POLITIE Bloembollenmarkt voor Woord Daad in Ouddorp \>J Regionaal Bedrijventerrein goed voor economie en werkgelegenheid Xfor burgemeester 0900-8844 OPEL Nieuws Geen overtredingen van de arbeidstijden bij busongeval Oude-Tonge 0>2S2 o |a^ MAKELAARDIJ ■(/Mjnnaard ilPilHHi chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Handgereedschap gezocht voor Roemenië Rotterdam-Rijnmond Buscontrole Snelheidscontroles Aanrijding met letsel t'^^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS* TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Altijd 60 kwaliteitsoccasjons met 6 tot 12 maanden BOVAG-garantie. ERA Bel ons- (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 actief in beeld en geluid Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? OBILITEITSCENTBUM Auto's - Caravans Campers Fietsen - Scooters Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl Gemeente en projectontwikkelaar ondertekene\i samenwerkingsovereenkomst OUDE TONGE - Onder toeziend oog van wethouder Vandei; Valk van de gemeente Oostflakkee en van notaris R.A. Spit van het landsadvoca- tenkantoor Pels Rijcken Droogleever Fortuijn, hebben afgelopen dins dagmorgen de gemeente Oostflakkee en 'Ontwikkelings- en Participatie- bedrijf Publieke sector b.v.' (OPP) in m.f.g. 'Grutterswei' te Oude Tonge de samenwerkingsovereenkomst ondertekend om gezamenlijk te komen tot realisering van het Regionaal Bedrijventerrein Oude Tonge. Daartoe namen burgemeester A.J.C. Van Pelt namens de gemeente Oostflakkee en namens OPP bestuursvoorzitter P.O. Vermeulen van de Bank Neder landse Gemeenten de pen ter hand, om een aanzienlijke hoeveelheid handtekeningen c.q. parafen te gaan plaatsen. Vooraf gaven wethouder Van der Valk, burgemeester Van Pelt en de heer Vermeulen een korte toe lichting. Klaarstaan voor groei Werkgelegenheid verbeteren Evenwicht vinden Landschappelijk inpassen Geen spijt Haalbaarheidsstudie Vrijdag 10 oktober 2003 76e jaargang nr. 7246 Eerst een kleine enquête. Hoe heet de minister van Bestuurlijke Vernieuwing? En hoe heet de burge meester van uw gemeente? Als u allebei de namen kunt oplepelen, bent u meer dan gemiddeld geïnteresseerd in de politiek. Weet u er maar één, dan is het waarschijnlijk die van de bur gemeester Met de naamsbekendheid zit het meestal wel goed. En ken je Iemand van naam, dan weetje meestal ook heel wat over zijn daden. Minister De Graat van bestuurlijke zaken is een voort- varendman. Het moet er nu maar eens van komen, de gekozen burgemeester Je kunt ook zeggen dat hij een geduldig man is. Zijn partij heeft bijna 40 jaar moeten wachten op de gekozen eerste burger Ais het allemaal doorgaat, zouden de verkiezingen van 2006 gelijk een jubileum voor D66 betekenen. Dat jubileum is tot daar aan toe, of het gevierd moet/kan worden met een gekozen burgemeester is de vraag. De Grondwet bepaalt dat de burgemeester benoemd wordt door de Kroon, dus de minister(raad). Nu is de tijd al lang voorbij dat een gemeente maar moest afwachten wie werd benoemd. Nu hebben we de trits vacature - profielschets - vertrouwenscommissie - voordracht aan de raad - tweetal - keuze door de Kroon. Daar is hij/zij dan. De voorzitter van de raad en tegelijk voorzitter van het college van wethouders. Het gezicht van de gemeente naar binnen en naar buiten. In blijde en treurige tijden degene die meeleeft. Een belangrijk overheidsorgaan. De raad blijft echter het hoofd van de gemeente. En zeker door het dualisme - u weet wel: het politieke debat terug in de Raad - is de politieke verantwoor delijkheid voor de uitvoering van het beleid nog meer bij de wethouders komen te liggen. De portefeuille van de burgemeester is - wat heet - politiek onge voelig. Functioneert een wethouder of het college niet naar behoren? De raad beslist over de politieke toe komst Tenzij er echt problemen zijn, dan wordt de bekendste persoon in de gemeente er op aangespro ken. Er zijn voorbeelden dat deze dan ook het veld ruimt, niet weggestemd, maar door ontslag te nemen. Er blijft heel veel te zeggen voor een benoemde bur gemeester Allereerst dat hij weliswaar benoemd wordt, maar feitelijk door de Raad, dus indirect door de bevolking wordt gekozen De benoeming door de Kroon maakt hem min of meer onschendbaar voor de waan van de dag. De burgemeester kan de rustge vende stuurman zijn temidden van geweld van woeli ge politieke baren. Om de scheiding tussen kaderstel ling/controle en uitvoering scherper te markeren, zou een raadslid die vergadering voortaan kunnen voorzit ten. Om de democratische controle te versterken zou de procedure voor herbenoeming sterker aangezet kunnen worden. De Graaf wil meer Hij wil alles. Het kabinet zet in op een gekozen 'zware' burgemeester Om de vier jaar verkiezingen. De kandidaten hebben een eigen ver kiezingsprogramma. Het collegiaal bestuur sneeft en wordt vervangen door een eenhoofdig uitvoerend bestuur: de burgemeester met zijn - door hem geko zen - wethoudersploeg. Uiteraard moet er nog van alles geregeld worden, maar dit Is de hoofdlijn. Overi gens kan het antwoord op de vraag wie dan nog bur gemeester wil worden nu niet gegeven worden. In principe kun je met vier jaar op de kelen staan. We verwachten dat in dit gevat de inslag en bekwaamhe den van de burgemeester drastisch zullen verande ren, van bestuurder naar politicus, van regisseur naar speler In het veld. Voor deze variant zal - volgens kenners - de Grond wet moeten worden veranderd. Het kan ook met minder De burgemeester wordt gekozen, maar de raad blijft het hoofd van de gemeente. De eerste burger draagt de wethouders- kandidaten voor benoeming en ontslag voor aan de raad. De burgemeester kan de raad niet ontbinden, en de raad kan de burgemeester niet ontslaan. Hoe dan ook, de gekozen burgemeester zal zeker roe ring in de politieke arena met zich meebrengen. In grote gemeenten kan het fenomeen wellicht beter tot zijn recht komen dan in kleinere. Er Is niets op tegen om voortdurend te zoeken naar een optimale inzet van het ambt Evenzeer geldt echter wat een woord voerder van de vereniging van griffiers formuleerde: 'de kracht van de burgemeester schuilt niet alleen in zijn bevoegdheden, maar minstens net zoveel in zijn manier van taakuitoefening.Waarvan acte. Hans Gaasenbeek uit Stad aan 't Haringvliet en zijn zoon Marcel uit Hellevoetsluis ver trekken 18 oktober naar Roemenië. Voor gemeenteopbouw- en evangelisatieactivitei ten zijn er in Roemenië drie panden aange kocht en Hans en Marcel zullen assisteren bij de inrichting van die panden. Nu blijkt er nog behoefte bestaan aan wat handgereed schap, zoals hamers, boren, schroevendraai ers, enz. Ook zouden ze graag op hun reis naar Roemenië nog een kopieerapparaat meenemen. Als er lezers zijn die genoemde zaken kunnen missen voor het werk in Roe menië mogen ze contact opnemen met Hans Gaasenbeek, telefoon: (0187) 612526. Ook financiële steun voor Roemenië is welkom! district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overf lakkee SOMMELSDIJK - Politiepersoneel van het Bureau Middelhamis controleerde dinsdag morgen tussen zeven en negen uur, samen met personeel van Connexxion, uitstappen de passagiers van diverse lijndiensten op de Koningin Julianaweg op het bezit van een geldig plaatsbewijs. Zo'n zevenhonderd passagiers, voornamelijk scholieren, werden gecontroleerd, waarbij acht reizigers zonder plaatsbewijs op de bon gingen. STELLENDAM/MIDDELHARNIS - Per soneel van de VeiJifierspolitie (Project Ver keershandhaving) hield dinsdagmiddag radarsnelheidscontroles op de Rijksweg N57 bij Stellendam en de Oudelandsedijk in Mid delhamis. Bij Stellendam werd tussen drie en vijf uur gecontroleerd. Hier namen 115 van de 590 passerende automobilisten het niet zo nauw met de maximum snelheid van 100 km/per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 170 km/uur. Tussen half vier en vijf uur werd gecontro leerd op de Oudelandsedijk, waar van de 550 passerende automobilisten er zes aanmerke lijk harder reden dan '80'. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 76 km/uur. SOMMELSDIJK - Woensdagmorgen, rond half tien ontstond op het (brom)fietspad op de Langeweg, parallel aan de N215, een aan rijding tussen een achttienjarige jongen uit St. Philipsland op zijn brommer en een vijf tienjarige jongen uit Nieuwe Tonge op de fiets. De fietser reed, samen met een even oude jongen, eveneens uit Nieuwe Tonge, links op het fietspad. Toen de bromfietsbe rijder hen wUde passeren en claxonneerde, bleef het tweetal links rijden. Juist op het moment dat hij rechts inhaalde, kwam de jongen uit Nieuwe Tonge ook naar rechts, waardoor de aanrijding ontstond, waarbij beiden ten val kwamen. De bromfietsberijder liep letsel aan zijn knie, hand en onderbeen op, terwijl de fiet ser letsel aan zijn rug, hand en knie had. De twee slachtoffer werden door GGD-perso- neel voor behandeUng naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. Zaterdag, 18 oktober, is er weer de jaarlijkse bloembollenmarkt bij de bloemenkassen van de familie Grin- wis in Ouddorp. De bloembollenmarkt wordt al weer voor de zestiende keer georganiseerd door de familie Grinwis en zoals altijd is de netto-opbrengst_ voor Woord Daad, Deze hulporganisatie besteed dit geld aan een speciale actie. De actie heeft de naam 'Vakonderwijs: de springplank naar de toekomst!' Met deze actie wordt als het ware meege- bouwd aan de bouw van vakscholen in Bur- kino Faso en Ethiopië. In Burkino Faso wordt er geholpen bij de bouw van de vak school in Léo. Léo ligt op twee uur rijden van de hoofdstad Ougadougou. De leerlin- REGISTER ACCOUNTANTS gen krijgen les in technisch tekenen, houtbe werking, metaalconstructie, electromechani- ca en theoretische vakken. De school is na voltooiing bestemd voor 320 leerlingen en heeft nu nog een eetzaal, kantoor en vijf per soneelswoningen nodig. In Ethiopië is Woord Daad bezig in Gam- bella-CityHier is al een basisschool, er is nu een middelbare school voor de klassen 9 en 10 in aanbouw. Maar er zijn ook plannen voor een vakschool met een driejarige oplei ding in landbouw, bouwkunde, electrotech- niek, metaalwerk, loodgieterswerk, enz. Voor het programma vakonderwijs wordt het geld dat Woord Daad in 2003 bijeen brengt, verdubbeld door ICCO tot een maxi mumbedrag van 200.000,-. Er is op de bloembollenmarkt een grote sor tering bloembollen, zoals tulpen (25 soor ten), narcissen, hyacinten, crocussen, blau we druifjes, sneeuwklokjes, ammaryllisbol- len, enz. Er is ook een creatieve tafel aanwezig. Ook worden er op die dag weer de bekende oüeboUen gebakken. De organisatoren roepen belangstellenden op om de actie te ondersteunen door een bezoek te brengen aan de grootste bloembol lenmarkt van Goeree-Overflakkee. Kijk op v/vw^.axxiauto.nl of kom langs! Watertoren 25, Dirksland Tel. 60 35 90 NVM 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs COMBI f-WeitilnMl»M.|aitr|UI6i:faii«»n4 Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makclaar/taxaleur. lid NVM 0187-4765.')5 EUSS*WT MAKELAARDI. Middelbarnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doelinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 wTvw.opeJnieuws.nl Actueel Nieu\%^ VcKOtures Shop Evenementen InfenDotfe Opet Linkz en vanzelfsprekendal orue occosions tnd. foto I w ^Hfüiii Nog geen plannen voor zaterdagavond en toch wel zin om iets leuks te gaan doen? Kom dan naar het OJW, want wij draaien morgenavond een leuke film, met de titel October Sky, Vanaf half acht ben je van har te welkom in de Hoeksteen te Middelhamis, we beginnen deze avond zoals altijd om acht uur. De kosten voor deze avond zijn 1 euro. Tot morgen!?! 25 oktober hebben we een cuhnaire avond in petto, we gaan met z'n allen gourmetten. Voor deze avond kun je jezelf opgeven bij Marjolein (486115) of Heleen (470155). Een hartelijke filmgroet van het OJW. De ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst. V.l.n.r.: wethouder Van der Valk, burgemeester Van Pelt, de heer Rodenliuis van OPP en de heer Vermeulen van BNG. 'Wie gaat er in deze tijd van economische recessie nu een bedrijventerrein ontwikke len?', wordt wethouder Van der Valk van Economische Zaken wel eens gevraagd, zo liet hij dinsdagmorgen weten. "Ik durf ech ter het tegendeel te beweren. Want juist in een tijd van teruggang moeten we zorgen dat we Haarstaan voor een volgende periode van economische groei, waarvan de geschie denis ons heeft geleerd dat die er ook weer komen zal. En dan staan we hier in Oost flakkee klaar om de bedrijven te ontvangen." De gemeente wil door de ontwikkeling van dit regionaal bedrijventerrein bijdragen aan de economische structuurversterking van Goeree-Overflakkee door werkgelegenheid aanvullend op en buiten de agrarische sector te creëren. "Het eiland kenmerkt zich histo risch als landbouwgebied, met de daarbij kenmerkende werkgelegenheid. Maar die werkgelegenheid is de afgelopen decennia sterk teruggelopen. Wat we nu zien is een enorme uitgaande pendel in de ochtenduren richting Rotterdam en omstreken, die zich 's avonds weer terugwurmt het eiland op. En de stroom lijkt met het jaar groter te worden. Reden te meer om de werkgelegenheid op het eiland te verbeteren door de aanleg van regionale bedrijventerreinen, zoals nu bij Oude Tonge", aldus wethouder Van der Valk. "We zullen dan ook mikken op bedrij ven die een duidelijke werkgelegenheid met zich meebrengen. Hoe dat uiteindelijk uit pakt zal de toekomst leren, maar het moet toch mogelijk zijn om op dit terrein uitein delijk werkgelegenheid te scheppen voor ca. 5(X) a 600 mensen." De wethouder zei het boeiend te vinden om een bijzondere bijdra ge te kunnen leveren aan deze economische impuls voor het eiland Goeree-Overflakkee. "De durf gerust te zeggen dat we als gemeen te hier trots op zijn." Maar hoe kan er - om Oostflakkee op een verantwoorde wijze door te ontwikkelen - een evenwicht worden gevonden tussen wonen en werken, landbouw en namur, water en groen, bedrijvigheid en recreatie? Die vraag heeft de gemeente zichzelf al ver schillende keren voorgelegd, waarom Oost flakkee en OPP thans ook de ambitie hebben om een kwaUtatief hoogwaardig regionaal bedrijventerrein te ontwikkelen, waarbij voor de invulling van het terrein gezocht wordt naar een zo breed mogelijk scala van bedrijven die een relatief hoge arbeidsinten siviteit met zich meebrengen, een geringe milieubelasting hebben en ruimtelijk goed inpasbaar zijn. Uit een voor dit plan uitge voerde behoefteraming komt naar voren dat de belangrijkste ruimte vragers op het toe komstige regionaal bedrijventerrein bestaan uit de sectoren 'handel', 'dienstverlening' en 'transport en distributie'. Het toekomstige regionaal bedrijventerrein ligt nabij de kern Oude Tonge. Het terrein wordt van het dorp gescheiden door de rijks weg N59, die voor een uitstekende verbin dingen zorgt met de richtingen Rotterdam, Breda, Roosendaal, Middelburg en met de regio zelf. "Een unieke en voor- bedrijven uitermate kansrijke locatie", zei Van der Valk. Maar omdat het toekomstige regionaal bedrijventerrein vanaf het dorp Oude Tonge zichtbaar is, hechten de partners wel aan een representatieve uitstraling van het bedrijven terrein langs de N59, door middel van zoge naamde zichtlocaties. "Het plan wordt gekenmerkt door een ingesloten gebied van ongeveer 60 hectare, waarvan uiteindelijk 30 hectare als bedrijventerrein zal worden uitgegeven. Daaruit blijkt een ruime opzet, waarbij - in goed overleg met het water schap - ruimschoots aandacht is besteed aan waterberging maar waarin ook ruime aan dacht is voor groen. De landschappelijke inpassing wordt dan ook van groot belang geacht, wat in het beeldkwaliteitsplan tot uit drukking zal worden gebracht", lichtte Van der Valk verder toe. Burgemeester Van Pelt liet weten best con tent te zijn met de keuze van projectontwik kelaar OPP, een volle dochter van de Bank Nederlandse Gemeenten - de bank waarmee Oostflakkee vrijwel al haar bankzaken regelt. Waar met een projectontwikkelaar in de regel slechts voor één project een over eenkomst wordt gesloten, ligt dat met OPP anders. Want ook bij de ontwikkeling van het plan Suijssenwaerde is deze projectont wikkelaar betrokken, "en tot op heden heb ben we daar geen spijt van gehad", bekende Van Pelt. "Het wordt door ons als uitermate plezierig ervaren dat wij samen met een zo betrouwbare partner kunnen werken aan de toekomst van de gemeente Oostflakkee; zéker moet daarbij worden gezegd dat OPP en de gemeente elkaar als volstrekt gelijk waardige partners zien en behandelen. OPP, daar dóen we het mee! En BNG, daar kun je wat mee!" De heer Vermeulen ging met name in op de door OPP uitgevoerde haalbaarheidsstudie om voor de gemeente helder en duidelijk in beeld te brengen wat met betrekking tol de realisatie van het plan de mogelijkheden en onmogelijkheden zijn, de financiële aspec ten en de te nemen risico's. De haalbaar- heidsrapportage zou voor de gemeente het beslisdocument zijn om al of niet door te gaan met het plan en om vast te stellen of samenwerking met OPP/Bank Nederlandse Gemeenten gewenst is en, zo ja, op welke manier dat dan moet gebeuren. ®p basis van de resultaten van de haalbaarheidsstudie heeft de gemeente Oostflakkee gekozen voor samenwerking met OPP en aldus kon deze week de samenwerkingsovereenkomst officieel worden ondertekend. Als alles volgens plan verloopt, zullen de eerste kavels in de eerste helft van 2004 uit gegeven kunnen worden. Momenteel wordt hard gewerkt aan de technische planvorming voor het bouwrijp maken, het beeldkwali teitsplan, het waterplan, het parkmanage- ment en de uitgiftebepalingen en contracten. Bij de botsing tussen een bus en een vrachtauto, maandagochtend 22 september op de N59 nabij Oude Tonge, was geen sprake van overtreding van de rij- en rusttijden. Ook bleken zowel de buschauffeur als de vrachtwagenchauffeur in het bezit van de ver eiste vergunningen. Dit blijkt uit onderzoek door de Inspectie Verkeer en Waterstaat. De bestuurder van de vrachtwagen kwam na het overschrijden van een dubbele door getrokken streep op de andere weghelft terecht. Daar schampte de vrachtauto een tegemoetkomende bus en de spiegel van een tweede bus. Behalve schade aan de bus liepen de chauffeur en een aantal passagiers van de eerste bus lichte verwondingen op. Eén van hen werd uit voorzorg naar het ziekenhuis gebracht. Bij ongevallen met bussen onderzoekt FVW of de regels voor het personenvervoer en de rij- en rusttijden zijn nageleefd. Dat blijkt dus inderdaad het geval. ^...■SS'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1