Gemeente Goedereede Fractiegewijs ^^Christenunie Eiaa}ndelijk nieuws PvdA EIIAttDEnJlffll De Vliedberg schaft hometrainer aan van opbrengst Lichtjesfietstoer Gemeente Goedereede Ontmoeting met partnerkerken: Workshops Bloemschikken Damver. 'Dirksland' Aangepaste kerkdienst De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Algemene Beschouwingen Uitgifte van bouwkavels SQP-Nieuwsbrief (Wat bezielt de ander?) Uitslagen van 20 oktober De ivjeevjekelljkse rubriek waarin beurtelings de eiiandelljke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. De Kreek Vaststelling bestemmingsplan Lan delijk Qebied Ie herziening WfK\NEGEHReclameborden-Autobelettering-Spandoeken-enz... Verenigd Gemeerrte Belang De gemeentebegroting 2004 Ongunstigere financiële positie Somber beeld Heroverweging van beleid Fractie info Begroting 2004 Jaarvergadering Extra raadsvergadering Discotheek De Kreek PAGINA 4 VRUDAG 24 OKTOBER 2003 Elk jaar rondom de behandeling van de gemeentebegroting is het een hele klus voor de diverse fracties om een reactie te geven op het voornemen van het college. Voor het eerst in de geschiedenis van de gemeente Goedereede werd een begroting op hoofdlijnen aangebo den aan de raad. In deze programmabegroting v/ordt. op hoofdlijnen, op diverse onderdelen van beleid ingegaan. De begroting is dan ook voor het eerst in zogenaamde programma's onderverdeeld. Zo is in de begroting te zien hoeveel geld de raad wil uitgeven aan openbare orde en veiligheid of de infrastructurele wer ken. Het college werkt daarnaast met een colle gebegroting wat een uitwerking is van de pro grammabegroting. De begroting is dus dualis tisch gepresenteerd. Dit is voor de SGP-fractie reden geweest om de visie van de SGP weer te geven in de Algemene beschouwingen. In het verleden waren die vragenderwijs opgesteld. De SGP heeft nu een 'kaderstellende' beschou wing gegeven. In de begrotingsraad van november wordt hierover verder gesproken. Betrouwbaarheid, geloofwaardigheid en her kenbaarheid zijn voor de SGP de sleutelwoor den van de algemene beschouwingen. Inlei dend zegt de fractie het volgende hierover: 'De overheid is door God ingesteld om alles in deze maatschappij in goede banen te leiden. Treffend wordt dat in de Bijbel (Gods Woord) weergegeven wanneer de oorsprong van de overheid beschreven wordt: de overheid is er 'u ten goede'. Om zijn taken uit te kunnen voe ren, moet het gemeentebestuur met voldoende middelen uitgerust worden. Voor zijn functio neren is het van belang dat het betrouwbaar, geloofwaardig en herkenbaar is. Er rust op het gemeentebestuur een belangrijke verantwoor delijkheid. Het mag van zijn inwoners eisen zich aan de regels te houden die zijn vastge steld en moet daarbij zelf het goede voorbeeld geven. Het moet ook consequent zijn, zonder daarbij star rechtlijnig te worden Betrouwbaarheid, geloofwaardigheid en her kenbaarheid moeten leiden tot grotere betrok kenheid van de inwoners bij haar bestuur'. Wilt u de algemene beschouwingen van de SGP verder lezen, kijk dan snel op onze websi te, onder het hoofdstuk: fractie. Bij de gemeente wordt voor de uit te geven bouwkavels een lijst bijgehouden, waarop bur gers kunnen inschrijven. Zo is er de mogelijk heid om in te schrijven voor een rijtjeshuis, een twee-onder-een kap woning of een vrije sector woning. Daarnaast biedt de gemeente de mogelijkheid om in te schrijven voor de drie kernen. In theorie kan er dus ingeschreven worden op 9 lijsten. De SGP-fractie heeft eer der in 2002 aandacht gevraagd voor de proble matiek van deze lijsten. Van verschillende kan ten werd vernomen dat deze lijsten ondoor zichtig waren. Het was door de vele manieren van inschrijven niet duidelijk wat nu eigenlijk de actuele woonbehoefte is, In de, door de SGP-Jongeren, belegde bijeenkomst van 6 oktober j,l, v/erd nog maar eens duidelijk, dat de situatie nog niet echt was verbeterd. Bur gers gaven op die avond aan dat er nogal onduidelijkheid was, op welke plaats je nu pre cies op de lijst zou staan. De SGP-fractie heeft dit op dinsdag 7 oktober middels een extra agendapunt aan de orde gesteld in de commis sievergadering Crondgebiedzaken, Op voorstel van de SGP is commissiebreed de opdracht aan het college gegeven om de lijsten, zo als die nu bekend zijn op het gemeentehuis te wijzi gen. Mensen die bijvoorbeeld elders wonen, moeten v/orden aangeschreven of ze nog wel in aanmerking willen komen voor een woning in Goedereede, Daarnaast vroeg de SGP-er of er een duidelijke systematiek ontwikkeld kon wor den, zodat het systeem voor de burgers (en raad) zichtbaar wordt gemaakt. Wanneer ga je bijvoorbeeld wel. of wanneer ga je niet van de lijst af. Als derde werd aangegeven dat de bur gers die ingeschreven hadden eens per jaar worden gei'nformeerd over hun plaats op de lijst. Verder veriangt de SGP, dat jaariijks de actuele woningbehoefte kenbaar wordt gemaakt aan de raad of commissie. Vanuit de commissie werden deze ideeën volledig gesteund. De SGP-fractie zal dit traject blijven volgen. De SGP Goedereede is dit jaar begonnen met het uitgeven van de digitale nieuwsbrief, In deze nieuv/sbrief staat diverse informatie over het reilen en zeilen in de gemeentepolitiek. Wilt ook regelmatig op de hoogte worden gehouden, dan kunt u zich nu gratis abonne ren via: VAVw,sgp-goedereede,nl/nieuwsbrief. Namens de Fractie v.d. SCP: B.L. NOORTHOEK (fractievoorzitter) Website: www.sgp-goedereede.ni e-mail: fractie@sgp-goedereede.nl Welke ga\'en heeft elk en wat kunnen we van elkaar leren'? Kennen we eikaars kerken, tra dities en achtergronden? U kunt als u dat wilt op donderdaga\'ond 30 oktober om 19.45 uur op bezoek hij de Gereformeerde Kerk in Middelhamis. Daar zal een en ander venelt worden over de kerk. haar gemeente en kunt u er achter komen wat Gereformeerden bezielt. Nieuwsgierig geworden'? Dan moet u beslist gaan kijken en luisteren! bent van harte welkom. 'Voor info: mevr. G. Andries Tele foon: 641874 ofn.andries@planet.nl Ook kunt u voor oecumenisch nieuws terecht op de website van de Gereformeerde Kerk: www.gk-middelhamis.nl Bij wijkvereniging 'De Zwaluw' starten we weer met 4 workshops bloemschikken. De data zijn: 4 en 18 november en 2 en 16 december. U kunt zich hiervoor opgeven tot 1 no\'em- berbij E. Breure, tel. 483781 of bij A. Kna- pe, tel. 485945. Alle avonden beginnen om 20.00 uur. Wilt u hieraan deelnemen, geef u dan snel op, want vol vol. Afdeling 1: W. Knöps- Jac. Wolfert0-3 M. van 't Geloof - Joh. Wolfert3 - O Afdeling 2: C. V. d. Kroon - M. Poortvüet3 - O J. Knöps - W. Stolk3 - O J. v, d. Groef-A. Los1 - 1 Op zondag 2 november is er weer een inter kerkelijke dienst voor 'anders begaafdenin de Gereformeerde kerk te Middelhamis waarin hoopt voor te gaan ds. L. J. Lingen. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwezigheid wordt op prijs gesteld. De heer Van Beek idirecteur Zorgcenrrum de Vliedberg) dankt de heer Klapwijk Idirecteiir Oiid- dorp aan Zee). Het is al weer enige tijd geleden dat de Lichtjesfietstoer voor de derde keer werd gehouden. Op vrijdag 15 augustus van dit jaar reden ongeveer 1250 fietsers langs de prachtig verlichtte tuinen m Ouddorp. Opnieuw was dit een overweldigend succes dat in 2004 zeker opnieuw door "VVV Ouddorp aan Zee zal worden georganiseerd. Ook dit jaar werd Zorgcentrum de Vliedberg als goed doel aan de Lichtjesfietstoer gekoppeld. In totaal bracht de Lichtjesfietstoer het mooie bedrag op van 1.000,-. Hiervoor werd door de Vliedberg een prachtige hometrainer aangeschaft. STELLENDAM - De brandweer van Stellendam heeft woensdagavond door een snelle inzet kunnen voorkomen dat een bedrijf aan de Delta Industrieweg in vlammen op ging. Bij het bedrijfVonk Industrial Sen'iceswaar pijpleidingen worden gelast voor de pet rochemie, brak even na half negen brand uit aan een snijbrander De medewerkers waren net vertrokken, toen een van hen bemerk te dat hij nog iets vergeten was. Bij zijn terugkomst in het gebouw ontdekte hij de brand en sloeg onmiddellijk alann. De eigenaar van het bedrijf adviseerde de man om niets zelf te ondernemen daar er gasflessen aan het apparaat gekoppeld zijn en dit uiteraard gevaarlijke situaties kan opleveren. De brandweer had het vuur snel onder controle, waardoor de brandschade nog beperkt bleef tot het apparaat, hoewel het hele pand wel vol rook kwam te staan. (Tekst en foto Persburo Flakkee) Fractiegewijs Opnieuw is er meer dan gewone belangstelling, vooral in politiek Goedereede, ontstaan voor dis cotheek De Kreek. Oorzaak is de overiast die ont staat door jongeren op de weg naar De Kreek en bushaltes e.d. Laat het duidelijk zijn dat niet alleen de Kreekgangers daarvoor zorgen. Ook bezoekers van andere horecagelegenheden zijn hier debet aan. Maar buiten dat. kunnen we rustig stellen dat De Kreek de grootste publiekstrekker is. Dat wil niet zeggen dat De Kreek zijn zaken niet op orde heeft, het tegendeel is waar. De beveiliging en begeleiding van bezoekers is buitengewoon goed. Maar uiteraard houdt ook de verantwoordelijkheid van De Kreek op een moment op. Ook wij als Christenunie hebben positief op het voorstel van de SGP gereageerd, om een gesprek aan te gaan met de familie Van der Linden, Wij hebben echter als ChristenUnie reeds in de beschouwingen van 13 oktober 2001 een voor stel gedaan deze grote publiekstrekker uit de bebouwde kom te verplaatsen. Helaas is toen de SGP hier niet op in gegaan. Herziening van een bestemmingsplan en de vast stelling daap/an dient om de lOjaar plaats te heb ben. Herziening van een bestemmingsplan bestaat uit het opnemen van ontwikkelingen die hebben plaatsgehad en niet in overeenstemming waren met het bestaande, geldende bestem mingsplan, V/at behoorlijk actueel is, is het opnemen van de wijzigingen ontstaan door het 'Herinrichtingsplan Ouddorp V/est' en de daarbij behorende facilitei ten, o.a, fietspaden, ruiterpaden, waterlopen en het realiseren van natuurontwikkelingen. Vanzelf sprekend zijn hier nogal wat bezwaren en andere zienswijzen op ingediend door particulieren en diverse organisaties. Bezwaren en zienswijzen die er uit springen zijn o.a.: - realisering van een landschapscamping aan de Eendrachtsdijk nr 10, Stellendam; - waterbergingen, die men voornemens is een natuurbestemming te geven: - bezwaren tegen het bestemmen van gronden die nog niet aangekocht zijn, maar toch de bestemming beheers- en reseivaatsgebied krij gen, wat voor de agrarische sector een belem merende factor kan zijn. Maar veruit de meeste bezwaren en zienswijzen zijn ingediend voor het Volgeriand, met name het verhogen van het waterpeil en het verwijderen van een gedeelte van de Vrijheidsweg, Door die verwijdering zal een nieuwe weg achter de wonin gen van de V/est Nieuwlandse weg aangelegd moeten worden, In de bezwaren die geuit zijn, is een zorg uitge sproken die wij als Gemeenteraad zeer ter harte moeten nemen. Maatschappelijk en persoonlijk belang, vereist een zeer zorgvuldige afweging. Met name voor de agrarische sector, die toch al zo veel heeft moeten inleveren, moeten we oppassen dat zij niet weer geslachtofferd wordt voor een overdreven aandacht voor de natuur, C. MOERKERK fractie ChristenUnie Goedereede Telefoon: 0187 682936 Rekiani® Julianaweg84c-3248AN-Melissant Tel.: 0187-487557 Mobiel: 0626-368 886 fll verscheidene jaren verkeert: de landbouwsector in Nederiand in zwaar weer. Voorschriften en beperkingen vanuit de Europese Unie, steeds strengere milieu-eisen en steeds meer veriies van landbouwgronden aan natuurbeheer vormen ern stige bedreigingen voor de economische gezond heid van deze traditionele bedrijfstak. Het CDA heeft zich van oudsher opgeworpen als belangenbehart:iger van de in de verdmkking geraakte boeren. Op lokaal, dat wil zeggen gemeentelijk, niveau zijn er echter weinig concre te mogelijkheden om bij te dragen aan een betere bedrijfsvoering in de landbouwsector. Desondanks is er v/at dit betreft nu een klein suc cesje geboekt in de gemeente Goedereede, In oktober 2001 heeft de gemeenteraadstractie van het CDA voorgesteld om ajimtelijk beleid te ont wikkelen, dat het voor landbouwers mogelijk maakt om hun bedrijfsgebouwen, waarop een iandbouwbestemming njst, ook te benuO:en voor nevenactiviteiten. De gedachte hierachter was, dat met het ontwikkelen van nevenactiviteiten de landbouwers ook neveninkomsten zouden kun nen verwerven. Inkomsten, die voor een aantal van hen misschien net van cruciaal belang zou den kunnen zijn om financieel te overieven. De door het CDA gedane suggestie is destijds door het college overgenomen. Hoewel wij het betreuren dat het college van burgemeester en wethouders er twee jaar over heeft gedaan om het door ons voorgestelde beleid te ontwikkelen, zijn wij verheugd dat er nu voor de gemeente Goede reede een beleidsregel is opgesteld, die het moge lijk maakt voor landbouwbedrijven in het bestem mingsplan landelijk gebied om hun bedrijfsgebou wen voor nevenactiviteiten te ontwikkelen, V/ij als CDA-fractie menen hiermee een belangrij ke bijdrage te hebben geleverd aan de mogelijkhe den voor boeren, om hun bedrijf met ondersteu ning van nevenactiviteiten rendabel uit te blijven voeren. Informatie: CDA-Coedereede Fractievoorzitter: H.T. VAN OOSTENBRUGGE Cladiolenpad 4> 3251 CM Stellendam tel. 0187493223 VUD Eind september is namens het college van Burge meester en wethouders de Gemeentebegroting voor het dienstjaar 2004 aangeboden aan de gemeenteraad. Volgens de nieuwe richtlijnen is deze begroting deze maal voor het eerst uitge voerd als een 'programmabegroting'. De doelstel ling van zon programmabegroting is om een dui delijker en transparanter beeld te geven aan de raad over de manier waarop het college in het komende jaar, en met perspectief op de jaren daarna, invulling wenst te geven aan het te voeren beleid. Door alle fracties uit de gemeenteraad is inmiddels een schriftelijke algemene beschouwing op deze begroting gegeven waarop het college eerst een beantwoording gaat formuleren alvorens deze begroting in de gemeenteraad behandeld gaat worden. Ook onze fractie heeft haar visie op de beleidsvoornemens gegeven en onderstaand treft u een kort:e algemene samenvatting hien/an aan. De begroting is aangeboden met daarin maatrege len in de vorm van aangegeven bezuinigingen, ombuigingen van beleid en voorgestelde verho gingen van belastingtarieven en tarieven voor gemeentelijke diensten. Dit alles om de begroting sluitend te krijgen geconfronteerd zijnde met een gat van 1.300.000.- Euro. Dit maakt eens te meer duidelijk dat de tijden van, zoals het leek. een gunstige financiële positie van onze gemeente achter ons liggen. Daar waar het VCB zich in het verieden altijd op het standpunt heeft gesteld dat een zorgvuldig tegen het licht houden van het te voeren financiële beleid hard nodig is en een dui delijke relatie te leggen tussen de baten en lasten kant en daarop je maatregelen baseren, blijkt nu maar al te zeer noodzaak. Duidelijke bezinning op en tijdig bijsturen van het lopende beleid staan wij dan ook absoluut voor. De geluiden uit Den Haag zoals die op Prinsjes dag naar ons toegekomen zijn, geven ook voor de toekomst nu niet direct een hoopvol beeld voor de gemeenten. De verachtingen voor de econo mie van ons land, een landelijke overheid die steeds meer taken wil decentraliseren en die niet bereid is dit adequaat te compenseren middels de algemene uitkering en de complementenng van het BTV/ compensatiefonds voor de gemeenten in 2006 geeft ook voor de toekomst, naar het zich laat aanzien, een somber beeld voor de financiële positie van onze gemeente. De situatie noopt tot realisme en het is duidelijk dat maatiegelen nodig zijn. Maati-egelen die onplezierig zijn en waar een ieder het over eens zal zijn dat we het liever anders hadden gezien, Aan aanpassing van de taneven en heffingen zal niet helemaal te ontkomen zijn, maar v/ij zijn wel van mening dat een aantal zaken, op beleidster rein en op het gebied van geplande investenngen, nog beter bekeken en wellicht heroverv/ogen moeten worden om effectiever te kunnen bezuini gen en zodoende de lastenverzwaring voor de burger zoveel als mogelijk te beperi<en. Standpunt van onze fractie is echter wel dat een goed inzicht in de kostprijs van de door de gemeente aangebo den diensten en producten een vereiste is, zodat op een verantv/oorde wijze kan worden gestreefd naar een betere kostendekkendheid middels de retributies voor deze diensten en producten. De gehele tekst van onze algemene beschouwin gen kunt u nalezen op onze website en wel op www.vgb-goedereede.nlook zijn wij als fractie altijd bereid om met u van gedachten te wisselen over het gemeentelijk beleid, U bent altijd v/elkom op onze maandelijkse (steun)fractie vergadering, u kunt ons mailen op info@vgb-goedereede,nl of telefonisch contact opnemen met een van onze fractieleden. De fractie VGB; P. FELLER, 0187-493290 M.K. VAN DEN HEUVEL, 0187-492452 Op dit moment buigen in de gemeente Goedereede alle politieke part:ijen zich over de begroting voor het jaar 2004, Een begroting, waar de Partij van de Ariseid hier en daar grote vraagtekens bij heeft gezet. Al vrij snel na de collegevorming hebben wij een financiële ondertDouwing gevraagd van alle collegeplannen. Een nietszeggend antwoord was toen ons deel. Er moet v/orden bezuinigd, dat is een feit. Maar bezuinigen op juist die zaken v/aarmee de zv/ak- keren in onze samenleving worden getroffen, ter wijl ambitieuze, geldverslindende plannen niet worden bijgesteld, daarmee kan de PvdA niet goed uit de voeten. Wij vinden het onbegrijpelijk dat het college voorstelt om juist op het gebied van zorg en v/elzijn zulke bezuinigingen toe te passen. Belastingen worden fors verhoogd. Om er maar een paar te noemen: de begrafenisrechten gaan met 62% omhoog, de hondenbelasting stijgt met meer dan 90% en de woonlasten voor 2004 zul len met 17% toenemen. Wij zijn van mening dat hier sprake is van een a-sociaal beleid. Tenslotte mag de burger van de lokale overheid verwachten dat ook die een pas op de plaats maakt en met voorstellen komt die belastingverhogingen tot een minimum beperken. Wij hebben dan ook in onze algemene beschouwingen een aantal bezuini gingsmaatregelen voorgesteld waardoor flinke besparingen kunnen worden bereikt. Wij gaan er van uit dat ook de overige fracties met v/ijzigings- voorstellen komen, zodat wij gezamenlijk een betere en vooral socialere begroting kunnen vast stellen. Op 11 november aanstaande houden wij onze jaariijkse openbare ledenvergadering en wel in het verenigingsgebouw Oostdam in Goedereede. Vanaf 20.00 uur willen wij graag met zowel leden van de PvdA als niet-leden van gedachten wisse len over de financiële gevolgen van de gemeente lijke begroting 2004 voor u als inwoners van Goe dereede. Op 6 november a.s. vindt, mede op verzoek \'an de ^'dA. een extra raadsvergadenng plaats. Tij dens deze vergadering wordt de gang van zaken in verband met de door de gemeente omstreden vennogensverklaring rond de United Fish Auc tions behandeld. Een vermogensveri<laring is een garantstelling, die van kracht wordt als het venrio- gen van een bepaalde instelling onder een bepaald bedrag komt. Op dit moment is er een verschil van mening tussen de bank en de gemeente Goedereede over de rechtsgeldigheid van deze verklaring. Volgens het amkel in Eilanden Mieuwï van vorige week bestaat er verwamng rond de bouwvergun ningvan discotheek De Kreek. Inderdaad is er voor de omwonenden een onoverzichtelijke kwestie ontstaan. In één jaar tijd worden er drie bouwaanvragen ingediend voor uitbreiding op een verieende bouwvergunning van 1999. Deze lag al die tijd op de plank maar werd pas begin 2003 weer actueel. Nadat omwonenden twee maal bezwaar hebben ingediend, is er nu een der de ronde gestart: met weer een nieuwe aanvtaag. Wordt er eigenlijk wel naar de burgers geluisterd? Daamaast heeft de gemeenteraad het college ver zocht om een onderzoek naar verplaatsing van de discotheek. Hiemiee is nog niet begonnen. De gebeurt:enissen in Volendam en Enschede waren mede veroorzaakt door laksheid bij het ver lenen van vergunningen. Het had ons gemeente bestuur gesierd als zij, met deze rampen in het achterhoofd, begin dit jaar de wenselijkheid van een grote discotheek, ingeklemd in het centajm van Ouddorp, nogmaals hadden bekeken. Niet alleen het woongenot van de bewoners van het Ouddorpse centrum is in het geding, maar ook de veiligheid van onze jeugd. Voor informatie: PvdA Goedereede Tel. 682470-687090

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4