N>^ Sticiitlng tot Bescherming van liet Dorpsgezicht overhandigt Mn Menheerse het bewaren waard' WD Zuid-Holland wil snellere aanpak N57 en N215 Open huis Tandarts Ten Voorde Voorlichtingsavond Pleegouder worden Op Jongerenkamp in Rusland SIGMA-team GHOR Rotterdam-Rijnmond eerste bij landelijke wedstrijd De beste keuken leverancier ■(/Minnaard OPEL Nieuws Snertmarkt op Diekhuusplein chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden i"^ Visser Visser Aandacht voor cultuurhistorische waarde Spuikwartier en Vissersbuurt MAKELAARDIJ ^251 A -ti> (0187)68 47 21 Verkoop 'Veldnamen en Boerderijen' Jubileumconcert Martin Mans in De Doelen De Snel Inzetbare Groep ter Medi sche Assistentie (SIGMA) van de Geneeskundige Hulp by Ongevallen en Rampen (GHOR) Rotterdam- Rijnmond heeft afgelopen zaterdag in Lelystad de eerste prijs gewonnen bij de eerste landelijke wedstrijd voor deze teams. Het SIGMA-team uit de regio Rotterdam-Rijnmond scoorde hoog op de diverse wedstrijd onderdelen. Het team - met leden van Goeree-Overflakkee - bleef de ande re teams voor op het gebied van rij- vaardigheden, theorie, tent opzetten, kofferrace en infuus aanbrengen. SIGMA OBIUTEITSCENTRUM Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Eén vertrouwd adres rf voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormellssarrt.nl Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Kopen zonder eerst te verkopen? Hans Kastelein in Flakkeeciaiiteiten [lïïQ®il BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Slot Taxatie nof^ Rfl Bel ons! ||t ERA (0187)47 02 72 of (0187)68 45 45 Vrijdag 31 oktober 2003 76e jaargang nr. 7252 De WD-fractie in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland wil een snellere aanpak van twee belangrijke provin ciale wegen in het zuiden van de pro vincie, zo bleek tijdens een recent werkbezoek. Het gaat om de N57 op Voome bij Brielle en de N215 van Stellendam naar Middelharnis. Volgens VVD-statenlid Marijke Groenewe- gen dient de belangrijke verkeersader N57 opgewaardeerd te worden vanwege het gro te verkeersaanbod en de verkeersveiliglieid. Bijzondere aandachtspunten zijn de kruising Brielle met de Groene Kruisweg - waar een ongelijkvloerse kruising wenselijk is vol gens Groenewegen - en de Harmsenbrug, waarvan de capaciteit verruimd dient te wor den. Tevens vindt de VVD het plaatsen van zes windturbines langs de N57 bij Helle- voetsluis landschappelijk ongewenst. De N215 Stellendam-Middelhamis dient op het traject tussen Melissant en Dirksland volgens de VVD verbreed te worden. Dit traject van 3 kilometer is het enige gedeelte van de N215 waar nog langzaam verkeer is toegestaan. De VVD-fractie acht dit niet lan ger aanvaardbaar en stelt voor dit knelpunt op te lossen. "Door de smalle weg en lang zame voertuigen als tractoren wordt de door stroming gehinderd en ontstaan files waar- In tegenstelling tot andere berichten is het 'open huis' bij Tandarts Ten Voorde in Dirk.sland van heden vrijdagmiddag alleen voor genodigden. Kinderen die om verschillende redenen voor korte of lange tijd niet thuis kunnen wonen, worden bij voorkeur opgevangen in een ander (pleeg)gezin. Pleegzorg zoekt gezin nen die deze kinderen een thuis willen bie den. Dat kan zijn voor een weekend in de maand tot een aantal jaren. Op maandag 3 november a.s. vindt er bij het Centrum voor Pleegzorg in Rotterdam een vooriichtings- avond over het pleegouderschap plaats. Tijdens de voorlichtingsavond komt o.a. aan de orde waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevolgen zijn van een pleegkind in uw huis, welke vormen van pleegzorg er zijn en hoe u pleegouder kunt worden. De avond is vrij toegankelijk. Voor aanvraag van een informatiepakket of inschrijving voor de voorlichtingsavond kunt u contact opnemen met het Centrum voor Pleegzorg (tel. 010- 271 88 88) of via e- mail: info@rotterdam.pleegzorg.nl. Meer informatiewww.pleegzorgrotterdam.nl. Balkon (sier)- hekwerk (automatische) toegangspoorten Eigen ontwerpen door zowel economische- als milieuschade ontstaat", aldus Ludovic den Hollander, VVD-statenhd en bekend met de regio. "Langzaam verkeer zou dan ook geweerd moeten worden. Bovendien bevordert een bredere weg op dit traject de verkeersveilig heid". Het vorige week gepresenteerde boek 'Veld- namen en Boerderijen op Goeree-Overflak- kee' ook te koop in 'De Doele' in Sommels- dijk op zaterdag 1 oktober van 9.00 tot 17.00 uur. Ook de gereserveerde exemplaren kun nen worden opgehaald. De Lofrede op Ret- horica, van Pau Heerschap en Wim van Ham wordt als inlegvel bij het boek geleverd. Natuurlijk wordt het boek ook in de boek handels verkocht. DOORN - Voor het eerst wordt er door Dis covery een jongerenkamp in de winter geor ganiseerd. Het kamp vindt plaats in Rusland en bestaat uit twee gedeelten. De eerste week gaan deelnemers op werkkamp. De tweede week wordt er hulp geboden aan straatkinderen. Het jongerenkamp begint in een legerbasis die onderdak biedt aan tientallen straatkin deren en verslaafden.Tijdens het kamp voe ren de deelnemers verschillende klussen uit zoals timmeren, tegels zetten en eten koken. Na een aantal dagen trekt de groep op naar St. Petersburg. In deze stad leven veel straat kinderen onder erbarmelijke omstandighe den, zonder thuis en voldoende eten. Deel nemers zoeken de straatkinderen op om ze eten te geven en ze te vertellen over het Evangelie. Het Rusland Winterkamp vindt plaats van 21 december 2003 tot 4 januari 2004. Jonge ren tussen de vijftien en dertig jaar kunnen zich opgeven. Voor meer informatie bel Hugo Baas: 0184- 681737, email: h.baas@filtemet.nl. Of surf naar www.discovery.nl. Discovery is één van de jongerentakken van Agapè en heeft als doel tieners en jongeren te bereiken met het Evangelie. ROTTERDAM - Op zaterdag 15 november 2003 geeft Martin Mans een jubileumcon cert op het imposante orgel in de grote zaal in De Doelen in Rotterdam. De organist is dit jaar 25 jaar kerkorganist en laat dat niet onopgemerkt voorbij gaan. Sinds 1978 heeft hij een vaste aanstelhng als kerkorganist. De laatste acht jaar is hij ver bonden aan de Breepleinkerk in Rotterdam waar een prachtig orgel staat. Het feestelijke programma dat hij ten geho re brengt, bestaat uit virtuoze toccata's, bekende orgelwerken, improvisaties van eigen hand en een speciale jubileumimprovi satie. Improviseren is hem op het lijf geschreven en het majestueuze Doelenorgel is een machtige vertolker van zijn muziek. Aanvang van het concert is om 14.30 uur. De zaal is open vanaf 14,00 uur. De toegang bedraagt 12,50 voor volwassenen en 7,50 voor kinderen onder de 12 jaar. Kaarten zijn te besteUen bij de Doelen: (010) 217 17 17. Een SIGMA-team, bestaande uit Rode Kruisvrijwilligers, heeft als hoofdtaak het assisteren van professionele hulpverleners die op de plaats van een ongeval zijn ingezet. Zij zorgen voor logistieke ondersteuning van de professionele hulpverleners bij de verzor ging, bewaking en het vervoer van slacht offers. De SIGMA-teams zijn een onmisba re schakel in de keten van de grootschahge geneeskundige hulpverlening. Afgelopen zaterdag vond in de brandweer kazerne in Lelystad de eerste landelijke wedstrijd plaats, gesubsidieerd door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties. De wedstrijd is niet alleen bedoeld ora de competitie met elkaar aan te gaan, maar is uiteraard ook bedoeld om van elkaar te leren en niet in de laatste plaats om de paraatheid en de kwaliteit van het werk op peil te houden. Omdat het team uit Rotterdam-Rijnmond heeft gewonnen, heeft de GHOR Rotterdam- Rijnmond de eer om volgend jaar de wed strijd te organiseren. GHOR De GHOR is verantwoordeüjk voor de orga nisatie van de geneeskundige hulpverlening bij ongevallen en rampen en werkt voor de 22 gemeenten in de regio Rotterdam-Rijn mond. De GHOR zorgt voor de operationele GHOR-organisatie, die vanuit het reguliere werk naadloos kan opschalen van kleinscha lig naar grootschalig optreden. Opleiding, training, oefening en operationele voorberei ding spelen hierbij een belangrijke rol. Ook adviseert de GHOR op geneeskundig gebied de burgemeester bij het verlenen van de ver- guimingen voor evenementen. Daarnaast levert de GHOR onderzoek en evaluatie op het gebied van geneeskundige aspecten bij de bestrijding van een incident met gevaar lijke stoffen en advisering bij vraagstukken op het gebied van ruimtelijke ordening (aan leg van tunnels of andere grote bouwprojec ten). Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makolaar/taxaleur, lid NVM ()187-47fi.'i55 De OoofstTOomhypoïheek van de Rabobank maakt het voor u mogelijk om eftn huis te kopen zonder eerst uw huidige woning te verkotMti. Vraag ernaar bij uw adviseur. Het is UJd voor tte fiatKrfwnlfe. Ralmbank Uit een enquête door de vereniging 'Com fortabel wonen', is Keukencentrum Tiele- man uit Melissant als beste uit de bus geko men. Daarmee laat dit keukencentrum vele andere keukencentra, met veel bekendere namen, achter zich. En daar wordt de nodige aandacht aan besteed. Op donderdag 30 oktober zal dat plaats vinden. Uiteraard ver slaan de kranten dit gebeuren maar ook Radio Flakkee maakt hiervan een verslag. De opnamen worden op maandag 3 novem ber tussen 19.00 en 20.00 uur uitgezonden. Het verslag wordt op woensdag 5 november tussen 19.00 en 2Q.00 uur herhaald. Altijd 60 kwaliteitsoccasions met 6 tot 12 maanden BOVAG-garantie. Kijk op ^^/v^.axxiauto.nl of kom longs.'Watertoren 25, Dirksland Tel. 60 35 90 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Het is een veelzijdig man en hij zet zich voor veel goede zaken in. Deze typering mag toch zeker gegeven worden aan de 65-jarige Hans Kastelein uit Sommelsdijk. Hans is nu gepensioneerd, maar daarvoor werkte hij als controleur bij de Suikerunie en was hij land bouwer. In vele stichtingen was en is hij actief. Hij zit in het bestuur van de sociëteit Rethorica en de Monumentenstichting. Ook schreef hij mee in het onlangs uitgegeven boek over landerijen op Flakkee. Zaterdag 1 november om 09.00 uur vertelt Hans zijn levensverhaal in het programma "Flakkee ciaiiteiten" op Radio Flakkee. De herhaling is dinsdag om 18.00 uur. Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 REGISTERACCOUNTANTS Het Spuikwartier en de Vissersbuurt in Middelharnis staan aan de voor avond van een grote verandering. Door reconstructie en nieuwbouw zul len genoemde gebieden een gedaante verwisseling ondergaan. Daarom bood de Stichting tot Bescherming van het Dorpsgezicht dinsdagmiddag wethouder W.J. v.d. Kamp een rap port aan. Als titel draag het rapport 'In Menheerse het bewaren waard'. Namens de Stichting tot Bescherming van het Dorpsgezicht voerde Jaap van der Slik het woord en legde wethouder Van der Kamp uit waarom de Stichting dit rapport opstelde en thans aan de gemeente overhan digt. Waar het gaat om het beleid rond behoud en bescherming van historisch en beschermd dorpsgezicht krijgt de Stichting nogal eens de indruk dat haar woorden niet zo veel weerklank vinden. Vandaar dat ze thans in rapportvorm een en ander heeft vastgelegd, zodat iedere betrokkene er ken nis van kan nemen. De Stichting presenteer de het rapport mi omdat de ervaring heeft geleerd dat als ze haar geluid laat horen in een verder gevorderd stadium van plannen makerij, er maar weinig oren meer voor open staan. In verband met de huidige plan vorming rond met name het Spuikwartier, wil de Stichting daar dus op tijd haar verhaal over kwijt. Wethouder Van der Kamp vindt het fijn dat er mensen zijn die zo meedenken over behoud/bescherming van het dorpsgézicht. Hij zei er zelf ook aan te hechten dat cultu reel en historisch erfgoed behouden dan wel terug te vinden blijven. Hij sprak de ver wachting uit dat Wj en de Stichting zich elkaar wel een heel eind zullen kunnen vin den, al zal het heus niet zo zijn dat alles wat in het rapport van de Stichting staat ook wer kelijk overgenomen zal kunnen worden. Want het is óók waar dat we in déze tijd leven en daar beleid op af moeten stemmen. Maar als herkenbaarheid van de historie daar een plaats in kan hebben, is hij daar zéker een voorstander van. Hij beloofde het rap port te zullen bestuderen. In het keurig uitgevoerde rapport geeft de Stichting een beschrijving van het gebied en ook worden er straten en gebouwen genoemd, waarvan de Stichting denkt dat ze zéker extra aandacht nodig hebben bij de verdere planvorming. Historie In het rapport geeft de Stichting een over zicht van de historie van het plangebied. Zo wordt er beschreven dat de visserij in de zes tiende eeuw in toenemende mate ging bij dragen aan de economie van Sortmielsdijk en Middelharnis. Zeker in laatstgenoemde kern verschoof de nadruk van landbouw naar de visserij. Volgens de samenstellers van het rapport mogen de inwoners van Mid delharnis best trots zijn op het feit dat Mid- De Wilhelminabrug, de enige ophaalbrug op het eiland, met daarachter de zerken met de uitsparin gen voor de vloedplanken, die volgens het rapport zeker bewaard moeten blijven. delhamis een vermaarde vissersplaats was. Zij prijzen'zich gelukkig dat - ondanks het verdwijnen van de visserij - er nog enkele kenmerken uit die tijd bewaard zijn geble ven en ze hopen dat deze ook voor de toe komst bewaard zullen blijven. Zowel in het Spuikwartier als in de Vissersbuurt zijn die kenmerken nog waar te nemen. In het Spuikwartier - ongeveer ten noorden van de Westdijk - bevond zich vroeger het 'Spui'. Hierin werd het overtollig polderwa ter opgevangen, zodat het bij eb via de haven weer zeewaarts kon gaan. De massa water die dan vrij kwam zorgde voor het schoon- spoelen van de haven. Na de aanleg van de nieuwe Sommelsdijkse haven in 1808 werd het grootste gedeelte van het Spui bij de haven getrokken. In 1895 werd het Spui geheel gedempt, maar de contouren zijn nog zichtbaar. Ten noorden van het Spui ligt het Nieuw dorp, rond twee kleine binnenplaatsjes - De Doafpot en De Plaetse - bevonden zich daar vroeger tweeëntwintig huisjes. Ook rondom de nabijgelegen Brandsteeg hebben een flink aantal huisjes gestaan, waarvan er slechts twee bewaard zijn gebleven. Vissersbuurt Volgens het rapport is de Vissersbuurt de plaats waar de Kofjekokers geleefd hebben, maar ook een plaats waar vaders niet meer terugkwamen en grote gezinnen achterble ven in armoede. De Vissersdijk en de Vis serstraat werden voornamelijk door vissers bewoond. Ook de pakhuizen deden dienst als opslagplaats voor de enorme netten van de vissers. Verder worden in het rapport als 'bijzondere plaatsen genoemd, het Meijer- theater en de Wilhelminabrug. Uit het rapport blijkt dat de Stichting niet tégen nieuwbouw is in de genoemde gebie den, maar zij zou wel graag zien dat de nieuwbouw wordt ingepast in de historie. Een geplande vijftien meter hoge nieuw bouw en een twaalf meter hoog hotel op het Vingerling, vindt de Stichting niet in het gebied passen. Ook roept de Stichting op om te voorkomen dat hoekpanden worden gesloopt om plaats te maken voor parkeerterteintjes. Volgens haar zou dit de stedenbouwkundige structuur sterk aantasten. Verder pleit ze ervoor om de oude karakteristieke schuren of pakhuizen te behouden en waar nodig te restaureren. Ook zou de Stichting graag zien dat de contouren van het oude Spui na de renovatie te zien blijven. De bebouwing van de Vissersdijk moet zeker gehandhaafd blijven vanwege het samenhangend geheel; wel wordt er een uit zondering genoemd en dat is het pand van Micro Electro, men noemt dit pand beeld- verstorend en men zag graag nieuwbouw in oude stijl. De Stichting concludeert aan het eind van het rapport dat nieuwbouw in de genoemde gebieden zeker niet uit te sluiten is. Toch hoopt zij dat de gemeente het cultuurhistori sche aspect niet uit het oog zal verliezen. Het rapport wil daarom hier een bijdrage leveren tot "behoud van het Spuikwartier en de Vis sersbuurt en daarmee ook de identiteit van ons Middelharnis", p^ par m m9 www.opelnfeuws.nl I Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Informatie Opel Linkz en vanzelfsprekendal onze occasions ind. foto Morgen, zaterdag 1 november, wordt de jaarlijkse Snertmarkt gehouden op het Diek huusplein. De opbrengst is bestemd voor de stichtingen 'Ontmoeting' en 'Woord en Daad'. In tegenstelling tot vorige jaren wor den er deze keer geen poters verkocht. Wel worden er pannenkoeken, kruukplaetjes, kaarten en andere zaken verkocht. En namurlijk ontbreekt de erwtensoep met stok brood niet. De prijs van één liter soep bedraagt 3,-. 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs NVM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1