Lang zal je leven!? Voor de 30e keer op rij 'Speelgoed van het Jaar' 'Rugklachten' giro 5766 B Eiiftf»»i.iiicuiiirs De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Geef aan diabetes en geef om jezelf Bijeenkomst Diabetesvereniging Verkeersoverlast in Oost Flakkee Het landelijk gebied Begroting 2004 Voormalig Raadhuis in Ooitgensplaat Levensverwachting weten? Check www.langzaljeleven.nl en win! Fonds jaar Consequent Gokje wagen Van alles wat Berichten uit de Gezondheidswijzer Maandthema in de maanden november en december 2003: PAGINA 8 VRUDAG 7 NOVEMBER 2003 Fractiegewijs Wat zijn nou waarden en normen, we hebben het er allemaal over, maar vergeten wel eens de hand in eigen boezem te steken. Vooral ais we kijken naar de verkeers- en par keeroverlast die we in onze gemeente zien. Sommige straten staan vol met schots en scheef geparkeerde auto's, je kunt er amper doorheen komen en het is onoverzichtelijk en vooral gevaarlijk. Er zijn regels gesteld om alles in goede banen te laten leiden, maar helaas worden die regels veelvuldig overschreden. Als je er iets van zegt dan antwoordt men dat de politie er toch niets aan doet. We lijken net kleine kinderen: "ik doe het lekker toch, want ze zien het niet". We vergeten dat er regels zijn om juist alles in goede banen te laten lei den, zodat het geen zooitje wordt. Het CDA heeft als uitgangspunt dat we alle maal onze eigen verantwoordelijkheid hebben en die niet door kunnen schuiven naar ande ren. Wij zijn zelf medeverantwoordelijk voor een goede woon- en werkomgeving. Om als gemeenschap in goede harmonie met elkaar samen te leven is het noodzakelijk datje reke ning houdt met de ander. En dat is iets heel anders dan 'buren pesten' en alleen maar aan jezelf denken. En is het nou zoveel moeite om je auto een eindje verder te parkeren en een paar meter te lopen? Te hard rijden, vooral in de woonkernen, is ook zoiets, je wint er nau welijks tijd mee en het is gewoon verschrikke lijk gevaariijk. We willen meer 'blauw' op straat, maar we kunnen moeilijk verwachten dat er constant een poilitie-agent op elke hoek van de straat staat om alles te controleren. Normen en waarden kun je dus vertalen in eigen verantwoordelijkheid en rekening houden met anderen. De landbouw is altijd de drager geweest van het landelijk gebied en dat zal voorlopig ook wel zo blijven. Er zijn echter veranderingen gaande die andere mogelijkheden scheppen. Er is vraag naar bedrijfsterreinen en ook op het gebied van de recreatie zijn er mogelijkheden. We willen graag bekend staan ais het eiland van 'rust, ruimte en recreatie' en bij recreatie denken we dan niet alleen aan de kop van Goeree, Ook Oost Flakkee is aantrekkelijk voor de recreant, een weids gebied met prachtige dijken en watersportmogelijkheden om de hoek van de deur. Het CDA vindt dan ook dat er in het bestemmingsplan ruimte moet zijn voor recreatieve ontwikkelingen. Landbouw moet ook de kans krijgen van functie te veranderen, waarbij wel voorop moet staan dat de mensen die daarin werkzaam zijn dat ook willen. Zij moeten aan kunnen geven wat hun toekomst verwachtingen zijn en daarbij een gemeente zien die hen daarin steunt. We hebben vaak wat koudwatervrees bij veranderingen die zich voor kunnen doen. We vergeten dat de wereld niet stilstaat en dat één en ander niet met een schaartje te knippen is. Het CDA vindt dat we als gemeente er voor onze burgers moeten zijn en positief moeten meedenken in nieuwe ontwikkelingen. Wilt U reageren? Ria van Rossum, fractievoorzitter CDA Oost Flakkee Langeweg 651 3257 KC Ooitgensplaat, email; rossum l23@hotmail.com Naar aanleiding van de begroting voor het jaar 2004 lijkt het ons zin vol om de reactie van onze fractie verkort weer te geven. In het dualistisch bestel is het College van B en W nu verplicht om uit gebreide informatie te verstrekken aan de raad. Nu, dat hebben we gekregen in de vorm van een zogenaamde programma begroting. Bij het hoofstuk veiligheid hebben we als fractie aan gegeven dat de mogelijkheden om de politie sterkte te vergroten voor de gemeenteraad wel- liswaar klein zijn, het gemeentebestuur er toch voortdurend op toe ziet dat de kwaliteit van de veiligheid van de burger niet in het gedrang komt. De handhaving van de openbare orde en het bevorderen van een goed leef- en woonkli maat van de burgers moet hoog op de agenda blijven staan. De meeste vormen van onveilig heid zijn niet met één bepaalde maatregel tegen te gaan. Een combinatie van verschillen de maatregelen op verschillende beleidsterrei nen, kortom een integrale aanpak, is nodig. Met handhaving staat of valt beleid. Een ged oogcultuur is onjuist! Daarom pleit de SGP- fraktie voor een consequent handhavingsbe leid. De SGP vindt dat nadrukkelijk de mogelijkhe den bekeken moeten worden om voldoende huisvesting voor de plaatselijke bevolking te realiseren.De gemeente moet een integrale visie op de kwaliteit van de leef- en woonomgeving opstellen. Inwoners dienen daadwerkelijk bij de invulling van hun woonomgeving te wor den betrokken.Wij menen dat wanneer burgers zelf, binnen door de gemeenteraad vastgestel de kaders, over de inrichting van hun wijk mee kunnen praten, het draagvlak voor de realise ring van gevoelige onderwerpen aanmerkelijk wordt vergroot. De vergrijzing van de bevolking neemt steeds meer toe. Ook dit moet een aandachtspunt zijn bij de beleidsvorming. De behoefte aan senioren en ouderenwoningen zal alleen maar toe nemen. Wij zien er dan ook naar uit dat het terrein aan de Melkweg vrij komt, voor het doel waar het voor bestemd is, een woonzorgcomplex. De SGP fractie zou graag meer vaart zien in de ontsluiting van Bosland in Den Bommel, dit duurt veel te lang. Moeten we blijven accepte ren dat de straten kapot gereden worden? Her- straten kost heel veel geld. Er is de laatste tijd veel aan herstraten gedaan maar we zijn er nog lang niet. Andere zaken die op dit moment aan de orde zijn o.a.: Riolering buitengebied: Hoewel dit geen ver zinsel van de gemeente Oostflakkee is zullen we er niet aan ontkomen. Een groot gedeelte van de niet gedoleerde panden moet worden aangesloten. In "onrendabele" gebieden zullen de bewoners verplicht worden zelf een goedge keurde voorziening te treffen in de vorm van septic-tanks, ISA's, etc. Het zuiveringsschap dringt aan op spoedige realisatie. Eén ding is zeker dat hier veel geld mee gemoeid is. De SGP fractie dringt aan op een goede communi catie met de betokken bewoners. Ook vindt onze fractie dat bewoners in het buitengebied niet de dupe worden van deze 'kuur'. Uituoering Wet Werk en Bijstand (WWB): Deze wet treedt in plaats van meerdere wetten en regelgeving. Doel: Ie bezuiniging, 2e het nog meer benadrukken van het principe werk boven inkomen. De overgang naar de nieuwe wetgeving heeft voor de gemeente(n) verregaande gevolgen op diverse terreinen. De gemeenteraad moet nieuw beleid vaststellen. De nieuwe Welstandsnota: De nieuwe regiona le welstandsnota moet tot meer helderheid en gemak bij de burgers leiden. In een welstands nota staan alle regels die de welstandscommis sie moet hanteren bij bv. bouw of verbouw van een woning. Het ligt In de bedoeling dat de burgers van Oostflakkee middels een inloopavond de gelegenheid krijgen op-, en/of aanmerkingen te maken. Waarna inspraak en vaststelling volgt. Via deze krant heeft een ieder kennis kunnen nemen van een aantal ingezonden brieven, waarin tot uiting wordtgebracht dat de Raad van Oostflakkee een totaal verkeerd besluit heeft genomen om het raadhuis te verkopen en dat het nu verpaupert. Deze reacties zijn onze fractie uit het hart gegrepen. Maar de indruk wordt gewekt dat de gehele raad hier mee inge stemd heeft. Ondergetekende heeft in de gemeenteraadsvergadering op 13 september 2001 namens SGP-fractie het volgende naar voren gebracht (Dit is de letterlijke tekst). "Voorzitter. Voor ons ligt het voorstel om over te gaan tot verkoop van het raadshuis te Ooitgensplaat. Onbegrijpelijk dat u één van de mooiste monu mentale gebouwen van dit eiland wilt gaan verkopen. Eén van de weinige stukjes curtureel erfgoed (zo niet het enige) van de gemeente Oostflakkee, voorheen gemeente Ooitgensplaat. Trouwlustigen komen van heinde en ver om hier in dit raadhuis hun ja-woord te geven. Andere gemeenten(oqk op dit eiiand) kopen oude huizen en andere panden om zo hun cul tureel erfgoed te behouden. U wilt het juist afstoten. Watje verkoopt verarm je. dat geldt zeker wel in dit geval. "Nee SQP" zuit u zeggen,wij kijken naar effi ciency, dit gebouw kost te veel geld aan onder houd, daarom stoten we het af. en gaan we in Oude Tonge een nieuwe raadzaal bouwen waarvan de jaarkosten lager zijn dan van het oude Raadhuis, dus hebben we uiteindelijk nog winst". Voorzitter, onze fractie zal de laatste zijn die ontkent dat onderhoud aan dit gebouw veel geld kost, maar dat mag ons inziens ook. Onze fractie heeft altijd gezegd: dit gebouw sober maar wel goed opknappen, en het trouwen promoten: dit laatste is overigens nooit serieus gebeurd. De jaarkosten van dit gebouw zullen dan ergens tussen de 50-en de 100 duizend gulden komen te liggen. Det totale jaarkosten van de Qrutterswei bijvoorbeeld liggen inmiddels ook rond de 600 000 gulden per jaar. "Totaal geen vergelijk meneer van Qurp" zult u zeggen. Toch wel voorzitter. Wij willen alleen maar aangeven 'wat hebben we als gemeente voor iets over'. De Qrutterswei is een totaal ander gebouw met een totaal andere functie, maar dat kost de gemeente dan ook 10 x zoveel op jaarbasis. Het gaat dus uiteindelijk om de poUteke w'd om dit Raadhuis te behouden. Voorzitter, alles is niet in geld en efficiency mt te drukken. Daar zijn dit Raadhuis en de Qrut terswei de sprekende voorbeelden van. Dat de SGP fractie tegen gestemd heeft moge duidelijk zijn. Wel dient een ieder te beseffen dat er aan het raadhuis aan de buitenkant geen veranderingen mogen plaatsvinden omdat het onder Monu mentenzorg valt. Dat de eigena(a)r(en) en toe zichthouder (Monumentenzorg) op de staat van onderhoud aangesproken moeten worden is duidelijk. Dat dit unieke gebouw (er zijn er maar 2 in Nederiand) weer een functie moet krijgen ook. Dit alles neemt niet weg dat de SGP fractie het betreurt dat er in de gemeente raad van Oostflakkee geen meerderheid te vin den was om het raadhuis te behouden. Namens de SCP fractie van Oostflakkee A.T. van Gurp jr. Fittersweg f 3257 LD Ooitgensplaat atvangurp@rdnet.nl Al 850.000 mensen met diabetes! Een lang en gezond leven, dat wil iedereen wel. Maar iedereen kan diabetes krijgen, jij ook. Steun daarom het Diabetes Fonds in de strijd tegen deze'stille epidemie' en investeer In een gezonde toekomst voor iedereen. Word nu donateur en bel 033 462 20 SS of geef aan de collectant. t.n.v. Diabetes Fonds, Amersfoort door John de Rijke AMSTERDAM - Dat ieder jaar de verkiezing 'Speelgoed van het Jaar' gehouden wordt, is in feite te dankten aan de tomeloze inzet van de al jaar en dag onder deze naam werkende orga nisatie die tot doel heeft kinderen in aanraking te brengen met goed en verantwoord speelgoed. Want laten we wel wezen, er is heel veel speelgoed in de handel maar er is ook heel veel kaf onder het koren. Bedoeld wordt dat lang niet alles wat er goed en leuk uitziet de toets der kritiek kan door staan. Als (groot)ouder zie je niet direct wat voor je (klein)kind geschikt is. De speelwaarde, de doelmatigheid, de vormgeving, de kleur. Het zijn toch elementen waar onbewust aan voorbij wordt gegaan. Het beste spel houdt eenmaal geen rekening met het gegeven dat een spel voor .een driejarige heel andere attentiepunten heeft dan een spel voor een tiener. Daarom is indertijd bewust gekozen voor een indeling van producten in leeftijds categorieën. Om precies te zijn: 0-4 jaar, 4-6 jaar, 6-8 jaar, 8-12 jaar en daarboven, ofwel baby peuter, kleuter, junior, tiener en 12-h. Ruim voor Sinterklaastijd kiest een vakjury, bestaande uit journalisten, inkopers en speelgoeddeskundigen, uit honderden op het oog mooie en praktische artikelen vijf stuks speelgoed in de eerder genoemde catego rieën. De ingezonden speelgoedartikelen worden vervolgens consequent beoordeeld op de technische kwaliteit, de grafische ver zorging en de verpakking, alsmede op speel waarde en originaliteit. Ook wordt gekeken of, voor zover vereist, een duidelijke hand leiding is bijgevoegd en of het speelgoed algemeen verkrijgbaar is. En uiteraard speelt de prijs/kwaliteit-verhouding een rol. De beste artikelen krijgen in eerste instantie het predikaat 'Genomineerd', waarna de consument wordt gevraagd in een dichtstbij zijnde speelgoedwinkel zijn stem uit te bren gen op het speelgoed van zijn of haar keuze. Pas nadat pubhekelijk het favoriete speel goed in een Stem Win-wedstrijd uit de bus gekomen is, mogen de uiteindelijke win naars de titel 'Speelgoed van het Jaar' voe ren. Heftig cool... Voor het jaar 2003 zijn dat achtereenvolgens de op luchtdruk werkende ballenbaan uit de PIAYSKOOL 'Airtivity' lijn. Heel leuk en verrassend voor de allerkleinsten door de onverwachte beweging van de ballen, in combinatie met allerlei geluidseffecten, (ca. 25,-) De zogenoemde 'Bugeyed Buddies' van K'NEX vanwege de uitdaging aan de kids tot een jaar of zes om thuis of bij opa en oma de eerste K'nex constructies op een soe pele manier in en uit elkaar te klikken. (In handige, bij het bouwen te gebruiken opbergkoffer - ca. 20,-) En voor junioren van 6 tot 8 jaar een radiografisch bestuurbaar stuntvoertuig, dat tegen een stootje kan en derhalve ook mee naar buiten kan worden o ■SSbiSsC Futuristisch vormgegeven racebaan voor tieners, op afstand bestuurd met infrarode straal.(Nikko Europe) genomen. 'Rewinder' heet ie, ziet er 'heftig cool' uit, vraagt wel veel van de behendig heid van de stuntman in de dop maar voert dan feilloos de wildste 360° spins, flips, wheelies en andere figuren uit. MATTEL NEDERLAND BV is de importeur van deze geweldige Tyco R/C machine met 4- wiel aandrijving. De prijs (ca. 90,-) is er dan ook naar, alhoewel het plezier dat de jongelui met dit tweedelig geval kunnen beleven vaak niet in geld is uit te drukken. Trouwens, met een eigen bij drage (zakgeld of beloning voor een mooi rapport) kan desgewenst het verlangen van uw boy naar zo'n fantas tisch apparaat toch. met Sin terklaas (of Kerst) worden bevredigd. Hetzelfde geldt voor de 100,- kostende, op afstand met infrarood te besturen 'Bladeracers' van NIKKO EUROPE BV. Een innovatie op het gebied van racebanen, mede door het gebruik van doorzichtige buizen en de 3- dimensionale opbouw van de baan. Bedoeld voor twee tieners van wie overigens echt wel wat gevergd wordt, ofschoon dat de spanning alleen maar kan verhogen. Degene namelijk die zijn afstandsbediening, door middel van snelle polsbewegingen, uitslui tend op zijn eigen in de buis daardoor voort snellende voertuig weet te richten, creëert de hoogste snelheid en wint de race. Met 3 aan- vulsets is het mogelijk de baan extra te ver groten; de basisset bestaat uit twee auto's, twee afstandbedieningen, één rondeteller (die begint bij 99 ronden en aftelt naar de nul die nodig is om winnaar te worden) en een baan met een totale lengte van acht meter! Voor de oudere kinderen - vanaf 12 jaar - is het aan de wereld van glitter en glamour ont leende bordspel 'Cash Run' (van JUM BO) verkozen als 'spel van het jaar'. Het kost slechts 30,-, maar daarvoor kun je dan wel het casino in Monte Carlo of dat in Las Vegas laten springen. Dit uitermate span nende spel bevat alle gokelementen van een echt casino. Miljoenen riskeren met het draaien van een enkele kaart of door het te vlug werpen van een dobbelsteen, dan wel Nu ook een variant op liet favoriete constructie-speelgoed K'ne.x, zij het thans uitsluitend voor kleine handjes. (Hasbro br) Kees tekent met water op de mat, die dankzij Nijntjes vinding Aqua Doodle na enkele minuten al weer vlekkeloos schoon is. (Ravemburger BVj de pineut zijn door de onverbiddelijkheid van het roulettewiel. Voor drie tot zes spe lers ligt het grote geld voor het grijpen, of niet... En mochten ze van huis uit niet gewiekst zijn, dan zullen ze het door het spe len van 'Cash Run' zeker worden. De vraag is of u daar als ouders blij mee moet zijn. Enfin, de teerling is geworpen. Een feit is dat de jury wederom kans heeft gezien uit zovele inzendingen een weloverwogen selectie te maken. Per slot is het best wel moeilijk om bijvoorbeeld als (groot)ouder een stukje verantwoord speelgoed te kopen en deskundige hulp bij de keuze is dan nooit weg. Ter afsluiting nog een greep uit de niet ver kozen maar wel genomineerde artikelen die het waard zijn om onder uw aandacht te brengen. Ten eerste voor kleuters tot 4 jaar het door RA VENSBURGER BV uitgebrachte 'Nijntje Aqua Doodle'. Een mat waarop ze met een, met water gevulde pen zonder knoeien einde loos kunnen tekenen omdat alles weer na 4 a 5 minuten verdwijnt, (ca. 20,-) Vier tot zesja rigen die zich graag verkleden kunnen in de weer met 'Piraat' uit de bekende Clowny ver- kleedset van SES. Naast poKtie, indiaan, clowTi, brandweerman en dokter een passend besje voor de stoere bink. (ca. 7,75). Voor jeugdige creatievelingen tot 8 jaar is voor ca. 12,80 een magnetisch 'Poppen theater' te koop. Het heeft veel speelwaarde omdat de kinderen al knutselend eerst hun eigen theater moeten bouwen om vervolgens met de in elkaar gezette poppetjes hun zelf- verzonnen verhaal te kunnen presenteren. Last not least houdt St.Nicolaas voor tieners van 8 tot 12 jaar een mobieltje achter de hand waar je wijzer van wordt. 'Electro Quiz Phone' van JUMBO, een spel dat vragen stelt, de antwoorden controleert en de score bijhoudt. Een aansprekende, eigentijdse uit voering met meer dan 400 informatieve vra gen over onderwerpen als ontdekkingsrei zen, uitvindingen, dieren en sport. 22,50). Al met al heel wat om straks succesvol uit de voeten te kunnen.' De rug is een kwetsbaar deel van ons lichaam. Hij wordt makkehjk te zwaar belast. Bijvoorbeeld door langdurig in één en dezelfde houding te zitten. Maar ook door het tillen van zware voorwerpen, door te bui gen en te draaien. Veel mensen hebben last van hun rug. Soms zo erg dat ze hun werk niet meer kunnen doen. Voor mensen die meer willen weten over het thema Rugklachten, heeft de Gezondheids wijzer Zuidhollandse Eilanden een informa tiepakket samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. Het informatie pakket bevat drie folders van de Nederland se Vereniging van Rugpatiënten de 'Wervel kolom. In deze folders staan onder andere tips voor alle dag om uw rug zo min moge lijk te belasten, informatie over discopathie en lage rugpijn en informatie over de vereni ging zelf. Hiernaast bevat het pakket de fol der Lage rugpijn, ook wel spit genoemd, van het Nederlandse Huisartsen Genootschap en een folder over Tillen van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In de folder Tillen wordt beschreven hoe rug klachten ontstaan en hoe u kunt vermijden dat u ze krijgt. De gratis informatiepakketjes kunnen op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonische aangevraagd of opge haald worden bij de Gezondheidswijzer in de GGD vestiging die het dichtst in de buurt is. Let op: De GGD in Middelhamis is open op: maandag en vrijdag van 9 tot 12 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. Het telefoonnummer van de Gezondheidswijzer is: (0181) 652404. De Gezondheidswijzer kunt u vinden in de: Van Hogendorpstraat 50 te Spijkenisse; Oostzanddijk 26 te Helle- voetsluis; Pad van Jongejan 3 te Oud-Beijer- land en Sportlaan S in Middelharnis. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilan den is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziekten, gezondheidsrecht, alternatieve geneeswijzen en adressen van patiëntenverenigingen, praat groepen en zelfhulpgroepen. In de Gezond heidswijzer zijn mensen aanwezig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijdschriften, boeken en naslagwerken aanwezig. Veel folders kunnen gratis worden meegenomen. Het bestuur van de Diabetes Vereniging Nederiand, afdeling Goeree-Overflakkee e.o., nodigt alle leden en belangstellenden uit voor een bijeenkomst met als thema 'Dia betes sluipende volksziekte". De avond wordt gehouden in het personeelsrestaurant (hoofdingang) van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. De avond wordt verzorgd door de volgende bedrijven: Firma Novo Nordixk, dhr. Jan v.d. Wielen, nieuwe ontwikkelingen op de insuline markt; Firma Lifescan, dhr. Johan de Waal, weten meten. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond wordt gehouden op dinsdag II november. De zaal is open om 19.30 uur en de bijeenkomst vangt aan om 20.00 uur. Medio januari 2004 wordt bij voldoende deelname weer een basiscursus gegeven. Een ieder die deze basiscursus nog niet heeft gevolgd kan zich aanmelden op deze avond of bij het secretariaat: J.E. v. Spronsen-v. Mourik, Nieuwstraat 21, 3249 AS Herkin gen, telefoon: 0187-669221.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 8