Flakkee Verhuizingen sleept twee certificaten in de wacht "Als je omkijkt zie je overal scherven liggen'' Prins Maurits-leerlingen opnieuw in Roemenie Dikkie Dik INGEZONDEN DOOR DPN: Portretfoto's in zwart/wit en kleur bij 'de Bongerd' Uitslagen Manege Oostmoer Geloofsopvoeding met tieners EIIArflEnBn41IEUW5 m»» komt op bezoek tijdens peuterochtend in Gemeensciiapsbibliotiieek li/liddeiharnis PAGINA 5 DINSDAG H NOVEMBER 2003 Het Middelharnisse bedrijf Flakkee Verhuizingen b.v. heeft naast ISO 9001 (2000) ook het VCA* (2000/03) certificaat behaald. Een klein jaar geleden werd het besluit genomen om, naast het bestaande kwaliteitssys teem, ook meer aandacht te gaan besteden aan veiligheid op en rond de werkvloer. Dit werd mede ingegeven door het toene mende eisenpakket van klanten aan verhuis bedrijven om zo goed en veilig mogelijk de uit te voeren werkzaamheden te verrichten. In samenwerking met Van Voorst Consul tants werd een plan van aanpak opgesteld hoe de gestelde doelen bereikt konden wor den. Een nieuw handboek werd opgezet waarbij veel aandacht werd besteed aan het praktische gebruik hiervan. Zo is het hele handboek digitaal en door middel van de toegepaste hyperlinks uiterst eenvoudig toe gankelijk. Donderdag 6 november was het zover dat het ISOA'CA-project bekroond werd met de overhandiging van de bijbehorende certifi caten. Speciaal vooüdeze gelegenheid was de auditor van ViaNorm, mevrouw Esther Schuurman, naar Middelhamis getogen om de certificaten te overhandigen. Voor de komende jaren heeft Hakkee Ver huizingen zich weer een nieuw doel gesteld. De positie van het personeel in de organisa tie staat dan centraal. Het nieuwe project, het zogenaamde Investors in People, is in Enge land reeds enkele jaren zeer succesvol en men verwacht dat de rest van Europa op kor te termijn zal volgen. Door continue te investeren in kwaliteit van de eigen mensen verwacht Flakkee Verhui zingen een uitstekende dienstverlening te kunnen waarborgen en de toenemende con currentie steeds een stap voor te blijven. MIDDELHARNIS - Lucas Hartong was namens DPN aanwezig op de enerverende gemeenteraadsvergade ring van donderdag 6 november waar op de agenda het punt 'Afleggen bestuurlijke verantwoordelijkheid Het Knooppunt' stond. Een impressie. Bovenstaande woorden werden tijdens de vergadering uitgesproken door de heer Dil- lingh van het CDA en geven de sfeer tijdens de vergadering uitstekend weer. Gemeente- raadsbreed werd er forse en diepgaande kri tiek geuit op het College van B&W en ver antwoordelijk wethouder Van de Kamp. Gaande de vergadering werd steeds meer duidelijk dat de Gemeente Middelhamis grove fouten heeft gemaakt en ontelbare ste ken heeft laten vallen in de procedure rond om de bouwactiviteiten bij Het Knooppunt. Mevrouw Groenendijk (VDB) memoreerde hoe wethouder Van de Kamp steeds maar weer op vragen vanuit de gemeenteraad reageerde met het vage antwoord "Alles gaat goed in de procedure. U hoort alleen maar geruchten dat het verkeerd gaat, maar slaapt u gerust verder". Dat het goed misging bleek allereerst toen de Commissie Bezwaar en Beroep het inge diende bezwaar van een burger tegen de plannen gegrond verklaarde. Die stapte ver volgens naar de rechter en kreeg ook daar gelijk. De gemeente had ondertussen een extern juridisch adviseur in de arm genomen (kosten 22.000 euro!), maar die bracht tot overmaat van ramp een verkeerd advies uit aan de Gemeente. Kassa voor de adviseur. Dat bracht de heer Van Dam (SGP) tot de zeer gerechtigde vraag "Wel kosten, maar geen baten? Dan lijkt het mij billijk om die rekening niet te betalen!", een opmerking waarop te weinig werd ingegaan. DPN is groot voorstander van het direct aansprake lijk stellen van betrokkenen; hier ligt een gemiste kans voor de Gemeenteraad. Gevolg was dat de bouw stil kwam te liggen en dat kostte de bouwer, VOF Knooppunt, elke dag geld en dus de Gemeente en uitein delijk de belastingbetaler. Er ontstond een patstelling, die doorbroken werd door een onverwachte ontwikkeling. De VOF kocht het huis van de bezwaarde burger en in ruil daarvoor mag de VOF straks 50 huizen extra op De Westplaat bouwen. De burger trok zijn bezwaarschrift daarop in. Een mooie oplossing, zo lijkt het, maar schijn bedriegt. De PvdA: "Toevallig is er een praktische oplossing gevonden, maar het is op z'n zachtst gezegd niet fraai". DPN wil nog ver der gaan. Hartong: "De gemeente heeft zwaar geblunderd. Allereerst de Commissie Ruimtelijke Ordening, die het bestemmings plan niet goed had voorbereid en meerdere keren vragen en adviezen van de Raad in de wind heeft geslagen. Daarnaast is de Wet houder verantwoordelijk, omdat ook hij op behoorlijk arrogante wijze de 'rode alarm signalen' bewust heeft genegeerd. Daarbij komt nog dat er zeer waarschijnlijk meer claims tegen de Gemeente gaan komen, dus ook dat verhaal is nog niet af'. De verliezer is de burger. Er is minimale informatie gegeven vanuit de overheid, de 1930: TON LOHR (12 jaar) slaagt voor zijn toelatingsexamen gymnasium en krijgt van een tante een Kodak boxcamera (6 opna men 6? x 11 cm per rolfilm). Hij leert van een oom de fihns te ontwikkelen bij een rood lampje in een steengoed bakje en van de negatieven contactafdrukken te maken. Portretjes van familieleden en vrienden behoren tot zijn eerste onderwerpen. Zo is het begonnen. Na gymnasium: studie economie, onderbroken door mobilisatie en vertraagd door oorlog, afgestudeerd eind 1945. Intussen steeds blijven fotograferen, veel portretten (ook pasfoto's voor valse persoonsbewijzen). Als econoom in het bedrijfsleven niet zo geslaagd, vestigt hij zich in 1954 in Heem stede als beroepsfotograaf. Het portret blijft één van zijn favoriete onderwerpen. Zwart/wit is nog steeds het meest gangbaar. Voor kleur is dan eigenlijk alleen nog maar diamateriaal beschikbaar, geen negatief/positief. Al gauw komt hij als docent in het fotogra fisch beroepsonderwijs terecht, dat hij eind 1980 als directeur van de School voor Foto grafie en Fotonica in Den Haag met VUT verlaat. Hij gaat dan permanent in Herkin gen wonen en zich inwerken in het inmid dels volwassen geworden negatief/positief kleurenprocédé. Uit zijn portret-archief heeft hij nu een selectie gemaakt van werk in zwart/wit uit de Heemsteedse periode en in kleur van na 1980. Worden tegenwoordig bijna alle por tretopdrachten als vanzelfsprekend in kleur uitgevoerd (wat zeker in de digitale foto grafie voor de hand Ugt), toch heeft het zwart/wit beeld zijn eigen charme en artis tieke waarde. Komt u eens kijken en bepaal voor uzelf, waar uw voorkeur naar uitgaat! In Theetuin "de Bongerd", Molendijk 65, Herkingen; Tot: 15 december 2003; Open: vrijdag en zaterdag van 10.30 tot 20.00 uur. indiener van het bezwaarschrift is geminacht en het verantwoording afleggen door het College is steeds weer uitgesteld. "Dit riekt aan alle kanten naar regentesk bestuur. Uit eindelijk kwam wethouder Van de Kamp aan het woord, maar zijn verhaal was vols trekt inhoudsloos. Het was hooguit een gekleiu-de weergave van zijn feiten, maar volstrekt geen afleggen van verantwoording aan de Raad en bevolking. Het gaat eigenlijk nog niet eens om de onnodig gemaakte extra kosten, maar om het signaal dat uitgaat naar de burger. Het gaat hier om fundamentele regels in democratische bestuurzaken en die zijn geschonden. Er is gisterenavond veel gepraat, maar weinig conclusie getrokken. Aiiibtenaren en leden van het College dra gen verantwoordelijkheid en als zaken keer op keer grondig fout gaan, dan moetje daar conclusies aan verbinden. Dan kun je niet zeggen 'back to bussiness as usual'. Dat is volstrekt ongeloofwaardig en onaccepta bel!", aldus een zichtbaar boze Hartong. Een saillant detail daarbij is dat collega-wet houder Slootweg zelfs beweerde dat "het College alles zo goed mogelijk heeft gedaan en u als Raad zo goed mogeUjk heeft geïn formeerd"; een opmerking die met het nodi ge hoongelag werd opgepakt door de raads leden. Mevrouw Groenendijk: "Er was drie jaar om het bestemmingsplan goed voor te bereiden. Er is veel te veel getreuzeld, de Raad heeft u meerdere malen gewaarschuwd om vaart achter het werk te zetten en dan is het wel erg wrang om nu te zeggen dat alles zo goed mogelijk is gedaan". De heer Dillingh bracht de discussie tot een ironisch einde: "Het College is niets te ver wijten, zegt u. Oh nee? Maar waarom dan toch een aanbod aan VOF Knooppunt voor de bouw van 50 extra woningen? Dat hoeft dan toch helemaal niet? Als ik omkijk zie ik alleen maar scherven. Een constatering die DPN van harte onder schrijft.* Dat het College nu alsnog besloten heeft om achteraf openheid aan de pers en burger te geven is bijna lachwekkend te noe men, ware het niet dat de hele zaak uiterma te bedroevend is en nog lang niet gesloten. Op maandagochtend 29 september vertrok een delegatie bestaande uit 12 leerlingen en 5 leraren op het uitermate vroege tijdstip 04.00 richting hun eindbestemming: Cluj- Napoca, die na 2 reisdagen bereikt werd.Hier werden zij geconfronteerd met een andere cultuur wat heel interessant en leerzaam was.Aan de ene kant luisteren de Hongaarse(en Roemeense) jongeren naar ongeveer dezelfde muziek als ons en zie je veel mobieltjes, maar aan de andere kant is het niet zeldzaam dat je een paard met wagen passeert of dat je op de rem moet gaan staan voor overstekende koeien. De PM-leerlingen werkten samen met Hongaarse leerlingen van het Koloszvari Reformatus KoUegium aan een, reeds in Nederland gestart, project; gesubsidieerd door de Europese Unie via het Comenius-programma. Elk viertal, bestaande uit twee Nederlandse en twee Hongaarse leer lingen, behandelde een eigen onderwerp. De onderwerpen waren als volgt: jongeren en... onderwijs, politiek, cultuur, geloof, milieu en ininderheden. Van tevoren waren er al verscheidene planningen gemaakt: 'Wat gaan we doen en wanneer?' En die werden zo goed mogelijk uitgevoerd. In de planningen werden onder andere de vol gende activiteiten opgenomen: interviews met mensen op straat; enquêtes onder leerlingen van de school; gesprekken met functiona rissen en een bezoek aan de vuilnisbelt van Cluj-Napoca. Ook de vrije uren werden goed besteed. Er werd een bezoek gebracht aan de zoutmijnen van Sovata, een volksdansfestival, een wolfabriek een nog enkele verrijkende culturele leerzaamheden. Tevens waren er een sportdag en schoolfeest (ter ontspanning). Na veel gestress met powerpointpresentaties, digitale foto's, beamers en taalproblemen werd elk onderzoek, in hoeverre wij dat kunnen beoordelen, naar behoren afgerond en gepresenteerd. En deze presentatie was het ein de van het verblijf in Roemenië. Op de terugweg werd er overnacht in Budapest en werden er enige waardevolle culturele bezienswaardigheden bezocht. Na deze indrukwekkende tussenstop werd de terugreis weer vervolgd. En op zaterdagavond 11 oktober werd jedereen, moe en vol van de vele nieuwe indrukken, met open armen ontvangen door de achterblijvers, bestaande uit familie en vrienden. Ondanks buikloop en dergelijke zijn de deelnemers het er unaniem over eens dat het een zeer geslaag de en onvergetelijke reis was!!! JOANNE VAN SPRONSEN/MATHILDE GROEN, ATHENEUM 4 Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proeven F3, F5 en F7, gehouden op zaterdag 8 november jl. in Manege Oost- moer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proef dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 210. Proef F3a. Fabienne Nijland, Snoopy, 226 pnt; Merel de Neef, Tazz, 222 pnt; Mima Korteweg, Dynamite, 220 pnt; Aureüa v. Strien, Tazz, 220 pnt; Joanne Braber, Dyna mite, 219 pnt; Natalja Vorstenbosch, Sam my Jo, 217 pnt; Piroska de Vos, Anouschka, 216 pnt; Lars Doombosch, Fenjala, 215 pnt; Linsey Hopman, Tracey, 215 pnt; San ne Dekker, Anouschka, 215 pnt; Rowena v. Wijngaarden, Karine, 212 pnt; Deborah Vroegindeweij, Sterre, 211 pnt; Gaby Simons, Sterre, 211 pnt. Proef F5a. Laura Goense, Tazz, 226 pnt; Connie Peeman, Lucy, 224 pnt; Lisa Uijte- waal, Tazz, 224 pnt; Sylvia de Waard, Tazz, 223 pnt; Nadie Hobbel, Tazz, 223 pnt; Elieske Krijgsman, Rosalie, 220 pnt; Nadi- ne Peekstok, Bennie, 220 pnt; Whitley Vor stenbosch, Tazz, 216 pnt; Anne Krijgsman, Snoopy, 214 pnt; Delisa Vos, Cupido, 213 pnt; Rudy v. Dis, Fenjala, 211 pnt; Jacolien Bechthum, Tirza, 208 pnt; Marlies Lokker, Tazz, 206 pnt. Proef F7a. Juliette Kamp, Amber, 222 pnt; Lavina Burgers, Tazz, 219 pnt; Daisy Argoudelis, Anouschka, 211 pnt. Tijdens een speciale 'inloopochtend' op donderdag 20 november van 10 tot 12 uur staat de bibliotheek extra in het teken van samen boeken bekijken en ermee spelen, voelen, zingen, tellen, kleuren, knutselen, praten over plaatjes, geluiden of gebaren maken. Bezig zijn met waar het bij voorle zen nu eigenlijk om gaat: tijd voor elkaar nemen, gezellig samen bezig zijn, taalont wikkeling en de wereld verkennen. Wel of niet lid van de bibliotheek, voor kin deren (én voor hun ouders, grootouders, oppasouders, ooms en tantes) is de peuter ochtend een goede gelegenheid om samen te genieten van de peuterboeken die in de bibli otheek te lezen en te lenen zijn. Enne, het lidmaatschap van de bieb is tot en met 15 jaar gratis, een goede reden om langs te komen! Als u op deze ochtend de bibliotheek bin nenloopt ziet u een presentatie van uiteenlo pende peuterboeken. Boeken die leuk lijken leest u voor, waarna samen de opdracht gedaan wordt die bij elk boek te lezen is. Tij dens deze 'reis door boekenland' kan gepau zeerd worden met een hapje en een drankje. En is de reis lang genoeg geweest: dan ver trekt u weer richting huis. De beroemde kater Dikkie Dik heeft beloofd op deze ochtend langs te komen in de Gemeenschapsbibliotheek. Kom met uw peuter kennis maken met deze geliefde boe- kenheld enne... de ijdele Dikkie Dik wil graag op de foto met uw peuter! Voor meer informatie: Gemeenschapsbibli otheek, Kerkepad 11, 3241 CH Middelhar- nis, 0187 485644, www.bibliotheekiniddelhamis.nl De tienerleeftijd is een tijd vol veranderin gen: in het leven van tieners zelf, hun ouders en het gezin. Er worden keuzes gemaakt, relaties gelegd en ook relaties (tijdelijk) ver broken. De kerk en de kerkgang is minder vanzelfsprekend. Hoe ga je daarmee om als ouder(s)? Twee avonden waarop we elkaar wat willen leren kennen en ook samen met een deskundige elkaar wat handvaten willen aanreiken. Leiding: Mw. Hildegard Faber, medewerk ster RDC-Zuid-Holland. U bent van harte welkom op dinsdag 25 november en 2 december vanaf 19.45 uur in de Gereformeerde Kerk van Middelhamis. Vóór 15 november opgeven graag! Hoe? Bij de leden van de commissie vor ming toerusting: Johan Keuning tel. 482101, Wilma de Bruine tel. 483616, Cor- rie de Wolf tel. 483799 of Piet de Munck tel. 642419. Het kan ook via e-mail: vent@gk- middelhamis.nl. Informatie kunt u ook vin den op: www.gk-middelhamis.nl. -53- "Laten we ook maar gaan", zegt Frederik. Hij sluit het huis af. De afstand naar het gebouw is klein. Ze kunnen het lopen, maar Thonia heeft er genoeg aan. Ze leunt zwaar op Tokes arm. Toch doet het goed om zo samen te gaan. Samen dit verdriet te dragen. Stel je voor dat Thonia deze gang alleen moest maken, denkt Toke. Ze moet er niet aan denken. Ze heeft ook medelijden met Frederik. Hij had een enorm zwak voor zijn broer. Maar Frederik heeft haar. Thonia is zo alleen. Stil zitten ze op de voorste stoelen in het gebouw. Onwennig en verdrietig. Frederik lijkt rustig te zijn, maar Toke weet hoe het van binnen bij hem is. Deze dagen heeft hij het ontzettend moeilijk gehad. De dag na Willems overlijden heeft hij de eerste kaart, met de brief en de Bijbel, opgestuurd naar het adres in Duitsland. Daar zijn hun gedachten ook veel geweest van de week. Wat heeft dit immers te betekenen? Voorzichtig hebben ze 's middags Thonia ingelicht. Het leek niet zo tot haar door te dringen. Ze heeft waar schijnlijk nooit beseft, dat Willem zo tobde. Ze dacht hem psychisch zWak, maar volgens Toke is het dat niet. Het vinden van het papiertje was voor haar een verras sing, maar er is haar toch ook wel wat duidelijk gewor den. Hier ügt Willems geheim. Dat gelooft ze vast. Meer gevoelsmatig is het eigenlijk, want ze weet niet wat er in die brief staat. Maar het schrijven van die brief en daarbij het opsturen van zijn Bijbel heeft WU- lem niet zomaar gedaan. Het heeft hem vast heel erg aangegrepen. Zou zijn hart dat niet hebben kunnen ver werken? Of was er meer? Ze vermoedt het wel. Geestelijk had hij het ook moeilijk. Hij was heel erg bezet met die dingen. Dat heeft ze zo vaak gemerkt. Al sprak hij er niet over. Alles bij elkaar is dat teveel geweest. Dominee en een kerkenraadslid komen het gebouw binnen. Mevrouw is ar ook bij, ziet Toke. Langzaam loopt het gebouw vol. Vele nichten en neven komen de laatste eer brengen. Ondanks de droeve omstandigheden is het goed om elkaar weer te zien, denkt Toke. Och, daar is tante ook. Och ja, ze is altijd zo meelevend. Ze nodigt haar uit bij hen te komen zitten. "Wat ligt Wülem er vredig bij", zegt het oudje. Haar vriendehjke ogen kijken Toke vanachter haar kleine, ronde brilletje even doordringend aan. "Het kon voor hem nog wel eens meegevallen zijn, kind", zegt ze. Dan gaat ze rechts van Thonia zitten. Het ontroert Toke. Tante zegt niet gauw zoiets. Ze is heel voorzich tig in die dingen. Ze zou willen vragen waarom tante dat zei, maar ze durft het niet. Ze hoopt dat tante nog wat zegt, maar dat gebeurt niet. Schuin kijkt ze naar tante, maar die kijkt stil voor zich uit. Haar oude han den liggen gevouwen in haar schoot. Het brandt in Toke om het tegen Frederik te zeggen, maar daar is geen tijd voor, want dominee gaat achter de lessenaar staan. De rouwdienst is begonnen. Het is heel stil in de zaal. Alleen op de achtergrond klinkt wat geluid. Straks mag iedereen nog eenmaal afscheid nemen van Wülem. Zij drieën als laatsten. Frederik heeft dat zo gewild. Ze ziet Willem en Frederik samen in de keuken zitten. Frederik, fors en opgewekt en Willem smal en vaak zo bedrukt. Maar ze moet daar nu niet aan denken. Ze moet luisteren. Ze voelt de aanwezigheid van tante naast Thonia. Wat zou die met die opmerking bedoeld hebben? Zou ze geloven, dat Willem goed heen is? Weer dwalen haar gedachten af. Willem lag er inder daad heel vredig bij, maar dat zegt niet alles. Ze heeft wel eens een man gezien, die niets van God of gods dienst moest hebben en er ook heel vredig bij lag. Maar Willem was wel met die dingen bezet. Dat weet ze zeker. Nu heeft ze helemaal spijt, dat ze nooit wat gevraagd heeft. Och, hij had waarschijnlijk toch niets gezegd, stelt ze zichzelf gerust. "De Heere kent degenen die de Zijnen zijn", leest dominee de tekst voor deze ure af. Nu luistert Toke aandachtig. Waarom neemt dominee die tekst? Heeft hij ook gemerkt wat er in Willem omging? Ze moet voor zichzelf luisteren en niet over al aan denken, maar dat lukt haar niet. Steeds ziet ze Willem voor zich. Toen hij nog leefde en nu hij over leden is. Zijn plaats is niet meer. Tenminste niet meer op aarde. Hij heeft zijn eeuwige bestemming gevon den. Zij zucht verkeerd. Frederik vat even haar hand vast. Dan heeft ze zich weer onder controle. "Aldaar zal geen nacht zijn", zegt dominee. Dat was voor Willem altijd zo erg, denkt Frederik. Maar ook Thonia hoort het kraken van het ledikant in de nacht. Wat heeft het haar vaak geïrriteerd. Nu zal ze het nooit meer horen. Het zal stil zijn in huis. Heel stil. Een traan glijdt over haar wang. Ze pinkt hem snel weg. Uiterlijk ziet ze er onberoerd uit. Vanavond zal ze alleen in het huis zijn. Daar hebben Diederick en Willem opgebaard gestaan. Ze huivert. Ze is altijd druk in huis. Alles moet ghmmen en blin ken, anders voelt ze zich niet prettig. En wat blijft er van over? Nadat Diederick gestorven was, heeft ze een week amper iets kuimen verrichten. Ze zag toen het vergan kelijke van alles. Van lieverlee is ze weer aan de slag gegaan. De roepstem is op de achtergrond geraakt. Werken, dat stond voorop. Nu is Willem weggevallen en is ze alleen in het huis overgebleven. Helemaal alleen in een schoon, stil huis. Ze heeft het benauwd. Met trillende vingers maakt ze de bovenste knoop van haar mantel los. Het liefst zou ze naar buiten vluchten. Opeens duwt een oude rimpe lige hand een flesje in haar handen. Tante! Ze heeft gemerkt, dat ze zich niet goed voelde. De zorg doet Thonia goed. Die heeft ze op het moment hard nodig. Ze sprenkelt wat van het reukwater op een keurig gestreken zakdoek. Dan strijkt ze daarmee over haar voorhoofd en door haar hals. "Neem nog maar wat", fluistert het oudje. "Voor je polsen." Zo zou moeder ook gedaan hebben, denkt Thonia en er overvalt haar een enorm heimwee. Moeder moest eens weten, dat Willem gestorven is, denkt ze bedroefd. Dan hoort ze dominee 'Amen' zeggen. Thonia schrikt ervan. Ze heeft weinig van de dienst gehoord, doordat ze zich zo naar voelde en door het prakkiseren. Dominee spreekt daarna een gebed uit. Nu spant ze zich extra in om te luisteren. "Gaat het weer, kind?" vraagt tante zacht. "Ja", antwoordt ze. De dominee gaat bij de ouderling zitten. Nu gaan we Willem wegbrengen, denkt Thonia en weer voelt ze de benauwdheid opkomen. Ze knijpt met haar nagels in haar handpalmen. Dat helpt. 'Strak kijkt ze toe, hoe de begrafenisondememer de lijst neemt om de namen op te lezen. Ze moet met tante, Frederik en Toke in de volgauto plaatsnemen. Opnieuw beleeft ze de rit naar het kerkhof. Drie jaar geleden voor moeder, twee jaar geleden voor Diede rick, nu voor Willem en wie weet hoe spoedig voor haar. Een kreun ontsnapt haar Uppen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5