'Denk en Zet' Geslaagde Kinderboekenweek in Gemeenschapsbibliotheek U zoekt iets speciaals voor uw drukwerk? a a ^ensUttc: Woord Daad a Requiem Mozart ter nagedachtenis slachtoffers watersnoodramp 1953 EIUUNDBI-llieUWS Gebr. de Waai Hftilclcerij QHoif^tT 8 j J j 9 j Q ^ktoUt Uitslagen Damclub ^l^st: ^eknïfjt Zwemclub de Stelle tweede bij Jeugdmara- thon in Klundert Oud papier Herkingen Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee 'Geef aan diabetes' geef om jezelf' yfüï if^mvc pti2.2Let^^n&/ 1 l 3 j Q k lo Q 7 Q iVliddelhariiis Sommelsdijk Uitslagen 20 oktboer, 6e ronde. D.V. 30 oktober hoopt Nathalie Bijnagte, Molenstraat 17, 4694 BG Scherpenisse te veijaren. Hier haar adres dus om eventueel een kaartje te sturen. Als God ons gezondheid en leven geeft verschijnen we volgende keer met iets wat natuurlijk in het teken van Hervormingsdag staat Tot dan! Herdenking Requim Uitvoerenden PAGINA 11 VRIJDAG 24 OKTOBER 2003 Ruim 200 kinderen van groep 8 van 7 verschillende basisscholen uit de gemeente Middeihamis hebben een lezing bijgewoond van de jeugdboekenschrijver Hans Mijnders. Mijnders vertelde over zijn werk als directeur van een basisscholen, over zijn kritische kinderen, over zijn vakanties in Ouddorp en natuurlijk over zijn boeken. Onder werpen haalt hij vaak uit de krant maar Mijnders heeft ook eens een avond meegelopen met het Leger des Heils om zo met daklozen in contact te komen. In 'De kracht van groep acht' beschrijft hij gebeur tenissen die hij heeft meegemaakt toen hij met zijn eigen groep 8 op schoolkamp was. De kinderen hingen aan de lippen van deze sympathieke schrijver en vroegen na afloop enthousiast om handtekeningen in hun meege brachte boeken of in de ter plaatse gekochte exemplaren. Ook de workshop 'Diep in het donkere bos' onder leiding van Mirian Zimmerman was een groot succes. Dit jaar waren we in het bos, daar kwamen we allerlei dieren, mensen en fantasiefiguren tegen. Tijdens de workshop tekenden en schilderden de kinderen een fabeldier. Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algemeen@gebr-dewaal,com groot en geweldig van vorm en kleur. Er waren allerlei materialen zoals ecoline, oheverf, goudverf en zeezout aanwezig om het liefste en prachtigste fabeldier te kunnen maken. Bosbroodjes en bosdrankjes zorgden voor de inwendige mens. De kleurige kunstwerken waren tijdens de Kinderboekenweek te bewon deren in de bibliotheek en ook is een impressie te zien op www.bibliotheekmiddelhamis.nl. Prijsvraag De gehele Kinderboekenweek lagen er veel boeken uitgestald waar bossen in voor komen, zoals boeken over de Boze heks, Robin Hood, Roodkapje en Harry Potter. Prachtige informatieve boeken over het bos waren verzameld om te bekijken en een prijs vraag op te lossen. Uit alle goede inzendingen is een winnaar getrokkeiï: Nicole van Rooij heeft een gesigneerd boek van Hans Mijnders gewonnen. Gefeliciteerd Nicole! Puzzelreglement Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voomen van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bonvan 10,-. Pak maar je potlood en je stuf. Ookdit maal kunje er weer even tegenaan. Veel succes uiter aard. Vroeger stonden er in o.a. de provincie Drenthe heel wat ja-knikkers om olie te zoeken in de grond. Steeds maakte het mechaniek een knikkende beweging. Nu zijn er uiteraard heel ande re systemen. Vandaag gaan we met zo'n ouderwetse ja-knikker in ons raadsel aan de slag. Vul de antwoorden maar in de hokjes. Als het ja betreft staat het er al in. Natuurlijk is het niet altijd prijs, vandaar dat je op de klank af ook wel eens een ontkenning tegenkomt. Lever de 10 gevonden namen in. 1Broer van Ezau. 2. Mozes klom op deze berg aan het eind van zijn leven. (Deut. 34:1) 3. Richter die dertig zonen had. (Rich. 10:3 en 4) 4. Hoofdman over 100 in Cesaréa. (Hand. 10:1) 5. Koning van Babel. 6. Grote profeet. 7. Valse profeet die Jereinia dwars zat. (Jer. 28) 8. Van deze overste van de synagoge werd het dochtertje uit de dood opgewekt. (Luk. 8) 9. Deze mensen woonden in Ofel tot tegenover de waterpoort. (Neh. 3:26) 10. Het huis van deze man werd aangevallen. (Hand. 17:5) Ellen van Rossum (Den Bommel) komt met 5 namen. Van die namen moet je een beroep maken. De eerste letter staat dikge- drukt en met een hoofdletter! Tussen haakjes staat erachter wat er gemaakt zou kunnen zijn door de man of vrouw met het betreffen de beroep. Deze laatste toevoeging is van M.KIink - C.Spee1-1 H.H.Verolme - A.v.d.Veer 1-1 A.Verolme - J.Jordaan 3-0 D.A.Doomhein - H.Bijdevate .0 - 3 B.du Pree - C.Polder0-3 W.Vroegindeweij - R.Jcobs 3-0 J.A.Nipius - M.Prins0-3 De strijd voor de eerste 7 plaatsen is hevig. Het verschil tussen de Ie plaats en de 14e plaats is maar 4 punten, en dat met nog 4 inhaalwedstrijden en nog 1 ronde te spe len. Na deze competitie ronde van 7 wed strijden met Zwitsers systeem, komen de eerste 7 in het Ie team, de nummers 8 tot en met 14 in het 2e team, de overgebleven 6 spelen dan in het 3e team. Spee die vorig seizoen zwak speelde, doet het nu weer een stuk beter, dat ondervond Klink die op dit moment een van de sterkste spelers is van Denk en Zet. Spee maakte het Klink behoorlijk lastig, maar geen van de beide spelers wist enig voordeel te halen, zodat deze partij in remise eindigde. H.H. Verol me maakte het A. v.d.Veer erg lastig, het was lang een geüjk opgaande partij, maar in het eindspel kreeg v.d.Veer een licht voordeel, maar na een slagcombinatie van 4 om 2 wist Verolme een doorbraak te for ceren. Waarna ook deze partij in remise eindigde. A.Verolme speelde tegen Jordaan een goe de partij, nadat Verolme in het middenspel een stuk winst behaalde, gaf hij Jordaan geen kans meer, waarna Verolme de partij bekwaam afwikkelde naar winst. Doorn- hein was een maatje te klein voor Bijdeva- te, ondanks dat Doomhein lang goed tegenstand bood, moest hij toch de winst laten aan Bijdevate. Ook B.du Pree moest ervaren als speler uit het 3e tegen Polder uit het Ie dat daar moeilijk eer tegen te halen valt, afgezien van een leerzame par tij moest Du Pree de winst laten aan Pol der. Jacobs die dit seizoen sterk gestart was, maar nu een mindere periode door maakt, had het ook nu moeilijk tegen Vroegindeweij, en moest met verlies genoegen nemen. Nipius en Prins maakten er een leuke partij van, in het verloop van de partij werd Prins sterker, en wist met de winst naar huis te gaan. oom Ko om te helpen. Ik weet uit eigen erva ring hoe lastig zulke opgaven kunnen zijn. 1. i. t. doospeleL. (duidelijke klanken) 2. d.i. getoerol. (kraan) 3. e.V.p. regelgeinduk. (een verband) 4. a. Meslater. (een muiu') 5. 5. P. parke. (een net hoofd) Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) Jullie oude auto was te klein. Nu is er een nieuwe, dat is fijn. Met een Mitsubitshi Space Wagon 2.4 heb je vast heel veel plezier. Tijdens de hittegolfduiken in de Ouddorpse zee. Elsemarije ging ook lekker mee. Elke vuurtoren laat haar aan opa denken, leuk om daar aandacht aan te schenken. Bedankt voor je brief. Schrijven is me steeds weer lief. In dit onderdeel van jeugdrubriek laten we af en toe een mooi knipsel zien. Hier kunnen we Henri Martin met zijn koningstijger uit ca 1840 bewonderen. Wie was deze meneer denk je misschien. Henri Martin was een van de oprichters van de Die rentuin Blijdorp in Rotterdam. Verder was hij de eerste directeur ervan in 1858. Geld wilde de man er niet voor. Hij deed het uit liefde. Nou moet ik eerlijk zeggen dat hij dat geld ook niet nodig had. Jarenlang had hij goed ver diend als dompteur van wil de dieren. Aan heel wat Europese hoven had hij zijn kunsten laten zien. Meestal dresseerde men in die tijd de dieren met behulp van gloeien de stangen. Heel wreed dus. Maar Martin deed het anders. Hij probeerde zijn over wicht en liefde aan het dier te laten voe len. En dat lukte wonderwel. Zijn vrouw knipte dit figuur en wist zo heel treffend de liefde van het dier tot zijn meester weer te geven. Het Opera- en Oratoriumkoor Zuid- West-Nederland zal op zaterdag 8 november aanstaande in de Rooms Katholieke Kerk te Oude Tonge ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de watersnoodramp 1953 het Requiem van Wolfgang Amadeus Mozart uitvoeren. Voorafgaand aan dit Requiem zullen enkele Vespers en orgelwerken worden uitgevoerd, eveneens van Mozart. Het orgelwerk, fantasie in f-moU (KV608), zal door Bas de Vroome worden gespeeld. Op verschillende manieren werd in 2003 al vorm gegeven aan het herdenken van diege nen die 50 jaar geleden op dramatische wij ze het leven heten tijdens de water snoodramp, die grote delen van Zuidwest Nederland teisterde. Bijna vijfhonderd bewoners van Goeree-Overflakkee vonden de dood - driehonderd alleen al in het dorp Oude Tonge. Een tastbiire en droevige herin nering hieraan is het massagraf aldaar, dat tijdens de nationale herdenking door H.M. koningin Beatrix werd bezocht. Ook de R.K. Kerk, waar nu het Requiem van Mozart zal worden uitgevoerd, werd zwaar getroffen door het verwoestende water in de nacht van 31 januari op 1 februari. In deze kerk staan de namen van de omgekomen slachtoffers op een gedenkplaat vermeld. Veel is er al over deze onvoorstelbaar ingrij pende gebeurtenis gesproken, geschreven en herdacht. Op respectievelijk 1 en 3 februari werd in Oude Tonge en Stellendam de indrukwekkende herdenkingscantate, die gecomponeerd en gedirigeerd werd door Arie J. Keijzer, door de kring van Christelij ke zangverenigingen uitgevoerd. Het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West Nederland voelde, toen het een aanvang maakte met de studie van het Requiem van Mozart, de behoefte dit werk uit te voeren ter nagedach tenis aan hen die het leven lieten op 1 febru ari 1953. Dit Requiem is wei het beroemdste religieu ze werk van Mozart (1756-1791). Hij com poneerde het eind 1791 en het bleef bij zijn dood onvoltooid achter. Op zijn sterfbed hield hij zich nog bezig met het doornemen van de muziek en hij besprak de vohooiing ervan met zijn leerling Franz Xaver Süs- smayr, die dit uiteindelijk ook voltooid heeft, hoewel tot op de dag van vandaag men het niet eens is over de precieze bijdrage van Süssmayr. Ook al hebben meerdere beroem de componisten een Requiem gecompo neerd, wordt dit Requiem van Mozart alge meen geroemd als het mooiste. Als solisten voor de uitvoering in Oude Ton ge zijn de sopraan Marriët Kaasschieter, de alt Renate Algera, de tenor Sebastian Brou wer en de bas Ronald Dijkstra gecontrac teerd. Het Kamerorkest 'Continuo" en orga nist Bas de Vroome zullen onder leiding van dirigent Bas van Houte - de dirigent van het Opera- en Oratoriumkoor - het koor en de solisten begeleiden. Bas de Vroome is de vaste organist van de Oude en de Nieuwe Kerk in Delft. Na zijn conservatoriumopleiding heeft hij verschei dene eerste en tweede prijzen gewonnen bij diverse orgelconcoursen in binnen- en bui tenland. Hij is tevens verbonden als docent aan het Rotterdams Conservatorium. Mariët Kaasschieter studeerde zang aan het Rotterdams Conservatorium en zingt sedert 1988 op freelance basis in het Nederlands Kamerkoor. Renate Algera ontving haar opleiding solozang aan het Conservatorium van Maastricht en studeerde verder aan het Conservatorium van Antwerpen. Ze werkte in Brussel enkele jaren aan de Nationale Opera en zong solo in diverse producties. Naast optredens in concerten geeft zij zang les aan de muziekschool te Gouda. Sebastian Brouwer begon zijn studie aan het Conser vatorium van Enschede en sloot zijn studie af aan het Sweelinck-conservatorium in Amsterdam en de Opera-academie aldaar. Sebastian Brouwer heeft in verscheidene producties hoofdrollen vertolkt. Ronald Dijkstra is begonnen met de studie kerkmu ziek in Utrecht (orgel, koordirectie, piano en zang) en is later in Den Haag bij Jos Burck- sen afgestudeerd. Hij werkt mee aan diverse concerten is zangdocent in Den Haag en Amsterdam. De aanvang van het concert is 20.00 uur, de kerk is open vanaf 19.30 uur. Kaarten kosten 12,50 en zijn verkrijgbaar bij Ina Krijger, Ringstraat 25, Sommelsdijk (0187-485024), bij Gerrit Sligman, Enkele Ring 65-67, Som melsdijk (0187-487829), bij Jan Zuurmond, Steenkreek 27, Ouddorp (0187-681883), bij de koorleden of, voor zover voorradig, 's avonds aan de kerk. Op zaterdag 18 oktober heeft een ploeg van ZC de Stelle meegedaan aan de 19e jeugdmarathon in de Niervaert te Klundert. De ploeg bestond uit: Don Schavemaker, Wendy Kriek, Suzanne Hessel, Marco Akershoek, Pieter Hoekman, Cynthia Nag- tegaal, Anita van Soest, en de jongste van het stel, Willem Jan Hoekman. De marathon begon om 17.00 uur en was om 22.00 uur afgelopen. Tijdens deze uren moest er altijd een zwemmer van de ploeg in het water lig gen, wat dus een behoorlijke opgave was. Ze waren allemaal best zenuwachtig maar gin gen vol goede moed van start. We hadden tweetallen gemaakt en eUc tweetal zwom dan zo een kwartier lang om de beurt 50 meter en dat ging heel goed. Het eerste uur zwommen we 72 banen en lagen op de tweede plaats. Duo 1 lag eerste met 5 banen voorsprong en Duo 2 lag derde met maar 1 baan achter stand. Het zou dus heel spannend worden. Er is de hele avond gelijkmatig gezwommen, alleen het derde uur werden trad er vermoeidheid op en zakte het aantal banen naar 70. Nog steeds lag De Stelle tweede, maar wel met de hete adem van Duo 2 in de nek nog steeds was het verschil maar 1 baan. Duo 1 was ver der uitgelopen en niet meer in te halen. Die tweede plaats wilde de Stellendamraers ech ter wel vast houden en er werd besloten om Don en Wendy in het laatste uur extra gas te laten geven en dan maar hopen op de tweede plaats. Wat zat iedereen in spanning of het net wel of toch net niet zou lukken. Om 22.00 uur toen het eindschot klonk, was iedereen behoorlijk moe. Nu was het wach ten op de uitslag. Ze begonnen natuurlijk bij nummer "laatst", dus je voelde de spanning stijgen en toen bekend werd dat Duo 2 derde was geworden ging er een luid gejuich op: De Stelle had het dan toch gehaald en wel met een totaal van 18 kilometer en 200 meter oftewel 364 banen. Dat betekent dat er het laatste uur hard gezwommen is en wel met een banentotaal van 78. Een hele prestatie voor de jonge ploeg, want de jongste is nog maar 8 jaar! Volgend jaar zullen ze zeer zeker weer van de partij zijn. Op zaterdagmorgen 25 oktober a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Her vormde Gemeente van Herkingen. Het op halen begint om 9 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stop pen? De vorige keer werd er 3230 kg gehaald. Bij voorbaat dank voor uw mede werking! 1^ Van 27 oktober tot en met 1 november is de 22ste landelijke collecte van het Diabetes Fonds. Dankzij wetenschappelijk onderzoek zijn betere medicijnen ontwikkeld, is de behandeling van mensen met diabetes en de kwaliteit van leven verbeterd. Veel weten schappelijk onderzoek rondom diabetes in Nederland wordt betaald door het Diabetes Fonds. De definitieve oplossing voor diabe tes is nog niet gevonden. Meer wetenschap pelijk onderzoek moet daar verandering in brengen. Uw gift draagt daar aan bij. Van daar onze oproep; geef aan de collectant. Geef aan diabetes, geef om jezelf Er komen jaarlijks veel mensen met diabetes bij, 65.000. Dat is veel meer dan we dachten. Een andere ontwikkeling is dat diabetes aan het 'verjongen' is. Met de leeftijd neemt de kans op type 2 diabetes (ouderdomsdiabetes) toe, maar diabetes lijkt inmiddels al 'ge woon' te worden bij mensen van 30-40 jaar. Het komt zelfs al voor bij tieners en twinti gers. Iedereen kan diabetes krijgen. Ondanks medicijnen kan diabetes leiden tot problemen met hart- en bloedvaten, ogen en nieren. Het Diabetes Fonds wil verder onderzoek doen naar de oorzaken van de groei van mensen met diabetes en daardoor te weten komen hoe we dit kunnen tegengaan. We willen meer onderzoek mogelijk maken naar methodes om op alle leeftijden diabetes tij dig op te sporen en te behandelen. Compli caties als gevolg van diabetes moeten be streden kuimen worden. Dit met het uitein delijke doel om diabetes te voorkomen en genezen. Meer onderzoek met uw hulp Het Diabetes Fonds is afhankelijk van giften van particuheren en het bedrijfsleven. Van daar dat we een beroep op u willen doen. Met uw gift maakt u een wereld zonder dia betes op termijn mogelijk. Diabetes groeit nu snel, maar ontwikkelingen om diabetes te stoppen kunnen ook snel gaan met uw hulp. Meer wetenschappelijk onderzoek brengt oplossingen. Dit is de reden waarom 38.000 collectanten op pad gaan. 'Geef aan diabetes, geef om jezeir. Van 26 oktober tot en met 1 november 2003.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11