'Op handen en knieën over schorren en slikken' w b c)wbe5\5 Bosseschool krijgt zonnewijzer Postduivenvereniging RV. De Combinatie C e z 0 n 9 c t e 9 j p p e P r e e k EIIIUraQB1-l1IEUW5 Het 'Slaap Apneu' Syndroom een slaapstoornis Kleine nederlaag jeugdteam Tennisvereniging Stellendam lfsH<EL Nieuws van de Wereldwinkel Bedrijventerreinen in Zuid-Holland en Zeeland moeten VROM-taken beter uitvoeren }^n "^ün^dtu, Qktü^ir -f 0 5 IJ 3 0 0 0 ^ost Qkto^&r J- Instructievideo dodeiioelispiegels Met ANWB-korting naar Blijdorp PAGINA 1 VRIJDAG 10 OKTOBER 2003 Grote opkomst verwacht bij Westplaat-kinderexpedities Rentmeesterschap Het Flakkee van opa en oma Geurcocktail ^4 fe-% v/tH oom 7^, Een fijne vakantie gewenst! Zitje in een andere regio? Sterkte met alles. Eindstanden kampioenschappen 2003 VITESSE MIDFOND EENDAAGSE FOND OVERNACHT FOND SUPERFOND ALGEMEEN OUD JONGE DUIVEN NATOUR GENERAAL KEIZER "Kinderen van groep vijf en zes zijn in een leeftijd waarop ze sleutelervarin gen opdoen voor de rest van hun leven. Wat ik wil is dat ze hun leefom geving in hun hart sluiten. Zeg maar: adopteren." Mooie woorden van edu catief 'natuurtalent' Theodoor Braaks- ma van Natuuravontuur, organisator van avontuurlijke natuurexpedities. "Vandaar dat we met de streekscholen op Westplaat-expeditie gaan." Want wat is er aan de hand op Goeree-Over- flakkee? "Zojuist is het eerste Deltanatuur project opgeleverd," vertelt Theodoor Braaksma enthousiast. "Deltanatuur gaat ervoor zorgen dat natuurschoon dat door de deltawerken verloren ging, weer terugkomt. Op Goeree-Overflakkee hebben ze de West- plaat-Buitengronden weer teruggebracht in de staat van voor de afdamming van het Haringvliet in 1970. Prachtig!" Theodoor Braaksma is door Deltanatuur gevraagd de Westplaat-expedities te leiden. Theodoor is van het bureau Natuuravontuur. Zijn Rotterdamse onderwijsbureau richt zich op 'ervarend leren'. "Niks uit je hoofd leren van namen. Prima hoor, die scholeksters en dat Zeekraal. Maar waar het mij om gaat is dat kinderen hun omgeving in het hart sluiten. Zintuigen en emoties spelen bij mij een veel grotere rol dan het benoemen van allerlei soorten." Theodoor is geen onbekende op Goeree- Overflakkee. Op dit Zuid-Hollandse eiland heeft hij al eerder schoolprojecten gedaan, onder meer eentje over zwerfvuil. "Maar wat we nu gaan doen is wel heel fantastisch." Het kostte hem ook geen moeite om iedereen enthousiast te krijgen voor een bezoek aan de Westplaat. "Vrijwel alle scholen uit Mid- delhamis, Sommelsdijk, Dirksland en Melissant doen mee. Het spreekt ook ieder een aan, want je hebt het toch over hoe je met je omgeving omgaat. Goed rentmeester schap." De Westplaat Buitengronden, ten noorden van Middelharnis, waren vroeger schorren en slikken. "Die stroomden onder en vielen droog bij eb. Dat trok allerlei vogels aan en er groeiden bijzondere planten." Maar na de afdamming vielen de Westplaat Buitengron den droog en werden in gebruikgenomen als landbouwgrond. "Deltanatuur haalt nu de oorspronkelijke natuur terug. De kades zijn weggehaald en er liggen weer kreken waar het Haringvliet doorheen stroomt." Niet dat lanbouw niet bij de streek hoort, want Goeree-Overflakkee is sterk agrarisch. Nee, het is meer zo dat kenmerkende delta natuur óók bij de streek hoort. "En daar is niet veel meer van. Het is door menselijk toedoen de laatste dertig jaar verdwenen." In de maanden oktober en november is het een komen en gaan van kinderen om naar het 'nieuwe oude' moois te kijken. Het Goeree- Overflakkee van opa en oma? "Nog niet helemaal, want het getij is nog niet terug. Dat wordt tegengehouden door de Haringvlietdam. Maar over een paar jaar is het helemaal echt, want na 2007 gaan de sluizen in de dam waarschijnlijk op een kier tje. Dan krijgen we op de Westplaat brak water en dan lijkt het weer heel veel op het Haringvliet van opa en oma. Maar dan wel veiliger, want als het stormt gaan de sluizen dicht en krijgen we geen hoog water." De vele groepen vijf en zes klimmen komen de maand op de fiets en trotseren weer en wind voor een expeditie op de Westplaat. "Meer dan zeshonderd enthousiaste lande- ren die in kleine groepjes de natuur gaan ver kennen!" Theodoor kan bijna niet wachten. "Spoorzoeken, beesten vangen, met verre kijkers vogels spotten, door kreken waden. Wat een avontuur! Ik denk dat heel wat papa's en mamma's weer een dag acht jaar zouden willen zijn. En dat kan, want een aantal ouders mogen als begeleider mee." Theodoor heeft al een speciale afsluiter van de dag in gedachten. Iets wat de kinderen zich nog lang moeten herinneren, is de bedoeling. "Nee, geen spetterend vuurwerk. Dat past niet in de natuur. We gaan iets maken, een 'Geurcocktail'. Geuren zijn de sleutel tot de herinnering. Het zou toch mooi zijn als één van de kinderen op zijn 35ste een geur opsnuift en zich dan opeens de Westplaat herinnert waar hij als achtjarige op kaplaar zen rondsjouwde?" Daarom gaan, vanwege deze blijvende her innering, in oktober en november alle groe pen vijf en zes 'op handen en knieën over schorren en slikken'. Op zoek naar blaadjes en takjes, mossen en wieren. "Stop het bij mekaar, snuif er aan en je hebt de sleutel tot een herinnering aan je geboortegrond waar mee je een leven vooruit kunt!" De Nederlandse Vereniging Slaap Apneu Patiënten organiseert voor mensen met het 'Slaapapneu Syndroon' - wat staat voor ademstilstanden tijdens de slaap, zonder dat de slaper dit zelf merkt en wat een chroni sche vermoeidheid en slaperigheid overdag veroorzaakt - een: lotgenotenbijeenkomst op donderdag 16 oktober 2003, aanvang 20.00 uur, in het zalencentrum van Café- Restaurant 'Rustburcht', Strevelsweg 744- 746 te Rotterdam. Leden en niet-leden zijn van harte welkom en kunnen zich opgeven voor het uitwisselen van ervaringen en vragen: (0180) 424271. Het jeugdteam, bestaande uit Marlot van 't Hof, Rianne 't Mannetje, Robin Dorsman en Ruben de Kievit heeft een kleine nederlaag geleden tegen Barendrecht 1. Ondanks het mindere weer konden alle partijen gespeeld worden. De eerste partij werd gespeeld door Robin Dorsman. Door vast spel werd de tegenstan der tot het maken van fouten gedwongen. Deze tactiek bracht een vlotte overwinning mee, setstanden 6-2 en 6-2. De tweede partij werd gespeeld door Marlot. De eerste set was een spannende. Deze werd met 6-4 door Mar lot gewonnen. De tweede set werd sneller afgewerkt door Marlot. Zij won deze met 6-2. Door deze twee overwinningen was de tussen stand 2-0 in het voordeel van de thuisploeg. De derde partij werd gespeeld door Rianne en Ruben. Het werd een wat geflatteerde over winning voor Barendrecht in de setstanden 1- 6 en 2-6. De vierde partij werd gespeeld door Ruben en Robin. De eerste set werd vlot ver loren met 1-6. De tweede set kwamen de jon gens beter in hun spel. Echter ook deze werd verloren. Setstand 5-7. De tussenstand is nu dus 2-2, zodat de meisjesdubbel de beslissing moest brengen. Riarme en Marlot wonnen, knap gespeeld, de eerste set met 6-4. In de tweede set was het even over en deze werd met 1-6 verloren. De derde en besUssende set werd een ware thriller. Na een 1-5 achterstand kwamen onze meisjes sterk terug tot 5-5, waar'oij het sterke spel van Rianne opviel. Helaas herpakten de tegenstanders zich en wonnen alsnog de set met 5-7. De wedstrijd werd dus met 2-3 verloren. Na twee competi tiewedstrijden heeft het jeugdteam nu 5 pun ten en gezien de hoge competitie-indeling is niemand hier ontevreden over. De volgende competitiewedstrijd is weer thuis op het sportpark van Tennisvereniging Stellendam. Dan wordt gespeeld tegen het sterke eerste jeugdteam van TC De Kooistee uit Hellevoetsluis. GOEREE- OVERFIAKKËE Deze maand in de reclame: Biologische kof fie Organico, van 2,49 voor 1,99! Biolo gische koffie heeft de toekomst, vinden de Indiaanse koffieboeren en -boerinnen van de coöperatie Ismam in Mexico, want koffie- verbouw met chemische bestrijdingsmidde len en kunstmest bederft de bodem. En het respect voor de grond is bij hen diepgewor teld. Hun voorouders hebben hen goede grond nagelaten, daarom willen zij dat in ere houden voor hun kinderen en kleinkinderen. Deze koffie is te koop bij de Wereldwinkel, aan het Spuiplein (achter de Winkeldiek) in Middelharnis. Open op Vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en op Zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. En.de koffie staat klaar! Veel bedrijven op verouderde bedrijventer reinen in Zuid-Holland en Zeeland voldoen niet aan de wettelijke taken op het gebied van bouwen, ruimte en milieu. Dit blijkt uit een onderzoek van VROM-inspectie. De Inspectie controleerde vorige week een drie tal verouderde bedrijventerreinen in Alphen aan den Rijn, Sliedrecht en Goes. In totaal zijn 106 bedrijven gecontroleerd. Vooral de aandacht voor brandveiligheid schiet volgens de VROM-Inspectie op deze bedrijventerreinen tekort. Zo slaat ruim de helft van de gecontroleerde bedrijven giftige en lichtöntvlambare stoffen onjuist op. Daamaast beschikt een derde van de bedrij ven niet over de verplichte brandwerende voorzieningen tussen opslagruimte en aan grenzende ruimten. Om aan de meest gevaarlijke situaties een einde te maken, heeft de Inspectie de gemeenten SUedrecht en Goes en de provin cies Zuid-Holland en Zeeland per brief ver zocht op korte termijn maatregelen te nemen. Binnen drie weken moeten de over heden de Inspectie informeren over de te nemen maatregelen. Puztjelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind l van de maand naar OomKo, p/a EUanden-Nieuws,y Postbos 8, 3340 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorrien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een brieve, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Tja net voor de herfstvakantie weer een nieuwe aflevering van jeugdboek. Hopelijk blijven jullie puzze len leuk vinden. Probeer de zaak op te lossen. Het zoekplaatje van de drome daris was verle den week nogal donker afge drukt. Tja hoe gaat dat met ^^r^^^^^^^^^^ kranten- elk geval was het niet meer mogelijk om een van de bezoekers te zien. Deze zat ver stopt in de harige bult,' t is maar datje het weet. Vanzelf rekenen we het juUie niet aan. Streep in het letterveld van dit kerkje de volgende woorden weg en je houdt de naam over van de predikant die hier vaak preekt. In werkeMjkheid ziet de voorgevel er zo ongeveer uit, de rest van het gebouw niet. weg: DOOP GELOOF WET BIJBEL ZANG PREEK L- Amette Vogelaar (Rhoon) Oh. o, wat ben jij slim en dat zo jong. Het embleem van Ssang Yang was inderdaad geheel verkeerd. Mooi weer wat geleerd. Jij had het bij het rechte end. Oom Ko is een domme vent. Hier is het echte figuur, hopelijk kijken jullie niet te zuur. Het is een rondje een gekantelde acht. Bepaald niet wat ik dacht. Opa en oma wonen in Sommelsdijk en zitten daar leuk te kijk. Hoog in hun flat over zien ze de straten, terwijl ze samen gezellig praten. Anne Co Heystek (Sommelsdijk) kwam met het volgende idee. Jos heeft sonunige letters van het alfabet weggehaald. Als jij weet weUce dat zijn, kun je door deze letters te combine ren, de naam van een voorwerp maken. Wat wordt dat? Marleen Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) Met de rolstoel van mama hadden jullie heel wat pech. Verschillende keren moest je naar de reparateur zeg. Eindelijk was het ding gemaakt. Nu leek de ellende gestaakt. In de auto hoorde de familie een harde knal. En wat was het geval? Weer de zaak stuk. Wat had je het druk. Papa wist gelukkig raad. En kreeg alles aan de praat. Bedankt voor het hele verslag, dat er weer wezen mag. De 'brugsmurfenmet hun alsnog geschonken zonnewijzer. De Bosseschool heeft voor de zuidmuur, dus aan de kant van de Gereformeerde Kerk, een mooie zonnewijzer gehad. Afgelopen zomer nam groep 8, van het jaar 2003, afscheid van de Bosseschool. Als dank voor de jaren onderwijs en schoolplezier wilden de kinde ren en hun ouders een blijvend cadeau geven aan de school. Na veel nadenken en verzin nen werd aan een zonnewijzer gedacht. Vooral door de mooie zomer yid& dat zeer toepasselijk. Het duurde even voordat de zonnewijzer er was, dus kon hij niet op de afscheidsavond aan de school overhandigd worden. Daarom kwamen de kinderen. ondertussen brugsmurfen, na de vakantie weer naar hun 'oude' school om het cadeau te overhandigen aan de directie, Bert Kraaij- enbrink en Adrie Trommel. Zij en de andere leerkrachten waren er zeer bUj mee. Onder tussen hangt de zonnewijzer op aan de zuid muur, wat de beste plaats is om de zon goed op de wijzers te zien. Hij hangt nu bij de leertuintjes, zodat de kinderen naast de plan ten ook kunnen leren hoe ze op een zonne wijzer moeten kijken. De zonnewijzer is ook mooi te zien vanaf de Kon. Julianaweg tus sen de Fordgarage en de Gereformeerde Kerk door. Op initiatief van 3VO is een instruc tievideo gemaakt voor de montage en afstelling van dodehoekspiegels op vrachtauto's. De instructie helpt chauffeurs hun spiegels optimaal af te stellen. 3VO zet de video onder ande re in ten behoeve van de 30.000 chauffeurs die zijn aangesloten bij de Actie Veilig Rijden. Uit een steekproef van 3VO in 2002 bleek dat 75% van de chauffeurs onvoldoende op de hoogte was van het gebruik van de dodehoekspiegel. De instructievideo Goed Gezien! speelt hierop in. De video werd mogelijk gemaakt door diverse betrokken instanties uit de transportbranche en de overheid. Naast het monteren en correct afstellen van de zichtverbeterende systemen besteedt'de video aandacht aan gevaarlijke situaties in de praktijk: slecht zicht rechts speelt bij rechts afslaan, maar ook bij het verlaten van een rotonde of bij rijbaanwisseling op de auto snelweg. Goed gebruik van de dodehoek spiegel geeft een chauffeur, in combinatie met de standaard spiegels en het directe zicht door de rechterzijruit, nagenoeg een com pleet beeld rechts van de vrachtwagen. Dit valt eenvoudig vast te stellen bij het bezoek aan een zogenaamde spiegelafstelplaats die op steeds meer plaatsen verschijnen. In 2002 vielen er als gevolg van ongevallen met een vrachtwagen 118 doden, 560 zwaar gewonden en 1.123 lichtgewonden. In 2002 vielen er als gevolg van ongevallen met een rechtsaf slaande vrachtwagen 13 doden, 43 zwaar gewonden en 124 lichtgewonden. In vergelijking met 2001 is dat een daUng van 42%. Toen vielen er namelijk 22 doden, 77 zwaargewonden en 211 lichtgewonden. Gemiddeld genomen waren over geheel 2002 ca 50% van alle vrachtwagens voor zien van een extra dode hoekspiegel of camera. Per 1 januari 2003 zijn alle vracht wagen verpUcht uitgerust met een dode hoekspiegel. De extra publiciteit en aan dacht rond de dode hoek hebben waarschijn lijk ook bijgedragen tot de forse daling van het aantal ongevallen. Zowel chauffeurs als de overige weggebruikers zullen zich meer bewust zijn van de aanwezigheid van de dode hoek en de risico's bij rechts afslaan of het zich naar rechts verplaatsen. De instructievideo biedt chauffeurs een extra hulpmiddel om veilig het verkeer in te gaan. Daamaast bestaat het lesprogramma VeiUg- op-weg. Dit programma leert kinderen op basisscholen om te gaan met vrachtauto's. Onder de naam 'Zorg dat je gezien wordt' wordt scholen een voorlichtingsprogranMna, video met clip, internetsite en lesprogramma aangeboden. Voor meer informatie, zie: www.veilig-op-weg.nl. In het blad Winterkriebels van de ANWB staat voor deze herfsttijd een leuke aanbie ding: 2,00 korting op entreebewijzen voor Diergaarde Blijdorp. De korting geldt voor alle soorten kaartjes in de voorverkoop bij ANWB-verkooppunten en duurt tot 15 november 2003. Leuk idee voor een dagje uit in de herfstvakantie. Hoeft u dan ook nog eens niet in de rij voor de kassa! De kaartjes zijn o.a. verkrijgbaar bij VVV/ANWB Overflakkee in Middelharnis. Daar kunnen ANWB-leden ook het gratis blad Winterkriebels ophalen, vol met allerlei informatie en aanbiedingen. Onaangewezen 1. Mevr. Dubbeld 2. L. Barendrecht 3. C. v.d. Weide 4. L. v.d. Baan 5. D. Vroegindewey Zn Aangewezen 1. L. Barendrecht 2. Mevr. Dubbeld 3. L. v.d. Baan 4. C. v.d. Weide 5.1. Koese Zn Onaangewezen Aangewezen 11.Koese Zn 1L. v.d. Baan 2. L. Barendrecht 2. Comb. v. Driel 3. L. v.d. Baan 3.1. Koese Zn 4. J. Groenendijk 4. C. van 't Veer 5. C. v.d. Weide 5. L. Barendrecht Onaangewezen 1. L. v.d. Baan 2. A. Bestman 3. L. Barendrecht 4. J. Groenendijk Aangewezen 1. L. Barendrecht 2. J. Groenendijk 3. L. v.d. Baan 4. D. Vroegindeweij Zn 5. Andre v.d. Linde 5. Comb. v. Driel Onaangewezen Aangewezen 1J. Groenendijk 1J.W. Steketee 2. P. van Alphen 2. P. van Alphen 3. L. v.d. Baan 3. C. Polder 4. J.W. Steketee 4. J. Jongejan 5. C. Polder 5. J. Groenendijk Onaangewezen Aangewezen 1. J.C. Polder l.W.I.Peeman 2. P. van Driel 2. J.C. Polder 3. W.I. Peeman 3. P. van Driel 4. C. v.d. Bos Zn 4. J. Groenendijk 5. A. de Blok 5. A. de Blok Onaangewezen Aangewezen 1L.v.d. Baan 1L. v.d. Baan 2. L. Barendrecht 2. L. Barendrecht 3. J. Groenendijk 3. A. Bestman 4. A. Bestman 4.1. Koese Zn 5.1. Koese Zn 5. Comb, van Driel Onaangewezen Aangewezen 1L. Barendrecht 1L. Barendrecht 2.1. Koese Zn 2, J. Groenendijk 3. Mevr. Dubbeld 3, Andre v.d. Linde 4. Andre v.d. Linde 4. A. Bestman 5. A. Bestman 5. Mevr. Dubbeld Onaangewezen Aangewezen 1. L. Barendrecht 1. Mevr Dubbeld 2. Andre v.d. Linde 2, L. Barendrecht 3.1. Koese Zn 3.1. Koese Zn 4. J. Groenendijk 4. C. v.d. Weide 5. C. v.d. Weide 5. J. Groenendijk Onaangewezen Aangewezen 1L. Barendrecht 1L. Barendrecht 2. J. Groenendijk 2. Mevr. Dubbeld 3.1. Koese Zn 3.1. Koese Zn 4. Andre v.d. Linde 4. J. Groenendijk 5. A. Bestman 5. Andre v.d. Linde 1. L. Barendrecht 2. J. Groenendijk 3.1. Koese Zn 4. Mevr. Dubbeld 5. Andre v.d. Linde Dnifkampioen Algemeen Oud: L. v.d. Baan Dnifkampioen Jonge Duiven: L. Barendrecht Keizerkampioenschap van het Nationaal uikorfcentrum de P.V. de Combinatie Middag Lossing Ochtendlossing I.Gebr Kreeft 1. Gebr. Hagens 2. R.G. van Otzel 2. J. Torreman 3. Gebr. Hagens 3. Langedoen van Zoomeren 4. J. Nobels 5. P. van Alphen Keizermarathon: 1Gebr. Hagens

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11