Algemene beschouwingen Raad Middelharnis ZA.jj.ir. sportavond oncertagenda Meet 'n Greet Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker De Hinder op de Hinder EIIAtfDBI-IIIEyWJ SGP ABB PvdA VDB '78 VVD CDA A, Herv Ge *r« c« c« c« c« .«j ff* jü *s /i j^ jfs JU y^ jfs yit jib jifg jft jiÊ: jft jfi j^ jfg j«t jh **4- STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Een ad's/ertentie in EÊIanden-Nieuws heeft altijd succes..! PAGINA 7 VRUDAG 7 NOVEMBER 2003 In de gemeenteraad van Middelharnis zijn de Algemene Beschouwingen op de begroting voor 2004 gehouden. De begroting, met een overschot van ruim 500.000 euro, werd door raad goedgekeurd nadat zij hierover eerst haar Algemene Beschouwingen had gegeven. Hieronder een samenvatting daarvan. De SGP vindt dat er meer vaart gezet moet worden achter de 'niet vrijblijvende' samen werking van de gemeenten op Goeree-Over- flakkee. In haar beschouwing wijst de SGP erop dat de partij niet voor samenvoeging van de gemeenten is, maar ze ziet wel volop mogelijkheden in een niet vrijblijvende samenwerking. Ten aanzien van de handhaving van de open bare orde ziet de SGP nogal wat negatieve ontwikkelingen, zoals jongerenproblemen en -overlast, te weinig politietoezicht, over last op straat door gebruik van drugs en alco hol en gebrekkige verlichting op de achter paden. De SGP dringt er bij het college op aan om haast te maken met het creëren van fietspar keerplaatsen. De partij zou graag binnen afzienbare tijd dergelijke parkeerplaatsen gerealiseerd zien bij het winkelcentrum 'd'n Diek' en bij een aantal bushaltes. Het heeft de voorkeur van de SGP dat bestaande speelplaatsen behouden blijven, ondanks dat versleten speeltoestellen reeds zijn weggehaald; hier zijn geen andere speeltoestellen voor in de plaats gezet. De toestand van het gemeentebos kan geen goedkeuring van de SGP-ers wegdragen. De partij pleit ervoor het gemeentebos om te vormen tot een kindvriendelijk recreatiege biedje. Graag zien ze het bos opgeknapt, evenals het 'historische trambruggetje'. De SGP-fractie pleit ervoor om binnen afzienbare tijd een jeugdgemeenteraad in te stellen. "De jeugdgemeenteraad kan een goed platform zijn en werkt drempelverla gend voor de jeugd en mogelijk voor andere belanghebbenden die de jeugdgemeenteraad willen benaderen". De SGP zou graag een jeugdgemeenteraad zien met dezelfde zetel verdeling als in de gemeenteraad. De fractie van het Algemeen Burger Belang vraagt in haar Algemene Beschouwingen om 'duidelijkheid en transparantie' van het college, omdat zij haar dualistische taak goed kan uitvoeren. In dit verband stelt de fractie de vraag of de ambtenaren van het ISCO wel goed op het duaiistische systeem zijn voorbereid. ABB signaleert dat de drugs- en drankpro blemen hand over hand toenemen. Zij vraagt zich af of de politie haar taken nog wel naar behoren kan uitvoeren. Verder vraagt ABB zich af welke meerwaar de de genomen verkeersremmende maatre gelen gebracht hebben t.a.v. de echte veilig heid en leefbaarheid? "Welke extra kosten waren nodig om door aanpassingen de con structies weer op een aanvaardbaar niveau terug te brengen, zoals in Stad en later in Nieuwe Tonge? Wordt de wezenlijke doel stelling 'veiligheid' wel gehaald of is het ontaard in ergernis en discutabele handelin gen die van tevoren bekend waren, zoals drempels aanleggen bij ongeheide panden?" Blij is ABB dat het winkelcentrum 'd'n Diek' wordt opgeknapt. Negen jaar geleden heeft de fractie al een motie ingediend om tot renovatie te komen. ABB stelt dat het winkelcentrum "niet met goud hoeft worden te behangen, maar een beetje uitstraling, een goede toegankelijkheid en een veilig winkel centrum is gewoon nodig om een regionaal centrum in stand te houden". Onder het kopje 'Ruimtelijke Ordening' stelt ABB dat er een grote behoefte is aan uitbreiding van woningbouw voor senioren. "Maar deze moeten dan wel betaalbaar zijn." ALs voorbeeld noemt de partij de huurprijzen van 's Landshaven' in Sommelsdijk. "Bij het horen van de huurprijzen voor deze levens- loopbestendige woningen wordt er massaal afgehaakt." In tegenstelling tot de SGP ziet de PvdA niets in het instellen van een jeugdgemeen teraad. Een jeugdgemeenteraad, zoals onder andere de SGP voorstaat, kan niet de goed keuring van de PvdA wegdragen. Als die wordt geformeerd op de pohtieke samenstel ling van de raad heeft dit volgens de PvdA weinig zin. Zij vindt dat jeugdbeleid moet worden geformuleerd en uitgevoerd in over leg met de doelgroepen. De PvdA-fractie ziet veel meer in een gebiedsgebonden aan pak in de vorm van Dorpsraden. In het verieden heeft de PvdA aandacht gevraagd voor een cultuurverandering in de ambtelijke organisatie, maar zij ziet hier nog niet veel van. De PvdA constateert zelfs "een soort moedeloosheid bij de werkne mers". Een voorbeeld hiervan is een niet meer in functie zijnde ondernemingsraad. De PvdA pleit er in haar beschouwing voor om aan de westzijde van het Havenkanaal de watersport wat meer ruimte te geven om zodoende Middelharnis "nog meer dan thans al het geval is in maritiem opzicht op de kaart te zetten". Het bevreemdt de PvdA dat het college in de begroting aangeeft geen hoogbouw voor te staan. De socialisten kunnen dit standpunt niet onderschrijven want "als we zuinig zijn op het open buitengebied, zullen we er niet aan ontkomen om voor bepaalde groepen in de hoogte te bouwen". De fractie van Vooruitstrevend Dorpsbelang '78 is kritisch naar het college toe in haar Algemene Beschouwingen. Zij verwijt het college en de begroting: "geen visie, geen samenhangend beleid". Voor VDB'78 is de instelling van een jeugd gemeenteraad niet nodig. De partij vindt dat de burgers veel breder bij de politiek moeten worden betrokken. Zij ziet liever dorpsraden voor de kernen Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge. VDB'78 heeft geconstateerd dat de kosten van de brandweer hoog oplopen. Zij zou graag overgaan tot de vorming van één brandweerkorps, met één centrale kazerne voor de gemeente Middelharnis. Verder dringt VDB'78 aan op spoedige realisering van de Westelijke randweg, want zij heeft de indruk dat dit op de iange baan geschoven wordt. Verder vindt de partij de wijze waarop het college omgaat met het onderzoek naar de concentratie van buitensportvoorzieningen diep treurig. Zij vindt het onbegrijpelijk dat voetbalvereniging 'De Jonge Spartaan' wel alle medewerking krijgt om de voorzienin gen uit te breiden en andere sportverenigin gen niet. Zij kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat het christelijke college de zaterdagsporters een voorkeursbehandeling geeft. Ook zouden de VDB-ers graag een disco theek zien in het bestemmingsplan Staverse- weg. En een onderzoek naar de vestiging van een tweede jachthaven staat eveneens op haar verlanglijstje. Christenunie Voor wat betreft de niet vrijblijvende gemeentelijke samenwerking op Goeree- Overflakkee vindt de ChristenUnie dat dit momenteel niet werkt. Zij ziet een goede toekomst voor het federale model van de gemeenten op het eiland, waarin gemeente lijk beleid plaats kan vinden. De Christenunie constateert een normverva ging in de samenleving en vindt dat in de bestrijding hiervan néast de overheid ook de gezinnen scholen, kerken en andere maat schappelijke organisaties een taak hebben. De partij ziet ook mogelijkheden voor een nieuwe verkeersstructuur in het centrum van Middelharnis. Zij belooft daar ter zijner tijd plannen voor in te dienen. Ook de Christen- Unie constateert dat er weinig vooruitgang zit in de concentratie van buitensportvoor zieningen. Zij dringt aan op meer voortva rendheid. Omdat de huidige stankoverlast sterk in de actualiteit staat, gaat de ChristenUnie ervan uit dat het beleid gericht is op terugdringing van de huidige overlast. De fractie van de VVD heeft op het gebied van de detailhandel en sportvoorzieningen redenen tot ongerustheid: "Het winkelcen trum D'n Diek is aan een grondige revitali sering toe, de parkeervoorzieningen zijn ontoereikend en met betrekking tot de sport- vporzieningen dreigt een verval doordat te lang gewacht wordt met het maken van loca tiekeuzes". De liberalen pleiten ervoor om meer efficiencywinst te creëren, door meer afdelingen en diensten van eilandelijke gemeenten samen te voegen. Daardoor zou meer kwaliteit en specialisme aangetrokken kunnen worden, waardoor routinematige zaken sneller afgewikkeld kunnen worden. Volgens de VVD zou het van durf getuigen als de vier gemeenten het onderling eens kunnen worden over ver gaande samenwer king ten faveure van de bevolking van Goe- ree-Overflakkee. Evenals de andere partijen betreurt ook de VVD dat de aanleg van de Westelijke rand weg zelfs tot 2007 is uitgesteld. Ten aanzien van de oprichting en samenstel ling van de Jeugdraad stelt de VVD voor om eerst uitgebreid stil te staan bij de doelen die met de oprichting van een Jeugdraad voor ogen staan. Evenals andere partijen vraagt het CDA aan dacht voor de deplorabele toestand waarin de Daltonschool zich bevindt. Naast deze school barsten ook de J.C. van Gentschool en de Bosseschool uit hun jasje. Volgens het CDA is het te laat als er pas in 2007 een school in de Westplaat wordt gebouwd. Positief staat het CDA tegenover de vorming van een jeugdgemeenteraad. Maar zij zet wel vraagtekens bij de bemensing daarvan. Het voorstel om die raad een afspiegeling van de gemeenteraad te laten zijn, is volgens het CDA niet ideaal om te weten te komen wat er bij de jeugd leeft. Het CDA mist de Buitengewone opsporings ambtenaren in de begroting. Zij pleit ervoor om het politieapparaat voor eenvoudige taken te ontlasten. Het CDA is een voorstander van een spoedi ge realisering van de Westelijke randweg, zeker met het oog op de verkeersdrukte op de Langeweg. Zij pleit er ten slotte voor om de mogelijkheid te onderzoeken van tijdelijk eenrichtingverkeer in het gebied rond 'de Krak'. 1^ ^lieuwe Tb/i^^"^ NIEUWE TONGE - Wij verwachten jullie weer allemaal op zaterdag 15 november a.s.Het wordt een sportieve avond met een warme hap om de calo rieën aan te vullen! Welkom in de gym zaal achter o.b.s. 'De Pannebakker', vanaf 19.30 uur. 't Is handig als je je sportkleding bij je hebt. Commissie Z.A.J.W. •Jt^ 4* 4* 4* J5i» «-■ - -^^ Soms vraag je je wel eens af: in wat voor land wonen wij eigenlijk? Ik had dat toen ik vorige week in de krant las dat er in Spijkenisse in de metro een jongen in elkaar geslagen was door een stel tuig omdat ze zin hadden in zijn hond, een jonge Labrador retriever van 12 weken oud. Het is toch te zot dat je gewoon in elkaar wordt geslagen omdat jij iets hebt waar dat soort lui belangstelling voor heeft, je scoo ter, je gsm en dan ook nog je hond. Je denkt er maar niet over na wat er gebeurt met dat arme dier, want deze knul len hebben geen respect voor mensen en denkt u dat ze wel respect zullen hebben voor een weerloos dier? Als hond of kat in een asiel zitten is ook niet leuk, maar je bent in ieder geval veilig en je wordt met respect behandeld. Deze week komt er weer een aantal katten in de krant, zoals Dicky Dick, een cypers-witte kat van ruim 5 jaar, een vriendelijk dier, een vondeling. Mientje, een cyperse poes van 4 jaar, ook vriendelijk, ook een von deling. Otto, een cypers grijze kat van 11 jaar, een vriendelijke kat die graag rustig zijn gangetje gaat, hij komt graag buiten en hij js hef voor gro tere kinderen, kan bij andere katten en is niet gewend aan honden. Otto zou graag een plaatsje krijgen bij een rustig gezin. Droopy is een cypers-witte poes van ruim 12 jaar. Het is een lieve poes, maar wel een beetje fel. Zij is bang voor kinderen en komt liever niet buiten, ook is zij bang voor honden. Wij zoeken voor Droop een plaatsje in een rustig gezin. Simba en Shelly zijn allebei zwart, 4 jaar oud en wonen al hun hele leven samen. Het zijn vriendelijke dieren, niet gewend aan kinderen. Zij zijn vriende lijk voor andere katten en gewend aan een hond. Zij zijn niet gewend om buiten te komen. Wij zoeken voor deze kat ten een rustig tehuis waar zij samen welkom zijn. Ons adres: Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Onze website: www.dierenstee.nl. 2003 Zaterdag 8 november R.K. Kerk te Oude-Tonge. Het Requiem en Vesperae Solennes van Mozart door het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West- Nederland o.l.v. Bas van Houte met het kamerorkest Continuo uit Rotterdam en professionele solisten. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 8 november Exoduskerk - Soitmielsdijk. Concert van het Dameskoor 'Toonkunst' o.l.v. W. Chr. Meyboom en het Mandoline-orkest 'Estampida' o.l.v. Leo Verkerk, beide uit Middelharnis. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 8 november Hervormde Kerk - Dirksland. Najaars concert van het Interkerkelijk Evangelisa tiekoor uit Zuidland, het Chr. Gemengd koor 'Groote Lindt" uit Zwijndrecht en het Chr. Streekmannenkoor 'Asaf uit Hardinxveld- Giessendam o.l.v. Peter Overduin. Organist: Johan den Hoed; sopraan: Marjo van Someren. Aanvang: 20.00 uur Zaterdag 22 november Hervormde Kerk - Dirksland. Concert door het Chr. Vocaal ensemble 'Magnifi cat' te Middelharnis en het barokorkest. Organist: Wim Diepenhorst. Organisator: Stichting Podium Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 29 november Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Orgel concert door Paul Kieviet ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe pijporgel van Jan-Simon Huijser, gebouwd door Piet Huijser. Met gelegen heid tot bezichtiging. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 12 december Hervormde Kerk - Goedereede. Kerst- zangdienst. Aanvang; 19.30 uur. Vrijdag 12 december Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge. Con cert van het Zeeuws Mannenkoor, het Chr. Gemengd Koor 'Advendo' en het €hr. Jeugdkoor 'Bid en Zing'. Aanvang: 19.30 uur. Vrydag 12 december Hervormde Kerk - Oohgensplaat. Kerst concert door 'Jubilate' uit Ooltgensplaat o.l.v. K. den Braber en het kinderkoor 'De Plaetse zangertjes' o.l.v. W. Maris. Organist: M. Saarloos Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 13 december Dorpstienden te Ouddorp. Concert door de Chr. Gem. Zangver. 'Hart en Stem'; het Chr. Jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem', het Chr. Kinderkoor 'Jong begonnen', alle uit Ouddorp en de Chr. Gem Zangver. 'Sursum Corda' uit Dirks land. Orgel en piano: Johan van Broekho ven. Algehele leiding: Jan Bezuijen. Aan vang: 19.30 uur. Zaterdag 13 december R.K. Parochiekerk - Achthuizen. Kerst concert door het Dameskoor 'Toonkunst' uit Middelharnis; het Mannenkoor 'Ons Koor' uit Sommelsdijk en het St. Caeci- liakoor te Achthuizen. Duigenten: W. Chr. Meyboom en Guus v.d. Ploeg. Organist: Ron Braber. Aanvang: 20.00 uur. Maandag 15 december Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Kerst concert door het Chr. Waddinxveens Maimenkoor 'De Gouwestem' o.l.v. Mar tin Mans en het Korendijks en Duivelands Mannenkoor o.l.v. Dinant Struik. Orgel: Ben Kramer; sopraan: Lydia Struyk; pan fluit: Noortje van Middelkoop orgel als 'Duo Gavotte': Martin Mans. Aanvang: 20.00 uur Woensdag 17 december Hervormde Kerk - Stellendam. Kerst zangavond door de Chr. Gem. Zangver. 'Soli Deo Gloria' uit Stellendam o.l.v. W.Chr. Meyboom m.m.v. de kinderen van de Chr. Basisschool 'het Kompas' te Stellendam. Organist: Arjan de Vos. Aan vang: 20.00 uur. Zaterdag 20 december Hervormde Kerk - Oude Tonge. Kerst concert door het Chr. Gem. Koor 'Com nu met Sangh' te Oude Tonge; het Chr. Gem. Koor 'Immanuel' te Tholen en het Dameskoor 'De Lofstem' te Sint Philips- land. Orgel: Arjan de Vos. Orgel en pan fluit: Arjan en Fryda Huizer; verder het koperensemble 'Vooruit'. Alles o.l.v. mevr. Mariëlle Klavers. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 20 december Hervormde Kerk - Dirksland. Kerstcon cert door het Chr. Gem. Koor 'Hart en Stem' uit Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen, het Chr. Gem. Koor 'Sursum Corda' uit Dirksland o.l.v. Johan van Broekhoven, het Dwarsfluit Ensemble o.l.v. Cicilia Mc. CoU. Organisten: Anton Weenink en Johan van Broekhoven. Aanvang: 20 uur. Maandag 22 december Exodus Kerk - Sommelsdijk. Kerstcon cert door het Mannenkoor 'Ons Koor' m.m.v. het blokfluitensemble 'Cunando'. Organist: Andries Stam. Aanvang: acht uur. Maandag 22 december Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Kerst concert door het Chr. Gem. Streekkoor 'Vox Humana' te Sommelsdijk o.l.v. Peter Burger. Organist: Arie v.d. Vlist. Aanvang: 19.30 uur. Dinsdag 23 december Hervormde Kerk - Stad aan 't Haring vliet. Kerstzangavond met het Kinder koor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge o.l.v. Peter Wildeman; de Chr. Gem. Zangver. 'Soli Deo Gloria' uit Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet. Orgel: Kees Villerius; trompet: Jacques van Broekhoven. Aanvang: 19.30 uur. Dinsdag 23 december Gereformeerde Kerk - Ouddorp. Kerst concert door het Gospelkoor 'Per Amore' uit Stellendam o.l.v. Ad de Joode m.m.v. het Prins Mauritskoor o.l.v. Marco 't Hoff. Aanvang: 19.30 uur Woensdag 24 december Hervormde Kerk - Middelharnis. Kerst zangavond met de Herv. Zangver. 'Jedu- thun' o.l.v. Jan Wisse. Organist; Bart Jaap de Bakker. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 24 december Hervormde Kerk - Goedereede. Zingen ter voorbereiding op Kerst. Aanvang; 21.00 uur. Vrijdag 26 december Ger. Gemeente - Dirksland. Traditionele Kerstzangavond m.m.v. het Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Frans Comet; het gemengd koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Leo van Hill en het kinderkoor 'luventa' o.l.v. John Blonk. Orgel: resp. Jan Hoek, Annemarie van der Veer en Jan Hoek. Aanvang: uur. Vrijdag 26 december Toren van Goedereede. Kerstconcert van een uur met koperblazers. Aanvang: 12.00 uur. Zaterdag 10 januari Hervormde Kerk - Dirksland. Een Han- delconcert van de Chr. Oratorium Vereni ging 'Laudando' m.m.v. het Randstede lijk Begeleidingsorkest en solisten. Aan vang: 19.30 uur. Zaterdag 3 april Hervormde Kerk - Middelharnis. WWZ - Paasconcert m.m.v. het Jong Chr. Urker Mannenkoor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. J. Kramer; het Jongerenkoor 'Con Amore' o.l.v. W. A. den Hertog. Dwarsfluit: Mar jolein de Wit; orgel: Ron van Ommeren; vleugel: Johan Bredewout. Aanvang: 19.30 uur met meditatie Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk-stelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma op bovenstaande informatie richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enke le weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek uitsluitend door middel van formulieren, die kumien worden aangevraagd via tel. 482560. Morgenavond Meet 'n Greet met een spor tief tintje bij het OJW. Naast het tafeltennis- toemooi dat we voor jullie organiseren, kun je ook gezellig kletsen met je vrienden, een potje biljarten, tafelvoetballen... Wil je meedoen aan het tafeltennistoemooi, geef je dan bij biimenkomst op bij de bar, voor de wiimaar hebben we natuurlijk een leuke prijs. Alle jeugd vanaf vijftien jaar is vanaf half acht weer van harte welkom in vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring in Middelharnis. We starten om acht uur. Tot morgenavond?! Het OJW-team Maandagavond 3 november was de euro koter GO 33 'Hinder', met drie personen aan boord, aan het vissen in het Goereese Gat, toen hij op de droogte biimen de Hin der terecht kwam. Via de Kustwachtpost Ouddorp werd hulp ingeroepen van de Stellendamse reddingboot. De bemanning werd ongeveer half tien opgepiept en spoedde zich naar de reddingboot 'Chris tian', die deze dag juist voor het laatst de 'Prinses Margriet' verving. (De eigen red dingboot kwam jl. dinsdag van de werf terug na een onderhoudsbeurt en is nu weer present op haar eigen station.) De 'Chris- tien' maakte een sleepverbinding en trok de 'Hinder' van de Hinder, waarna het scheep je op eigen kracht naar de thuishaven Stel lendam kon varen. De KNRM-mensen waren ongeveer anderhalf uur met deze klus in de weer, alvorens ze weer stand-by waren in de buitenhaven van Stellendam. In de maanden november en december van dit jaar worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1973 in de regio's Voome-Putten- Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree- Overflakkee opgeroepen voor het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskan ker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gra tis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de 5 jaar een uit nodiging voor het onderzoek. Vervolgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onder zocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombosedienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitgevoerd. Het telefooimummer van deze stichting is (010) 2890250. Is een vrouw reeds onder behande- hng bij een gynaecoloog, dan kan het onder zoek ook worden uitgevoerd door de gynae coloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordfor- muUer terugsturen naar de GGD. Dit formu lier is bijgevoegd bij de uimodigingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Waarom dit onderzoek? Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle ge vallen mogelijk. In de baarmoederhals kun nen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskanker. Door eens in de vijf jaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verandering op tijd te ontdekken en kan baarmoederhals kanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baarmoeder halskanker in Nederland ingevoerd. Na in voering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dat baarmoederhalskanker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrou wen per jaar. Hoe verloopt dit onderzoek? Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afge sproken datum neemt zij de laboratorium- kaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kun nen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meestal pijn loos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt vervolgens samen met de labora toriumkaart van de vrouw naar het labora torium opgestuurd. Daar wordt het verder onderzocht. De uitslag wordt na drie weken naar de huisarts gestuurd. De huis arts spreekt met de vrouw af hoe zij de uit slag te weten komt. Soms moet het uit strijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijkje technisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bijvoorbeeld een onschuldige ont steking is ontdekt. Een afwijkende uitslag hoeft niet automatisch baarmoederhalskan ker te betekenen. De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar optel. (0181)652440.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7