Dalton noodlokalen staan aan D' overkant Eiaa)ndelijk nieuws BOVAG en RAI Woord Daad Atfckl Time-tables van Tien Heestermans EiuuniNai-iiiEuws Hoe moet het na 12 december steunen minister autobelastingen variabel te maken Damclub "Denk en Zet" Met korting naar exclusief middagkerstconcert in Rotterdamse Laurenskerk Sensationeel kampioenschap jeugdteam Tennisvereniging Stellendam ^^eAen/tvcnA dtUnxH^t/ "yicfvcmï^er f 'yiovcm^er 2 Gemeentelijk Onderwijs aciiterstandenbeleid in Oostflaliltee „Eilanden-nleuws" Kortingsbon Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee 'VveHt ■yuum^de- dood Sf>^.f^'-^2. ledereen de hartelijke groeten vanuit jeugdhoek! Afdeling 3 telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! PAGINA 11 VRLJDAG 7 NOVEMBER 2003 MIDDELHARNIS - De Daltonschool groeit uit zijn jasje. Het leerlingaantal is de afgelopen 5 jaar met 20% gegroeid. De afgelopen 2 jaar moest zelfs het speellokaal als leslokaal wor den gebruikt en dat was niet accepta bel meer. Met de opening van het nieuwe Dienstencentrum aan de Doe- tichemsestraat kwamen er 2 lokalen vrij van Peuterspeelzaal Pippeloentje. Voor de Daltonschool lag hierin een noodoplossing voor handen. Tijdelijk bemannen groep 6/7 en 7/8 deze 2 lokalen, die aan de overkant van de Daltonschool liggen. Omdat de Daltonschool een streekfunctie vervult, zijn de wethouders van Onderwijs van het gehele eiland uitgenodigd om de lokalen officieel in gebruik te nemen. Afge lopen dinsdag was het grote moment daar en hebben zij gezamenlijk een prachtig, handgeschilderd naambord onthuld. De noodlokalen heten vanaf vandaag officieel 'De Overkant'. Alle leerhngen kwamen met veel kabaal en muziek van het ene schoolgebouw naar D'overkant, zij hebben gezongen en ontzettend hard geklapt omdat zij blij zijn met de ruimte die zij nu weer hebben binnen school. Wethouder de Jong bevestigde de woorden van bestuursvoor zitter Toon Lambregts, dat deze noodloka len een tijdelijke oplossing zijn en dat er binnen vier jaar een structurele oplossing zal komen voor de Daltonschool. De Daltonschool werkt vanuit drie Dalton principes: verantwoordelijkheid, samen werking en zelfstandigheid. De kinderen hebben afgelopen week alweer gebruik kunnen maken van het speellokaal. En de weeksluiting kon als vanouds weer plaatsvinden met de gehele school (samenwerking). Ook is er weer ruimte voor leerlingen die zelfstandig wil len werken (zelfstandigheid). Tijdens de openingsmiddag zag je ook de verantwoor delijkheid van de leerlingen om de hoek komen. De grote kinderen hadden de klei ne kinderen bij de hand en zorgden ervoor dat de kleintjes netjes bij de ouders werden gebracht! De kracht van deze school schuilt in de enorme creativiteit en inzet van het team en bestuur en daarnaast de enorme inspanning die ouders leveren in diverse commissies. Maar voorop staat dat de leerlingen zórgen voor elkaar, met elkaar begaan zijn en met elkaar samenwerken in vrijheid en zelf standigheid. Dat de school een streekfunc tie vervult, komt onder meer tot uitdruk king in het gegeven dat leerlingen op maandag spelen met vriendjes in Ooltgens- plaat, op dinsdag in Stellendam, woensdag voetballen ze in Middelhamis, donderdag spelen bij vriendinnen in Oude-Tonge en op vrijdag spelen ze in Dirksland. Dus: als er één school samenwerkt met het gehele eiland, dan is dat de Daltonschool! Het Comité tot Behoud van de Hervormde Kerk heeft een bijeenkomst belegd om ant woord te geven op vragen van mensen die het met hun geweten niet kunnen verant woorden om mee te gaan de nieuwe kerk (de P.K.N.). Deze bijeenkomst vindt plaats morgen, zaterdag 8 november, in het verenigingsge bouw van de Ned. Hervormde Kerk te Stel lendam. Het thema waarover wordt gespro ken luidt: 'Hoe iiu verder?' Sprekers zijn: ds. W. van Vlastuin uit Katwijk en ds. P. Hoek uit St. Annaland. De bijeenkomst begint 's morgens om 10 uur en zal rond 13.00 uur worden afgesloten. Als op 12 december besloten wordt de fusie van kerken te laten doorgaan dan zal dat zijn consequenties heb ben binnen de gezinnen, families, kerkenra- den en gemeenten. Als het alsnog tot een federatie in plaats van tot een fusie zou komen, dan worden breuken voorkomen. BOVAG en RAI stemmen volledig in met het voorstel van minister Peijs van Verkeer en Waterstaat om de autobelastingen om te zetten in een tarief te betalen per gereden kilometer. De minister vervult daarmee een reeds langer gekoesterde wens van de bran cheorganisaties om de BPM op termijn en gefaseerd af te schaffen en om te zetten in een variabele heffing. Ook het omzetten van de Motorrijtuigenbelasting in zo'n heffing heeft de volledige instemming van de brancheorganisaties. BOVAG en RAI zijn met de minister van mening dat de Belasting Personenauto's en Motorrijwie len (BPM) niet meer thuis hoort in Europa. Dit schrijven BOVAG en RAI vandaag aan de minister en de Tweede Kamer De organisaties wijzen er wel op dat de wij ziging van het belastingsysteem op motor voertuigen aan een aantal voorwaarden moet voldoen: de opbrengst moet worden geïnvesteerd in allereerst wegen en voor een kleiner deel ook in het openbaar ver voer. En er moet een grotere rol komen voor het bedrijfsleven, in de vorm van pubUek/private samenwerking voor de aan leg van nieuwe infrastructuur. Een andere voorwaarde is dat een mobiliteitstarief het sluitstuk wordt van een algeheel mobili teitsbeleid waarin benutten, bouwen en besturen de hoofdrol spelen. Uiteraard dient het invoeren van een mobiliteitstarief als omzetting van vaste belastingen als BPM en MRB in goed overleg met de andere Europese lidstaten te worden gerealiseerd. De huidige problemen in Duitsland duiden erop dat de keuze van een technisch sys teem de grootste zorgvuldigheid vergt. 1^ •~4 Het jeugd mixteam van tennisvereni ging Stellendam heeft op de laatste competitiedag alsnog het kampioen schap behaald. Vóór deze dag stond het team één punt achter op Baren- drecht 1. De opdracht was dus om zelf met grote cijfers te winnen en dan maar afwachten wat het resultaat was van concurrent Barendrecht. Rianne 't Mannetje, Marlot van 't Hof, Robin Dorsman en Stephan Dorsman ston den voor een moeilijke opdracht. De eerste partij werd gespeeld door Rianne. Het werd meteen een spaimende partij. Op karakter en na een 4-1 achterstand in de tweede set werd de partij knap gewonnen door Rianne met 7-5 en 7-5. De tweede par tij werd gespeeld door Marlot en Stephan. Zij hadden twee goede tegenstanders en moesten vol aan de bak. De eerste set werd gewonnen met 6-4. De tweede set met 6-3. De derde partij werd gespeeld door Robin. Hij speelde een degelijke partij en gaf zijn tegenstander geen schijn van kans. Robin won met 6-0 en 6-0. De vierde partij was de jongensdubbel met Robin en Stephan. De eerste set werd na een aantal mooie rally's gewonnen met 6-3. De tweede set werd ver rassend snel gewonnen met 6-0. De laatste partij werd gespeeld door Rianne en Mar lot. De eerste set werd snel met 2-6 verlo ren. In de tweede set herstelden de meisjes zich knap en wonnen ze met 6-1. De derde set moest de beslissing brengen. Na een korte regenonderbreking gingen de meisjes gewoon door met waar ze in de tweede set mee bezig waren en wonnen de set met 6-2 en daarmee de partij. De wedstrijd werd dus met 5-0 gewonnen. Direct werd gebeld om de tussenstand te vernemen van concurrent Barendrecht. Die stond met 2-1 achter en het kampioenschap voor Stellendam was een feit. Dit is zeker een knappe prestatie te noemen, omdat het team in de eerste klasse is ingedeeld. Ten nisvereniging Stellendam is dan ook trots op hun jeugdleden en hoopt volgend jaar weer een aantal jeugdteams in te kunnen schrijven voor de competitie. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws,^ Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. 2. Per maand ajn er 100 S 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Het is al weer november. Nog even en het jaar 2003 wordt van de kalender gescheurd. Sturen jullie de oplossingen van vorige maand op? Vandaag hebben we niet al te moeilijke raadsels. Hier uit een wat ouder puzzelboekje een mooie opgave. Zie je het witte en het zwarte vlak? Welke woorden horen daarbij? Trek vanaf elk woord een lijn naar één van de beide vlakken (DE GEEST of het vlees). Geef voor de duidelijkheid elke lijn een andere kleur. "Zoek in eUce zin een dierennaam", zo schreef Liesbeth Bos uit Ooltgensplaat ons. Vijftien stuks dus! Laat het nou niet zo'n zoekerij worden als bij deze vertwijfelde puzzelman. 1. Toen mijn vader de tuinslang pakte, ging het net regenen. 2. Morgenochtend om tien uur gaan we een bos wandeling maken. 3. Jij bent een kattekop! 4. Bij mijn moeder sloeg de vlam in de pan. 5. Kijk eens hoe hoog mijn vlieger is! 6. Mijn hond is erg braaf. 7. Vanavond eten we raapstelen, bah wat vies 8. Zo kijk eens hoe breed die vrouw is. 9. In de winkel heb ik een koeltas gekocht. 10. In de klas hebben we drie begeleiders. 11We hebben veel molens in Nederland. 12. Helaas is er ook veel vervuiling in ons land. 13. Op school hebben we geleerd wat het verschil is tussen een kanaal en een rivier. 14. De Bijbel is mijn trouwe metgezel. 15. Onze buurman, de schilder, klimt vaak op een hoge ladder. Van 15 november tot 6 december 2003 presenteert de Stichting Westerschou- wen Cultureel in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede een installatie van beeldend kunstenaar Tien Heester mans (geboren 1947 te Oude Tonge). De afgelopen tien jaar waren op diverse plaatsen in de provincie Zeeland installaties te zien van deze op Schouwen-Duiveland woonachtige kunstenaar. De installatie draagt als titel 'Time-tables'het belangrijk ste thema van deze tentoonstelling is TUD. Dit thema was ook het Leitmotiv in enkele voorafgaande installaties zoals 'Het Feest van de Blauwe Schuit" tn Brouwershaven (1996), 'De Groene Muze' in Middelburg en Auvers sur Oisee (1998) en 'Time, ocean of endless dreams' in Burgh-Haamstede (2000). De huidige installatie kreeg gestalte in de vorm van tien tafels en de kunstenaar gaf de installatie een ondertitel mee die luidt: Tafels van Tien. Met het van deze kunstenaar zo bekende ge bruik van diverse materialen als lood, glas en zink creëert ze een ambiance waarin het begrip 'tijd' op diverse manieren tot uitdruk king wordt gebruikt. Op poëtische wijze benadert Heestermans aan tijd gerelateerde begrippen als eeuwigheid en vergankelijk heid, vluchtigheid en status quo. Poëzie speelt ook letterlijk een rol in de installatie via flarden nauwelijks leesbare tekst van auteurs die in het leven van de kun stenaar een belangrijke plaats innemen. Dertig jaar geleden exposeerde Tien Hees termans een serie tekeningen in de galerie van poëziewinkel Woutertje Pieterse in Rot terdam en net als dertig jaar geleden zal de tentoonstelling 'Time-tables' in De Bewaer schole op 15 november om 15.00 uur wor den geopend door de, in Middelhamis gebo ren, Rotterdamse dichter/sciirijver Rien Vroegindeweij. Openingstijden van De Bewaerschole: dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Middelhamis/Sommelsdijk, uitslagen van de 7e ronde gespeeld op 3 november jl. J. Lodder-M. Klink 0-3 C. Spee - H.H. Verolme1-1 I. Mackloet - J.A. Dekker 1-1 A. v.d. Veer - A. Verolme1-1 H. Bijdevaate -1. Koese 1-1 J. van Hoorn - W. Vroegindeweij O - 3 C. Polder-J.A. Nipius3-0 J. Jordaan - D.A. Doomhein 3-0 M. Prins - J. Groenendijk 0-3 R. Jacobs - B. du Pree3-0 Door deze uitslagen ontstaan de volgende stand en verdeling in drie afdelingen. Afdeling 1 Punten Weerstands punten 1. M. Klink 15 71 2. C.Spee 12 77 3. I. Mackloet 12 74 4. J.A. Dekker 12 70 5. A. v.d. Veer 11 83 6. I. Koese 11 75 7. J. Lodder 11 72 Afdeling 2 8. A. Verolme 11 70 9. H.H. Verolme 11 70 10. W. Vroegindeweij 11 60 11. C. Polder 11 60 12. J. Jordaan 10 68 13. H. Bijdevaate 10 64 14. J. van Hoorn 9 74 15. L Groenendijk 9 52 16. D.A. Doomhein 6 61 17. M. Prins 6 58 18. R.Jacobs 6 54 19. B. du Pree 4 57 20. J.A. Nipius 1 53 Het was een spannende competitie om de verdeling in drie afdelingen tot stand te bren gen. Er werd op het laatst van de competitie veel gerekend, maar de uitslagen hebben toch de verdeling gemaakt. De gemeente Oostflakkee ontvangt jaarlijks een bijdrage van het Rijk voor het gemeen telijk onderwijsachterstandenbeleid. In overleg met de schooldirecties en de school besturen is voor de periode 2002-2006 gezocht naar projecten die in het kader van dit beleid kunnen worden uitgevoerd, Eén van de projecten waarvoor deze periode gekozen is, is het project 'Leeskans'. 'Lees- kans' wordt uitgevoerd door de bibliotheek in Oude-Tonge, mevrouw Maija van de Poll, in samenwerking met ProBiblio. De bibliotheek biedt het basisonderwijs een leesbevorderingsprogramma in een door gaande lijn met een eigen onderdeel voor elke leergroep. Lezen is een vaardigheid die veel zorg en aandacht verdient op school, thuis en in de bibliotheek. Met het leesbe vorderingsproject 'Leeskans' ontstaat een doorgaande lijn op het gebied van leesbe vordering voor kinderen van 4 tot 12 jaar en een structurele samenwerkingsrelatie tussen het onderwijs en de bibliotheek. De programma-onderdelen van 'Leeskans' kuiuien worden uitgevoerd in de bibliotheek of op school. Binnen Oostflakkee zal het programma grotendeels binnen de school worden uitgevoerd. Het basisprogramma van 'Leeskans'is aangevuld met een module deskundigheidsbevordering voor de leer krachten. De uitvoering van het project zal direct na de kerstvakantie beginnen. Elke school krijgt het lespakket gedurende vijf weken op school. Binnen deze periode zal het pro gramma in alle groepen vorm 'moeten' krij gen. Op zaterdag 13 december a.s. is er een uniek middagkerstconcert in de prachtige Sint Laurenskerk te Rotterdam, met het beroemde Urker Mannen Ensemble o.l.v. Pieter Jan Leusink en m.m.v. de pianist Jan Vayne en het barokorkest The Nether lands Bach Collegium. De bijzonder samenwerking mssen het Urker Maimen Ensemble en de vermaarde pianist stond bij eerdere concerten garant voor jubelen de recensies in de vaderlandse pers. De twaalf zangers zingen wereldberoemde kerstliederen op hun geheel eigen wijze, terwijl Jan Vayne bekend staat om zijn enorme virtuositeit. Naast koorbegelei ding zal hij ook solo pianospel laten horen: even boeiend als spectaculair! Het barok orkest tenslotte zal het Urker Mannen Ensemble geheel begeleiden. De aanvang van het concert is 15.00 uur. De entree bedraagt 20 per persoon. Echter, met gebruikmaking van onderstaande kor tingsbon krijgt u maar liefst 5 korting op de toegangsprijs! U betaalt dan dus 15. U krijgt de korting op vertoon van deze bon bij de kassa in de kerk, vóór aanvang De vermaarde pianist Jan Vayne. van het concert. Ook kunt u de bon (vóór 6 december a.s.!) opsturen naar: UME, Antwoordnunmier 170, 8070 VK Elburg (postzegel niet nodig); u krijgt de toe- gangskaarten met factuur direct toegezon den (verzendkosten worden in rekening gebracht). Wie meer informatie wil, kan bellen naar: 0525-684819. voor het concert van het Urker Mannen Ensemble op zaterdag 13 december 2003 in de Sint Laurenskerk te Rotterdam; met gebruikmaking van deze bon betaal ik geen 20 entree per persoon, maar 15. Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoon: Aantal reserveringen waarvoor korting wordt gevraagd;

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11