PI^LITIE Vogelspits Westplaat Deltanatuurproject opgeleverd 0900-8844 Hoe verder na 12 december? Blusploeg Sommelsdijk eerste bij Eilandelijke brandweerwedstrijd www.buijze.nl Presentatie 'Den Bommel het gedeelde dorp' -^-^s-z/^-g Auto's wassen in Ouddorp kievit warmte op Slikken van Voome chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Inbraak auto Inbraak vakantiepark acfief in beeld en geluid Het Comité tot Behoud van de Hervormde Kerk hoopt op zaterdag 8 november a.s. een bijeenkomst voor de regio te beleggen. Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? ZHL-herfstvakantietip: Voor vogelliefhebbers is er op dit moment bijzonder veel te beleven op de Slikken van Voorne. Talloze wad- en watervogels hebben zich verzameld op de slikken en platen van het Zuid-Hollands Landschap. In het struweel aan de rand van het vogelrustgebied is het evenmin rustig. De zangvogeltrek is in volle gang. Goudhaantjes, roodborstta- puiten en grote spreeuwenwolken zijn te horen en te zien. Vogelkijkhut 'De Bonte Piet' Pijlstaart en roodborsttapuit Niet gedeputeerde Van der Sar, maar de natuur zelf verrichtte de openingshandeling! Het eerste project van formaat in het kader van de aanleg van robuuste waterrijke natuur tussen de mondingen van Rijn en Maas is gerealiseerd. Én: het ligt op Goe ree-Overflakkee. En het héét: Westplaat Buitengronden. Afgelo pen donderdagmiddag werd dit 70 hectare grote buitendijkse natuur gebied opgeleverd door Deltana tuur. Een officieel moment met een officiële 'openingshandeling' door gebiedsgedeputeerde L.E. van der Sar, waarvoor zich flink wat geno digden naar de modderboel bega ven, die het er momenteel is. Maar gelukkig stond er een ruime tent die het gezelschap onderdak bood en waarin een feestelijke sfeer heerste, met muziek, hapjes en drankjes, maar óók enkele toe spraken. Herstel natuurlijke dynamiek Klein wonder Natuur verricht openingshandeling Eendracht maakt macht Gemengde gevoelens Vanaf aanstaande zaterdag is het boek 'Den Bommel het gedeelde dorp' te koop. Vrij dagmiddag wordt het boek gepresenteerd in het gemeentehuis van Oude Tonge. Het boek dat geschreven is door M. Bakelaar, beschrijft de gebeurtenissen in Den Bommel tijdens en na de watersnoodramp van 1953. Het boek is uitsluitend te koop bij Kapsalon Bakelaar, Voorstraat 10 in Den Bommel, telefoon: 0187 611380. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee STELLENDAM - donderdagavond deed een 32-jarige vrouw uit Stellendam aangifte van inbraak in haar auto. Onbekenden had den een slot van de auto, die stond gepar keerd aan het Dalhiapad, geforceerd. Ver volgens werden een verbanddoos, een life- hammer en de radio/cd-speler weggenomen. OUDDORP - Politiepersoneel van het dis trict De Eilanden stelde vrijdagmorgen omstreeks drie uur, naar aanleiding van een inbraakmelding, een onderzoek in het win- kelplaza van een vakantiepark aan de Kab- belaarsbank in. Onbekenden hadden diverse deuren van verschillende winkels openge broken en de ruimtes doorzocht. Vooralsnog is het niet bekend welke goederen zijn weg genomen. CCUflBI I UUT fola-tmrYltm OUDOCH» WHtftraal U M. (DIIT) il1611 fu US734 Gemeenten en gemeenteleden die het met hun geweten niet kunnen verant woorden ora mee te gaan in 'een nieuwe kerk met een onbijbelse grondslag' staan voor ingrijpende vragen. Het the ma van deze samenkomst luidt: 'Hoe nu verder?' Sprekers zijn: ds. W. van Vlastuin uit Katwijk en ds. P. Hoek uit St. Annaland. De samenkomst vindt plaats in het Ver enigingsgebouw van de Ned. Her vormde Kerk te Steilendajn. Op 12 december wordt definitief beslist of de fusie van kerken doorgaat. Mocht dit het geval zijn dan wordt eenheid beoogd, maar verdeeldheid veroor zaakt. Velen hopen'daarom dat het in plaats van tot een fusie alsnog tot een federatie zal komen. Dan worden breu ken voorkomen. De bijeenkomst begint 's morgens om 10 uur en za) rond 13.00 uur in de mid dag worden afgesloten. Voor koffie wordt gezorgd. Op zaterdag 18 oktober kunt u in Ouddorp uw auto laten boenen. Dit wordt gedaan voor de stichting Spaans Evangelische Zending. De stichting zorgt voor lectuur in Spaansta lige landen. Deze actie is bedoeld voor het communistische land Cuba. De autowassers hopen op uw komst bij Eben Haëzer tussen 's ochtends 09.00u en 's middags 15.00. De kosten bedragen voor 3,00- voor de bui tenkant. Uw hele auto wordt voor 5,00- schoon gemaakt. Opvang en eerste hulp aan één van de slachtoffers (foto Persburo Flakkee). Aan de blusploeg Stellendam van het brandweerkorps Goedereede was het dit jaar de eer om de eilandeUjke wed strijd te organiseren, die afgelopen zaterdag werd gehouden. In het gebouw van Rijkswaterstaat bij de Haringvlietsluizen 'bleek' brand te zijn uitgebroken en het 'bestrijden' daarvan was nog niet zo'n makkeUjke klus. Eén van de mannen in het gebouw was op de benedenverdieping een visje aan het bakken, toen de frituurpan omviel... Door de hete olie liep niet alleen de man ernstige brand wonden op, maar er ontstond meteen ook brand. Aan de brandweer was het de taak om zowel het slachtoffer te redden als de brand in het gebouw te blussen. Door de brand was de stroom uitgevallen, waardoor het in het hele gebouw donker was. Ook de lift was stilgevallen en déér bleek zich een tweede slachtoffer in te bevinden. Een belangrijk aandachtspunt voor de strij dende ploegen was om meteen bij aankomst naar sleutels, pasjes en een aanvalsplan vra gen. Dat zou namelijk bij de redding en de bestrijding van de brand aanzienlijke tijds winst opleveren, want een rolluik, dat toe gang verleende tot het gebouw, moest d.m.v. een pasje worden geopend, evenals veel bin nendeuren; en bij de pasjes zat ook de sleu tel voor de lift. Met poederblussers moest de oliebrand wor den geblust, terwijl met gewoon water het vuur moest worden afgeschermd om de 'kok' te redden. Daarna moest het slacht offer in de lift worden bevrijd. De blusploeg Sommelsdijk bracht het er dit jaar het best van af en eindigde met 1132 punten, zes punten boven de ploeg van Oolt- gensplaat, die op de tweede plaats eindigde. Stad aan 't Haringvliet behaalde 1096 pun ten, goed voor een mooie derde plaats. De volledige uitslag: 1. Sommelsdijk1132 2. Ooltgensplaat1126 3. Stad aan 't Haringvliet1096 4. Middelhamis1092 5. Ouddorp1082 6. Goedereede1080 7. Herkingen1056 8. Dirksland940 9. Den Bommel916 10. Nieuwe-Tonge916 11. Melissant898 12. Oude-Tonge878 INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.:(0I87) 482609 E-mail: info@kievitwarmte.nl VKww.kievicwamite.nl Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM OI87-47(öSS "Oktober is een geweldige maand om vogels te kijken," verteh Jan Alewijn Dijkhuizen van het Zuid-Hollands Landschap. "De Slik ken van Voome zijn in deze periode van het jaar een verzamelpunt voor vogels van divers pluimage." Nummer 1 in de Top 3 van dit moment is de scholekster. Het is een echte wadvogel die vrijwel alleen in de kust streken te vinden in. Op de Slikken van Voome verzamelen zich vogels die het hele jaar in Nederland blijven. Maar ook komen er vogels uit Noord-Europa die de kou aldaar achter zich laten en naar het warmere West- Europa trekken. Een andere vaste verschijning op de Slikken van Voome is de wulp. Het is de grootste waadvogel van Nederland en eenvoudig te herkennen aan zijn lange naar beneden gebogen snavel. "Op de derde plaats van de Top 3 vinden we de bontbekplevier," zegt Jan Alewijn Dijkhuizen. "Een bedrijvig vogeltje waar je met je verrekijker eindeloos naar kan kijken." Een goede uitvalsbasis voor het observeren van vogels is de vogelkijkhut 'De Bonte Piet'"Zeker als bij hoogwater de vloedlijn dichtbij de hut komt, kun je hier heel wat beleven," vertelt Dijkhuizen. "En kijk vanuit deze beschutte basis ook een naar de lucht. De laatste dagen worden er weer regelmatig visarenden gesignaleerd. Dat zijn machtige vogels om te zien." Minder imposant maar minstens zo boeiend is de dagelijkse aanwe zigheid van slechtvalken. Deze rappe roof vogels hebben het afgelopen jaar in het gebied gebroed en hebben zich gespeciali seerd in de jacht op scholeksters. "Laatst zag ik hoe een slechtvalk een scholekster in de vlucht greep en later op een paaltje oppeu zelde. Een prachtig schouwspel." De vogelobservatiehut 'De Bonte Piet ligt aan het einde van de gemarkeerde 'Vogel- boulevard'. De wandeling er naartoe is zeker ook de moeite waard. In het struweel doen zich talloze vogelsoorten tegoed aan de rijpe duindoombessen. De roodborsttapuit en het goudhaantje (herkenbaar aan hun hoge gepiep) zijn op doorreis naar het zuiden, maar laten zich met wat geluk nog even horen en zien. Langs de 'Vogelboulevard' heeft het Zuid-Hollands Landschap enkele vogelkijkschermen geplaatst. Dijkhuizen: "Deze gelegenheden moet je tijdens een wandeling niet aan je voorbij laten gaan. Achter de schermen houden zich wellicht kleine zilverreigers, kluten, pijlstaarten en bergeenden schuil. De Vogelboulevardroijte is 15 kilometer lang, begint en eindigt bij bushalte De Ruy in Oostvoome, en is gemarkeerd met groene paaltjes met een vogelpoot. Kijk voor meer informatie over de recreatieve mogelijkhe den in de Duinen van Oostvoome en de Slik ken van Voome op: www.zuidhoUandsland- schap.nl. Bij de VVV aan de Hoflaan in Oostvoome in het Bezoekerscentmm Tenel- laplas is de route te verkrijgen. Zo gaf Deltanatuur projectleider Carel Harmsen in het kort nog even de achtergron den, verbanden en doelstelling aan van Del tanatuur, en hoe een en ander in z'n werk is gegaan. "Begon het ongeveer twee jaar gele den nog met verhitte koppen rond de finan ciering, daama echter kon het project in kor te tijd worden gerealiseerd. En nu, vandaag, hebben we er een mooi stuk natte natuur bij gekregen dat over een aantal jaren een brak water natuurgebied zal worden als de Haringvlietsluizen op een kier gaan - want »net dat kierbesluit, dat het kabinet in 2000 nam, heeft het allemaal te maken. Zo'n over gangsgebied van zoet naar zout water is vrij zeldzaam geworden, evenals langs heel de Nederlandse kust de overgang van rivier naar zeewater, na het afsluiten van de zeear men. Door die afsluiting hebben zich inmid dels problemen aangediend, zoals de blauw- algen en een verslechterende zoetwaterkwa liteit. Maar door de Haringvlietsluizen op een kier te zetten, zal in het gebied herstel plaatsvinden van de natuurlijke dynamiek. Verder zijn voor een vrije instroom van vis sen internationale afspraken gemaakt, waar voor het belangrijkste gebied hier naast de deur ligt", zo zette Harmsen uiteen. En in diens kielzog sprak donderdagmiddag ook natuurexpert en presentator René Basti- aanse, zowel live als in een door hem gemaakte film over de Deltanatuurontwik keling op de Westplaat Buitengronden. "Er wordt hier een klein wonder verricht langs het Haringvliet - de hoofdkraan in het Nederlandse waterleidingsysteem, daar al het rivierwater van de Maas en de Rijn hier samenkomt en uitmondt uit in de zee. Waar na de watersnoodramp alle zeegaten zijn gedicht, is het landschap in rap tempo veran derd en is het Haringvliet een badkuip geworden met groene randjes. Vroeger was dat anders, met moerasbossen, schorren en slikken; natuur die voortdurend in beweging was en veranderde. Maar zoals dat hier eeu wenlang is geweest, komt dat nu weer terug met Deltanatuur." Bastiaanse gaf aan dat er voor de aanleg van Deltanatuur vele motie ven aan te voeren zijn: het is goed voor de natuur, het is goed voor recreatie, en daar mee ook voor de economie, historische argu menten: vroeger is het ook altijd geweest, e.d. "Als afzonderlijke argumenten zijn deze echter niet steekhoudend genoeg om zo'n project te rechtvaardigen" zo benadmkte hij, "maar in samenhang met elkaar juist zoveel te meer." Het was de bedoeling geweest dat gedeputeerde Van der Sar als officiële openingshandeling voor dit natuurgebied het laatste stukje zomerdijk door zou breken, zodat het Haring- vlietwater er naar binnen zou stromen. Maar, de natuur zélf had die ope ningshandeling al ver richt... Want.door de vele regenval van de laatste dagen is het peil van het buitenwater zó gestegen - terwijl de Haringvlietslui zen dicht bleven - dat de zotoerdijk is over stroomd en vrijwel het hele gebied onder water is komen te staan. De natuur was de plannen dus al een stap vooruit. Het water peil is er nu zelfs zo hoog, dat het Haring vliet lager ligt! Met als gevolg dat, toen Van der Sar met een dragline de laatste happen grond uit de zomerdijk wegnam, het water niet naar binnenstroomde maar naar buiten, het Haringvliet in. Duidelijk: de natuur Iaat zich niet dwingen... Door de hoge waters tand in het gebied - één waterplas - is momenteel dan ook niet veel te zien van de uitgegraven hoogteverschillen. Tóch, zo werd uitgelegd, komt deze extreem hoge waterstand maar één- of tweemaal per jaar voor. En gelukkig is daarvoor als extra waterkering een brede hoge wal tegen de buitendijk aan gelegd. Na het doorbreken van de zomerdijk beves tigden gedeputeerde Van der Sar, wethouder Van der Kamp van de gemeente Middelhar nis en Monique Stouten van Staatsbosbeheer met z'n drieën een naambord bij de ingang van het gebied. De actie mocht symbool staan voor wat door bundeling van bestuur lijke krachten tot stand kan worden gebracht. "Er is een heel groot project afgerond, waar mee we kunnen constateren dat de Ecologi sche Hoofd Structuur groeit", aldus een tevreden gedeputeerde. "Bovendien blijkt dat, als je op zó grote schaal iets aanpakt, er ook financierders voor te vinden zijn, tot Europese subsidies toe." Staatsbosbeheer krijgt het natuurgebied in onderhoud. En één van de boswachters wist donderdagmiddag al te vertellen dat er inmiddels dieren zijn gesignaleerd die er zich voorheen niet lieten zien, zoals bepaalde watervogels en reeën. "Zo snel -' gaat dat. Als straks de kranen en derge lijke rustverstoorders vertrokken zijn en de natuur zich steeds verder gaat ontwik kelen, ontstaat er een gebied waar alleen nog stilte is, behalve de vogelgeluiden dan en een trekker in de verte. Geweldig om langsheen te struinen en tot rust te komen." Een vogelkijkhut is momenteel in aanbouw. "Door de één in dank aanvaard, door de ander met gemengde gevoelens ontvangen." Die woorden sprak Van der Sar donderdag middag óók. Het geeft aan dat - hoewel vrij wel alle betrokken partijen blij zijn met deze natuurontwikkeling - er óók zijn die hier anders over denken of hier méér dan alleen blije gevoelens bij hebben. Gemengde gevoelens dus. En die konden donderdag middag óók worden opgetekend in de wan delgangen, in hoofdzaak vanuit agrarische hoek. Niet dat men tegen het aanleggen van natuurgebieden is. Beslist niet zelfs. Maar wel doet het hen pijn dat dit ten koste mag gaan van zoveel - kwalitatief juist zeer goe de - landbouwgrond. Daarnaast zien ze de komst van nóg meer ganzen naar het gebied, zoals ze verwadhten, met argusogen aan. "Als het dan écht moet worden zoals vroe ger, dan moeten ook de natuurlijke vijanden van toen worden teruggebracht zoals vos en .wolf, zodat er een natuurlijk evenwicht in de populatie blijft", zo werd onderling van gedachten gewisseld. "En zouden er nu écht zoveel rustzoekers uit de Randstad naar deze gebieden gaan komen? De wegen op 't eiland hebben nu dikwijls al zo'n moeite om het verkeer te verwerken..." In de land- bouwhoek ziet dus niet iedereen het al zo zit ten. "Toch zijn we niet minder benieuwd naar wat het worden gaat, daar net over de dijk!" J jf^~ graaft hij het laatste stukje uit de zomerdijk, waardoor de Westplaat Buitengronden in open verbinding is komen te staan met het Haringvliet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1