N Schotejil goed van start in Verenigingscompetitie Historisch hoekje Fractiegewijs Concert Advendo Een persoonlijke ontmoeting MET OUD-Dirksland 'Gehoorstoornissen' EIIAItDBI^IEUWfl Jubileumconcert Martin Mans in De Doelen Gemeente Dirksland Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Zaterdag 4 oktober is z.c. De Scho tejil uit Middelharnis ooli in de landelijke Verenigingscompetitie goed uit de startblokken geliomen. In Oud-Beijerland werd gezwom men met het plaatselijke ZOB'66 en De Geul uit Papendrecht. De zwemmers van de zwemclub uit Middelharnis wisten zich uitste kend te weren ondanks soms ster ke tegenstand. De totaalscore bedroeg ca. 45 persoonlijke records, waaronder 3 clubrecords en 26 ereplaatsen. Recordregen de Gooye bij start van verenigingscompetitie De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Is Qoeree Overflakkee de weg kwijt? Uit de bundel Mozaïek Berichten uit de Gezondheidswijzer Maandthema in de maanden september en oktober 2003: Maandag 6 oktober 2003 PAGINA 6 VRIJDAG io'ÖKTOBER 2003 r Groeten uit ■grootmoeders tijd (1) - door; Jan Both aiiaf' de jaren twintig van de twintig ste eeuw zien we langzaam maar zeker de opkomst van de amateurfotografie. Beroepst'otografen verdienden voor namelijk hun brood met het op de t;e\otlij;c plaat vastleggen van por tretten. Overigens, als u in het bezit bent ■Nan één of meerdere van die bruine portretfoto's, doorgaans ge plakt op karton, dan kan het best zo zijn dat de foto uit 1880 of zelfs nog eerder dateert. Het probleem met por tret- of familiefoto's is vaak dat de naam niet meer te achterhalen is. Zet dus altijd achterop een foto of in het fotoalbum wie er staat afgebeeld en eventueel een datum, want generaties na ons herkennen die persoon of per sonen niet meer! De foto is dan curi eus, maar meer ook niet. In Neder landse musea en in andere collecties staan schoenendozen vol met foto's van onbekenden. Wanneer de naam onbekend is, zou de foto eventueel nog interessant kunnen zijn vanwege de kleding of andere entourage, wordt wel verondersteld. Maar wanneer het klederdracht betreft, is toch de her komst van de foto van cruciaal belang. Je kunt namelijk niet zomaar aanne men of een foto in een bepaalde verza meling, bijvoorbeeld bij een streek museum, uit de betreffende streek afkomstig is. Misschien is het wel een tante ergens ver weg, of men heeft helemaal geen idee wie het behelst. Maar we gaan het hier nu niet hebben over afbeeldingen van mensen. In het verleden zijn er ook foto's gemaakt van dorpsgezich ten. In tegenstelling tot de veelal onbekende portretten zijn de meeste dorps- of stadsge zichten nog wel te plaatsen, alhoewel de omgeving soms totaal veranderd is. Dat maakt dergelijke foto's juist zo interessant. Maar er zijn lang niet zoveel 'buitenopna men' gemaakt. De fotografie in de tweede helft van de negentiende eeuw stond nog in haar kinderschoenen; toch zijn veel opna men van toen nu nog van opvallend goede kwaliteit. Met name in de steden zijn er foto grafen geweest die erop uittrokken om delen van de stad te vereeuwigen. Vóór die tijd was dit alleen weggelegd voor schilders en tekenaars. Op het platteland liep er meestal niet :o'n fotograaf rond; schilders hebben het vJordien doorgaans ook laten afweten, een enkele uitzondering daargelaten. Schil ders jagen de fotografie niet als een 'con- curreit' maar meer als een uitdaging. De fotografie heeft zelfs de schilderkunst uit die tijd bïïnvloed. In MiddeUiamis vestigde zich aan het eind van de negentiende eeuw fotograaf Siebren van der Plaat. Hij heeft naast honderden, misschien wel duizenden familiefoto's, ook vele dorpsgezichten op het eiland gefoto grafeerd. Deze foto's zijn van bijzonder hoge kwaliteit. De gebroeders Boomsma hebben tijdens de bezettingsjaren belangrij ke foto's gemaakt, die kunnen worden gezien als tijdsdocumenten, een soort pers fotografie. Zo zijn er meer te noemen, zoals Gerrit van Eek, maar dan zijn we al beland halverwege de twintigste eeuw. Het gaat mij nu om die eerste dorpsgezichten. Welnu, voor dorpsgezichten begon een markt te ont staan. Het ging hierbij niet om gewone foto's, maar om prentbriefkaarten of zoge naamde ansichtkaarten. In een tijd dat tele foneren voornamelijk voor zakelijk gebruik was en e-mailen, e.d., nog uitgevonden moesten worden, was af en toe een kaartje dé mogelijkheid om te communiceren met bij voorbeeld familie elders in het land. Vakan ties waren nog toekomstmuziek, maar som mige mensen gingen toch wel eens een dag je uit of bij familie logeren. De ansichtkaart heeft tot op de dag van vandaag zijn waarde bewezen. Begon 'Het dorp' van Wim Son- neveld niet met de regel: 'Thuis heb ik nog een ansichtkaart Gelukkig zijn veel van die oude ansichtkaar ten bewaard. Zo ook door Joop Dalstra. Hij heeft zijn collectie nagelaten aan het Streek museum Goeree-Overflakkee. Aan de hand van een selectie van deze ansichtkaarten gaan we de veranderingen in Middelhamis eens onder de loep nemen. Veel straten zijn onherkenbaar veranderd; oude panden heb ben plaatsgemaakt voor nieuwbouw, water gangen zijn gedempt, beplantingen verdwe nen en de wegen verbreed voor het verkeer. De afgelopen eeuw is er wellicht meer ver anderd, dan de drie eeuwen ervoor. Dat het er lang niet altijd mooier op geworden is, zullen we zien als we vol nostalgie een selec tie van de ansichtkaarten gaan bekijken. Ik wilde deze serie eigenlijk de titel geven; 'Groeten uit die goeie ouwe tijd'. Maar, zo goed was die tijd niet. Eén van de minpunten was de huisvesting. Een aanzienlijk deel van de mensen leefde in krotten, onder menson waardige omstandigheden. Dergelijke bouwsels zien we meestal niet op ansicht kaarten, want men liet liever zien hoe mooi het ergens was. Toch zijn er voorbeelden van schilderachtige straatjes met eetiwenou- de huisjes, die er op een foto of ansichtkaart leuk en knus uitzien, maar waarin je beter niet kon wonen. Over het algemeen over heersen de 'betere' buurten op de prentbrief- kaart. Zo kan het zijn dat van een bepaalde plaats een heleboel ansichtkaarten zijn, maar van enkele straten is geen enkele afbeelding te vinden. Met wat geluk vind je dan nog een foto in een familiealbum, maar van deze amateurfoto's is de kwaliteit lang niet altijd optimaal. Ansichtkaarten daarentegen zijn doorgaans genomen door beroepsfotografen en dat is goed te zien. Publicatie Streekmuseum Goeree-Overflakkee Vooral in de jongere categorieën tot 12 jaar deed de Schotejil zeer goede zaken. Op de lOOm schoolslag werd Esmee Koedoot (1992) namelijk Ie in 1.29.71 en Melanie van Gemert (1993) werd 2e in een tijd van 1.33.80. Later in het programma werd Mela nie van Gemert ook nog Ie op de 50m rug slag in 40.38 en werd Danica Koedoot (1993) op deze 50m rugslag 3e in 44.24. Esmee Koedoot werd op dit rugslagnummer gespaard voor de 20()m schoolslag voor meisjes tot 15 jaar. Hierop eindigde ze ver rassend op de 1 e plaats in een nieuw clubre- cord van 3.16.80. Op hetzelfde nummer zwom Mareille de Gast (1991) overigens eerst een clubrecord in 3.22.04. Echter in de serie erna was Esmee Koedoot dus net nog iets sneller. Bij de jongens zwom Mark Cos- teris (1992) op de 50m rugslag in 40.38 naar een Ie plaats. Timo Lambregts (1993) werd 3e in 49.29. In de juniorencategorie won Sebastiaan Rosendaal (1991) de lOOm vrij in 1.09.78 en werd Mark Nolet (1990) 3e in 115.98. Mark Nolet werd eveneens 3e op de lOOm wissel slag in 1.23.11. OpdeSOm vrij werdMartijn van Hoorn (1989) 3e in 30.15. De jongens- estafette, bestaande uit Martijn van Hoorn, Johan van Nimwegen, Niels Albrechts en Sebastiaan Rosendaal, wonnen de 4x 50m wisselslag in een tijd van 2.23.38. Bij de meisjes junioren zwom Rhiana van Kempen (1989) een prima lOOm vlinderslag in een tijd van 1.18.46, waarmee ze als Ie eindigde. Later zwom zij op de 200m vrij een tijd van 2.29.75, die goed was voor een 2e plaats. In de senioren categorie werd bij de dames door Coimy Wielaard een nieuw clubrecord gezwommen op de lOOm schoolslag in een tijd van 1.23.94, tevens goed voor een 2e plaats in dezelfde tijd als de winnares. Op de lOOm wisselslag bij de dames won Marjon van Kempen in een tijd van 1.14.06 en werd Danielle Hagoort 2e in een tijd van 1.16.68. De damesestafette op de 4x lOOm vrij, bestaande uit Rhiana van Kempen, Danielle Hagoort, Rianne Noordijk en Marjon van Kempen, eindigde op de Ie plaats in 4.33.39. Bij de jongens jeugd werd Leander Jongejan (1987) 3e op de 200m vrij in een tijd van 2.18.46. Vermeldenswaardig waren nog de school slagtijden op de 200m van resp. Martijn van Hoorn (1989) met 3.22.52, Rene Moerkerke (1989) met 3.23.11 en vooral de 3.23.88 van Johan van Nimwegen (1991). Tenslotte waren er ook in de allerjongste leeftijdsgroe pen successen te vieren. In de jaargang 1994 wisten Annegies van 't Zand, Liannora van 't Zand en Natalja Vorstenbosch zich verze kerd van ereplaatsen. Annegies van 't Zand werd zelfs tweemaal Ie. OOLTGENSPLAAT - Op zaterdag 25 okto ber is het weer zover, dan geeft de Gemeng de Zangvereniging Advendo uit Ooltgens- plaat haar jaarlijks concert. Zij zullen weer een gedeelte van hun repertoire ten gehore brengen in het verenigingsgebouw 't Cen trum, van Weelstraat 10 in Ooltgensplaat. Ook huldigen wij deze avond een van onze leden, die maar liefst 50 jaar als lid verbon den is aan ons koor. Verder werken mee aan deze avond het Pop koor 'Fever' en 'Het Flakkees Prratenkoor' Na afloop is er weer een grandioze verloting. Het concert begint om 19.45 uur, de zaal is open vanaf 19.Ö0uur. Wij hopen weer op een groot aantal belang stellenden, voor de prijs hoeft u het niet te laten, want de intree is gratis. Hebt u zelf interesse om te zingen, schroom dan niet en kom luisteren én meedoen op onze wekelijkse repetitieavond op maandag avond in het Verenigingsgebouw 't Centrum van 20.00 uur tot 22.00uur. Graag tot ziens op 25 oktober. Op zaterdag 15 november 2003 geeft Martin Mans een jubileumconcert op het imposante orgel in de grote zaal in De Doelen in Rot terdam. De organist is dit jaar 25 jaar kerk- drganist en laat dat niet onopgemerkt voorbij gaan. Sinds 1978 heeft hij een vaste aanstel ling als kerkorganist. De laatste acht jaar is hij verbonden aan de Breepleinkerk in Rot terdam, waar een prachtig orgel staat. Het feestelijke programma dat hij in De Doelen ten gehore brengt, bestaat uit virtuoze tocca ta's, bekende orgel werken, improvisaties van eigen hand en een speciale jubileumim provisatie. Improviseren is Mans op het lijf geschreven en het majestueuze Doelenorgel is een machtige vertolker van zijn muziek. De aanvang van het concert is 14.30 uur; de zaal is open vanaf 14.00 uur. De toegangs prijs bedraagt 12,50 voor volwassenen en 7,50 voor kinderen onder de 12 jaar. Kaar ten zijn te bestellen bij de Doelen, tel.; 010- 2171717. Zaterdag 4 oktober werd de eerste wed strijd gezwommen in de verenigingscom petitie. Het thuisbad was het strijdtoneel. Met 4 eerste, 7 tweede en 11 derde plaat sen en 51 persoonlijke records kon men best tevreden zijn in Dirksland. De meest opmerkelijke tijdsverbetering kwam op naam van Marijke Mandemakers. Zij haalde maar liefst 24 seconden op de 100 m vrij van haar tijd af. Haar eindtijd was 1.29,00 en betekende zilver. Bij de minioren 4 25 m rug was het zilver voor Melissa Knops in 22,39. Bij de jongens waren het Ramon van Huizen en Jos Terlouw die goud en zilver verdienden met hun tijd van 21,05 en 22,87 sec. Peter Kalle verbeterde zich met ruim 5 sec en het 24,84 sec noteren. Erik Donkersloot het 24,51 achter zijn naam zetten. De 50 m vrij ging voor MeUssa Knops in 42,11 en leverde haar goud op. Jarmeke Japenga en Joiieke Wolfert en Pieter Wol-fert haalden hun tijd met 5 sec naar beneden. Bij de jongens waren alle drie de ereplaatsen voor de Gooye, Ramon van Huizen 43,34 Peter Kalle 46,21 en Jaco Struik in 46,45 .Erik Donkersloot tikte aan in 47,12 Bij de 50 school minioren 6 was er zUver voor Erik Wolfert in 51,13 en brons voor Coen v.d. Ik ga terug naar begin 2001De geluiden en niet alleen geluiden maar ook het doorvoeren van gemeentelijke herindeling door het Rijk en Provincie krijgt op diverse plaatsen zijn besiag. Ook op Goeree en Overflakkee hangt het boven ons hoofd. In de gemeenten wordt druk gediscussieerd over wel of niet samenvoegen dan wel samen werken. Uiteraard ook hier voor en tegenstan ders. Eén ding staat vast. datje iets moet doen om eventueel een en ander voor te blijven om vervolgens als eilandelijke gemeenten nog enigszins mee te kunnen beslissen over je eigen lot. Besloten werd om door IVfl Tilburg (instituut voor sociaal wetenschappelijk beleidsonder zoek en advies) een onderzoek te laten instel len omtrent de bestuurskracht van de vier gemeenten en dan in principe voor een periode van tenminste 25 jaar In dit onderzoek is ruim aandacht besteed aan specifieke omstandigheden of knelpunten op Goeree Overflakkee. De lokale situatie is niet in elke gemeente gelijk. Dat is duidelijk. Een afweging van sterke en zwakke punten per gemeente moet een wat duidelijker beeld geven hoe het eiland bestuurlijk er voor staat. Aan de hand van vergaarde informatie en een uitwerkingsanalyse is men tot de slotsom gekomen dat voor Goeree Overflakkee. gericht op de toekomst, de juiste aanpak is: meer samenwerken. En dan niet samenwerken op losse schroeven, maar een niet vrijblijvende samenwerking met toezicht van de provincie. Zie daar het toekomstbeeld voor ons eiland. Nu oktober 2003, bijna drie jaar later, moeten we helaas constateren dat nog steeds onder handeld wordt over hoe we de vrijblijvende samenwerking vorm gaan geven. Ik kan me niet aan de gedachten onttrekken dat de politiek onvoldoende richting geeft aan het hele proces. Willen we aan de greep van gemeentelijke herindeling ontkomen dan zul len we snel met de vier gemeenten op één lijn moeten zien te komen. Anders zal een beslis sing over onze hoofden heen door de provincie worden genomen. De Hoeksche Waard is momenteel met betrek king tot dit punt een voorbeeld. Dadelijk zijn wij aan de beurt! Willen we dit? A.W. DRIESPRONG Fractievoorzitter van de WD Gemeente Dirksland Email: a.w.driesprong@w3nadoo.nl Wekken in 51,93 sec. Verder verbeterden Amanda Schaaf, Louise Swemmer en Rowrn v.d. Baan hun tijden. Op de 50 m rug was Rowin v.d. Baan goed voor het zilver in 44,63 sec. Amanda Schaaf, Anne de Kok, Louise Swemmer en Eric Wolfert haalden weer van hun tijd af. Bij de junioren 2 was het de wedstrijd voor Marijke Mandemakers, want ook op de 100 m wissel verbeterde zij zich fors, met 9 sec. Met 1.35,57 nam zij het brons mee. Anna Kooiman Het 1.40,14 noteren. Bij de jongens was het 1,2 en 3 met Anne Terlouw, Lars Kalle en Antho ny Struijk. Tijd van Lars was 1.21,29 Niels Blok verbeterde zijn tijd met 8 sec en dat bracht 1.28,62 op het papier. Op de 100 m vrij was het brons voor Danielle Lugthart in 1.32,80 Dit gold ook voor Lars Kalle zijn tijd 1.15,78. Niels Blok liet 1.20,77 noteren en Anne Terlouw en Anthony Struik werden resp. eerste en tweede. De 50 m vrij leverde bij de jeugd 2 een derde plaats op voor Linda Hobbel in 32,78 Karola Hameeteman Het 35,49 sec achter haar naam zetten.Brons was er voor Karola op de 100 m school in 1.39,10 en een pr voor Lizzy v. Dij- kem 1.42,45 Bij de junioren 4 was het goud voor Jeroen v. Dam op de 50 m vrij in 28,80 en het brons voor Leo d. Jong in 30,59 Pr's voor Micky Hilgers, Pascal Lugthart en Niels v.d. Wekken in 32,55 35,58 en 39,79 sec. De tijden op de 100 m school werden wat scherper gezet door Leo d. Jong m 1.31,05 en Pascal Lugthart 1.48,30 De 100 m vlinder leverde brons op voor Mir jam Kievit in 1.28,84 en Jeroen v. Dam in 1.22,03 Op de 200 m vrij was het een zelfde verhaal Mirjam tikte aan in 2.46,44 en Jeroen in 2.30,36 Rene Kuiper verbeterde zich en bracht 2.42,88 in de boeken. De 50 m school leverde voor Lydia Terlouw een pr op in 44,29 sec en bij de heren voor Jos v.d. Welle in 39,56 Lydia haalde ook van haar tijd af op de 100 m wissel en üet 1.27,44 klok ken. Ook Johan v. Driel bracht een pr op de klok en wel in 1.14,09 Al met al een goede zwemmiddag in het thuis bad van de Gooye. - DOOR Werner Bloemendaal De gelaagdheid van het dorp -zowel er boven als er onder heeft door alle tijden heen bestaan. Het gaat kennelijk niet zonder. In de bodem liggen de resten opgeslagen van het Dirksland van weleer. Van de dijkers en 't gepeupel,- van mevrouw en van mijnheer. Allen zochten domicilie -allen, van arm tot rijk- in de straatjes achteraf of langs 's Heerenstrate tot aan de dijk. 's Heerenstrate werd Voorstraat -tot een rechtlijnig stenen mozaïek- begrensd door zerken stoepen. Linksachter de travaille,- vlakbij "den diek "Qrovve" blauwe keien in het midden,- dan kleine witte,- vervolgens fijn-geel. Qelaagdheid in dorps oudste straat. leder zijn eigen deel. In Nederland wonen ongeveer ander half miljoen mensen met een hoorpro- bleem. Dit betekent dat maar liefst tien procent van de bevolking moeite heeft anderen te verstaan, bijvoor beeld op een verjaardag, aan de tele foon of tijdens een vergadering. Voor mensen die meer willen weten over het thema gehoorstoornissen, heeft de Gezond heidswijzer Zuidhollandse Eilanden een in formatiepakketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. Het infor matiepakketje bevat informatie over de Nationale Hoortest, een telefonische test waarmee u thuis een indruk krijgt van de kwaliteit van uw gehoor. Ook bevat het pak ketje een schriftelijke gehoortest. De bro chure Wat zegt u, tips in de omgang met slechthorende ouderen bevat veel tips voor een goede communicatie. Het informatie pakketje bevat ook informatie van de Neder landse Vereniging voor Slechthorenden (NWS). Deze vereniging komt op voor mensen met een hoorprobleem, zodat zij optimaal kunnen functioneren in de samen leving. Tot slot bevat de brochure Lawaai is geen gehoor, geluid is eerder schadelijk dan je denkt informatie over geluid op het werk. De gratis informatiepakketjes kunnen op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonische aangevraagd of opge haald worden bij de Gezondheidswijzer in de GGD vestiging die het dichtst in de buurt is. Let op: De GGD in Middelhamis is open op; maandag en vrijdag van 9 tot 12 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. Het telefoonnummer van de Gezondheidswijzer is: (0181) 652404. De Gezondheidswijzer kunt u vinden in de; Van Hogendorpstraat 50 te Spijkenisse; Oostzanddijk 26 te Helle- voetsluis; Pad van Jongejan 3 te Oud-Beijer land en Sportlaan 5 in Middelharnis. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het publieksinformatiecen trum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezond heidszorg, ziekten, gezondheidsrecht, alternatieve geneeswijzen en adressen V MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK Inhaalwedstrijden 2e ronde: J. Groenendijk - B. du Pree0-3 C. Spee - J.A. Dekker0-3 Inhaalwedstrijd 4e ronde: R. Jacobs - J.A. Nipius3-0 Zeeuwse competitie 2e klas Aagtekerke 2 - Denk en Zet: M.C. de Smit - L Mackloet0-2 J. Houmes - M. Klink1-1 J. Blaas - H.H. Verolme0-2 A.A. Bouwens - W. Vroegindeweij2-0 Eindstand 3-5 voor Denk en Zet. Mackloet speelde een gelijk opgaande partij, totdat zijn tegenstander in een valletje liep en de partij dkect opgaf. Klink en zijn Zeeuwse tegenstander hielden elkaar tot het eind van de partij in evenwicht, het geen dan ook resulteerde in remise. Verolme speelde een moeilijke en ingewikkelde partij; beide spelers moesten goed opletten, vooral de Zeeuw Blaas gebruikte veel tijd. Hij had met nog 16 zetten maar 8 minuten bedenktijd,en Verolme nog 32 minuten. Onder druk van de tijd deed Blaas een foute afruil van 2 om 2, waarna er voor Verolme een slagzet naar dam in kwam. Toen was de winst snel bin nen. Vroegindeweij speelde een leuke gelijk opgaande partij, totdat Vroegindeweij een mooie combinatie zag. Maar dat kwam anders uit dan hij gedacht had, waarvan zijn tegenstander gretig gebruik maakte', met voor Vroegindeweij een nederiaag als gevolg. Al met al een prima start voor Denk en Zet. van patiëntenverenigingen, praatgroe pen en zelfhulpgroepen. In de Gezond heidswijzer zijn mensen aanwezig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijdschriften, boeken en naslagwerken aanwezig. Veel folders kunnen gratis worden meegenomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6