Nieuws Nieuws ui< IPe DierenSfee I Bibliotheek in lierstsfeer Nationaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome opent deuren J2:eg< tl 'i ip-aar... uit de kerken jamilieherichten EIIIUrfflBI-IIIEUWS Cursus Shantala Babymassage De Zilveren Eeuw Voormalig raadhuis van Ooitgensplaat Officiële opening en open huis nieuw Wijiccentrum Middelliarnis Heren 1 Intermezzo zonder moeite ronde verder in bekerwedstrijd SUPER Megabingo Terug in de tijd Leerzame proeven 'fi in Ooitgensplaat Eilanden-Nieuv\#s PAGINA 7 VRUDAG 24 OKTOBER 2003 Op woensdag 5 november 2003 zal het Nationaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome op de luchthaven Lelystad zijn deuren openen voor het publiek. Vorig jaar september werd in Lely- stad begonnen met de bouw van dit unieke themapark en vanaf begin november zal iedereen kunnen genie ten van een bijzonder 'luchtvaart dagje uit'. Het Nationaal Luchtvaart-Themapark Avio drome is uniek in Europa, omdat het geen gewoon luchtvaartmuseum is, maar een echt luchtvaart-themapark dat naast een grote binnenexpositie van maar liefst 6000 m2 onder andere een luchtvaartwinkel, een res taurant, uitgebreide horeca- en congresfaci liteiten en een groot en dynamisch open luchtmuseum omvat. Hier zijn antieke vlieg tuigen en historische luchtvaartgebouwen te zien, zoals een echte verkeerstoren die afkomstig is van Schiphol, een nagebouwde Britse hangaar uit 1944 waarin klassiekers uit de luchtvaart zijn gestald en een exacte replica van het Stationsgebouw van Schip hol uit 1928, waar de bezoekers de roman tiek van de luchtvaan uit de jaren twintig en dertig kunnen proeven. Ook een grote flight- simulator, met ruimte voor 20 'passagiers', is in het buitenmuseum te vinden en voor bezoekers onbeperkt toegankelijk. In december zal in het Luchtvaart-Thema park Aviodrome een sensationeel groot- beeld-filmtheater met spectaculaire lucht- vaartfilms zijn deuren openen. Dit theater heeft het grootste platte filmdoek van Neder land. In de reusachtige binnenexpositie wordt het publiek op een unieke manier teruggebracht in de tijd. Na onder andere kennis gemaakt te hebben met de eerste vliegende wezens uit de prehistorie, komt men aan bij de eerste vliegers uit de geschiedenis. Vanaf daar kan een eeuw luchtvaart gezien en beleefd wor den. Bezoekers maken op een interactieve wijze mee wat er in de luchtvaartgeschiede nis is gebeurd. Ze zullen een vlucht meema ken in de Pelikaan; een historisch Fokker passagiersvliegtuig dat in 1933 bekend werd omdat het -voor die dagen supersnel- de Hollandse Kerstpost naar Nederlands Oost- Indië bracht. Ook zijn de bezoekers getuige van een gesprek dat de Nederlandse vlieg tuigbouwers Anthony Fokker en Frits Kool hoven met elkaar voeren op een vliegtuig tentoonstelling in 1919. Voor leerzame en leuke proeven op het gebied van luchtvaarttechniek, kunnen kin deren zich helemaal uitleven in het vliegla- boratorium. Op een interactieve manier wordt kinderen en volwassenen hier iets bij gebracht over de techniek van het vliegen. In de buitenexpositie bevindt zich een waar kinderparadijs; de Antonov-2, een Russisch passagiersvliegtuig dat bekend werd als de grootste eenmotorige tweedekker uit de geschiedenis. Kinderen kunnen dit toestel van binnen verkennen en zich er eens een echte piloot voelen. Het Nationaal Luchtvaart-Themapark Avio drome aan de Pelikaanweg 50 op de Lucht haven Lelystad zal vanaf 5 november 2003 geopend zijn, dagelijks van 10:00-17:00. In de zomermaanden juli en augustus geldt een verlengde openingstijd, namelijk van 9:00- 18:00. Op nieuwjaarsdag is het themapark gesloten. Meer informatie is te vinden op www.aviodrome.nl of via telefoon: 0320 289840. NED. HERV. KERK Beroepen: te Maasbracht (Protest. Gem., R. Wijkhuizen te Someren/Asten; te Wester- haar-Vriezenveensewijk, T.C. Verhoef te Giessen-Oudkerk; te Zevenbergen, P. de Graaf te Waarde. Aangenomen: naar Amstelveen (Nieuwe Kruiskerkgem.; SOW), R.J. Stomphorst te Weerselo; naar Maasbracht (Protestantse Gemeente), R. Wijkhuizen te Someren/Asten, die bedankte voor Prinsen beek; naar Nieuweroord-Noordscheschut, 3.P. Mellema te Grouw; naar Rockanje, W.H. van Boeijen te Hoogeveen. Bedankt: voor Nijkerk, A. de Lange te Bruchem en Kerkwijk/Delwijnen; voor Nijkerkerveen, C.J.P. van der Bas te Woudenberg; voor Nunspeet (wijk 6), M.C. Batenburg te Zalk en Veecaten; voor Ede (wijkgem. 2), J. het Lam te Wezep. GEREF. KERKEN Aangenomen: naM Schoorl, Groet en Camp (SOW), H.E. Smit te Voorburg. Beroepbaar gesteld door de classis Sneek; S.B. Rienstra, Hopperstraat 4, 8602 AP Sneek. Tel. 0515-423340. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Voorthuizen-Bam- eveld, A.P. Feijen te Hattem-Noord, die bedankte voor Lelystad en voor Hasselt; naar Tiel, U. van der Meer te Almkerk- Werkendam. Heerlijk: even ontspannen bezig zijn met uw baby. Even afstand nemen van de dagelijkse bezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shantala Babymassage. Tijdens deze cursus leert u ritmische mas- sagetechiüeken die u oefent met uw eigen baby. Dit werkt zeer ontspannend, zowel voor het kind als voor de ouder/verzorger. Behalve het masseren, komen er veel onderwerpen aan bod die te maken hebben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de omgang met huilbaby's, de veranderen de thuissituatie en het bevorderen van een optimaal herstel van het lichaam van de vrouw. De startdatum van de cursus, die uit zes delen bestaat, is 4 december en duurt van 9.00 tot 11.00 uur. De cursus wordt gehou den in Stad aan 't Haringvliet. Voor meer informatie over de inhoud; kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur op nummer 0181- 626226. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Oud-Beijerland, J.W. van Peh te Zwijndrecht. Bedankt: voor Oud-Vossemeer i.c.m. Tholen, M.J. Kater te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Meliskerke, M. Karens te Werkendam; te Randburg (Zuid-Afrika), C. Hogchem te Bameveld. De VU Hellevoetsluis organiseert een lezingenserie op 4 woensdagavonden waarbij de 18e eeuw - de Zilveren Eeuw - centraal staat. Docent is de heer Arie v. d. Ban uit Hellevoetsluis. Aanvang 29 oktober. De achttiende eeuw staat in de Nederlandse traditie bekend als de eeuw die na de bloei van de Gouden Eeuw, alleen maar achteruit gang kon brengen. Zeker zijn daarvan symp tomen waar te nemen. De Nederlandse republiek verloor haar voor aanstaande positie op internationaal politiek terrein, zij werd in economische groei over vleugeld door omliggende mercantilistische landen, haar beeldende kunst vertoonde niet meer de frappante trekken van voorheen. Maar onvoldoende is lange tijd gekeken naar tekenen van vooruitgang. De Verlichting drong in de Lage Landen door en kreeg haar eigen trekken, tegenover aristocratische ver starring waren de aanzetten van democrati sche ontwikkelingen waar te nemen, op ker kelijk gebied werd de tolerantie steeds gro ter. In deze lezingen zullen de verschillende aspecten van de toenmalige samenleving worden belicht. Doel is, aan het slot ervan de vraag te kunnen beantwoorden, in welke mate verval en vernieuwing in deze eeuw hebben plaatsgevonden. Opgave bij: Jan Lageweg, tel. (0181) 312387 (na 21.30 uur) of VU infobalie, tel. (0181) 318358 (ma/vrij 13.00 tot 16.00 uur). In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze 'm dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere ontvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Blij verrast, enzerzijds om het ingezonden stuk, jongstleden vrijdag in het Eilanden Nieuws van Gerrit Poortvliet, notabene niet eens een geboren Platenaar, maar wel begaan met het lot van wat eens de trots van Ooitgensplaat was. Boos, verdrietig, ander zijds om wat hier gebeurd is. Ons gemeente bestuur verkocht - of het bureel wordt of bordeel - het mooiste stuk erfgoed uit de wijde omgeving, met als doel: 'weg is weg, dan zijn wij er vanaf. Het is meer dan treurig, dat onze gemeente iets in zo'n bouwvallige staat achterlaat, waar in de jaren 1938 en 1939 met zoveel trots van de gehele bevolking door restaura tie, één van de mooiste raadhuizen uit de wijde omgeving in oude glorie hersteld werd. Gemeentebestuurders, doe wat de heer Poortvbliet zegt: neem de verantwoording en ruim julUe achtergelaten vuiltjes op en zorg dat wat nu een bouwval is of dreigt te worden, weer een gemeenschapshuis zal zijn, dat tot in lengte vanjaren een pronkstuk aan de haven zal zijn. AAD KAMERAAD Molendijk 17 3257 AM Ooitgensplaat fji^^gfi^^^^^^^^ fp ffi sh «r i& i&»><F^f&i&i&ii&<&ii&i&»><ri&«& Ik kijk graag naar het tv-program- ma Dieren op Spreekuur. Momenteel gaat het over het werk van de Engel se Dierenbescherming R.S.P.C.A. in Hongkong. Deze organisatie heeft behalve in Hongkong ook in Enge land klinieken waar eigen dierenart sen werken en waar mensen die het niet kunnen betalen hun huisdier gratis of tegen een kleine vergoeding kunnen laten helpen. STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Ik heb verder geïnfor meerd en het blijkt dat daar zelfs de dieren asiels gratis dierenarts hulp krijgen. Ik zal u maar niet vertellen wat wij ieder jaar aan dieren artskosten en kosten voor medicijnen kwijt zijn, want dat is huizen hoog en dan geldt voor ons nog asieltarief, maar ja wij laten een dier dat ziek is niet inslapen. Dat gebeurt alleen als het dier ongeneeslijk ziek is en dan vinden wij het nog erg. Zo ook Nicky een brui ne boxer van 2 jaar. Het blijkt dat ze een gescheurde knieband heeft en ook nog baar moederontsteking, een vrolijk dier en dan 2 jaar oud, dat laat je toch hel pen. Dus tel maar op 2 operaties en medicijnen en nazorg. Maar gelukkig hebbeh wij onze donateurs en andere mensen die spon taan een gift doen en dan nog de sponsors die ons helpen met de nieuw bouw, zonder deze hulp zouden wij het echt niet redden. Maar we blijven gewoon onze best doen om alle asieldieren aan een nieuw tehuis te helpen en deze week uw aandacht voor een aantal kat ten. Joris, een rode kat van 3 jaar, een buitenkat, die vriendelijk is voor kinderen en soortgenoten. Moortje, een zwarte poes van 6 jaar, ook een buitenkat, lief voor kin deren en honden en katten. Mientje, een cyperse poes van 4 jaar, gevonden. Shaggy, een zwarte poes van 11 maanden, een beetje bang voor kin deren, maar lief voor soortgenoten. Droopy, een cypers-witte poes van 12 jaar, een Heve poes, beetje bang voor kinderen. Zij komt niet graag buiten. Tara, een cypers grijze poes van 3 jaar, vriendelijk maar een beetje op zichzelf. Cherry, een cyperse poes van I jaar, gevonden. Tarzan, een cyperse kat van 2 jaar, bang voor kinderen, maar hef voor soortgenoten en honden, komt graag buiten. Dicky, dik is een cypers-witte kat van 5 jaar, een vondeling maar heel lief. Komt u gewoon eens langs, misschien is de kat van uw dromen er wel bij. Ons adres: Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Onze website: www.dierenstee.nl. ^^^^^ffl ^^^^^S ^^s^sssa s^^^ss^ i^^^^^ss ^s^^^^ ^^s?s^^ sesss^ss Groeten uit Igrootmoeders tijd] (3) - door: Jan Both Onlangs vierde de Technische School te Middelharnis haar 100-jarig bestaan. Er was een druk bezochte reünie en er verscheen een herinne ringsboekje. Ik wil met u teruggaan naar het ontstaan van het technisch onderwijs op Goeree-Overflakkee. Aan de wieg hiervan stond het Nut. In 1784 werd de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (kortweg het Nut) opgericht. In diverse plaatsen in Nederland werden zoge naamde departementen opgericht. Op 22 januari 1810 vond de oprichting van het departement Middelhamis-Sommelsdijk plaats. Eén van de speerpunten van het Nut was verbetering van het onderwijs. In Mid delhamis-Sommelsdijk liet het plaatselijke departement op dit punt al spoedig van zich horen, want reeds op 2 april 1810 werden pogingen in het werk gesteld om het onder wijs te verbeteren. Zo tekenenden de leden, voornamelijk bestaande uit de gegoede bur gers van beide dorpen, in om twintig kinde ren uit Middelharnis en vijftien uit Som- melsdijk gedurende twee uur 's avonds les te laten geven volgens de door het Nut aange nomen leerwijze. De schoolbehoeften voor de kinderen van arme ouders werden uit de departementskas betaald. De school werd op 10 juni 1810 geopend. Doch op 14 septem ber 1818 moest men besluiten de school op te heffen. Op 12 februari 1821 volgde de oprichting van een school waar bouwkundig tekenonderwijs zou worden gegeven. Wel licht wegens teweinig gegadigden kwam dit initiatief niet echt van de grond. Een andere proef was een school waar 's zondags onder wijs werd gegeven. Het behelst hier geen zondagsschool voor godsdienstonderwijs, maar een gewone lagere school. Het voorstel kwam vreemd genoeg van de predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente van Middelhamis. Naar alle waarschijnlijkheid was het een vorm van volwasseneneducatie, want één van de leerlingen was een weduwe! De proef had niet het gewenste resultaat, zodat besloten werd de school aan de gemeente over te dragen. In 1853 startte het departement met succes een cursus in bouwkundig tekenen. Aan ongeveer twintig leerlingen werd van 1 november tot 1 maart les gegeven. De beide gemeenten verleenden ieder een subsidie van 25,-. De onderwijzer kon daardoor een salaris van 50,- ontvangen, waarvoor hij zelf het vuur en licht moest verschaffen. De overige lasten werden bekostigd door het Nut, maar toen in 1862 de gemeente Som- Middelharnis - Arvbachtsschool melsdijk haar subsidie introk, strandde dit toch wel geslaagde initiatief. Aan het eind van de negentiende eeuw klon ken de geluiden om de heroprichting van een teken- c.q. ambachtsschool steeds luider. Het was uiteindelijk Ulbo J. Mijs, burge meester van Middelhamis en tevens voorzit ter van het plaatselijke departement, die met een aantal departementsleden spijkers met koppen wist te slaan. We schrijven 1901Er is sprake van een klein kasoverschot bij het departement en een meer dan gewone dosis wilskracht. Daaren boven is de tijd gunstig, want het ambachts- onderwijs staat rond 1900 in de belangstel ling. Het kost het plaatselijk departement weinig moeite hun hoofdbestuur te overtui gen. Voor een nieuwe school heeft men ver schillende locaties op het oog, maar de keus valt op een stuk bouwgrond aan de rand van Middelhamis; de gemeente Middelhamis betaalt nu eenmaal ook meer subsidie dan buurgemeente Sommelsdijk. Adviezen wor den ingewonnen en men bezoekt een model- school te Tiel. De begroting wijst aan ƒ20.000,- voor gebouwen, ƒ3.000,- voor inrichting van het gebouw enz., en 10.000,- voor de jaarlijkse exploitatie. Er wordt gere kend op ongeveer 60% rijkssubsidie en 20% provinciale subsidie voor de jaarlijkse uitga ven. Rijk en provincie zijn als subsidiegevers van onmisbaar belang. Het hoofdbestuur van het Nut schenkt 2.280,- ineens. Als de plan nen zover gevorderd zijn, wordt op 30 janu ari 1902 besloten een jaarlijkse subsidie van 250,- uit de departementskas te verlenen en 13.000,- onder hypothecair verband a 3,5% uit de Nutsspaarbank voor de oprichting beschikbaar te stellen. Daarenboven stelt het plaatselijke departement 500,- als bijdrage in de stichtingskosten beschikbaar. De toen bekende filantroop P.W. Janssen te Amster dam is goed voor een som van 2.000,-. Met de subsidie van het Rijk en de provincie zou het ook wel goed komen, maar toen kwam er een kink in de kabel. In de Provinciale Staten is kort tevoren een verkiezingsoverwinning door rechts behaald en tegelijk is de Tweede Kamer omgegaan. In de najaarsvergadering van de Staten wordt negatief beslist op het subsidieverzoek en de kans is levensgroot dat men ook naar de rijkssubsidie kan fluiten. Het statenbesluit is niet gericht tegen de school, maar tegen het Nut. In allerijl wordt besloten een afzonderlijke vereniging op te richten. De invloed van het Nut blijft hierin echter groot, want het nieuwe verenigingsbe stuur bestaat uit dezelfde personen als het eerdere comité, alleen worden twee leden toegevoegd. De toegezegde gelden van het Nut blijven gehandhaafd. De nieuwe vereni ging kan wel op zowel provinciale als rijks subsidie rekenen. En zo wordt in rap tempo een school uit de grond gestampt. Op 18 sep tember 1903 - amper twee jaar na de eerste besprekingen - kan de school officieel wor den geopend. De school is later omgedoopt tot Technische School. Duizenden inwoners van Goeree-Overtlakkee en daarbuiten heb ben in het 100-jarig bestaan van de school hier een vak geleerd. Met dank aan de voortvarendheid van de leden van het Nut. Publicatie Streekmuseum Goeree-Overflakkee Vandaag, vrijdag 24 oktober, wordt het nieuwe Wijkcentrum aan de Doetinchemsestraat 'in Middelhar nis officieel geopend door Wethou der G. de Jong. 's Avonds van 18.00- ll.OOuur is er Open Huis voor belangstellenden die een kijkje kun nen nemen in het gebouw. Het Wijkcentrum is gebouwd op de plaats van het bekende Dienstencentrum; behalve het lokaal ouderenwerk hebben in het nieu we multifunctionele centrum ook andere gebruikers onderdak gevonden. De Wijk- groep Middelhamis Zuid en de Peuterspeel zaal Pippeloentje zijn verhuisd vanuit de Kastanjelaan. En ook de directie en admini stratie van de nieuwe welzijnsorganisatie Companen zijn te vinden in het Wijkcen- tmm. Het Wijkcentrum is gebouwd in opdracht van Woongoed Flakkee in samenspraak met In Nieuw Beijerland trad heren 1 aan tegen De Drieslag. Geen moment kwam de over winning in gevaar. Aleen in de derde set werd wat nonchalant gevolleybald. Op tijd trok coach van Zijp aan de bel en werd met 0-3 gewonnen. Setstanden: 15-25, 12-25 en 18-25. Aanstaande zaterdag speelt Intermez zo haar thuiswedstrijden in recreatiecentrum de Staver te Sommelsdijk. De toegang is gratis. Overige bekeruitslagen: MVC-Meisjes A1-3 VOLLEY VOORNE 2000 - Meisjes B..3-0 DVO - Jongens C2-3 Programma 25 oktober a.s.: 12.30 uur Heren 3 - Geervliet 1 Meisjes A - DVO 2 Jongens C - Berkel 1 14.30 uur Heren 2 - Fusion 8 Dames 1 - RVC/Libanon'50 2 Meisjes C2 - Wea/Mevo'SO 1 16.45 uur Heren 1 - RVC/Libanon'50 1 Dames 2 - HoUemare 1 Meisjes B - Sic Pugno 1 Gemeente Middelhamis en Companen. Architectenbureau Bom ontwierp een gebouw met een moderne functionele uit straling. Bouwbedrijf Kanters trad op als hoofdaannemer. Het wijkcentrum past in de kwaliteitsimpuls die de woonomgeving in Middelhamis Zuid deze jaren heeft gekregen. Het thema van vernieuwing en verandering komt temg in het beeldverhaal over "Mid delhamis vroeger en nu" dat door beeldend kunstenaar Jaap Reedijk en Marijn Panne- koek ter gelegenheid van de opening is gemaakt. In het beeldverhaal worden oude en nieuwe beelden van Middelhamis gecombineerd, in dit verhaal uitlopend in de ingebraikname van het Wijkcentram. 's Avonds (gedurende het Open Huis) wordt het beeldverhaal doorlopend vertoond. Ter opluistering is dan ook een muzikant aan wezig. Voor bezoekers van het Open Huis ligt een attentie klaar. Op vrijdag 31 oktober organiseert v.v. OFB te Ooitgensplaat weer een gezellige bingo met vele mooie prijzen,boodschappenman- den,planten,vleesschotels en diverse mooie artikelen. In de superronde is een waardebon te win nen t.w.v.€ 70,= te besteden bij Slagerij Buth. U bent welkom in verenigingsgebouw 't Centrum te Ooitgensplaat. De aanvang is 20.00 uur en het eerste kopje koffie of thee is gratis. is het blad voor uw De dames aan de slag in de bibliotheek in Ouddorp. Maandagavond 20 oktober was het al een klein beetje kerst in de bibliotheek in Ouddorp. 77 dames, in de leeftijd van 8 tot 80 kwamen bij elkaar om een workshop 'kerstkaarten- maken' te volgen. Een avond waarbij aan de hand van de nieuwste technieken ideeën konden worden opgedaan voor het zelf maken van kerst kaarten. Aan het eind van de avond gingen de dames met hun zelfgemaakte werkstukjes, en honderden ideeën voor nog meer kaarten, voldaan terug naar huis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7