uit gezonden en waarvoor de luiste raars op verschillende manieren verzoekjes kunnen indienen. 'Groós' Vrijdag 21 november 2003 76e jaargang nr. 7258 U heeft dat beeld natuurlilk ook wel gezien. Twee heren bij de intemiptiemicrofoon In de Tweede Kamer. Van der Vlies van de SGP en Herben van de LPF. Vertegenwoordigers van twee onderscheiden denkwerelden. Twee opvattingen over waarden en normen en hoe we daaraan komen. De eerste iets afgewend van de tweede, die zojuist zijn feestneus heeftopgezet Jawel, een feestneus. Dat is goed voor de bekendheid, zuilen we maardenken. Een Tweede- Kamerlid met een feestneus. Een satiricus zou hem met een paar zinnen niet bekend, maar overbekend kunnen maken. Gênant was het wel. De aanleiding tot dit aanschouwelijk onderwijs was helemaal niet zo feestelijk. De minister-president en de minister van Justitie hadden iets gezegd over de wijze waarop het koninklijk huis in zogenoemde sati rische programma's over de hekel werd gehaald. Dat kon toch wel een beetje gematigder. De media zou den er rekening mee moeten houden dat het hier over het koninklijk huis ging en dus - direct of indirect - over de Kroon. Daar zit hem nu net de kneep. Hare l\/laiesteit de koningin is niet alleen hoofd van een familie in woeli ge tijden, maar ook staatshoofd. Als zodanig vormt zij samen met de regering de Kroon, een staatsorgaan. Duidelijk is dat de wijze waarop dat ambt wordt uit geoefend zijn weerslag heeft op hoe de bevolking het gezag van de Kroon accepteert. Koningin Beatrix doet dat met waardigheid. Wat er nu gebeurde, had zijn oorsprong in familieom standigheden. Dat Is erg genoeg. Ook een paleis blijkt steeds meer een glazen huis. Die verwikkelingen waren onderwerp in satirische programma 's. Daarvan afgeleid ligt de Kroon onder vuur. 'Wilt u dat wel beseffen?', was de boodschap. Satire en satire is twee. Een satire is van oorsprong een hekeldicht Het hekelt ondeugden of misstanden. Hekelen is scherp beoordelen, of afkeurend bespre ken. Dat is wat anders dan loltrappen. Het kan er makkelijk in ontaarden. De echte satiricus heeft dus een boodschap. Hij wil iets rechtzetten, iets aan de kaak stellen. Hij heeft een doel. Er zijn satirische pro gramma's die op de achtergrond grote invloed heb ben gehad op het beeld dat bijvoorbeeld van een poli ticus werd gevormd. De satiricus wil het anders en vergroot bepaalde eigenschappen van het onderwerp uit om de mening te beïnvloeden. Het argument 'het is allemaal veel onschuldiger dan de minister-president suggereerdegaat dus niet op. Er zit een mening achter Niet voor niets beroept men zich op de vrijheid van meningsuiting. En anders is het geen satire, maar een grappig-nou-ja ten koste van iemand die zich in dit geval ook nog niet kan verwe ren. Achter een echte satire zit een visie. Visies zijn geënt op een waarden- en normenpatroon. Dat niet alleen, maar ook de wijze waarop die visie wordt uitgedra gen, berust op waarden en normen - lees: kwaliteits eisen. Daar schortte wei een en ander aan. Dat had de heer Herben van de LPF - met die feestneus - goed begrepen. Die neus had namelijk wel een functie. Zij illustreerde een vraag: Is dit ook verloedering? Satire op niveau kan ingrijpend zijn, maar is intellec tueel te pareren. Satire op het niveau van lol werkt in op andere gevoelens. Dat de familie Van Oranje mensen zijn van gelijke beweging als wij allen, wisten we al lang. Dat dit gegeven wordt uitgespeeld omdat 't het staatshoofd betreft, is kwalijk Dat leidt inderdaad tot verloede ring. Het van God gegeven ambt-jawel aan mensen kinderen - wordt naar beneden gehaald. De grondlegger van onze staat, prins Willen van Oran je, leert via ons volkslied een andere weg. In een tijd dat er veel satirische pamfletten in omloop waren tegen de Spaanse overheersing, werd in zijn naam gedicht: De koning van Hispanje, heb ik altijd geëerd. Twee mannen, twee denkwerelden. De één: blijf van het instituut Kroon af, je ondergraaft er het ambt mee. De ander die - misschien wel onbedoeld - het ambt naar beneden haalt, in het hier en nu. Je vraagt je af wie de lachende derde(n) zijn. MAKELAARDIJ Middelbarnis B.V. Voor de Icoop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 In de maand november wordt in het Oud- dorpse WV-kantoor, 't Blaeuwe Huus, een tentoonstelling gehouden door de tekenclub van Ceciel Schöne-Sarlemijn. Zij geeft zowel tekencursussen aan volwassenen als aan kinderen vanaf 7 jaar. De tentoonstelling bestaat uit tekeningen waarbij diverse tech nieken zijn gebruikt zoals pastel, aquarel en acryl. De cursisten hebben ieder de naar hun eigen mening meest geslaagde tekening uit gekozen. Er wordt deels naar vrije opdrach ten en deels naar gebonden opdrachten gewerkt. Vanwege de I50e verjaardag van Vincent van Gogh hebben enkele kinderen een eigen 'Van Gogh' geschilderd. De teke ningen zijn te bewonderen tijdens de ope ningstijden van WV Ouddorp aan Zee: maandag t/m vrijdag van 8.30-12.00 en 13.00-17.30 uur en zaterdag van 8.30-12.00 en 13,00-16.00 uur. COMBI uur fptv-t^ryk» OUDDO» WMtftreotU U (0117) ótlill fu 6U734 Iedere burger wordt geacht zelfstandig in zijn eigen bestaan te voorzien. Dit uitgangs punt staat centraal in de nieuwe Wet werk en bijstand, die op 1 januari 2004 wordt inge voerd. Wie niet zelf in zijn bestaan kan voor zien, krijgt ondersteuning bij het vinden van werk, en inkomensondersteuning voor zolang dat nodig is. Door de nieuwe Wet Werk en Bijstand zal er veel gaan verande ren voor de burgers, de gemeenten en de sociale instellingen. Om die reden organi seert de PvdA Goeree-Overflakkee een foruin en discussieavond over deze nieuwe wet waarbij de inbreng van alle betrokken op prijs wordt gesteld. Om de avond vorm te geven zijn als inleiders aanwezig: Mariëtte Hamer (Tweede Kamerlid PvdA), Marjanne Veldhuis (wethouder Sociale Zaken van de gemeente Tholen) en J. van Geffen (direc teur van het Binnenhof). Als gespreksleider zal A.J.C, van Pelt, burgemeester van Oost- flakkee, fungeren. De Wet Werk en Bijstand (WWB) vervangt de algemene bijstandswet (ABW), de wet financiering ABW, lOAW, lOAZ, de wet inschakeling werkzoekenden (WIW) en het besluit instroom-doorstoombanen (ID- banen). De gemeente krijgt een heel belangrijke rol bij de bepaling van het beleid en de uitvoe ring van deze wet. Daarom is het zaak dat lokale groepen zich tot de gemeente wenden om daar aan te dringen op een beleid en een uitvoering die in het belang is van uitke ringsgerechtigden. De eerste partij die daar bij aangesproken kan worden is de gemeen teraad. Die heeft een centrale rol in het sys teem van de WWB: er moeten kaders worden gesteld voor het te voeren beleid en de uitvoering moet worden gecontroleerd, waarvoor ook toetspunten (beleidskaders) nodig zijn. In de Wet Werk en Bijstand staat.dat de gemeenteraad op drie terreinen verordenin gen moet vaststellen. En verder zal de gemeenteraad ook op een aantal andere pun ten aan moeten geven welke accenten gelegd moeten worden in het gemeentelijke beleid. Daarmee is de gemeenteraad een heel belangrijk aan spreekpunt voor lokale groepen. De gemeenteraad is als eerste aan zet. Een goede inventarisatie van alle knelpunten en oplossingen is van zeer groot belang om een welovervogen standpunt in te nemen, vandaar de discussieavond op woensdag 26 november a.s. Deze avond wordt gehouden in de Grutterswei, Willemstraat 14 te Oude Tonge, aanvang 19.30 uur; de zaal gaat open om 19.00 uur. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxaleur. lid NVM 0187-476555 De effectenafdeling van de Rabobanken Flakkee Oost en West-Flakkee organiseerde, in samenwerking met Euronext N.V., op donderdagavond 6 november jl. een lezing over obligaties. Dit alles gebeurde in de aan gename setting van het onlangs vernieuwde kantoor van de Rabobank en bibliotheek in Ouddorp. Zo'n 45 belangstellenden waren hierbij aanwezig. De heer Ruitenburg van Euronext vertelde de geïnteresseerden over alle aspecten van obligaties. Na de pauze volgde nog een uit leg over een vrij onbekend beleggingspro- dukt 'Trackers'. Een tracker is een beleg gingsfonds dat exact een index volgt. Onder het genot van een hapje en een drank je na afloop, waren er deze avond veel posi tieve geluiden waar te nemen. Voor de meesten was het een leerzame en interessan te bijeenkomst. Op donderdag 27 november a.s. wordt door beide banken en Euronext wederom een lezing georganiseerd. Dit keer zal het gaan over opties en zal de lezing plaatsvinden in het kantoor van de Rabobank in Oude Ton ge. Iedereen die in opties geïnteresseerd is, is vanaf 19.30 uur van harte welkom.. DIRKSLAND - Op de energiemarkt is tegenwoordig een diversiteit van energie aanbieders. Kunnen wij daar ook een keuze in maken? Ja. Maar dan zullen we op diver se voorwaarden van de aanbieders moeten letten. Er is sprake van en verschillende opbouw in prijzen. Windmolens zijn in ons gebied al lang geen bijzonderheid meer, maar is een windmolen ok interessant op uw eigen bedrijf? Nieuw op het gebied van een aiïdere manier van energievoorziening zou een 'windwall' kunnen zijn. Over al deze dingen wordt u geïnformeerd tijdens de eer ste winterbijeei3comst van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflak kee, die gehouden wordt in verenigingsge bouw 'de Schakel' te Dirksland. Spreker is de heer G. Zwarts. De avond begint om 19.30 uur. ELISSAHT In het Hervormd Verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', aan de Preekhiïlaan in Ouddorp is er op donderdag 27 november weer een ver koping van het Zendingswinkeltje. De ver koping begint 's ochtends om 9.00 uur en druut tot 's middags 16.30 uur. Er zijn veel dingen te koop, zoals: koekjes, fruit, boerenkaas, bloemen, leuke cadeauar tikelen, ondergoed, (kerst)kaarten, schoon maakartikelen, enz. Koffie, thee, limonade en cake staan klaar voor de bezoekers. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor het werk van Esther Klaassen onder blinden en gehandicapten in China. Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Informatie Opel Linkz en vanz^fsprekendal onze occasions incf. fofo In Ooltgensplaat konden 42 pakketten naar Oost-Europa worden verzonden. Landelijk worden er 46.000 voedselpakketten ver stuurd. Dinsdag 9 december vertrekken 20 vrachtwagens met ongeveer 20.000 voedsle- pakketten, kleding en dekens vanuit Enkhui- zen naar Albanië, Moldavië, Roemenië, Rusland, Kosovo, Bosnië, Oekraïne en Noord-Ossetië. Een ieder die aan pakket of een deel hiervan heeft gegeven wil de organisatie harteUjk bedanken. 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs NVM Kijk op ww^.axxiauto.nl of kom langs.'Watertoren 25, Dirksland Tel. 60 35 90 REGISTER ACCOUNTANTS De medewerkers van 'U zij de glorie' tijdens de proefuitzending, v.l.n.r.: Kees Grinwis, techniek, KoTanis, Miep Tanis en Marjo Vlietland. Zittend: Elly van der Zande, Bram Klijn en Jolte Klepper. Technicus Come Grinwis ontbreekt op de foto. Maandagavond zochten we de redactie en de presentatoren van het nieuwe programma op in de studio van Radio Goeree Lokaal. Op die avond werd er 'droog geoefend' door middel van een proefuitzending. Het resul taat mag er zijn want het klonk heel profes sioneel, ondanks de hier en daar aanwezige 'plankenkoorts'. Eén van de initiatiefnemers. Bram Klijn uit Ouddorp verklaart dat het idee om ook voor de gemeente Goedereede een dergelijk pro gramma te ontwikkelen al heel lang geleden geboren is. "Al een jaar of zes spelen we al met de gedachte om een verzoekplatenpro gramma te starten, maar het kwam er niet van om het idee in de praktijk te brengen''. De heer Klijn, die programmacoördinator is van 'U zij de glorie' en een enthousiast zan ger in het Dirkslands Maimenkoor, is tevre den dat er nu op maandag 1 december een start wordt gemaakt. Het idee werd bij hem geboren, toen hij hoorde dat er bij een der gelijk programma elders bij een lokale omroep op Goeree-Overflakkee, veel ver zoekjes binnenkwamen uit de gemeente Goedereede. "Ik dacht dit moet toch ook via Radio Goeree Lokaal mogelijk zijn!" PBO Door de overheid is het verplicht gesteld dat iedere lokale omroep een Programma Bepa lend Orgaan (PBO), dient te hebben. Zo ook bij RGL. In dit orgaan zijn uit verschillende maatschappelijke organisaties, zoals kerken, politiek, werkgevers, werknemers, sport, en uit de zorg en welzijngroep afgevaardigden vertegenwoordigd. Dit orgaan komt een aan tal malen per jaar bijeen om de programme ring van de omroep, die een afspiegeling dient te zijn van de samenleving, te toetsen aan een groot aantal criteria. Ook Klijn en mevrouw Miep Tanis uit Goedereede- Havenhoofd waren in dat orgaan vertegen woordigd. Zij hebben een voortrekkersrol vemild bij het totstandkomen van het pro gramma. Allereerst was het doel om een flink aantal medewerkers te vinden die zich beschikbaar willen stellen. De initiatiefne mers leggen uit dat dit heel belangrijk is, want als het prograimna eenmaal draait moet er wel iedere week een aantal mensen aan de slag voor dat het op de radio te horen is. Het is de bedoeling dat het programma ook in de vakantietijd gewoon doorgaat, dus er moet een behoorlijk aantal mensen aanwezig zijn om de continuïteit te waarborgen. Maar, zoals maandag bleek, is het de voortrekkers gelukt om een achttal mensen te vinden die zich 'met hart en ziel' zullen gaan inzetten voor 'U zij de glorie'. Eerst één uur De programmacoördinator van RGL, Tim Hoek uit Stellendam, legt uit dat er eerst gekozen voor één uur 'U zij de glorie'. "We weten nog niet precies hoe de reacties van de luisteraars zullen zijn en de ervaring leert dat de bevolking uit de gemeente Goedereede in het begin nog wel eens stug wil reageren. Als blijkt dat de belangstelling zo groot is dat één uur te kort is, dan is er de ruimte op de zender om 'U zij de glorie' nog met een extra uur uit te breiden. Dus het ligt aan de luisteraars of dat tweede uur er bij komt". Het programma zal vanaf maandag 1 decem ber van zeven tot acht uur worden uitgezon den. Normaal wordt op die tijd een kerk dienst van de Doopsgezinde Gemeente uit Ouddorp herhaald. Deze herhaling zal niet verdwijnen maar zal wat later op de avond worden uitgezonden, zo verzekert Hoek. De initiatiefnemers verwachten dat dit pro gramma in een behoefte zal voorzien. Ze hebben zich in de voorbereiding allereerst gericht op Zorgcentrum De Vliedberg in Ouddorp. Ze denken dat er in eerste instan tie veel verzoeknummers zullen worden aan gevraagd voor de bewoners van De Vhed- berg. Daarom zijn die bewoners, en via hen hun familieleden, al op de hoogte gesteld. Op de balie bij de receptie van 'De Vlied- berg' liggen formulieren waarmee een ver zoekje kan worden aangevraagd. Deze kun nen tot vrijdagmiddag vijf uur bij daar ook weer worden ingeleverd. Vervolgens haalt één van de samenstellers van het programma deze formulieren op en kunnen de voorbe reidingen voor de maandagavonduitzending starten. De programmamakers wijzen erop dat ook mensen van buiten 'De Vliedberg' ook hun verzoekjes bij de receptie van het zorgcentrum kunnen iiüeveren. Natuurlijk kunnen de verzoekjes ook gedaan worden via de post en de fax. Doordat het een 'live-uitzending' is kan er ook tijdens het programma gebeld worden naar de stu dio van RGL. Het is de bedoeling dat er niet alléén maar verzoekjes voor geesteUjke muziek ten gehore worden gebracht. Er is ook ruimte voor een overdenking. "Ongeveer half acht zal er een meditatie of een gedicht worden voorgelezen. De onderwerpen worden zoveel mogelijk afgestemd op tijd van het kerkelijk jaar. Hier kan nu nog niet zoveel tijd voor worden ingeruimd, maar we hopen als het programma aanslaat en we naar een twee uur durende uitzending kunnen gaan, hier meer gelegenheid voor is. We kunnen dan eventueel predikanten of ouderlingen uitnodigen om een korte overdenking uit te spreken", Aldus Klijn. De medewerkers aan het programma zijn afkomstig van verschil lende kerken uit de gemeente Goedereede en men verwacht dat deze veelvormigheid ook in het programma is terug te vinden. Miep Tanis, die de hoofdredactie van het programma verzorgt, is spreekbuis van het presentatieteam als zij verklaart 'gróós' te zijn dat ze aan dit programma mag meewer ken. En dit gevoel van trots valt ook te bespeuren bij de andere medewerkers. Want ondanks de 'hectiek' die het oefenen van het programma meebrengt, straalt het enthou siaste van de medewerkers af. Het is nu aan de reacties van de luisteraars van 'U zij de glorie' gelegen of het uurtje van maandag avond uitgebreid gaat worden naar twee uren. Ondanks dat de verzameling CD's uit de privé-verzameling van de programmama kers een behoorlijke omvang heeft, zouden zij graag nog meer nieuwe CD's in hun bezit krijgen. De heer Klijn denkt dan aan koren, die een nieuwe CD maken. Hij zou graag zien dat bij de presentatie van een nieuwe CD er ook gedacht wordt aan het programma 'U zij de glorie', ze zullen een geschonken CD graag in ontvangst nemen, zo verzekert Klijn. Ook zijn andere sponsoren welkom, die het programma financieel of materieel willen steunen, bij het verkrijgen van CD's. Een dergelijke schenking zal zéker een gevarieerd muziekaanbod ten goede komen. Het is de bedoeling dat iedereen een ver zoekje kan indienen als teken van meeleven met bijvoorbeeld jubilea, verjaardagen en ziekte. In december zullen er drie uitzendingen zijn, waarvoor verzoekjes kunnen worden inge diend. De samenstellers kunnen dan het geoefende in de praktijk brengen. Dit zal zijn op de maandagen 1, 8 en 15 december. Op de Kerstdagen zal er door het team een speciaal kerstprogramma verzorgd worden met muziek, gedichten en meditatie. Dit zal op Eerste Kerstdag tussen 14.00 en 16.00 uur worden uitgezonden. Een herhaling van dit programma zal op Tweede Kerstdag tus sen 19.00 en 21.00 uur worden verzorgd. Vanaf januari 2004 gaat het team er weke lijks op volle sterkte tegenaan om mensen te venassen met 'muziek met een boodschap' Voor de belangstellenden voor het ver zoekplatenprogramma alles nog eens op een rijtje: Radio Goeree Lokaal is via de kabel in de gemeente Goedereede te beluisteren op 105.9 Mhz. In de ether is de omroep te ontvangen om 105.6 FM. In de Vlied berg zal de huisomroep tijdens de uit zenduren van 'U zij de glorie' ook op het programma zijn afgestemd. Het programma is iedere maandagavond te beluisteren vanaf 19.00 uur. Verzoekjes kunnen worden aangevraagd via de formulieren bij de receptie van 'De Vliedberg' of via de fax van RGL: 0187-684091. Ook kan er tijdens de uit zending gebeld worden naar de studio: telefoon: 0187-682630. Natuurlijk kun nen er ook verzoekjes per post worden ingediend op het adres: Radio Goeree Lokaal, t.a.v. 'U zij de glorie'. Postbus 157, 3253 ZJ Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1