Gemeente Goedereede Nieuws 'School met de Bijbel' heeft veilige speeltoestellen: uit de kerken "el"''Z''de"'''s"roi° t"Z "De minister heeft ze goedgekeurd! Hervormingsdag Schaakvereniging 'de Zwarte Pion' [A 9a EIIIUrfD01-t»EUW5 Een maal per twee weken krijgen de eiiandelijke raadsfracties de gelegenheid om hm standpunten en meningen te verduidelijken in de rubriek 'Fractiegewijs'. De colleges van Burgemeester en Wethouders, welke de gemeenten besturen, krijgen ook om de twee weken gelegenheid hun visie op bepaalde zaken die in de gemeenten spelen onder de aandacht van de burgers te brengen in de rubriek 'Coliegeaal'. De begroting ''([Tekort wan grote omvange Verhoging belastingen De kerkdienst is voor mij... Verkoping Vrouwen vereniging Hericingen Kleine nederlaag jeugdteam Tennisvereniging Stellendam Bijbel' in Sommelsdijli verrast met een extra lang speelkwartier, want er was iets te vieren... Orgel-, piano- en pan- fluitconcert in Ouddorp Ingezonden: Wat is de Gemeente Dirksland nu weer van plan? Extra middagconcert Strijens Christelijlc Gemengd Koor Jeugdsoos Den Bommel ^^fflffili VRWDAG 31 OKTOBER 2003 Coliegeaal Waar zou het in deze tijd anders over moeten gaan als aan een wethouder financiën wordt gevraagd om een bijdrage te leven aan het Eilanden Nieuws dan de begroting? Al maan- iden lang de voorbereiding van de begroting [start in de zomer) gaat een gedeelte van de laandacht naar de op te stellen begroting. Dat is Ivoor wethouders, maar niet alleen voor hen, [zeker ook voor medewerkers van de gemeente I altijd een spannende tijd. Voor bijna elke Igemeente is de komende begroting moeilijker rsluitend te krijgen dan op andere jaren. Dit Ikomt o.a. door afwenteling van kosten en Iwerkzaamheden van de rijksoverheid naar de ■gemeenten zonder een altijd kosten dekkende Icompensatie, door een verlaging van de alge- mene uitkering van het rijk aan de gemeentes, ien andere bezuinigingsmaatregelen. Daarnaast ;^ï^zijn er nog enkele specifieke zaken die de begroting sterk onder druk hebben gezet. In ieder geval wordt duidelijk dat het beeld dat 'Goedereede geen financiële problemen zou fc.hebben, ontkracht. tDe concept begroting had een tekort van 1.300.000 euro. Een tekort van zeer grote lomvang dus. Hoe nu dit probleem opgelost? IVan uit het college was er het bewustzijn dat Idit begrotingsprobleem aangegrepen zou moe iten worden om de tot dan toe gevolgde manier Ivan werken te heroverwegen en eventueel bij [te stellen. Met andere woorden: de hand eerst Fin eigen boezem voordat alleen langs de [opbrengstenkant (lees belasting verhoging) de [begroting kloppend gemaakt zou worden. Dit lis een intensief, maar noodzakelijk proces [geweest. In principe zijn alle uitgaven bezien len beoordeeld of tot lagere bijstelling kon wor- f den overgegaan. Gemakshalve noemen we [hierbij ook de heroverweging van bestaand en nieuw voorgenomen beleid. Dit is een intensief I proces geweest, maar daarom niet minder nut- Wethouder P. T. Qrinwis tig. Het college was en is van oordeel dat niet tot lasten verhoging mag worden overgegaan zonder dat de gemeente eerst zelf er zoveel mogelijk aan heeft gedaan om zo efficiënt mogelijk te werken. Dit heeft geleid tot een bij stelling van ongeveer 25 posten met een totaal bedrag van 450.000 euro. Tellen we daarbij op de heroverwegingen van het beleid, dan komen we op een bedrag van nog eens 380.000 euro extra, flis U dit zo leest kunnen we ons voorstellen dat U zich afvraagt of dit geld nu voordien structureel teveel werd uitge geven? Dat is nu gelukkig ook weer niet het geval. Wel zien we als absoluut winstpunt dat de begrotingsproblematiek er toe heeft geleid dat soms als vanzelfsprekende zaken niet meer automatisch als vanzelfsprekend moeten wor den opgevat. De snelle rekenaars hebben nu allang door dat bovengenoemde bedragen niet voldoende zijn om het tekort te dichten. Het investeringsplan is naar beneden bijgesteld met 80.500 euro. In de afspraken tussen de college partijen is o.a. opgenomen dat de diensten die de gemeente aanbied, zoals b.v. het ophalen van het huis vuil, of het aanleggen van de riolering kosten dekkend zou moeten gebeuren. Dit is vanuit het verleden niet altijd gebeurd, maar in toene mende mate gaan gemeentes over tot het kos tendekkend maken van deze diensten. Het col lege heeft dit voornemen al, en zal o.a. door de begrotingsperikelen deze kostendekkendheid versneld invoeren. Opbrengsten 2004: 203.000 euro. Een gedeelte van deze tariefsverhoging zult U als burger direct merken in de porte monnee. Hierbij gaat het dan om reinigings rechten en riool afvoer rechten. En nu volgt politiek misschien wel het moeilijk ste hoofdstukje. Met de werkwijze die het col lege heeft gevolgd, in de volgorde zoals hier boven genoemd, dient zich nu de mogelijkheid van tariefsverhoging van de belastingen aan. Al begin 2003 was de beslissing genomen om de toeristenbelasting voor 2004 met 17% te ver hogen. Dit voornemen zat al in de conceptbe groting verwerkt, anders was het begrotingste kort nog groter geweest. Het college vindt het verantwoord om een belastingverhoging van de OZB aan de Raad voor te stellen. Ook dit voornemen past in de uitwerking van het colle ge programma, (maar is natuurlijk niet het pop ulairste onderdeel). Gelukkig kent Goedereede een relatief lage belasting druk in vergelijking met andere gemeentes. Zo is de gemeente Goedereede in 2003 op vier andere gemeentes na de goedkoopste gemeente in de provincie Zuid-Holland, en op 24 gemeentes na de goed koopste gemeente van het land. (op basis van woonlasten per huishouden). Dit lijkt een hele mooie "score", en dat is het ook wel, maar het mag toch geen doel op zich worden om tot de goedkoopste gemeentes van Nederland te behoren. Achteraf gezien is de totstandkoming van de begroting 2004 volgens het college een nuttig en noodzakelijk proces geweest. Natuurlijk is er stevig gesproken over een aantal bezuini gingsmaatregelen, maar het college is daar goed uit gekomen. Het woord is nu aan de gemeenteraad die bij de behandeling van de begroting het finale oordeel over de begroting zal vellen. Het is overigens opvallend dat van wege het dualisme (de wethouders maken geen deel meer uit van de gemeenteraad) nogal wat verschillen bestaan hoe uitgewerkt dat de begroting aan de raden wordt gepresenteerd. Dit loopt uiteen van een kant en klaar voorstel opgesteld door het college tot een begroting waar de gemeenteraad zelf de begroting klop pend moet maken. Goedereede heeft voor dit jaar gekozen om het college een begroting te laten presenteren in feite op de wijzK zoals dat altijd eerder werd gedaan. Voorlopig gezien de reacties in de algemene beschouwingen een als werkbaar geziene mogelijkheid. Ik sluit af met een wens: Ik verwacht dat de inspanning die het College heeft geleverd, en de beraadslagingen die de Gemeenteraad gaat leveren ertoe zal leiden dat ondanks enkele moeilijke beslispunten er tot de conclusie wordt gekomen dat er een werkzame begroting is gepresenteerd. P. T. CRINWIS De begroting wordt behandeld in de raadsver gadering van donderdag 13 november. 19.30 uur in het gemeentehuis van Qoedereede. Op donderdag 6 november is er nog een extra raadsvergadering, waar nog nader wordt ingegaan op de door de gemeente omstreden vermogensverklaring rond United Fish Auc tions. Daar gaan we het morgen over hebben, wat de kerkdienst voor jullie en voor ons bete kent. De Ark is open om 19.00 uur en we beginnen om 19.30 uur. Na de pauze stappen we in de auto om naar het Stellebos te gaan om daar het vermoeiende spel levendstrate- go te spelen. De avond eindigt om 21.30 uur. Tot morgenfj^ SPIRTITEAM Op 7 november zal de jaarlijkse verkoping zijn van de Nederlandse Hervormde Vrou wenvereniging 'Niet in eigen kracht' uit Herkingen. Wat kunt u er zoal vinden? Koekjes, cake, bloemen, handwerken, spul letjes voor in de tuin, jam, advocaat, slaatjes, boeken, enz. Voor de jeugd is er een grab belton, sjoelen, enveloppen trekken en natuurlijk een kopje koffie met wat lekker. Voor de liefhebbers is er een rommelkraam en prachtige kaarten en de eigen gebreide sokken. Zoals u ziet het is het komen meer dan waard. Om 14.00 uur gaan de deuren van vereni gingsgebouw 'Ons Huis' aan de Kaaidijk open tot 17.00 uur. 's avonds is er van 18.00 tot 20.00 uur ook nog gelegenheid voor een bezoek. De opbrengst komt ten goede aan het kerkgebouw. NED. HERV. KERK Beroepen te Hierden (wijk Dorp), M. C. Batenburg te Zalk-Veecaten; te Rijswijk (NB), H. Bakhuis te Nieuweroord-Noord- scheschut; Emmen (VPGE, wijkgem. Emmermeer), K.H.W. Klaassens te Maast- richt/Eijsden (SoW); te Krimpen a/d IJssel (wijkgem. De Rank), J. W. Sparreboom te Nieuwveen; te Numansdorp, W. P. van der Aa te Renkum; te Oldeberkoop-Nijeberkoop (pt), A. H. C. Brugman-Kuipers te Heeren veen (g.v. Anna Schotanus; pt), die dit beroep heeft aangenomen; te 's Graven- moer, kandidaat K. E. Schonewille te Elburg. Aangenomen naar Lage Zwaluwe, J. W. Allewijn te 's Heer Abtskerke; naar Leer- sum, J. A, Berkheij te Oosterbierum en Wij- naldum (SoW); naar Oude Pekela (b.w. Julianakapel) i.c.m. Assen (Sionsgem.), t.b.v. bijstand pastoraat, kandidaat E. Gouda te Groot-Ammers; naar Oude Tonge, kandi daat L. de Wit te Amerauiden; als predikant voor buitengewone werkzaamheden, t.b,v. de Geref. Zendingsbond, als stafmedewer ker Studie en Toerusting, kandidaat S. J. van der Vlies uit Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Meerkerk, G. Nijmeijer te Ber- gentheim, die dit beroep heeft aangenomen; te Twello, C. L. Kraan te Schiedam, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Lutten-Slagharen, C. W. Hoek te Zwartsluis. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dirksland, G. Clements te ^°"da. OUD. GER. GEM. Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht, C. W. Nijhof te Urk. Het jeugdmixteam van tennisvereniging Stellendam is tegen een kleine nederlaag aangelopen. Het team, bestaande uit Rianne 't Mannetje, Marlot van 't Hof, Stephan Dorsman en Robin Dorsman, moest het opnemen tegen medekoploper Barendrecht 1. Een belangrijke wedstrijd dus. De eerste partij werd gespeeld door Marlot. Dit werd een mooie partij, met twee speelster die aan elkaar gewaagd waren. Marlot won toch de partij knap in twee sets 6-4 en 6-4. De twee de wedstrijd werd gespeeld door Rianne en Robin. Nadat de eerste set werd verloren met 3-6 kregen Riarme en Robin in de twee de set twee setpoints. Helaas konden deze niet worden verzilverd. Sterker nog, de tegenstanders wonnen de tweede set in de tiebreak met 7-6. De derde partij werd gespeeld door Stephan. De eerste set werd verloren met 3-6. De tweede set was een heel spannende aangele genheid. Helaas verloor ook Stephan deze in de tiebreak met 7-6. De vierde partij werd gespeeld door Robin en Stephan. Door uit stekend samenspel werd de tegenstander geen enkele kans gegund. Zij wonnen met 6-2 en 6-0. De tussenstand was dus nu 2-2. De laatste en beslissende partij werd gespeeld door Rianne en Marlot. De meisjes knokten voor wat ze waard waren. De eerste set werd nipt verloren met 7-5, In de tweede set werd een 4-1 voorsprong genomen, zodat een derde set er aan leek te komen. Echter de tegenstanders kwamen sterk terug tot 5-5 en behaalden na een aantal spaimen- de rally's alsnog de set binnen met 7-5, Eindstand 3-2 in het voordeel van Baren drecht 1. Aanstaande zaterdag speelt het team zijn laatste wedstrijd uit tegen De Kooistee 1 te Hellevoetsluis. De achterstand op Baren drecht is slechts 1 punt. Alleen een ruime overwiiming kan alsnog het kampioenschap biimen brengen. Wel is het team afhankelijk van het resultaat van Barendrecht. Het is dus weer een spannend slot van deze competitie. Die dag stond er op het schoolplein een heel groot cadeau. Ondanks dat de 260 kinderen van de school wisten wat er onder het cadeaupapier verborgen was, bleek het toch even spannend te zijn toen enkele leerlingen het cadeautje van binnenuit open scheurden. Deze spanning duurde niet lang, want het pakpapier was nog maar voor de helft ver wijderd of de kinderen kregen toestemming om het cadeautje in bezit te nemen. Het uit gepakte klimtoestel werd direct door de kin deren bestormd. En niet alleen dat toestel, maar ook de andere speeltoestellen, tot zelfs een tafeltennistafel toe mochten zich verheu gen in een grote belangstelling. Voor de officiële opening van het cadeau sprak de heer T. Steenbeek, directeur van de 'School met de Bijbel' de kinderen en enke le ouders toe. Volgens Steenbeek is het schoolplein een jaar lang erg leeg geweest, want er was een probleem: De oude speel toestellen op het schoolplein bleken niet meer te voldoen aan de eisen die de minis ter stelt aan de veiligheid van dergelijk speelmateriaal. En daarom moesten ze wor- Het cadeau op het schoolplein wordt van binnenuit uitgepakt. den opgeruimd. Volgens Steenbeek waren die toestellen inderdaad niet zo veilig. "De Ook van de andere speeltoestellen werd direct veel gebruik gemaakt. vingers van de kinderen konden gemakkelijk tussen het materiaal komen en ook de grond was veel te hard!" Veel geld Een leeg schoolplein bleek ook niet alles, en daarom moesten er nieuwe speeltoestellen gemaakt worden. Maar dit zou veel geld gaan kosten en "zoveel geld had de school niet in de spaarpot" er werden vervolgens acties georganiseerd en aan verschillende bedrijven werd gevraagd of ze de nieuw te bouwen toestellen wilden sponsoren. Ook de kinderen hebben alles in het werk gesteld om het forse geldbedrag bij elkaar te krijgen. Er werd een lege flessenactie gehouden en een sponsorloop, deze laatste activiteit heeft "veel vaders en moeders arm gemaakt", aldus de directeur. Want de kinderen liepen een veel grotere afstand dan werd verwacht. Daarom dankte Steenbeek de kinderen, hun ouders, hun opa's die ook een handje hadden uitgestoken en de bedrijven die een financië le bijdrage hebben geleverd. Dankbaar namen de kinderen vervolgens de speeltoestellen in gebruik; nu zijn ze zeker veilig 'want de minister heeft ze goedge keurd' Op vrijdag 7 november is er in Ouddorp een orgel-, piano- en panfluitconcert met pan- fluitiste Fryda Huizer en organist/pianist Arjan Huizer. De avond wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk en worden gevuld met een geestelijk repertoire. Aanvang 20.00 uur; Entree 3. Voor meer informatie kunt u kijken op website www.arjanhuizer.nl. ledere protestant weet dat 31 oktober Her vormingsdag is. Of Maarten Luther zijn doortimmerde stellingen aan de deur van de slotkapel in Wittenberg bevestigde wordt wel eens betwijfeld, maar de zeggingskracht van zijn woorden klinkt tot op de dag van vandaag door. Of die kracht en moed er nu nog in die mate is. valt te betwijfelen. De man die ongewild de grondslag legde voor 'Hervormingsdag' was allerminst bevangen door twijfel. Het cr?do van de Augustijner monnik, 'de rechtvaardige zal door het geloof teven', zette het kerkelijke en politieke leven van zijn tijd in vuur en vlam. De Kerk hervorming werd één van de scharnierpun ten in de geschiedenis van West-Europa en later van de hele wereld. Tegenwoordig is Luther zelfs een filmheld. Mhoewel Luther sterk cultuur- en tijdbetrokken was. betwij fel ik ten zeerste of hij d'ie rol en het beeld medium had weten te waarderen. Luther had. na een onweer, intrede gedaan in een Augustijner klooster en maakte een ontwikkeling door d'ie hem ertoe bracht de kerk van Rome tegen te spreken. De tot priester gewijde monnik las in de Bijbel, dat met de mens tot Qod gaat, maar dat het juist andersom is. Qenade wordt geschon ken, niet geëist Ook veroordeelde hij scherp de rooms-kathoUeke traditie van zijn dagen, zoals het pausdom en de handel in aflaten. De invloed van Luther op liturgie en kerk muziek is groot. Zijn huwelijk met Kathari- na von Bora baarde veel opzien: anno 2003 is in de rooms-kathoUeke kerk het celibaat nog altijd een omstreden kwestie. Inmiddels zijn wij bijna vijf eeuwen verder en is binnen de lutherse traditie niet veel meer te vinden van de echo van de geleerde monnik. In Eisleben. de stad die onlosmake lijk met de hervormer is verbonden, is naar ik las sprake van allerlei Luther-souvenirs, zelfs van Luther-bier. Maar het woord lu thers heeft een andere invulling gekregen dan Luther bedoelde. Qenade en gehoor zaamheid aan de Schrift bepaalden het leven van de door Rome als een ketter ver oordeelde monnik. De oecumene met de kerk van Rome is een bewijs dat de scherpe tegenstellingen tussen de 'moederkerk' en de lutheranen in hoge mate werden overbrugd. Zo bezien dreigt 31 oktober een symbolische dag te worden die de nog altijd bestaande verschillen tussen Rome en de kerken van de Reformatie meer verdoezelt dan accentu eert. Na de laatste berichten dat men het centrm van het dorp wil bevrijden van supermarkt, winkels en Rabobank, heeft het Gemeente bestuur nu zelf het plan opgevat om weer in het centrum te gaan bouwen. En wel uitbrei ding van het Gemeentehuis. Hier moet dan zelfs een straat (Nieuwstraat) grotendeels voor worden afgesloten, omdat de aanbouw helemaal over deze straat komt. Deze verbouwing is nu al begroot op 1 miljoen euro. Maar een ieder weet uit de praktijk dat hier nog wel een aanzienlijk bedrag bij komt eer het opgeleverd wordt. Maar wat belangrijker is: moet zo'n dure uit breiding met gemeenschapsgeld nu wel plaatsvinden, terwijl het er aan zit te komen dat we in de toekomst naar één gemeente gaan op Goeree-Overflakkee, door herinde- Ung? Zeker voor de belangrijkste zaken zal dit gebeuren. Hiervoor werd onlangs door een gemeente raadslid al gewaarschuwd in de krant, dat de gemeenten op Goeree-Overflakkee er zo snel mogelijk over moeten onderhandelen. Anders zal straks alles door Den Haag wor den geregeld. Zelf denk ik, en velen met mij, dat de ge meentelijke herindeUng niet tegen te houden is en dat in de toekomst de hoofdlijnen in één gemeente (Middelhamis) worden uitgezet. Dan kun je jezelf als Gemeente Dirksland afvragen: is zo'n dure verbouwing dan wel verstandig, terwijl er gebouwen leegkomen in Dirksland in het centrum, op enkele Het najaarsconcert van het Strijens Christe lijk Gemengd Koor is nu al uitverkocht. In enkele weken tijd zijn alle kaarten voor het avondconcert voor zaterdag 15 november 2003 verkocht. Omdat er nog steeds erg veel belangstellenden zijn voor een optreden van het Strijens Christelijk Gemengd Koor en de medewerkenden zal er bij voldoende belang stelling in de middag van zaterdag 15 november om 15.30 uur een tweede concert worden gehouden. Het middagconcert zal eveneens gehouden worden in de Grote - of St. Lambertuskerk te Strijen. De aanvang zal zijn om 15.30 uur en de kerk is open vanaf 14.45 uur. Belang stellenden kunnen telefonisch kaarten bestellen via 078 - 674 2487,078 - 674 2431 en 078- 674 3310. uiteraard kunnen er ook kaarten besteld worden bij de koorleden. De toegangsprijs is 8,00. Ook bij dit middagconcert treden de volgen de artiesten op met het 150 leden tellende koor: - Het Urker Mannenensemble o.l.v. Pieter Jan Leusink - Renate Poortvliet, dwarsfluit - Loek van der Leeden, vleugel - Andre van Vliet, orgel - Jan Mulder, piano Het koor en de uitvoerenden verzorgen een afwisselend programma. Dwarsfluitiste Renate Poortvliet en de pianisten Jan Mulder en Loek van der Leeden waren al eerder gast bij onze concerten en zijn in Strijen geen onbekenden meer. meters afstand van het Gemeentehuis? Dan kan er toch met één of twee afdelingen voorlopig uitgeweken worden naar zo'n leegstaand pand en even afwachten wat men van plan is in Den Haag. Vervolgens is het toch ook niet aan te beve len dat gebouwen en huizen aan de Voor straat met allerlei aanbouw en hoogbouw ontsierd worden, terwijl men in het centrum van het dorp de cultuurhistorische waarde wil bewaren. Want als dit plan doorgaat, wat zal dan de volgende aanvraag zijn? Verder zal de privacy van de buren van het Gemeentehuis ook in het gedrang komen, door de 3 hoog nieuwe bebouwing met volop ramen aan de zijkant, die uitzien op de achtertuinen van de naaste bewoners. Ook zal het aan de Nieuwstraat voor sommi ge bewoners problemen opleveren, als er wagens geparkeerd staan, om in of uit de eigen garage's te komen. En zeer zeker bij de uitrit van de dokter, die bij spoedgevallen daar m'et weg zal kunnen komen, daar het voor velen gebruikelijk is in een voor door gaand verkeer gesloten straat te parkeren, wat de mobiüteit van de dokter niet ten goe de zal komen. Al met al genoeg argumenten en bezwaren die om een andere oplossing vragen voor het plan 'uitbreiding Gemeentehuis'. A. de Blok, sr. Dirksland Op vrijdagavond 7 november is de jeugd van groep 7/8 t/m 15 jaar welkom bij de jeugd soos van de SWO in Den Bommel. Deze wordt gehouden in 't Westerlicht, Oranje straat 35. Er is een voetbalspel, je kunt er darten, kaarten, er zijn spelen of breng je favoriete spel mee. De kosten zijn 1,50 inclusief twee con sumpties. De soos is van 19.30 tot 22.00 uur. Als je wilt komen, meld je dan aan bij Gera Knaape, telefoon: 632060. Overzicht voor ronde 9 van de huishoudelij ke competitie bij de schaakvereniging de Zwarte Pion te Middelhamis, gespeeld op 27 oktober jl. Moedt - Van Hooff0-1 Van den Ouden - Van der Waal1-0 Verolme - Struik1-0 Meiaard - De Jager0-1 I. Lagendijk - Mulder1-0 Peeman - M. Lagendijk1-0 Noordijk - Loosjes1-0 Lesuis - Krijgsman1-0 Vis - Vreeker rem. Het tweede team speelde voor de RSB tegen Strijen, met de volgende resultaten: Van Schelven - Boeterrem. Van Gent - Bom0-1 Laimnens - Visserrem Verkerk - Van der Staaij 1-0 Stooker - Minnaar 0-1 Van 't Hof - C. Smitrem. Smit - Neleman 1-0 Groeneveld - Den Haan 0-1 Een en ander betekende 3 1/2 - 4 1/2 in het voordeel van De Zwarte Pion. Voor meer nieuws en informatie over De Zwarte Pion kunt u de website bezoeken www.flakkee.net/~schaken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9