Wijkcentrum Middelliariiis-Zuid officieel geopend Ds. Karels Koninklijk ondersclieiden Grote opkomst verwacht bij Oogstfeest Woord Daad Rommelmarkt SVIK EIIAra»1-l1IEUWS Met Wie??? Met Waterland Neeltje Jans Uitslagen Manege Oostmoer Goeree Overflakkee Goeree Overflakkee Niemand kan het zijn ontgaan: op de plaats van het voormalige Dien stencentrum van Middelharnis verrees gedurende de laatste maanden een splinternieuvc, eigen tijds gebouw. Dit nieuwe wijkcen trum markeert de kwaliteitsim puls die wonen en welzijn hebben gekregen in Middelharnis; wonen en welzijn voor alle leeftijden. Trots Beeldverhaal PAGINA 5 DINSDAG 28 OKTOBER 2003 Enkele maanden geleden is ds. J. Karels (67), predikant van de Gereformeerde Gemeenten, met emeritaat gegaan en preekte hij afscheid in de gemeente die hij het laatst diende, Middelharnis. Van de kerkelijke gemeente zelf nam hij afgelopen zaterdagmiddag afscheid tij dens een bijeenkomst die belegd was in de Prins Mauritsschool te Middelharnis. Dit omdat het moment van verhuizing van dominee en mevrouw Karels naar Rijssen nadert, medio november. Tij- dens de afscheidsmiddag werd de ver trekkende predikant benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau; en het was burgemeester De Vries van de gemeente Middelharnis die ds. Karels de versier sels en bijbehorende oorkonde uitreikte, en hem woorden van waardering en bewondering toevoegde. Het was de Kerkenraad van de Gereformeer de Gemeente te Middelharnis die het voor stel tot Koninklijke Onderscheiding van ds. Karels had ingediend, daarin gesteund door wethouder Slootweg van de gemeente Mid delharnis. En volgens burgemeester De Vries moet het voor het Kapittel van civiele orden niet moeilijk zijn geweest om positief op het voorstel te reageren, zo zei ze zater dagmiddag. Het voorstel behelsde een schets van ds. Karels' activiteiten gedurende zijn arbeidza me leven. Van 1952 tot 1971 was hij scheepsbevrachter bij scheepvaartkantoor Damco. Nadat hij van 1971 tot 1975 de theo logische school heeft gevolgd, trad hij als predikant in dienst getreden bij de Gerefor meerde Gemeenten, in welke functie hij zich heeft onderscheiden door maximale inzet en zeer grote verdiensten voor het geheel van de Gereformeerde Gemeente. "Zijn werk wordt gekenmerkt door een grote mate van nauwgezetheid en getrouwheid. Door zijn hoofdfunctie - predikant - oefent decoran- dus veel invloed uit op het kerkverband en daarmee ook op het geheel van de samenle ving", zo stond in het voorstel vermeld. De predikantwerkzaamheden betreffen een regionaal gebied, terwijl zijn voorzitterschap kerkblad 'Kerkelijk Nieuws' van de classis Tholen en Goes een nationaal karakter heb ben, alsmede penningmeester Stichting CGO (Godsdienstonderwijs) en lidmaat schap Raad van Toezicht Reformatorisch Dagblad. De activiteiten die betrekking had den op de zendingswerkers zijn zelfs inter nationaal. Vanwege ds. Karels' werkzaamheden als predikant - waarbij er 'regelmatig' van standplaats gewisseld wordt - hebben deze verdiensten betrekking op vijf kerkelijke gemeenten in Nederland, namelijk van 1975-1979 te Werkendam, van 1979-1983 te Beekbergen, van 1983-1991te Rijssen-Zuid, van 1991-1999 te Oudemirdum en van 1999-2003 te Middelharnis. Naast zijn func tie van predikant was ds. Karels zeer actief binnen het eigen kerkgenootschap, dat 207 gemeenten telt met ca. 110.000 leden in Nederland. "Behoudens de vakanties is de heer Karels' als predikant 24 uur per dag beschikbaar", i zo het burgemeester De Vries zaterdagmid- ijolo Persburo Flakkee). dag weten. "Dat daardoor een groot aantal maatschappelijke taken die decorandus ver vult betrekking hebben op zijn hoofdfunctie, mag niet verwonderlijk heten. Luistert u maar." En zij gaf een opsomming Van 1995 tot heden: 2^ voorzitter van het Curatorium van de Gereformeerde Gemeen ten. Van 1993 tot heden: voorzitter van de 'Saambinder', het kerkelijk landelijk week blad van de Gereformeerde Gemeenten. Van 1995 tot heden: permingmeester van de Stichting CGO, Cursus Godsdienst Onder wijs - vorming van toekomstig godsdienst onderwijs. Van 1999 tot heden: voorzitter van 'Kerke lijk Nieuws', het tweewekelijkse kerkblad van de classis Tholen en Goes van de Gere formeerde Gemeenten. Van 1981 tot 1989: zendingsdeputaat bij de Gereformeerde Gemeenten (toerusting van zendingswerkers wereldwijd). Van 1979 tot 1988: geestelijk verzorger gehandicapten bij de Stichting Gehandicap tenzorg Gereformeerde Gemeenten. Van 1983 tot 1991: voorzitter van de Refor matorische basisschool te Rijssen. Van 1980 tot 1984: lid van de Raad van Toe zicht van het Reformatorisch Dagblad. Zolang mevrouw De Vries burgemeester is, realiseerde ze zich dat ds. Karels de eerste predikant is aan wie ze een Koninklijke Onderscheiding mocht uitreiken. En zij overwoog daarbij: "een dominee is er gewoon, 24 uur per dag is hij dominee. En alles wat hij doet, valt niet echt op, want men verwacht dat gewoon van de dominee. Die is er immers altijd. Hij zorgt voor zijn gemeen te, in de breedste zin van het woord. Hij is er voor zijn leden bij voor- en tegenspoed. Hij is de steunpilaar in moeilijke tijden en bij 'vreugdevolle gebeurtenissen. Een dominee is iemand waarop je ten alle tijde kunt reke nen en u, ds. Karels, bent een lichtend voor beeld met betrekking tot een dergelijk type dominee. Gelukkig heeft uw kerkenraad dit onderkend en besloten u op deze wijze in het zonnetje te zetten." Burgemeester De Vries herinnerde zich het jubileum van ds. Karels, waarbij zij zelf ook aanwezig was. "Ik heb toen gehoord hoe men over u dacht. En ik heb zelf mogen ervaren wat uw wijze van spreken was en wat tot uw gedachtegoed behoorde. Daarvan is mij een beeld bijgebleven van een man die stond voor zijn zaak, die zich weinig aantrok van het feit dat kerk en staat gescheiden die nen te zijn, wanneer het ging om zaken die dwars tegen uw geloofsovertuiging indruis ten. Daar stond een man in hart en ziel, een dienaar Gods die.de gelofte had afgelegd en die deze gelofte te vuur en te zwaard, in dit geval door woord en geschrift, zou verdedi gen. Een opmerkelijk man, een man uit de maatschappij, uit het volk, met een duideUjk taalgebruik." Ook betrok burgemeester De Vries mevrouw Karels in haar toespraak. Want door de veelvuldige arbeid buitenshuis van haar man, heeft zij een heleboel zaken moe ten regelen. "Als vrouw van een dominee weetje natuurlijk datje man geen 8 tot 5 uur functie heeft en dat ook op onorthodoxe uren een beroep op hem wordt gedaan. Daar zal Ruim 250 kaarten zijn inmiddels ver kocht voor het Oogstfeest, dat zater dag 1 november a.s. zal worden gehouden in 't Fort in Ooltgensplaat. Dat is goed nieuws voor de twee Flak- keese goede doelen die hopen dankzij deze avond te kunnen oogsten. De opbrengst van deze avond is namelijk bestemd voor het ziekenhuis in Dirks- land ten behoeve van de Chemo-toe- dieningskamer en voor de vakantie woning van de Lionsclub Goeree Overflakkee. Onder de noemer Flakkees Festival organi seren de gezamenlijke serviceclubs van Goeree Overflakkee ook dit jaar weer het inmiddels traditionele Oogstfeest. In de bij zondere atmosfeer van Fort Prins Frederik in Ooltgensplaat kan iedereen komen genieten van een prima oogstmaal van poters met boerenkool en zuurkool en appeltaart toe. De opbrengst van deze avond is bestemd voor het ziekenhuis in Dirksland ten behoe ve van de Chemo-toedieningskamer en voor de vakantiewoning van de Lionsclub Goeree Overflakkee. In het ziekenhuis is een speciale ruimte ingericht voor mensen, die een dagbehan deling moeten ondergaan. De behandelaars, de mensen van het oncologieteam, vinden daarbij een huiselijke omgeving erg belang rijk. Vooral in deze tijd waarin door de gro te toeloop van patiënten de behandeling en begeleiding dreigen te verzakelijken. Er zijn iimiiddels comfortabele stoelen aange schaft, maar de ruimte is nog te klinisch. Met een deel van de opbrengst van het Oogstfeest kan het oncologieteam de ruim te verder gezelhg aankleden en inrichten om op die manier mensen die een dagbe handeling moeten ondergaan een steuntje in de rug te bieden. De Lionsclub Goeree Overflakkee zet zich al jaren in voor het beheer van twee aange paste vakantiewoningen, waar gehandicap ten en hun familieleden tegen een niet-com- mercieel tarief gebruik van kunnen maken. Recent zijn de twee woningen "ingeruild" voor één ruime volledig aangepaste woning. Daarbij was o.a. dringend behoefte aan een speciale til-lift voor de badkamer, zodat deze ook door rolstoelgebruikers kan worden benut. De gezamenlijke service clubs vinden ook dit doel een uitstekende bestemming van de te behalen opbrengst van het Oogstfeest. Er zijn nog kaarten beschikbaar bij de VW-kantoren in Ouddorp en Middelhar nis, en bij Croissy. Kosten 22,50 per stuk. Ted Sluiter is werkzaam bij Waterland Neel- tje Jans en hij kan ons daarover veel vertel len. Dat er vorig jaar een grote brand was en dat dit jaar het nieuwe gebouw geopend is. Wat kunt u allemaal zien en doen op Water land Neeltje Jans, gelegen voorbij Wester- schouwen, richting Middelburg? Er staan dit najaar ook weer nieuwe dingen te gebeuren. Luister woensdag 29 oktober om 18.00 uur naar Radio Flakkee. De herhaling is op don derdag van 18.00 tot 19.00 uur. zij dan ook thuis ruimte voor geboden moe ten hebben, zodat ds. Karels in staat was zijn moeilijke werk te doen. Het zal best wel eens even moeiUjk zijn geweest, maar ongetwij feld zult u geweten hebben waar u om kracht en steun kon bidden", aldus mevrouw De Vries. En zij besloot: "De heb respect en bewondering voor al het werk dat u in de loop der jaren samen voor de gemeenschap hebt gedaan. Helaas mag ik maar één onder scheiding uitreiken, maar eigenMjk verdie nen zowel dominee als mevrouw Karels het ten volle!" Wie de Doetinchemsestraat eenmaal heeft bereikt en bij het zebrapad is overgestoken (veilig!) kan het nieuwe wijkcentrum niet meer mislopen. Nummer 27, staat in vette belettering naast de hoofdingang. En met nog grotere letters: WUKCENTRUM. Van beneden naar boven. Het Ujkt een mooie symboliek voor de opgaande lijn die Eige naar Woongoed Flakkee en gebruiker Com- panen te pakken hebben. Het nieuwe wijk- gebouw biedt onderdak aan de diverse 'poten' van Companen -Partner voor Samenlevingsbouw, Welzijn en Cultuur- Peuterspeelzaal Pippeloentje, Wijkgroep Middelhamis-Zuid, Lokaal Ouderenwerk en ook de Directie en Administratie van Com panen. Onder grote belangstelling van initia tiefnemers, uitvoerenden en vele gebruikers van het gebouw vond vrijdagmiddag de offi ciële opening van het nieuwe Wijkcentrum plaats. Ton van der Steen, directeur Woongoed Flakkee en tevens voorzitter van de raad van bestuur sprak zijn trots uit bij het zien van het nieuwe gebouw. Hij schetste de investe ring in het project als een investering in het leefbaarheidniveau van de wijk Middelhar- nis-Zuid. Dikwijls leveren maatschappelijke investeringen verlies op, maar in dit geval leidt een investering tot een zekere groei, zeker gezien de huidige ontwikkelingen met diverse andere zorginstellingen. Er valt nog veel meer te realiseren. De organisatie van dit soort ontwikkelingen vergt echter veel tijd, en wat dat betreft vond Dhr. van der Steen een oproep aan de overheid om daar wat aan te doen zeker op zijn plaats. Veel gebruikers van het nieuwe gebouw steken de loftrompet op over de vele gebruiksmoge lijkheden van het nieuw Wijkcentrum. En dat is geen wonder. Dankzij de architecten Bom is een prachtige combinatie van trans parantie en functionaliteit gereahseerd bin nen het gebouw. Niets dan lof, niet alleen voor het ontwerp, maar ook voor de vele mensen die hebben meegewerkt aan de tot standkoming van het geheel, zoals bouwbe drijf Kanters met al zijn medewerkers, onderaannemers en niet te vergeten de eigen medewerkers. Ruut Engelman, sinds 16 mei directeur van Companen, stak een speech af met als titel 'www.wijkcentrum.nl.'. Hij memoreerde de tijd waarin de eerste Tour de Frances werden gereden, en gebruikte het beeld van de kran tenverkoper van destijds om weer te geven hoe 'snel' de berichtgeving destijds was. Dit in tegenstelling tot de snelheid van commu- Wethouder G. de Jong van Middelharnis (links) toont samen met Ruut Engelman, directeur van Com panen de zojuist onthulde plaquette. nicatie vandaag de dag. Maar niet alleen dat; www staat wat Engelman betreft ook sym bool voor de begrippen wonen, werk en wel zijn. Mede dankzij de inzet van veel vrijwil ligers komen diverse generaties met elkaar in contact binnen het nieuwe gebouw. Jon geren lopen er gauw binnen voor een praatje en een plasje; buggys en roUators staan door elkaar geparkeerd. En verder is het gebouw niet alleen open voor alle leeftijden; hij hoopt dat ook de diverse culturen die de gemeente rijk is, elkaar er zullen ontmoeten. Namens het bestuur bedankte hij het Oranje fonds, de Rabobank, Het Nationaal Fonds Ouderenwerk, Woongoed Flakkee, en Architectenbureau Bom voor de reaUsatie van het project. Het is niet alleen nieuw, maar ook vernieuwend. Niet een voorbeeld van hoe het kan, maar hoe het moet! Wethouder Ir. G. de Jong van Welzijn en Cultuur nam als derde het woord. Nadat hij zijn verbazing had uitgesproken over de snelheid waarmee het ouderenwerk zich de afgelopen tijd heeft ontwikkeld, hield hij een toespraak waarin ook hij wat goochelde met letters: W en C. Ze staan wat hem betreft garant voor Well Come, Woongoed en Companen, en W.C, het ons wel bekende toilet, dat in het nieuwe wijkgebouw in diverse variaties aanwezig is; van peuter- pleeCje tot invalidentoilet. De W deed hem ook denken aan een strak lijnenspel, dat zeker door de architect is gebmikt in het ont werp en op een leuke manier in het gebouw is verwerkt. De C symboliseert een zekere elegance, een speelse ronding die in het gebouw terugkomt, en die tevens openheid symboliseert. Tenslotte staan de letters W en C voor Welzijn en Cultuur, passend bij de belangrijkste diensten die binnen het gebouw worden geboden. Daarbij blijft het wat De Jong betreft niet alleen bij ouderen werk, de peuterspeelzaal en de kinderactivi teiten van de (zeer actieve) wijkgroep, die zorgt voor knutselmiddagen, disco en lam- pionnenoptocht, maar er is binnen het gebouw ook ruimschoots gelegenheid voor verenigingen die zich bezighouden met koor, toneel en andere activiteiten. Ook kan het gebouw worden gebruikt als expositie ruimte; de wanden worden momenteel gesierd door schitterende foto's van Wilma Schrier-Polder, en hopelijk zullen er nog vele volgen. Het 'wij'- en 'ons' gevoel zal wat hem betreft de komende tijd alleen maar groeien. Na deze drie toespraken startte Marijn Pan- nekoek een Cd-rom met een beeldverhaal, dat hij samen met kunstenaar Jaap Reedijk maakte ter gelegenheid van deze opening, waarop een prachtig beeld werd gegeven van Middelhamis Toen en Nu. Het trammetje van 't Hoad naar Middelhamis, zwemmen op het havenhoofd, Middelhamis toen en nu, de opbouw van Middelhamis- Zuid, de wijk in vogelvlucht en het aanbrengen van de belet tering op het nieuwe gebouw. Daarna volgde de onthulling van een plaquette met een vrije compositie naar aanleiding van de ontwikke- üng van het nieuwe gebouw. Bezoeker kon den hierna een kijkje nemen in de diverse ruimten. Iedereen kon van deze gelegenheid gebmik maken, want het gebouw is zelfs voorzien van een lift, die bezoekers op de eerste etage brengt, waar de peuteropvang is gevestigd. Enig toch, voor de ouderen, om nu eens met eigen ogen te zien wat een peuter speelzaal nu eigenhjk is. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor paar den, gehouden op zaterdag 25 oktober, in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor de F proeven dient een minimum aantal punten behaald te worden van 210 en voor de overige proeven minimaal 140 punten. Proef Fl. Cocky Schuhs, Debbie, 230 pnt; Peter Witvhet, Tazz, 198 pnt. Proef F4. Kyra Krey, Bonjour, 227 pnt. Proef F6. Kanna Hendrikx, Maistro, 232 pnt; Cora Kalle, Stanley, 231 pnt; Kimberly v.d. Leeden, Stanley, 217 pnt. Klasse B. Ginger v. Bruggen, Future, 156 pnt. Klasse LI. Annemieke Riem, Naomi, Ll- 18; 158 pnt; JuUette Kamp, Amber, Ll-16, o 3 157 pnt; Atmemieke Riem, Naomi, Ll-17, 148 pnt; Juliette Kamp, Amber, Ll-15, 147 pnt. Klasse M2. Corinne Zijlmans, lanco, M2- 34, 155 pnt; EUy Hanse, JoUen, M2-35, 151 pnt; Corinne Zijlmans, lanco, M2-35, 148 pnt; EUy Hanse, JoUen, M2-34, 144 pnt. DIRKSLAND - Het jeugdbestuur van SVIK. organiseert op zaterdag 1 november een overdekte rommel markt. Deze zal plaatsvinden in de Victoriahal te Dirksland en de toegang is gratis. Op deze rommelmarkt zult u verschil lende artikelen vinden. Ook zijn er leu ke kinderactiviteiten zoals schminken en een ballonnenclown. Natuurlijk kunt u ook terecht voor lek kere oud Hollandse versnaperingen als erwtensoep en kruukplaetjes. Er zijn nog enkele tafels vrij. Voor informatie kunt u bellen naar telnr. 609314. -49- Haar blauwe ogen stonden strak in het witte masker, dat haar gezicht was. Ze draait zich op de andere zij. "Probeer te slapen, Toke", komt Frederiks stem uit het donker. "Dat kan ik niet. Jij zou het ook niet kuimen, als je alles gehoord had. Dat zulke dingen kunnen gebeuren." "En zelfs nog veel voor schijnt te komen ook", ant woordt Frederik. "Ikzelf heb er ook nog meer moeite mee als het onder de godsdienst gebeurt, dan door een wereldling. Het is allebei vreselijk, maar dan vind ik het dubbel zo erg. Die kunnen beter weten. Hoewel." Hij zwijgt. "Iedereen kan eigenüjk weten, dat het niet hoort", ver volgt hij dan. "Nu snap ik waarom haar man toen dronk. Het is geen wonder. Zij heeft in haar ellende dingen gezegd en gesuggereerd, die te erg zijn om hardop te zeggen. Weet je Frederik, voor Rob zal het ook wel heel moei lijk zijn om daar goed mee om te gaan. Maar volgens mij is het niet te vergeUjken met wat zij meegemaakt heeft." Ze zwijgt even. "Er mag wel een wonder gebeuren, als ze daarover heen komt", besluit ze. Ze gaat even rechtop zitten. "Ga alsjeblieft Uggen", zegt Frederik na een paar minuten. "De krijg het er koud door." "De voelde me ook zo onmachtig om haar te helpen", zegt ze, terwijl ze weer onder het dekbed kruipt. 'Toch kon je merken, dat ze blij was met een luisterend oor." "Komt de kerkenraad hen dan niet opzoeken?" vraagt Frederik verbaasd. "Of weten die niet wat een ellende "Onlangs waren er wel een paar kerkenraadsleden geweest. Er werd veel gepraat, maar haar heten ze amper aan het woord." Ze trekt het dekbed hoog op. "Zij heeft haar probleem wel aangetipt, maar ze spra ken er zo overheen. Ze willen graag met alle mensen bevriend büjven, zei Heleen tegen me. Ze voelt zich enorm in de steek gelaten." Buiten laat een nachtvogel zijn roep horen. Ze luisteren eer beiden na. Nog eens klinkt zijn roep. Dan is het stil. "Ze kan niet begrijpen, dat de kerkenraad de zonde niet bestraft. En dan de houding van famüie en bekenden, die zogenaamd nergens van afweten, er wel over pra ten..., maar er zich niet mee kunnen bemoeien. Ik moest sterk aan de barmhartige Samaritaan denn, Fre derik, toen ze me alles vertelde." "Dat staat ook niet voor niet in Gods Woord, Toke. Er staat ook, dat er niemand te verttouwen is.Ik moet zo vaak aan mijn moeder denken. Die was wel te vertrou wen, dat weet je. Zij kende een ander leven en was eer lijk gemaakt." In gedachten ziet hij de oude vrouw aan de tafel zitten. Veel woorden van haar herinnert hij zich, nu ze gestor ven is. "Ze zei dikwijls: 'Een mens zegt aUicht te veel. Wees zelf vertrouwd, maar vertrouw niemand. Klaag je nood maar aan de Heere, kinderen'. Ik vond het soms niet fijn, dat ze dat zei. Het klonk mij wat negatief in de oren, maar ze heeft achteraf wel gehjk gehad." De klok laat twee heldere slagen horen. "Je moet morgen bij leven en welzijn ook eens bij Wil lem gaan kijken, Frederik. Hoe zou het met hem zijn?" vraagt Toke. "De heb vandaag niet zo aan hem gedacht. Dat komt omdat Rob en Heleen er waren, maar nu moet ik zo sterk aan hem denken." "Jij moet niet denken. Jij moet slapen", antwoordt Fre derik en ttekt eens aan haar lange krullen. "Je hebt de hele wereld weer op je nek zitten." "De zit er inderdaad vreselijk mee. De inoet er steeds aan denken, daarom kan ik niet slapen. De ben zelfs helderder dan overdag." "Het wordt anders wel tijd. De hoorde de klok net twee uur slaan. Weltemsten, Toke." Hij ttekt haar naar zich toe. "Welterusten, Frederik. Wat ben jij lekker warm", geniet ze tevreden. Ze ligt knus in zijn armen. Toch kan ze niet snel in slaap komen. Steeds ziet ze Heleen en dan Willem weer voor zich. Twee mensen, die het zo ontzagUjk moeilijk hebben. Heleen, maar ook Willem en die zegt nog niets ook. Hij verwerkt alles zelf Met een zucht stapt Frederik ongeveer een half uur later uit .bed. Toke hoort hem in de keuken bezig. Dan komt hij naar boven met een bordje waarop twee boter hammen üggen. Ze is er blij om. Als ze helder is en dan wat eet, slaapt ze meestal even later toch in. Toch lukt het deze keer niet. Ze is te geschokt door alles wat ze deze dag heeft gehoord. Over de ellende van de jon ge vrouw, die bovendien in de steek gelaten werd door degenen die haar behoorden te helpen. HOOFDSTUK 26 Thonia duwt de wekker uit, die haar wakker maakt. Ze hoort de regen tegen de miten klette ren. Ze zal nog maar een tijdje blijven liggen. Ze kan de buitenboel vandaag toch niet doen. Op Willems kamer is het ook nog stil. Hopehjk slaapt hij nog. Van nacht meende ze hem een paar keer te horen. Ook was het net of ze hem zacht hoorde zingen, maar toen ze goed luisterde hoorde ze niets meer. Ze zal het zich wel verbeeld hebben... Om acht uur gaat ze er uit. Nu is het laat genoeg. Wil lem mag wat haar betreft gereust blijven liggen. Opeens heeft ze een plan. Ze zal straks een beschuit met thee bij hem brengen. Misschien is het beter, dat hij vandaag wat op bed blijft. Hij is niet sterk en hij is gisteren zo natgeregend. Ze moet er niet aan denken, dat hij longontsteking krijgt. Voorzichtig gluurt ze om de hoek van zijn slaapka merdeur. Het is stil in de slaapkamer. Ze sluit zacht de deur. Laat Willem maar slapen. Over een poosje gaat ze wel eens kijken, of hij wakker is. Dan lean ze hem beschuit en thee brengen. Na het eten reddert ze wat in de keuken. Wat is het toch somber vandaag. Het Ucht zal de hele dag wel aan moeten blijven. Als Willem op bed blijft, zal ze op zijn kamer ook een schemerlamp aansteken. Het is zo ongezellig, als je alleen in het donker ligt. Het regent, dat het giet. Op straat zijn weinig mensen te bespeuren. Ze ziet ook geen moeders met kinderen voorbijfietsen. De kinderen zullen wel met een auto naar school gebracht worden vandaag. Je kunt er ook bijna niet door, zo regent het. Het blijft wel lang stil boven. Wat vreemd eigenlijk. Anders hoort ze Willem zich meestal wel een keer omdraaien in bed. Dat komt omdat het huis behoorlijk gehorig is. Het is negen uur. Ze moet toch maar eens bij hem gaan kijken. Hij zal nu vast wel wakker zijn. Het is nog net zo stil als daamet, als ze de deur open doet. Het is eigenlijk heel stil! denkt ze bevreemd. "Willem", zegt ze, terwijl ze naar het houten ledikant loopt. Er komt geen antwoord. "WUlem!" (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5