Ledenvergadering Rabobank Middelharnis in teken van Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen Tentoonstelling Amnesty International niet ontevreden bij afsluiting Ruslandcampagne EIIAtfDBI-IIIEUWS Op maandag 29 september jl. organiseerde Rabobank Middelharnis haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Bijzonder was dat de verga dering ditmaal voor het eerst in het Trefpunt van de bank plaatsvond. Ruim 100 leden bezochten deze interessante avond. Na de reguliere agen da verzorgde de heer B.J. Krouwel, directeur Duurzaamheid en Maat schappelijke Innovatie Rabobank Nederland, een presentatie over Maat schappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO). Bovendien gaf de heer Andries Middelbos, mede-initiatiefnemer van Windpark Piet de Wit te Ooltgensplaat een levendige presentatie over de realisatie van dit bijzon dere project. Een bijzonder jaar Sterk bedrijfsresultaat To Russia with love: oktober 2002-oktober 2003 Actieresultaten in het kort Geweld op poUtiebureaus Groen bankieren Windpark Piet de Wit geschiedenis van Holland in Middelharnis h De Shana De vrouw en de hoofddoek Gebr. de Waal Drukkerij Twee groepen Allah en Jezus De islam in ons land i& i& c* ég> ^V. HOEKSCHE WAARD PAGINA 9 VRUDAG 10 OKTOBER 2003 De heer H.A. Mijs, voorzitter van het Bestuur, opende de avond met een woord van welkom. Hij gaf aan dat het jaar 2002 economisch gezien een minder goed jaar was. Ondanks de verslechterde economie heeft Rabobank Middelharnis in 2002 een goed jaar gehad. Als redenen voor dit goede resultaat noemde de heer Mijs de sterke ver betering van de rentewinst, het stabiele per soneelsbeleid, de kostenbewaking en het risicomanagement van Rabobank Middel harnis. Het jaar 2002 was ook een bijzonder jaar. In dit jaar nam de bank afscheid van oud-directeur W.A. Coremans en werd er een nieuwe directie samengesteld. Ook werd de bankhal gemoderniseerd en bereikte het ledental van Rabobank Middelharnis de mijlpaal van 3000 leden. Na de heer Mijs lichtte algemeen directeur drs. M.J. de Nijs de jaarcijfers van de bank toe. De heer De Nijs gaf aan dat er naast een sterk bedrijfsresultaat ook een sterke stijging zichtbaar is in de spaargelden. "In deze eco nomisch mindere tijden worden mensen voorzichtiger met hun bestedingen," aldus de heer De Nijs. "In 2003 zien wij echter een stabilisering' vaïi dé neerwaartse tendens! MIDDELHARNIS - Paspoorten voor etnische minderheden. Onderzoek naar racistisch geweld. Vrijlating van gewetensgevangenen. Maatregelen tegen huiselijk gweld. Dit waren enke le van de doelstellingen van Am- nesty's wereldwijde Ruslandcampag ne waaraan in Nederland honderden Amnesty-groepen deelnamen, waar onder ook de Groep Goeree-Overflak- kee. Wat werd bereikt stemt tot tevre denheid. Op bijna alle onderwerpen werd resultaat geboekt: soms een klei ne stap vooruit, soms beduidend meer dan dat. De Ruslandcampagne was bedoeld als poging om de hervormingen op het gebied van de mensenrechten, nodig voor de vesti ging van de rechtstaat, een extra stimulans te geven. Hoewel sinds het aantreden van de huidige president, Poetin, in 2000, de straf- rechtwetgeving opmerkelijke verbeteringen heeft ondergaan, bleef het effect daarvan naar de samenleving steken in het woud van problemen waarmee de Russische Federatie na de ineenstorting van de Sowjet Unie te maken kreeg. Tegen het afdwingen van bekentenissen door marteling of andere mishandeling wer den 124.000 handtekeningen ingezameld en overhandigd aan o.a. president Poetin. Amnesty-groepen stuurden 'rechtenkaarten' naar meer dan tweehonderd politiebureaus in Moskou en St. Petersburg. Een rechten- kaart is een document met concrete regels uit het Russische Wetboek van Strafvordering voor behandeling van verdachten. Huiselijk geweld Huiselijk geweld eist in Rusland jaarlijks het leven van meer dan tienduizend vrouwen. Amnesty International ondersteunde Russi sche organisaties bij de opvang van mishan delde vrouwen en het versterken van het bewustwordingsproces van deze problema tiek onder de Russische bevolking. Amnesty Nederiand bemiddelde ook bij aanvragen van de hulpverlenende organisaties voor financiuele steun uit het buitenland. Paspoortactie Het voornemen van de Russische regering om alle paspoorten ongeldig te verklaren en een vervangend paspoort alleen te verstrek ken aan hen die tot de Russische staatsbur gers worden gerekend, dreigde desastreus uit te pakken voor grote aantallen leden van etnische minderheden, zoals de Mescheten in de regio Krasnodan. Ze dreigden eind 2003 statenloos te worden en daardoor zo goed als rechtenloos. Amnesty International verspreidde op grote schaal actiekaarten met een afbeelding van een Russi sche paspoort. Ruim 45.000 van deze 'paspoorten' werden in Nederland door het publiek 'ondertekend'. Amnesty stuurde ze daarna in samenwerking met de Russische mensenrechten organisatie Memorial naar o.a. president Poetin, de Presidentiële Mensenrechten commissie en de leden van de Doema (par lement). Deze actie kreeg ruime aandacht van zowel de Russische media als ook de Nederlandse omroepen. De Russische president heeft inmiddels verklaard dat de paspoortenkwes tie zijn aandacht heeft. Daaraan zal zeker ook hebben bijgedragen dat in aansluiting op de actie van Amnesty in september jl. ook e OVSE, de UNHCR, de Raad van Europa en de Internationale Organisatie voor Migratie per brief bij president Poetin op een pas- poortregeUng voor de Mescheten aandron gen. Vrijlating en onderzoek Mede door inspanningen van Amnesty Inter national werd een aantal journalisten, schrij vers van kritische ;irtikelen over de regering, vrijgelaten, dan wel werd toegezegd hun veroordeling in hoger beroep opnieuw te toetsen. Tsjetsjenië Een aantal aanklachten wegens ernstige mis daden door Russische militairen in Tsjetsje nië begaan en waarvan de daders, hoewel bekend, tot dan toe vrijuit gingen, werd mede op aandringen van Amnesty opnieuw in behandeling genomen. Een officier werd alsnog veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf voor moord na verkrachting en marte ling van een 18-jarige Tsjetsjeense. De 'ver dwijning' van twee andere Tsjetsjeense vrouwen na aanhouding door Russische troepen is nog in behandeling. En verder... - De Russische regering maakte het rapport openbaar dat het Europees Comité tegen Marteling over Rusland heeft opgesteld. Een breuk met tot nu toe gevoerd beleid. - Amnesty International, met in Nederland thans 265.000 leden, dankt het slagen van de Ruslandcampagne vanzelfsprekend ook aan de bereidheid van de eigen leden en sympathisanten en die van de partner organisatie om massaal middels handte keningenacties en giften de campagne 'body' te geven. Voor informatie over het lidmaatschap van Amnesty International en/of actief deelnemen aan acties kan men terecht op www.amnestv.nl of www.amnesty.flakkee.net. Ook kan men bellen met Annet Tuinen- burg, tel. 485452. Voor 2004 verwacht de Rabobank weer een licht herstel." Na de reguliere agenda verzorgde de heer B.J. Krouwel, directeur Duurzaamheid en Maatschappelijke Innovatie Rabobank Nederland, een presentatie over MVO. De heer Krouwel gaf aan dat maatschappelijk verantwoord ondernemen uniek is voor een bank om hier een aparte tak voor te hebben. Groen bankieren wordt inmiddels een begrip in Nederland en hiermee een aantrekkelijke belegging. Het gaat om bos en natuur, wind energie, biologische landbouw, zonne-ener- gie, labelkassen. De slogan 'biologisch, eigenlijk heel logisch' wordt bekender: steeds meer mensen zien in dat duurzame energie belangrijk is voor het milieu en dat dit commerciëler ook steeds succesvoller wordt. Een voorbeeld van groene energie is wind energie. Dit lichtte de heer Andries Middel- bos, mede-initiatiefnemer van Windpark Piet de Wit in Ooltgensplaat, graag toe. Samen met zijn collega David Mol richtte hij dit schitterende windpark op. De realisatie van Windpark Piet de Wit is mede mogelijk gemaakt door groene gelden van Rabobank International. De heer Middelbos gaf aan dat duurzame energie belangrijk is aangezien de fossiele brandstoffen eens opraken. Een windturbine heeft in zes maanden zijn inves tering terugverdiend en heeft maar liefst een levensduur van 14 jaar. In het jaar 2003 telt Coöperatie Deltawind ruim 700 leden. Windpark Piet de Wit levert voldoende stroom om alle huishoudens op Goeree- Overflakkee van groene stroom te voldoen! "Mits het voldoende waait natuurlijk en het jaar 2003 was geen winderig jaar," grapte de heer Middelbos. De heer ^4iddelbos sloot zijn presentatie af door een boeiende foto presentatie van de bouw van het windpark. Op de site www.deltawind.nl vindt u meer informatie. Na afloop van de vergadering ontvingen de aanwezigen een toepasselijke rekenmachine op zonne-energie. Uiteraard was er nog een informeel samenzijn met een hapje en een drankje. Rabobank Middelharnis kan terug kijken op een zeer geslaagde algemene ledenvergadering 2003. Onder de titel 'Holland ze zeggen' is er in het gemeentehuis van Middelharnis een ten toonstelling te zien over de historie van Noord en Zuid-Holland. Een groen land, een land aan zee, een land waar brede rivieren doorheen stromen. Een land van kaas en klompen, van tulpen en dijken, van molens en haring. Veel mensen in binnen- en bui tenland zien deze rustieke beelden voor zich als ze aan Holland denken. Daarnaast bestaat het dynamische beeld van de huidige Randstad Holland: dicht bevolkt, vol snelwegen, havens en bedrijvigheid. Zoals alle clichés, berusten ook deze 'typisch Hollandse' clichés voor een deel op de werkelijkheid. De geschiedenis van de huidige provincies Noord- en Zuid-Holland en hun bewoners is bepaald door hun drassi ge bodem, hun verbindingen over water en hun ligging aan zee. Dat land leverde ook bepaalde producten op; zuivel uit de weilan den, haring uit zee, tulpen aan de duinrand. Molens en dijken hielden de zaak droog. En de goede verbindingen over het water zorg den ervoor dat het er (meestal) druk en wel varend was. De reizende tentoonstelling 'Holland ze zeg gen' laat iets zien van de historische achter gronden van ons Hollandbeeld. Er worden verbanden gelegd tussen vroeger en nu, tus sen legende en feit. Voor iedere inwoner van Noord- of Zuid-Holland, jong of oud, zijn er herkenbare én verrassende beelden te zien. 'Holland ze zeggen' geeft geen volledig, maar wel een veelzijdig beeld van de Hol landse geschiedenis. Een geschiedenis die laat zien dat er achter de clichés meer schuil gaat dan je zou denken. De tentoonstelling is te zien in het gemeen tehuis van Middelharnis, Kon. Julianaweg 45 te Middelharnis tot 17 november 2003. Het gemeentehuis is van maandag t/m vrij dag geopend van 8.30 tot 12.00 en 13.00 tot 16.30 uur. Toegang gratis. (3) In fundamentalistische kringen heeft men nog een zesde zuil ingevoerd: De jihad. Letterlijk betekent dat: inspan ning om een bepaald doel te verwe zenlijken. Islamitische activisten geven daar de betekenis van 'heilige oorlog' aan. Volgens hen is de heilige oorlog een plicht waartoe de koran oproept. In soera 2.193 lezen we: "Strijdt tegen hen tot er geen verzoe king meer is en de godsdienst alleen God toebehoort". De jihad kan op vier manieren gevoerd wor den: 1. met het hart (dat is de strijd tegen de duivel en tegen kwaadaardige aanvechtin gen); 2. met de tong; 3. met de hand (hieron der vah onder meer de geloofspropaganda) en 4. met het zwaard (dat is de offensieve, gewapende strijd). Binnen de islam moet de jihad gevoerd wor den tegen geloofsafval en ketterij. De mos lims hebben volgens fundamentahsten ech ter ook de plicht om onder niet-moslims het islamitische geloof te verbreiden en het grondgebied te vergroten. Zij brengen die phcht ten uitvoer door het omverwerpen van corrupte regimes en het streven naar (her)invoering van de sharia door het schep pen van een islamitische staat, bestuurd door één leider aan de hand van de islainitische wet. De jihad is een wereldwijd begrip dat de vol ken van deze wereld in twee onverzoenlijke kampen verdeelt: dat van de dar-al-charb, datje aantreft in het gebied dat door de onge lovigen bestuurd wordt en dat van de dar-al- islam, het gebied waar de islamitische wet regeert. De jihad is in permanente staat van oorlog. Die oorlog zal alleen ophouden na de uiteindelijke overheersing van de ongelovi gen en de absolute overwinning van de islam over de hele wereld. r. ^t De Sharia is de islamitische wetgeving. Deze leidt de moslim op weg naar de bron van het heil. De belijder ontvangt een hand reiking op maatschappelijk, poütisk en ander gebied. Die voorschriften krijgt hij voor zijn omgang met God, en de: wijze waarop hij met zijn naaste binnen en suiten de islamitische gemeenschap heeft om te gaan. Het zijn regels die betrekking hebben op geboorte, besnijdenis, huwelijk, overlij den en rouw, maar ook op het tenein van kleding - zoals de sluier - muziek, drank, voedsel, rechtspleging en straffen. Ook gegevens over de relaties van moslims met niet-moslims - het dzinmia statuut ont breken niet. De Sharia is gebaseerd op de koran - en daar om heilig -op uitspraken en het voorbeeld van de profeet Mohammed en op het irtzicht van gezaghebbende religieuze geleerder. De Sharia is daarom nog steeds in ontwikkeling. De roep om volledige invoering van deze wetgeving - die oorspronkelijk betrekking had op families en religieuze instellingen - wordt in steeds meer landen gehoord. Zo worden regimes gesticht waar de islam staatsgodsdienst is, zoals in Saoedi-Arabië, Pakistan, Maleisië en Iran. De positie van de islamitische vrouw is ondergeschikt aan die van de man. Vrouwen kunnen gemakkelijk worden verstoten en de voogdij over hun kinderen verliezen. Som mige beroepen zijn voor vrouwen niet toe gankelijk. In sommige landen mogen vrou wen zelfs niet autorijden. Er zijn landen waar de scheiding tussen man en vrouw door de overheid wordt afgedwongen. In de koran staat dat de vrouwen van Mohammed zich moesten sluieren om zich van andere vrouwen te onderscheiden. Som migen denken dat het alleen voor de vrou wen van Mohammed gold, anderen dat het een plicht voor elke moslimvrouw is en weer anderen dat het een aanbeveling is. Ook over de leeftijd waarop men zich sluiert bestaat verschil van mening Sommigen beginnen al zeer jong. Er zijn ook verschillende soor ten sluiers. Sommige sluiers bedekken alleen het haar, maar er zijn er ook die het gehele gezicht verhullen. Iraanse vrouwen hebben een lange zwarte sluier. Met de komst van het fundamentalisme in Iran Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 algemeen 3240 AA Middelharnis Tel: (0187) 47 10 20 Fax:(0187)48 57 36 gebr-dewaal.coia namen veel vrouwen de sluier vrijwillig aan, vaak om reUgieuze redenen, soms ook van wege de toenemende politieke druk. De islamitische geloofsgemeenschap valt in twee hoofdgroepen uiteen: de sjiieten en soennieten. De sjiieten beschouwen de neef/schoonzoon Ali van Mohammed als de geestelijke en wereldüjke opvolger van de profeet. Hij was zondeloos, onfeilbaar en bezat een bovennatuurlijke kennis. De imams - men spreekt bij de sjiieten niet van kaliefen - kwamen en komen er door erfop volging. De soennieten daarentegen hadden als hoog ste leider een kaUef. Hij bezat uitsluitend wereldlijke macht. Hier was geen sprake van een erfopvolging. Een kalief werd gekozen of door zijn voorganger aangewezen. Het kalifaat werd in 1924 afgeschaft. Allah is een jaloers en streng God, een abso luut heerser, veraf van de mensheid. Een echte moslim stelt zijn geloof en werken in een volledige overgave ten dienste van God. Op de laatste dag zal de mens zich daarover moeten verantwoorden. Hem wacht dan een eeuwig verblijf in het paradijs of een einde loze kwelling in de hel. Moslims zien in Jezus een belangrijke pro feet. Zij ontkennen dat hij de zoon van God is (Soera 4-71). Wel zou Hij allerlei wonde ren hebben verricht. Jezus zal een belangrij ke rol spelen in de gebeurtenissen die aan de Laatste Dag voorafgaan. Hij zal op aarde terugkomen om de antichrist te doden. Uit eindelijk zal hij sterven en in Medina begra ven worden. De islam is een wereldgodsdienst. Eén op de vier bewoners van deze aarde belijdt deze reUgie. Er zijn heel wat islamitische landen. Boven dien wonen er miljoenen moslims in niet- islamitische landen, zoals de Verenigde Sta ten en diverse landen van West-Europa. In Frankrijk is de islam al de tweede gods dienst. Ons land telde volgens het Centraal Bureau van de Statistiek op 1 januari 2002 al 890.000 moslims. Ze maken 5'A procent van de bevolking uit. De 447 moskeeën zijn een duidelijk bewijs van hun aanwezigheid. In het zuidoosten van Amsterdam is men begonnen aan de bouw van een moskee met 3000 gebedsplaatsen en 4 minaretten van elk 30 meter en in Rotterdam krijgt een nieuwe moskee een 25 meter hoge koepel en twee minaretten van 50 meter hoog, gefinancierd door een sjeik uit de Verenigde Arabische Emiraten. Hebben we wel oog voor de kolossale mos keeën die de laatste jaren in en rond onze grote steden zijn gebouwd? Een haast zieke lijk tolerante politiek heeft ertoe geleid dat veel moslims al jaren ongestoord hun gang kunnen gaan. Er is een levensgevaarlijke ontwikkeUng gaande. De islam is bezig de vrije wereld - met name West-Europa - geruisloos te bezetten. En zijn we ons daarbij ook de benarde posi tie van christenen in moslimlanden bewust? Regeringen kijken de andere kant op als christenen op de Filippijnen, in Somalië en Indonesië bij tientallen omgebracht worden. In Pakistan krijgen christenen de doodstraf. In Afghanistan worden ze afgetuigd. In Iran, Jemen, Marokko, Libië, Nigeria en Algiers is hun positie allesbehalve benijdenswaar dig. En welk een ontstellend leed ondervin den predikanten en gemeenteleden in Soe dan! Het bijbellezen en bidden op de tem pelberg is streng verboden. In Saoedi-Arabië - een van de meest gesloten gemeenschap pen, waar het terrorisme wordt gesteund - kom je met een Bijbel niet binnen. Zo tole rant is de islam. (wordt vervolgd) v. H. C« C« i* C« i* i* i* i* im im im im im im f« »3$ im C« A J3» C* 4» 'fi i« <9» fji ji"^. f K* K* K* «C* Deze week is onze Max hond van de week. Veel van zijn lot genoten hebben weer een nieuwe baas gevonden, maar helaas is voor hem nog niemand geweest. Max is een krui sing Mechelse herder, pas 10 maanden oud, bruin-zwart, korthartig en een eersteklas druktemaker. STICHTING DIERENBELANG De Mechelse herder is van oorsprong gefokt als werkhond en dat is wat Max ook graag doet: lekker bezig zijn met zijn baas. Hij is nog jong, dus Max kan nog veel leren. En als hij een baas treft die stevig in zijn schoenen staat, dan heeft hij aan hem een leuke huisgenoot. Maar dan moet Max wel weten wie de baas is. Max is niet gewend aan kinderen, niet gewend aan katten en kan lelijk doen naar andere honden. Het is beslist geen hond voor een beginner of voor een gezin met kinderen. Max moet een consequente baas hebben, die veel tijd en aandacht aan hem besteedt. Heeft u belangstelling voor hem, komt u dan eens langs. Max wacht op u in keimel 10. Ook voor Nozem, de bouvier van 6 jaar, is geen nieuwe baas geko men. Deze hond is gevonden bij de Oude Maas. Wij kunnen u wei nig over hem vertellen, alleen dat het een vriendelijke mooie stevige hond is. De Open Asiel Dagen zijn weer achter de rug. Drie honden, 9 katten, 5 konijnen. 2 cavia's en 1 valkparkiet hebben weer een nieuw tehuis gekre gen. Het was gezeUig druk en 's avonds was iedereen uitgevloerd. Ook de dieren waren moe van alle belangstel ling die ze hadden gekregen, maar het is altijd fijn om te zien dat veel mensen belangstel ling hebben voor het werk van De Dierenstee. Ons adres is; Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. (0186) 655150. Openingstijden: maan dag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9