Appartementencomplex 's Landshaven officieel geopend Veranderde weers- en wegomstandigheden vragen om nieuw soort ruitenwissers De wereld van de eilanden ^™:!l®^®l'ï^^^^^^^ kwekerij Herkingen negeert doelstelling plattelandsbeleid Uitslag ZRO competitiewedstrijd Scliotejil P.V. De Trekvogels organiseert tentoonstelling Zomerzon met Snert- toernooi bij TYO Koor en barokorkest voeren Cantates uit mmsÊ 63% van de huidige ruitenwissers ontneemt bestuurder zicht op de weg Europees geld wordt verkeerd besteed NoSfltldd Is hfifl llfiD- SOMMELSDUK - Het apparte mentencomplex 's Landshaven aan de Isaac da Costastraat in Sommels- dijk is donderdagmiddag officieel geopend door de voorzitter van de Bouwvereniging Sonunelsdijk, de heer H.L. van Kampenhout. Hier mee vond een begin en tegelijkertijd een einde plaats; want wat voor de kersverse bewoners een nieuwe woonplek en fase in hun leven inluidt, houdt voor Van Kampen hout een einde in. Na 32 jaar zet hij een punt achter zijn bestuurlijke loopbaan. De totstandkoming en opening van 's Landshaven beschouwt hij als "een kroon op het werk", waarmee hij zeer verguld is. PAGINA 5 Maar liefst 50% van alle verkeerson gevallen overdag wordt mede veroor zaakt doordat een weggebruiker iemand anders te laat (of helemaal niet) ziet. Toch ondernemen automo bilisten niet onmiddellijk actie wan neer ze last hebben van slecht zicht doordat hun ruitenwissers niet goed functioneren. In een onderzoek dat namens niitenwisserfabrikant TVico in Nederland werd gehouden bij een aantal tankstations in de Randstad, bleek dat maar liefst 63% van de 275 ondervraagde automobilisten last heeft van slecht zicht doordat hun huidige ruitenwissers strepen of een zogenaamde 'vuilfilm' op de ruit ach terlaten. Deze vuilfilm wordt een steeds groter probleem door het inten sievere gebruik en daarmee gepaard gaande vervuiling van het wegdek. Hierdoor belandt er meer olie, koel vloeistof en rubberrestanten op de weg. Daarnaast bleek de fysieke staat van 32% van de 720 ruitenwissers matig tot onverantwoord te zijn. Met de introductie van een nieuw type rui tenwisser, waarbij een laagje Teflon rond het rubber is aangebracht, kan het aantal onge vallen door slecht zicht aanzienlijk worden teruggebracht. De Amsterdamse ambulance diensten GG&GD en VZA, waar aan de vei ligheid en bedrijfszekerheid van de voertui gen zeer hoge eisen worden gesteld, hebben de afgelopen maanden de Teflon ruitenwis sers kritisch getest en zijn overtuigd. Alle 46 ambulances zijn voortaan uitgerust met de Teflon ruitenwissers van fabrikant Trico. Een optimaal zicht voor de chauffeurs van ambulances is immers letterlijk en figuurlijk van levensbelang. De ruitenwissers zijn bovendien beter voor het milieu en de porte monnee. Slecht rubber vaak oorzaak van pro blemen De problemen met de huidige ruitenwissers worden, zo bleek uit het onderzoek, vooral veroorzaakt doordat het rubber van de wis sers vaak onder invloed van het weer en wegvuil uitdroogt, verhard, beschadigt of scheurt. Hierdoor kan het vuil en water op de voorruit niet goed worden verwijderd. Bij een enkeling zat er zelfs geen rubber meer op de wissers en was het (metalen) harnas kapot gebogen door het krabben van het ijs in de afgelopen winter. En dat terwijl goed func tionerende ruitenwissers juist bij extreme weersomstandigheden van belang zijn. In de winter bij nat weer en lage temperaturen en in de zomer wanneer autoruiten geteisterd worden door bijvoorbeeld vliegen, vogel poep en stof. Teflon ruitenwisser goed voor veilig heid, milieu en portemonnee De veranderde weers- en wegomstandighe den vragen om nieuwe technische oplossin gen. Met de nieuwste Teflon ruitenwissers van ruitenwisserfabrikant Trico behoren dit soort problemen tot het verleden. Door het gebruik van een Teflon laagje rond het rub ber heeft de bestuurder geen last meer van strepen en sluiten de ruitenwissers beter aan op de ruit waardoor het zicht en verkeersvei ligheid toeneemt. Omdat Teflon niet gevoe lig is voor de verschillende weersomstandig heden, gaat de Teflon ruitenwisser langer mee, vriest het minder snel vast aan de ruit en veroorzaakt het minder lawaai bij het wis sen. Door het betere wisresultaat hoeft bovendien minder ruitenwisservloeistof te worden gebruikt. Verder is de prijs van de Teflon ruitenwisser concurrerend ten opzichte van de huidige generatie ruitenwis sers. De Teflon ruitenwissers zijn bij de meeste autobedrijven te koop. De wissers zijn met een paar handige klikken zelf eenvoudig te plaatsen op de auto. Naar aanleiding van het ingezonden schrijven van de heer Van der Velde in onze krant van jl. vrijdag heeft de politie in een reactie laten weten dat het uitblijven van berichtgeving niet opzettelijk heeft plaatsgehad. Iaat staan dat er op één of andere wijze opdracht zou zijn verstrekt om richting de pers géén berichtgeving los te laten. Een woordvoerder van de politie lichtte overigens toe dat de informatiever strekking aan de pers onder verantwoorde lijkheid van de afdeling Persvoorlichting valt en buiten de politiemensen 'te velde' om geschiedt.. De Nederlandse uitwerking van het platte landsontwikkelingsprogramma (POP) moet op de schop. De huidige regeling biedt te veel ruimte voor plannen die volstrekt voor bijgaan aan het werkelijke doel van de plat- telandsgelden, stelt LTO Nederland. "Inten tie van de Europese regels is boeren te steu nen bij de omschakeling naar een concurrerende en duurzame bedrijfsvoering. Juist nu de Europese Unie het landbouwbe leid drastisch aanpast, is het van belang dat het budget voor plattelandsontwikkeling de bestemining krijgt waar het voor bedoeld is", aldus LTO-voorzitter Gerard Doornbos. Deze week vindt in Salzburg een EU-platte- landsconferentie plaats. LTO ziet aankomen dat dit voor diverse organisaties aanleiding is om met oneigenlijke plannen aanspraak te maken op plattelandsgelden. De Nederland se overheid heeft dit over zichzelf afgeroe pen met de bestaande POP. Dit richt zich vooral op .verfraaiing van het landelijke gebied en de dorpen, met de aanleg van fiets paden en waterafvoersystemen en ook op de aankoop van landbouwgrond voor de Ecolo gische Hoofdstructuur. Vooral dit laatste is volgens LTO Nederland zonder meer strijdig met de doelstelling van de EU-plattelandsverordening. In die veror dening, die onderdeel is van het Europees landbouwbeleid, staat dat "de steun voor plattelandsontwikkeling verband moet hou den met landbouwactiviteiten en omschake ling ervan". Over de verbinding met het EU-landbouw- beleid is de verordening glashelder: "De maatregelen voor plattelands-ontwikkeling begeleiden de andere instrumenten van het gemeenschappelijke landbouw-beleid en vullen deze aan." LTO wil daarom dat Nederiand de POP tot een investeringsprogramma ombouwt, dat bijvoorbeeld ondernemers ondersteunt bij een aanpassing van hun productiewijze. Het gaat er immers om dat ze tegemoetkomen aan veranderende eisen en wensen van markt en samenleving. Doornbos: "Door de eigenzinnige wijze waarop Nederland de plattelandsverorde- ning uitwerkt, laat onze overheid nu Brus sels geld yoor deze doeleinden liggen. In wezen creëert de overheid daarmee zelf onze forse netto betalingspositie in de EU." Zwemclub de Schotejil heeft tijdens een rommeüge ZRO competitiewedstrijd te Rot terdam toch nog redeUjk weten te presteren. Bovendien geplaagd door een aantal gevoe lige absenten, werden toch nog 3 clubre- cords verbeterd. Sebastiaan Rosendaal (12) zwom naar een nieuw record op de lOOm wisselslag (1.16.94) en op de 50m vrij (29.98), waarmee hij beide keren op de 2e plaats eindigde. De meisjes estafette 4x50m vrij, bestaande uit Esmee Koedoot (32.11), Anne Volwerk (35.9), Lisa Uijtewaal (36.2) en Rhiana van Kempen (30.7), leverde een clubrecord op in de eindtijd 2.15.13. Daarnaast waren er tal van ereplaatsen te vieren. Op de lOOm vrij zwom Esmee Koe doot (1992) een tijd van 1.10.61, waatmee ze Ie werd. Melanie van Gemert (1993) ver beterde haar tijd met 3 seconden naar 1.16.91 en werd op dit nummer 3e. Melanie van Gemert werd later op de 50m schoolslag ook nog een keer 2e in een tijd van 43.66. Mark Costeris (1992) zwom bij de jongens op de 50m vrij naar de Ie plaats in 32.46. Mareille de Gast (1991) zwom op de lOOm schoolslag in een tijd van 1.34.67 naar een 3e plaats. Ook voor Rhiana van Kempen (1989) was er nog een 3e plaats op de 50m vlinder in een tijd van 34.66, evenals voor Niels Albrechts (1988), die 3e werd op de lOOm vrij in een p.r. van 1.05.24. Bij de heren was er een onverwacht succes voor Leander Noordijk, die 2e werd op de lOOm vlinderslag in een tijd van 1.06.46. Tenslotte waren er nog flinke tijdverbeterin gen voor o.a. Danica Koedoot (1993), die haar lOOm vrij met ruim 5 seconden verbe terde naar 1.18.80. Lisa Uijtewaal (1991) verbeterde haar lOOm vrij met ruim 3 secon den naar 1.20.27 Evenals voorgaande jaren organiseert P.V.De Trekvogels weer haar jaarlijkse postduivententoonstelling in het m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. Deze zal wor den gehouden op vrijdag en zaterdag 21 en 22 november. Er zijn zowel bevlogen als onbevlogen dui ven te bezichtigen in diverse klassen. Ook telt deze tentoonstelling mee voor de Air- sport competitie, hieraan doen de mooiste showduiven van Nederland en België mee. Zaterdagavond vindt de prijsuitreiking plaats en worden een aantal bonnen verkocht van de beste liefhebbers uit de streek. Deze zijn geschonken door; ,J.D.Melaard, J.W.Steketee, B.Hokke, Jan en Twan Nobels, I.Torreman, Mijs-Quaedvlieg, gebr.Kreeft, J.C.Wagner, J.v.d.Made en zn., Toppigeons breedingloft, J.d. Vries, P.C.v.Alphen, A..Klijn, M.v.d.Baan, L.v.d.Baan, Stoop-v.Huizen, J.L.Noteboom, A.v.d.Zwaluw, Ant.Tuns, C.Kleijn, Grin- wis-v.Alphen en I.Koese en zn. Zie ook www.toppigeons.nl waar de duiven kuimen worden ingezet. Aanvang verkoop ongeveer 22.00 uur. Ook zijn er weer fraaie prijzen te winnen met het Rad van Avontuiu", een Amerikaanse verloting en andere attracties. Verder kunt u een levend varken wiimen, of de waarde hiervan, door het juiste gewicht te raden, de uitslag wie hier de winnaar van is wordt zaterdagavond bekend gemaakt. Wij nodigen hierbij iedereen uit om onze tentoonstelHng te bezoeken. De zaal is open op vrijdag van 19.00 tot 22.30 uur en zater dag van 15.00 tot 22.30 uur, de toegang is gratis. Bent u geïnteresseerd in de duiven- sport en u wilt eens wat meer weten over deze prachtige hobby? Praat dan eens met een van de aanwezige leden, of neem contact op met onze secretaris C.M.Grinwis, Her mansweg 16, 3253 BG Ouddorp tel. 0187- 681690. In het Eilanden-Nleuws leest u alles over de regionale gebeurtenissen en hun achtergronden. Wordt ook abonnee, en geniet mee. 's Landshaven is een woningencomplex op de Westplaat met 37 zogeheten levensloop- bestendige woningen en 7 bedrijfsunits. Het gaat om een flat met mooie, ruime apparte menten zonder drempels (dus geschikt voor rolstoelen), een grote hal, een gemeen schapsruimte en naar alle waarschijnlijkheid komen er faciliteiten bij voor bijvoorbeeld biljart en fitnes. Bovendien is er een par keergarage en een fietsenstalling en in de bedrijfsunits op de begane grond zijn onder meer Ophelia en de bloedbank gevestigd. Voor de openingshandeling was boven de ingang van de flat een vlag met de blauw gele kleuren van Sommelsdijk gedrapeerd waarachter het te onthullen object was bevestigd. Terwijl Van Kampenhout in bij zijn van bewoners en genodigden langzaam het doek wegtrok, verscheen er een koperen schip boven de ingang. Het gaat om een kog, gemaakt door smid J.K. van Wijk uit Goede- reede die eerder prachtige wapens heeft ver vaardigd voor onder meer het stadhuis van Goedereede. "De kog is een Middeleeuws schip dat ons herinnert aan het ontstaan van Sommelsdijk tussen 1330 en 1465. En wij zijn trots op ons Sommelsdijk", legde van Kampenhout de keuze uit voor het prachtig gedetailleerde ambachtswerk. Namens de aaimemer en de architect ontvin gen de bewoners van het complex een tuin- bank. "Deze bank past precies in een gesprek dat ik enige tijd geleden met enkele bewoners voerde", aldus Van Kampenhout. "Zij stelden voor een bank in de hal te plaat sen voor als zij op vervoer zitten te wachten. Daarom stel ik voor de bank voorlopig bij de uitgang in de hal te zetten". Veiligheid Ook burgemeester G. de Vries-Honunes gaf aan zeer verguld te zijn met 's Landshaven, dat zij als een aanwinst beschouwt. "Het is Het moment an de opening belangrijk dat, als men ouder wordt, er de voorzieningen kumien worden geleverd die men behoeft. Op deze wijze wordt in die behoefte voorzien en zijn we een eind op weg naar ouderenzorg die nodig is. Ik hoop dat men ook landelijk naar dit project zal kijken. Dan is er nog het aspect veiligheid, waarmee ik niet zozeer doel op criminaliteit, maar op het feit dat men weet dat men met een gerust gevoel ouder kan worden, want ook dat is een gevoel van veiligheid", aldus de burgemeester. Historie De heer van Kampenhout ging in zijn toe spraak in op de keuze van de naam 's Lands haven, die volgens hem een vanzelfspreken de keuze is geweest, en om dit uit te leggen ging hij een eind terug de geschiedenis van Sommelsdijk in. Zo duikt de naam voor het eerst in 1854 op. De kaart van Jonkers en De Haan van dat jaar vermeldt parallel aan de Preutweg (nu de Prutweg) 's Landshaven, dat is ingetekend als een water. Op de zoge naamde typografische stafkaarten prijkt sindsdien deze naam. Van Kampenhout ver telde ook over de bedijking, de stichting van de kerk in Sommelsdijk en het 2feeuwse recht waaronder Sommelsdijk viel. Vervol gens vertelde Van Kampenhout een stukje historie die volgens hem de 'aversie tussen Sommelsdijk en Middelhamis' verklaart. "Tussen Voome en de bedijking van Som melsdijk en Middelhamis lag de plaat van Flacquee. Die plaat was van Holland. Dus mocht Middelhamis dwars door die plaat zijn - overigens moeilijk bereikbare - haven verlengen; het Zeeuwse Sommelsdijk mocht dat niet. Op dezelfde kaart staat de Haven van Sommelsdijk wel aangegeven, maar die Op zaterdag 8 november jl. werd het laatste grote evenement van dit seizoen gehouden bij de teimisvereniging te Ooltgensplaat, namelijk het Snerttoemooi. Voor dit toer nooi is meedoen voor de seniorleden belang rijker dan winnen, en als het dan ook nog eens gepaard gaat met een zonnetje is het helemaal geweldig. Met zo'n 10 graden was het natuurlijk best fris, maar in de middag zon op het terras was het met het trainings pak aan best vertoeven om te kijken naar de verrichtingen van de deelnemers. Het gezel- ligheidstoemooi mocht zich wederom ver heugen in de warme belangstelUng van haar leden, die deze gelegenheid gebruikten om toch nog een keer op de tennisbaan een bal letje te slaan. Ondanks het feit dat het sei zoen officieel gesloten is, blijven de banen toch nog open zolang de weersomstandighe den dit toelaten. De banen liggen er nog per fect bij en er wordt regelmatig op gespeeld. Uiteraard worden de banen steeds in topcon- ditie gehouden door de baancommissie, die dit jaar wel een heel lang seizoen meemaakt. Alle deelnemers aan het snerttoemooi speel den vier wedstrijdjes van een half uur. Tij dens het toemooi werden lootjes verkocht voor een mooi prijzenpakket, zodat met de trekking aan het eind van het toemooi de meeste deelnemers toch met een prijs naar huis gingen. Maar voordat het zover was, moest er toch óók nog snert worden gegeten met roggebrood en spek. Dat dit goed smaakte, bleek wel uit het feit dat de deelne mers zich regelmatig bij de grote ketel ver zamelden om nog een bordje extra op te scheppen van deze traditionele lekkernij. Na alle partijen gespeeld te hebben, werden er nog wat prijzen uitgedeeld aan 'winnaars', maar in feite waren alle deelnemers als win naar te bestempelen van dit wederom zeer geslaagde toemooi in Ooltgensplaat. De ver wachting voor volgend jaar is dat het leden aantal verder zal groeien voor zowel junio ren als senioren en dat de organisatie verder wordt 'fijn geslepen'. Ook wil het bestuur nieuwe plannen voor de vereniging voorleg gen, maar dat bevindt zich nu nog in een pril stadium en moet eerst verder worden uitge werkt. Wellicht dat hier met de algemene vergadering wat meer over bekend zal zijn. Eerst wordt op vrijdag 9 januari nog de nieuwjaarsreceptie gehouden op het tennis- complex. {foto Persburo Flakkee). mondt (moeilijk) uit op het tussen Middel hamis en Sommelsdijk en de Plaat van Flac quee hggende Zuiderdiep. En dan begint voor Sommelsdijk het getob. Had men eerst rechtstreeks twee havens op het Haringvliet, daarna moest een uitweg worden gevonden over Zeeuws gebied, want over Hollands gebied werd vanwege Holland belet. Bekij ken wij het oude tracé, dan moet 's Landsha ven als het ware een zijtak geweest zijn ten dienste van de landbouw. Kleinere schepen met landbouwproducten zullen langer dan grote schepen van de moeilijk bevaarbare Haringvlietverbinding gebmik hebben gemaakt. En zo werd toen reeds definitief de visserij van Middelhamis bevoordeeld boven de landbouw van het Zeeuwse Som melsdijk. Zou dat de oorzaak zijn van de aversie die Sommelsdijkers tegen Menheer- senaars koesteren (en omgekeerd). Een andere verklaring is er eigenlijk niet. En zou het die aversie zijn geweest die tot op heden de zelfstandigheid van de Bouwvereniging Sommelsdijk verklaart? Ik denk het wel; in ieder geval heb ik mij in die strijd tot op van daag toe nooit onbetuigd gelaten.besloot Van Kampenhout zijn betoog. DIRKSLAND - Op zaterdag 22 november, aanvang 20.00 uur, organiseren het Vocaal Ensemble 'Magnificat' en de Stichting Podi um 'Goeree-Overflakkee' een prachtig con cert in de historische Nederlands Hervormde kerk te Dirksland. Aan dit concert werken mee het Vocaal Ensemble 'Magnificat' o.l.v. Rinus Verhage, het Amsterdamse Barokorkest 'Il Fiordaliso' en Wim Diepen horst die een kistorgel en het pas gerestau reerde fraaie hoofdorgel zal bespelen. De toegangsprijs is 8,00 en 5,00 voor scho- heren en 65-plus. Kinderen tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen. Het programma is opgebouwd uit een vijftal topstukken uit de Duitse en Italiaanse Barok - briljante muziek die in originele bezetting, met oude instmmenten of kopieën daarvan, wordt uitgevoerd. Tussen deze hoofdwerken zult u ook nog kunnen genieten van een aan tal orgelwerken. Het Vocaal Ensemble 'Magnificat' bestaat sinds 1987 en telt ongeveer 28 leden. Vanaf de oprichting is Rinus Verhage de muzikale leider; de werken die uitgevoerd worden, staan in de kerkelijke traditie van de 16e tot en met de 20e eeuw. Regelmatig wordt samengewerkt met instrumentale ensembles of met orgel. Wim Diepenhorst is de vaste begeleider van het koor. Hij studeerde muziekwetenschappen en orgel en is momenteel werkzaam als rijksadviseur voor orgels. Het barokensemble bestaat uit pro fessionele musici die zich gespecialiseerd hebben in de oude muziek, hun artistieke lei der is Frank Polman. De organisatie hoopt op uw aanwezigheid en nodigt u hartelijk uit! ~5S~ "Wacht even!" zegt de jongere man en trekt de ander snel temg. Ze hadden verwacht, dat de omgeving van het graf ver laten was, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Bij het graf staat nog een man. Hij staat er roerloos. De ene man kijkt de andere aan. Wat moeten we nu doen? beduidt de jongere. Zijn collega haalt zijn schouders op. Hij weet het niet. Ze lopen terug naar het schuurtje, waar al de spullen opgeslagen staan. Ze kunnen niet weg, voordat het gr^ dichtgemaakt is, maar dat kan niet, zolang er iemand is. Ze hadden niemand meer ver wacht. De begrafenisstoet is immers allang vertrokken. "Ik wou dat hij vertrok", zegt de man, die de bezoeker opmerkte. "Van mij mag hij ook gaan, maar we kunnen hem niet wegsturen", zegt de oudere man. Hij gaat op een kist zitten, die in het schuurtje staat. Hij is moe. De laatste tijd kan hij niet zo best meer tegen dit werk. Hij trekt zich de sterfgevallen tegenwoordig te veel aan. Van kinderen, jonge mensen, maar ook van mensen, die van zijn leeftijd zijn, zoals vanmiddag het geval was. Hij is immers van dezelfde leeftijd als Wil lem van Woudrichem. Dan wordt hij zo onrustig van binnen. Vooral als hij deze dominee hoort spreken. Deze praat heel anders dan die van hen. "Als je gedoopt bent en gelooft, komt het goed", zegt hun dominee. Deze praat heel anders. Stel je voor, dat deze man nu eens gelijk heeft en dat zou best eens kunnen, als je hem zo hoorde... Dan komt het niet goed met hem. Het zweet breekt hem uit, al is het koud in het schuurtje. Na vijf minuten kijkt de jongere man even om het hoekje. De bezoeker staat er nog precies als daarnet. Hij Hjkt wel een wassen beeld. Hij vertoert zich niet. De man wil zacht teraglopen, maar dan kijkt de bezoe ker opeens omhoog. Hij heeft waarschijnlijk het grind horen knerpen. "Meneer", zegt de vreemdeling. Hij is een buitenlander. Dat hoor je goed, al probeert hij Hollands te spreken. Volgens hem is hij een Duit ser. Wat moet die hier? vraagt de man zich verwonderd af. De bezoeker komt op hem aflopen. Het lijkt wel of hij hem iets wil vragen. Verlegen kijkt hij om zich heen. Kwam zijn collega nu maar naar buiten, dan waren ze met z'n tweeën. Maar kom, hij heeft zijn mond ook bij zich. Het is een defti ge man, ziet hij, als de vreemdeling dicht bij hem staat. Een echte geleerde zo te zien. "Ik wil graag de.even aarzelt de man, "eh.domi nee spreken", zegt hij dan. "Oh, dan moet uo nee, die is vast nog in het gebouw bij de familie..." De man begrijpt hem niet. Dan probeert hij hem uit te leggen, dat de begrafenis nog niet voorbij is. "Wanneer dan?" vraagt de vreemdeling. Hij ziet er opeens moe uit. "Over een half uur, denk ik", antwoordt de man. "Waar woont de dominee?" vraagt de vreemdeling dan. De man van de begrafenis woont vlak bij de pastorie. Hij zou de vreemdeling voor kunnen rijden, maar dan moet die hier wachten en dan ziet hij dat ze het graf dichtmaken. Dat moet niet, voelt de man van binnen. Dat zou te pijnlijk zijn voor deze vreemdeling. Hij ziet er toch al zo bedroefd uit. "U moet deze weg uitrijden en dan rechtsaf slaan. Doorrijden tot de stopüchten en dan. Hij denkt even na. Dan komt de oudere man naar hen toelopen. Hij kijkt de vreemdeling even heel verbaasd "Je hoeft niet te vragen of Willem van Woudrichem familie van u was", zegt hij dan. "Ik wist niet dat ver re familie zo op elkaar kon lijken. Mensen, hoe bestaat het." Ernst moet moeite doen om de man te volgen, maar hij begrijpt wel wat die met zijn woorden bedoelt. Hij ziet de geUjkenis met mijn vader, gaat het door hem heen. Het ontroert hem. "Willem heeft nog bij mij in de klas gezeten", gaat de oudere man verder. "Hij was een beste jongen.maar hij is er ook al niet meer." Even zwijgt hij. Dan gaat hij verder. "Hij is nooit getrouwd geweest, maar ze zijn goed voor hem geweest. Zijn moeder is ongeveer drie jaar gele den gestorven, toen is hij naar zijn zuster gegaan. Het laatst was hij vaak bij Frederik, zijn broer." Het duizelt Emst van al de gegevens, die hij daar zomaar ongevraagd van de man krijgt, maar hij pro beert alles krampachtig te onthouden. "Vertel me nog meer van hem", zou hij willen zeggen, maar hij beheerst zich. Aan geen mens zal hij zich voorstellen, alleen die dominee wU hij graag ontmoeten. Met hem wil hij over zijn vader spreken. Dominee zal zwijgen. Hij heeft immers net zoals de pastoor zijn ambtsgeheim. Hij heeft zich tot het uiterste ingespannen om de woor den van de dominee te horen. Het heeft hem getroffen. Dominee schijnt zijn vader goed gekend te hebben. Hij kijkt de jongere man hulpzoekend aan. Laat hij hem alsjeblieft de weg wijzen, zodat hij weg kan. De man voelt hem gelukkig aan. "Dus de straat uitrijden", zegt hij. "Dan rechtsaf slaan. Doorrijden tot de stoplichten. Daarna neemt u de twee de weg links, dat is de Dorpsstraat. Aan de rechterkant ziet u de pastorie staan. Het tweede huis moet u heb ben. Het is een groot, vierkant huis." Rechts, tweede weg links en aan de rechterkant het tweede huis, h herhaalt Emst voor zichzelf. "Danke", zegt hij dan. "Guten Mittag." "Hij is een Duitser", hoort hij de oude man verbaasd zeggen als hij langzaam, na nog een lange blik in het graf geworpen te hebben, het verlaten kerkhof afwan- delt. Hij voelt de blikken van de mannen in zijn rag, maar kijkt niet achterom. In de auto zit hij even stil voor zich uit te kijken. Dan start hij de wagen en rijdt de straat uit. Vijf minuten later staat hij voor een groot vierkant huis. Er straalt warm licht vanuit de kamer naar buiten. Emst sluit zijn auto af en loopt naar de voordeur. Hij drukt op de koperen bel. Het duurt even, voordat er iemand naar de deur komt. Dan staat hij oog in oog met de dominee. "Guten Mittag", zegt hij om vervolgens in zo goed mogelijk Hollands om een onderhoud te vragen. Hij wordt gastvrij ontvangen. Dominee gaat hem voor naar de studeerkamer. Emst hoort vanuit de kamer kinderstemmen. "Ik zeg even tegen mijn vrouw, dat ik bezoek heb", zegt de dominee. Emst kijkt de grote studeerkamer rond. Hij kijkt naar de boeken, die in de schappen staan. Het zijn er enorm veel. Zijn blik gaat langs de rijen. Er staan heel oude exemplaren bij, ziet hij. Dan gaat hij achter over in zijn stoel op dominee zitten wachten. Hij is blij, dat hij straks ongestoord met deze man kan spreken. Deze man, die zijn vader gekend heeft. Het begint al te schemeren in de studeerkamer en nog steekt dominee het licht niet aan. Nee, het is voor de man tegenover hem makkelijker in de schemering zijn verhaal te doen. Een verhaal, dat hem diep geschokt heeft. Hij heeft altijd gemeend, dat hij mensenkennis had, maar dit heeft hij nooit verwacht. Veel valt opeens op zijn plaats. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5