Deltanatuur ontmoetgedeputeerde Leen van der Sar "Zo, nu weet iedereen wat natte natuur is" Flakkeese Tafeltennis Kampioenschappen Burnout! Informatieve Kraamdag delta natuur Herfstvakantie? Spaarvakantïe! EIIANCH91-I1IEUWS Over Deltanatuur Op zaterdag 1 november wordt er door Kraamzorg 'De Waar den' een informatieve kraamdag gegeven onder naam 'Kraam zorg De Waarden Live'. PAGINA 9 VRIJDAG 24 OKTOBER 2003 "De natuur laat zich niet dwingen, dat blijkt ool< vandaag maar weer. Je kunt organiseren wat je wilt, de uitkomst is tocli weer een verrassing." Groen-gedeputeerde van de Provincie Zuid-Holland Leen van der Sar mag vandaag de openingshandeling verrichten van het eerste echte grote Deltanatuurproject. Het was de bedoeling dat hij de Buitengronden onder water zou zetten, maar dat pakt anders uit. "Ik ga dit gebied zo meteen weer leeg laten lopen!" grijnst de gedeputeerde. Door de storm en de regen is het Haringvliet de dag ervoor al over de verlaagde kade heen gekomen. Niet dat dit erg is, want de Westplaat is daarvoor aangelegd. Soppend banen we ons een weg naar de rand van de Westplaat Buitengronden. Er ligt zeker twintig centimeter vla-achtige modder. Als je niet uitkijkt blijven je laarzen steken en ga je op kousenvoeten verder. Maar ach, politici kennen het beide: kousenvoeten en modder. En Leen van der Sar is een doorgewinterd CDA-politicus. Hij is voorzitter van Deltanatuur en heeft als gedeputeerde plattelandsontwikkeling in zijn portefeuille. De Noordrand van Goeree-Overflakkee is daarin prominent vertegenwoordigd met, bijvoorbeeld, het Landschapsontwikkelingsplan (LOP) en de nog aan te leggen Integrale Zoetwatervoorziening. "En vandaag dus ook met de oplevering van de Westplaat. Een metamorfose die soms met gemengde gevoelens wordt gadegeslagen," weet Van der Sar. Een stuk of vijfendertig direct betrokkenen volgen hem - letterlijk in het kielzog. Een paar brandganzen gaat op de wieken en valt iets verderop weer op het water Er wordt nog hard gewerkt. Bouwvakkers zetten de beloofde vogelkijkhut als een bouwpakket in elkaar Maar als er plots een druilerig motregentje neerdaalt, duiken ze snel hun keet in. Watjes. Het officiële, hooggeplaatste gezelschap volhardt in zijn barre tocht. In de verte wacht geduldig de graafmachine. "Eigenlijk is dit een natuurproject dat heel soepel Is verlopen," stelt Van der Sar vast. "In 2000 waren we nog maar aan het praten over de Westplaat. En nu, oktober 2003, is het hier al klaar Dat maak ik wel eens anders mee." Dat is volgens Van der Sar het mooie van Deltanatuur. Er zijn criteria, er is geld en er is een groot zoekgebied. Met name dat grote zoekgebied betekent dat Deltanatuur heel flexibel kan omspringen met kansen die zich voordoen. Een groot zoekareaal vergroot de kans op succesvolle projecten. En door de directe beschikbaarheid van financiële middelen kan ijzer worden gesmeed als het heet is. En volgens de gedeputeerde zit het met het geld wel goed. Want ondanks alle bezuinigingen is Deltanatuur onder Balkenende I en II buiten schot gebleven. "De budgetten liggen voor de komende jaren vast." Dat is ook logisch, vindt de gedeputeerde, want Deltanatuur staat niet op zichzelf. "Er is nu al meer dan honderd miljoen euro geïnvesteerd in de stroomgebieden van de Rijn en de Maas voor ecologisch herstel." En dan is er nog die andere, belangrijke stap. "Het Kierbesluit. Essentieel om, onder meer, de vistrek weer op gang te brengen. Dan kun je als Nederland niet op het laatst nog even besluiten de laatste schakel in deze keten maar niet aan te brengen. De sluizen gaan op een kier, dat is zeker Anders zijn al die andere Investeringen voor niets geweest." Een lokale waterbestuurder mengt zich in het gesprek. Hij is, net als de omringende waterschappen, bang voor de gevolgen van het Kierbesluit. 'Gaat de lokale bevolking van Goeree-Overflakkee de rekening betalen? Behouden we genoeg zoet water - ook als het lange tijd droog is?' "Het uitgangspunt van het Waterschap en de streek is altijd 'ja, mits' geweest. Dat wil zeggen: het 'ja' is er en de 'mits' is onderwerp van gesprek. Er is nu al 35 miljoen euro beschikbaar voor de kier En ik weet zeker dat er goede oplossingen komen voor iedereen. We komen er uit, daar heb ik alle vertrouwen in." Iemand anders vraagt zich hardop af 'hoeveel die ene eco-toerist en die roze grutto nou eigenlijk mag kosten'. Maar volgens Van der Sar zijn deze projecten juist goed voor de economie van de streek. "Onderzoek laat zien dat er kansen komen voor de toeristische sector." Dat belooft dus grotere economische diversiteit. "Kijk eens naar de veranderingen op Tiengemeten. Hoeveel mensen dat wel niet aantrekt! Iedereen wil genieten van al die verschillende landschapstypen. Bovendien hebben we dit soort groengebieden keihard nodig in onze drukl<e en verstedelijkte Randstad. Het gaat dus veel verder dan Goeree alleen." Het is eigenlijk net als op dit glibberige pad, lijkt de gedeputeerde te willen zeggen. Als het moeilijk wordt, ga je elkaar niet dwarszitten. Je helpt elkaar verder. Dus gaan ze zij aan zij, al discussiërend, verder naar de graafmachine: de WLTO, Staatsbosbeheer, het Waterschap, de gemeente Middelharnis, Rijkswaterstaat... Deltanatuur heeft van het ministerie van LNV voor 150 miljoen euro opdracht gekregen om de ecologische verschraling als gevolg van de indammingen te verzachten. "Daar ga ik nu wat mee doen!" Een beetje gespannen beklimt Leen van der Sar de grote graver. "Eigenlijk zou je met zo'n graafmachine moeten kunnen oefenen zonder publiek." Een stoere 'grondverzetsman' van de lokale aannemer AVK legt de werking van het rupsvoertuig uit. Met een schok komt het in beweging en rolt naar het gat. De motor loeit als de schep in het gat daalt. Een laatste hap grond wordt weggenomen. Met een grote grijns op het gezicht laat de gedeputeerde de grond in het water plonzen. De omstanders deinzen terug. ^f^ftm^^ Veel te laat. Een bruine regen daalt neer, maar er wordt enthousiast geklapt. "Zo, nu weet iedereen wat natte natuur is." Schuimend kolkt het water door het gat. De verbinding met het Haringvliet is tot stand gebracht. Precies andersom dan verwacht stroomt de Westplaat weer leeg. West-Nederland verstedelijkt in hoog tempo. Er is behoefte aan natuur voor ontspanning en ruimte voor waterberging. De deltawerken hebben voor veel veiligheid gezorgd. Dat zal ook zo blijven. Er is echter ook een keerzijde aan de indamming: veel kenmerkende getijdennatuur ging verloren. Daarom is het project Deltanatuur gestart, voor mens, dier en plant. l D»n ptnitan l»l>b*rt tl. Overheden en maatschappelijke Organisaties werken in Deltanatuur samen aan de ontwikkeling van robuuste, waterrijke natuur in de mondingen van Rijn en Maas. Als de zeearmen weer open zijn, kan ecologie zich herstellen. Planten en dieren die bij getijdengebieden horen, komen terug als rond 2010 samen met de streek zo'n 3000 hectare nieuwe natuur is gemaakt in de Zuid-Hollandse Delta. Samen met de streek betekent: elkaar opzoeken. Daarom publiceert Deltanatuur over een aantal ontmoetingen met betrokken streekbewoners. Wat vinden we eigenlijk van Deltanatuur? Gaan de plannen niet ten koste van de veiligheid in het gebied? Blijft er wel ruimte voor de boer? Mogen we straks die gebieden nog wel in? Reageren op Deltanatuur? Of wilt u Deltanatuur ook wel eens ontmoeten? Stuur dan een email naar deltanatuur@lnvzw.aqro.nl of bel naar 078 - 63 95 467 OUDE-TONGE - Afgelopen zater dag 18 oktober hebben de Flak keese Tafeltennis Kampioenschap pen twee nieuwe kampioenen opgeleverd in de personen van Dennis Smalheer bij de jeugd en Anton Keijzer bij de senioren. Dit jaar vierde de organisatie haar 10-jarig jubileum. De organisatie bestaande uit de verenigingen van Oude-Tonge, de Treffers uit Melissant en Des'85 uit Sommelsdijk koos dit jaar voor de 3e maal de locatie van de Grutterswei in Oude-Tonge. De deelna me bestond dit jaar uit 44 spelers verdeeld over 12 jeugdleden en 32 senioren (ouder dan 16 jaar). Doel van deze dag naast de pro motie van de tafeltennisport in het algemeen was om alle deelnemers zo veel mogelijk wedstrijden te laten spelen. Bij de jeugd werden de 12 deelnemers ver deeld in twee zeskampen waarna de num mers 1, 2 en 3 verder speelden in twee drie- kampen. De nummers 1 en 2 van deze drie- kampen speelden vervolgens de halve finales. Alle jeugdspelers speelden minimaal 8 wed strijden. Er wordt geen afvalsysteem gebruikt maar een systeem waarbij iedereen doorspeelt voor een eindnotering. Vorig jaar nog gingen alle prijzen naar Des'85 uit Som melsdijk in deze categorie. Dit jaar bereikte echter 3 spelers van de Treffers de laatste vier aangevuld met Dennis Smalheer uit Oude-Tonge. Dennis speelt al weer een paar jaar bij de plaatselijke tafeltennisvereniging uit Steenbergen en hij is de enige jeugdspe ler op het eiland die uitkomt in een jeugd- competitie en dan nog wel de zeer sterk com petitie in West-Brabant. Tevens krijgt Den nis af en toe ook een door de NTTB opgezette bondstraining. Ondanks zijn nog jeugdige leeftijd van 12 jaar en zijn zeer klei ne gestalte stak hij toch met kop en schou ders deze gehele dag ver boven de rest uit. Kirsten Bubbert werd in de halve finale heel gemakkelijk met 3-0 verslagen. In de andere halve finale won Frank Jansen van Niels Struik maar dit ging een stuk moeizamer (3- 2). De 3e plaats ging vervolgens naar Kir- 'sten Bubbert die in een spannende 5-setter met 3-2 Niels Struik verwees naar de altijd onfortuinlijke 4e plaats (geen beker). In de finale ging de 14 jarige Frank Jansen voor de tweede maal deze dag proberen om van Den nis te winnen. In de eerste ronde wist Frank nog een game af te pakken van Dennis (7- 11) maar dit was toch echt de enige game die Dennis deze dag afstond. In de finale werden de verhoudingen zeer goed weergegeven met gamestanden van 11-5, 11-2 en 11-4. Dennis werd bij zijn eerste deelname meteen de nieuwe Flakkeese jeugdkampioen en er moet rekening worden gehouden dat hij daar de komende jaren nog wel een paar titels aan zal toevoegen. Bij de senioren werden de 32 deelnemers verdeeld over vier vijfkampen en twee zes kampen. De nummers 1,2, en 3 speelden verder om de beste 18 van het eiland en de nummers 4,5 en 6 van deze eerste ronde (totaal 14 spelers) speelden verder in een verhezersonde. Alle senioren speelden mini maal 9 volle wedstrijden. De hele gehele dag werd er om 'best-of-5' gespeeld, dus om 3 gewonnen games tot de 11. In de veriiezers- ronde werden de halve finales bereikt door Piet Both en Pavel Beglarjan van Oude-Ton ge en Arjan van de Tol van Des' 85. Laatste halve finalist was de grotere broer van de jeugdkampioen Dennis Smalheer, Richard Smalheer, die ook uitkomt in de jeugdcom- petitie van West-Brabant. Bij de Flakkeese Kampioenschappen worden spelers van 16 jaar en ouder ook al bij de senioren inge deeld omdat anders het krachtverschil met de jongere jeugdspelers (vanaf 8 jaar) veel te groot wordt. Richard moest dus meedoen met de senioren en hoewel hij dan niet de laatste 18 bereikte, kwam hij wel ver in deze verliezersronde. Er moet hier wel vermeld worden dat hij een ongelukkige sterke loting trof in de Ie ronde met alleen maar sterke NTTB competitiespelers in zijn poule. Ook de andere halve finalist Arjan van de Tol was bij hem ingedeeld in deze Ie ronde. Richard won toen nog met 3-2 van Arjan. De eerste halve finale tussen Arjan en Pavel won Arjan met 3-1 en Richard won vrij gemak kelijk met 3-0 van Piet Both. Het onderons je tussen de twee Oude Tongenaren om de 3/4e plaats werd met 3-2 gewonnen door Piet Both. In de finale trof Arjan van de Tol wederom Richard Smalheer. Arjan was zijn verliespartij van de eerste ronde nog niet vergeten en werd in de finale niet meer ver rast door Richard. Arjan eiste met 3-0 de Ie plaats voor zich op in de verliezersonde. In de winnaarsronde oftewel de beste 18 van het eiland werd Aamoud Krijger 18e maar was dan ook de enige niet NTTB-competi- tiespeler. Dus toch een goede prestatie van deze nog jeugdige speler van de Treffers. De kwartfm^es betrof een ware slachting onder de op voorhand potentieel kampioenen voor deze dag. Vijfvoudig kampioen Erik Lang broek kwam niet langszij Jan Flohil (3-1). Viervoudig finalist Leo Brands moest zijn meerdere erkennen in de jarige Zeger Koene (3-1), drievoudig finalist Lennard Spring- vloed-Dubbeld kwam tot tweemaal toe deze dag niet langszij Anton Keijzer (3-2) en in de laatste kwartfinale was Axie de Mik wel licht licht favoriet boven de 17-jarige Johan van Bergen van Oude-Tonge. Ook Arie sneuvelde en wel overduidelijk met 3-0. Dit jaar zou de kampioenschappen derhalve na Erik Langbroek (5 titels), John Wesdijk (2), Erik Mackloet (1) en Leo Brands (1) aldus een nieuwe kersverse 5e kampioen opleve ren. De halve finales werden overduidelijk gewonnen door Jan Flohil die Johan van Bergen met 3-0 versloeg en Anton Keijzer die de betere was voor de tweede maal al deze dag over Zeger Koene (3-1). De slechts 17 jarige Johan van Bergen speelde nu voor het eerst mee met de NTTB-ers en bereikte meteen al de halve finales. Dit nadat hij de vorige vier edities tweemaal bij de jeugd won en tweemaal bij de recreanten won. De voormahge recreanten poule is dit jaar voor het eerst samengevoegd met de voormalige NTTB poule waarmee er één seniorenpoule is opgezet. Ambitieus genoeg als hij is, zou Johan geen genoegen nemen met de 4e plaats en er werd een felle strijd gestreden tussen de zeer balvaste 2e klasser Zeger Koene en de sterk hnkshandige aanvaller Johan. Na een onwaarschijnlijk geachte tweede game (18-16) waarmee Zeger terug kwam op 1 -1 was het Johan die zeer sterk het spel dicteerde en naar het einde toe net wat meer punten maakte dan fouten. Johan won in de beshssende 5e game met 11-8 van de finalist van het vorig jaar Zeger Koene. Dit mag een zeer sterke prestatie worden genoemd voor de in het Ie team vaii Oude- Tonge uitkomende Johan van Bergen. In de finale dan voor het eerst Jan Flohil van de Treffers die vorig jaar 4e werd en Anton Keijzer die nog nimmer de halve finale wist te bereiken maar wel al 5e werd vorig jaar. Jan die meer verdedigend contraspel aflevert op de tafel had een zeer moeilijke tegenstan der aan de sterk aanvallende alsmede ook af en toe sterk verdedigende spelende Anton. Anton kon met zijn snelle korte noppen rub ber op zijn backhand heel hard op de lange ballen van Jan inslaan en dat resulteerde veelal -op een paar fouten na- in zeer veel directe punten. Jan kon alleen maar de ballen terugspelen maar weinig tegenspel bieden tegen de sterk initiatiefrijke Anton. Door de zenuwen bevangen weUicht verloor Anton de 3e game met 13-11 hoewel in deze game nog met 8-4 te hebben voor gestaan. In de 4e game gaf Anton eenzelfde voorsprong niet meer uit handen en met 11-7 won Anton met 3-1 de finale en werd hiermee de Flakkeese kampioen van het 10-jarig jubileum. Ook voor de komende jaren moet met hem reke ning worden gehouden en de titelstrijd üjkt na het varrassende verloop van dit toernooi weer geheel open voor de komende jaren. De eindstanden van de Flakkeese Tafeltennis Kampioenschappen 2003 zijn: Senioren winnaarsonde: 1. Anton Keijzer (de Treffers); 2. Jan Rohil (de Treffers); 3. Johan van Ber gen (Oude-Tonge); 4. Zeger Koene (Des' 85). Van de ene dag op de andere verander je van een enthousiaste, hardwerkende en gewaar deerde werknemer in een geestelijk wrak: cynisch, lusteloos, somber en zonder per spectief. Slapen staat niet meer in je woor denboek. Dan volgt de diagnose: 'burnout!' Je bent niet alleen; het overkomt één op de tien werknemers. BurnoutWat is dat toch? Is dat een nieuwe ziekte? Of is het een nieuwe naam voor overspannenheid? Is het aandachttrek- kerij?Als u iemand bent, die zichzelf dergelijke vragen stelde, dan bieden wij u nu een kans om meer over deze 'ziekte' te weten te komen. Ook iedereen die op dit fenomeen tot nu toe een beetje schouderop halend en laatdunkend reageerde, heeft nu de kans om objectieve informatie te krijgen. Op woensdag 12 november a.s. organiseert de werkgroep 'In Perspectief afdeling Goe- ree-Overflaldcee weer haar jaarlijkse thema avond. Deze keer hebben we gekozen voor het thema burnout. Als spreker hebben we drs. Pieter Dingemanse uitgenodigd. Hij is psycholoog en schrijver van het boek 'Wat burnout met je doet'. Dit boek is enkele maanden geleden uitgebreid besproken in het Reformatorisch Dagblad. U zult op deze avond een uitgebreid ant woord krijgen op veel vragen. Wat is bur nout? Wat is het verschil met overspannen heid? Is het een 'moderne' ziekte? Wat zijn de symptomen (zowel lichameUjk als gees telijk)? Welke therapiemogelijkheden zijn er? Is het gerelateerd aan werk? Hoe ga je als omgeving om met iemand die burnout is? Wat kan het werk (collega's/chef) betekenen voor de patiënt? Is het door de patiënt zelf en/of zijn omgeving vroegtijdig te herken nen? Welke mensen lopen de meeste kans op een bumout? Kun je het voorkomen? Kun je ervan genezen? Wat doe je om terugval te voorkomen? Na de pauze is er ruimschoots gelegenheid om zelf uw 'specifieke vragen te stellen aan de heer Dingemanse. Op deze avond is iedereen van harte welkom: patiënten, fami lieleden, vrienden, collega's en werkgevers. Tot ziens op onze thema-avond, (voor info. 0187-602950). Woensdag 12 november 2003 om 20.00 um in de Lukaskapel van De Samaritaan, Kon. Julianaweg 59 te Sommelsdijk. Senioren verliezersronde: 1. Arjan van de Tol (Des' 85); 2. Richard Smalheer (Oude-Tonge); 3. Piet Both (Oude-Tonge); 4. Pavel Beg larjan (Oude-Tonge). Junioren: 1. Dennis Smalheer (Oude-Tonge); 2. Frank Jansen (de Treffers); 3. Kirsten Bubbert (de Treffers); 4. Niels Struik (de Treffers). Voor slechts 10 euro voor het hele gezin (met een maximum van vijf personen) wordt u tijdens de kraamdag geïnformeerd over de kraamperiode en alles wat hiermee samen hangt. Dit gebeurt door middel van presenta ties van onder meer lactatiekundigen en andere deskundige medewerkers van De Waarden, welke doorlopend kunnen worden bijgewoond. Moet u even wachten? Dan kunt u terecht bij de standpresentaties van de kraambeurs waarmee het informatieprogramma wordt ondersteund. Met 'Live' speelt De Waarden in op de groeiende behoefte aan informatie over zwangerschap, bevallen, de kraampe riode en het jonge ouderschap. Naast gede gen voorlichting is er ook gelegenheid om u zo uitgebreid mogelijk te oriënteren op het gebied van kraamuitzet, kind en veiligheid, borstvoeding, gezondheid en andere actuele onderwerpen. Tijdens de beurs is er gratis kinderopvang en u vindt er regionale en landelijke bedrijven met een gevarieerd aanbod van producten en diensten, zoals: stand voor vaders; rijdend consultatiebureau; huid- en voetverzorging; baby- en kinderverzorging; baby- en kinder kleding; baby- en kraamboefcen; borstvoe- dingskleding, enz. De Kraamdag wordt gehouden in het Ener- giehuis in Dordrecht en u kunt binnenlopen tussen 10.00 en 16.00 uur. Informatie: 0182-325555 of via de website: WW w .kraamzorgde waarden .nl Op maandag 13 oktober jl. ging bij de Rabo bank de jaarlijkse Spaar-3-Daagse van start. Op maandag, dinsdag en woensdag in de herfstvakantie konden onze jongste klanten de inhoud van hun spaarpot storten op hun Raborekening. Evenals voorgaande jaren was het weer een groot succes. Alle vestigingen van de Rabobank op Goe ree-Overflakkee stonden in de herfstvakan tie in het teken van de Spaar-3-Daagse. Bij de kantoren van Rabobank West-Flakkee werden er kleurplaten uitgedeeld en konden de kinderen uit een groot aantal verschillen de cadeautjes uitzoeken wat zij het leukst vonden. "Het is hier echt een gekkenhuis geweest de afgelopen week," vertelt Maritta Spierenburg, medewerkster van de Rabo- bankvestiging in Dirksland. "Met name maandag en dinsdag kozen veel kinderen ervoor om de inhoud van hun spaarpot te komen legen. Het is ieder jaar weer een groot feest." Bij Rabobank Middelharnis konden de kin deren naast het uitzoeken van een cadeautje zich laten schminken en konden ze onder tussen genieten van videofilms. Ook bij de vestigingen van Rabobank Flakkee Oost was het weer een groot feest en kwamen vele kinderen af op de uit te delen cadeau tjes.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9