1 1 A^^t Vooruit verzorgt flitsend concert in Achtliuizen Positieve waardering voor zuiveringsschap in bedrijfsvergelijlting M 9 W IS fi If SI Met Wie??? Met Sinterklaas Erwtensoepactie Stellendam Tot een andere keer bij leven en gezondheid. Damclub 'Denk en Zet' Elll Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer n Kerstmiddag Vrouwen rondom Goeree Instrumentaal concert in Nieuwe Kerk Zierikzee ^n^Müp: Oude Ambachtendag in 'de Samaritaan' WWZ-kerstconcert met Urker visserskoor 'Crescendo' 1 2 3 4 5 6 1 l^v,,,:. ;-:fe::^l /:{-:vX-p|H~ 7 8 9 10 12 yiifvcpH^er s Bijnagtes (Scherpenisse) Liesbeth Bos, Julianastraat 24, 3257 Ooltgensplaat (26-11- 1992) en Naomi Clement, Nep- famuslaan 4, 3255 TP Oude- Tonge {25-11-1995) hopen te ver jaren. Wie stuurt hen een kaart? ^Cfn: Come Bos (Ooltgensplaat) is deze w^eek de enigste. Gefeliciteerd! Middelharnis/Sommelsdijk Uitslagen van 17 november 2003 PAGINA 11 iVRUDAAG 21 NOVEMBER 2003 Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden te Dordrecht blijkt in de recent gehouden bedrijfsvergelijking 2002 tot de meest innovatieve waterschappen te beho ren. In deze bedrijfsvergelijking, een initia tiefvan de Unie van Waterschappen, worden de diverse waterschappen beoordeeld op diverse aspecten van hun zuiveringstaak (het zuiveren van afvalwater). In deze tweede bedrijfsvergelijking, de eer ste dateert van 1999, scoort het zuiverings schap boven gemiddeld. Ook is onderzocht hoe de waterschappen gewaardeerd worden door de diverse stakeholders als omwonen den, gemeenten en handhavers. ZHEW wordt door de omwonenden van de zuive ringen beoordeeld met een 7.1 en ligt daar mee op het gemiddelde van de verschillende organisaties. Vergunningverleners en -hand havers waarderen de inspanningen van het zuiveringsschap zelfs met een 7.4. Qua kosten doet het zuiveringsschap het bovengemiddeld goed. In vergelijking met de overige waterschappen betaalt de inwo ner in het gebied van het zuiveringsschap minder voor het Wvo-tarief (de jaariijkse belastingheffing) van het zuiveringsschap dan bij het gemiddelde waterschap. Ook blijkt uit de bedrijfsvergelijking dat de kos ten voor de bewoners geringer zijn gestegen dan de inflatie. Verwijderingseisen voor stikstof Opvallend aspect binnen de bedrijfsvergelij king is dat de meeste waterschappen niet voldoen aan de verwijderingseisen voor stik stof. Ook het zuiveringsschap kan momen teel (nog) niet voldoen aan deze wettelijke eisen. Oorzaak hiervoor is de verouderde awzi Dordrecht. De voorbereidingen zijn in volle gang om deze zuivering te slopen en een nieuwe afvalwaterzuiveringsinrichting (awzi) te bouwen. De nieuwe zuivering zal per I januari 2006 in bedrijf zijn en op dat moment zal het zuiveringsschap, conform de wet- en regelgeving, ook voldoen aan de verwijderingseisen voor stikstof. Een van de belangrijkste aandachtpunten bij het zuiveringsschap en die ook tijdens de bedrijfsvergelijking aan de orde kwam, is het hoge energieverbruik. Vanuit haar mis sie heeft het zuiveringsschap duurzaam ondernemen centraal staan. De afvalwater zuiveringsinrichting Dokhaven, de enige ondergrondse awzi in Nederland, draagt met name bij aan het hoge energieverbruik. Vol gens Willem Agenant, als Clustermanager verantwoordelijk voor het zuiveringsbeheer van ZHEW, staat het energieverbruik onder voortdurende aandacht en worden er diverse initiatieven ondernomen om het verbruik te reduceren. Daarnaast produceert het zuive ringsschap ca. 9% van het energieverbruik als groene energie terwijl jaarlijks de hoe veelheid ingekochte groene energie toe neemt. Uit de bedrijfsvergelijking blijkt dat bijna alle waterschappen niet kunnen voldoen aan de afnameverplichting. Elk waterschap gaat een verplichting aan met gemeenten over de hoeveelheid afvalwater die zij dienen te nemen. Dat betekent dat zij voldoende capa citeit moeten hebben om het afvalwater naar zuiveringsinrichtingen te transporteren en daar te verwerken. Het zuiveringsschap hgt duidelijk boven het gemiddelde van de afna meverplichting, maar ziet nog allerlei uitda gingen om samen met de verschillende gemeenten te gaan voor de 100% afname verplichting. Een ander verbeterpunt zijn volgens Age nant de vergunningsvoorwaarden. Met name oudere afvalwaterzuiveringsinrichtin gen voldoen in onvoldoende mate aan deze voorwaarden. Met de bouw van de awzi Dordrecht en de vervanging van de tech nisch verouderde zuivering wordt hiermee een flinke inhaalslag gemaaJct. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a EUandcn-Nicaw.<<, Postbas 8, 3240 AA Middeiharnls. Per maand zijn er 100 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boekea- bon van 10,-. Verleden week hebben jullie er misschien wel van opgekeken tijdens het teksten zoe ken in de Bijbel, dat het haar van Absalom zo zwaar woog. Hij heeft een hele vracht moeten hebben zal je denken. Verklaarders vermoeden dat er zilververf ingesmeerd was voor de pronk. Zo'n rijke prins had daar allicht geld genoeg voor. Zilver, tja dat brengt natuurlijk het gewicht eraan. Vier vraagtekens vormen het Bijbelse kruis woordraadsel. Waag je er maar eens aan. Horizontaal: 1Vader van Izak. 3. Vrouw van Abram. 5. Profeet die voor kaalkop werd uitge scholden. ^móitiliè^^ië^aiitësii:'-; 6. Koning van Ammon. (1 Kron. 19:1) 7. Broer van Ezau. 9. Bij deze berg zag Mozes de brandende braambos. 11Aan deze beek woonde Delila. (Rich. 16:4) 12. Stad in de vlakte van Sodom. (Gen. 10:19) Vertikaal: 1. Daar werd Filippu.s gevonden toen hij de Moorman gedoopt had. (Hand. 8:40) 2. Moeder van de Heere Jezus. 3. Melaatse bij wie de Heere in huis kwam. 4. Derde kind van Etam (zie 1 Kron. 4:3.) 7. Werd aan het kruis genageld. 8. Koning van Moab. (Num. 22:2 en 3) 9. Profeet die met een hoer moest trou wen. 10. Koning die Nadab doodde. (1 Kon. 15:25-29). Ouderen en minder validen uit de gemeente Goedereede zijn op dinsdag 9 december a.s. hartelijk welkom in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp tijdens de kerstviering van de ver eniging 'Vrouwen rondom Goeree'. De bij eenkomst begint om 14.30 uur. U kunt uzelf of anderen opgeven op 2 december a.s., 's avonds van 19.00-21.00 uur bij Janneke Lokker, tel.: 682102. Namurlijk weten wij allemaal wie Sinter klaas is. We weten ook dat hij weer in het land is en dat hij bijna jarig is. Maar.er zijn natuurlijk dingen die we nog niet weten. Daar probeert het programma 'Met Wie???' op Radio Flakkee woensdag 3 december vanaf 18.00 uur achter te komen, als Sinter klaas in de studio is. Zou Zwarte Piet er ook bij zijn? De herhaling is op donderdag. Ook van 18.00 tot 19.00 uur. De Stellendamse Hervormde Vrouwenver eniging 'Onderzoekt de Schriften' heeft weer een actie. Deze keer een erwtensoepac tie t.b.v. de 'nieuwe kerkkachel'. Er is een bekwame kok gevonden, die op ambachtelij ke en hygiënische wijze de erwtensoep klaarmaakt. Zaterdagmorgen 29 november vanaf 9.30 uur zal met de soep langs de deur worden gegaan. U betaalt 3 voor één liter, dus voor de kosten hoeft u het niet te laten. Wilt u er zeker van zijn dat u deze heerlijke erwtensoep niet misloopt, dan kunt u die nu al bestellen door één van de volgende tele foonnummers te bellen: 491881 (mevr. Moijses), 491938 (mevr. Rodenhuis) of 493565 (mevr. Roon). De soep wordt dan bij u thuis afgeleverd. Op zaterdag 29 november 2003 geeft het gezin Stouten uit Kerkwerve een concert in de Nieuwe Kerk te Zierik zee. Arianne en Aleida spelen dwars fluit, Christiaan en Marien bespelen het orgel. Tevens werkt Kriston van Bemmel mee, die vleugel en orgel speelt. Ze maken gebruik van het Kam en Van der Meulen-orgel, een drie-klaviers Domus-orgel, een Yama ha-vleugel, en 2 dwarsfluiten. Het programma bevat geestelijk en licht- klassiek repertoire. Arianne (12) en Aleida Stouten (14) spelen op de dwarsfluit Zij hebben allebei les gehad van Carla Sevestre in Brouwershaven. Alei da studeert nu aan de muziekschool in Zier ikzee bij Bart Groeneveld. Christiaan (18) en Marien (20) bespelen de twee orgels. Zij hebj)en jaren orgel gestudeerd bij Rinus Ver- hage. Marien studeert momenteel aan het conservatorium te Brugge bij Ignace Michiels. Als gezin hebben zij een CD gemaakt met geestelijk en klassiek repertoi re. De opname werd verzorgd door Joop de Visser van JVRecords uit Middelburg. Kriston van Bemmel (21) kreeg vroeg belangstelling voor het koninklijke instru ment: het orgel. Op 7-jarige leeftijd ontving hij zijn eerste orgelonderricht van kerkmusi cus H.A. Brokking. Daarna volgde hij voor een korte periode een orgelstudie bij André van Vliet. Momenteel ontvangt hij zijn orgellessen van Gerrit Christiaan de Gier. Kriston is organist in de Nederlands Her vormde gemeente van Lopik. Het programma van het concert in Zierikzee bestaat uit verschillende onderdelen. Er wor den bekende psalmen en geestelijke liederen ten gehore gebracht op dwarsfluit, vleugel en orgel. Ook kunt u luisteren naar enkele klassieke werken. De aanvang van het con cert is 20.00 uur. De entree bedraagt 3 voor volwassenen, kinderen onder de 12 jaar mogen gratis naar binnen. Lianne Broere (Sommelsdijk) maakte een laatste puzzel. Het was eigenlijk bedoeld om net haar bon nog te verdienen. Inmiddels is dat gelukt. Wie weet is hij al ingewisseld. Maar hoe het ook is, haar woordzoeker willen we toch niet overslaan. Het is weer eens wat anders dan we gewoon zijn. Zoek in dit letterveld de Engelse namen van de landen die hier staan. Dat wordt dus ver talen. Misschien kan je broer of zus die al in het voortgezet onderwijs zit je helpen Trouwens vanaf groep 7 van de basisschool krijg je ook al Engels. Het gaat nu uiteraard niet om de overblijvende letters. Inleveren: Het letterveld met de weggestreepte Engelse woorden éf'gewoon alleen de vertaalde tan- dennamen. E F H S E T A T S D E T I N U A N R H W G E R M A N Y D F U R G RA Y I Z X C V B N M A F S R R L N H T D A N M A R K G T V I H A C H S E M A N M H H R Y T H K N E P E I R R G T H I F A H K H D A G R I F F R J A T L Y R R H I N C L E F E K D F Y A W R 0 N N Y L A X Q L J I L E N A R D H S S X N D P N I A T T I R B T A E R' G D 0 Q W E R T Y U U I A I S S U R Streep weg (maar dan in het Engels): Duitsland Groot-Brittannië Engeland Spanje Frankrijk Italië Zwitserland Oostenrijk Noorwegen Rusland Verenigde Staten Denemarken. De oproep voor Nathalie werd dus geen flop, maar leverde 2 kaarten op. Bij jullie gaat alles okay. In de winkel ben je tevree. 'k Zou zeggen: "Houden zo! Groeten van Nel en Ko. Zwaaien aan deRingen! Ja maar dan wel anders opgevat. Mischien kun je het ook eens proberen bij je vriendin? Woensdag 26 november wordt in verpleeg huis 'de Samaritaan" te Sommelsdijk een Oude Ambachtendag georganiseerd. Van 10.30-15.30 uur staan er in de recreatiezaal diverse kramen opgesteld en worden er demonstraties gehouden. Het zal een bont gezelschap van deelnemers zijn, die uit het hele land naar Sommelsdijk komen om te laten zien wat ze maken, en vooral ook hoe. Voor de ouderen zal het een dag van herken ning worden; veel oude ambachten worden vandaag de dag niet meer uitgeoefend. Wat voeger zo gewoon en vertrouwd was, is nu een soort folklore geworden. Maar gelukkig worden er nog veel ambachten als demon stratie-ambacht uitgeoefend en kan men d.m.v. markten en braderieën zo af en toe een bük terug in de tijd werpen. In ieder geval kunt u in 'de Samaritaan' de volgende ambachten verwachten: stoelen biezen, kantklossen, mosterd maken, beursen brei en, edelsmeden (met oud bestek), karakter- poppen maken, glas graveren, voUcsschilde- ren, manden vlechten, spinnen en glas in lood. Niet alleen de ambachten zijn oud maar men geeft de demonstraties ook in oude klederdracht uit de streek waar men vandaan komt. Natuurlijk is het ook moge lijkheid om gezellig een kopje koffie te drin ken. Verder worden er pannenkoeken gebakken en verkocht en zijn er ook weer oliebollen. Tenslotte treedt tijdens de Oude Ambachtendag ook 'monsieur René' op; hij speelt tussen 14.00 en 15.30 uur op de accor deon. De Oude Ambachtendag wordt voor het eerst georganiseerd en vervangt dit jaar de wintermarkt. In het voorjaar wordt de tra ditionele (hobby) voorjaarsmarkt weer geor ganiseerd. Op maandag 24 november gaat de kaartver koop van start voor het W.W.Z.-kerstconcert op 13 december in de Herv. dorpskerk te Oud-Beijerland. Medewerking aan concert wordt verleend door het Urker visserskoor 'Crescendo' o.l.v. L. Kramer. De organist, die zowel koor- als samenzang zal begelei den, is Harm Hoeve. Het beloofd wederom een prachtige avond te worden t.b.v. het Wereld wijde zendingswerk van de MAF- zendingsvliegers. Reeds vanaf de maandag na het WWZ-concert van jl. 8 november in Tholen komen er al vele aanvragen binnen voor het kerstconcert in Oud-Beijerland. De aanvang van het concert is 19.00 uur, de kerk gaat open om 18.15 uur. De toegangs prijs bedraagt 6 voor volwassenen en 3 voor kinderen t/m 12 jaar. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij Bijbelkiosk 'Het leven de Woord' te Oud-Beijerland, Boekhandel 'De kandelaar' te Ridderkerk, Boekhandel Van der Boom te Sommelsdijk, telefonisch via nummer 0187-603510 en via de website www.wwz-concerten.nl. Wilt u dit prachtige concert bezoeken, wees er dan snel bij. Want vol is vol. Afdeling 1 I. Koese - J. Lodder 3-0 Afdeling 2 C. Polder - J. van Hoorn0-3 H.H. Verolme - W. Vroegindeweij .3 - O Afdeling 3 J. Groenendijk - D.A. Doomhein .0 - 3 B. du Pree - M. Prins 0-3 J.A. Nipius - R. Jacobs0-3 Zeeuv^se competitie 2e klas. Denk en Zet - Oostkapelle J.A. Dekker - J. Verstraate1-1 I. Mackloet - G. Jobse2-0 A. v.d. Veer- A.W. Smit 1-1 C. Spee - J. Poppe2-0 Eindstand: 6-2 in het voordeel van Denk en Zet. Vanwege de Zeeuwse partij was er in afde ling 1 maar één partij. Koese en Lodder maakten er een lange en spannende partij van. In de loop van de partij wist Koese zijn tegenstander flink onder druk te zetten waar Lodder niet meer onderuit kon komen; Koe se wikkelde mooi af naar winst. In afdeling 2 duurde de partij tussen Polder en Van Hoorn niet al te lang. Doordat Polder in het begin een slordigheidje beging, kwam Van Hoorn al snel een stuk voor, waarna Van Hoorn bekwaam de partij afwikkelde naar winst. De partij van Verolme en Vroe gindeweij was een moeilijke partij. Het was voor beide spelers goed opletten voor valle tjes. Nadat in de loop van het spel Verolme een mooie damzet over het hoofd zag, dacht Vroegindeweij hiervan te profiteren met een prachtige combinatie naar dam met een stuk verlies. Maar, helaas voor Vroegindeweij, kon hij de dam direct weer inleveren door een daarop volgende combinatie van Verol me met doorbraak voor laatstgenoemde; hierna bleef er een slechte stand over voor Vroegindeweij, zodat die een nederlaag niet meer kon voorkomen. Toch wel een beetje geluk voor Verolme. In afdeling 3 werd weer flink voor de winst gespeeld. Groenen dijk, die tegen Doomhein in het middenspel twee stukken achter kwam, dacht dat hij er één terug kon pakken, maar dat liep verkeerd af. Want door een tempozet van Doomhein kwam er voor hem een damcombinatie in, waarna Groenendijk op flinke achterstand kwam en de partij ook direct opgaf Du Pree heeft het altijd moeilijk tegen Prins; zo ook nu weer. Prins wist in een goed gespeelde partij de winst voor zich op te eisen. Jacobs had het niet al te moeilijk tegen Nipius. Ondanks dat Nipius er alles aan deed, kon hij een nederlaag niet voorkomen. Het viertal van Denk en Zet heeft een knap- pe prestatie geleverd door de Zeeuwen uit Oostkapelle, die een verre reis hadden gemaakt, met een nederlaag naar huis te stu ren. Denk en Zet heft nu twee wedstrijden gespeeld en beide gewonnen. Al jaren spelen muzikanten van Fanfare orkest Voomit in Achthuizen, op Koningin nedag bijvoorbeeld, met de Dodenherden king van 4 mei en in de R.K. Kerk. Zaterdag 8 november speelde Fanfare-orkest Vooruit in Achthuizen, maar ditmaal voor een concert. De sporthal van Achthuizen werd omgetoverd tot een prachtige concert accommodatie. Door middel van prachtige verlichting en een groot beamerscherm was het orkest in staat een mooie sfeer te creëren. Het aantal bezoekers was verrassend. Leden van de Oranjevereniging van Achthuizen moesten veel stoelen extra neer toen de sporthal voUiep met mensen. Vooruit speelde een gevarieerd programma: voor de pauze speelde het orkest onder ande re Firework, het prachtige Hymn of the Highlands, Canto a Unicef en Symphonic Marches. Na de pauze speelde het leerlin- genorkest onder leiding van dirigent Ron Braber enkele leuke muziekwerken. Na een gezamenlijk werk. Junior Variations, waar voor beide orkesten apart werden geplaatst voor een mooi stereo effect, speelde Voomit het overige deel van het programma met onder andere DiscoSoulFunkRock en EIlo Bogs. Op het beamerscherm kon het publiek foto's bekijken van eerdere evenementen en van mooie sfeerbeelden. Uiteindelijk speelde Fanfare-orkest Voomit onder leiding van Jurgen Nab voor een volle sporthal. Twee mensen meldden zich aan om ook een ins- tmment te komen bespelen. Als u ook inte resse heeft om lid te worden kunt u contact opnemen met Leonard Braber, voorzitter van Fanfare-orkest Voomit, via telefoon 0187641173. via email braber@gh-.nl. Foto's van het concert kunt u vinden op de website van Voomit; www.personeel.glr.nl/lbraber U kunt natuurlijk ook eens gaan kijken op de repetitie van het orkest; op woensdagavond repeteert het leerlingenorkest onder leiding van Ron Braber van 18.45 tot 19.28 uur. Aansluitend speelt het orkest tot 22.00 uur. Het repetitielokaal van Voomit, het 'Bolba- eken' bevindt zich achter de RK Kerk te Oude Tonge. Er zijn muzikanten nodig op diverse instrumenten, onder andere op de bugel, hoom, bas en slagwerk. Als u op de repetitie langskomt kunnen ze bekijken welk instrament bij u past, melden ze u aan bij de Stichting Muziekonderwijs en kunt u het instmment gratis van het orkest gebraiken. Als u Fanfare-orkest Voomit in volle glorie in actie wilt zien moet u beslist Zaterdag 6 maart 2004 in uw agenda plaatsen. Op deze avond vind het jaarlijkse Voorjaarsconcert plaats in de Gmtterswei te Oude Tonge. Vanaf 20.00 uur zult u kunnen genieten van een gevarieerd aanbod van muziek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11