Tentoonstelling Herman Bieling in Goedereede Willi] m tmwmwmmm^ m imm\ ,1 IMISiia Advertentiën, ''Jeugdkerk brengt jongeren op andere manier binnen hun eigen kerken in beweging" EIIMIDBI-IIIEUWS VOORGANGER Aanstaande zondag Jeugdkerk In november. Onverwacht ruime overwinning jeugdteam tennisvereniging Stellendam 90 jaar geleden Antirevolutionair 3 tot 17 Oktober 1913 IN HOC SIGNO VINCES Orgaan Ondertrouwd. Getrouwd in den ouderdom van 85 jaar en 5 maanden. Ons overtuigd houdende van uwe deelneming, teekenen wij Den Bommel, 12 Oct. 1913. ALEX MEIfER's Thee en KolTie Gevonden voor^rerpen. Yisscherij. Plaalseiyk Mieii^s. Publikatie van de Vereniging Streekmuseum, Keitetraat, Sommelsdijk. E.B1. Organisatie zag graag meer respons van kerken Trouw aan eigen kerk of gemeente wordt juist gestimuleerd Volle breedte van de kerk Van Katholiek tot Gergem Weinig reacties *r« c« c« *r« *r« c« c« a *i» -a» ^ji *ji si -. fï i& i& iifr ^'l»^ *^i- Gelukkig hebben aardig wat katten inmiddels een nieuwe baas gekregen, maar de hondenkennels zijn nog steeds vol. Verschillende honden zitten al een tijd je bij ons en eigenlijk zijn de meesten wel aan een ech te baas toe. Zij verlangen naar een tehuis. STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD PAGINA 11 VRUDAG 17 OKTOBER 2003 elf - Het ontvangen schilderij van Herman Bieling in het gemeentehuis van Goedereede. Cultuurwethouder J. van Oosterom zal op zaterdag 1 november in het gemeentehuis van Goedereede een tentoonstelling openen met werken van de kunstschilder Herman Bieling. Onlangs heeft de gemeente Goedereede een schilderij van de hand van de Rotterdamse kunstenaar Herman Bieling, die leefde van 1887 tot 1964, cadeau gekregen. Het schil derij dat door de kunstenaar is vervaardigd in 1944 geeft een blik vanaf de achterhaven op de toren van Goedereede. Dit schilderij werd door de gemeente na de tweede wereldoorlog geschonken aan dokter G. Stoel van het ziekenhuis in Dirksland. Dit was als dank voor zijn verdienste voor Goe dereede. Dokter Stoel suggereerde aan de bezetter een grotere tyfus-epidemie dan er in werkelijkheid was. Het gevolg was dat veel inwoners die als gevolg van de razzia waren opgepakt niet gedeporteerd behoeven te worden naar Duitsland. Op haar beurt schonk de familie van dokter Stoel het schilderij weer terug aan de gemeente. Nu is er rondom dit schilderij een tentoonstelling samengesteld rondom de werken van Herman Bieling. De familie Nossent en andere particulieren hebben voor deze tentoonstelling nog andere werken ter beschikking gesteld. In nauwe samenwerking met de Kunst-stich ting Goedereede is de inrichting van de ten toonstelling in het gemeentehuis tot stand gekomen. De expositie is te bezichtigen van 3 novem ber tot en met 28 november, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur in het gemeentehuis aan de Tramlijn weg in Goedereede. Nog zonder de in Roemenië van zijn bles sure herstellende Stephan Dorsman heeft het jeugd mixteam een bijzonder knappe presta tie neergezet door met ruime cijfers van het eerste jeugdteam van De Kooistee uit Helle- voetsluis te winnen. In het jeugdteam deden mee Rianne 't Mannetje, Marlot van 't Hof, Robin Dorsman en Maarten van Walsem. De eerste partij werd gespeeld door Robin. Hij won vrij gemakkelijk de eerste set met 6- 2. De tweede en derde set gingen echter ver loren met 3-6 en 3-6. De tweede partij werd gespeeld door Marlot van 't Hof. Dit werd een bijzonder spannende drie-setter. Nadat Marlot de eerste set gewonnen had verloor ze de tweede set met 6-7, zodat een derde set de beslissing moest brengen. Deze werd door Marlot met degelijk en verzorgd spel gewonnen met 6-1. 'Tussenstand dus 1-1. De derde partij was de mix met Rianne en Maarten. Nog nooit hadden ze samen gedub beld. Dit was echter niet te merken tijdens de partij. De eerste set werd vlot gewonnen met 6-2. Echter de tweede set werd vlot verloren met dezelfde cijfers. De derde set werd knap met 6-1 gewonnen. De vierde partij was de jongensdubbel met Robin en Maarten. De jongens maakten kor te metten met de tegenstanders en wonnen vrij gemakkelijk met 6-1 en 6-1. Maarten had dus als invaller twee knappe partijen gespeeld. De laatste partij was de meisjes dubbel. Dit werd weer een bijzonder span nende partij. De eerste set werd verloren met 3-6. De tweede set werd via een tiebreak gewonnen. Dus ook hier moest een derde set de beslissing brengen. Deze werd door de Stellendamse meisjes gewoimen met 6-1. Eindstand 4-1. Door deze ruime overwinning is het team gestegen op de ranglijst en staat voorlopig op de eerste plaats. Omdat alle ploegen aan elkaar zijn gewaagd, is het iedere week weer spannend. Zo ook weer de volgende wed strijd tegen Ouderkerk aan den IJssel, waar aanstaande zaterdag thuis op het sportpark van tennisvereniging Stellendam tegen moet worden gespeeld, iliS- li LEENDERT BOSSCHIETER Gz. en 7413 HENDRIKA LAMMERSE Pd. Dirksland Zuidland 9 October 1913. MARINUS VAN DER BAAN Mz. en MARIA VAX ÜOSTENBRUGGK Cd. die, ook namens wederzijdsche iami- lie, hunnen hartelijken dank betui gen voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Dirksland, 9 Oct. 1913 7420 Zondagmorgen overleed plotseling tot onze diepe droef heid onze gelielde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder 7423 I Wed. van M. MELI83ANT, Ooltgensplaat. 0. 0KK]i;R-llEi,isa.4MT, J. OKKKK. Den Bommel. L. MELISSANT. F. MELISSANT-KossroiEK. Zevenbergen. E. BONS Meussant. A. J. BONS. Den Bommel. J. MELISSANT. A. MELISSANT NüKLS. M. J1£LIS8ANT. O. MELISSANT-JoNUBLING, MlddelhaiDis. A, MELISSANT. H. MELISSANT-ScnooNEJOSGES. Den Bommel. N. VAN DER SLUUS-Melissasi. M. A. VAN DFR SLÜIJS. Dordiecht. A. MULLER-MeussXüt. C. MULLER, en Klein- en Achterkleinkinderen, is verkrijgbaar te Den Bommel bij W. v. Nierop. j C. Tichelman. Dirksland H. Braber. ia. Jac. V. d. Groef. Herkingen A. W. Korvink. K. Tanis. Melissant Abr, Tleleman. Ph. V. Velsen. Middelharnis A. L. v. Dorsser. A, Waterman. N Tonge L. Karels, A. Knüps. Oollgensplaat J. Hage. P. v. Nieuwaal. Oude Tonge P. A. v. d. Berge. W. Bezemer. 9 Joh. 't Hart. Soramelsdijk A. v. d. Sluijs. Stad a/h. Har. S. van 't Hof- De Wachter. J. T. Scherpenisse. B Jac. V, Splunter. Stellendam L. van Es, Wed. J. Klink. M, Noordhoek. Door deZondagschoolvereenigingte Sommelsdijk wordt tegen 1 Januari a.P. gevraagd een bekwaam voor de Zondagmorgen en -.middag uren. 7415 Inlichtingen worden verstrekt bij W. VAN BEEK, Voorzitter. DIRKSLAND. Op de gemeentesecretarie is a!s gevonden gedeponeerd een snoer zwarte koralen met gouden sluiting, dat door den eigenares kan worden afeefaaald. MIDDELHARNIS. Van de yisscherij is te IJmuiden bin nengekomen de vischsloep »Paul Kruger< si. L, Koster f 1400.—. ÜOEDEREEDE. De Noordzeevisscliers W. Groenendijk en J. Lokker waren in den nacht van Woens dag op Donderdag genoodzaakt te Scheve- ningen binnen te loopen, door storm en booge zee, tocli liadden zij een goede vangst Sommelsdijk. Donderdag, 16 October a.s. hoopt onze oudste inwoner, de wed. B, Klein h»ar oisle verjaardag te vieren. Den Uomiiicl, Hoewel in 'f drultste van 't najaar, is het hier slap van werk er worden reeds enkele lediggangers aan getroffen. Ben Bommel niet achterlijk 1 Alhier zijn een paar landbouwers druk bezig met het inleggen van suikerpeeoblad. Uithoofde den min gunsligon wilsland, zal de jacht op pairijzen gesloten zijn Zi- terdag 25 October a.s. met zonsondergang, Bij den landb. R. is ten peer gepluk, die de enorme wicht had van ruim i'/j ons, Dirksland. Zaterdag haalde den land bouwer D. L. met paard en wielslede een gasmotor van den tram, ternauwernood van hel Perron af zijnde werd het dier door schrik bevangen, en ontrukte zich aan de leidsels. In wilde vaart reude het van de eene zijde naar de andere van den Stationsweg, Na eenige schade toegebracht te hebben door enkele steenen palen om ver te rijden werd het ten slotte door B, Bette gegrepen. Het fietspad naar Herkingen is thans vnor hel gebruik opengesteld. Of.schoon het pad niet is wal het zijn moet brengt het den wielrijders voorloopig met slecht weer toch eenige verbetering. Nieuwe Tonge. De Kerkgtacht be gint nog al aftrek te krijgen. Vrijdag viel er alweer een kind in van A, C. O. en Zaterdagmorgen wegens de glidheid der stap de dienstbode van den landbouwer J. O, met wat schrik en een nat pak liep het gelukkig weer af. Herkingen. Door den Heer Karels uit Goe dereede is de schuur vooraau de Molen dijk onderhands aangekocht,' leneinde al daar een schilderswinkel te openen zoodat alsdan alle vakken in het meervoud alhier vertegenwoordigd zullen zijn. Als bizonderheid deelen wij mede dat dezer dagen nog een nest met jonge geel- vinken gevonden werd, Goedereede. Naar men zegt zal door de firma Jansen en Co, te Stellendam, alhier en garnalenpellerij worden gebouwd! Twee flinke lichtwachtetswoningen met Itiin gelegen in het buurtschap Ouden-Oosl- dijk werden de vorige week voor f 1200 gekocht doot C. Padmos aldaar. Ruim anderhalfjaar is er ook op Goe ree-Overflakkee een Jeugdkerk actief Dit is een vorm van geloofsbeleving die de jongeren in beweging wil bren gen binnen hun eigen kerkverband. Deze manier van 'kerkzijn' roept toch wat vragen op, zoals: is een dergelijk fenomeen op het 'kerkelijke' Goeree- Overflakkee nu wel zo nodig? En wat biedt de Jeugdkerk méér dan wat de gevestigde ellandelijke kerken bie den? In gesprek met een deel van de stuur- en werkgroep, die de activiteiten van de ellan delijke Jeugdkerk begeleidt proberen we op bovenstaande en andere vragen antwoord te krijgen. We spraken met Adrie Grootenboer en Gerko Boender uit Sommelsdijk, Jowan Okker uit Den Bommel en Eddie Boerman uit Nieuwe Tonge. In het voorjaar van 2002 is er ook op het eiland begonnen met de 'Jeugdkerk'. Landelijk gezien was de Flak- keese Jeugdkerk één van de eersten die met hun activiteiten begonnen. Inmiddels zijn er door het gehele land ongeveer vijftig Jeugd- kerken en dit aantal groeit gestaag. De stuur- en werkgroepleden die ook in andere vormen van jeugdwerk actief zijn en afkomstig van verschillende kerken, consta teerden vorig jaar dat er een behoefte bleek te zijn aan een andere vorm van jeugdwerk onder de kerkelijke jongeren. Gestimuleerd door de uit Nieuwe Tonge afkomstige. Mar cel Gaasenbeek, de EO-medewerker en lan delijke coördinator van de Jeugdkerken, werd ook op Goeree-Overflakkee begonnen met de Jeugdkerk. Naast Marcel Gaasenbeek, Adrie Grooten boer en Jan Maas, stond ook de voormalige predikant van de Gereformeerde Kerken van Stellendam en Ouddorp, ds. J. Koster, aan de wieg van de Jeugdkerk. Graag zag de stuur groep echtet meer vertegenwoordigers bin nen hun kring komen uit de volle breedte van de ellandelijke kerken. Toch beseffen zij dat niet alle kerkelijke gemeenten even enthousiast zijn voor het werk van de Jeugd kerk. Ze streven daarentegen wel naar meer contacten met zoveel mogelijk andere gemeenten en ze zullen in de komende tijd zéker hiervoor actie ondernemen. De stuur(werk)groepleden benadrukken dat het niet de bedoeling is om jongeren uit hun eigen kerkverband los te maken. Integen- ,deel: "Ons doel is om de jongeren bewust te maken van hun plaats binnen de kerk. Daar om proberen wij de jongeren op een eigen tijdse manier kennis te laten maken met het geloof en we hopen dat ze zodanig toegerust worden dat ze ook binnen hun eigen kerk verband licht gaan verspreiden". Toch doet de naam Jeugdkerk vermoeden dat er een nieuwe kerk is opgericht. Het lijkt daarom gerechtvaardigd dat er uit de geves tigde kerken op Goeree-Overflakkee best wel wat kritisch naar het verschijnsel Jeugd kerk wordt gekeken. In een 'ingezonden stuk' in het Nederlands Dagblad van 21 augustus van dit jaar erkent Grootenboer dat het begrip Jeugdkerk voor veel verwarring Aanstaande zondag 19 oktober is er weer Jeugdkerk. Dit keer wordt de bijeen komst gehouden in 'Het Prieel' van 'De Staver' te Sommelsdijk. De aanvang is 20.00 uur en de zaal is open om 19.30 uur (vooraf koffie, tbee en ontmoeting). De spreker op deze avond is Constantijn Geluk (werkzaam bij de EO, spreker op veel landelijke christelijke jongerenbij eenkomsten). Alle jongeren van 16 t/m 25 jaar zijn welkom! Een deel van de stuur/werkgroep van de ellandelijke Jeugdkerk: v.l.n.r.: Jowan Okker, Eddie Boerman, Gerko Boender en Adrie Grootenboer. zorgt. Maar hij benadrukt in zijn bijdrage dat het niet de bedoeling is om een nieuwe kerk te stichten. "We willen jonge mensen berei ken met het EvangeUe, zodat ze tot verande ring en verdieping komen, en zo in de eigen kerkelijke gemeente hun plaats zullen vin den en innemen. Trouw aan eigen kerk en gemeente wordt juist gestimuleerd!" aldus Grootenboer in zijn bijdrage in bet Neder lands Dagblad. De bijeenkomsten van de Jeugdkerk worden iedere derde zondag van de maand gehouden en vooralsnog op twee plaatsen: in gebouw C.B.S. 'De Bron' te Oude Tonge en in 'Het Prieel' van 'De Staver' te Sommelsdijk. De aanvangstijd is altijd gesteld op 20.00 uur, zodat de jongeren in staat zijn om de kerk diensten in hun eigen plaatsen te bezoeken. De diensten die dan gebonden worden ver schillen in 'liturgie' niet zoveel van de 'gewone' kerkdiensten. Naast zang, gebed en schriftlezing ontbreekt het belangrijkste: de prediking zéker niet tijdens de Jeugd- kerkdiensten. Wel is de vorm van de dienst 'anders', want deze is erop gericht om de jongeren meer aan te spreken. De gericht heid op de jongeren komt dan tot uiting in de muziekkeuze en de muziekgroep die de zang in de bijeenkomsten begeleid, deze onderde len van de diensten sluiten sterk aan bij de belevingswereld van de jongeren. Toch wordt er door de smur/werkgroepleden streng gekeken of het programma wat gebracht wordt wel Bijbelgetrouw is; "Want we staan wel in de wereld, maar we zijn niet van de wereld", aldus de organisatoren. Het bezoekersaantal ligt gemiddeld tussen de honderd en tweehonderd per Jeugdkerk- dienst. En er is plaats voor meer jongeren in de leeftijd van ca. 16 t/m 25 jaar. De prediking, waarvoor verschillende (soms landelijk bekende) sprekers worden uitgeno digd, heeft een sterk appellerend karakter en de jongeren worden op een radicale wijze aangesproken. Naast de doelstelling om jongeren met het Evangelie in aanraking te brengen heeft vol gens de organisatoren de Jeugdkerk ook een functie in de ontmoeting van jongeren uit verschillende (kerkelijke) achtergronden. Door het koffiedrinken voor en na de dienst komen jongeren in contact en leren zo over de kerkmuren heen te kijken. De stuur/werk- groepleden verduidelijken dat er drie groe pen jongeren de diensten bezoeken: de grootste groep is afkomstig uit de kerken van Goeree-Overflakkee "de kerkelijke achter grond varieert van Rooms Katholiek tot Gereformeerde Gemeente". Een andere groep jongeren behoort tot de zogenaamde randkerkelijken, die maar heel weinig een kerk bezoeken en tenslotte is er nog een heel belangrijke groep en dat zijn de buitenkerke lijke jongeren. Deze laatsten worden op het bestaan van de Jeugdkerk gewezen door de posters, flyers en persberichten. Ook komt het veelvuldig voor dat de buitenkerkelijke jongeren worden uitgenodigd door vrienden die ben met het Evangelie in contact willen brengen. Volgens de organisatoren kan dit een goede aanleiding geven om met elkaar over bet geloof te spreken, want ze beseffen dat dit best wel eens moeilijk kan zijn in een ongelovige omgeving. Om juist die laatste groep te bereiken gaat de organisatie iedere vrijdagavond vóór de Jeugdkerk winkelcen trum 'Den Diek' op om uitnodigingen uit te delen aan de daar in groten getale verblij vende jongeren. Verschillende werkgroepleden verklaren persoonlijk geraakt te zijn door de bijeen komsten van de Jeugdkerk. Of anders gezegd: door bet 'middel' van de Jeugdkerk zijn ze tot bekering gekomen en dit gunnen ze ook de andere jongeren op Goeree-Over flakkee. Op de vraag of de organisatoren van de Jeugdkerk veel reacties krijgen vanuit de kerken op het eiland moeten ze minder posistief reageren. "Het is jammer, maar ook hier geldt dat de Flakkeese mensen, niet zo gem^ckelijk hun mond open doen over der gelijke zaken. Begin maart, vorige jaar, heb ben we alle kerkenraden op Goeree-Over flakkee aangeschreven om ze van ons werk op de hoogte te brengen, maar hier heeft vrij wel niemand op gereageerd", aldus de enigs zins teleurgestelde organisatoren. Gevraagd naar hun toekomstwensen ant woorden de initiatiefnemers dat ze hopen dat in de toekomst de Jeugdkerk overbodig wordt. "Want veel jongeren zijn op zoek naar een eigen plek in de kerk. Onze ervaring is dat die niet altijd in de kerken gevonden wordt, maar we hopen dat, ook door bet werk van de Jeugdkerk, die eigen plek in de eigen kerken gecreëerd wordt". Sinds kort voert de eilan- delijk Jeugdkerk ook een eigen naam: 'GO 4 REAL', ze bedoelen hier mee dat ze gaan voor het ware, voor de realiteit en echtheid. Graag zou de smurgroep nog in contact wil len komen met mensen (25+) uit diverse ker ken die hun team willen komen versterken. De smurgroep is vanuit de initiatiefgroep ontstaan en fiinctioneert op de achtergrond, ter ondersteuning van de jongeren. Ook voor de werkgroepen zijn nog jongeren (16 t/m 25) nodig. Voor nazorg, de nieuw op te rich ten muziekgroep, bidstond, PR etc. kan men nog bulp gebruiken. En natuurlijk is respons vanuit de kerken welkom: reacties graag via telefoonnummer: 0187-470067. De (ver nieuwde) website van de ellandelijke Jeugd kerk is: www.eiland.jeugdkerk.nl. V m} We zullen ze maar eens allemaal aan u voorstellen: Nozem is een stevige zwarte bouvier, ongeveer zes jaar oud, een vondeling, een vriendelijke hond waar wij niet veel over kunnen vertellen. Desi is een middenslag, kruising ?x?, bijna tien jaar oud, een vrien delijke dier, kan bij kinderen en kan alleen thuis zijn. Zij zoekt een lieve rustige baas. Noa is een jonge labrador retriever, zeven maan den oud, blond. Het is een jonge enthou siaste bond. Zij is niet gewend aan kinde ren, kan alleen thuis zijn en gaat graag mee in de auto. Noa zoekt een baas die haar verder kan opvoeden. Marlon is een sterke bond, kruising labrador, zwart. Hij is vier jaar en wij zeg gen eerlijk: het is geen hond voor een beginner. Marlon zoekt een baas die gewend is aan een dominante hond. Siber is een husky van bijna twee jaar, lief voor kinderen, maar pas op voor buurtkat- ten, konijnen, eenden, kippen, enz., want Siber gaat er achteraan. U kunt hem dus buiten niet loslaten. Verder is het een vriendelijke hond. Lara is een bobtail van zeven jaar, grijswit halflangharig. Lara is niet gewend aan kinderen en katten. Zij kan alleen thuisblijven en gaat graag mee in de auto. De hond is erg onzeker tegenover men sen. Voor haar zoeken wij een rustige baas met veel geduld en die bereid is een vertrouwensband met baar op te bouwen. Shadow is een kruising, zwart-wit van ruim vier jaar, een gesteri liseerd teefje. Ze is een vriendelijke hond, maar ze kan niet bij klei ne kinderen. Zij kan wel alleen thuis zijn. Voor haar zoeken wij een rustig gezin met grotere kinderen. Eelke is een entbousiaste Friese stabyhond, een reu van bijna twee jaar oud, zwart-wit, halflangharig. Het is een drukke hond die veel aandacht vraag. Hij zal het beste op zijn plaats zijn bij een baas die veel tijd heeft en veel ruimte. En dan is Quinta nog steeds bij ons, een ouwe bouvier van tien jaar. Zij zoekt een rustige baas met liever geen kinderen en geen andere huisdieren. Wie komt eens bij haar kijken? U vindt al deze honden bij De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel.: 0186-655150. U kunt deze honden ook vin den op onze website: www.dierenstee.nl. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11