Nieuwe reddingboot voor KNRM-reddingstation Stellendam-binnen RMU: Najaarsakkoord betekent 'werk boven inkomensstijging' Uitslagen 'Stal de Poorte' Opbrengst Nationale collecte voor mensen met een verstandelijke handicap Damvereniging 'Dirksland' Uitslagen van 13 oktober 2003 Uitslag onderlinge dressuurwestrijd gehouden op 17 oktober 2003 op manege 'Stal de Poorte' te Dirksland. CAO-agenda Geen korting WW-uitkeringen Atlantic 21 Stellendam KNRM Internet is een medium waar zoveel informatie wordt aangeboden dat je soms door de bomen het bos niet meer ziet. Startpagina's kunnen een handig middel zijn om je op de website te brengen waar je die informatie vindt, die je zoekt. Heel veel gezinnen heb ben www.startpagina.nl als startpagi na. Daar wordt je meteen al gecon fronteerd met 'modellen', 'tvbabes', 'erotracks', etc. De hele viezigheid komt gelijk op je af. Zo'n startpagina op zich is echter reuze handig. Alle links netjes gerubriceerd in een over zichtelijke website. Als je daar qua vormgeving ook nog meerwaarde kan bieden, is een startpagina heel handig. 'refoplaza.nr is het baby-tje wat na enkele brainstormsessies bij Sfa Print werd geboren. Inmiddels is het baby'tje een kleuter gewor den. refoplaza.nl is een knooppunt met links naar duizenden websites, "schone" websites. Dat wil zeggen, websites die qua inhoud gecontroleerd zijn op naakt, porno, racisme, geweld, vloeken, etc. Natuurlijk kunnen we nooit helemaal de garantie geven (als Je verkeerd wilt, kun je ook verkeerd) maar we voorkomen dat inter netgebruikers onnodig in verleiding wordt gebracht. Met zoveel links - inmiddels ruim 22.000, waaraan er dagelijks worden toege voegd - kan het gebeuren dat er toch ver werpelijke informatie gelinkt staat. Als een site na de screening van ons team uit de lucht gaat en de domeinnaam wordt gehost bij een slecht bedrijf kan daar de link naar erotiek insluipen. Dan vragen we onze bezoekers dit te melden via mail. Dezelfde dag nog ver wijderen we die website van refoplaza. Omdat we geen technische systemen leve ren, zoals RDnet indertijd, zijn we heel laag drempelig als startpagina. Er zijn ook geen kosten verbonden aan het gebruik van refop- laza.nl. Onze inkomsten bestaan uit de advertenties die op de website staan. Vergeet niet dat we pas twee maanden echt online zijn. We hebben nu al ruim één miljoen hits (aantal keren dat de site geraadpleegd wordt) per week. En dan is refoplaza.nl 's zondags nog gesloten. Bedrijven profiteren hiervan mee. Een but ton is niet alleen passief reclamemateriaal, maar met één klik zit je op de website van een bedrijf en kun je via een contactformu lier online reageren. Die stap is vee) laag- drempeliger dan bellen of faxen, wat vaak de bedoeling is op een advertentie in de krant. Bovendien is het tarief alleszins vriendelijk. De verkoop van de detaillisten is de afgelo pen maanden gedaald en op internet zijn de verkopen met 30% gestegen! Dat is natuur lijk interessant voor ondernemers. Om verder te gaan over ondernemers: we hebben sinds kort 'business 2 business' ont wikkeld. Een startpagina met reformatori sche bedrijven. OSM (ons soort mensen) kunnen elkaar daar. ontmoeten voor zaken. Wil je echt opvallen, dan kun je daar adver teren. Onze chatbox verkeert nog in een testfase. Het unieke is dat wij hem zelf hebben gepro grammeerd. We maken nu een toepassing die vloeken en vieze woorden weert. Dat maakt de refoplazachatbox uniek. Als je eens op internet gaat en zomaar wat chat- boxen bezoekt, zul je schrikken van de vieze en schunnige taal die je naar je hoofd krijgt. Bij refoplazachatbox zie je straks bloemetjes op de plaats waar in een andere chatbox een vloek zou staan. Verder hebben we ook een datingsysteem: refodating.nl. Het nadeel is dat dit nog wat schrikeffect teweegbrengt in onze doel groep. Voor ons is de insteek niet 'het bevor deren van dating via internet', waar veel mensen bang voor zijn. We benaderen het van de andere kant. Veel van onze jongeren die 'chatten en daten' worden geconfron teerd met allerlei verwerpelijke informatie, tot foto's met close-ups van geslachtsdelen toe. Hiervoor willen we jongeren bewaren en bieden daarom hetzelfde principe als bij voorbeeld een contactadvertentie in het RD, alleen dan online. Toen onze testversie draaide, kregen we tienduizenden hits op refodating, echter de inschrijvingen bleven uit. Daarom werken we nu aan een systeem waarbij je jezelf eerst moet aanmelden voor dat je toegang krijgt. Ontwikkelingen zoals deze, kuimen de bezoekers van refoplaza.nl voorlopig nog meer verwachten. Momenteel wordt er naast de chatbox gewerkt aan 'refo e-cards'. Daar kunnen mensen mooie kaarten online versto ren voor verjaardagen, trouwerijen, beter schap en andere thema's. Refoplaza is eigendom van Sfa Print bv en valt onder de afdeling websites. Wij doen alles op het gebied van communicatie: druk werk, etiketten, vormgeving, reclame, etc. Ook webontwikkeling; refoplaza is dan natuurlijk een mooi visitekaartje. We gebruiken refoplaza.nl dan ook als verkoop argument. Een bedrijf dat een website wil, krijgt bij ons gratis een bepaalde periode van adverteren op refoplaza. Dan krijgt een ondernemer meteen een mooi aantal hits op zijn site. Bovendien staat zo'n bedrijf onmiddellijk goed in de zoekmachines. Het bedrijf Brownline is hiervan een goed voor beeld. Het investeerde duizenden euro's in een goede score in de zoekmachines en kwam in Google (de nummer 1) niet eens voor. Echter, na twee dagen op refoplaza stonden ze op de eerste pagina van Google, refoplaza dus, aanbevolen! Het refoplaza-team De 44e Nationale collecte, die van 22 Sep tember t/m 27 September, gehouden werd, heeft op Goeree Overflakkee het volgende opgebracht: Achthuizen413,09 OudeTonge1577,00 Nieuwe Tonge1204,94 Stad a/h/ Haringvliet994,70 Sommelsdijk793,33 Middelhamis1835,36 Dirksland1603,31 Melissant861,37 Herkingen495,18 Goedereede603,44 Ouddorp2534,98 Stellendam1120,75 Totaal 14037,45 In Den Bommel en Ooltgensplaat kon dit jaar helaas niet gecollecteerd worden bij gebrek aan een plaatselijke organisator. Mocht u daarom en voor wat voor andere reden dan ook de collecte gemist hebben, dan kunt u uw gift alsnog overmaken op Giro 11 22 22 2, ten name van de stichting NCVG te Utrecht. Alle geefsters, gevers alsmede aUe collec tanten en plaatselijke organisatoren, namens al uw verstandelijk gehandicapte medemen sen heel en heel veel dank voor dit prachtige resultaat! Afdeling 1: M. van 't Geloof - Jac. WolfertO - 3 Joh. Wolfert - W. Knöps1 - 1 H. Keuvelaar-D. Wolfert0-3 Afdeling 2: W. Stolk - C. v. d. Kroon3 - O J. v. d. Groef - W. Nieuwland1 - 1 A pony's: SUvana Los, Rosana, 178 pnt., Elza Both, Tosca, 176 pnt., Naomi Koole, Donka, 168 pnt., Jodie Reuter, Poledo,166 pnt., Nikki Reuter, Snoopy, 165 pnt., Chan- tal Mijnders, Tosca, 165 pnt., Joyce van Dongen, Poledo, 164 pnt., Cheyenne Caan- egieter, Rosana, 164 pnt.. Demi Huygen, Misspy, 160 pnt., Divya v. Huizen, Misspy, 156 pnt., Michelle Kortland, Tosca, 153 pnt., Bpony's: Valerie v. Seters, Donka, 176 pnt., Claudia Grinwis, Misspy, 173 pnt., Jeroen Seesink, Donka, 173 pnt.. Marjolein Haas noot, Rosana-, 172 pnt., Jacintha Brugge- man, Rosana,171 pnt.. Rik Seesink, Donka, 168 pnt., Marcia Janssen, Lady,166 pnt., Michelle v.d.Veer, Hans, 163pnt., Manon Wielaard, Poledo, 161 pnt., Pim Gulde- meester, Olympia, 160 pnt., Nicole Tanis, Hans, 159 pnt., Melissa v.d. Brink, Misspy, 158 pnt., Charlotte v.d. Zande, Donka, 158 pnt., Kimberly de Gans, Sonja 157 pnt., Daphne Tanis, Hans, 156 pnt., Wijnand v.d. zande, Donka 155 pnt., Tamara Klem, Don ka, 154 pnt., Joline Guldemeester, Poledo, 153 pnt., Annemieke Knops, Donka, 151 pnt. B paarden: Bianca de Vogel, Reiv-naj, 182 pnt., Nanja Mastenbroek, Touscha, 181 pnt., Maaike v.d.Brink, Hosanta 180 pnt., Sjoerd Knops, Macho, 176 pnt., Patrick Berrevoets, Mr.Monte Cristo, 175 pnt., Jes- seica Lxss, Hosanta, 173 pnt., Mirjam Nelis- sen, Hans, 169 pnt., Marike Gerhards, Robin, 168 pnt., Laura Siepman, Animo 167 pnt., Monique v. Beest, Kuno,166 pnt., Valerie v. Seters, Duko, 161 pnt., Roxanne Grobben, Duko, 160 pnt., Ailine v.d.Spaan, Michael, 159 pnt., Lenny Grinwis, Olym pia, 153 pnt., Paul Huizer, Dave, 153 pnt., Steffie Qualm, Olympia, 148 pnt., Mariska Hartman, Amigo, 147 pnt., Trudy v. Hoven, Charly, 142 pnt. LI: Leaime Grinwis, Hette, 162 pnt.. Rachel Roche, Hosanta, 152 pnt., Sjarina Martinius, Tjerk, 152 pnt., Manon Janssen, Lady, 151 pnt., Marije Kastelein, Alette, 150 pnt., Liza Spruijt, Jeltje, 147 pnt. L2: Clarinda v. Wijk, Neapolitano Roma nia, 166 pnt., Leonie v. Nieuwenhuyzen, Yatoucha, 159 pnt., Gerdien v.d.Veer, Felix, 153 pnt., Melanie de Jonge, Poseidon, 160 pnt., Elize v't Geloof, Hette, 160 pnt. Mi: Chantal Breeman, Rainbow, 172 pnt. Beker: J. Knöps - H. de Munck3 - O In eeneerste reactie op het najaarsak koord, constateert de RMU (Refor matorisch Maatschappelijke Unie) dat de sociale partners en het kabinet een belangrijke mijlpaal hebben bereikt. Het is alleszins de moeite waard om dit akkoord de komende maanden uit te leggen aan de achter ban van de RMU. Het akkoord verbetert de concurrentiekracht van het Nederlandse bedrijfsleven. Neder land moet weer van hekkensluiter in Europa koploper worden. Beheersing van de arbeidskosten is noodzakelijk om de winst gevendheid bij de bedrijven weer te stimule ren. Dat schept nieuwe werkgelegenheid. Sinds 1997 zijn de arbeidskosten per een heid product in Nederland bij elkaar opge teld ongeveer met 11 procent meer gestegen dan bij onze concurrenten in de EU. "Wij hebben onszelf uit de markt geprijsd, de ach- terUggende jaren". De RMU beseft terdege dat de consequentie is: 'Een pas op de plaats voor 2 jaar'. Door stijging van de pensioenpremie en de ziekte kostenpremie wordt de koopkracht van de mensen aangetast in 2004. De CAO-agenda van de RMU ziet er voor 2004 als volgt uit: - Geen structurele loonsverhogingen, maar afspraken maken over eenmalige uitke ringen in de vorm van 'resultaatafhanke- lijke beloning', die mee kuimen ademen met de resultaten van een onderneming. De flexibiliteit van de loonvorming kan hierdoor toenemen. Als een deel van de arbeidsbeloning afhankelijk is van het bedrijfsresultaat, vermindert dat de kans op langdiuige onevenwichtigheden. - Verhogen van de arbeidsproductiviteit. Niet door van mensen te vragen om nog harder te werken, maar slimmer te wer ken. Meer innovatie door: Toepassing van nieuwe efficiëntere productietechnieken; Een slimmere inrichting van het pro ductieproces; Gebruikmaking van goed opgeleide mensen; Ontwikkeling van nieuwe producten. Vergroten van deelname aan het arbeidspro ces. Niet door direct van een stratenmaker of vrachtwagenchauffeur, die 40 jaar gewerkt hebben, te verlangen om langer te blijven werken. Ook niet door vrouwen met kleine kinderen te dwingen om de arbeidsmarkt te betreden. Jonge kinderen zijn daarbij letter lijk en figuurlijk het kind van de rekening. De RMU vindt dit strijdig met een verant woord gezinsbeleid en laakt de keuze voor economie in plaats van gezin. De RMU is wel voorstander van het ter discussie stellen van de 36-urige werkweek. Voor de RMU is een 40-urige werkweek - in overleg - met een evenredige stijging van de beloning bespreekbaar. "Daar is nog een wereld te winnen". Waarom werken wij in Nederland slechts 1.700 uur per jaar en wordt er in de VS 2.000 uur per jaar gewerkt. Kunnen wij dat ons veroorloven!? Betaalbaarheid van de pensioenen op de lan gere termijn en vergroting van de arbeids participatie oudere werknemers. Een goede overgangsregeling is essentieel, waarbij maatwerk belangrijk is. Onderscheid moet gemaakt worden tassen zware beroepen en minder zware beroepen. Door verbetering van de arbeidsomstandigheden (minder stress, meer verlofinogelijkheden, deeltijd pensioen, scholingsfaciliteiten en aanpas sing werkplek) zal het streven naar een betaalbaarheid van pensioenen en de arbeidsparticipatie van ouderen ook daad werkelijk gerealiseerd kunnen worden. Het is positief, dat het voornemen van het kabinet om afvloeiingsregelingen te korten op de WW-uitkeringen, in de prullenbak verdwenen is. De RMU maakt hierover dagelijks afspraken in Sociale Plannen. Het openbreken van deze afspraken zou tot veel maatschappelijke onrust hebben geleid. In de achterliggende dagen bereikte veel vra gen de RMU over dit onderwerp. Mensen, die getroffen zijn door ontslag, gebruiken de afvloeiingsregelingen juist om een forse inkomensachteruitgang op te vangen. Daar naast wordt het geld vaak gebruikt voor om- her- en bijscholing. Niet vergeten moet wor den, dat mensen bij ontslag vele secundaire arbeidsvoorwaarden moeten inleveren. De RMU is een tegenstander van het schrap pen van de partaertoets. Bij het vaststellen van de behoefte aan een WAO-uitkering bij gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid mag wat de RMU betreft best meewegen of er achter een voordeur reeds iemand is die een inkomen heeft. Dat is rechtvaardig: 'De koek moet de komende jaren zo eerlijk mogelijk verdeeld worden' De RMU is geen voorstander van de voorge stelde levensloopregeling. De Wet Arbeid en Zorg met een scala aan verlofmogelijkhe den is in werking getreden op 1 januari 2(X)1 Deze wet wordt geëvalueerd in 2004. Laten we eerst deze ev^uatie maar eens afwachten voordat werkgevers met nieuwe verlofmo- geUjkheden geconfronteerd worden. Bij een eventoele invoering van de levenslooprege ling in 2006 moet de uitkomst van de evalu atie worden meegenomen. Daarbij komt nog dat mensen moeten kiezen voor deelna me aan de spaarloonregeling of de levens loopregeling. De RMU verwacht dat mensen vooral zullen blijven kiezen voor deelname aan de spaarloonregeling. Het reddingstation Stellendam-bin nen van de Koninklijke Nederlands Redding Maatschappij (KNRM) beschikt over een nieuwe redding- boot, de 'Willemtje' - van het type Atlantic 21. Afgelopen zaterdag werd de boot gedoopt en officieel overge dragen aan het reddingstation. De aanschaf van de reddingboot werd bekostigd uit een schenking van de heer J. Meijer. De schenker heeft daarbij de wens geuit dat de boot genoemd zou worden naar zijn overle den echtgenote Willemtje. De doop vond plaats op het reddingstation Stellendam-binnen en werd verricht door mevrouw E. Spithorst, die als thuiszorgmedewerkster verantwoor delijk was voor de verzorging van wij len mevrouw Meijer. De Atlantic 21 is een rubberboot met vaste bodem met een lengte van 6,45 meter, een breedte van 2,25 meter en een diepgang van 0,70 meter. De twee motoren van elk 70 pk geven de reddingboot een maximum snel heid van 30 knopen. Aan boord is plaats voor drie bemanningsleden en twaalf gered den. De 'Willemtje' is uitgerust met een marifoon, een GPS, een echolood, een por tofoon en een elektronisch kompas. De belangrijkste inventaris zijn een zoeklicht, een EHBO-uitrusting, ankergerei, een stop- zak, sleeptrossen en parachutefakkels. De 'WiUemtje' is overgenomen van de Engelse reddingmaatschappij RNLI. In Stellendam zijn twee reddingstations van de KNRM gevestigd. In de visserijhaven (Stellendam-buiten) ligt de reddingboot 'Prinses Margriet' voor hulpverlening op de Noordzee. Aan de binnenkant van de Haringvlietsluizen is het reddingstation Stel lendam-binnen gevestigd. Dat station is belast met de hulpverlenmg op het Haring vliet, één van de drukste Nederlandse bin nenwateren en een gewild watersportgebied. Het reddingstation is gehuisvest in het drij vende boothuis 'Bewaren en Vertrouwen - Jo en Evert van der Eist'. Sinds de opening in 1994 lag de reddingboot John Stegers (type Float 600) in Stellendam gestatio neerd. De verwachting is dat de 'Willemtje' nóg beter dan de John Stegers berekend zal zijn op het specifieke reddingwerk op het Haringvhet. De John Stegers gaat nu naar het reddingsta tion Veere, alwaar hij vanwege zijn afmetin gen en snelheid beter inzetbaar zal zijn bij slechte weersomstandigheden en waardoor daar de gereddencapaciteit toeneemt tot acht geredden. De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij draagt zorg voor de organisatie van het reddingwerk op de Noordzee, de Zeeuw se en Zuid-Hollandse wateren, de Wadden zee en het Usselmeer. Vanuit de hoofdvesti ging in IJmuiden worden de 39 reddingsta tions, waaronder Stellendam-binnen, ondersteund. De KNRM bestaat volledig van vrijwiUige bijdragen, jaarlijkse donaties, schenkingen, erfenissen en legaten. Per jaar is 11 miljoen euro nodig om de gehele orga nisatie, de 800 vrijwilligers, de 10 beroeps redders en de 60 reddingboten direct inzet baar te houden. Vaste donateurs worden door de KNRM 'Redder aan de wal' genoemd. 'Redders aan de wal' ontvangen vier maal per jaar het blad De Reddingboot. De reddingstations van de KNRM zijn dag en nacht, het gehele jaar door en onder alle (weers)omstandigheden inzetbaar. j .gevolgd door de tewaterlating. (foto's: Persburo Flakkee) -47- De man hoort de toon, hoort het verdriet hoog opklin ken in de stem van de voor hem onbekende vrouw. Het verwart hem. Hij kan het er op het moment niet bij heb ben. Zelf loopt hij met een diep schuldgevoel en het lijkt wel of de hele wereld één brok ellende is. Allerlei ellende, ja, zelfs de verdoemenis onderwor pen, flitst het door hem heen. Dat is de waarheid. Hard, maar eerlijk! Hij kreunt en keert zich om. Wankelend gaat hij naar buiten en sluit behoedzaam de deur achter zich toe. De regen slaat met felle slagen in zijn gezicht. Tegen de wind in, loopt hij de lange weg naar huis. Er schijnt geen eind aan te komen. De adem jaagt door zijn keel. Het priemt in zijn borst, maar hij stopt niet. Hij moet naar huis. Vanavond moet hij de brief nog schrijven. Het kan geen uitstel lijden, voelt hij. Hij hoort nog de klaiik van de vrouwenstem in zijn oren. Het doet hem aan een andere vrouw denken. Het jaagt hem voort. Als hij thuiskomt zit de deiu" op slot. Dat gebeurt nooit. Zijn zuster zal wel een dringende boodschap gehad hebben, dat ze weggegaan is, met zulk weer. Als hij de keuken binnenstapt, ziet hij het briefje op de tafel liggen. Ik ben bij de buren. Julia is jarig. Ze hebben gevraagd of je ook komt. Thonia, staat er in haar sierlijke hand schrift te lezen. Hij zakt op een stoel. Nat en wel. In plaats van zich te verkleden, zit hij daar, net zolang totdat de keukendeur opengaat. "Willem! Waarom ben je niet gekomen?" vraagt ze. Hij hoort aan haar stem, dat het haar niet zint. "Wat ben je nat! Zitje hier allang?" vraagt ze dan ver schrikt, zonder dat hij antwoord gegeven heeft. "Misschien een uur", antwoordt hij mat. Ze gaat onmiddellijk droge kleren halen en draait de gaskachel hoog op. Als hij maar niet ziek wordt, denkt ze bezorgd. Ze helpt hem met verkleden. Hij laat het gewillig toe. Dan zet ze zijn stoel dicht bij de kachel en maakt een beker anijsmelk voor hem klaar, die hij met tegenzin opdrinkt. Hij wil naar boven. Hij moet de brief schrijven, maar hij voelt zich er op het moment niet toe in staat. De kruik geeft een behaaglijke warmte, maar toch kan hij niet warm worden. Af en toe gaat er een rilling door hem heen. Hij hoort Thonia beneden nog bezig. Zelf ligt hij al een paar uiu: in bed. Toch kan hij de slaap niet te pakken krijgen. Hij tourt de langzaam donker wor dende slaapkamer in. Wie zou die vrouw geweest zijn, die bij Toke was? Hij weet het niet. Of eigenlijk wel. Het was een verwond mens. Dat kon hij horen. Zelf heeft hij ook iemand verwond, maar dat was anders dan de vreselijke dingen, die hij vanmorgen vernam. Of toch niet? Hij draait zich op zijn zij en haalt de kruik naar boven. Als hij die in zijn armen klemt, wordt hij langzamer hand wat warmer. Had hij nu maar pen en papier, dan ging hij uit bed. Een pen heeft hij eigenlijk wel. Die zit in zijn jaszak, maar het papier ligt beneden en dat durft hij niet te gaan halen. Thonia zou niet weten wat haar overkwam, als hij opeens weer voor haar stond en erom vroeg. Morgen zal hij een paar vellen uit het kladblok scheu ren en die mee naar boven nemen. Hij kan ook beter 's middags schrijven, dan komt Thonia niet kijken. Alss avonds het licht lang aanblijft, komt ze vast pools hoogte nemen om te kijken of hem wat scheeh. In gedachten stelt hij echter al een brief samen. Hij komt een heel eind. Het is toch jammer, dat hij nu geen papier heeft. Het hoeft helemaal geen mooi papier te zijn, als hij maar wat had om op te kuimen schrijven, was het al goed. Hij wil bijna het bed uitstappen om even in zijn kast te kijken of er wat ligt dat hij gebruiken kan, als hij de tre den van de trap hoort kraken. Snel gaat hij weer liggen. Gelukkig heeft hij het Ucht nog niet aangedaan. Hij luistert naar de geluiden, die uit Thonia's slaapka mer komen. Ze zal wel een tijd gaan üggen lezen. Dat doet ze altijd, anders kan ze niet in slaap komen. Toch durft hij het licht niet aan te doen. Als ze soms nog even langs zijn deur loopt en het ziet branden, komt ze kijken. Dat weet hij zeker. Het moet dan maar tot morgen wachten, denkt liij gelaten. Maar de inhoud van de brief houdt hem zo bezig dat de slaap van hem wijkt. Uren ügt hij wakker. Steeds herhaalt hij in gedachten dezelfde zinnen. Hij wil ze onthouden, dan kan hij ze morgen meteen op papier zetten. Beneden slaat de klok. Het zal half twaalf zijn, denkt de man. Uren ligt hij nu al op bed. Klaarwakker en nog heeft hij geen brief geschreven. De maan beschijnt het huis. Hij schijnt door een kier van de gordijnen. In de ene slaapkamer vindt hij een vrouw, die rust van haar dageUjkse werk. In de andere kamer ligt een man klaarwakker, hoewel hij vele malen vermoeider is dan een mens van al zijn dagelijkse arbeid kan zijn. De klok laat weer zijn zware slagen horen. "Twaalf uur!" zegt de man zacht voor zich heen. Zo zal eens zijn levensklok twaalf uur slaan en dan is het te laat: Hij kan het nu niet langer in bed houden. Hij stikt bijna. AUes trekt voor zijn oog voorbij. Niet alleen datgene waar hij zo mee vervuld is, maar zijn hele leven. En dat is enkel zonde tegen God. Ja, wat meer, het is niet alleen dit kwaad dat roept om straf. nee, hij is in zonde en ongerechtigheid geboren. Dan is het een verloren zaak voor hem. Nu is er geen uitkomst meer! Al zou die ene daad hem vergeven worden, dan nog is er een kloof tassen God en zijn ziel, die niet te overbruggen is. Het is hem zeer bang. Dan opeens klinkt in zijn ziel dat zoete Woord, die gezegende Stem, Die tot hem spreekt: 'Want dit is een getrouw woord en aller aanneming waardig, dat Jezus Christos in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken, waarvan ik de voornaam ste ben.' "De voornaamste der zondaren! O ja, Heere, dat ben ik! En kan het dan toch voor mij?" Hij weent van blijdschap, van verwondering! O, nu weet hij pas recht, dat de Heere Jezus er is. Van zijn jeugd af heeft hij die Naam horen noemen. Hem zo vaak gelezen, maar ten diepste wist hij niet dat die dier bare Zaligmaker er wasHij is zo vol, dat hij naar Tho nia zou willen gaan. Haar zou willen vertellen, dat hij nog zalig kan worden! Het zingt in zijn ziel. Zo zit hij op zijn bed. Blij verwonderd. Hij dankt God. Hij zou het willen vertellen. Hij gaat het ook vertellen, maar dan op papier. Aan degene, die hij liefheeft. Die hij al die lange jaren door nooit vergeten is. Hij staat op en zoekt in het donker de weg naar bene den. De derde trede kraakt wat onder zijn gewicht, In de kamer drukt hij de lichtknop aan. Uit de kast pakt hij het kladblok en scheurt er een paar bladen uit. Er ligt ook een stapeltje enveloppen. Daar neemt hij er één van. Dan loopt hij weer naar boven. Vol van het geen hij net beleefd heeft, zet hij zich achter de tafel en schrijft. Hij schrijft rechtstreeks uit zijn vol gemoed. Hij belijdt en vraagt om vergeving. Hij schrijft alles open neer. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5