Glu rtmarkt 'Veldnamen en Boerderijen op Goeree-Overflakkee' Groei Bloei Lezing over bloeiende borders Springwedstrijden Voedselinzameling voor Oost-Europa Koninklijke Onderscheiding voor scheidend brandweer-ondercommandant Wielhouwer Jubilaris tijdens liet najaarsconcert van Advendo in Ooltgensplaat Ophalen oud papier Informatie over zwangerschap en bevalling Reformatieherdenking te Goedereede Kerkdiensten Ger. Gem. EIIAI1DB1J1IEUW5 (vervolg van voorpagina) EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Koninklijke Maatschappij lYiinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee Sommelsdijk World Servants bij ZAJW Voedselactie Oost-Europa Gebed Abonneert U op Eilanden-Nieuws Annie Duim ontvangt gouden speld Drie typen koren PAGINA 2 DINSDAG 28 OKTOBER 2003 Boerderij Akkerzorg'waar de Commissaris van de Koningin J. Franssen werd ontvangen. De Belgische trekpaarden van Car Esselink waren ook aanwezig- De familie Vroegindeweij verwelkomt de Commissaris op hun boerderij Naar aanleiding van de Wereld diabetes- dag in november wordt er door de Dia betes Veringing Nederland afd. Goeree- Overflakkee een bloedglucose controle ochtend en- middag gehouden. Op donderdag 13 nov. In de apotheek te Sommelsdijk van 09.00 - 12.00 uur; Op vrijdag 14 nov. In de apotheek te Oud- dorp van 13.00-17.00 uur Na het invullen van een korte vragenüjst kunnen mensen met een verhoogd risico gratis gecontroleerd worden op hun glu cose (suiker) waarde in het bloed. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slmtingstemiijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mall: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35.00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 34200 U 08 Op dinsdag 4 november komt dhr. Hub Driessen in verenigingsgebouw Oostdam te Goedereede uitleggen wat er allemaal komt kijken bij de aanleg van een vaste planten- border. De avond begint om 20.00 uur. De toegang is vrij voor KMTP-leden, aan niet- leden wordt 2,50 gevraagd. Vaste planten en vaste plantenborders zijn al vele jaren een begrip in onze tuinen. Waar schijnlijk is deze trend in gang gezet door de vele tuinreizen naar Engeland, de bakermat van de border. Helaas heeft slechts een enke ling het 'in de vingers" om probleemloos een mooie border te maken. Als men echter con sequent een aantal stelregels toepast, dan kan iedereen een mooie border maken. De lezing bestaat uit een mengvorm van schet sen, dia's en levend materiaal, waarbij als uitgangspunt de traditionele Engelse border centraal staat. Voor de pauze komen aan bod: het begrip 'Border'; de belangrijkste aandachtspunten bij ontwerp en aanleg van een border; hoe een border te ontweipen aan de hand van een plantenlijst. Na de pauze worden een aantal prachtige tuinen en vaste plantenkwekerijen behandeld. U kunt dan kennis maken met het nieuwste assortiment van de meest bruikba re planten. Hierbij zitten een aantal verras sende nieuwelingen. Voor tuiniers met een border in de tuin (die nooit af is en helaas zelden helemaal naar uw zin, toch?) is dit een avond die niet mag wor den overgeslagen. Zaterdag a.s. is het 1 november, de eerste zaterdag dus van de nieuwe maand. Trouw als ze zijn, ook als er eens niets in de krant staat, komen de mannen van mannenkoor 'Ons Koor' dan in Sommelsdijk langs de deur (m.u.v, de Westplaat) om het oud papier op te halen, 's Morgens om negen uur gaan ze op pad en rond de klok van twaalf is het karwei geklaard. Wilt u papier en karton goed verpakt, zo nodig met een touwtje of een stuk plakband vastgezet, aan de weg zetten? En dan graag op een goed zichtbare plaats, dan kunnen de man nen uw pakket niet vergeten. Heeft u vra gen, dan kunt u bellen "naar 0187-485288 of één van de mannen aanhouden. De verloskundige praktijk Natalia en de kraamafdeling van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis in Dirksland geven ook in het jaar 2003/2004 weer nieuwe informatie avonden. Er zal informatie worden gegeven over poliklinisch bevallen, borstvoeding of flesvoeding. Tevens wordt er een rondlei ding over de verloskamer gegeven en kun nen er vragen gesteld worden. De avonden zijn gepland op de volgende maandagen: 1 december, 2 februari, 5 april, 7 juni, 23 augustus, 11 oktober en 13 decem ber. Er wordt om 19.30 uur begonnen in het res taurant van het ziekenhuis in Dirksland. U kunt zich aanmelden via de kraamafdeling, dagelijks tot 14.00 uur, telefoon: 0187- 607410. Jantine van Heemst en Adriaan Kom komen a.s. zaterdag naar ons toe en nemen ons mee op reis naar Tanzania. Een boeiend verslag van hun ontmoetingen met mensen ver weg. Jij komt toch ook kijken en luisteren? Jullie vrienden en vriendinnen zijn ook welkom, vanaf 19.30 uur in verenigingsgebouw 'Elim' aan de Zuiddijk in Nieuwe Tonge. Conwiissie Z.A.J. W. Op zaterdag 8 november organiseert het ray on Goeree-Overflakkee van de K.N.G.U. in recreatiecentrum 'De Staver' in Middelhar- nis de jaarlijkse springwedstrijden. Op deze tumwedstrijden zal gewerkt worden op de volgende drie springtoestellen: Lange mat. Kast/plank en Minitramp. Van te voren is er ingeschreven op één, twee of drie toestellen. De springwedstrijden zijn groepswedstrij den, d.w.z. dat de gymnasten niet om een individuele prijs strijden, maar om een groepsprijs. Een groep bestaat in dit geval uit 6 tot 9 personen, gemengd of meisjes/dames. Van de elf gymnastiekverenigingen op ons eiland hebben acht verenigingen ingeschre ven, met in totaal 61 groepen. De wedstrijd begint om ongeveer 8.30 uur en zal tot ca. 13.00 uur duren. Belangstellen den zijn van harte welkom. U wordt van harte uitgenodigd tot het bijwo nen van de Reformatieherdenking in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede op vrijdag 31 oktober 2003. Aan deze avond zal medewer king worden verleend door Het Chr. Jonge renkoor 'Psallite Deo' uit Middelhamis o.l.v. Joh. Nijsse. De meditatie, met als the ma 'Vrijheid en gebondenheid' zal deze avond worden verzorgd door de heer Joh. Moerkerk uit Ouddorp, die lf)',bgt.'dagelijk's\ leven pastoraal medewerker isvan^de Ned. Herv. Gemeente van Oude-Tonge. Tijdens het programma zal er een declamatie worden gelezen door Annemieke Grootenboer geti teld 'Reformatie', een gedicht van Christien de Priester. De samenzang zal op het orgel worden begeleid door Anton Weenink, de begeleider van 'Psalitte Deo. Na afloop wordt een ieder uitgenodigd voor een kopje koffie, thee of een andere verfrissing in ver enigingsgebouw 'De Ark'. De aanvang van deze avond is 19.30 uur; de kerk gaat open om 19.00 uur. Na afloop zal er een collecte worden gehouden voor de onkosten. Ook is er na afloop van deze herdenking de moge lijkheid zijn om de nieuwe CD van 'Psallite Deo', die eind november uitkomt, te bestel len. Deze gloednieuwe CD is een week gele den opgenomen in de Hervormde Kerk te Renesse. De liederen die deze avond gezon gen zullen worden, staan onder andere ook op de CD. Genoeg redenen dus om deze avond op te komen naar Goerees' kerkge bouw. Hoe zou het zijn om iedere ochtend wakker te worden met de vraag of je die dag iets te eten zult krijgen? Hoe wanhopig zou een bejaarde vrouw zich voelen die weet dat haar pensioentje al weer op is, terwijl de maand nog niet op de helft is? Hoeveel pijn zou het doen als je kind ziek is van de honger, maar je hebt niets om die honger ook maar voor een moment te stillen? Hoeveel tranen zijn er al op de aarde gevallen, als gevolg van wanhoop en verdriet om weer een verloren leven? Wij in Nederland kunnen deze vragen niet beantwoorden. Maar bijna tweederde van de wereldbevolking kan dat wel, omdat voor hen het leven bestaat uit een dagelijkse strijd om te overleven. Voedsel is een van de belangrijkste basisbehoeften van de mens, maar iedere dag sterven er duizenden men sen van de honger. 'Ik heb honger geleden en gij hebt Mij te eten gegeven', zegt de Heere Jezus in Mattheüs 25. Daarom houdt de christelijke hulporgani satie Dorcas Hulp Nederland van 3 tot en met 10 november voor de zevende keer de Natio nale Voedselactie. Ook in Ooltgensplaat wil len we ons inzetten voor de allerarmsten in Oost-Europa door samen voedsel in te zame len. De mensen kunnen door middel van een actiebon voedselpakketten bestellen. Een voedselpakket kost 16,-, een half pakket 8,- en een kwart pakket 4,-. Deze kan inge leverd worden bij de 'plaatselijke supermarkt Golff'De inhoud bestaat uit: 3 pakjes droge soep 1 pakje cacao 1 pakje droge kruidenmix 2 kg suiker 1 pak/doos Brinta e.d. (ontbijt) 2 doosjes (fruit)thee 1 pak biscuit 3 pakken macaroni (pasta) 1 pak vruchtensap (1,5 liter) 1 kg (jodiumhoudend) zout 2 plastic flessen zonnebloemolie 1 pot pindakaas of jam 1 blik groente van 800 gram 1 pakje kaarsen (2 a 3 stuks) 1 blik witte of bruine bonen a 800 gr. 2 tandenborstels 1 blik vruchten a 800 gram 1 tube tandpasta 2 kg gebroken rijst (I.v.m. douanevoorschriften s.v.p. geen andere producten inleveren!) De afgelopen zes jaar was de voedselactie steeds een groot succes. Tijdens de eerste actie in 1996 kon Dorcas ruim 22.000 pak ketten versturen en in de jaren daarna liep dat op naar ruim 40.000 pakketten. De economische simatie in veel Oost-Euro pese landen blijft slecht. Vooral bejaarden, alleenstaanden en invalide mensen in Oost- Europa hebben het erg moeilijk. Zij hebben nauwelijks geld om voedsel te kopen. Het is echt een strijd om te overleven. Door dui zenden medemensen in landen als Rusland, Albanië, Roemenië, Oekraïne en Moldavië een voedselpakket aan te bieden, kunnen we een getuige zijn van de liefde van de Heere Jezus. De mensen die tijdens de winter een pakket ontvangen ervaren dat als een enor me bemoediging. Helpt u mee? Tenslotte vragen we uw gebed voor de men sen in Oost-Europa en voor de inzamelings actie in onze gemeente en in heel Nederland. Tevens kunt u uw lege flessenbonnen in de 'Golff inleveren, voor dit doel, om voedsel pakketten van te maken. De Dorcas contactpersoon in Ooltgensplaat: mevrouw G. Bos-Neels, telefoon: 0187- 631324. OUDE-TONGE - woensdagavond 29 okto ber 19.30 uur ds. A. A. Brugge, bediening Heilige Doop. MELISSANT - woensdagavond 29 oktober 19.30 uur ds. A. J. Gunst, bediening Hei lige Doop. Na vijfendertig jaar verbonden te zijn geweest aan de vrijwillige brandweer te Sommelsdijk, nam ondercomman dant C(ees) Wielhouwer afgelopen vrijdag afscheid, wegens het bereiken van de 60- jarige leeftijd. Bij die gele genheid werd hij benoemd als Lid in de Orde van Oranje Nassau. Vanaf 1968 was Wielhouwer lid van de blusgroep Sommelsdijk van de vrijwilhge brandweer. In 1994 werd hij benoemd als ondercommandant van de gemeentelijke brandweer van Middelhamis. Gedurende negen jaar heeft hij deze taak met grote betrokkenheid uitgevoerd en heeft hij zich ingezet voor de brandweer en de Middelhar- nisse gemeenschap. Naast zijn activiteiten voor de brandweer is de heer Wielhouwer vanaf 1978 ook lid van de Raad van Bestuur van de stichting HDG, waarvan hij vanaf 1989 de functie van secretaris vervult. Ver der was hij in de periode 1981-2001 advise rend bestuurslid van de ruilverkaveling Flakkee. En op kerkelijk gebied was hij van 1973-1984 actief als diaken van de Neder- Het ondercommandantschap ging van Wielhou wer (l.) via burgemeester De Vries over naar Van Nimwegen (m.) (foto Persburo Flalikee). lands Hervormde gemeente te Sommelsdijk. Ter gelegenheid van zijn afscheid van de brandweer werd Wielhouwer zaterdag een receptie aangeboden in 'het Prieel' te Som melsdijk. Bij die gelegenheid kreeg hij uit handen van commandant Koppelaar van de brandweer van Middelhamis 'de pet', een bordje met brandweerpet. Namens de gemeente Middelhamis overhandigde bur gemeester De Vries-Hommes hem een gemeentepenning voor al zijn bewezen dien sten. Maar bovendien werd zijn vele arbeid voor de samenleving bekroond doordat Hare Majesteit de Koningin hem benoemde als Lid in Orde van Oranje Nassau, namens wie burgemeester De Vries hem de bijbehorende decoraties opspeldde. Aansluitend werd het ondercommandant schap overgedragen aan de heer M. van Nimwegen en was er een informeel samen zijn, waarbij de vele aanwezigen konden genieten van een koud buffet. Zaterdag 1 november wordt de jaarlijkse Snertmarkt op het Diekhuusplein in Middelhamis gehouden. Vanaf 10.00 uur kunt u hier van alles kopen. Dit jaar voorden er helaas geen poters verkocht. "Wel kunt u er pannenkoeken, kruuk- plaetjes, kaarten en andere dingen kopen. Ook zijn er een aantal spelletjes. De onkosten worden grotendeels vergoed door 'de ondernemingsverenging Middelhamis'. De opbrengst is bestemd voor de stichtingen 'Woord en Daad' en 'Ontmoeting'. De erwtensoep (snert) met stokbrood, is in de voorverkoop verkrijgbaar. En u kunt ook een zakje Kruuplaetjes bestellen. Tot en met dinsdag 28 oktober kunt u telefonisch bestellen bij de Fam van Heemst tel: 483981 of fam. Kie viet tel.: 486275. De prijs van 1 bak (-)-/- 1 liter) soep bedraagt 3.00. Stok brood kost 1.00 en de ki'uukplaetjes kosten per zakje 2.50. Op donderdag 30 oktober tussen 19.00 en 21.00 wordt uw bestelling thuisbezorgd. Voor Middelhamis en Sommelsdijk is de bezorging gratis en voor Nieuwe Tonge en Stad a/h Haringvliet wordt 2.50 extra gerekend. Mevrouw Duim met speld en oorkonde, uitgereikt door Ger van Rooijen. Toen voorzitter Wout de Vos zaterdag om kwart voor acht de volle zaal van in "t Centrum toesprak had hij een verrassing: Een jubilaris in de per soon van Annie Duim. De Vos typeerde haar als een lid die trouw en spontaniteit uitstraalt en die tevens vele jaren bestuurslid is geweest. In die periode hield zij zich vooral bezig met het lief en leed van de andere leden. Hij kenschetste mevrouw Duim als een voorbeeld voor alle leden van het koor. De heer Ger van Rooijen, consul van de Koninklijke Bond van Zang en Oratorium verenigingen in Nederland (KBZON) sprak mevr Duim tevens toe en spelde namens de bond haar de gouden speld op en reikte de daarbij behorende oorkonde uit. Na dit feestelijk intro was het de beurt aan de gemengde Zangvereniging Advendo om het programma van deze avond te openen. Met twee werkjes van Friedrich Silcher Annchen von Tharau en Loreley, het Bundeslied van Mozart, Ein bisschen Frieden en het Sag beim Abschied werd de muzikale start gege ven voor een fantastische zangavond. De voorzitter had het reeds in zijn openings woord gezegd dat er drie typen koren zouden optreden. Hieraan werd dan ook mim- schoots voldaan. Het Popkoor Fever uit Middelhamis onder de leiding van Jos Din- gemans bracht zeer gevarieerde muziek ten gehore. Het nummer De Brommer en Sister act vielen bij het ruim aanwezige publiek zeer in de smaak. Voor de pauze trad het Flakkees Piratenkoor op. Deze mannen die voornamelijk ook lid zijn van de twee gemengde zangvereniging Excelsior uit Dirksland en Advendo uit Ooltgensplaat voerden de stemming naar een hoogtepunt. In de pauze werden loten verkocht voor de pnjzen die door de verschillende sponsors van deze avond beschikbaar waren gesteld. De avond was traditioneel gratis toeganke lijk, maar loten werden ruimhartig gekocht. Het Flakkees Piraten koor begon het tweede deel van de avond en de stemming werd er weer goed ingebracht. Het popkoor Fever nam deze stemming goed over en leidde het pubhek rond in de modemere muziek voor een dergelijke koor. De avond werd afgeslo ten door Advendo die met populaire muziek van Bizet, Mascagini eindigde met een uit smijter als Those were the days van Raskin. Voordat de loten werden getrokken kon voorzitter Wout de Vos teragblikken op een zeer geslaagde avond met koorzang zoals ook door jongeren wordt gewaardeerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2