Overdenking uit de Heilige Schrift Nieuw woningaanbod gericht op brede groep woningzoekenden Welkomstdienst in Ouddorp Kerstpakketten voor zeelui in Rotterdam Open Dag Sportvereniging De Kriekel Samen zingen in Ouddorp "Wi EIIAifraBM-niEUWS HET 'KIJKVENSTER Blik op kerk "^y en samenleving Cj Waarnemer >»'2rj .•Al-S'fs ONGENODE 6a f TEN eaaUMPMSLEUEN De rust van een duif Twee nieuwe woningtypen in woonplan Havenkanaal MIDDELHARNIS - Samen met makelaarskantoor Tamboer heeft AM Wonen een woonwensenonder- zoek gehouden onder belangstellen den voor een woning In woonplan 'Havenkanaal' in Middelharnis. De twee nieuwe woningtypen die AM Wonen introduceert, zijn in belang rijke mate gericht op het wensen pakket van de woonconsumenten uit de regio. Zowel de royale en karak teristieke Koopmanswoningen als de sfeervolle, eengezins Kadewonin gen worden op zaterdag 22 novem ber gepresenteerd aan het publiek. Imabo Esselink: 90 Jaar professionals in bouwmaterialen! ^s-^^ISI^j-. EiSiSiEiLil NKi PAGINA 5 VRUDAG 14 NOVEMBER 2003 - Kritiek op de premier - Het Huis van Oranje - Majesteitsschennis? Dat premier Balkenende voortdurend onder het spervuur van de media ligt, wisten we al. Er is sinds mensenheugenis geen minister president geweest op wie zoveel pijlen wer den gericht als op hèm. Zelfs een columnist als Ephimenco in Trouw, die niet gewend is een blad voor zijn mond te nemen, werd het te gortig, zoals de premier door de linkse meute bespottelijk wordt gemaakt. Herhaal delijk moet hij het ontgelden wegens zijn Zeeuwse afkomst, en voor het gemak wordt hij dan maar ingedeeld bij de 'zwaren', bij wie nooit iets kon en iets mocht. En als men helemaal niets meer weet, dan komen zijn kostuum, zijn das of zijn haardracht aan de orde... Er is nu weer een nieuwe stok gevonden om de hond te slaan. Op een persconferentie heeft de premier zijn mening ten beste gege ven over de satirische toneelstukken, die op de t.v. worden vertoond en waarin het Ko ninklijk Huis op de korrel wordt genomen. Er is reeds menige persiflage geweest op de toe spraken van Hare Majesteit, en het moet gezegd worden dat zij die de rol speelt, haar meesterlijk kan imiteren, zowel wat haar houding als wat haar stem betreft. Maar dat werpt wel de vraag op of in dit land alles zomaar kkn... Die vraag stelde ook de pre mier. Hij zei er uitdrukkelijk bij dat het niet zijn bedoeling is, inaatregelen te nemen of de vrijheid van meningsuiting ter discussie te stellen. Maar - aldus Balkenende - aan het laatste zijn grenzen. En de Koningin kan zich nu eenmaal niet verdedigen. De uitlatingen van de premier riejjen dezelf de dag nog een storm van verontwaardiging op. Volgens de één heeft Balkenende geen gevoel voor humor, en ziet hij het grappige van dergelijke uitzendingen niet in. De ander meent dat hij een wit voetje wil halen bij de Koningin, nadat hij met haar in conflict zou zijn geweest over het huwelijk van Prins Fri- so. Weer een ander vraagt zich af: "Waar bemoeit hij zich eigenlijk mee?" En Konin gin Beatrix, naar haar opmie gevraagd, zou gezegd hebben: "Landgenoten, gewoon doorgaan". We leven in een vrij land en vrijheid van meningsuiting is een grondrecht. Maar, dat ben ik van harte met de premier eens, daaraan zijn wel grenzen. En al zeg ik het zelf, ik ben gezegend met een bepaald gevoel voor humor, maar ik zie er de humor niet van in, wanneer de Koningin, of leden van haar Huis systematisch in het zonnetje worden gezet, ik denk dat we ook in dit opzicht doorgesla gen zijn. In de 19e eeuw werd Koningin WU- lem rÖ, op wie toch wel het een en ander één te merken was, in een spotschrift Koning Gorilla genoemd. Toen uitgelekt was wie die scheldnaam op z'n naam had staan, draaide die persoon de gevangenis in. Dat kon toen blijkbaar nog: veroordeeld worden wegens majesteitsschennis. Ik zie dat vandaag nog niet gebeuren. .'^.,°*ö'i Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Drie jaar geleden ontdekte ik dat, als ik war me chocomelk drink en daarin met een lepel tje op de bodem van de beker tik, het geluid per tik hoger wordt. Dit is niet te verklaren' door het draaien van de vloeistof want het gebeurt ook als de vloeistof stilstaat. Als de vloeistof hard \s hoor je het niet. Kunt u een verklaring geven Antwoord: Dit verschijnsel wordt veroor zaakt door resonantie. Een volledige uitleg zou te omvangrijk zijn voor een vragenru briek. In het kort gezegd: resonantie is een natuurkundig verschijnsel dat optreedt als een systeem wordt aangeslagen bij zijn reso nantie frequentie. Resonantie treedt ook op in holtes gevuld met lucht of een vloeistof. De frequentie daalt als de vloeistof in de beker dikker wordt en wordt hoger (de toon klinkt hoger) als de vloeistof dunner wordt. In elektronische systemen kunnen zeer hoge resonantie frequenties optreden (Megaherz of Gigaherz). Op grotere schaal treden reso nanties op in de zee, in de atmosfeer, bij de ronddraaiende bewegingen van de planeten en in de aarde zelf. De frequenties van deze resonanties zijn over het algemeen veel lager. In plaats van over de frequentie wordt dan meestal gesproken over de trillingspe riode, die uren, dagen of maanden kan bedragen. Binnenkort gaan we een verre vliegreis maken. Hoe voorkom ik een jetlag? Daarna maken we een rondreis in een bus. Hoe kan ik me hierop het beste voorbereiden? Antwoord: Een jetlag is in feite de tijd die ons lichaam nodig heeft om zich aan te pas sen aan de tijd in een ander land. Per dag overbrugt het lichaam ongeveer anderhalf uur. Om een tijdsverschil van acht uur weg te werken ben jft,dns ?eH paar dagen zoet. Niet alleen de hersens moeten zich op die wijziging instellen, maar ook de spijsverte ring en ander lichaamsfuncties raken in de war. In die periode treden allerlei ongemak ken op zoals concentratieverlies, geheugen problemen en de neiging om op ongewone tijden te eten en in slaap te vallen. De snel ste manier om het hchaam weer gelijk te krijgen met de klokkentijd is meteen het lokale 'licht/donker' patroon te volgen. Dus niet overdag in de hotelkamer blijven met de gordijnen dicht. De beste remedie in derge lijke gevallen is om na de vliegreis eerst een dag flink rust te nemen en liever twee maal tijden over te slaan dan er één dubbel te nemen. De jetziekte kan dan voorkómen worden. De ongemakken tijdens de busreis kunt u verminderen door tijdens lange ritten te proberen wat te slapen. Ga in het midden of voorin de bus zitten en Ides een stoel waarin u vooruit rijdt. En kijk bewust mee waar de bus naar toe gaat. Lees niet. Bij veel mensen werkt een lichte maaltijd vooraf goed. Bij een drogist of apotheker zijn mid delen tegen reisziekte te koop zoals tabletten en reispleisters. Hierbij stuur ik u twee verschillende beestjes die ik regelmatig tegenkom in mijn huis. Antwoord: Het grotere insect is een gaas- vlieg, behorend tot de familie Chrysopidae (Grieks voor 'gouden oog'). De meeste soor ten van deze vhegenfamilie hebben een Zondagavond 16 november wordt er in de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp een welkomstdienst gehouden. Medewerking wordt verleend door het koperensemble, het gospelkoor en de organist Jan Teeuw. De voorganger is ds. J. Smink. De familie Kuijer uit Oude Tonge, die actief is in het zendingswerk onder zeelui in de Rotterdamse haven is druk bezig met de voorbereidingen voor hun jaarlijkse kerst- pakkettenactie. Volgens Kuijer is het de bedoeling dat er vijfhonderd kerstpakketten worden uitgedeeld, verspreid over vijfen twintig schepen. Ieder kerstpakket gaat 10 euro kosten. Net als vorig jaar zal de inhoud variëren van iets heel praktisch, zoals shampoo tot iets lekkers als chocolade, nootjes en andere zaken, ook een Bijbelkalender met een maandtekst en een Bijbelgedeelte in het Engels en in de taal van de zeelui zullen niet ontbreken in het pakket. Volgens Kuijer zal het Evangelie dus duidelijk aanwezig zijn in het pakket. Een ieder die een financiële bijdrage wil geven voor de kerstpakketten wordt ver zocht een gift over te maken op giro 8444697, t.n.v. Stichting Kruislinks in Dalf- sen, met vermelding van 'Kerstpakketten Haven Rotterdam'. Bij voorbaat wil de familie Kuijer alle gevers hartelijk danken "in naam van de zee lui die heel blij zijn met het feit dat mensen aan hen denken nu ze zover van hun gezin nen zitten en juist met deze feestdagen die wij wel in onze families mogen doorbren gen". Voor inlichtingen: 0187 642878 of e- mail: ruudk@scfs.org. goudachtige glans. De naam gaasvlieg is wel begrijpelijk wanneer we het fijne netwerk van aderen in de tere vleugeltjes onder de loep bekijken. De vrouwtjes leggen hun eitjes aan de top van een lange steel, die aan een blad is vastgehecht. Van verscheidene soorten maken de larven een coconnetje waarin zij de winter doorbrengen. Eenmaal volwassen zijn de ze vooral actief in sche mering en duisternis en komen zij dan vaak op het licht af, maar ze laten uw levensmid delen met rust. Controleer wel uw kamer planten, want misschien hebben die last van blad- of schildluis. Wilt u de gaasvliegjes liever niet in huis hebben, voorzie dan open ramen en evt. deuren van goed passende hor ren, zeker wanneer binnen licht brandt. Het tweede insect was helaas zo beschadigd bij ons aangekomep dat onze entomoloog hier niets mee kon. Hoe komt het dat mijn bramen wel rood worden maar niet zwart? Antwoord: Bramen komen na een koud voorjaar met weinig zon laat in bloei. In tegenstelling tot andere vruchten kan de tamme braam die achterstand nooit meer inhalen. Standplaats en belichting moeten optimaal zijn. U moet in een vorstvrije periode de takken die ten minste twee jaar oud zijn en die dus vruchten droegen, weg- snoeien. Laat alleen de dikste en gezondste takken doorgroeien. De nieuwe scheuten die soms meters lang worden en pas in een vol gend seizoen vrucht gaan dragen, kunt u het beste langs de grond buigen. De vorming van teveel vruchthout komt de opbrengst niet ten goede. Verbrand het gekapte hout, zodat eventuele ziekten zo min mogelijk kans krijgen de overige planten aan te tasten. U schrijft niets over de standplaats. Een betere opbrengst verkrijgt u door uw strui ken in onbeschaduwde rijen van oost naar west te planten, zodat ze al het zonlicht uit de zuidelijke windstreken opvangen. De tamme braam vraagt ook een voedzamere grond dan de wilde. Verder kunt u de takken geleiden langs draden, die op circa 40 centimeter van elkaar aan palen van 1,80 meter hoog zijn bevestigd. Staan uw bramen niet op Wel grond, geef ze deze winter dan wat goed ver teerde stalmest rond de stammen. "Wie zijn deze die daar komen gevlogen als een wolk en als dui ven tot haar vensters?: (Jesaja 608) Een prachtig gezicht is het wanneer een blanke vlucht duiven komt aangevlogen met het zilverwit en 't goud dat op haar veed'ren zit en schittert in het Ucht van de zon. Als een witte wolk komen ze aan om in te gaan door de vensteropeningen van de duiventil. We zullen dat allemaal wel eens hebben gezien, want èr zijn nogal wat duivenlief- hebbers in ons land. Als een wolk komen de duiven dan aangevlogen als door een geheimzinnig instinct gedreven. En binnen in het hok gekomen mogen ze dan, soms na een hele verre tocht, rust en veiligheid vin den gelijk ook Noachs duif tot de ark kwam. Dat beeld doet ook denken aan de terugkeer van een lange reis als we weer veilig en gezond thuis mogen komen. Ook de profeet Jesaja heeft dit tafereel gezien en voor hem was het een beeld van de toekomst van Zijn volk. Hij ziet met profeti sche blik hoe eenmaal de gekomen Verlosser en Zaligmaker, de Heere Jezus Chrisms, door Zijn genade de harten van vermoeide en belaste zondaren gaat inwinnen en terug brengen om rust voor hen te bereiden. Door eigen schuld zijn wij buiten het paradijs en buiten de gemeenschap met de Heere terecht gekomen. Maar o, let dan eens op de trek kend? liefde Gods in Christus! Jesaja ziet het profetisch voor zich. Zoals nu een duif zijn til kirrend binnengaat na een lange tocht, zó is er de trekkende genadekracht van God in Christus die het hart van ontdekte zondaren gaat leiden om de ware rust te mogen vinden voor hun ziel in de vergeving van hun zonden en schuld. Dan is er een vragen naar God in zijn ziel ontkiemd en kwam er door Gods genadekracht een vragen naar vergeving van zonden en schuld en een zoeken van de Christus. Dan zal hij al fladderend opwaarts stijgen om los te komen uit de oude omge ving van zonde en werelddienst. Eerst is het nog een aarzelend richting zoeken, zoals de duiven zich eerst al rondvliegend gaan oriën teren, maar dan gedreven door Gods Woord en Geest wordt de richting bepaald en wordt het een vluchten tot Christus. Tot Hem, Die ellendige zondaren tot Zich trekt. En zo komen zij tot Hem aangevlogen als duiven tot haar vensters. En zegt de Heere Jezus Wie tot Mij komt zal Ik geenszins uitwerpen en Ik zal u rust geven. Zwervensmoe, maar dan eindelijk thuis. Vra- gensmoe, maar dan eindelijk rust en vrede. omdat Jezus Christus een antwoord heeft op de diepste vragen van de ziel, die het ons in het verleden zo moeilijk konden maken. Vrede voor het onrustige hart dat er dan iets van mag verstaan hoe het vrede met God is geworden en hoe het alleen door het geloof in Christus rechtvaardig is voor God. Zeker dan drijft wel het dagelijks leven ons telkens weer naar buiten uit de veilige rust plaats, maar dan zullen we toch ook als de duiven telkens weer terugkeren bij de til, gedreven door de trekkende en liefdevolle genadekracht van God in Christus. Het is en blijft Zijn werk van begin tot het eind. En zo blijft er dan ook de band van het geloof bestaan tussen de ziel als van een schuchtere duif en de Verlosser Jezus Chris tus als Schuilplaats van de Allerhoogste en dat zelfs te midden van de vele gevaren en beslommeringen van het vaak harde leven. En tenslotte zullen ze eens voorgoed thuisko men en zal het verstaan worden wat we hier wel eens tegen elkaar zeggen: "Zij die heim wee hebben komen thuis." Dan komen ze daar aan gevlogen als een wolk, als duiven tot haar vensters en is het: Gelijk een duif door 't zilverwit, En 't goud dat op haar veed'ren zit. Bij 't licht der zonnestralen Ver boven and're voog 'len pronkt. Zult gij door 't goddelijk oog belonkt. Weer met uw schoonheid pralen"(Ps.68:7) Ds. R. Veldman, IJsselmuiden-Grafhorst OUDDORP - Op zaterdag 22 november 2003 wordt in sporthal 'De Dorpstienden' een open dag gehouden die georganiseerd wordt door sportvereniging 'De Kriekel'. Op deze dag presenteren de diverse spor ten zich die men bij De Kriekel kan beoe fenen. Het programma voor deze sportieve dag ziet er als volgt uit: 09.30 - 09.45 uur dansliedjes door de kleu ters; 10.()0 - 11.00 uur badmintondemonstratie door het eigen team; 11.00 - 12.00 uur volleybaldemonstratie door geselecteerden 12.00 -12.10 uur selectie gynmastiek geeft een show op de lange mat. Tussendoor wordt ieder heel uur een show weggegeven door de aerobic en streetdan- ce groepen. Verder worden vanaf 10.00 uur allerlei spelletjes georganiseerd voor de jeugdleden (het thema hiervan heeft te m^en met 5 december). De leden van De Kriekel hebben hard getraind voor deze dag. U als ouder, familie of belangstellen de bent van harte welkom om hen vanaf de tribune aan te moedigen. De Open Dag wordt mede mogelijk gemaakt door hoofd sponsor Albert Heijn. Zaterdagavond 15 november is er van 19.30 tot 20.30 uur weer 'Samen zingen' in de Doopsgezinde Kerk in Ouddorp. Iedereen is van harte welkom. Er wordt een collecte gehouden voor Oekraïne. Architect Comehs van der Ven heeft de twee nieuwe woningtypen het karakteristieke en klassieke ontwerp gegeven dat zo kenmer kend is voor het totale plan. Het is de bedoe ling dat 'Havenkanaal' het historische cen trum van Middelharnis zal versterken en verlevendigen. Het beeld van het woonge bied wordt bepaald door de kadeligging van de appartementen en woningen aan een nog aan te leggen kanaal. De loop van het bestaande kanaal achter D'n Diek wordt spe ciaal daarvoor aangepast. In december start AM Wonen met de bouw van het Bastion. Een luxueus appartemen tencomplex gelegen op een eiland in het woongebied. Het telt zestien ruime apparte menten van 160 tot 195 m2. Met dit aanbod speelt AM Wonen in op de grote behoefte in Middelharnis en omgeving aan gelijkvloerse appartementen. Een bezoek aan de inspirerende, ijoo m' grote, showroom van Imabo Esselink is nu nog meer dan de moeite waard. Wilt u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? '^jj^^^'^ Bel dan voor een afspraak 0187-475 440. A'M ftl^ gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeeiverwarming plafond- en wandpanelen hout en plaatmateriaal sierbestrating bouwmaterialen gereedschappen Ml<i<i«lhamls - Industrieweg js Koopmanswoning Aan het kanaal verschijnen 41 Koopmans woningen. Half vrijstaande, twee-onder een-kap- en drie-onder-een-kap woningen met een zeer hoog afwerkingsniveau. De woonkamer is circa 40 m2 groot; de open keuken is uitgerust met moderne inbouwap- paratuur. Op de eerste verdieping liggen drie royale slaapkamers en een complete badka mer met ligbad, douche en tweede toilet. De tweede verdieping is met een vaste trap te bereiken en biedt ruimte voor een hobbyka mer of extra slaapkamer. Bij een aantal woningen kan een keuze worden gemaakt tussen een woonoriëntatie op het kanaal of op de diepe achtertuin. De woningen hebben de beschikking over een garage of berging. De vrij-op-naam prijs is vanaf 249.500,-. Kadewoningen De 56 Kadewoningen zijn zeer aantrekkelijk geprijsde, sfeervolle eengezinswoningen met een tuin op het zuiden. De woonkamer van 30 m2 is verbonden met de moderne open keuken. Op de eerste verdieping zijn drie slaapkamers en een badkamer met twee de toilet gesitueerd. De tweede verdieping is via een vaste trap bereikbaar en biedt ruimte aan een hobbykamer of extra slaapkamer. De woningen beschikken over een ruime berging. De vrij-op-naam prijs is vanaf 187.500,-. Inschrijven Tijdens de eerste presentatie van de wonin gen op 22 november kunnen belangstellen den zich inschrijven voor beide woningty pen. In het verkoopinformatiecentrum, dat is gevestigd in de showroom van Esselink Bouwmaterialen aan de Industrieweg in Middelharnis, is ruime informatie over de woningen beschikbaar. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om met financieel specialisten de hypotheekmogelijkheden te bespreken. Website Op www.havenkanaal.nl is meer informatie te vinden over het project. AM Wonen gebruikt voor haar communicatie met (potentiële) kopers zogenaamde virtuele gemeenschappen. Deze sites stellen woon consumenten in staat in alle fases van de realisatie van de woning te communiceren met de betrokken partijen. Voor de kopers wordt een besloten community opgezet, waarbinnen ze onderling kunnen communi ceren over alles wat met de woning heeft te maken. -54- Weer is er de oude hand vol rimpels, die even op de hare rust. Wat een warmte gaat daar vanuit. Ze sluit haar ogen en houdt daardoor de tranen tegen, die ach ter haar oogleden branden. De auto trekt iets op. Er hangt een zware stilte in de wagen. Geen van allen zeggen ze iets. Voor hen uit rijdt de auto met daarin het stoffelijke overschot van hun geliefde. Willem, moeder, Diederick, schreit Thonia inwendig. Mijn jongetje, gaat het als een diepe smart door Toke heen. Ze ziet Frederik met het kistje onder zijn arm naar de auto lopen en de wagen later langzaam van het erf afrijden. Met daarin haar kind. Haar lieveling! Frederik ondergaat op dit moment ook haast lijfelijk de gang met de begrafenisondernemer en de kleine kist van zijn zoon. Hij ziet weer dat deel van hemzelf en Toke het graf indalen. Waren er geen zonden, dan waren er geen wonden, denkt tante. Ook zij zwijgt. De chauffeur ziet in de achteruitkijkspiegel, dat de stoet gevormd is. Even later komt de begrafenisonder nemer naar voren lopen. Het is niet ver naar het kerk hof. De lijkauto stopt bij het hek. Ze zien de deur open gaan. De kist wordt er uitgehaald. Ik kan niet meer, denkt Thonia. Hoe moet dat toch gaan? Frederik helpt haar uitstappen. "Blijf jij maar bij Thonia lopen", hoort ze Tokes stem. "Dan kunt u bij mij inpiepen, tante." "Dat is goed, kind", antwoordt tante. De auto's zijn doorgereden. Ze kunnen echter niet draaien, omdat er een donkerblauwe auto staat met een buitenlands nummerbord. "Dat lijkt wel een Duitse auto. Lastig dat de eigenaar hem daar geparkeerd heeft. Nu moet ik straks maar achteruit rijden", zegt de chauffeur van de lijkauto in zichzelf. Hij stapt uit en zegt het tegen zijn collega. Die moet immers op de familie wachten. Hij niet. Hij kan vertrekken. Her grind knerpt hard onder de schoenen, als ze het kerkhof betreden. Het tweede pad, het laatste graf is het, weet Thonia. Daar liggen vader en moeder immers ook. Willem wordt naast hen begraven. In het volgen de pad ligt Diederick. Ze ziet de achterkant van de zwarte marmeren steen, als ze voor het geopende graf staan. Haar schouders zakken wat naar beneden. Ze voelt zich opeens stokoud. Zwaar hangt ze in Frederiks arm. Tante krijgt een stoel aangeboden. Ze wil het niet, maar Toke neemt hem voor haar. De stoet gaat rond het graf staan. Thonia staart naar het dalen van de kist. Ze tuurt hem na, totdat de kist de bodem raakt. "Willem", fluistert ze. "Och, Willem, toch." Ze voelt Frederik schokken. Frederik schreit, weet ze ontdaan. Dan buigt ze iets naar voren en kijkt nog maals in het diepe graf. Ze duizelt en het is goed, dat Frederik haar vast heeft. De zware stem van dominee schetst het onderscheid tussen het vallen van de boom, naar het zoele zuiden of naar het barre noorden. Toke kan nu goed luisteren. Ze wordt niet afgeleid door allerlei gedachten. Weer hoort ze het. Ze gelooft vast, dat dominee hoop voor Willem heeft. En wat zei tante daarnet ook alweer? Luisteren, vermaant ze zich zelf Dat hoort ze later misschien wel. Ze moet nu voor zichzelf luisteren. "Het graf roept ons toe: vandaag ik, morgen gij", klinkt de stem van dominee. "Maar al valt nu iedereen om ons heen weg en de Heere komt er niet in mee, dan zien wij het niet, mensen", vervolgt hij. Hij heeft gelijk, weet Thonia. Ondanks alle roepstem men gaan we door. Er is de laatste jaren zoveel gebeurd. Moeder is gestorven, Diederick is overleden en nu is Willem weggevallen. "Maar voor degenen die Hem hebben leren vrezen, zal geen nacht meer zijn", zegt dominee. "Aldaar zal geen nacht zijn." Een felle zonnestraal schijnt recht in Willems graf. Toke voelt de warmte ervan op haar gezicht. Ze kijkt even verwonderd omhoog. Dan kijkt ze in het gezicht van een onbekende man, die naast een grote boom staat. Eenzaam staat hij daar. Iets van de rest geschei den. "Willem!" schrikt ze heftig. Heeft ze het hardop gezegd? Ze weet het niet, maar ze staart wezenloos naar het bekende gelaat. De begrafenisondernemer bedankt de dominee voor de gesproken woorden en de belangstellenden voor het bewijzen van de laatste eer aan de overledene. Frede rik wilde het zelf liever niet doen. Toke begrijpt het. Ze moet zich beheersen om hem niet meteen bij zijn arm te grijpen, als ze langs het graf heenlopen om naar huis te gaan. Maar dat kan niet. Zij moet tante begeleiden en Frederik heeft de zorg voor Thonia. Ze kijkt naar de gebogen gestalte van haar schoonzus. Ze is oud gewor den in deze dagen, ziet ze met schrik. Toch glijden haar ogen langs de aanwezigen, maar ze ziet hem niet, die ze zoekt. Het is een behoorlijke lange rij en ze wil bovendien ook niet zo nieuwsgierig kijken, maar ze is het wel. Wie was die man, die op het kerkhof bij de boom stond? Het was net Willem van vroeger! Ze helpt tante instappen. Dan gaat ze bij Frederik en Thonia zitten. Haar gedachten zijn echter op het kerk hof Ze wachten in de auto, totdat de stoet zich weer gevormd heeft. Dan ziet ze in een flits een lange gedaante op het kerkhof bij het graf staan. Dat is hij! weet ze met zekerheid. Ze zou uit willen stappen en naar de man toe v^'illen lopen. Ze heeft de knop van het portier strak vast, maar ze weet dat het dwaasheid is. Ze kan niet zomaar uitstappen en naar een wildvreemde toelopen. Ze moet blijven zitten, maar haar ogen kijken gefascineerd naar de smalle, lange gestalte. Dan trekt de auto langzaam op. Ook nu wordt er niet gesproken. Ze hebben hun gelief de achter moeten laten in het graf, dat nooit zegt: "Het is genoeg." Ook in de zaal is het stil. Hier is rouw, denkt dominee en het doet hem goed. Er is tegenwoordig zo weinig droefheid meer te bespeu ren, ook onder het kerkvolk, heeft hij onlangs nog tegen zijn vrouw gezegd. Maar hier is het wel. Hij noemt het nog even in de nabegrafenis. "Jezus weende", zegt hij, "toen Lazarus gestorven was. Daar waren twee zusters en een broer, die Jezus lief hadden. Dat leven wens ik u ook toe." "Het is beter te gaan in het klaaghuis dan in het huis der maaltijden", zegt dominee als hij met zijn vrouw naar huis terugkeert. "Zo heb ik het ook gevoeld", zegt ze enkel. "Hij heeft een goede begrafenis gehad. Zijn tante heeft ook mogen geloven dat hij goed heen is, met de woor den: 'Daar rusten de vermoeiden van kracht. Daar houdt de stem des drijvers op', vertelt dominee. "Ik ben dus niet de enige." "En een vermoeide, dat was hij", antwoordt mevrouw. HOOFDSTUK 29 e zullen maar eens beginnen", zegt de man en loopt met zijn collega naar het geopende graf. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5