Gemeente Middelharnis presenteert sluitende begroting voor 2004 van de Geen extra verhoging belastingtarieven Duurzaam Veilig voórlichtingspcigihci gemeente Middelharnis vindt u enkele belangrijke zaken uit d e beg rot i n g voor 2004. J Werken aan verlichting Facelift D'n Dielc Meer ruimte voor gymnastiek Nieuwe-Tonge krijgt ijsbaan Concentratie buifensport 4 Ellftilffin-IIIEUWS Klantenbalie in het gemeentehuis B^lastingeri^n f echten per |aai- PAGINA 8 VRUDAG .14 NOVEMBER 2003 Eerste programmabegroting De 2003 2004 priröërénde zaakbelasting (OZB) leigenarentortef per €2.268 vvoard^ -'Öefsruïkerstari^f per 2.268 vraarde '■iHioolrechf/''^ T; 2,40 1,93 2,46 1,98 131,60 139,16 jftf^aisfoffenheffing - rneerpersoonshuishouden -eenpersoonshuishouden 219,00 158,00 231,00 167,00 Reinigingsrecht 105,00 111,00 De begroting voor 2004, die de gemeenteraad van Middelharnis onlangs heeft goedgekeurd, is sluitend. Om dit te bereiken moesten enkele flinke bezuinigingen worden doorgevoerd. Niet alleen op het 'bestaande beleid' van de gemeente, maar ook door enkele nieuwe uitgaven door te schuiven naar latere jaren. Bijvoorbeeld krijgt de Stichting Companen in 2004 het in 2003 geïndiceerde bedrag voor welzijnswerk en cultuurbemiddeling. Ook ziet de gemeente ervan af om het eigen vermogen te verbeteren in 2004. De portemonnee van de burger kon door dit soort ombuigingen worden ontzien, want de gemeentelijke lasten stijgen volgend jaar niet extra. Alle gemeentelijke belastingen en rechten gaan trendmatig omhoog met 2,5 procent. Ook de meerjarenbegroting van de gemeente Middelharnis is sluitend. De financiële situatie is echter het best te kenschetsen als zorgelijk. De algemene uitkering uit het gemeentefonds neemt af en de reservepositie staat onder druk. Een bezinning op de gemeentelijke taken en uitgaven is nodig om de financiële positie een beter aanzien te geven, de belastingdruk niet te ver op te voeren en het voorzieningenniveau op peil te houden. De begroting voor 2004 is de eerste programmabegroting van de gemeente Middelharnis. De begroting bevat het programma van de gemeenteraad, die kaders stelt en controleert. Tevens is er de zogenoemde productenraming. Dat is het document dat het college van Burgemeester en Wethouders gebruikt bij de,;, uitvoering van het beleid. Deze nieuwe inkleding van de begroting is een gevolg van het duale stelsel, dat op 7 maart 2002 is ingevoerd. In dit nieuwe systeem heeft de gemeenteraad onder meer de taak om op hoofdlijnen beleid te bepalen en te controleren, tenwijl het college zich meer bezighoudt met de uitvoering. De gemeente Middelharnis is druk bezig om de eigen organisatie te verbeteren. Dit om u, onze klant, beter van dienst te kunnen zijn. Het gemeentehuis zal daarom in 2004 en 2005 onder handen worden genomen. Er staat niet alleen een uitbreiding op het programma, maar ook een verbetering van de entree en de ontvangstmogelijkheden. Een nieuwe klantenbalie zal het gemeentehuis representatiever maken. Ook besteden we aandacht aan de toegankelijkheid. Een herschikking van taken zal uiteindelijk moeten leiden tot een duidelijk onderscheid tussen frontoffice (waar u met al uw vragen en problemen terecht kunt) en back office (die met complexere vragen aan de slag gaan en waar beleid en regelgeving tot stand komt). Het gemeentehuis wordt aangepast. De openbare verlichting binnen de gemeente Middelharnis wordt geheel op peil gebracht. Tot 1 januari 2015 voert City Tec in opdracht van de gemeente een renovatieplan uit, waarbij elk jaar een gedeelte van het verlichtingsnet onder handen wordt genomen. Doel van deze aanpak is een verbetering van de openbare verlichting, een verhoging van het verlichtingsniveau tot de richtlijnen van de Nederlandse Stichting voor Verlichtingskunde en een opheffing van het achterstallig onderhoud. Alle lantaarnpalen worden kritisch bekeken. Om het wegverkeer binnen de gemeente Duurzaam Veilig te maken, heeft de gemeente Middelharnis enige jaren geleden een verkeerscirculatieplan opgesteld. in Stad aan 't Haringvliet, Middelharnis-Zuid en Nieuwe-Tonge zijn reeds maatregelen genomen. In 2004 volgen Sommelsdijk en Middelharnis- Noord, waarmee dan de gehele gemeente Middelharnis Duurzaam Veilig zal zijn. Dit komt niet alleen de verkeersveiligheid ten goede, maar schept binnen de gemeente ook eenduidigheid. Bij het uitvoeren van de maatregelen in Sommelsdijk en Middeihornis- Noord houdt de gemeente rekening met de evaluatie van het verkeers circulatieplan in Stad aan 't Haringvliet, Middelharnis-Zuid en Nieuwe-Tonge. In 2004 is de gemeente hAiddelharnis geheel Duurzaam Veilig. Winkelcentrum ÖSiiÖjefc Winkelcentrum D'n Diek gaat in 2004 op de schop. De laatste renovatie dateert van begin jaren tachtig en heeft het winkelcentrum een krachtige impuls gegeven; D'n Diek heeft een duidelijke regionale positie opgebouwd;; Nu het Knooppunt wordt gebouwd en er bovendien een bevoorradingsweg achter D'n Diek is gepland, ligt een nieuwe facelift van de winkeldijk voor de hand, ook om de aantrekkingskracht op peil te houden of verder te vergroten. Hoe het gerenoveerde winkelcentrum eruit zal zien, is nog niet precies bekend.' Bij de exacte invulling is een klankbordgroep betrokken, waarin de belanghebbenden zijn vertegenwoordigd. In 2004 zullen ook nieuwe stappen worden gezet op weg naar een vernieuwd Spuikwartier, en wel in samenhang met de ontwikkeling van het gebied Kerkepad/Nieuwstraat. Daarbij moet in eerste instantie vooral worden gedacht aan het maken van een ontwerp. In de buurt van het Spuikwartier. De gemeente Middelharnis wil volgend jaar ruim 300.000 euro uitgeven om meer ruimte te creëren voor gymnastiek. Het aantal leerlingen binnen de gemeente is dusdanig gegroeid dat er momenteel een tekort aan gymnastiekruimte is. Meer ruimte realiseren is op twee manieren mogelijk: of een uitbreiding van sportaccommodatie De Staver, of een renovatie van de sportzaal aan de Sportlaan. Uitbreiding van De Staver is één van de opties. De ijspret in Nieuwe-Tonge zal volgend jaar een impuls krijgen. gemeente Middelharnis gaat namelijk een ijsbaan realiseren op het grasveld dan de Koningin Julianastraat in het dorp. Andere mogelijk locaties - het basketbalveldje aan de Hertog Jan van Beierenlaan en de singel rond de dorpskerk - vielen af omdat ze onvoldoende schaatsruimte bieden. De aanleg sluit goed aan bij het initiatief van enkele inwoners van Nieuwe-Tonge, die een ijsclub willen oprichten. Mogelijk worden de bestaande buitensportaccommodaties in Middelharnis» geconcentreerd op één plek. Het gaat om de accommodaties van de voet- bal- hockey-, korfbal-, atletiek- en schietvereniging, alsmede die van de' kegelclub, de duivensportvereniging en de lokale radio. Er zijn drie opties; voor een nieuw complex: op het Van Pallandt complex, aan de oostkant' van de Industrieweg of ten westen van Sommelsdijk in combinatie met een Westelijke Randweg. De eerste optie is in het gedrang gekomen door de plannen om in dat gebied Deltanatuur en een zoetwaterkanaal te realiseren. Begin 2004 zal de raad een rapportage van de projectgroep bereiken, waarin de haal baarheid van de concentratie tegen het licht gehouden wordt. Ondanks de zorgelijke financiële situatie en de moeite om een sluitende begroting voor 2004 tot stand te brengen, heeft de gemeente Middelharnis de belastingtarieven voor volgend jaar niet extra verhoogd. De verhoging blijft beperkt tot een trendmatige aanpassing van 2,5 procent. De toeristenbelasting is wel extra verhoogd, en wel om dit tarief meer in overeenstemming te brengen met de tarieven in de overige gemeenten op Goeree- Overflakkee. Het nieuwe tarief is 0,48 per etmaal. De reinigingsheffingen en de rioolrechten zijn in principe kosten dekkend, gebaseerd op de hoogte van de geraamde uitgaven. De reiningingsheffingen zijn in principe kostendekkend. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 8