Nieuwe leesboeken Volleybal Sparta GEZOND WEL Epilepsie: Vuuftug jaer Drienkwaeter. voor de Gezondheidszorg H Het Informatie- en Klachtenbureau H ook voor allochtone zorgvragers %imiDmi1IEUV» Zoutwaterwedstrijd HV Krammer N N N N H H H H N H soms ben je er even niet bij Op zun Oudurps èschreeve ImNSDAG 28 OKTOBER 2003 VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ H H Het Regionaal Patiënten Consu menten Platform Rijnmond (RPCP-Rijnmond) komt op voor de belangen van zorgvragers in de regio Rijnmond. Een van de onder delen van het RPCP is het IKG, het Informatie- en Klachtenbureau voor de Gezondheidszorg. Hier kan men terecht voor informatie, advies en ondersteuning bij klach ten over gezondheidszorg. Omdat het IKG niet alleen een beroep kan doen op het tolkencentrum, maar ook op enkele medewerkers die T\irks of Arabisch spreken, is het klachtenbureau ook voor allochto ne burgers zeer toegankelijk. IKG wijst de weg Persoonsgebonden Budget n Bereikbaarheid Nationaal Epilepsie Fonds Word donateur giro 222111 PAGINA 4 JEROEN EN JESSIE OP HET SPOOR Hanny van de Steeg-Stolk schreef weer een leuk boekje voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar op AVI niveau 7. Na de inleiding over het ontstaan van de trein wordt een vrij actu eel onderwerp bij de kop gepakt: het heden daagse leven, met daklozen en krantenver koop in de stationshal, en zakkenrollers op het spoor. Jeroen en Jessie zijn erbij en pro beren hun aandeel te leveren bij het opspo ren van de dief. Meneer Donker en meneer van Zanten komen ook steeds weer opdui ken. Hebben zij er iets mee te maken? Of hebben Jeroen en Jessie zich vergist? Den Hertog zorgde dat het gebonden boekje van 82 pag op de markt kwam(2002), met illus traties van Jaap Kramer. Nur 282, ISBN 90 331 1680 4, prijs 5,50. WAAR ZIJN DE KONIJNTJES? Een van de boekjes van Mevrouw J. Visser- Vlaanderen, 'Waar zijn de konijntjes', werd na zeven jaar opnieuw uitgegeven. Het is bestemd voor jongens en meisjes vanaf zeven jaar, AVI 7, leuk om te lezen in de win tertijd. Het verhaal gaat over Bert en Silvia, die naast elkaar wonen en altijd bij elkaar zijn. Ze kunnen het goed met elkaar vinden. Maar soms zijn ze ook samen ondeugend. Zoals die middag dat ze samen het bos ingaan om konijntjes te zoeken. Dat komt verkeerd uit, want ze verdwalen. En zoals dat hoort in een goed kinderboek, komen ze na een speurtocht natuurlijk gewoon weer terecht. Net zoals destijds gebeurde met Esmeralda en Kees, in het boekje 'Kerstfeest van twee domme kindertjes.' Den Hertog verzorgde de uitgave (2003), het boekje werd gebonden en is 78 pagina's dik; de tekenin gen zijn van Jaap Kramer. Het boekje beleef de zijn vijfde druk, dus het heeft zichzelf in de voorbije jaren wel bewezen, ondanks de soms wat ouderwetse woorden zoals 'opbeu ren' op pag. 61. NUR 282, ISBN 90 331 1724 X, prijs 5,50. DE FIETS VAN ROMY Wie eerder over Romy heeft gelezen, is vast en zeker benieuwd hoe het met dit vluchte- lingetje afloopt. Romy moest vluchten uit haar land omdat er oorlog was. Ze raakte heel veel kwijt. Haar vader, haar opa en oma, haar huis, alles. Ook haar mooie rode fiets. BOEKEN EN MUZIEK Si Voorstraat 41 - 3245 BG Sommeisdijk Tel. (0187) 4826 14 - Fax (0187) 484520 die ze voor haar verjaardag had gekregen. Ze vraagt zich dikwijls af of de soldaten haar fiets ook hebben kapotgemaakt. Door al die verdrietige dingen in haar gedachten wordt Romy ziek. Maar gelukkig is er een dokter aan wie Romy haar verhaal kwijt kan. En deze dokter is vindingrijk genoeg om dit kleine meisje weer een beetje op te fleuren. Na 88 pagina's weten lezertjes vanaf tien jaar, (die lezen op AVI niveau 6, leeserva ring D) of het hem lukt om Romy weer op te vrolijken. De Banier verzorgde de uitgave van dit vervolg op 'Zeg het maar Romy'van C.M. de Putter-Dekker. De tekeningen in het boekje zijn van André Boeder. NUR 282, ISBN 90 336 2735 3, prijs 5,90. GEINTJE? Wat maakt het nou uit, vraagt Floor zich af, dat hij een hekel heeft aan het trainen voor de sportdag. Dat hij liever leest. Het liefst zou hij helemaal alleen thuis blijven met sportdag. Ellen snapt hem wel. Zij neemt het voor hem op. Ze zegt hem dat hij zich niet op zijn kop moet laten zitten. Maar dat niet alleen; ze gaan ook samen oefenen op een grasveldje bij hen in de buurt. En dan begint het; de geintjes, die geen geintjes meer zijn. Het komt allemaal van Hans vandaan. En het blijft niet bij vervelende geintjes. Want Floor ontdekt dat Hans heel rare dingen doet. En als Floor zich daarin mengt, loopt het niet helemaal goed af. Gelukkig komt er voor Floor wel een prachtige oplossing voor de sportdag. En zo is het: eind goed, al goed. Echt weer een leuk boekje van Vrouwke Klapwijk voor kinderen vanaf 8 jaar. Het boekje werd uitgegeven door Callenbach, het is gebonden en heeft 56 pagina's, het AVI niveau is 5/6, de tekeningen zijn van Roel Ottow, Nur 282/283, ISBN 90 266 1159 5, prijs 6.95. EEN SCHUILPLAATS VOOR LISSA In de serie 'geheimen achter de zomerheu- vels', een serie over de Amish gemeenschap, lazen we al eerder het boek 'De blauw gerui te rugzak' voor u. Het deel dat daarvóór uit kwam, ontvingen we onlangs ook van uitge verij Callenbach. Dit eerste deel draagt de titel 'Een schuilplaats voor Lissa'. Dit boek gaat over het leven van Merry Hansen, dat wel erg ingewikkeld wordt wanneer haar vriendin Lissa huilend bij haar aan de deur staat. Het verhaal van Lissa is eigenlijk te erg om aan te horen. Ze vertelt dat ze niet langer thuis wil wonen omdat ze door haar vader wordt mishandeld. Omdat haar ouders een paar weken van huis zijn, ontfermt Mer ry zich persoonlijk over haar vriendin. Maar Lissa's vader is poUtieagent en hij doet alles om zijn dochter op te sporen. Nu moet Mer ry iets anders bedenken om haar vriendin veilig te stellen. Ze neemt een wijs besluit en neemt haar Amish vriendin Rachel Zook in vertrouwen. Samen organiseren ze een schuilplaats voor Lissa. Voorlopig is ze daar veilig, maar er zijn heel veel dingen - soms maar kleine - die haar kunnen verraden. En als de poütie de hele omgeving gaat uitkam men, moet Merry echt alle zeilen bijzetten om niet in paniek te raken. Het verhaal van Lissa blijkt helaas maar al te waar, maar met haar wegloperij doorbreekt ze de situatie en gelukkig komt er verandering in. Een mooi ik-boek (116 pag., geb.) van Beverly Lewis met een positief verhaal, dat uit het Engels werd vertaald door José Westrik. Voorin het boek staat een persoonlijk voorwoord van de auteur aan de lezers. Nugi 221/ 222, ISBN 90 266 1109 9, prijs 8,95. ALS EEN STER VALT Een derde boek in de serie 'geheimen achter de zomerheuvels' van de auteur Beverly Lewis (Callenbach 2002) is het boek 'Als een ster valt.' Opnieuw ontmoeten we Mer ry Hansen, die het opnieuw niet gemakkelijk heeft. Ditmaal heeft het alles te maken met haar schoolvriend Jon Klein, die volgens haar opinie veel te veel belangstelling aan de dag legt ten opzichte van haar beste vriendin Lissa. Wat eens zo mooi was, haar vriend schap met deze twee jongelui, gaat helemaal teloor. Ze spreekt ze zelfs niet eens meer. Merry doet of ze er niks om geeft, maar als je in haar hart kon kijken, zag je wel iets anders. Gelukkig is Chelsea er nog, met wie ze een werkstuk aan het maken is over haar familie. Daarbij komen ze tot verassende ontdekkingen: hun voorouders waren best boeiend! Gelukkig voor Merry komt er een nieuwe relatie in haar leven: haar Amish buurjongen Levi blijkt meer dan gewone belangstelling voor haar te hebben. Hoe zal ze daarop reageren? Dit derde deel uit de serie werd uit het Engels vertaald door Mare Schaeffer, Chris Ellison verzorgde de illus tratie op de omslag. Uiteraard is dit boek ook weer gebonden, en het werd in totaal 112 pagina's dik. NUR 283, ISBN 90 266 1136 3, prijs 8,95. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR W*ildl|k 4S-48, 3241 QV MIddcIharnIs Tal. (OIBT) 4S2048 4eZS44 - F« (0187) 485481 FIlHi:Ho*nd*rdlJk1B,3253AK Ouddorp Tal. msf) eS1Z7S - Fu (0187] e83S1fi Komende zaterdag 1 november hoopt de hengelsportvereniging Krammer de tweede zoutwaterwedstrijd van het seizoen te vis sen. Het voornemen is om in het Callandka- naa! te gaan vissen, maar bij slechte vangst- berichten of ongunstige windrichting kan een andere locatie worden genomen, dit in overleg met de vissers. Insciirijven van 8.00 tot 8.30 uur in 'De Goede Reede' Zuider- diepstraatweg 28 te Stellendam; vissen van 9.30 tot 13.30 uur. De inschrijfkosten bedra gen 2,50. Tot en met vrijdagavond kunt u bij onderstaand telefoonnummer aas bestel len, zodat dit geen belemmering hoeft te zijn om mee te doen. Ook voor inlichtingen of andere vragen (bijvoorbeeld als u geen ver voer hebt) kunt u bellen naar 0187-603051, of mailen naar hvkrammer hotmail .com. Sparta U heeft woensdagavond thuis een (te) gemakkelijke overwinning behaald tegen Geervliet. Geervliet heeft een team, dat sinds vorig seizoen in de kom petitie meedraait met veel beginnelingen, die het spel nog nadere moeten leren kennen. De coach van Geervliet merkt op, vorig jaar alles verloren te hebben, dit jaar gaat het al wat beter, zelf gewonnen van Apollo. Nu was er reeds wat meer spel te zien dan vorig seizoen, met name de serve van de dames was goed, slechts één keer werd er fout geserveerd. Spelen tegen een zwakke tegenstand is niet motiverend, de dames van Spar ta werden ook slordig in hun spel, er werden onnodige fouten gemaakt. De tegenstander kwam amper boven de 10 tegenpunten uit. Toch was er zowel voor Sparta als voor Geervliet veel plezier in het spel. Geervliet beloofde volgend jaar met een beter team voor de dag te komen. Sparta was volledig, dus met de dames Lettie de Bruin, Marleen Quist, Petra Groen, Hanneke Maijers, Aria Rosmolen, Wilma Slikker en Atie Wolters. U Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Alle inwoners van de regio.Rijnmond kun nen gratis bij het IKG terecht met vragen, klachten en meldingen over gezondheids zorg. Het bm-eau werkt onafhankelijk van zorginstellingen, zorgaanbieders en zorg verzekeraars. Medewerkers van het IKG hebben een adviserende functie. Bij klach ten kunnen zij adviseren over de te volgen klachtenprocedure en, indien gewenst, ondersteuning daarbij bieden. De klachten, of hulpaanvragen, die bij het IKG binnenkomen zijn zeer divers; van het schenden van de rechten van de patiënt, zoals deze zijn vastgelegd in de Wet op de Geneeskundige Behandelings overeenkomst, tot de ondersteuning bij het zoeken naar een bij uw verzekeraar aange sloten behandelaar. Concreet betekent dit dat u er terecht kunt met vragen en klach ten als: - Ik ben ontevreden over de behandeling van de huisarts; - Ik heb het gevoel dat er niet naar mij geluisterd wordt; - Ik ben boos omdat ik geen verwijs- kaart krijg van mijn huisarts; - Ik moet geopereerd worden, maar ik wil van een andere arts ook weten of hij er ook zo over denkt; - Ik wil van huisarts veranderen. Hoe doe ik dat? - Ik voel me onheus bejegend door die specialist. Hoe kan ik een klacht indie nen? - Ik heb een klacht over mijn specialist. Waar kan ik terecht? - Ik wil mijn medisch dossier inzien. Hoe pak ik dat aan? - Ik heb suikerziekte en ik wil daar graag met lotgenoten over praten. - Hoe kan ik aan thuiszorg komen? Onafhankelijk advies De medewerkers van het IKG zullen geen uitspraak doen of uw klacht al dan niet gegrond is. Zij hebben enkel een advise rende en ondersteunende functie. Zij geven antwoord op uw vragen, zoeken samen met u naar oplossingen of helpen u bij het indienen van een klacht. Zo kunt u hulp krijgen bij het opstellen van een brief aan bijvoorbeeld het ziekenhuis, uw huis arts, de fysiotherapeut of uw ziekenfonds verzekering als u moeite hebt met de taal. Ook kunnen de IKG-medewerkers helpen een gesprek voor te bereiden. In sommige gevallen, functionaliteit en tijd zijn daarbij U belangrijke graadmeters, gaat een IKG- f] medewerker mee op gesprek naar een H hulpverlener. u Voor beiniddeling in een conflict zal dan ook altijd een beroep gedaan moeten wor- U den op een derde onafhankelijke partij, ri Het IKG wijst de weg en geeft aan wat er U mogelijk is. Zelf bent u degene die bepaalt of u een klacht wilt indienen en hoever u U daarmee wilt gaan. Het privacyreglement f] van het IKG zorgt ervoor dat uw per- M soonsgegevens alleen worden gebruikt als u u daar schriftelijk toestemming voor hebt gegeven. Geen taalproblemen Niet iedereen vindt het gemakkelijk om de f1 stap te maken naar het indienen van een ki klacht. Voor diegenen die de Nederlandse M taal niet beheersen is de te maken stap ki vaak nog groter en beangstigender. Het IKG is in het bezit van informatie- M materiaal in verschillende talen. Folders met informatie over patientemechten en n -plichten zijn beschikbaar in het Turks, u Arabisch, Portugees en Maleis. fj Daarnaast kan het IKG een beroep doen op U het tolkencentrum en op enkele medewer- M kers van het RPCP-Rijnmond die Turks of U Arabisch spreken. Dus ook voor allochto- ne inwoners van Rijnmond staat de servi- ki ce van het IKG ter beschikking. Sinds 1 december 2002 is aan het IKG ook het Persoonsgebonden Budget (PGB) f] steunpunt verbonden. Het IKG geeft ant- woord op vragen over het PGB en helpt bij het invullen van PGB-formulieren. Een brochure met algemene informatie over kJ het PGB is bij het steunpunt aan te vragen. Het IKG is op werkdagen telefonisch Li bereikbaar van 9.00 tot 17.00 uur, via tele- f' foonnummer 0900-234 70 70 (lokaal \i tarief). Telefonisch spreekuur wordt gehouden van 10.00 tot 12.00 uur en van H 13.30 uur tot 15.30 uur. Op afspraak kunt u ook op het btireau langskomen om uw zaak te bespreken. u Voor meer informatie kunt u ook de web- H site www.klachtenopvangzorg.nl raadple- U gen. M De Macht van het Kleine 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900 - 821 2411 o,io per minuut) ^BFS www.epilepsie.nl Postbus 270 3990 GB Houten Wat leeve we toch in un gezeegend land! Je draoit de kraene mar oope in hut beste drienkwaeter stroamt ur uut. Dêêr most ik van de zeumere an dienke toe'k de bloomen bie de kerreven an hut waeter geeven was. As kind weet 'k nog dat in un droage zeu mere in de wellen niejt veel waeter mêêr zat weegens hut lieege grondwaeterpeil, in dat de trassen leeg stonge. Je zag dan de mean- sen mit nemmers, wasbussen, enz., mit wae ter sleepe, uut de kearktras. 'k Meen dat je dan un dubbeltje voor un nemmer waeter most geeve ten behoeve van de kearkvoog- dij. Bie uuz in de buurte gienge we naer 'de Stoove' water uut dun tras haele; dat was duchter bie dan op durp. Kwalitatief kan hut leidingwaeter volgens de deskundegen wedievere mit hut gezonde bronwater in de flessen in pakken. (Of dat noe hieelemaele waer is, betwuufel 'k wel us, want wannéér je of in toe in de theepot kiekt, hange de vel len dur in, dus doewe wiele hut waeter voor de thee in koffie fittere.) Mar hoe dan oak, schoeon in goewd waeter is toch un onge kende weelde. As je soms ziet hoe of hut ur in de dorde weareldianden naer toe góót! Netuurluk komt hut wel us voor dat ur te veel waeter uut de locht komt valle. Of ur stroamt te veel waeter vanuut Duusland, Frankriek in België deur de Rijn in de Maas naer uus landje, wat dan oak wel hier in dêêr ooverlast kan geeve, mit alle maetregels vandien. Mar oover hut algemieen is de wae- terhuushouwdieng aerdug in eevenwicht. Mar wat wiele zoeo geweun vinde, hewwe de Oudurpers nog niejt zoeo lange. Dit nae- jaer is hut vuuftug jaer èlee dat ur pas un begin èmaekt wier om Oudurp oak op hut reeds bestoonde waeterleidiengnette an te sluiten. Dat was dan wel neegentien jaer lae- ter dan de rest van hut eiland. Die kreege in 1934 dur waeter al uut dun duune achter dun Oeostdiek (Gemieente Oudurp), onbegrie- pluk! As we bedienke dat Oudurp al in 1065 bestong, is die vuuftug jaer dat ur waeterlei- dieng is niks. Uuze Oudurpse voorouwers hewwe dus zoeo'n achthonderachtuntachtug jaer lange dur waeter uut sloeoten in pitten motte haele. Trouwens dat weet'k nog wel dat die hier in dêêr nog in gebruuk waere. Dat waeter uut die pitten was toe zoeo helder as un wientje. As kinders hé mun dan oak nog wel uut un sloeotje èdronke as mun dorst kreege onger hut speelen in de paetjes. Mit uze klompe dee mun dan hut waeter scheppe uut un sloeotje dat van hut Manne- pad naer Arjon in Jans van hut Geloof liep an de Ouwelandsewegt, 'k Zou hut noe niejt graeg mêêr doewe want op zun minst zouwe je ingewanden daegen van streek weeze. Mar de mêêste meansen haelden dur waeter uut de welle. In niejt te vurgeeten dun tras, wêêr dan veelal de leste jaeren un pompe op was an èsloote. Ze deeje hut reegenwaeter gebruuke as drienkwaeter, om eeten te kooken, koffie in thee zette, de was 's maen- dags, in ieene kèèr in de weeke alle maele in de teile. De raemen wiere oak mit reegenwa eter èwasse vanweege de strieepen op hut glas. Hut waeter uut de welle wier voor hut grofe weark gebruukt, zoeoas drienken voor hut viee, aerpels kooke voor hut vaerke, in de buuteboel schuure. De inkelieng die dan al un WC hoa die op un beerpit an èsloote was, gebruukende dêêr dan oak hut welle- waeter voor om deur te spoelen. Hut was un ongeschreeve reegel dat, as je de WC deurè- spoeld hao, je wêêr de zwarte geemaiïeerde Dezefootoo dateert uut de 2e helft van de jaeren vuuftug in is ènome op.hut binneplaetsje achter hut huus in de wienkel an dun Hoenderdiek/Weststraete. Mun opoe Sien Speé-Voogd. was toe al achter in de tachtug. Zit tussen de pompe die op de welle stong in dun tras un schiittel mit peeren te schellen. Op dun tras stööt as je goewd kiekt eigeluk wel un hêèle vreemde kombinaosi, mar dat motte joele zelf mar in vuile. kanne vol mit waeter vromrae neerzettende. Want hut was nutuurluk niejt zoeo datje kon dienke: die nae mun komt die redt hut wel. De mêêste meansen hao toe nog buute un plee mit un nemmerstelsel (zie de footoo) of booven de sloeot wêêr je mit de krante van dun voorregen dag je billen of most vaege. Hut ofvalwaeter kwam in de vuulpit terech te die meestal achter un hegge uut hut zicht lag, mar ruuke dee je um wel, zeeker in de zeumer! Fris was öars, mar je wist niejt bee- ter. Zoeo ginge we dan mit uus waeter omme, in niejt te rejaol want dan kon je je eige un ongelok mit nemmers waeter sleepe. In dêêr zit noe juust de kneep! Omdat hut logisch is dat ur noe waeter uut de kraene komt, as je dur an draoit, draoije we mar raek. lederen dag hut hêêle huushouwen onger dun doesj, twiee of driej kêêr je taon Un footoo uut achunveertug. Achter hut huus an dun Durpswegt teegen hut vaerkunskot an stdót. Nommer Honderd mit hut nemmerstelsel. Hut jongetje mit un gietertie in zun haon is ongergeteekende, 'k was hier toe unjaer ofdrieje. poese, ofwasmechiene, de wasmechiene WC deurspoele, auto wasse in iedere aevund je tuuntje sproeije zoeoas ofgeloape lange moeoje droage zeumere. De straete iedere weeke schuure is eigeluk vurleejen tied, dus dat doe mun dan oak niejt mêêr. Hut waeter- gebruuk houdt gelieke trend mit uze welva- ert. Mar dêêrdeur woordt schoeon waeter wel schaers, in wat schaers is, is oak diere. Hut is dan oak un stik welvaert die we niejt graeg zouwe in wille misse, mar we betaele dur wel un pries voor. 'k Weet niejt wat joe le motte betaele voor un kuub waeter, wiele betaele noe in Hellevoet 0,974 ex vast- recht) voor un kuub. In al lang vurvlooge tie- jen betaelden we 45 ouwe centen voor un kuub waeter; laeter wier dat 90 ouwe centen in noe dus net nog gêên Euro. Un gemiddeld huushouwen is dan oak zoeo'n 400,- in un jaer kwiet voor zun drienkwaeter. Mar as je of in toe goewd luustert naer de weeten- schappers op dat gebied, zal hut in de laop van de jaeren nog wel dierder woore. want hut kost steeds mêêr moeite om an goewd drienkwaeter te kommen. Want je wil hut eigeluk niejt weete wat ur zoeoal in de Rijn in de Maas dur de bedrieven èloeosd woord. In uut dat waeter mot dan oak hut drienkwa eter voor deeze omgevieng vandaen komme. Want hut kanaol in de Oeostduune, wêêr ze hut waeter vuuftug jaer èlee uut pompende is dur al lange niejt mêêr. Mar al dat waeter dat dur mum 16.000.000 meansen gebruukt woordt, kan je niejt zoeomar in in vuulpit of un sloeotje laete loape, dat mot oak wêêr of èvoerd woore naer de ofvalwaeterzuuverien- gingsgemaelen om ur naer te streeven hut ofvalwaeter zoeo schoeone meugeluk op hut oppervlakte water te kunne loeozen. Wiste joele dat ur noe nog 53 waeterschappen, 18 waeterleidiengbedrieven in 100 oare orga- niesaosies dur eige mit hut waeter bezug houwe? Dat zouwe uuze opa's in opoe's eigeluk mar un zestug jaer èlee niejt hewwe kunne bevroede as ze mit un nemmer waeter uut de welle of dun tras liepe te sleepen of eeven op dur stielletje booven de sloeot gie nge zitte om datgeene te doewen dat we noe in un gelazuurde pot mit waeterspoeling pleege te doewen... Tja, beste meansen, de vooruutgang heit oak in Oudurp niejt stille èstóó! P.S.: Deeze kêêr hew'k de jaertallen 1934 in 1953 van Bram van Thomus Hoek èhaod, indertied wearkzaem bie de waeterleiding. HeUevoetsluus, oktober 2003 De groewten van Job van Klaos van Job Padmos in Gerda van Koos van Gurp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4