CRIMINELEN ALS BESCHERMERS i e k Grip- Slip Plustraining bij de ANWB PREDIKBEURTEN Kerstmarkt Kerkdienst GBS lari 04 EIIAHDETf-raEUWS EIIAt1DErt-mEUW5 Popmuziek..., wat is daar nou mis mee? Opruimshow in Stad aan 't Haringvliet Kerstconcert The Credo Singers' Werp uw l>roocl uit op liet vi^ater In de pers Waar is de politie? Hoe kon het zo ver komen? Om de fundamenten van de rechtsstaat Een rede van premier Balkenende W. H. Velema i ':'-^?. d!3 ons een mach- Zondag 16 november 2003 Bij de Grip -& Sliptrainingen denkt u in de eerste plaats aan gladde wegen in de winter. U kunt via de ANWB al veel doen om dat risico te verkleinen. Een Grip- &Slip Basistraining leert u slippen zo veel mogelijk te voorkomen en eventueel te "genezen". Maar nu is er meer: De Grip-&Slip PLUS PAGMA 2 .VRIJDAG 14 NOVEMBER 2003 Je zou het niet geloven als de media het niet vertelden. Zowel het journaal van acht uur op zaterdag 1 november, als NRC Handels blad van die dag maakten er melding van. In een aantal wijken van Amsterdam hebben middenstanders met criminelen een contract gesloten ter bescherming van wat er in de winkels te koop is. Alle details zijn niet bekend geworden. Wel is het duidelijk dat deze heren (of er ook dames onder hen zijn is niet bekend) zich bij de eigenaar vervoe gen en bescherming van de te verkopen goe deren aanbieden tegen de prijs van vierhon derd euro per maand. Wat er gebeurt als de eigenaar op het voorstel niet ingaat, is niet duidelijk. Ik vermoed dat er een dreiging boven zijn zaak hangt als hij neen zegt. We zijn in onze samenleving aan vreemde, tot nu toe ongekende dingen gewend ge raakt. Dat moet toch kunnen, is dan de geruststellende goedkeuring op vreemde verschijnselen. Ik verwacht dat niet veel bur gers deze uitspraak zullen doen naar aanlei ding van bovenvermeld feit. Waar is dan de politie? Die weet, althans in die wijken van Amsterdam, van niets. Er wordt immers geen aangifte gedaan. Dat moet in deze laconieke reactie zo veel bete kenen, dat de genoemde feiten niet bestaan. Dat is wel erg kortzichtig. Men doet zichzelf een blinddoek voor als men de feiten weg schuift onder het mom: er is geen aangifte gedaan. Ieder weldenkend mens kan weten dat de media deze berichten wel verder brengen. Uit de kranten leid ik af dat het maar niet om geruchten, doch om feiten gaat. Denkt u zich goed in, wat hier gebeurt. In onze hoofdstad sluiten middenstanders een overeenkomst met criminelen om be schermd te worden tegen grootscheepse winkeldiefstal en nog meer! Dat is - om het nog zacht te zeggen - de omgekeerde wereld. In plaats van crimine len te betrappen en te artesteren, worden cri minelen 'beschermers' van de burgers - uiteraard tegen betaling. Om het wat scherp te zeggen, door deze hulpverlening in te huren begeven de middenstanders zich in het criminele circuit. Uiteraard op geheel eigen manier, maar toch! Ik heb behoefte om hierbij enkele kantteke ningen te plaatsen. Allereerst en heel centraal; Hoe kon het zo ver komen in Nederland dat criminelen - tegen betaling - de taak van bescherming van de burgers (eigenlijk een politionele taak) overnemen? Vraag niet wat er allemaal aan zo'n contract (contact) met criminelen is voorafgegaan. Constateer alleen het feit. Dit is wat ik noemde, de omgekeerde we reld. Zo ver is het in, ja met Nederland gekomen, dat de politie (althans in Amster dam) het laat afweten. Middenstanders zoe ken hun bescherming bij hun belagers. Vrijheid, de rechten van het individu, de pri vacy en het absolute recht daarop zijn zo ver doorgeslagen, dat de bescherming van het individu en van de gemeenschap vol-strekt te kort schiet. Ik besef ook wel dat het ont breken van bescherming door de politie een zaak van geld is; liever gezegd: van gebrek daaraan. Het is echter ook een kwestie van mentaliteit. Een burger moet in de moderne samenleving maar een aantal zaken aanvaar den, waartegen in het verleden werd opge treden. De nu besproken feiten zijn echter zo ern stig, dat de fundamenten van onze rechts staat ermee gemoeid zijn. Daarin worden scheuren zichtbaar die steeds ernstiger ge volgen zullen hebben. Onze samenleving vertoont tekenen van ont binding. We mogen zeggen dat er van ver schillende kanten op gewezen en tegen gewaarschuwd wordt. Om het maar met ker kelijke termen te zeggen: Kennis van ellen de is onmisbaar om verlossing te begeren en te verkrijgen. Ik herinner er nog eens aan dat het heden daagse normen- en waardendebat alles met de huidige politieke, sociale en morele situ atie te maken heeft. Dezer dagen kreeg ik de tekst onder ogen van de Tinbergenlezing die minister-presi dent Balkenende op 24 oktober jongstleden in het gebouw van de Nederlandse Bank in Amsterdam heeft gehouden. Hij drong erop aan, aan de fundamenten van onze samenle ving (inclusief onze economie) aandacht te geven en die te versterken. Nuttigheidsre gels - ik zeg het in mijn eigen woorden - zijn niet genoeg. Een goede economische tactiek of politiek is onvoldoende. Er is meer nodig. De fundamenten van onze samenleving, en daarbij vooral de wetten en regels, waarden en normen moeten weer hun plaats krijgen in onze samenleving. In mijn eigen woorden gezegd; Niet alleen maar winstbejag en eco nomische groei, maar een leven op de basis van waarden en normen, met aandacht voor de daarop te bouwen en te ontwikkelen samenleving. De titel van de rede van Balkenende luidde; Beyond make-ability - Boven de maakbaar heid uit; Met als ondertitel; De fundamenten van de samenleving moeten versterkt wor den! Dat is hard nodig als zakenmensen crimine len als hun beschermers moeten 'inhuren'. Dan staat de wereld op zijn kop. Zien we daarvan soms niet de sporen in het nieuws van elke dag? Een tweede opmerking is deze; Zal de ene groep criminelen niet slaags raken met de andere groep? We lezen steeds weer dat er, vooral in Amsterdam, afrekeningen plaats vinden in het criminele circuit. Vroeger zou men nog zeggen, de onderwereld. Tegen woordig is die groep bovengronds gekomen en heet hij het criminele circuit. Waarom zou de ene groep het niet de andere groep kwalijk nemen dat ze onder de prijs werkt. Een oorlog die dan in de winkels uit gevochten wordt. Een laatste opmerking is de voor mij ontstel lende reactie van de zijde van de politie: Wij weten van niets. Dan houdt men oren en ogen gesloten. De media weten er om zo te zeggen alles van. Maar aanpakken die handel is er niet bij. We komen hier in aanraking met het diep- ingesloten gevoel van de onveiligheid van onze samenleving. Het in dit artikel bespro ken feit is wel een van de meest welspreken de voorbeelden daarvan. Hier zou iedere burger moeten zeggen; Waar zijn we mee bezig? Er is een radicale omkeer in mentaliteit nodig. Alleen dan kunnen toestanden als deze bestreden wor den. Mentaliteitsverandering gaat aan het verschaffen van financiën vooraf. De nieuwe ..,.!.=ll|.^i ,..ju, .j'ïen voor het jas. -zijn: Jaarabonn :ji1t 36,00 Halfjaarab^ - g 18,50 :,5o V.;.,| ,- i i._:|.......'.^, .•''611 zal het bedrag In december v- bankrekening worden afgeschreven. Periodieke overschrijving De abonnees die hun bank gemach tigd hebben voor het afschrijven van het abonnementsgeld verzoeken wij het nieuwe tarief aan hun bank door te geven. De abonnees die geen machtiging of periodieke overschrijving hebben, ont vangen een acceptgiro. Indien u op een andere wijze betaalt, attijd het abonneenummer vermelden. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Versciiijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijli ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com [onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP-Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 en 18.30 uur ds. G. Meuleman, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. na- betrachting Heilig Avondmaal. Eben- Haëzer: 9.30 uur geen dienst en 18.30 uur ds. A. H. Veldhuizen, Woudenberg, nabetrachting Heilig Avondmaal. Woensdag 19 november, Dorpskerk: 19.30 uur ds. A. Kot, Schoonrewoerd - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 18.30 uur ds. G. C. Kant - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur ds. D. Smink en 18.30 uur ds. J. Smink, welkomstdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, dank- dag voor gewas, arbeid en visserij. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster en 18.30 uur ds. G. C. Kant. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 18.00 uur kand. G. J. Blankers, Woudenberg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur prof. G. Reugenbrink - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur dr. M. J. Paul, Ede en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 15.00 uur ds. C. Hogchem. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18,00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C, Kunz, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. W. Meijer, Yerseke - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom, voorbereiding Heilig Avondmaal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. R. H. Esveld - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. R. de Vos CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P Voets en 18.00 uur ds. C. Gie- len - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. V. d. Z-waag en 17.00 uur ds. T. T. van Leeuwen - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur ds. C. van Dijk en 14.30 uur ds. G. A. den Broeder. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. A. Beens, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Hogchem, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. nabe trachting Heilig Avondmaal. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Catsburg, Goes en 18.00 uur ds. C. Boele, Moerkapelle - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evange lie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur Pira Dupon. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes en 18.00 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. G. den Hartogh. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Vollmuller en 18.00 uur ds. W. Speelman. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. L. Groenenberg, Oud Beijerland -Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. I. H. Becker en 18.00 uur drs. PC. Koster. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen. Kerstmarkten zijn sinds Jaar en dag een bekend versctiijnsei. Een aantal geniet vanwege de sfeer en de uitgestalde artike len landelijke bekendheid. Ook op dit ter rein slaat de drang naar 'hoe chiquer, hoe beter' onverbiddelijk toe. Enquêtes op deze markten vragen de bezoeker naar sfeer, kindvriendelijkheid, de prijzen, de horeca, de bereikbaarheid en het aanbod. De grote hallen met allerhande kerstar- tikelen scoren duidelgk minder dan de kleine intieme markten. De bezoekers en/aren de grote 'reizende' kerstmarkten als sfeerloos. Veel van de aangeboden artikelen hebben sowieso niets met kerst te maken. De andere spullen ook niet, maar dat is een ander verhaal. Sommige markten worden vooral bezocht vanwege de entourage. De sfeer maakt het bezoek tot een leuk dagje uit. Hier worden de 'betere' kerstspullen, zoals handgebor- duurde kerstkaarten, verkocht. In Deven ter slaan in het kader van Deventer Kerst stad de kerststoppen door. De kerstmarkt vindt alleen op zondag plaats. Dat is prin cipieel verwerpelijk en tegelijk Jammer, want tegelijkertijd vindt in de Hanzestad het Dickensfestijn plaats. Andere markten blinken uit in een sprook jesachtige sfeer met oergezellige kerst- café's. Ambachtelijke kerstversieringen als handgemaakte engelen, authentieke kerst stukjes en sterren van riet, mos en den- nenappels zijn trekpleisters op de kerstfairs waar u rond de kerstboom kunt zingen of verhalen beluisteren. Originaliteit, zoals het hakken van een kandelaar uit mergel- steen, is meestal ver te zoeken. Maar met beschilderde kerstballen uit Polen komt u met iets anders thuis dan de traditionele uit het plaatselijke warenhuis. Waar glim men de kerstballen het mooist, is het devies van de kerstmarkten. Bijzonder zijn de kerstfestijnen die op landgoederen wor den gehouden. In stalletjes worden speciale wijn, kerstgebak en bijzondere kandelaars verkocht. Het zijn beslist geen markten voor koopjeszoekers. Hier is uw euro zeker niet de helft meer waard; eerder het tegenovergestelde. Volgens de bezoekers gaat het meer om het kerstgevoel; dat wordt versterkt door glühwein, warme chocomel en erwten soep. Ook kerstgroen is hier te koop. Kerst markten verbinden trouwens feilloos een groene en witte kerst. Kortom, het is niet alles kerstmarkt wat er blinkt, integendeel met een 'amusements-topper' als een Zin gende Kerstboom is de grens van kerst- marktland en van deze 'kerstcolumn' bereikt. Het comité van de Gereformeerde Bijbel stichting, afdeling Goeree-Overflakkee hoopt op D.V. 19 november 2003 een dienst te beleggen in de Hervormde Gemeente te Middelharnis, aanvang 19.30 uur. In deze dienst hoopt voor te gaan de weleer waarde heer ds. J. Joppe. Opening door de plaatselijke predikant, de weleerwaarde heer ds. C. Gielen. Organist T. Bakker. GBS boekentafel is aanwezig. Namens het dagelijks bestuur hartelijk wel kom. Op woensdag 19 november wordt vanuit de Herv. gemeente van Oude Tonge, en toegan kelijk voor iedereen vanaf 12 jaar, een twee uur durende video getoond over popmuziek. De video is zeer onthullend en bevat materi aal dat u niet zult zien op tv of in andere media. 'Een hele avond over popmuziek. is dat nu nodig?', denkt u misschien? Kom, kijk en overtuig uzelf! Luister je zelf wel eens naar Radio 538, Yorin, Eminem, Back street Boys, Britney Spears, etc.? Heeft u (klein)kinderen die ermee in aanraking komen? Dan hoopt de organisatie van deze avond dat u/jij erbij bent, zodat u/jij weet wat er speelt en wat er gezongen en getoond wordt. Wil je hiermee verdergaan...? De avond begint om half acht, want het pro gramma is erg vol. Om even na tienen zal worden afgerond, maar als je wilt napraten dan kan dat. Vanaf zeven uur is iedereen welkom in verenigingsgebouw 'Diakonia' Dinsdag 25 november staat de basisschool obs de Molenvliet in het teken van educatief kinderplezier als de populaire clown Ronald McDonald de school bezoekt. Ronald geeft een 'Opruimshow' waarin hij op ludieke en leerzame wijze allerlei aspecten van zwerf afval onder de aandacht brengt. De 'Opruim show' is een aanvulling op het lespakket van Stichting Nederland Schoon: 'Zwerfafval: mooi niet!' en begint om 10.30 uur. Ronald McDonald is de clown en kinder vriend van McDonald's. Hij verzorgt optre dens op scholen, ziekenhuizen en in McDo nald's restaurants. Tijdens zijn optreden op de de Molenvliet geeft Ronald op speelse wijze voorlichting over zwerfafval en recy cling aan groep 1-7. Via grappige trucs houdt hij de kinderen tot op het laatste moment in spanning en betrekt hij ze actief bij zijn optreden. De Stichting Nederland Schoon houdt zich bezig met de preventie en bestrijding van de hinder van zwerfafval. Daar kun je niet vroeg genoeg mee beginnen. Stichting Nederland Schoon heeft daarom het lespak ket 'Zwerfafval: mooi niet!' ontwikkeld, voor alle basisscholen in Nederland. Het les pakket is geschikt voor leerlingen van 4 tot en met 12 jaar en laat - op informatieve en speelse wijze - kinderen kennis maken met de zwerfafvalproblematiek en biedt ze tege lijkertijd een goede manier om het zwerfaf- valprobleem aan te pakken. De 'Opruimshow' van Ronald McDonald is een initiatief van McDonald's Nederland en Stichting Nederland Schoon. Ook dit jaar zal het Christelijk Gemengd koor 'The Credo Singers' uit Rotterdam haar jaarlijkse kerstconcert geven in 'De Doelen' in Rotterdam op maandag 22 december. Aan dit concert werken verder mee: Christe lijke Sliedrechts Mannenkoor 'Ichtus', o.l.v. Martin Zonnenberg; Nederlands Promena deorkest; Elraa van den Dool, sopraan en Jan Mulder, orgel. De algehele leiding is in han den van Jan Stolk. Het concert vangt aan om 20.00 uur en de zaal is open om 19.15 uur. De toegangsprijs bedraagt 20,-, Ie rang en 15,- 2e rang, inclusief plaats bespreken, garderobe en pro grammaboekje. Kaarten zijn te bestellen bij: dhr. S. Blok, Kerkwervesingel 219, 3086 HN Rotterdam, telefoon: 010-4101953 (niet op zondag). "Met dankbaarheid aan de Heere deelt het bestuur van de Stichting voor Evangelisatie in Oost-Vlaanderen u mee dat we mogen gedenken dat de evangeüsatiepost Rehobóth 25 jaar geleden werd opgericht. Het was op 9 augustus 1978 dat br. H. Bor in Zaamslag werd bevestigd tot ouderling met bijzondere opdracht. Onder Gods zegen heeft hij de afgelopen 25 jaren als evangelist in de Bel gische stad Gent die opdracht mogen vervul len. Ter gelegenheid van dit 25-jarig jubileum werd een boek uitgegeven: 'Werp uw brood uit op het water'Dit boek is een bundeling van artikelen die eerder gepubli ceerd zijn en een groot aantal nieuwe bijdra gen waarin alle facetten van het evangehsa- tiewerk in Gent en daarbuiten aan de orde komen." Het is al weer enkele maanden geleden dat een uitnodigingskaart met onder meer bovenstaande mededeling verzonden werd. Het 25-jarig bestaan van een evangelisatie- post alsmede het jubileum van de daaraan verbonden evangelist zijn feiten die het gedenken waard zijn. Inmiddels heeft de herdenkingsdienst op 3 oktober jongstleden in de Christelijke Gereformeerde kerk te Barendrecht plaats gevonden. Daar werd ook het eerste exemplaar van het voor die gelegenheid uitgegeven herdenkingsboek uitgereikt. In de zestiende eeuw is de prediking van de Reformatie in Gent geweest. In 1566 trok ken de hagepreken duizenden toehoorders. In 1576 kwam er godsdienstvrede. Toen beleefde het calvinisme er zijn hoogtepunt. Helaas is het van korte duur geweest. In 1584 moest de stad zich overgeven aan de Spaanse bevelhebber Parma. Sindsdien is Gent weer een Roomse stad. Het was in de jaren zeventig van de vorige eeuw dat er vanuit Zaamslag in Gent werd geëvangeliseerd. Vijf Christelijke Gerefor meerde kerken, waaronder die van Middel hamis, hebben toen het initiatief genomen om er een evangeüsatiepost te stichten. Sindsdien is evangelist H. Bor met zijn gezin er gevestigd. Henk Bor is een geboren verteller. Dat blijkt wel uit dit prachtige boek. Uitvoerig vertelt hij van zijn jeugdjaren in Ameide. Waar hij opgroeide in een Godvrezend gezin. De dominees F. Bakker en R. Kok maakten er grote indruk op hem. Hij werd zelf ook inge wonnen voor de dienst van de Heere. Toen hij in 1977 de aanstelling tot evangelist in België ontving, moest hij zijn schildersbe drijf in Ameide verkopen. Maar de Heere heeft hem niet beschaamd. En nu vormen al vijfentwintig jaren Henk en zijn vrouw Eike met hun kinderen het gezicht van het Evangelisch Centrum Rehobóth, in een volkswijk in Gent. In de schaduw van de grote Roomse Sint-Jozefs- kerk. Hun leven is helemaal verweven geraakt met dat van de Belgen die de post bezoeken. Tegelijkertijd bleef de band met Nederland bestaan. Een bont gezelschap van mensen, uit alle mogelijke kerken, leerde Rehobóth kennen als een spelonk van Adul- lam. Ergens in dit boek vertelt de heer Bor dat een evangehst een duizendpoot moet zijn: domi nee, koster, ouderiing, jeugdleider, diaken. In dit boek blijkt dat deze lijst nog sterk uit gebreid moet worden met allerhande func ties: drukker van het evangelisatieblad, monteur van de apparatuur, vertrouwens man van mensen in nood, eerste opvang van ontheemden, aalmoezenier in de gevange nis, etc. Maar dit alles en nog veel meer staat in dienst van de verkondiging van het Evan gelie. Opdat verloren mensen de weg naar God terug vinden. Misschien is de taak van de evangelist wel het allerbest te vergelijken met die van een marktkoopman. Hij moet zijn waar aanprijzen. Hij moet hoog opgeven van de kwaliteit van wat hij verkoopt. Er is niets beters dan wat hij aanbieden mag. Hij is als de waterkoopman uit Jesaja 55. Die het uitroept: "O alle gij dorstigen, komt tot de wateren. En gij die geen geld hebt, komt, koopt en eet! Ja komt, koopt zonder geld en zonder prijs... Waarom weegt gij geld uit voor wat geen brood is? En uw arbeid voor wat niet verzadigen kan? Hoort aandachtig naar mij en eet het goede!" Een evangelist moet bezield zijn door de waarde van wat hij aanbiedt. Want zijn koopwaar heeft beteke nis voor tijd en eeuwigheid. De activiteiten van het Evangelisch Centrum willen alle maal dienstbaar zijn aan dit hoge doel. Alle aspecten van het evangelisatiewerk komen in deze bundel aan de orde: het werk met de bijbelkiosk op de markt, het kindere vangelisatiewerk, de colportageactiviteiten, de catechisaties, de Bijbelstudies, de vele contacten met buitenlanders en natuurlijk de zondagse en doordeweekse diensten. Na afloop van elke kerkdienst wordt koffie gedronken en over de inhoud van de preek nagesproken. Veel contact heeft Henk Bor ook met de schippers. Gent ligt op een kruispunt van waterwegen. Talloos veel binnenvaartsche pen liggen er in de Gentse havens. Veel schippers met hun gezinnen bezoeken gere geld de dienst bij br. Bor. Over het pastoraat onder de schippers wordt in dit boek uitvoe rig verteld. Niet alleen evangelist Bor zelf komt in dit boek aan het woord. Heel wat anderen schrijven over hun contacten met het werk in Gent. Het aantrekkelijke van dit boek is vooral dat het gelardeerd is met talloos veel anekdotes. Levensechte gebeurtenissen waarin blijkt wat het Woord van God in het leven van zondaren doet. Treffend vond ik wat ds. P. de Vries schreef. "In de 16e eeuw heeft Petrus Datheen aan een adellijke vrouw (in Gent) raad gegeven met betrek king tot de vragen van Wet en EvangeHe. Deze vrouw zat ermee hoe zij tot God moest naderen. Zij bemerkte tot haar droefheid dat zij de Heere niet kon dienen zoals zij wel graag wilde. De adviezen die Datheen haar gaf, heeft hij schriftelijk weergegeven in een boekje met de titel 'Christelijke samenspre- king tot troost voor bekommerde harten'. Het heeft mij wel eens verwonderd dat in hetzelfde Gent in de 20e eeuw en inmiddels ook in de 21e eeuw dezelfde vragen gesteld worden die in de 16e eeuw werden gesteld en dat ook dezelfde antwoorden worden gegeven. De Heere is dezelfde gebleven." Deze mooie bundel, die aantrekkelijk is samengesteld en fraai geïllustreerd, vertelt veel over het verleden en over het heden van het evangelisatiewerk in Gent. Het werk is door de Heere in Zijn dienst genomen. Het zaad werd niet tevergeefs gestrooid. Hoe de toekomst zal zijn - we weten het niet. Maar wel dit; het ligt in Gods hand. En Hij blijft Dezelfde! Ik wens Henk met zijn 'deugdza me huisvrouw' Eike ook voor het vervolg Gods zegen toe. "Hij zal het alles maken, dat ge u verwonderen moet. N.a.v.: Werp uw brood uit op het water. Herdenkingsbundel bij het 25-jarig bestaan van de Evangeüsatiepost Rehobóth in Gent (België). Uitgave van de Stichting ter bevordering van het Evangelisatiewerk in Oost-Vlaanderen (België). Gebonden. Geïllustreerd. 167 pag. Prijs 12,50. J.M.J. Kieviet Op een gladde weg een wegglijdende auto weer onder controle brengen is natuurlijk al een enerverende ervaring, maar soms is er meer aan de hand. Wist u dat u ook zonder sneeuw en ijzel in een venaderlijke slip kunt komen? De situatie is dan nog verrassender, want u rekent er niet op. U rijdt op een ogen schijnlijk schone weg, zelfs een regenbuitje kan u niet deren (denkt u!). Dan rijdt u (te) snel door een lange bocht en opeens een obstakel, een stilstaande file, een vrachtwa gen. Een keihard gegeven en u ziet (nog) geen vluchtweg. Plus cursusonderwerp: (te) hard de bocht in en dan? Wilt u het nog moeilijker hebben? Grote plassen op de weg of rijsporen vol water. Resultaat: uw auto gaat zweven op een waterlaagje (aquaplaneren). Uw stuur voelt opeens heel licht aan en het lijkt wel of u zweeft. Plus cursusonderwerp: Aquaplaning De situatie wordt nu echt kritiek, de weg is nog nat en u ziet geen ruimte en geen red ding meer: u remt, maar u glijdt recht op de keiharde obstakels af. Nu herinnert u zich de Grip-& en Slip Basistraining en het wonder voltrekt zich: u laat de rem ietsje los en de auto wordt weer enigszins bestuurbaar. Maar de obstakels zijn nu zeer nabij en ver- sperten de rijbaan. Er is alleen nog ruimte in de grasberm. Plus cursusonderwerp: Bermrijden U zet uzelf schap achter het stuur en u dwingt uzelf om niet te remmen en... u schiet het obstakel voorbij via de berm. Fracties van seconden lijken langer te duren terwijl u door de berm stuitert. Iets te over moedig door dit ongelooflijke succes wilt u de rijbaan weer (te snel) opsturen en de auto slipt daarbij op een dramatisch heftige manier de weg op. Plus cursusonderwerp: Achterwielslip met hoge moeilijkheidgraad. U voert de nodige correcties uit en wederom krijgt u het voertuig onder controle. U stuurt nu beheerst naar de kant en zet uw auto stil. Terwijl u achterover leunt om bij te komen, komt er een onstuitbare gedachte bij u boven: "Goed dat ik de Grip- Slip Plus training heb gedaan!" Bent u geïnteresseerd geraakt door dit span nende verhaal? Haal dan de uitgebreide bro chure bij een ANWB-kantoor, bijvoorbeeld in Middelhamis op Vingerling 3, tel.: 0187- 484870. Wilt u een Grip-& Sliptraining cadeau geven? Bij het ANWB-kantoor zijn cadeaucheques verkrijgbaar. De ontvanger kan dan gedu rende een jaar een afspraak maken voor de gewenste training.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2