hckl Scliaken en dammen in Ouddorp ^cnstotU: Excelsior zingt voor Calando Speculaasverkoop EliM1DB1-l1IEUW5 Jaarlijkse oliebollen actie op 8 november „Eilanden-nieuws" Voortbestaan christelijk onderwijs in Slowakije in gevaar "^este vrlcnAcn en vrienAlnncH/ g)ktü^er iO "^Hnntn Qkto^tr ii ^nt: Nieuw onderkomen voor activiteitencentrum Oplielia Scoutin^oep 'Jan Joosten' Het is weer zover! Het voortbestaan van de chris telijke lagere scholen in Slowa kije is in gevaar. De Slowaakse overheid wil de kleinere scho len niet meer subsidiëren. V/lH OOM^ 7^1 Nelleke Villerius Fr. van Eedenstraat 15 3245 RL Sommelsdijk zal D.V. 3 november 12 jaar worden. Stuur je haar een kaart? We willen deze keer afsluiten met een paar spreuken van Maarten Luther. Geloof niet alles, wat gij hoort. En doe niet alles, wat gij moogt, Gebruik niet alles, wat gij hebt, En zeg niet alles, wat gij weet, En koop niet alles, wat gij ziet. Zo spaart g'uzelven veel verdriet Oud papier ophalen Goedereede PAGINA 11 VRUDAG 31 OKTOBER 2003 Onze jaarlijkse olie- bollenactie willen we graag houden op d.v. "WOOTÓ. 8 November a.s. V^DflQd Het comité van Woord en Daad Goeree en Overflakke organiseert op zaterdag 8 november weer haar jaarlijkse oliebollenactie. De actie wordt op geheel Goeree-Overflakkee gehouden, met uitzon dering van Ooltgensplaat. De opbrengst is bestemd voor het project waar het comité zicht dit jaar voor inzet, n.l. het vakonderwijs, met als motto: 'Spring plank naar de toekomst'. Hier wordt gewerkt in verschillende landen, o.a. in de Filippij nen, India, Thailand, Ethiopië, Burkina Faso, Botswana, Colombia en Guatemala. In de meeste gevallen gaat het om kinderen, maar ook (jong)volwassenen, die geen zicht meer hebben op de toekomst. Maar door het leren van een vak kunnen zij weer uitzicht hebben op betaald werk. En tevens worden zij in contact gebracht met het Woord van God. Voor het project 'Vakonderwijs' wordt het geld dat Woord en Daad in 2003 bijeen brengt, verdubbeld door ICCO tot een maxi mumbedrag van 200.000, Het ligt in de bedoeling om ca. 24000 olie bollen bij u te bezorgen. U begrijpt dat het hier gaat om een grote actie en deze kan alleen slagen als u daar ook aan meewerkt, daarom willen we u vragen de kinderen niet teleur te stellen als zij bij u aan de deur komen. Bij voorbaat onze harte lijke dank en wij wensen u een smakelijk eten. Namens het comité van Woord en Daad Goeree en Overflakkee. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! In aanwezigheid van vertegenwoordigers van Hulp Oost-Europa is er half oktober een onderhoud geweest met de staatssecretaris voor onderwijs, Szigeti Laszló, en vertegen woordigers van het ciiristelijk onderwijs. De scholen krijgen thans 25 procent van de toe gezegde subsidie. De overheid wil in de toe komst alleen scholen ondersteunen die meer dan driehonderd leerlingen hebben. In de periode vanaf 1993 is er in Slowakije door hervormde kerkenraden een vijftal christelijke lagere scholen opgericht. Ze staan in de plaatsen Dolny Stal, Martovce, Ket', Roznava en Vodany. Voor de laatste twee scholen is er hoop, omdat zij voldoen de kinderen hebben. De eerste drie wachten op een nadere uitspraak van het parlement, dat deze week debatteert over de scholen. De school in Ket' is juist dit jaar met steun van stichting Hulp Oost-Europa gefuseerd met een kleuterschool. De school zou in een nieuw gebouw worden gehuisvest. Nu de subsidiestroom van de regering is gewij zigd, komen de bouwplannen op losse schroeven te staan. Ook in Martovce en Dolny Stal vreest men het ergste. In Mar tovce is de schoolkas vrijwel leeg door het terugdraaien van de geldstroom vanuit Bra tislava. "De staatssecretaris toonde zich tijdens het overleg begripvol, maar kon niets toezeg gen. Ook staatsscholen lopen gevaar geslo ten te worden", aldus bestuurslid Albert Heidoom. Voor de Theologische Faculteit van Komamó is er een Uchtpuntje. Waar schijnlijk zal het parlement groen licht geven voor het opgaan van dit Johaimes Calvijninstituut in de universiteit van Komamó. De faculteit zal vanaf dat moment vallen onder de staatsregeling en niet meer afhankelijk zijn van giften. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a ËUanden-Nieuws,/ Postbus 8, 3240 AA Middeibarois. 2. Per maand zijn et 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voonden van oplossing leveren 15 extra ponten op. 3. Stuur af en toe een brieve, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bonvan 10,-. Vandaag een bijzondere dag. Hervormingsdag! We denken terug aan wat de Heere deed door Maarten Luther. Natuurlijk besteden we daar ook aandacht aan in onze puzzehubriek. Lees je mee? Hier zie je een grote plaat van de zogenaamde Lutherroos. Het is min of meer het wapen van de grote kerkhervorraer Maarten Luther. Geef het maar eens de juiste kleuren. Duik dus de viltstiften uit je etui op of pak gewoon de kleurpotloden van de doos. Wie voor mij de Lut herroos uitknipt en mooi gekleurd opstuurt vangt 10 punten erbij. Het kruis in het midden is zwart. Natuurlijk is dat kruis het symbool voor geloof .en die kleur? De zonden hebben het zo gekleurd. Het hart is rood: een levend hart met een natuurlijk rode kleur. De roos zelf is wit: de kleur van de Geest en van de engelen, zoals Luther zegt. De achtergrond eromheen is hemelsblauw. De brede cirkel als buitenrand hoort goudkleurig te zijn. Als je die kleur niet hebt, is geel ook goed hoor! Goud betekent dat alles wat daarbinnen is kostbaarder is dan wat ook. De ring wijst op oneindigheid en bedoelt de vreugde die nooit ophoudt. De vijf smalle bladeren tussen de witte bloembladeren kunnen groen gemaakt worden. Groen als teken van de hoop. Als je op goede gronden mag uitzien naar de hemel, ben je dan gelukkig of niet? Kruip achter je orgel en loof God, grijp je dwarsfluit en jubel het uit. Heb je geen verwach ting? Plat op de grond dan en soebatten, smeken om genade. Volhouden alsjeblieft! Tot de laatste snik. Alleen van God moetje het hebben. Hiep-hiep-hoera voor Christian Lodder, zijn zus Liaime in Sommelsdijk, verder plezier voor Lianne Broere in 't zelfde plaatsje en Marieke Tanis (Ouddorp) 1. 1. Sem; 2. Petrus; 3. Ismaël; 4. Daniël; 5. Salomo; 6. Laban; 7. Noach; 8. Abel; 9. Hagar; 10 Ismaël. 2. Ik ben Sjaak schaar, lang of kort haar, zegt het maar, ik heb het zo voor elkaar! 3. l.Eglon;2, Judas;5. EIisa;4.Aha- zia; 5. Rachel; 6. Ezra; 7. Codes. Het woord in de kolom werd: Lui aard. 4. 16/17 snorkels en 32 zwembroeken. Hier klopt iets niet. Luther is op bezoek bij vrienden in zijn geboorteplaats Eisleben. Door het openstaande raam zie je de bekende toren en de bergen rondom dat stadje afgebeeld. Als ik de tekenaar geloven mag, zijn het rijke vrienden bij wie Luther is. Zij zijn in het bezit van een statenbijbel, die links op de tafel ligt. Hij is gedrukt bij Paulus Aertsz. van Ravensteyn. De tekenaar kent de geschiedenis blijkbaar onvoldoende, want helaas, de eerst statenvertaling verscheen pas na de synode van Dordrecht in 1618/1619. En Luther leefde zo'n 100 jaar eer der. Het wordt tijd om deze tekening eens met wat argwaan te gaan bekijken. Wat is er ver keerd? Het is heel wat meer dan je zo op het eerste gezicht merkt. Speur ze! Lianne Broere (Sommelsdijk) Geweldig dat Meester Van Driel jou best beviel. Houden zo!, vindt oom Ko. Ook juffrouw De Klerk houdt je aan het werk. Jammer datje ermee gaat stoppen. Je zal me wel niet foppen. Je mooie Engelse woordzoeker mag er zijn. Dat verzacht voor ons de pijn. Het ga je goed in je leven. Misschien koopje wel een boek over weven. De bon is wellicht al aangekomen. Over een boek kun je nog dromen. Arjan Broere (Sommelsdijk) Hoe was het weekje in Epe? Heeft de griep jou nog gegrepen? In je klas waren er pas 15 van de 34 niet. Meester voelde zich gezond en een hele piet. Tijdens je vakantie heb je fiets gereden. Hopelijk ben je niet uitgegleden. Ricardo Clement (Oude-Tonge) Wat een drukte met folders, kranten en school. Toch bleef er nog wat tijd over voor leut en jool. Voor honkbal valt er uiteraard heel wat te trainen. Goed voor de spieren van armen en benen. Fijn datje met puzzelen meedoet. Zo blijf je slim en zoet. Het gemengd koor "Excelsior" uit Dirksland geeft op 21 november 2003 een benefietcon cert, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt van Hospice 'Calando' in Dirksland. Dit concert wordt gehouden in het gereno veerde verenigingsgebouw 'de Schakel' in Dirksland. "Om wat voor anderen te doen en niet alleen muzikaal", is een van de leden van 'Excelsi or' met het idee gekomen een benefietcon cert te organiseren, welk idee bij bestuur en leden zeer positief werd ontvangen. 2003 is bovendien het eerste lustrumjaar voor 'Calando', met dit concert wordt het lus trumjaar afgesloten. Medewerking aan dit concert zal onder meer verleend worden door: Piet Westhoeve, die 'Excelsior' op piano begeleid en bovendien twee solostukken zal laten horen. Ook mag 'Excelsior' als gast Het 'Nieuw Rotterdams Ensemble', een groep enthousiaste zangers, verwelkomen. Dit ensemble staat onder lei ding van Reinata Heemskerk, voor velen geen onbekende. Zij heeft jaren als soliste op zowel Nederlandse als buitenlandse podia opgetreden. Het ensemble wordt op piano begeleid door Vincent van Dam. Op deze avond wordt muzikaal een reis door de tijd gemaakt. Zowel delen uit oratorium- werken van de componist Handel, als delen uit opera's van de componist Verdi, musi cals, evergreens en popsongs staan op het progratiuna. De algehele muzikale leiding van dit concert heeft de nieuwe dirigent van gemengd koor 'Excelsior' Charles van der Veeke, die sinds 15 oktober aan 'Excelsior' verbonden is. Charles van der Veeke, die zijn opleiding onder meer genoten heeft aan het conserva torium in Rotterdam en Arnhem, heeft als dirigent reeds naam gemaakt in Nederland en heeft samengewerkt met bekende orkes ten en soUsten. "Excelsior" is blij deze diri gent te hebben aangetrokken, om ook in de toekomst mooie concerten c.q. uitvoeringen te kunnen realiseren. Sponsoring door het bedrijfsleven heeft dit concert mede mogelijk gemaakt. Om de opbrengst voor Hospice 'Calando' zo hoog mogelijk te laten zijn, hopen wij dat dit concert massaal bezocht zal worden. Boven dien willen 'Excelsior' en allen die verder hun medewerking verlenen, de bezoekers een fijne muzikale avond bezorgen. Gemengd koor 'Excelsior' heeft voor deze avond nog een verrassing in petto, als u wilt weten wat deze verrassing inhoudt, moet u zeker dit concert bezoeken. Het concert begint om 19.45 uur, de zaal is open om 19.15 uur. De prijs van de toe- gangskaart bedraagt lO.CX), donateurs beta len 9.00. Kaarten zijn te koop bij Assurantiekantoor P.J. van Loo, Zomerstraat 16, Dirksland en bij de VVV kantoren te Middelhamis, Oud dorp en Hellevoetsluis, en, indien nog voor radig, aan de zaal. De Stichting Koninklijke Fanfrare ApoUo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede en op het Havenhoofd. Ook huishoudelijk karton kunt u er bijzetten dit is geen probleem. U wordt verzocht het oud-papier voor 8.30 uur goed gebundeld buiten wil zetten. Ophelia, een activiteitencentrum voor mensen met een lichamelijke handi cap, is verhuisd. Ophelia was ruim negen jaar gevestigd in Cultureel Centriun Het Diekhuus in Middelhar- nis. Op donderdag 23 oktober 2003 namen de cliënten en medewerkers hun intrek in een pand aan de Isaac da Costastraat 12 in Sommelsdijk. Locatiehoofd Bert Gort verteh waarom de verhuizing noodzakelijk was: "Al enige jaren kampten we met ruimtegebrek in het Diekhuus, maar er was geen geschikt alter natief. Met de bouw van flatgebouw 's Landshaven in de Westplaat kregen we de mogeüjkheid om ruimte te huren en deze in te richten tot een eigen activiteitencentrum." Het nieuwe pand voldoet aan alle moderne eisen. "Hier kunnen we een optimale dienst verlening bieden aan mensen met een licha melijke handicap en niet-aangeboren her senletsel", vertelt Bert. "Het pand is geheel aangepast. We hebben ook een winkel waar producten te koop zijn die de cliënten zelf maken." Ophelia startte haar activiteiten voor mensen met een lichamelijke handicap op 30 mei 1994. Bert: "Al snelde groeide het aantal deelnemers. Inmiddels bezoeken 28 cliënten het centrum. Dertien mensen maken gebruik van onze ambulante dienstverlening. Dat betekent dat onze begeleiders naar de cliënt toe gaan, in plaats van dat de cliënt naar het activiteitencentrum komt." Mensen met een lichamelijke handicap of niet-aangeboren hersenletsel die in aanmer king willen komen voor ondersteuning bij een vorm van dagbesteding of wonen, kun nen contact opnemen met mevrouw L. van Rhijn (teamleider Ophelia), tel. (0187)48 64 76 of met Bureau Zorgmakelaar, tel. (0182) 57 58 00. Gemiva-SVG Groep Ophelia is een onderdeel van de Gemiva- SVG Groep. Deze organisatie, die in Zuid- Holland zo'n 800 mensen met een lichame lijke handicap ondersteunt, heeft locaties in onder meer Rotterdam, Dordrecht, Middel hamis en Sliedrecht. In een activiteitencentrum kunnen cliënten onder andere hun eigen mogelijkheden (her)ontdekken. Het doel is dat deze mensen zo veel mogelijk aan de samenleving kunnen deelnemen. Morgen, zaterdag 1 november, komen de scouts van de Christelijke Scoutinggroep 'Jan Joosten' uit Ouddorp in de woonker nen Ouddorp en Goedereede aanbellen met de vraag of u speculaas wilt kopen. Ze doen dit uiteraard om de clubkas te spek ken. Van de opbrengst zal o.a. spelmateri aal gekocht worden om het scoutingspel optimaal te kunnen spelen. Het bestuur en de leiders van de Scouting groep vragen de inwoners om 'ruim te kopen' van de overheerlijke, op het eiland gebakken speculaas. De Idnderen zijn her kenbaar aan het scoutingpak. Voor het echte dammen begon in de Bonte Koe werd er eerst door de jeugddammertjes geoefend en gespeeld in de Dorpstienden. Daarbij waren ook 16 jeugdschakertjes aan wezig, wat voor de vereniging de hoogste opkomst ooit is in jaren. We hopen in de loop van het seizoen nog meer jeugd te ver welkomen. Bij het echte dammen won de Mik jr. zijn partij tegen Moerkerk. Door deze overwinning staat de Mik jr. zonder puntverlies bovenaan. Moerkerk heeft zijn draai dit jaar nog niet kunnen vinden. Wij hopen dat hij de vorm weer terugvindt. In de tweede partij van de avond kwam Tanis een schijf voor tegen Mierop. Na nog wat aange rommeld te hebben gaf Mierop de partij uit eindelijk op. De laatste wedstrijd was ook de langste van de avond. In deze spaimende wedstrijd had de Mik Sr de beste kansen maar wat de uitslag wordt horen we volgen de week daar de partij tegen enen werd afge broken. Uitslagen dammen 9e ronde: J. Moerkerk-A de Mik Jr0-3 C. Mierop-K Tanis0-3 J. van den Ouden-A. de Mik SrAfg. Bij de schakers weer een groot aantal aan wezigen ondanks de komende bondswed strijd uit tegen Hendrik Ido Ambacht. Derrez en van Geelen kwamen al vrij snel remise overeen. Van Geelen verdedigt zich sinds kort met de Zwarte Leeuw, een ogenschijn lijk tatrane opzet van de zwarten,maar als wit niet het juiste plan kan vinden dan kan zo'n beest je vervaarlijk aanvallen. Derrez en van Geelen kwamen er in ieder geval tij dens de partij niet uit en besloten tot remise. Van Meenen en van Huizen maakten er een ondoorzichtig damegambietje van ,waar wit een klein plusje had maar meer dan een storm in een glas water was het niet en ook hier werd de vredespijp gerookt. Breen en van der Wende volgden dit voorbeeld al spoedig ,zeker omdat Maart met een verve lende dubbelpion was opgezadeld die hem beperkte in zijn aanvallende mogelijkheden. Eeuwit Santifort wist Tanis-Koole te ver schalken in een ogenschijnlijk evenwichtige stelling. Een vervelende dubbelpion en een verkeerde torenmanouvre maakten de stel- hng plotsklaps onhoudbaar voor de witten. Ondertussen was regerend kampioen Santi fort onderuit gegaan in een miniatuurtje tegen Tanis. Jaap, bewonderaar van Max Euwe, vergat het centrum in een SiciUaan middels d5 te pakken en keek met zwart vol walging naar volgende stelling en gaf zich zelf gewoimen. De dreigingen zijn te groot na terugslaan op e5 18. Pd5 om er maar een tje te noemen). Terug naar de boekenkast Jaap, en sla het boek Oordeel en Plan van je grote voorbeeld Max Euwe er nog eens op na hoe het wel moet. Reinier van der Wende gaat onverdroten voort op jacht naar de titel dit seizoen. Deze keer moest van den Nieu- wendijk in het stof bijten. Een boeiende Konings-Indische partij waarin wit een te optimistisch stukoffer bracht. Reinier wist middels enkele tegenpointes een gewonnen eindspel te bereiken en daarmee zijn voor sprong op zijn directe belagers te vergroten. Zonneveld wist vanuit het Spaans een mate rieel voordeeltje in de vorm van een pion te behalen tegen Schaeffer. Deze had echter compensatie in de vorm van het loperpaar en actiever stukkenspel. Een goed getimed remiseaanbod behoedde Zonneveld voor erger. Misschien dat hij samen met Santifort het boek van Euwe kan bestuderen!! Breen tegen Klink was een zeer interessante Spaanse partij waarbij zwart zich van het dubieuze 3. Dfó bediende. Een zwarte loper werd ingemetseld tussen de eigen pionnen,maar een blunder van Breen kostte hem bijna de partij. Klink zette echter iets te lichtzinnig voort en kon Breen uiteindelijk alsnog het punt biimenhalen middels een mataanval. De kwalitatief beste partij kwam op naam van Verzij den en Faber. Faber kwam er vanuit de opening (Benoni/Eng'els) niet aan te pas en zijn stukken stonden elkaar in de weg. Wit had de druk kuruien vasthou den als hij maar op een gegeven moment Pd6 in plaats van Pc3 had gespeeld.zo bleek uit de analyse (het gezellige praatje achteraf met omstanders onder het genot van een ver snapering). Daarna ging het helaas bergaf waarts met de witte stelling en wist Faber een gewonnen eindspel op het bord te krij gen. Speelman en Grinwis eindigde uitein delijk in remise waar wit zijn kansen niet optimaal benutte. Uitslagen schaken 8e ronde Peter Derrez - Wim van Geelenrem Hans van Meenen - Adam van Huizen..rem Maart Breen - Krijn van der Wenderem Willy Tanis-Koole - Eeuwit Santifort ....0-1 Willem Jan Tanis - Jaap Santifort1-0 Cees van den Nieuwendijk - Reinier van der Wende0-1 Gert-Jan Zonneveld - Albert Schaeffer .rem Wilko Breen - Peter Klink1-0 Jan Verzijden - Bonne Faber0-1 Piet Speelman - Jan Grinwisrem

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11