mmmm. J. KERN, Sommelsdijk ROOMBOTER u n iinje 650 jaar Oosterland Gereformeerde Kerk Middelharnis zegt 'ja' op SoW-fusie mm m imwmiimmmt m mmw Advertentien. Hoofdkeclit Hoofdknecht P. KASTELEIN SOMMELSDLIK EIIAt1DQf.rnEUW5 U zoekt iets special voor uw drukweii^ Gespreksgroep Christenen en Christenen Resultaten ASO-project 2de BAEKEB V „„„M„„W,„. nn„„„«„„ a m Wollen- en gestikte Dekens. Voor de Winter ontvaugen een uitgebreide keus in onderstaande, Gr. Koppel witviswedstrijd 'de Viscromte' Goeree Overf lakkee Wooj doeree Overf lakkee Inleveren rommelmarktspullen Ophalen oud papier Ouddorp ^^Ki'ïJèWaal 90 jaar geleden 17 tot 31 Oktober 1913 Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Orgaan w. riedijk. l, riedijk. 7450 Jb riedijk. W. RIEDIJK-Grevenstuk. Dirksland, October 1913. Tegen 1 Maart a.s. gevraagd een bekwame of HOOFOKNECIIT met inwonend 2de KNECHT, bij JOH. BUTH onder Den Bommel. 7460 Het bestuur der Coup. Bakkerij t Volhardingte Dirksland roept solli citanten op voor 7456 voor den tijd van -^ 14 maanden ter vervanging van een militieplichtige, op een salaris van elf jüulden per week. Indiensttreding 1ste week in Janu ari 1914. 7456 Fr. br, aan den Secr. J, C. DE BONTE fe Dirksland vóór 15 Nov. a. s. Tegen 1 Maart a. s. gevraagd een Adres J. L, KWAK Landbouwer Melissant. 7454 P Cosfiiiimrokkeii Taitaf 70 vl9. laiifi-, -g Alle ^(Miiaakle OI\ E K G O li E R E N Heeren Cosliiiiins, Riii(ler|>akjes, GtMlriikle Pilobroeken. Oliejassen, u o ft Oliepypen. Bever ManshenHlen en -Broeken. Iedere ^veek versche aanvoer van „de Eerstelinti" te tirielle tegen flabrick§- prUs franco Iiuis bij ALS: lleeren en Jon^eheereu Ulsters, Ucini'^, Jek kers, Jongens- en l4.inder)HsJps, names- en Kinilernianteislllouses, Bonten, C^ostiiuni- rokken. Onder- en llovenrukken,Miaals. Ilnnti sekofnen, Kinilerkapjes en Hoedjes, liielireide tiiofdoren, llekens enz. enz. Aanbevelend, Publikatie van de Vereniging Streekmuseum, Kerkstraat, Sommelsdijk. E.BL Dit is geen schilderij, nee het is een ansichtkaart van Middelharnis ter hoogte van de rotonde bij het Water- schapshuis. In de jaren negentig van de twintigste eeuw is hier beneden aan de dijk een nieuwbouwwijk verrezen. De situatie is totaal veranderd. Nu denkt u dat ik u meer ga vertellen over het landschap ter plaatse. Dat doe ik wel in het kort, echter ik wil het ook met u hebben over een verdwenen molen en de visserij. Het gebied op deze ansichtkaart wordt van oudsher 'Het Prikgat' genoemd. Waar komt deze naam vandaan? Uitslag van 25 oktober 2003 Ophalen oud papier Middelharnis I Antwoordstrook Ja, ik ken een oud-Oosterlander, namelijk: 1 PAGINA 6 VRUDAG 31 OKTOBER 2003 In haar vergadering van 22 oktober 2003, na de gemeente te hebben gehoord, heeft de kerkenraad van de Gereformeerde Kerk Middelharnis besloten om 'ja' te zeggen op de fusie van de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Nederlandse Hervorm de Kerk en de Evangelisch Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlan den. Zij heeft dit besluit gebaseerd en gemotiveerd als door de 'Achttien' (9 NHK+9 GKN) is aangegeven in haar oproep van 1961, als is opgenomen in de verklaring van overeenstem ming in 1984 van de gezamenlijke kerken en als opgenomen in het besluit van de gezamenlijke synoden van juni 2003. De tekst van de verklaring van de 'Achttien' luidt (samengevat): 'de gescheidenheid van de Hervormde kerk en de Gereformeerde Kerken kan niet langer geduld worden". Verklaring van overeenstemming, de vier kernen van belijden (NHK+GKN in 1984): 1. Beide kerken belijden de rechtvaardiging van de zondaar, alleen door genade, zon der enige verdienste. Hierin klopt het hart van het belijden der Reformatie. 2. Beide kerken belijden, dat de kerk het Lichaam van Christus is. De kerk ont spruit dus niet aan onze inzichten en daden en is daarvan niet afhankelijk. Haar ontstaan en bestaan ontvangt zij uit Chris tus. Alle leden zijn afhankelijk van het ene Hoofd, maar ook op allerlei wijze afhankelijk van elkaar. 3. Beide kerken belijden dat Gods openba ring de waarheid is. Zij bestaan dankzij die waarheid, zij kunnen alleen leven in de waarheid. Dit in-de-waarheid-zijn ver bindt gelovigen tot eenheid. 4. Beide kerken belijden dat de kerk in dienst staat van het komende Rijk. Jezus Christus heeft leerlingen om zich heen verzameld, opdat zij getuigen zouden zijn in de wereld. De gemeente wordt opge roepen om gezonden te worden. Natuurlijk is er zorg bij de Gereformeerde Kerk Middelharnis hoe dit zich verder gaat ontwikkelen. Toch hebben wij gemeend dat de scheiding van de kerken niet kan voort duren. Niet omdat we het organisatorisch of financieel niet meer kunnen redden; niet omdat het min of meer inleveren van de zelf standigheid ons geen pijn doet. Maar laten we als Christenen samen optrekken. We hebben elkaar genoeg te leren en/of te bevra gen. Wij zijn van mening dat we meer eens gezind moeten zijn. Nu is er de kans om een stap te zetten. Iedereen die zich aangesproken weet door de discussie rond Samen op Weg, voor of tegen deze fusie, binnen of buiten onze kerk, wil len we het boekje 'Verenigd Op de drempel van de Protestantse Kerk in Nederland', uit gegeven door de Samen op weg Kerken, van harte aanbevelen om te lezen. (ISBN 90 239 1527 5 en voor 10 verkrijgbaar in iedere goede boekhandel). Neem daarnaast, als het even kan, de moeite om kennis te nemen van de informatie op de internetsite www.sowkerken.nl. Nadere infonnatie is verkrijgbaar bij de scri ba van de Gereformeerde Kerk Middelhar nis, Postbus 133, 3240 AC Middelharnis. Thoom Gille, Preses Gereformeerde Kerk Middelharnis Bel (0187) 47 10 20 of mail n De oecumenische gespreksgroep Christenen en Christenen komt woensdagavond 5 november weer bijeen. Het thema is; Ken nismaking met iconen - Inleiding: mw. J.C. van Puffelen. Bij het zien van een icoon wordt nog al eens aan 'rooms' gedacht. Maar de Rooms Katholieke kerk is niet de oorsprong van de iconen en het zijn ook niet zomaar mooie atljeeldingen. Na een korte algemene inlei ding over het doel en gebruik van iconen zullen we er met behulp van dia' s een aantal gaan bekijken en proberen te ontdekken wat zij ons te zeggen hebben. Op deze avond zal er niet worden ingegaan op de techniek van de vervaardiging van iconen en evenmin op de ontwikkeling van deze religieuze kunst in de loop der eeuwen. Waar: in het koetshuis van de Remonstrant se kerk, van Gorcumstraat 22 te Sommels- dijk. We beginnen om 19.30 uur, en stoppen zo rond 2115 uur. Daarna kunt u aansluitend vrijblijvend het oecumenisch avondgebed bijwonen wat om 21.30 uur in de Remonst rantse kerk word gehouden. Heeft u zin om te komen? U bent van harte welkom. De koffie staat klaar. Op zaterdag 17 september ging het Project Aanpak Scooter Overlast (ASO) van start. In zes weken tijd werd een groot aantal contro les in de regio Rotterdam-Rijnmond uitge voerd waarbij 934 bromfietsen en scoorters werden gecontroleerd. In totaal werden er 117 bromfietsen in beslag genomen en 1455 processen-verbaal uitgeschreven voor onder meer te veel vermogen van de bromfiets, onverzekerd rondrijden en gevaarlijke rijge drag. Twaalf scooterrijders werden aange houden, onder andere op grond van de Wet Wapens en munitie en de Opiumwet. Op 26 oktober werd de laatste controle in het kader van het ASO-project gehouden. Deze nieuwe werkwijze van bromfietscontroles wordt voortgezet in de districten van de poli tie Rotterdam-Rijnmond. 26 October a. s. hoopt onze geliefde Va der en Grootvader 7455 ANTON VAN PUOOIJEN zijn 89,sten verjaardag te herdenken. J. STOK EN HuisniiZiN, Dirksland, October 1!I13 Wuor de lalrijko ('ii hartelijke be wijzen v.in dRehieming ontvangen bij bet overlijden van mijnen gelief den Echlgcrioot, den heer VVILLKM VAN EESTEÜEN, betuig ik bij deze niijnen hHrleiijkrn «laiik. Wed. W. van Ke.stcreii- Za;uor. Nieuwe Tmge, 2o Uet. lülo Woor de vele blijken van belangstel- ÜDg ondervonden bij het ovei'lijden vau onze geliffde Moeder Behuwd- en Grootmoeder, betuigen wij bij dezen onzen iiartelijken dunk. ai p. BIJ CD O) GROOTE KEUZE IN 7392 CD N^^K^^B^^. f Groeten uit I grootmoeders tij dj (4) - door: Jan Both We zien hier de Oudelandsedijk, door de Meneersenaers steevast de 'Stadsendiek' genoemd. Links loopt de Molenweg. Ergens ter hoogte van dit punt moet een molen heb ben gestaan. In een akte uit 1578 tussen de heerlijkheid Middelharnis en Pieter Schou- tens verklaart laatstgenoemde dat hij binnen een bepaalde tijd een korenmolen zal laten bouwen op de plaats 'daer den anderen gestaen heeft ofte daeromtrent'. De molen uit 1578 moet een houten standerdmolen zijn geweest. Dit was een molentype, dat bij zeer harde storm omver kon waaien. Zo ook de Meneerse molen. Op 7 juli 1631 om streeks 14.00 uur werd de molen door een zwaar onweer vernield: '...de koorenmoolen omgeslaagen ende al het houtwerk verbrij zeld, den moolenaar onder den voet geraakt, de kap en de spanning van het moolenhuis weggeslaagen, zoo dat dien nergens te vin den was geweest ende men vast stelden dat dezelve over de gorzen heen tot in het Diep was gevloogen". De molen en het molenhuis werden gerepareerd, totdat de molen voor de tweede maal letterlijk 'de lucht in ging'." In 1718 verzocht Huijbregt van der Croon, eigenaar van de molen, een nieuwe stenen korenmolen op te mogen richten op de West- dijk, dit wegens 'het omver waijen van de oude moolen, gestaen hebbende op de Oost- dijck buyten desen dorpe' Het bruggetje over de Vliegers is op deze ansichtkaart nog in oude staat. In 1927 is er een betonnen bruggetje voor in de plaats gekomen; later is deze verbreed. De Vliegers ligt er nog steeds, maar het bruggetje heeft inmiddels plaats moeten maken voor een brede dam, zodat je het niet meer in de gaten hebt dat je een oude kreek passeert. De weg loopt nu ook naar boven. Tot voor een aantal jaren, toen de rotonde er nog niet was, kon je linksaf en rechtsaf. Recht voor je lag de Oudelandsedijk. Op de ansichtkaart ligt aan het eind van de Molenweg in het dijktalud een grindbak. Hier lag een voorraad grind in waarmee de mensen van de gemeente of van het waterschap - afhankelijk van wie het beheer had van de betreffende weg(en) - putten/gaten in de wegen konden opvullen. De meeste wegen buiten het dorp waren des tijds nog grindwegen, of ze waren helemaal nog niet verhard. De bomen op de dijk zijn in 1935 gerooid. Naderhand zijn er weer nieuwe geplant, maar die zijn ook alweer vervangen door jonge aanplant. Nu wil ik nog even terugkomen op de naam 'Prikgat'. Middelharnis was vroeger een belangrijke vissersplaats. De visserij was die met de beug en niet met netten. De beug was een lange lijn, soms wel enkele kilometers lang. Op bepaalde afstanden zaten zijlijntjes, die 'sneuen' werden genoemd. Aan elke sneu zat een vishaak. Al die duizenden vishaken werden aan boord voorzien van aas, met name prikken. Een prik is een aal vormig dier. Een zeeprik kan een lengte bereiken van een meter; de rivierprik ca 40 cm. De prik werd door de mens gestoken (geprikt) en hieraan heeft dit dier dan ook zijn naam te danken. Gewoonlijk had een vissersschip twee prik- kenbakken aan boord met in elk ongeveer 1.000 prikken. Dit aantal was voldoende voor één reis ter zoute visserij, die drie tot vier weken duurde. Voor een reis van een dag of tien, tijdens de wintervisserij op verse vis, had men genoeg aan 800 tot 1.000 prikken. De complete Middelhamisse vissersvloot (in 1795 30 gaffelschepen) van aas voorzien, was destijds dus geen kleinigheid en zou, als men al het aas elders moest gaan kopen, een dure aangelegenheid zijn. Tot het midden van de achttiende eeuw werden de prikken nog uit Woudrichem aangevoerd. Om over goedkopere prikken te beschikken, ging men ze op een gegeven moment zelf kweken. Het Prikgat was door de lage ligging hiervoor een geschikte plaats. Dit gebiedje lag immers aan de benedenloop van de Vliegers en stond daardoor bijna voortdurend onder water. Het initiatief kwam van Cornells van der Vlugt, die op 17 januari 1746 een contract afsloot met alle stuurlieden, 21 in getal, van Middel harnis. Uit dit document blijkt, dat hij geheel op eigen kosten een prikgat zou maken van zo'n 23 meter lang, ca. 7 meter breed, en een diepte van 1,70 meter. Het geheel werd rond om met planken beschoeid en had een plan ken bodem. In het contract werd bepaald, dat 'stuurluyden daarinne altoos haare prikken, welke sij tot aas om te vissen in der tijt sullen benoodigt hebben, van tijt tot tijt sullen moogen brengen, in en uythaalen en laaten liggen'. Zij betaalden Van der Vlugt een ver goeding voor het gebruik van zijn prikgat. Hij moest het geheel schoon en het water zui ver houden. Daarenboven beloofden de stuuriieden, zolang het prikgat in gebruik was, alleen daar hun prikken vandaan te halen en geen prikken van anderen te kopen. Het was aan vreemde vissers wel toegestaan om hun prikken, indien er voldoende plaats was, tijdelijk in het prikgat te leggen. Zij moesten daar vanzelfsprekend wel voor beta len. Bij het bouwrijp maken van dit gebied, stuit te men op veel scherven, die grotendeels uit de negentiende eeuw dateerden. De meeste scherven lagen geconcentreerd op één plaats ter hoogte van het vroegere prikgat. Dit 'gat' is waarschijnlijk in het eerste kwart van de twintigste eeuw dichtgestort met grond en pum. Publicatie Streekmuseum Goeree-Overflakkee Op zaterdag 25 oktober 2003 organiseerde de hengelsportvereniging 'De Viscromte' een koppel witviswedstrijd in het Haring vliet, aan de blokken bij Hellevoetsluis. Na inschrijving waren er 11 koppels. Het weer was 's morgens koud en het regende behoor lijk. Maar in de middag klaarde het aardig op en werd het nog aangenaam. De vangsten daarentegen waren erg slecht: er werd wel één vis gevangen... Na overleg en goedvin den van alle wedstrijdvissers werd besloten om een uur eerder te stoppen dan gepland. Onderstaand de uitslag (standen en uitslagen zijn ook te vinden op www.deviscromte.nl). VakA: 1. A. Netten/W. Netten 1,440 kg VAK B: Dit was de laatste witviswedstrijd van het seizoen. Er zijn nog wel 3 zoutwaterwed- strijden, namelijk op 8 november, 22 november en 29 november (de wedstrijd van 6 december is verplaatst naar 29 november). Er zal gevist worden aan de Nieuwe Water weg. Inschrijven van 8.30-9.00 uur; vissen van 10.00-14.00 uur. Aas kan worden besteld bij Kees Struik Tel 0187-601527. Op 15 november is er een bootvisdag; er zal uit Melissant worden vertrokken, niet om 7.30 uur maar om 7.15 uur. r-. MIDDELHARNIS - De Restauratie- en Activiteitencommissie van de Ned. Herv. kerk zamelt op zaterdag 1 november weer rommelmarktspullen in. Het oude Meijer-theater aan de Vissersdijk (vlak bij de "Wiüielminabrug) is dan weer open van 10 tot 11 uur. Als u niet in staat bent om uw spullen te komen brengen, of u heeft wat grotere spullen, dan kunt u vooraf hellen met Arjan van der Made, tel 482398. Op zaterdag 1 november komt de Kon. Bea- trixschool weer bij u langs om oud papier en karton op te halen, óók in Oostdijk en omge ving. Zet alles s.v.p. goed zichtbaar, goed gebundeld, droog en uiterlijk 8.30 uur gereed aan de straat. Vriendelijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, om de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilogram. Ook als u tot nu toe uw papier en karton in de afvalbak deponeerde, wordt u uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan wor den. Gelieve geen papier of karton bij de containers bij de gemeentewerken of op school neer te zetten. Kunt u het papier echt niet langer bewaren, dan kan het op telefoni sche afspraak worden ingeleverd (tel. 682124, 683676 of 682490). Ouders worden verzocht om kinderen jonger dan negen jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om Op dinsdag 4 november wordt in geheel Middelharnis het oud papier weer opge haald. Net als vorige maand wordt i.p.v. het halve dorp, nu het gehele dorp ontdaan van het oud papier. Iedereen wordt gevraagd het papier duidelijk aan de kant van de weg te zetten, zodat het niet over het hoofd wordt gezien als de ophaalwagen voorbij rijdt. De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk van de Ned. Herv. kerk te Middelharnis. papier op te halen. De organisatie zal niet aansprakelijk zijn indien zich ongevallen voordoen, dus kinderen jonger dan negen jaar en niet onder begeleiding van een ouder zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over 2003 t/m de maand augustus bedraagt 268.180 kg, 13.391,60. De opbrengst over de maand september was bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend. In verband met 650-jarig bestaan van het dorp Oosteriand, op Schouwen-Duiveland, zal op zaterdag 26 juni 2004 een reünie worden gehouden voor alle inwoners en oud-inwoners van Oosteriand. Het blijkt echter niet eenvoudig om alle oud-inwoners te vinden. Daarom ook vanaf deze plaats een oproep aan hen. Mogelijk heeft u familie, vrienden, kennissen of bekenden elders in Nederiand of wellicht daarbuiten wonen, die in Oosteriand hebben gewoond. Wellicht wilt u dan hun namen met de juiste voorietters en geboortedatum door geven aan het organiserend comité. Dat kan op de volgende manieren: - Door het invullen van onderstaande antwoordstrook en deze in een envelop te zenden aan het secretariaat van de Dorpsraad, Margrietstraat 47, 4307 BT Oosteriand - Via het e-mailadres: hilbo31@zeelandnet.nl - Via de website; www.oosterland.com Te zijner tijd zullen alle deelnemers van deze reünie persoonlijk worden uitcenodiod Naam: I Voorletter(s): I 1 Roepnaam: Geboortedatum: Adres: Woonplaats: Telefoon; (Deze bon zenden aan het secretariaat van de Dorpsraad, Margrietstraat 47, 4307 BT Oosteriand)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6