LITIE itiavneetemM Echtpaar Hakkenbrak-Grootenboer 60 jaar getrouwd VERKOPING Mèkkerstee krijgt AWBZ-erkenning OPEL Nieuws Negatieve emoties 0900-8844 Unieke verkoop prentbriefkaarten Goeree-Overflakkee DÖRROSTRUÜK 'M'n ha 't allied goe gehad met mekaore 52 e -^ t.b.v. Mbumazending Excursie naar oi^el Ned. Herv. kerk Dirksland Nieuwe deelnemers kunnen zich aanmelden Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! innaard MAKELAARDIJ 4'sr Visser Visser Snelheidscontrole Hennepkwekerij in loods aangetroffen Inbraak caravans actief in beeld en geluid MAKELAARDL ERA Bel ons. (0187)47 02 72 of (0187) 68 45 45 Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Vrijdag 7 november 2003 76e jaargang nr. 7254 9 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden m. n--:--------i..:j /-----------r\Cl-I.l... STELLENDAM/GOEDEREEDE - Dins dagmiddag hield personeel van de Verkeers politie snelheidscontrole op de Rijksweg N57 in Stellendam en de Vissersweg in Goe- dereede. Tussen kwart voor drie en kwart over vijf reden 95 van de 842 automobilisten te hard op de N57 ter hoogte van Stellendam. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 144 km/ uur in plaats van de toegestane maximum snelheid van '50'. Op de Vissersweg lapten tussen 70 van de 350 passanten de maximum snelheid van 60 km/uur aan hun laars. Tussen drie uur en .alf vijf bedroeg de hoogst gemeten snelheid 105 krn/uur. OOLTGENSPLAAT - In de loods van een pand aan de Dwarsweg werd maandagoch tend omstreeks negen uur een hennepkweke rij aangetroffen door politiemensen van het wijkteam Goeree-Overflakkee. Er werd een onderzoek ingesteld in de loods, nadat er melding bij de politie was gedaan van een erg hoog energiegebruik in het pand. Zo'n 600 hennepplanten alsmede de voor de groei benodigde apparatuur werden in beslag genomen en vernietigd. Tegen de 35- jarige eigenaresse uit Ooitgensplaat is pro ces-verbaal opgemaakt. OUDDORP - Dinsdag deed een aantal eige naren van caravans aangifte van inbraak. Afgelopen weekend werd er in 21 caravans die op een camping aan de Vrijheidsweg stonden ingebroken. In de meeste caravans Op D.V. woensdag 12 november a.s. hoopt zendingskrans 'Dorkas' te Ouddorp haar jaarlijkse verkoping te houden. Met de op brengst wordt het werk van de Mbumazen ding gesteund. Er is van alles te koop: handwerk (schortjes, lakensets, sokken, enz.) kaarten, leuke kadootjes, ovenverse cakes, koekjes, (boe- renjkaas, schoonmaakartikelen en nog veel meer. Natuurlijk is de boekentafel weer aan wezig met Bijbels, theologische boeken en leesboeken voor oud en jong. Nieuw: Lappenkraam! en appels en peren! U bent van harte welkom in het verenigings gebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp, van 9.30 tot 16.30 uur, en... de koffie staat voor u klaar! De vereniging van de orgelvrienden orga niseert op zaterdag 15 november a.s een excursie naar de Ned. Herv. kerk te Dirks land. Tijdens deze middag, die om 14.00 uur begint, staat het kerkorgel uit 1807 centraal. Het orgel is recent gerestaureerd door orgelbouwer Flentrop uit Zaandam. De nominatie van het orgel is daarbij grondig nagekeken. Het gerestaureerde orgel zal deze middag door leden van de vereniging en door gas ten mogen worden bespeeld. Een mooie gelegenheid voor orgelliefhebbers om het gerestaureerde orgel te komen beluisteren en eventueel te bespelen. Iedereen is dan ook van harte welkom. konden onbekenden door een raam te ver breken binnenkomen. Er werden vervolgens diverse goederen meegenomen. OUDDORP - Aan de Hofdyksweg, net buiten Ouddorp, staat 'de Mèkkerstee'. Een knusse zorgboerderij waar geiten worden gehouden en waar geitenkaas wordt gemaakt die - samen andere streekeigen producten - ter plekke wor den verkocht. In de relatief korte tijd dat de Mèkkerstee 'draait' is dit initiatief ai een succes gebleken. De eerste deelne mers zijn er op de goede weg geholpen, (her)vonden hun plaats in de samenle ving en hebben nu een baan. Daarnaast ontving de Mèkkerstee recentelijk offi cieel de AWBZ-erkenning. Doordat de deelnemers van het 'eerste uur' nu een plaatsje in de maatschappij hebben ver worven, is op de zorgboerderij weer ruimte ontstaan voor nieuwkomers die er op bereisbare afstand vandaan wonen. En hoewel reeds uitgebreid over de Mèkkerstee werd gepubliceerd, blij ken hier en daar toch nog wel eens onjuiste ideeën te bestaan over wat deze zorgboerderij nu eigenlijk is en welke zorg er wordt geboden. De Mèkkerstee is kort gezegd - we schreven er reeds uitvoerig over - een plek waar men sen die psychisch niet zo leUcer 'in hun vel zitten' en daardoor in een sociaal isolement terechtkunnen komen, werkbegeleiding krij gen om (weer) beter op de rails te komen. Op Goeree-Overflakkee wordt deze zorgvorm nergens elders geboden. Daarmee is dan ook meteen gezegd dat de Mèkkerstee zich met specifiek richt op behandeling of begelei ding van verstandelijk gehandicapten. Oók is de Ouddorpse zorgboerderij géén activi teitencentrum waar van alles georganiseerd wordt in het kader van activiteitenbegelei ding. De Mèkkerstee is echter een werkerva ringsplaats die mensen werkbegeleiding biedt, opdat voor hen (weer) zicht komt op deelname aan of terugkeer in de maatschap pij. Mensen die eenvoudigweg een duwtje in de goede richting nodig hebben. Hun socia le vaardigheden zijn, ongeacht waardoor, niet hun sterkste kant. Daarin blijken ze op beperkingen te stuiten, wat in het alledaagse leven belemmerend werkt. De Mèkkerstee probeert hier doorheen te breken. Door indi viduele werkbegeleiding worden juist de mogelijkheden van de deelnemers naar boven gehaald, die dan ook zéker capacitei ten blijken te hebben. En door daar op in te spelen, komt de deelnemer (weer) beter 'tot bloei'. Met het bieden van déze zorgvorm brengt de Mèkkerstee dan ook - zoals soms wordt verondersteld - geen concurrentie in de eilandelijke zorgwereld; mensen die hi'er aankloppen, kunnen momenteel nergens anders terecht. En aanmelden kan op eigen initiatief. Nu een aantal deelnemers de zorg boerderij heeft verlaten, is het er een uitgele zen moment voor. Enkele weken geleden kreeg de Mèkkerstee AWBZ-erkenning. Sindsdien vindt financie ring van de door haar geboden zorg vanuit de AWBZ plaats. Voor de zorgboerderij betekent de AWBZ-erkenning niet alleen een pluim op de hoed vanwege de zorg die ze biedt en de wijze waarop ze dat doet, maar ook betekent het een waarborging van haar continuïteit, want hiermee zijn nu ook de financiën geregeld. Voor meer informatie of voor aanmelding kunt u contact opnemen met de Mèkkerstee, tel. 0187-684050, en vragen naar Jobke Koningswoud, Ad Anker of André de Jong. EUSSANT OBILITEITSCENTRUM Aubfs - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Nijvertieidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl Altijd 60 kwaliteitsoccasions met 6 tot 12 maanden BOVAG-garontie. Kijk op www.axxiauto.nl of kom /angs.'Watertoren 25, Dirksland Tel. 60 35 90 COMBI 1 uur foto-t»rviem OUOOOW-VhiHtraalU U (DUT) 611611 hu 6U7U Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 'Ronde Tafel 118 Goeree en Overflak- kee' heeft zich ten doel gesteld om Speeltuin 'de Flipjes' en 'Streekmuse um Goeree-Overflakkee' te Sommels- dijk te ondersteunen met het verkopen van setjes met elf prentbriefkaarten op het dubbele formaat van 11,5 x 17,5 cm, met bijpassende enveloppe, voor de prijs van 7,50 per set. De prenten zijn direct overgenomen uit het origi nele 'Boek der Nederlandsche Gmeen- ten' en is zo'n bijzondere collectie geworden dat die alleszins de moeite van het aanschaffen waard is. Morgen, zaterdag 8 november, worden de kaar ten verkocht in de entree van de vol gende supermarkten op Goeree-Over flakkee: Albert Heijn Ouddorp, Albert Heijn Middelharnis, Cl000 Sommels- dijk en Supermarkt Klamputs te Nieu we Tonge. De kaartensetjes worden verkocht van 10.00-14.00 uur. 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs NVM Makelaarskantoor Tamboer bcedicd niakclaai/laxalour. lid NVM 01S7-4765.'i3 ^^■i%aiva vrww.opelnieuws.nl Eén van de deelnemers van de Mèkkerstee, bezig met het verzorgen van de geiten. Aclueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen infoimcrtie Opel Linkz «n ranzeffsprekendal onze occasions (nd foto In verenigingsgebouw 'Melishof' te Melissant vierde het echtpaar Hak- lienbrak-Grootenboer afgelopen maandagmiddag het heugelijke feit dat ze die dag zestig jaar lang in de echt verbonden waren. Samen met kinderen, klein- en achterkleinkinde ren en bekenden beleefden ze deze gedenkwaardige dag. "Veul is t'r ver anderd in al die jaeren", zegt zij. "Mar m'n ha 't altied goe gehad met mekaore" zegt hij, zestig jaar na dato. En samen kunnen ze heel wat vertel len over die achterliggende tijd. Met name hij voerde het woord. Hij Zo vertelde de bruidegom dat hij in Ouddorp ter wereld kwam, als zoon van een Belgische vader. Die was op het laatst van de Eerste wereldoorlog uit het Belgische leger gede serteerd en naar Nederland gevlucht. Zonder officiële papieren en de Nederlandse natio naliteit te bezitten werd hij vader van de bruidegom van nu, die daarom de achter naam van z'n moeder kreeg: Hakkenbrak. Toen de heer Hakkenbrak negen jaar was, verliet het gezin Ouddorp om zich in MeUs- sant te gaan vestigen. Hij is daar altijd blij ven wonen. Meteen nadat hij van de lagere school kwam werd hij koeienwachter. "An d'n Sasdiek, 'k had vuuventwintig kofeien". Toen de koebeestjes in november weer naar stal gingen, het de koeienwachter de dieren voor wat het was en ging 'ie met z'n vader mee. Hij werd stalknecht bij dezelfde baas, zes dagen per week voor veertig cent. Na diverse 'omzwervingen' - vrij regelmatig had hij een andere boer als baas - kwam hij in 1947 bij boer Joppe terecht aan de Noord- dijk te MeUssant. Als aardigheidje weet hij hier nog van te vertellen dat, toen hij er z'n eerste werkdag zou hebben - 's morgens om vijf uur beginnen - het wagenhuis in brand stond. Omdat hij toen ook aan de brandweer was, kon 'ie er die eerste dag eerst gaan blus sen, en daarna pas aan de slag. Hij is er gebleven tot hij in 1980, op z'n 63e, in de vut ging. Overigens, pas toen hij 60 was, haalde 'ie z'n rijbewijs! Zij Mevrouw Hakkenbrak werd in Dirksland geboren. "In de glazen straat", duidt ze aan. 'Mar joe weet netuurluk niet waer dat is, ee." Dat blijkt echter aan het Schelpenpad te zijn geweest. Op de plaats waar nu Electro World Van der Heijden staat, stonden vroe ger negen kleine huisjes aan een steegje, dat doodliep op één plee voor gezamenüjk gebmik(!) Toen ze dertien jaar was, moest ze het huis uit. Er kwam gezinsuitbreiding en dat betekende dat er voor haar thuis geen plaats meer was. Ze werd toen dienstbode bij advocaat Zaaijer aan de Voorstiaat, later Huize Salem. Daar heeft ze vier jaar gewerkt voor een rijksdaalder per week. Toen Zaaij er overleed - '"k hao d'r nog wat van geürve oak" - werd ze dienstbode in de huishouding bij veearts Van Nieuwenhuizen, ook in j Dirksland. Na anderhalf jaar trok ze naar I Melissant, waar ze dienstbode werd bij de I bekende P.D. Siehng. Daarvandaan is ze ook i getrouwd, en nooit zou ook zij MeUssant meer verlaten. Samen De heer en mevrouw Hakkenbrak hebben elkaar leren kennen bij de muziektent, die toen aan het Plein stond. Dat was in 1936. "M'n ha zeven jaer gevreje", vertelt zij, nog enigszins glunderend. Daarna, van 1937- 1938, moest hij in müitaire dienst; bij het der- Het jubilerende echtpaar, geflankeerd door burgemeester en mevrouw Stoop, tijdens de feestmiddag in 'Melishof. tiende regiment veldartillerie in Den Haag. Het werd 3 november 1943 - midden in de Tweede wereldoorlog - toen ze trouwden. Maar feest hebben ze er niet echt van kunnen maken. "M'n hadde gean geld, en bovendien: d'r was ommers niks", 't Feest was echter dat ze elkaar hadden, en dat betekende voor hen allesZelfs een trouwjurk was er niet geweest als baas Sieling daarvoor niet de stof - door ruilhandel - had verkregen en als diens doch ter er geen fraaie jurk van had gemaakt. Don kerblauw. En alleen al om in aanmerking te komen voor een huisje - naast het timmer- wirikeltje van Tieleman aan de Juüanaweg - moest er eerst een kilo boter, een hter ohe en een mud tarwe op tafel komen. Razzia Het jaar daarop werd het echtpaar Hakken brak duidelijker geconfronteerd met de gevolgen van de oorlog. In 1944 braken er razzia's uit en werd er jacht gemaakt op mannen, die in Duitsland tewerkgesteld wer den. De heer Hakkenbrak had juist drie weken in de ongevallenwet gezeten en zou die morgen weer aan 't werk gaan. Hij met z'n fiets op pad. "Waer mot jóe naer toe?", vroeg een dorpsgenoot. "Nou, dat ken je dan wel laete draoie, want 't heale durp is ofge- zet!" Een geluk dat het toen flink mistig was, zodat Hakkenbrak zonder gezien te worden 'm smeren kon, van de dijk af de polder in. Daar stuitte hij in de mist op twee dorpsge noten die juist naar huis wilden gaan, maar ook zij kozen eieren voor hun geld. Met z'n drieën hebben ze de hele dag rond MeUssant gedoold, totdat ze 's avonds in 't donker vei- Ug thuis wisten te komen, verkleumd van de kou en rammelend van de honger. Ondergedoken Groot was de schrik toen diezelfde nacht nog een Duitse wagen voor de deur van hun huis je stopte... Dat bleek een omroep wagen te zijn die in de straten bekendmaakte dat de mannen en jongens die zich nog m'et hadden gemeld, dit de andere dag alsnog 'vrijwilUg' konden doen. Daarna zouden de represailles er niet om Uegen... Maar: "Je bluuf mar thuus or" vond mevrouw Hakkenbrak. En zo gebeurde ook. Dat betekende echter wel dat manlief 'm opnieuw moest smeren, ofwel: onderduiken. Daarvoor had hij een prachtig plekje bedacht: "achter de kachel, in de chhstelijk-maatschappelijke I vrouwenbeweging D.V. donderdag 13 november a.s. hoopt de christelijk-maatschappelijke vrouwenbeweging Passage haar ver gadering te houden in het Diensten centrum Companen, Doetinchems estraat 27 te Middelharnis. Aanvang 19.30 uur. Speker is de heer D. J. Bestman, comman dant van de brandweer in Dirksland. Uit hoofde van zijn functie zal hij ons vertellen over de meest effectieve maatregelen die we kunnen nemen om brand te voorkomen. Wij verwachten veel belangsteUing voor dit onderwerp en nodigen introducé's van harte uit u deze avond te vergezeUen. schouwe". Dus werd de plaat achter de kachel van z'n plek gehaald en kroop Hak kenbrak de schoorsteen in, vlak naast het rookkanaal dat daardoor naar boven ging. "As dan de kachel an ging, stikkende je de moordZo'n vier dagen heeft hij daar geze ten, overdag, 's nachts lag hij gewoon naast z'n vrouw. Maar vanzelf kon hij zich na de razzia zich niet meer op straat vertonen. Dus bleef hij hele dagen... op bed! Na verloop van tijd echter lukte het om aan een vals persoonsbewijs te komen. Van 't onderduiken had 'ie toen natuurlijk schoon genoeg en ging hij de straat weer op, tot ver bazing van velen die in de vaste veronder stelling verkeerden dat hij in Duitsland zat. Maar Hakkenbrak had z'n smoes al gauw klaar: "Jae, dat zat ik oak. Mar ik ha op de Lüneburger hei in 'n ziekenhuus gelege. En toen 'k daer onsloge wier, ha ze me naer huus gestierd.Eén heeft het echter gewe ten dat Hakkenbrak nog thuis was, althans: die was daar sterk van overtuigd, zo ver trouwde die hem later toe: je vrouw deed in huis gewoon d'r werk alsof er niks aan de hand was; dat klopte niet.Maar nooit heeft die 't er met iemand over gehad. Je kon immers nooit weten. Meegevallen Nu is dat alles gelukkig voorbij en genieten de heer en mevrouw Hakkenbrak in alle rust en vree van hun oude dag, in een redeUjke tot goede gezondheid. Hij is nu 85 en zij 84 jaar. Wel heeft zij, zo'n klein jaar geleden, behoorlijk met haar gezondheid getobd. En daardoor is het dat ze hun geliefde stekje in Melissant moesten verlaten om hun intrek te nemen in 'Geldershof, in het woonzorg complex. Erg zagen ze daar tegenop, "raar 't is hoenderd procent meegevalle! M'n ha 't hier goed en 't personeel is butegeweun!" Bovendien, zo vertelt de jubilerende brui degom, gelegenheid om daarover te treuren was er niet vanwege de gezondheidstoestand van mevrouw Hakkenbrak. Maar gelukkig is het allemaal redelijk ten goede gekeerd, "mar 'k worre nooit mear d'n ouwen or" zegt ze. Toch trekken ze er elk weekend nog op uit met hun auto, om ervan te genieten hoe mooi het landschap wel is. En volgende week donderdag: dan hopen ze jarig te zijn. Allebei op dezelfde dag. En dat al zestig jaar lang! U kunt negatieve emoties bedwingen. Maar dan moet u wel weten hoe ze ontstaan. Som migen hebben het gevoel dat zij overgele verd zijn aan hun eigen stemmingen. Is het mogelijk negatieve emoties te bedwingen zodat ons leven er niet door beheerst of geschaad wordt? Dit onderwerp wordt op maandag 10 november om 21.00 uur behan deld in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. REGISTER ACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1