Gouden CDA Speld voor Jaap Bezuijen Ook RIen Bakelaar schreef boek over gebeurtenissen rond de ramp Den Bammel Superpolitiek Regio-vogelbeurs Koffie Radio Plus Modeltreinenbeurs RTM Museum Orthopedisch schoeisel chr. streekblad op geTcformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden bij 'De Vogelvriend' Waterschap verwijdert bomen van Oudedijk en Middeldijk Orgelconcert Gerben Mourik in Maassluis Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Met Wie??? Met Yvonne v.d. Heuvel Workshop Stichting Aduilam Tijdrede ds. N.P.J. Kleiberg Bouwen! Toegespitst op Den Bommel: Sparen en vergaren O IS M Eindpunt Fotograferende huisarts Sponsors Diiisdag21 oktober 2003 :^^lüÜ'0^/.ic^ jaargang nr. 7249 Vogelvereniging De Vogelvriend uit Hel- levoetsluis organiseert a.s. zaterdag, 25 oktober een groots opgezette vogelbeurs. Deze beurs wordt gehouden in het club huis van de vereniging gelegen aan het Schelpenpad no. 8 te Hellevoetsluis. De beurs is geopend van 14.00 uur tot 16.00 uur. Op deze beurs zullen weer veel jonge vogels aangeboden worden. Vele soorten vogels zijn aanwezig zoals: Grote parkieten, Rosella's, Exoten in alle kleu ren. Kanaries, Parkieten enz.enz. Tevens zijn er verschillende handelaren aanwezig. Ook wordt er alles op het gebied van de vogelspon verkocht zoals: zaad, opfok- voer, medicijnen, meelwormen. Ook als u vragen heeft over kanaries of tropische vogels, huisvesting van vogels, dan krijgt U op deze beurs altijd ant woord! Op het gebied van papegaaien of parkieten zijn er deskundige aanwezig. Op deze beurs zijn ook alle attributen te koop die bij de kweek nodig zijn zoals broedhokjes in alle maten voor verschil lende vogels ,nestmaterialen, drinkbekers enz. Op deze beurs worden vogels te koop aangeboden door leden en handelaren. Ook u, al bent u geen lid, kan hier vogels kopen en verkopen. Tevens kan van gedachten gewisseld worden met kwekers en liefhebbers. De toegang is gratis! Het Schelpenpad vind U naast v.v.Vlot- brug en te'nnisver. De Kooistee. Voor meer informatie: Peter Spierings, tel: 0181- 329460. Op vrijdag 31 oktober a.s. zal het politieke discussieprogramma Superpolitiek van Radio Superstar weer van start gaan vanuit het Diekhuus in MIddelharni.s. In de eerste uitzending van het seizoen zijn alle politieke partijen uit de gemeenteraad van de gemeen te Middelhamis te gast. Dit n.a.v. de najaars begroting van donderdag 30 oktober. Zoals al gezegd wordt het programma Superpoli tiek uitgezonden vanuit het Diekhuus in Middelhamis. Deze uitzending zal een uur tje extra langer duren dan normaal en wel tot 21.00 uur. Superpolitiek begint om 19.00 uur en u bent natuurlijk weer van harte wel kom. U kunt uw vragen ook stellen via de e- mail: info@radiosuperstar.nl. Radio Super star is te beluistem op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 FM (vrije ether). Het waterschap Goeree-Overflakkee verwij dert de bomen aan beide kanten van de Mid deldijk in Goedereede en de Oudedijk gedeeltelijk tussen Melissant en Stellendam. 16 Oktober begon het waterschap aan de Oudedijk en ze zijn daar waarschijnlijk rond 24 oktober klaar. Daarna worden de bomen op de Middeldijk onder handen genomen. In de storm van 4 juni dit jaar hebben de bomen op beide dijken het flink te voorduren gehad. Veel bomen hebben toen takken gebroken of zijn volledig geknapt. "Het deel dat ogenschijnlijk goed door de storm heen is gekomen, blijkt inwendig toch beschadigd te zijn" melden de beplantingsdeskundigen van het waterschap. De bomen blijken 'getordeerd' te zijn, wat inhoudt dat de kruin honderdtachtig graden gedraaid is en vervol gens weer teruggeschoten is. "Aan de bui tenkant van de boom is niets te zien, maar binnenin is veel kapot gedraaid. Wanneer er dan een windstootje komt, kan de hele kruin uit de boom vallen" aldus het waterschap. De inwendige beschadiging van de bomen constateerde het waterschap nadat een test met de fractometer op de bomen is uitge voerd. Daarbij wordt een stukje hout uit de boom geboord en vervolgens aan trekst6rkte onderworpen. Een score boven de 9 is goed. De bomen van de Oudedijk en de Middeldijk scoorden tussen de 5 en de 7, wat inhoud dat de bomen onveilig zijn. Daarom verwijdert het waterschap nu alle 157 bomen aan de Oudedijk en alle 186 bomen aan de Middeldijk. Een deel van deze bomen was echter al in juni, na de storm, weggehaald. Na het verwijderen worden er weer nieuwe bomen op de dijken geplant. Waar voorheen populieren stonden, komen nu andere, meer duurzame, soorten bomen. Het waterschap hoopt dit jaar nog de bomen te kunnen plaatsen, als het weer dit toestaat. In verband met deze maatregelen zullen de Oudedijk en de Middeldijk tussen 16 okto ber en 5 november tijdelijk afgesloten wor den. Het verkeer zal worden omgeleid. Op zaterdag 25 oktober wordt er in de Groote of Nieuwe Kerk van Maassluis een orgelconcert gegegeven door Gerben Mourik. De aanvang is 20.15 uur. Plaats bewijzen zijn verkrijgbaar op de avond van het concert, die vanaf 19.30 uur is geopend. De toegangsprijs bedraagt 5 euro; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP/PAS 65, betalen 4 euro. Makelaarskantoor Tamboer heëtiigtl makelaar/taxateur, lid NVM 0187-4765.5.5 Yvonne heeft in juni op Radio Flakkee gesproken over stichtingen en verenigingen. Aangezien hierover zoveel te vertellen is, vertelt Yvonne op 22 oktober nog meer. Moet een vereniging of stichting een jaarre kening laten controleren en deze openbaar maken? Als een stichting subsidie ontvangt, wat zijn dan de fiscale gevolgen? Kunnen vrijwilligers vergoedingen uitbetaald krij gen? Woensdag 22 oktober tussen 18.00 en 19.00 uur praat Yvonne v.d. Heuvel opnieuw over deze onderwerpen op Radio Flakkee. De herhaling is op donderdag tus sen 18.00 en 19.00 uur. Op zaterdag 25 oktober zijn Hans den Otter en Martin Swarttouw te gast in de studio van Radio Superstar. Zij zijn lid van Aquarium vereniging Voome. Zij komen dus vertellen over aquaria en vijvers. Heeft u vragen aan de heren, kunt u contact opnemen met de studio tijdens de uitzending via 0187- 483852. U kunt ook de gehele week e-mail en naar info@radiosuperstar.nl. Zij beant woorden al uw vragen. De uitzending begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluiste ren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 FM (vrije ether). Op dinsdagavond 4 november wordt er bij Hester Grinwis, Zeebrekersweg 22, een workshop gehouden voor de Stichting Adui lam Gehandicaptenzorg. Er zal iets gemaakt worden voor de vogels, waar ze van de win ter kunnen genieten. Graag ook wat groen uit uw tuin meebrengen. Opgave voor 29 oktober bij Hester Grinwis tel:0187-683244. OUDE TONGE - Aanstaande vrijdag 24 oktober hoopt ds. N.P.J. Kleiberg uit Vee-nen- daal - en voormaUg predikant van de Ned. Herv. gemeente te Oude Tonge - een tijdrede uit te spreken in het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente te Oude Tonge. Aan vang 19.30 u. Iedereen is hartelijk welkom. OUDDORP - Bü zijn afscheid als bestuurslid van de CDA-afdeling Goedereede heeft Jaap Bezuijen de Gouden CDA Speld ontvangen uit handen van Jan-Kees de Jager, pen ningmeester van het landelijk partij bestuur. De overhandiging vond afge lopen woensdag plaats in De Dorp- stienden te Ouddorp, de woonplaats van Bezuijen. Tijdens de bijeenkomst werd ook doorgesproken over actuele politieke thema's. Jaap Bezuijen werd in 1967 lid van de ARP en ging eindjaren jeventig automatisch over naar het CDA. Bijna dertig jaar was hij pen ningmeester van de afdeling Goedereede. Een zeer lange periode, waarin hij volgens zijn voormalige bestuurscollega's uitste kend op de centjes heeft gelet. "Dat is niet mis", zei ook Jan-Kees de Jager in zijn har telijke toespraak. "Een klus die niet zomaar door iedereen te vervullen is." Volgens de penningmeester van het landelijk CDA- bestuur gaat het daarbij niet alleen om het in orde houden van 'de boeken', maar ook om een visie, een beleid voor de toekomst. "Een penningmeester is, als het goed is, niet zomaar een boekhouder, maar meer een financiële beleidsman, die volwaardig deel uitmaakt van het bestuur en goed advies kan geven over hoe er in de toekomst geopereerd moet worden." Jan-Kees de Jager was ervan overtuigd, dat Bezuijen al die taken gedu rende dertig jaar naar behoren heeft vervuld. De Gouden CDA Speld is de hoogste partij- onderscheiding voor vrijwilligerswerk. Jaap Bezuijen had nog nooit van de Speld gehoord, maar was er zeer vereerd mee. "Hier had ik echt niet op gerekend", aldus de scheidende penningmeester, die ook al drank, bloemen en een das had ontvangen. Hij vertelde het pubhek dat zijn cijfertjes altijd zijn goedgekeurd door de ledenverga dering en, bij wijze van grap, dat hij nog nooit was opgepakt (voor malversaties). Tegenover 'collega' Jan-Kees de Jager sprak Bezuijen zijn zorgen uit over de financiële situatie van de afdeling. "Met 56 leden int het CDA 2700 euro aan contributie, waarvan we zelf 325 euro vangen. Van zo'n bedrag kun je geen partijafdeling laten draaien. We kunnen ons gelukkig prijzen dat onze raads- Jadp Bezuijen krijgt zijn welverdiende gouden CDA speld uitgereikt (foto Persburo Flakkee). leden en de wethouder, die we altijd gele verd hebben, ons van centen voorzien. Zij waren altijd onze sponsors." Zijn zorgen hebben vooral betrekking op de financiële toekomst. "Hoe moet 't verder met de club? We hebben nog nooit op het punt van faillis sement gestaan, maar zonder geld gaat alles voorbij." Gelukkig toonde De Jager zich bereid de geschetste problematiek onder de aandacht te brengen van het hoofdbestuur. Na de huldiging van Bezuijen ging De Jager in op enkele actuele poUtieke tihema's. Van zelfsprekend kwam het zojuist gesloten soci aal aldcoord aan de orde. Naast Europa, de teruglopende economie, de minder populai re maatregelen van het kabinet, de dure euro en de OZB. Maar de meeste gespreksstof leverde de leefbaarheid van het platteland op. De landelijke penningmeester presen teerde het CDA als 'de partij van de regio's'. "Wij benadrukken altijd de eigen verant- woordeUjkheid in een regio. Het mag niet zo zijn dat de rest van het land vanuit Den Haag wordt bestuurd." Volgens De Jager heeft het platteland belangrijke keimierken als rust, ruimte, natuur en cultuur. Maar daar mag het niet bij blijven, aldus de CDA-er. "Het platteland is geen museum. Er moet ook geleefd worden. Dus moeten er ook voorzieningen zijn op het gebied van bijvoorbeeld wonen, werken en opleiding. Een vitaal platteland is ons stre ven." De penningmeester pleitte voor het bouwen van woningen voor de eigen bevolking, een pleidooi dat in bijzonder goede aarde viel bij de verzamelde CDA-ers. "Kunnen we snel aan de slag?", vroeg bestuursUd Klepper. "Ik wil de burgemeester en de wethouders hei palen zien slaan, in van die witte jassen." En wethouder Van Oosterom (ook CDA) zei dat de huidige simatie - te weinig contingent om betaalbare woningen te bouwen voor starters - niet kan voortduren. "Dat is de dood in de pot!" Jan-Kees de Jager antwoordde dat het CDA concreet voorsteh om de huisvestingswet te veranderen, zodat het mogelijk wordt om voorrang op de woningmarkt te geven aan de 'eigen bevolking'. "Nu is dat niet mogelijk. Daarnaast moet er extra gebouwd worden, zonder het platteland vol te zetten met woningen", aldus De Jager. "De tijd dringt", was de reactie van iemand in de zaal. Bijna vijf jaar geleden verscheen van de hand van de Bommelse Rien Bake laar - 'de kapper van Den Bommel' - een boekje over Den Bommel in vroe ger tijd. Hij presenteerde dat toen aan burgemeester Van Pelt van de ge meente Oostflakkee, die toen vroeg of er ook nog een vervolg te verwachten was. Bakelaar heeft toen noch ja noch nee gezegd. Maar afgelopen vrijdag presenteerde hij opnieuw een door hem zelf geschreven boek over zijn woonplaats. En voor het overgrote deel gaat ook dit over - gelukkig - voorbije tijden, maar wel met een heel andere lading dan het vorige: 'de ramp in Den Bommel, Zuidzijde, Achthuizen en Kranendijk', zo staat op de omslag van dit nieuwe boek met vele foto's en verhalen van ooggetui gen en nabestaanden van slachtoffers van de watersnoodramp van 1953, zoals die in Den Bommel toesloeg. En ook dit boek - dat de titel draagt 'Den Bommel, het gedeelde dorp' - presen teerde Bakelaar aan burgemeester Van Pelt. Dat gebeurde vorige week vrijdagmiddag tijdens een bijeen komst in het gemeentehuis te Oude Tonge. Scheidslijn Bakelaar vertelde bij die gelegenheid iets over het totstandkomen van 'zijn' boek, dat bedoeld is "ter herinnering aan de slacht offers van de ramp", zo zei hij. En in zijn inleiding in het boek schrijft hij ook: 'Velen die de ramp hebben overleefd, zijn niet meer in ons midden. Des te meer is het van belang deze geschiedenis door te vertelen aan de jeugd, om het niet verloren te laten gaan. Daarom dit boek, om niet te vergeten wat toen is gebeurd.' Door wat er is gebeurd, raakte Den Bommel in tweeën gedeeld, met een wilde water stroom als scheidslijn. Dat gegeven vormde dan ook de titel van dit boek dat ter zake een stukje plaatselijke historie beschrijft. Een vrij zeldzame kleurenluchtfoto van een Rien Bakelaar overhandigt burgemeester Van Peil het eerste exemplaar. Amerikaanse vliegenier die een goed over zicht over deze situatie geeft, siert daarom toepasselijk de omslag van het boek. Toen - door dit streven gedreven - bij Bake laar het idee was geboren om over de ramp een boek te schrijven, maar dan toegespitst op Den Bommel, deed hij via de streekpers een oproep aan de bevolking om hem van de nodige informatie, gegevens, foto's, e.d., te willen voorzien. Langzaamaan kwam er materiaal binnen en samen met z'n vrouw heeft Bakelaar ook heel wat mensen thuis ontvangen en de verhalen aangehoord over hun wederwaardigheden in die ijselijke nacht, die voor altijd in hun geheugen gegrift zou blijven. Geen fantasieverhalen, of een beetje aangedikt, maar ware gebeurtenissen die spreken van overlevingsdrang. Verder putte Bakelaar gegevens voor zijn boek uit de archieven van zowel streekpers, landelij ke pers als het waterschap Goeree-Overflak kee, alsmede uit boeken en historische tijd schriften. Daaruit zijn ook verschillende artikelen en verslagen opgenomen in Bake laar's boek. Q Aanstaande zaterdag 25 oktober is er een grote Modeltreinenbeurs in de remise van het RTM-museum, gelegen op de Brouwersdam te Ouddorp, afslag 'punt west' Grevelingenzijde. In de remise tonen diverse hobbyisten hun gebruikte modeltreinen en andere spoor- se zaken te koop of te ruil aan. Ook kan men er terecht voor reparaties, deskundig advies en taxaties. Tevens is er een gezellige vlooien- en curiosamarkt, waar diver se standhouders hun gebruikte spulletjes aan de man/vrouw proberen te brengen. Kortom een leuk dagje uit voor het hele gezin. Voor alle bezoekers is er een gratis treinentijdschrift en voor de kinderen een gratis surprise. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00. Info: De Hollandse Modelspoor Club, telefoon: 0616-392892. Toen op gegeven moment het verzamelde materiaal thuis werd uitgespreid - "op de vloer, tafels en stoelen en alles aan de kant", legde Bakelaar uit - rees de vraag op welk moment zo'n boek uitgeven moest worden. Op de herdenkingsdatam van de ramp, 1 februari 2003? Dan zou de Nationale herden king er niet in verwerkt kunnen worden. Eigenlijk kon Bakelaar geen eind voor het boek vinden. Totdat hij in de kapsalon zijn dorpsgenoot Cor Kroon ontmoette die hem attendeerde op de - toen nog op handen zijn de - onthulling van het 'dank-jullie-wel- monument' te Oude Tonge. "Dan rond je daarmee je boek af' tipte hij. En zó besloot de schrijver het te doen. Aldus omvat het boek - met een korte verwijzing naar eerdere storm vloeden in de geschiedenis - de tijdspanne van 31 januari 1953 tot 12 april 2003, inclu sief de Nationale herdenking met aanwezig heid van Koningin Beatrix, inclusief de her denking in Den Bommel en inclusief de ont hulling van het 'dank-jullie-wel-monument'. Een schat aan foto's van de ramp en herstel werkzaamheden in Den Bommel kon in het boek worden verwerkt doordat de toenmali ge plaatselijke huisarts, dokter G.J. Buth, over een fototoestel beschikte en zeer veel foto's maakte in het dorp, waardoor een waar archief aan beeldmateriaal ontstond, dat zeer efficiënt werd - en nog steeds wordt - verzorgd en bewaard. Tot die collectie behoren ook veel treffende foto's van de watersnoodramp, aan de hand waarvan in het boek 'Den Bommel, het gedeelde dorp' nu nog een sprekend beeld kan worden gegeven van de toestand destijds in dit Oost- flakkeese dorp. "De heriimeringen daaraan gaan nooit over, ook niet als je het herden kingsjaar afsluit", vindt Bakelaar. "Maar", zo reageerde burgemeester Van Pelt daarop, "hopelijk heeft 't wel iets mogen betekenen in de blijvende verwerking van de gebeurte nissen van toen." Maar om het boek ooit werkelijk te kunnen presenteren, had Bakelaar méér nodig dan een uitgebreide hoeveelheid informatie en foto's. Er moest iemand zijn die meedacht over de inhoud van het boek en die dus ook veel over de gebeurtenissen rond de water snoodramp in Den Bommel weet. Zo'n hulp vond hij in Piet Diepenhorst. Maar, er moest ook geld zijn om de uitgave te bekostigen. Met het dreigement: 'Als hier voor van jullie vandaan niets los te krijgen is, dan gaat 't allemaal de prullenbak in...!' wendde hij zich tot Rabobank Flakkee Oost. Maar gelukkig hóefde al dat werk niet naar de oud papier stapel, want in Rabo-directeur Jongepier trof hij een bereid man, zelfs om als hoofdsponsor op te treden! Als neven- sponsors dienden de gemeente Oostflakkee, het Bommelse aannemingsbedrijf Kroon en het internationale transportbedrijf Jan de Bakker zich aan, alsmede drukkerij Gebr. de Waal te Sommelsdijk. Laatstgenoemde verzorgde tevens de lay-out en druk van dit prachtig uitgevoerde, bijna 200 stevige bladzijden feilende boek, met zo'n 200 foto's. Voor 19,50 hgt het te koop, uitsluitend bij Kapsalon Den Bommel. Op maandag 27 oktober komt dhr.Feller van Livit orthopedie te Goedereede de Reumapatiëntenvereniging Goeree Over- flakkee e.o. voorlichten over maatgebon den hulpmiddelen zoals aangepaste schoenen e.d. Leden en belangstellenden van harte welkom Plaats: Personeelsrestaurant van Weel-Be-thesdaziekenhuis. Aanvang: 19.45 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1