Overdenking 't Bxiedfiuus van De Ptaetc uit de Heilige Schrift Hervormingsdag World Servants EIIAtlDBt-niEUWS HET rjKIJkVENSTER Blik op kerk en samenleving Ij - Dierenbevrijders - Jeugdbenden - Terrorisme? A Herv (j "^^xeuweTo^^^^ ffOTTE fkPPElS UVlit MET GROEN MNOIE NBCUTELUKE UOEiTKaiEBELi HONGEÜENOE TUK miZENKEUTELS PaSEN 1961 GEHIEHJ mdUEtt Uit genade ÊOEÜENMOlimML PAGINA 5 VRUDAG 31 OKTOBER 200i De woorden 'terreur' en 'terrorisme' zijn de laatste tijd nogal eens opgedoken in de pers, en daarbij werd de vraag gesteld of die woor den wel in de juiste betekenis werden gebruikt. Om een paar voorbeelden te geven; het Die renbevrijdingsfront deed vaak van zich spre ken. Kennelijk is men daar zó gegrepen door het leed dat dieren worden aangedaan, dat alle middelen om de dieren te 'bevrijden', ongeoorioofd zijn. Dat nertsenfokkerijen onder andere het doelwit zijn is bekend. De nertsen worden 's nachts losgelaten en zwer men dan vervolgens alle kanten uit, waarbij een deel jammerlijk omkomt in het verkeer. Of de 'bevrijders' daarbij gedreven worden door liefde tot dieren kan men zich afvra gen... Maar daar blijft het niet bij. Schuren en stallen worden in brand gestoken, eige naars en hun familieleden worden met de dood bedreigd, enzovoorts. Lange tijd konden de dierenbevrijders vrij wel ongehinderd hun gang gaan. Het was immers in dit land 'not done' om tegen zul ke lieden op te treden.Je kon dan de schijn van medeplichtigheid op je laden! De politie deed daarom in veel gevallen een oogje dicht. Maar sinds bekend werd dat Volkert van der Graaf, de moordenaar van Pim Fortuyn, ook deel uitmaakte van het Dierenbevrijdings front is men wat meer alert geworden. En zelfs in de Tweede Kamer werd gesteld dat de activiteiten van het front konden worden betiteld met de naam 'terrorisme'. Een tweede voorbeeld. In de hoofdstad blij ken groepen jongeren, meestal Marokkanen, benden te vormden die het voorzien hebben op bejaarden. Laf overigens, want deze men sen kunnen zich niet verweren. Deze benden trekken er bij voorkeur 's avonds of 's nacht op uit, en hebben bejaarden- en verzorgings tehuizen tot hun doelwit gekozen. Ze gooien bijvoorbeeld ruiten in en dringen zelfs naar binnen om zich te vergrijpen aan eigendom men van de oudjes.Ook daar liet de politie in vele gevallen verstek gaan, trad in ieder geval niet tegen de jongeren op, zodat bejaarden gedwongen waren zichzelf te wapenen met honkbalknuppels. In de pers werd dat, toen het bekend gewor den was, vergoelijkt. Jongeren doen nu een maal kattenkwaad, dat behoort bij een bepaalde leeftijd. Wie heeft in zijn jeugd niet genoten van de boeken van Dik Trom en Pietje Bell? Waarop anderen inbrachten dat Dik Trom en Pietje Bell nimmer brand heb ben gesticht of weerloze mensen aangeval len... Ook deze activiteiten vallen, zo werd gezegd, onder naam 'terrorisme'. Nee, zeg gen anderen, want terreur houdt een zekere anarchie in, terroristen verzetten zich tegen alle vormen van gezag. Misschien maak ik me er nu gemakkelijk vanaf door de opmerking te maken: "Als het kind maar een naam heeft". Of je het nu ver regaande criminaliteit wilt noemen, of ter rorisme, dat is in feite niet het belangrijkste. We voelen met ons allen wel éétn, en het is, hoewel rijkelijk laat, toe te juichen dat de autoriteiten ook tot het inzicht zijn gekomen, dat het niet langer getolereerd kan worden, dat tegen deze bendes moet worden opgetre den. Alleen - wat jarenlang de kans heeft gekregen, scheef te groeien, dat trek je niet ineens recht! WAARNEMER Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. DE BLOtM OEft MdTIE Waarom moetje bij een bruiloft in de fami lie beslist een bloem in je knoopsgat dragen? Ik vind dat een erg overdreven gedoe! Antwoord: Vanouds worden bloemen gebruikt ter versiering en als huldeblijk maar bij een bruiloft waren ze bovendien het zin nebeeld van de vruchtbaarheid, want in het plantenrijk kan nu eenmaal geen vrucht of zaad gevormd worden zonder bloem. In vroeger eeuwen waren kinderen zeer gewenst en dit bracht men tot uitdrukking in het bruidsboeket. Omdat de bloem zelf nog geen vrucht is, beschouwde men de bloem ook als symbool van de maagdelijkheid. Onze voorvaderen verwachtten van een bruid, dat zij nog maagd was als zij in het huwelijk trad en bij veel volkeren bestaat daar zelfs nu nog controle op. Ook de kleu ren kregen bepaalde duidingen. Die corsages hebben dus wel degelijk betekenis en het ziet er naar uit, dat dit vele eeuwen oude gebruik nog lang blijft standhouden. Mijn appelboom droeg altijd goed, maar nu verrot de helft van de vruchten aan de boom. Hoe kan dat? Antwoord: Gezien de appels die u ons in een stevig kistje toezond, is er sprake van een aantasting door vruchtrot of monilia. Daartegen zal vanaf de vruchtzetting gespo ten moeten worden met een middel dat u kunt kopen bij een fruitkweker, boomkwe ker, tuincentrum of zaadhandel. Daar is wel een klein handspuitje bij nodig. Volg precies de gebruiksaanwijzing. Kun je plakjes gekookte lever, die groene randjes en plekjes vertonen, nog wel opeten? Of moet je ze weggooien? Antwoord: Gekookte lever kunt u in een goed afgestelde koelkast (dus bij een tempe ratuur tussen 2 en 6°C) twee dagen goed houden. Beginnen de randjes binnen die tijd groen te kleuren, dan is er niets aan de hand, maar na twee dagen koelkast kunt u er beter niet meer van eten. De laatste maanden heb ik 's nachts gere geld last van kriebels in de keel, die me als maar doen hoesten. Drop, honing, hoest- drankjes e.d. helpen niet meer. Wat kan er aan de hand zijn? Antwoord: Als er geen sprake is van een nieuwe matras met dons, veren of kapok, dan wel van een allergie voor huisdieren, stofmijt of dgl. moet u toch (laten) nagaan wat de oorzaak is. Werd er misschien vaak een middel gebruikt ter bestrijding van de insecten die zich in de warme maanden snel vermeerderden in huis? Het kan ook gebeu- Zaterdag 1 november a.s. is er veel te horen en te zien over het vakantiewerk dat Adriaan Kom en Jantine van Heemst gedaan hebben afgelopen zomer. Zij lie ten hun licht schijnen in Tanzania en leerden mensen ver weg van dichtbij keimen. Natuurlijk wil jij hun verhalen ook horen. Daarvoor ben je hartelijk welkom in verenigingsgebouw 'Elim' te Nieuwe Tonge, vanaf 19.30 uur! Commissie Z.A.J.W. ren, dat er tijdens de slaap slijm uit de neus en het bovenste deel van de keel in uw keel holte terechtkomt. Deze 'post-nasaldrip' kan tot hoesten en soms tot benauwdheid leiden indien dat slijm wat taaier is dan normaal het geval is. Ook kan er in een liggende houding wat maagzuur gaan terugvloeien, waardoor het slijmvlies van de slokdarm wordt geprik keld, hetgeen ook benauwdheid kan veroor zaken. Raadpleeg zonodig een keel-, neus- oorarts als de huisarts niets kan vinden. Ik vond een wandelende tak, maar wat moet ik dat dier 's winters te eten geven? Antwoord: U kunt haar in leven houden met ligustrumblad van die groen blijvende hagen. Ter afwisseling en ook als de liguster bij strenge vorst stukvriest, kunt u haar seqoia, het erwtenplantje (een vetplant), of bijv. blaadjes van 't vlijtig liesje voeren. Sla wordt niet gewaardeerd. Dit meegestuurd goedje kwam van achter het plafond vandaan. Ik denk dat het keutels zijn, zo ja, van welk beest? Antwoord: Dit zijn de muizenkeutels. U kunt ze bestrijden met de klassieke muizen- val of met muizengif dat u bij een speciaal zaak kunt kopen. Op welke datum was het Pasen in 1961? Antwoord: In dat jaar viel Pasen op 2 april. BIOEO IN 'T El Waar komt een druppel bloed in een ei van daan Antwoord: De vorming van een ei begint aan de eierstok en daar kan gebeuren dat er bij het loslaten van de dooier een bloed- vlekje op terecht komt. Bevindt zich daaren tegen een rood plekje in het eiwit, dan wijst dat op een ontstoken eileider. Maar onze eieren worden voor de verkoop geschouwd en alle exemplaren met ongerechtigheden, bloedvlekken en andere schoonheidsfoutjes worden afgekeurd en terzijde gelegd. Onlangs heb ik limonade of vruchtensap gemorst op een marmerenvloer. Met groene zeep kreeg ik de vlekken er niet uit. Weet u een middel? Antwoord: Eerst de ingewikkelde methode: behandel de vloer eerst met een sopje met heel weinig afwasmiddel, boen daarmee de vloer. Daarna met een schone lap drogen. Werkt dit onvoldoende dan kunt het marmer met citroenzuur behandelen. Dat is bij een drogist verkrijgbaar. Zijn de plekken erg ingebeten, dan moet u het citroenzuur wat langer laten inwerken. Behandel daar dan het gehele oppervlak gelijkmatig mee, anders ontstaan er oneffenheden in. De oor spronkelijke kleur van het marmer komt nu over de gehele linie terug. Dan flink afspoe len. Probeer bij een steenhouwerij een stuk je 'schotse steen' te kopen. Met de platte zij- "Want uit genade zijt gij zalig geworden door het geloof en dat niet uit u, het is Gods gave. (Efeze 2:8) "Wat moet ik doen opdat ik zalig worde?" Dat was de vraag van de stokbewaarder van Filippi. Zalig, dat is vol van geluk zijn en dat ben je wanneer je vol van God bent. Als God je Vader geworden is, want dan is er niets meer tussen Hem en je ziel. Dan is het eeu wig met Hem goed, zodat je het weet dat Hij niet meer toornen of schelden zal in der eeu wigheid. Omdat je schuld is verzoend en je zonden zijn vergeven. Van zo iemand zingt de dichter van psalm 32: "Welzalig hij wiens zonden zijn vergeven. Van zo iemand zingt de dichter van psalm 32: "Welzalig hij wiens zonden zijn vergeven, die van de straf voor eeuwig is ontheven." Dan leef je heel dicht bij de Heere in een teer en een afhankelijk leven. Paulus zegt tot de Efeziërs: "uit genade zijt gij zalig gewor den." Hij beschrijft hun vorige toestand en die was ronduit rampzalig te noemen. Ze waren zonder God in de wereld, ze hadden geen hoop noch enige verwachting. Ze leef den met een grote schuld en het ergste was dat ze er geen last van hadden. Ze misten God en ze konden Hem nog inissen ook. Ze konden wel zingen: "Ik kende geen schuld, ik voelde geen smart. De vroeg niet mijn zie le doorziet gij uw lot, hoe zult ge rechtvaar dig verschijnen voor God?" De zaligheid interesseerde hen niet. Ze leefden naar hun eigen boze lusten en begeerlijkheden en ze maakten zelf wel uit hoe ze leefden. Zo waren ze kinderen des tooms. Laat dat eens op u inwerken wat dat wil zeg gen, dat u ligt onder de toom van een heilig God. Dat u eenmaal voor zijn rechterstoel moet verschijnen, waar Hij heel uw leven onder de loep neemt, terwijl u niet voor Hem kunt bestaan. Dat is de realiteit van ons allen, wanneer we nog voor eigen rekening staan. Bent u daar al achter gekomen en wat heeft het bij u uitgewerkt? Wilt u er niet van weten en schuift u het daarom maar zo ver mogelijk van u vandaan? Of worstelt u met de vraag wat moet ik doen om zalig te wor den? Dat is de belangrijkste vraag van ons aller leven. Wat is de Bijbel op dit punt vele malen ver draait. Denkt u maar aan Rome. Wat een mis leidend anrwoord wordt daar niet gegeven. De godsdienst van de natuurlijke mens heeft dit devies: "ik doe mijn best en God doet de rest. Ik wat en wat ik niet kan vult God wel aan." Die leer zit in ons aller hart. Zelf wat presteren, zelf de hemel verdienen. Kijkt u maar naar Maarten Luther. Hij geselde zich zelf, meerdere malen per dag. Hij sloot zich op in de eenzaamheid. Wat werd er door hem al niet gedaan. Hij stond in de schuld en hoe kwam hij er vanaf. U hoon hem bidden en smeken: "O God help me toch." Maar hij moet het leren, de Heere kan niets van mij gebmiken. Het is alles tekort. De schuld wordt alleen maar groter. Het loopt vast. Als God met hem doet naar zijn zonden dan moet hij weggeveegd worden in het gericht, dan moet luj verteerd worden in het vuur van Gods heihgheid. Maar juist daar wordt ons door de hemel geleerd dat er maar één weg ter ontkoming is, dat is door genade alleen. Wat is genade? Daar staat een veroordeelde voor de rechtbank. Hij heeft geprobeerd om zichzelf vrij te pleiten. Alle verzachtende omstandigheden zijn aangevoerd. Zijn advo caat heeft er alles aan gedaan om hem vrij te krijgen. Maar het is niet gelukt. De bewijzen zijn niet tegen te spreken en het doodvonnis klinkt. Dan hebt u genade nodig. Als God u laat zien dat uw schuld zo groot is, dat u het zelf nooit meer goed kan maken. Dan gaat u schreeuwen om genade: "O God wees mij zondaar genadig." Als u uzelf kent en iets beseft van de heiligheid van God dan voelt u het tot in het diepst van uw ziel: "Er moet voor mijn schuld betaald worden of door mij zelf of door iemand anders. Wat kan het benauwd worden als die eisende gerechtigheid van God ons hart temeer dmkt terwijl we weten: "ik kan die prijs der ziele dat rantsoen aan God in tijd nog eeuwigheid voldoen." Maar wat wordt het dan een won der als het de Heere behaagt om zijn Zoon aan ons te openbaren. Dat Hij zijn Naam doet opUchten midden in onze verlorenheid. Dat er genade is in de Zoon zijner liefde. Maar tegen welk een prijs! Wie weten wil, hoe groot de toom van God tegen de zonde is en hoe duur de zonde betaald moest worden wordt naar Golgotha verwezen. Daar ziet u ook hoe groot Gods liefde is. Daar heeft de Zoon genade verworven door recht, opdat de Vader verloren zonen en dochters in zijn armen zou nemen en aan zijn hart kon dmkken en ze het door de werking van zijn Geest mogen horen uit zijn mond, wat de Vader sprak tot zijn verloren zoon. "Deze mijn zoon was dood en is weder levend geworden en hij was verloren en is gevonden." Genade wordt verleend aan iemand die ver oordeeld is en dat door de prijs van Jezus dierbaar bloed. Toen Maarten Luther dat zag, toen de Heilige Geest zijn ogen daarvoor opende werd het licht en ging de poort van het paradijs voor hem open. Niet door de werken, maar uit genade wordt ge zaUg. Dat evangelie mag ons na zoveel eeuwen nog verkondigd worden. Dat God zondaren aan ziet niet in wat ze zijn in zich zelf maar in wat Christus gedaan heeft, dat God goddelozen rechtvaardigt enkel en alleen door de ver dienste van Christus. Wat een zaligheid als dat door ons wordt beleefd. Wat wordt Hij dan dierbaar, die dat verworven heeft. Dan wordt al wat aan Hem is gans begeerlijk. Tegenover mijn zonden staat Zijn gerechtig heid. Tegenover mijn dood staat Zijn leven. Alleen door Hem kan ik zalig worden. Dat we dan tot Hem uitgaan om in Hem gevonden te zijn. Om bekleed te zijn met zijn gerechtigheid. Om vervuld te zijn van zijn liefde. Hoe kom ik er aan? Wel zegt Paulus in onze tekst door het geloof. Niet door de werken. Het is niets uit mij doch al uit Hem zo reis ik naar Jeruzalem. Door het geloof gaan we beamen wat God zegt in zijn Woord: "U bent een verloren mensen kind. U staat schuldig aan al mijn geboden, u hebt geen daarvan gehouden. Uit u geen vrucht in der eeuwigheid." Geloven, dat is ook ja zeggen op Gods grote liefde en barmhartigheid. Dat is genoeg hebben aan het offer van Christus. Dat is met uw verloren leven wegzinken op Jezus en Jezus alleen. Dat is leven uit Hem. Wij dan gerechtvaardigd zijnde door het geloof hebben vrede bij God door onze Heere Jezus Christus. Door het geloof in Hem gaat de hemel open en wordt de gemeenschap met God ge smaakt. U zegt: moet ik dan toch nog wat doen? Nee, zegt de apostel en hij snijdt het radicaal af. Het is niet uit u. Het geloof is geen eigen maaksel. Het is Gods gave. Zo wordt het ontvangen en zo wordt het beleefd. Het is te verkrijgen om niet. De Heere deelt graag aan u uit. Er is een volheid van genade in Christus Jezus. Ze stroomt ons toe vanaf het kruis. Al wat u ontbreekt schenkt Hij, zo gij 't smeekt, mild en overvloedig. Laten we dan maar als een verloren zondaar aan de troon van Gods genade komen en laten we daar maar heilig bmtaal zijn. Laten we Hem maar niet loslaten, tenzij dat Hij ons zegent. Dan zullen we zalig worden. Daar hoeven we niets voor te doen, niets voor te zijn en niets voor te hebben. Het is genade alleen. Laten we maar bedelen om geloof en God zal het ons schenken. Wanneer u verloren gaat komt dat niet omdat er geen genade is. Omdat er geen Zaligmaker is. Omdat Zijn bloed niet genoegzaam zou zijn voor uw zonden. Dan komt dat alleen omdat u niet gelooft. Omdat u Zijn bloed onrein acht en Zijn genade versmaad. Er is genade bij God voor de grootste der zonda ren. U vindt het in het bloed des kruises. In Hem wordt ge zalig door het geloof en dat niet uit u, het is Gods gave. Amen. Sommelsdijk, JCdT de' van die zachte groene polijststeen en heel véél' water erop kunt u het marmer 'zoeten', d&t is het oppervlak mooi glad maken. Gebruik geen amarylsteen of iets dergelijks, want als daar een doomtje in zit, kan dat lelijke krassen veroorzaken. Na het drogen, niet eerder, kunt u het marmer ter bescher ming tegen vochtopname inwrijven met een heel dun laagje blanke bijenwas. Laat deze een nacht intrekken en behandel het marmer dan nog eens luchtig met die bijenwas. Daar na pas uitwrijven met een schone flanellen doek. En dan nu de eenvoudige methode: gebmik een polijstmiddel voor marmer. Het middel is te koop in de meeste doe-het-zelf zaken en wordt ook wel marmerpolish genoemd. Een vriendin kreeg darmklachten en de spe cialist zei dat dit door het eten van boeren kool kwam. Hoe kan dat? Antwoord: De darmen van sommige men sen zijn erg gevoelig voor het grof gekrulde stogge blad van verse boerenkool. Wie al een zwakke darmwand had, kreeg daardoor wel eens een kleine darmbloeding. Voor hen kunt u beter de fijnere geblancheerde of voorgekookte boerenkool uit de diepvries nemen. Voor de smaak moet er toch vorst overheen gegaan zijn. Kiest u toch voor de verse boerenkool, kook die dan na het schoonmaken voor kleine kinderen en voor personen die aan darmaandoeningen (kun nen) lijden, minstens 2,5 uur. iHeije 'tgekzt •van Q. ToorwCiejt uut 2?e "Staett? Van 't ouwe raedlums dat daer fiaest 'Vier êêuwen stoet, dat tnomamnt dat deur dt voed wier iosgetaete. in, as t'r not ni/q Beurt, geweun te gronde gaet 't Was 'n aSuus omzo'n fiistoriscfipandte loözen; 't is ecfit 'npronl(§til(jüaer d'r hier mar één van is. 1/oor Odstf(a(^ is 't 'njezuêêlom rttez tegrêózen, mar aokJ,t gemêlntehuus is wei 's even mis. Israelite Oöstf(a/(^juust IqUeg vooruutstreVtnd. Ze Birme daer toch aol<;jkwdron£e van 't Besef: wie d'r 'n toel^gmst wil, Houdt z'n verCejen Cevend, mit 'n moderne l<}é^n mit 'n Beetje kf. 'Want as je l(ie% et, naar dat Bouzifplan 'Suijssenwaerde', Boe dat Bie Oöstf[al<^ BistoriscB. Beit gescoord, dan vdt aol(jPoortvCiejts pBangeBeidingoeje aerde, in wordt die man z'n smeelqcBrift deur de raedverhoordl 'Maartje van Mdissant -50- Ze noemt zijn naam nu harder. Haar stem klinkt luid op in de stille slaapkamer. Opeens overvalt haar een ang stig gevoel. "Willem!" komt het als een bange kreet van haar Up- pen. Ze trekt het gordijn open. Nu moet ze kijken, maar ze durft niet! Schoorvoetend draait ze zich eindeUjk om naar het bed. Dan ziet ze het! "Willem", fluistert ze. "Willem dan toch." Ze staart naar het stille, witte gezicht. Roerloos staat ze er. Als in een droom. Ze kijkt nog eens goed. Dan loopt ze als een robot de trap af naar de telefoon in de gang. Frederik is in de schuur bezig, als Toke hem roept. Hij schrikt van haar gezicht. Grauw is het. "Wat is er?" vraagt hij bezorgd. "Thonia heeft gebeld. We moeten onmiddellijk komen", antwoordt ze. "Willem. Hij schrikt hevig. "Toke?" vraagt hij nog, terwijl hij het antwoord reeds weet. "Het is heel erg", zegt ze zacht. "Hij is toch niet overleden?" vraagt hij dan. Ze antwoordt niet meteen, maar haar ogen geven het antwoord reeds. "Jawel", zegt ze dan zacht. "Och..." zegt hij. Dat ene woord snijdt door haar heen. Ze weet, dat Fre derik een zwak voor zijn oudere broer heeft. Zijzelf heeft het ook. Maar ze voelt ook, dat ze van Thonia houdt, als ze de keuken binnenkomen en haar schoon zus als een hoopje mens aan de tafel zien zitten. "O, Toke", zegt ze enkel. "Willem leeft niet meer!" Ze ziet krijtwit. Ze staan even stil bij elkaar. "Heb je de dokter al gebeld, Thonia?" verbreekt Fre derik de stilte. "Nee", zegt ze verschrikt. "Dat geeft niet. Ik doe het zo wel. Ik wil nu eerst gaan kijken. Ga je mee?" "Gaan jullie maar", zegt Thonia. "Ik kom zo." Ze schuifelen achter elkaar de trap op. Bij de deur pakt Toke Frederik bij de arm. In de kamer heerst de stilte van de dood. "Och", zegt Frederik, als hij zijn broer ziet liggen. "Willem toch, jongen!" Hij knielt bij het houten ledikant neer en legt zijn gro te sterke hand over de smalle van zijn broer. Toke kijkt naar het stille gezicht. "Wat lijkt hij jong, Frederik", zegt ze na een tijd. "Zie je dat niet? Kijk eens goed." Frederik komt moeizaam overeind. Net kon hij het van de spanning niet goed zien, wat Toke in één oogopslag zag. "Ja, ik zie het nu ook. Maar hij is er niet meer", zegt hij toonloos. Ze kan hem bijna niet verstaan. Er is gemcht achter hen. Thonia komt de slaapkamer biimen. Zwijgend staan ze met z'n drieën bij het bed. Zij schamen zich hun tranen niet. "We moeten de dokter bellen", zegt Toke later. "Dat zal ik doen", antwoordt Frederik. Zijn hoofd staat er niet naar, maar het moet gebeuren. Dominee moet ook gewaarschuwd worden,en de begrafenisondernemer. Het is net een droom als hij zichzelf tegen de dokter hoort zeggen, dat zijn broer overleden is. Die stelt bij zijn komst de dood vast. "Ik denk, dat uw broer in het begin van de nacht over leden is", zegt hij. Toen dacht ik, dat ik hem hoorde zingen, denkt Thonia, maar ze zegt niets. De moest toen zo sterk aan hem denken, peinst Toke, maar ze zwijgt. Eeuwigheid, denkt Frederik stil. Als de dokter vertrokken is, telefoneert Frederik naar de pastorie. Mevrouw neemt aan. Dominee is naar een ernstige zieke, maar ze belooft, dat hij zo spoedig mogelijk zal komen. Met z'n drieën zitten ze in de kamer. Thonia denkt aan het zingen, maar ze weet niet hoe ze beginnen moet en heeft ze het wel goed gehoord? Toke peinst over de afgelopen nacht. Wat vreemd eigenlijk, dat ze opeens zo heel sterk aan Wil lem moest denken, toen ze helemaal vervuld was met Heleen. Frederik moet er steeds aan denken hoe de laatste momenten van Willem geweest zullen zijn. Zou hij het aangevoeld hebben? Zou hij het benauwd gehad hebben? En... Dan horen ze de voordeurbel. "Dat zal de dominee zijn", zegt Toke en staat op om open te doen. "Ik zal wel even opendoen, Thonia." "Mevrouw Van Woudrichem", groet de predikant. "Gecondoleerd met het verhes van uw zwager." Even lijkt het of hij nog wat wil zeggen, maar dat doet hij niet. Toke gaat hem voor naar de kamer. Ze zijn blij, dat dominee er is. Zijn herderlijk medeleven doet hen goed. De predikant blijft een tijd bij hen. Samen praten ze over WiDem. "De wU graag, voor ik naar huis ga, een gedeelte uit Gods Woord met u lezen", zegt dominee. Thonia pakt de Bijbel en legt hem voor dominee op tafel. Dat is dezelfde psahn, hoort Toke ontroerd. Zou Fre derik het ook in de gaten hebben? Ze kijkt schuin naar haar man, maar die zit met zijn hoofd naar beneden. Het grijpt haar wel aan en ze ziet in gedachten Willem ontroerd zitten luisteren, als dominee leest: "Gelijk zich een vader ontfermt over de kinderen, ont fermt Zich de Heere over degenen die Hem vrezen. Want Hij weet wat maaksel wij zijn, gedachtig zijnde dat wij stof zijn." Wat zou er toen door hem heengegaan zijn? denkt ze en ze heeft geweldige spijt, dat ze het nooit gevraagd heeft. Nu is het te laat en zuUen ze het nooit te weten komen, wat er in Willem leefde. Ze luistert aandachtig naar het gebed dat dominee opzendt. Ze is blij, dat hij er is. Er gaat mst van hem uit. Nadat doininee vertrokken is, komt de begrafenison dernemer en moet de kaart samengesteld en alles gere geld worden. "De ga naar de boerderij terug, Thonia. Toke blijft bij je", zegt Frederik in de loop van de middag. En vannacht? denkt Thonia. Maar ze vraagt niets. "Ik ga nog even naar boven", zegt Frederik. Hij blijft er echter een tijd en komt niet meer in de kamer, als hij weggaat. HOOFDSTUK 27 Die morgen gaan ze samen regelmatig boven kij ken. Lang turen ze naar het verstilde gezicht. "Straks komt de begrafenisondernemer weer, Thonia", zegt Toke, als ze weer bij het ledikant staan. Thonia knikt stom. Ze weet wat dat betekent. Haar gezicht staat strak gespaimen. "We zullen het nachtkastje en de tafel aan de andere kant van de kamer zetten. Help je me tillen?" vraagt Toke. Eerst mimt Toke het nachtkastje leeg. Dan dragen ze het weg. Thonia loopt naar de tafel toe. Ze pakt een paar dingen eraf. Dan houdt haar hand stil. Midden op de tafel ligt een witte envelop. Ze kijkt ernaar zonder zich te bewegen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5