PH^LITIE \\J Verzamelbeurs Einde zomertijd OPEL Nieuws Open avond voor betrokken burgers Vijftigjarige Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' blilct terug op een bewogen geschiedenis 3ü^ify5 0900-8844 DÖRROSTRUÜK ■(•Minn aard Pïische Minder in de problemen bij Kwade Hoek Arie de Haan gaat na 10 jaar trouwe dienst met pensioen! Nieuwe politieke partij actief in Middelharnis; MAKELAARDIJ Vrouwenvereniging "Liefde vindt werk" Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Kees Adriaanse in Flakkeecialiteiten ctir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Kabels weggenomen ■M Taxatie nodiS? W] ERA Bel ons! feU (0187) 47 02 72 of (0187)68 45 45 Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? MAKELAARDIJ i"^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Huur iedere zaterdagmiddag geïncasseerd Woningbouwvereniging wil dicht bij de huurders blijven mmummt mmSSmmtmml* actief in beeld en geluid Vrijdag 24 oktober 2003 76e jaargang nr. 7250 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden' Basiseenheid Goeree-Overfialdiee STELLENDAM - Maandagochtend deed een 38-jarige medewerker van een bedrijf aan de Deltahaven aangifte van diefstal van af het bedrijfsterrein. Onbeicenden hadden in de nacht van zondag op maandag enicele honderden meters laslcabels van het bedrijf weggenomen. De kabeJs lagen op het terrein achter een hek en werden vermoedelijk over het hek getild. Op zaterdag 25 oktober a.s. bent u van harte welkom op de verzamelbeurs, die de Filate listen Vereniging Goeree-Overflakkee we derom organiseert. Gaat uw belangstelling uit naar postzegels, munten, telefoonkaarten of naar oude ansichtkaarten van deze regio of verzamelt u klein speelgoed, zoals auto's of treinen uit uw jeugdjaren? Dan is dit het moment om een bezoek te brengen aan deze beurs. Tevens is er een stand met klein antiek en curiosa, die verzorgd wordt door de heer P. Krijgsman, zeker geen onbekende in deze regio. Deze verzamelbeurs wordt gehouden in het Recreatiecomplex 'De Staver' te Sommels- dijk. De toegang is gratis en de beurs is geo pend vanaf 10.00 tot 16.00 uur. Voor meer .informatie kunt u bellen naar: (0187)483312. Zondagavond 19 oktober, twintig voor negen, werd de bemanning van de Stellen- damse reddingboot gealarmeerd door de kustwachtpost Ouddorp. Bij de Kwade Hoek was het zeiljacht Pilsche Minder in de problemen. Het in Vlaardingen thuis horende scheepje was met 4 personen aan boord onderweg van de Roompot naar Stel- lendam. Door brandstofproblemen ontston den er moeilijkheden met de motor. De bemanning had onvoldoende kennis en ervaring. Er waren onvoldoende navigatie- middelen en veiligheidsmiddelen aan boord. Tengevolge van dat alles waren de problemen bij de Kwade Hoek zo groot geworden dat hulp moest worden ingeroe pen. De locatie is dicht bij de haven van Stellendam en de reddingboot was er dan ook binnen twintig minuten na alarmering. Eén van de opstappers van de reddingboot heeft nog getracht de motor weer aan de gang te krijgen, maar toen dat niet lukte werd de Pilsche Minder naar de buitenha- ven van Stellendam gesleept en daar afge meerd aan de drijvende steiger van Rijks waterstaat bij de schutsluis. 22.10 uur was de Prinses Margriet weer stand-by A.s. zaterdag 25 oktober gaat de wintertijd in. Vergeet u niet de klok een uur terug te zetten? Buys van Vugt Pallets Bv bestaat deze maand 10 jaar. Dit palletbedrijf in Achthuizen is in 1993 opgericht door Adrie Buys en Levien van Vugt. Eén van de medewerkers is Arie de Haan. Al vanaf de eerste dag was Arie in dienst bij Buys van Vugt Pallets BV. Arie woont op Hemesseroord te Middelhamis en wilde heel graag aan de slag. Nell Heiblom, poliver pleegkundige bij Stichting Zuidwester, regelde voor Arie een baan bij Buys van Vugt. Arie ging altijd twee dagen in de week met de bus naar Achthuizen. Een collega haalde hem op bij de bus en bracht hem 's middags weer terug naar de bushalte. Het belemmer de Arie niet ondanks zijn handicap, om veel werk te verzetten. Hij zorgde ervoor dat het hele terrein en de loodsen er spie en span uit zagen. Vol trots keerde hij dan ook altijd huiswaarts. Arie was niet alleen een harde werker, maar zorgde ook voor een vrolijke noot op het terrein. 'We hebben veel met hem gelachen', vertelt eigenaar Levien van Vugt. Arie zat altijd vol met verhalen, grap pen en'grollen. Hij stelt zich voor als Arie de Haan of zoals de fransen zeggen 'Monsieur Le Cocq'. Er was altijd voldoende werk voor Arie en hij deed het in zijn eigen tempo. Nu, na 10 jaar moet Arie er vanwege gezond heidsredenen mee stoppen. Na 10 jaar trou we dienst bij Buys van Vugt Pallets Bv gaat Arie met pensioen. Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Infermcrtie Opel Linkz en vonzelfsprekendal onze occasions inci foto Het Democratisch Platform Neder land (DPN) is 'geland' in Middelhar- nis (Goeree-Overflakkee) en gaat actief een plaatselijke afdeling van de grond trekken als aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen in 2006. De nieuwe partij is geen onbekende, want zij nam ook reeds deel aan de provinciale statenverkiezingen in Zuid-Holland als 'warming up'. Nu staat dus alles in de startblokken voor een lokale opmars in de gemeente Middelharnis, waaronder overigens ook Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet vallen. Coördinator Lucas Hartong: "DPN is een landelijke partij, die nadrukkelijk vanuit de plaatselijke basis wil werken aan een beter Nederland. De opbouw op landelijk niveau verloopt voorspoedig, dus we konden onze aandacht gaan richten op diverse plaatsen in het land waar vernieuwende politiek hard nodig is. In Middelhamis lijkt alles zo z'n gangetje te gaan, maar achter de schermen speelt heel wat waar burgers ontevreden over zijn. Er spelen ook zaken die bewust uit de openbaarheid worden gehouden, want als de burger er serieus lucht van zou krijgen dan zou de overheid wel eens een lastige tijd kunnen krijgen. Die lastige tijd gaan wij ze graag geven, uiteraard namens de belasting betalende burger!" Hartong geeft daarbij direct een aantal voor beelden als de stankoverlast door diverse bedrijven in de omgeving van Middelhamis waar nauwelijks iets aan gedaan wordt, de gebrekkige communicatie van de overheid naar de burger, het schimmige financiële spel rond de dijkdoorbraak richting de West plaat, het al jaren beloofde maar nog steeds niet gerealiseerde culturele centrum, de laks heid rondom de behandeling van overvallen op D'n Diek, het volstrekt negeren van ver langens en wensen van de middenstand, te weinig politie die bovendien slecht bereik baar is, de tekorten op de begroting van het zwembad enzovoort. "Redenen genoeg om van start te gaan, lijkt mij", aldus een vast beraden ogende Hartong. Als eerste openbare aktiviteit wordt op vrij dagavond 31 oktober aanstaande een open avond georganiseerd voor geïnteresseerde burgers in wijkcentrum De Zwaluw aan de Sperwer te Sommelsdijk om te inventarise ren wat er nog meer speelt in Middelhamis en waarover burgers gefrustreerd of boos zijn. Met nadruk worden ook inwoners van Stad, Sommelsdijk en Nieuwe Tonge uitge nodigd. De geconstateerde aandachtspunten worden vervolgens meegenomen in het pro gramma van DPN Middelhamis, waarna een bestuur en kandidaten geselecteerd gaan worden. Mocht u geïnteresseerd zijn dan kunt u zich hiervoor nu reeds opgeven via telefoonnummer 0187 484255 of via e-mail: lucas@democratischplatform.nl. Ook kunt u kijken op de website van de nieuwe partij: www.democratischplatfonn.nl 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs Op D.V. woensdag 29 oktober hoopt de vrouwenvereniging haar jaarlijkse ver- koopdag te houden in Vita Nova. Aanvangstijden zijn 's morgens van 10.00 uur tot 12.00 uur en 's middags van 13.00 tot 17.00 uur. Zoals gebmikelijk is er weeer van alles te koop. kruukplaetjes, oliebollen, panne- koeken, slaatjes. U kunt ook een kopje koffie, thee of limonade gebruiken. De kerstkaarten zijn ook weer binnenge komen en ook gewone kaarten zijn er te koop. We hopen dat we weer op veel belangstel ling mogen rekenen. U komt toch ook? Makelaarskantoor Tamboer beëdigd niakelaar/taxaleur. lid NVM 0187-4765.^5 lUSSANT. OBillTEITSCEWTRUM Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.comielissant.nl Je ziet Kees Adriaanse vaak in Dirksland aan het werk in de plantsoenen. Maar wie is hij? Kees werd 54 jaar geleden geboren in Giessendam. Hij ging werken in de kust- en oeverwerken. Ook verdiende hij zijn brood in de Rijnvaart. Hij verhuisde na enige tijd naar Dirksland en werd aan gesteld als voorman plantsoenendienst bij de gemeente Dirksland. Buiten zijn werk is hij een actief lid van de kerken- raad van de Hervormde Gemeente van Dirksland. Op zaterdag 25 oktober, om 09.00 uur, vertelt Kees Adriaanse zijn levensverhaal in het programma 'Flak keecialiteiten' op Radio Flakkee. De her haling is dinsdag om 18.00 uur. Middelttarnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 M Middelhamis Tel. (0187)482606 Altijd 60 kwaliteitsoccasions met 6 tot 12 maanden BOVAG-garantie. Kijk op www.axxiauto.nl of kom langs! Watertoren 25, Dirksland Tel. 60 35 90 REGISTERACCOUNTANTS Woensdag 22 oktober was voor de Woningbouwvereniging 'Beter Wo nen' in Goedereede een gedenkwaar dige dag. Die dag vijftig jaar geleden werd in het toenmalige gemeentehuis van Stellendam woningbouwvereni ging 'Beter Wonen' Stellendam werd opgericht. In het huidige onderkomen van de Woning bouwvereniging - het voormalige gemeente huis van Goedereede - aan de Markt in Goe dereede, hadden we een gesprek over de afgelopen vijftig jaar met het dagelijks bestuur van de Woningbouwvereniging 'Beter Wonen'. Voorzitter P.A. Braber, secretaris L.C. Kieviet en penningmeester A. Pijl schetsen een beeld over de omstan digheden waaronder de woningbouwvereni ging 'Beter Wonen' het levenslicht zag. Ruim een half jaar na de Watersnoodramp van 1953, bleek er in Stellendam behoefte te zijn aan een woningbouwvereniging. In Stellendam waren voor de watersnoodramp veei krotwoningen. Na de ramp bleek er van een groot deel van deze woningen weinig meer over. Het gevolg hiervan was dat het woningtekort heel hoog bleek te zijn. In die tijd beheerde de gemeente Stellendam, even als de andere gemeenten op de kop van het eiland nog zelf de huurwoningen. De heer A. Brinkman uit Stellendam, kwam door zijn werk bij de Agrarische Bedrijfs- vereijiging, in contact met zijn collega L. v.d. Waal. Deze was bestuurslid van de Woningbouwvereniging in Middelhamis. Brinkman, die voor ARP in de gemeenteraad van Stellendam zat, zag de voordelen van een woningbouwvereniging voor Stellen dam wel in en daarom zette hij alles op alles om ook in Stellendam een woningbouwver eniging van de grond te krijgen. Een belang rijke reden ora een woningbouwvereniging op te richten was om de woningbouw en woningtoewijzing uit de politieke sfeer te halen. Volgens de huidige bestuurders heeft dit ongetwijfeld wel bedenkelijke gezichten opgeleverd van het gemeentebestuur. Toch zette Brinkman door en zo was daar het feit dat op donderdag 22 oktober de oprichtings vergadering, die door zesentwintig belang stellenden werd bijgewoond, van de Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' in Stellendam plaatsvond. Kleinschalig In die beginjaren bleek het werk van de woningbouwvereniging nogal kleinschalig. Van woningbouw door de Woningbouwver eniging was nog geen sprake, want Stellen dam had van de overheid een zogenaamd 'Rampcontingent' toegewezen gekregen en dat moest volgens de voorschriften door de gemeente zelf worden gebouwd. Wel kreeg de Woningbouwvereniging de gebouwde woningen in beheer en dit was het eigenlijke begin van hun werkzaamheden. In de beginjaren van de vereniging stonden de activiteiten op een laag pitje. Er werden geen woningen gebouwd in Stellendam en de gemeente stond niet te trappelen om de door haar beheerde woningen aan de woningbouwvereniging over te dragen. Toch was het in 1956 zover: de gemeente droeg 52 woningen over; het aantal wonin gen waar de Woningbouwvereniging het beheer over voerde was nu op 85 gekomen. Het werk, waar voor de vereniging was opgericht kon beginnen. Het eerste plan, van de Stellendamse Woningbouwvereniging, was het bouwen van acht 'woningwetwonin gen' aan de Kerkhoflaan, met die bouw werd in 1959 aangevangen. De eerste 'incasseerder' of huurophaler, was de heer Tiggelman, korte tijd later opge volgd door B. van Seters en zijn vrouw. In de instmctie voor deze huurophaler was bedon gen dat de huur op zaterdagmiddag moest worden geïnd. Voor dit tijdstip werd geko zen omdat op de zaterdagochtend het 'loon zakje' werd ontvangen. Geld voor de huur was dan meestal 's middags nog wel aanwe zig. Samenvoeging In de gemeenten Goedereede en Ouddorp werden de huurwoningen nog door de gemeente beheerd. Maar de samenvoeging van de drie gemeenten tot één gemeente Goedereede leidde tot een sterke uitbreiding van de werkzaamheden. De 74 woningen in Goedereede en de 165 in Ouddorp kwamen nu ook onder het beheer van de Woning bouwvereniging 'Beter Wonen'. Deze sterke uitbreiding van werkzaamheden vroeg wel een wat professionelere bestuurlijke aanpak. Daarom werd er eind '67 een nieuw bestuur gekozen, wat de zaken voortvarend aanpak te. In die tijd kreeg de Woningbouwvereni ging ook meer werknemers in dienst die het onderhoud van de woningen verzorgden. Een eigen onderkomen had de Woning bouwvereniging nog niet, het adres van de secretaris/peimingmeester was het ook het adres van de vereniging, met als gevolg dat het huis van de administrateur, de heer Kruik, behoorlijk 'uit ging puilen'Later bij lie bouw van het winkelcentrum aan het Oranjeplein, wat ook door 'Beter Wonen' werd gebouwd, werd het kantoor in een deel van dat centrum gevestigd. Het dagelijks bestuur van Woningbouwvereniging 'Beter Wonen voor nel Kantoor aan de Murlit in Goedereede. V.l.n.r.: voorzitter P.A. Braber, secretaris LC. Kieviet en penningmeester A. Pijl. Eind zestiger jaren was de woningnood in de gemeente Goedereede hoog. Volgens de huidige bestuursleden moest alles in het werk worden gezet om van het Rijk toestem ming te krijgen voor de woningbouw. Bra ber schetst de voortvarende werkwijze van de toenmalige burgemeester Smith: "Als hij naar Den Haag ging voor toestemming voor de bouw van een aantal woningen zei deze 'Ik ga er ook nog zestig halen voor Oud dorp'". En dat lukte dan nog ook! In diezelf de tijd ging de snelheid van de nieuwbouw voor 'Beter Wonen' met sprongen omhoog. In het gebied rondom de Brielsestraat in Stellendam, de Nieuwe Oostdijk in Goede reede en de Molentienden in Ouddorp, scho ten de woningen van de Woningbouwver eniging als paddestoelen uit de grond. Donkere wolken De vijftigjarige geschiedenis van 'Beter Wonen' is niet altijd over rozen gegaan. Soms pakten zich zelfs donkere wolken boven de vereniging samen. De toenemende woningbouw maakte het werk van 'Beter Wonen' steeds omvangrijker. Dit had tot gevolg dat er bij de medewerkers en de bestuurders een grote werkdruk ontstond. Mede als gevolg daarvan voelden sommige leden zich tekort gedaan. Er werd zelfs een heus actiecomité opgericht, waarbij de leden meer inspraak vroegen bij het bepalen van het beleid van de Woningbouwvereniging. Volgens de huidige bestuursleden waren dat 'vervelende dagen'. Het bestuur werd er van beschuldigd dat er 'financieel een zooitje van was gemaakt'. Waar overigens totaal geen sprake van was. Ook werden ze nog van andere onverkwikkelijke zaken beschul digd. Dit alles mondde uit in een protestver gadering in 'Oostdam' in 1979, waarbij een deel van het bestuur gedwongen werd op te stappen. De heer Kieviet, de huidige secreta ris werd toen benoemd als bestuurslid bij de Woningbouwvereniging. Naar aanleiding van de hiervoor genoemde moeilijkheden werd er een bewonersraad samengesteld, via dat orgaan konden de con tacten tussen de huurders en de vereniging op een gezonde wijze in stand worden gehouden. Deze bewonersraad is later omgezet naar de Huurdeisvereniging "Goe dereede", waarmee goede contacten bestaan. Enkele jaren eerder heeft het voortbestaan van de Woningbouwvereniging ook al aan e?n zijden draadje gehangen. De verhoudin gen met het college van B. en W. van Goe dereede zijn altijd goed geweest. Maar zo verzekeren de bestuursleden: "er is een periode geweest, dat een college zelfs van mening was dat het beter was dat de Woningbouwvereniging zou verdwijnen want in haar ogen functioneerde de Woning bouwvereniging niet naar behoren. Men vond dat de gemeente het best zelf een gemeentelijk woningbedrijf zou kunnen run nen. Dat college is toen ook daadwerkelijk weer begonnen met het bouwen van wonin gen. Na het verzoek van de vereniging of ze nog een jaar de tijd kregen om hun bestaans recht te bewijzen en het schrijven van veei rapporten door exteme bureaus, werd dit verzoek ingewilligd en kon 'Beter Wonen' weer verder". Einde badhuis Sprekend met de bestuursleden, in het karak teristieke pand aan de Markt in Goedereede, blijken er veel wederwaardigheden van de Vereniging uit de geschiedenis naar boven te komen. Het bestuur wU begin volgend jaar wat meer aandacht besteden aan het jubi leum. Er wordt ook druk gewerkt aan een jubileumboek, waarin de geschiedenis van de Woningbouwvereniging ongetwijfeld de revue zal passeren. Wellicht zal er ook in vermeld worden dat de aanleg van warmwa ter douches en de verhuur van geisers in Stellendam er toe heeft geleid dat het Bad huis de deuren kon sluiten. Ook de aanslui ting op het aardgasnet bleek heel wat voeten in de aarde te hebben gehad. Ook het vele werk wat de allround onderhoudsmensen van de Vereniging hebben verricht zal zeker niet onbelicht blijven. Het blijkt dat dit onderhoudswerk tegenwoordig voorname lijk wordt uitbesteed. Elders in de regio zijn enkele Woningbouw verenigingen een fusie aangegaan. Voor 'Beter Wonen' lijkt dit niet de voorkeur te hebben. Wel willen ze samenwerken met andere verenigingen. Zo is er met de woningbouwvereniging van Dirksland een samenwerkingsovereenkomst en met de andere verenigingen uit de regio is een fede ratie gevormd, waar door samenwerking verschillende dingen tot stand zijn gekomen, zoals een huurbeleidsplan en een klachten commissie. De huidige bestuurders vrezen ervoor dat een fusie met andere verenigin gen er toe zal leiden dat de organisatie steeds verder van de huurders en leden komt af te staan. En dat willende ten allen tijde voor komen. Een punt waar de Vereniging succes mee heeft geboekt, zijn hun zogenaamde bouw- stroomactiviteiten. Er werden in één project, door de Woningbouwvereniging zowel huurwoningen als koopwoningen gebouwd. Deze werkwijze heeft een groot kostenbe sparend voordeel, waar zowel de kopers, als de huurders garen bij spinnen. Er kunnen veel goedkopere materialen en diensten wor den ingekocht en de kosten kunnen over een groter aantal woningen worden verdeeld. Deze werkwijze heeft in het verleden veel succes gehad. Momenteel, bij de wat inge zakte huizenmarkt en het kleine wooncon- tingent, is dit niet mogelijk. Speerpunten Volgens de bestuursleden heeft de Woning bouwvereniging voor de toekomst drie speerpunten, zo is daar ten eerste de bouw van de Woonzorgcomplexen, deze Wozo- co's zijn volgens de leden dringend gewenst. Toch blijkt het met de planvorming niet mee te zitten, en dat zit de bestuursleden niet lek ker: "wozoco's zijn meer dan nodig om in de steeds groeiende vraag naar zorg te kunnen voorzien. Men vreest nu dat de bouw van wozoco's teveel een politiek item gaat wor den. De locatie aan de Molenweg in Oud dorp, bleek voor ons veel te duur. Met de plannen rondom de rotonde bij de Vliedberg, vlot het ook niet erg", aldus de bestuursle den. Zij zien met lede ogen aan dat er al inwoners van de gemeente, die behoefte hebben aan een dergelijke zorgwoning, moeten verhuizen naar een plaats elders op het eiland. Zij hopen op meer medewerking van de politiek om te komen tot de bouw van dergelijke complexen. Verder zou de Woningbouwvereniging graag meer wonin gen voor alleenstaanden bouwen, want hier blijkt ook in de gemeente Goedereede een grote behoefte te zijn. Het derde speerpunt waar de vijftigjarige in de toekomst voor hoopt te gaan is de herstructurering van de wat oudere woningen, deze opknapbeurt is volgens de bestuurders hoognodig. Zoals gezegd zijn er in de afgelopen vijftig jaar wel eens periodes geweest waarin men zich afvroeg of Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' nog wel bestaansrecht heeft. Uit de vele activiteiten, die in het gesprek met het bestuur naar voren komen, blijkt dat dit recht zéker aanwezig is. OfelBI II k OllDDOBr-WMtflreai3SM.|0ll7}6l1tnfn 613734

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1