POLITIE itlomeetemM 'Veldnamen en Boerderijen op Goeree-Overflakkee' op grootse wijze gepresenteerd in passende omgeving Vlooienmarkt in Hellevoetsluis www.buijze.nl Vrouwenvereniging "Liefde vindt vierk" Interkerkelijke reformatieherdenking in Hervormde Kerk Middelharnis 0900-8844 kievit warmte Heropening 'de Sclialtel' Actie Schoenendoos 3252 O-B chr. streekblad op gereformeerde gr voor de zuid-hollandse en zeeuwse èi Jeugdcontact Ouddorp Opbrengst verkoopactie Prins Maurits Hervormingszangavond Verdachte vernieling aangehouden Controle op APK actief in beeld en geluid Uw woning of bedrijfspand verkopen? Commissaris van de Koningin ontvangen op 'meest monumentale boerderij ^Weest gegroet met ootmoed. Rondleiding Kleinzoon Rondeel Dinsdag 28 oktober 2003 76e jaargang nr. 7251 Op zaterdag 1 november wordt er in het sportcentrum De Eendraght aan de Sportlaan in Hellevoetsluis weer de maandelijkse vlooienmarkt gehouden. Dat de Hellevoetse vlooienmarkt in een behoefte voorziet blijkt elke keer weer uit de overweldigende belangstelling die bestaat, zowel bij de bezoekers als bij de deelnemers. Vele tien tallen standhouders zien telkens weer hun overtollige goederen van eigenaar verande ren. Voor de vlooienmarkt kunnen alleen parti culiere standhouders geplaatst worden, die hun overtollige goederen willen verkopen. Er mogen bedrijfsmatig geen goederen wor den verkocht. De vlooienmarkt in Hellevoetsluis is voor het publiek geopend van 9.00 tot 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 1,50 per per soon. Voor meer informatie kan men bellen met Kwekel Evenementen, tel 0181 - 313742. De eerstvolgende vlooienmarkt wordt gehouden op zaterdag 6 december 2003. INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Jongelui opgelet! D.V. Zaterdag 1 november is het weer Jeugdcontact. De spreker van deze avond is mevrouw De Winter van de Stichting Elim. Het zal zeker een interessan te avond worden. Iedereen vanaf 15 jaar is van harte welkom. Er wordt begonnen om 19.45 uur, maar de deuren van Eben Haëzer staan al om 19.15 uur open, waarbij de koffie/limonade weer klaar staat. Ben je nog nooit eerder geweest? Kom gerust eens kijken! We hopen weer vele jon geren te ontmoeten! Kijk voor meer info van de jeugdvereniging op http://jvdaniel.filtemet.ni/ JEUGDCONTACTCOMMISSIE OUDDORP Op D.V. woensdag 29 oktober hoopt de vrouwenvereniging haar jaarlijkse ver- koopdag te houden in Vita Nova. Aanvangstijden zijn 's morgens van 10.00 uur tot 12.00 uuren 's middags van 13.00 tot 17.00 uur. Zoals gebruikelijk is er weeer van alles te koop. kruukplaêtjes, oliebollen, panne- koeken, slaatjes. U kunt ook een kopje koffie, thee of limonade gebruiken. De kerstkaarten zijn ook weer binnenge komen en ook gewone kaarten zijn er te koop. We hopen dat we weer op veel belangstel ling mogen rekenen. U komt toch ook? Op donderdag 9 oktober hield de C.S.G. 'Prins Maurits' te Middelhamis en Stellen- dam de traditionele verkoopactie ten behoe ve van financieel geadopteerde kinderen in India, Haiti en Guatemala. Deze actie is bij zonder succesvol verlopen. De netto opbrengst bedraagt ruim 8700 Euro. "Dank zij uw aankoop ontvangen deze kinderen het komende jaar weer voedsel, kleding en onderwijs via een betrouwbare Nederlandse hulpverleningsorganisatie met overheids- keurmerk (C.B.F.). Hartelijk dank voor uw medewerking!" aldus de organisatoren van de 'Prins Maurits'. STAD AAN 'T HARINGVLIET Vrijdag 31 oktober a.s. zal er een bijzondere avond gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk van Stad aan 't Haringvliet. Het Chr. Gem. koor 'Soli deo Gloria' o.l.v. de heer P. Kievit zal een uitvoering geven. Ook zal er samenzang zijn. Tliema van deze avond is 'Hervorming'. De meditatie zal worden verzorgd door ds. H. A. Samsom. Organist is P. Bechtum. De collecte die wordt gehouden is t.b.v. het Restauratiefonds van de Ned. Hervormde kerk. De aanvang is acht uur. De interkerkelijke herdenking van de kerkhervorming zal dit jaar Deo Volente plaatsvinden op donderdag 30 oktober en wordt, zoals reeds jaren lang het geval is, georganiseerd door het regionale comité Goeree-Over- flakkee van de Stichting 'In de Rechte Straat'. De Hervormingsavond zal ook dit jaar gehouden worden in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Middelharnis. De aan vang is half acht. De opening wordt verzorgd door ds. A. van Wijk, predikant van de Hervormde Gemeen te Herkingen. Aansluitend zal hij spreken over het thema 'De barmhartige Hogepries ter; Zijn enig offer'. Ds. J.W. Schoonderwoerd, predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Maas sluis zal spreken over het thema: 'De barm hartige Hogepriester; Zijn volmaakte voor bede' terwijl hij tevens de sluiting zal ver zorgen. .Medewerking verleent de bekende Her vormde Zangvereniging 'Jeduthun' uit Mid delhamis o.l.v. Jan Wisse. Organist Bart Jaap de Bakker begeleidt het koor en de samenzang wordt begeleid door de plaatse lijke organist Paul Kieviet. Voor de ouderen en zieken die niet in de kerk aanwezig kunnen zijn, is de samen komst te beluisteren over de kerktelefoons van de Chr. Ger. Kerk en de Hervormde Gemeenten van Middelhamis en Sommels- dijk. Collecte De Belgische stad Tongeren ligt circa 20 km ten zuiden van de stad Maastricht en telt ongeveer 35.000 inwoners. De bevolking is overwegend rooms-kathoUek. In de negenti ger jaren is de ex-priester ds. T. Vanhuysse in Tongeren begonnen met evangeUsatie- werk Verder was ds. Vanhuysse ook werk zaam onder de gevangenen in de gevangenis van Tongeren. Ds. Vanhuysse heeft een groepje mensen mogen bijeenbrengen dat uitgegroeid is tot een kleine protestante gemeente. Met fmanciële hulp uit Nederland (de geldwerfactie op Goeree-Overflakkee bracht destijds 50.000,gulden op!) kon een eenvoudige kerk gebouwd en in 1998 in gebruik worden genomen. (Mocht u in de buurt met vakantie zijn; het kerkgebouw is gevestigd aan de Rutteweg 32). De gemeen te draagt de naam 'De stem van de Goede Herder'. Op 18 april 1999 werd de ex-pries ter T. Vsuihuysse als predikant aan de gemeente verbonden. Van de leden van de gemeente behoren velen tot de sociaal zwak keren. Voorlopig kan de gemeente de finan ciële steun uit Nederland niet missen. Van daar dat we de collecte op de Hervormings avond in Middelhamis dan ook van harte bij u willen aanbevelen! Voor ondersteuning van de gemeente in Tongeren is voor 2003 een bedrag van 55.000,— nodig. In afhankelijkheid van de Heere en Zijn zegen doet het comité met vrijmoedigheid een beroep op uw voorbede en offervaardig heid. Helpt u mee? Bent u niet in de gele genheid de herdenkingsdienst bij te wonen, dan kunt u uw bijdrage overmaken op bank rekening 3420.58.533 t.n.v. "In de Rechte Straat" bij de Rabobank Middelhamis. Werving abonnees Graag werven wij op die avond ook abon nees voor het mooie en leerzame magazine 'In de Rechte Straat'. Voor het geringe bedrag van 5,75 komt u in het bezit van een jaarabonnement. Daarin wordt u regel matig op de hoogte gehouden van de onder handen zijnde projecten en leest u ontroeren de getuigenissen van ex-rooms-katholieken die tot het geloof in Jezus Christus zijn geko men. Hartelijk hoopt het regionale comité van IRS dat velen uit geheel Goeree-Overflakkee de herdenkingssamenkomst in Middelhamis zullen bezoeken. "Samen leven we in tijden van grote verwarring en verwording. Zowel in de wereld als in de kerken heerst alom onzekerheid en twijfelmoedigheid. Als velen ook nu zeggen: Wie zal ons het goede doen zien? Mogen we dan met David bid den: Verhef Gij over ons het Ucht van Uw aanschijn, o HEERE. (Ps. 4:7). De Heere wacht om genadig te zijn! Nog wordt Chris ms gepredikt als de getrouwe en barmharti ge Hogepriester! De Reformatie was in de donkere middeleeuwen een wederkeer tot de Heere en de bijbelse prediking. Het Evange lie van vrije genade, van genade alléén, werd de boodschap voor de verkondiging. Het geloof in Christus, de enige weg waarlangs een zondaar behouden wordt, kwam weer centraal te staan in de prediking. Laten we op deze Hervormingsavond een drachtig bidden om een geestelijk opwek king onder ons volk. De Heere is ook Anno 2003 de Machtige, om door de Heilige Geest, zondaren te trek ken uit de duisternis van zonde en verloren heid en te brengen tot de zaligmakende ken nis van Jezus Christus. Wij verwachten dan ook vele jongeren en ouderen in de herden kingssamenkomst in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Middehamis aan de Ring!" aldus Het regionale comité G O van 'In de Rechte Straat'. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - In de nacht van zondag op maandag is in een bungalowpark in Ouddorp een 21-jarige man uit Werkendam aange houden als verdacht van vemiehng. Een medewerker van de beveiliging van het park had, rond half één, gezien dat een zestal jon geren een grote boompot vernielden, waarop de politie werd gewaarschuwd. Het zestal werd overgebracht naar een politiebureau waar bleek dat de 21-jarige man uit Werken dam als verdachte van de vemieling moet worden beschouwd. MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het district De Eilanden hield vrijdagmiddag op de Provincialeweg N215 een controle op APK. In totaal werden tussen half vijf en half zes 110 auto's gecontroleerd, waarvan de APK van zes auto's was vervallen. Eén automobilist reed met een auto, waarvan de APK al sinds september 1999 was vervallen. Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis TeU (0187) 482609 E-mail; info@k(evitwarmteji( www.tóevitwarmte.nl DIRKSLAND - Op vrijdag 7 november a.s. zal het totaal vernieuwde verenigingsge bouw 'De Schakel' te Dirksland opnieuw in gebruik worden genomen. De openingshan deling zal worden verricht door het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heer L. van der Sar. Om ook de Dirkslandse burgerij al een kijkje achter de schermen te geven, zal er op die dag van 14.00-18.00 uur 'open huis' worden gehouden. In april van dit jaar is begomien met een grootscheepse renovatie van 'De Schakel'. Die renovatie bestond uit het vergroten van de grote zaal door het verwijderen van het oude podium, dè herinrichting van de keu ken volgens de nieuwste hygiënische nor men, het bouwen van een nieuwe entree en een (stoelen)berging, het aanpassen van de totale verlichting en de vernieuwing van de geluidsinstallatie. Voorts is een mobiel podi um beschikbaar. De totale kosten bedragen ongeveer een half miljoen euro. De renova tie is mede mogelijk gemaakt door een pro vinciale bijdrage op grond van de verorde ning leefbaarheid kleine kemen. COMBI OUDtK» WesbIrsaITcL (0117] tt611 (n tH7U De gevulde schoenendozen kunt u tot en met zaterdag I november inleveren bij Bouwbe drijf Van der Linden, Marijkeweg 1 in Oud dorp. Vul een schoenendoos met schoolspuUen, toiletartikelen en speelgoed (dit mogen nieu we spullen zijn, maar ook gebruikte spul len). Als u in plaats van een schoenendoos geld wil geven, is ook dat geen probleem, wij vul len voor u een schoenendoos. Voor die mensen die graag mee willen doen met deze actie, maar het te ver vinden om een schoenendoos te brengen, wordt door ons op maandag 3 november een rondje Flakkee gereden om de schoenendozen bij u op te halen. Even een telefoontje deze week en het wordt geregeld. Voor meer informatie kunt u bellen naar Bouwbedrijf Van der Linden, Marijkeweg 1 3252 BN Ouddorp, telefoon: 0187 682882. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makclaar/laxaleur. lid NVM 0187-476S.'i5 Zaterdag was het een gedenkwaardi ge dag voor de leden van de 'Sociëteit Rethorica' in Sonunelsdijk en vele anderen met hen. Dit bleek uit een vrijwel geheel gevulde Nederlandse Hervormde Kerk, waar velen met de sociëteit een feestelijke bijeenkomst bijwoonden. Feestelijk: want na zo'n veertien jaar van voorbereiding was het moment aangebroken om het boek 'Veldnamen en Boerderijen op Goe ree-Overflakkee' te presenteren. Zaterdagochtend startten de activiteiten rondom de presentatie van het boek al op de 'meest monumentale boerderij' van Goeree- Overflakkee, Akkerzorg aan de Oudelandse- dijk tussen Nieuwe Tonge en Oude Tonge. De boerderij van de famiUe Vroegindeweij was de eerste stopplaats voor de Commissa ris van de Koningin J. Franssen en een gezel schap genodigden. Aan wethouder De Vries van de gemeente Oostflakkee, die burge meester Van Peh verving, was het de eer om de heer Franssen te verwelkomen op de boer derij van de familie Vroegindeweij. De fami lie Vroegindeweij, gestoken in oude Flak- keese klederdracht, had graag de dmkke werkzaamheden van het boerenbestaan onderbroken voor de ontvangst van het gezelschap. De kinderen van de familie had den tot taak de genodigden te voorzien van de traditionele krüükplaetjes een opdracht die ze met veel verve vervulden. Geheel in de traditie van het boerenbestaan op Goeree-Overflakkee waren er op het erf van de boerderij twee Belgische trekpaarden van Cor Esselink, die samen met zijn zoon, de paardenkrachten toonde, waar de oude boerenbedrijven voornamelijk op draaiden. In de woonkamer van de boerderij kregen de bezoekers uitleg over de verschillende zaken die deze boerderij zo bijzonder maken. Zo werden ze gewezen op de prachtige wandte- gels, die in deze woonkamer aan de muren te zien waren. Verder legde de heer G. Hoek, uit wat er zo bijzonder is aan déze boerderij en aan de Flakkeese boerderijen in het alge meen. In het later op die dag gepresenteerde boek schrijft de heer Hoek uitgebreid over de boerderijen op Goeree-Overflakkee. Ook de originele wandtegels die in veel boerderijen nog te vinden zijn worden in het boek beschreven, evenals de namen van de ver schillende polders. Over deze onderwerpen ontving de heer Franssen alvast wat korte informatie. Nadat het gezelschap een rond leiding ontving over het boerenerf werd per bus naar Sommelsdijk vertrokken, waar 's middags het officiële gedeelte werd gehou den in de Nederlandse Hervormde Kerk. Op officiële wijze werd het 'hoge' gezel schap 'regenten' de kerk binnengeloodst door de Prins der Rederijkerkamers, Wim van Ham, gestoken in passende kledij. Voorzitter van de Sociëteit Rethorica, de heer J.P. Kastelein, was opgelucht dat het in 1989 begoimen karwei nu werd afgerond. "Het spanningsveld rond de publicatie van het boek is weg. We hebben nu het antwoord op de veel gestelde vragen, zoals: hoever zijn jullie en warmeer komt het boek uit?" Het bleek volgens Kastelein nog een heel karwei te zijn geweest voor dat het boek gepresen teerd kon worden: "Luctor et Emergo (ik worstel en kom boven) had ook een passende titel voor het boek kunnen zijn", aldus Kaste lein. Maar zaterdagmiddag was het zover "een volgroeide boreUng, kon ten doop wor den gehouden", volgens de voorzitter van Rethorica. Vervolgens was het tijd voor de officiële daad: het uitreiken van het boek. Deze han- De kleinzoon van de heer J. Koert, overhandigt het eerste exemplaar aan de heer Franssen. deling werd niet verricht door de voorzitter. Maar door Rolf, een kleinzoon van de heer J. Koert, die heel veel speurwerk voor het tot standkomen van het boek heeft verricht. Helaas heeft de heer Koert deze presentatie niet meer mogen meemaken omdat hij korte tijd geleden overleden is. Volgens Kastelein vroeg de kleinzoon aan hem "wanneer is het boek van opa klaar?" Dit bracht de Sociëteit op het idee om, als waardering voor het werk dat de heer Koert voor het boek heeft gele verd, zijn kleinzoon het boek officieel aan de Commissaris van de Koningin te overhandi gen. Die het op zijn beurt met grote dank aan vaardde. De heer Franssen, feliciteerde de initiatiefne mers namens het provinciebestuur. Kortgele den nog in Sommelsdijk aanwezig bij de opening van 'De Doele' en nu weer bij de presentatie van het boek. Hij complimenteer de de betrokkenen voor de wijze waarop zij zich inzetten voor het behoud van het cultu reel erfgoed. De commissaris sprak zelfs over de cultuurparticipatie, die door de pro vincie zeer wordt gewaardeerd. Franssen hield zijn gehoor voor dat het in een tijd van mondialisering en eenwording van Europa het belangrijk blijft om op het gebied van de bescherming van de cultuurhistorie niet alleen in grote verbanden te denken, maar zéker ook in de eigen woonomgeving, zoals is gebeurd bij de samenstelling van het boek. Dit is niet alleen het geval op Goeree-Over flakkee, maar ook in de Duin- en bollens treek en de Krimpenerwaard, waar ook der gelijke initiatieven worden getoond. Volgens Franssen is dit een goede zaak. Want de bete kenis van de levensgemeenschap kan door dergelijke activiteiten worden aangeduid. De Commissaris wees er op dat een boek waarin de cultuurhistorische waarden zijn beschre ven er toe bijdraagt dat ook in de besluitvor ming rondom streekplannen er terdege reke ning wordt gehouden met de culturele waar den van het gebied. Namens de gemeente Middelhamis felici teerde burgemeester mevrouw G. de Vries de Sociëteit met het samengestelde boek. Zij prees zich "gelukkige met de sociëteit Retho rica en haar 'handlangers'", die er toe hebben bijgedragen dat veel zaken van cultuurhisto rische waarde zijn vastgelegd in het gepre senteerde boek. Vervolgens was het de beurt aan Willem van de Oude Stad en Pau van Duinkerken - Wim van Ham en Pau Heerschap. Zij hielden een rondeel, 'een rederijkershed', met het refrein "Weest gegroet met ootmoed Commissaris en regenten en gemene volk". Na dit intermezzo was nogmaals het woord aan de voorzitter van Rethorica. De heer Wim van Ham (links) en Pau Heerschap tijdens de presentatie van het Rederijkersgedicht. Kastelein vroeg zich af wat er nu met de ver zamelde veldnamen en boerderijen gebeu ren: "Wat kun je er mee en wat doe je ermee?" Volgens Kastelein is het van groot belang geweest om in een boek de vroeger gebruikte namen vast te leggen van verschil lende van polders, percelen land, boerderijen en de tegels in de boerderijen. In het gepre senteerde boek zijn de vaak eeuwenoude namen vastgelegd die nu voor het nageslacht bewaard zijn gebleven. De heer Kastelein noemde in zijn toespraak een voorbeeld waarbij een willekeurig voorbijganger de weg vraagt. De weg werd hem gewezen aan de hand van verschillende oude benamingen voor percelen land en boerderijen in de uitleg kwamen namen voor, zoals Biesje, Koeien- scheet. De gouwen boom. Schrik van de Knechts, Heerenland, Juffrouw en Dokters kamer. Deze namen en vele anderen - onge veer 2000 - worden in het zaterdag gepre senteerde boek beschreven. Namens het Erfgoedhuis Zuid-Holland, een provinciale instelling die zich inzet voor het behoud van het culturele erfgoed, sprak de heer Ponsteen. Hij verzekerde dat zijn orga nisatie graag iets zal gaan doen met het gepresenteerde boek. Hij vond het bemoedi gend dat er ook onder de jeugd veel belang stelling bUjkt te bestaan voor het culturele erfgoed. Dit wordt ook gestimuleerd door de uitgaven lesbrieven. Oud-inwoner van Goedereede, de heer G. Hoek, een van de medewerkers van het boek en deskundige op het gebied van boerderijen, was eerst gevraagd om in de kerk een lezing te houden over de geschiedenis van de Flak keese boerderijen. Bij nader inzien gaf hij toch geen gehoor aan de opdracht, want vol gens hem staat dit ook in het boek te lezen. Hij stond liever stil bij de vraag of historische boerderijen nog wel bewaard moeten blijven. "Waarom moeten we zo krampachtige doen over de oude gebouwen? Moet de afmars van de historische boerderij worden gestopt?" zo vroeg Hoek zich af. "Volgens de 'modemisten' kost het behoud van oude boerderijen sloten met geld en dit zou dan ook niet nodig zijn. Een grote opslagloods met een mim woonhuis, waar omheen gelopen kan worden is volgens hen veel functioneler". En daar is, volgens Hoek, geen speld tussen te krijgen. En volgens deze redenatie zijn er in het land veel historische boerderijen verdwenen. Op Goeree-Over flakkee zijn volgens de spreker in de loop van de tijd van de 160 historische boerderijen er maar 80 meer over. Volgens Hoek is het wel degelijk nodig om de temgloop van het his torische boerderijenbestand een halt toe te roepen. Hij had hier voor de volgende rede nen: "We zijn het verplicht aan onze histori sche achtergrond, het boerderijtype verte genwoordigd een eigen streekidentiteit en de boerderijen - zeker op Goeree-Overflakkee - zijn mooi als één groot bouwlichaam", om deze reden is het zeker zaak om de histori sche boerderijen te bewaren. Hij riep daarom de gezamenlijke overheden en burgers op om de krachten te bundelen en alles in het werk te stellen om dergelijke boer derijen te bewaren. Hoek gaf aan dat de over heid zich dan ook soepel dient op te stellen bij bestemmingsplanwijzigingen voor deze boer derijen. Het gebraik van de boerderijen zal dan veelal wel moeten veranderen. Er zouden bijvoorbeeld appartementen in kunnen wor den gemaakt of andere bedrijven in worden gevestigd. Volgens de spreker er met samen werking tussen burgers en overheid en goede wil veel te bereiken. De heer Hoek heeft in het verleden actie gevoerd om het Blauwe Huus in Ouddorp te bewaren en dit is gelukt en heeft geresulteerd in het huidige VVV-kan- toor. Graag zag hij dit ook met andere boer derijen op Goeree-Overflakkee gebeuren. In ieder geval geeft het boek 'Veldnamen en boerderijen' stof genoeg om na te denken over het cultuur historisch erfgoed (vervolg op pagina 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1