Overdenking .Sjkvenster uit de Heilige Schrift Eiuurfrasn-raeuwj HET Geslaagde geldinzamelingsactie Uittips voor de herfstvakantie van VW/ANWB Wandelen op de golven Startavond Spirit Gemeente Goedereede heeft geen gelukkige hand met voorbereidingen voor Woonzorgcomplexen y-T^Ti'i aFviiUKwm NaiaTENiCHnp itEGioraxi winnilOE Goaom OaO GCLO Rotonde Vliedberg PAGINA 5 VRIJDAG 3 OKTOBER 2003 Blïk op kerk en samenleving Cj - De gekozen burgemeester - Een verouderd systeem? - Bezwaren Het zal er dan toch van komen: we gaan in de toekomst onze eigen burgemeester kiezen. Tot nog toe werd de burgemeester benoemd door de Koningin, uiteraard op grond van de voordracht van de minister van Binnenland se Zaken. En de laatste tijd had ook de raad, althans een vertrouwenscommissie uit de raad, een zekere inspraak. De raad stond al niet meer voor een voldongen feit, zoals in het verleden. Meestal was er al contact geweest - en dat lekte nog uit ook! - en was de definitieve benoeming voor de gemeente raad geen verrassing meer. Het voordeel van de benoemde burgemeester was dat hij boven de partijen stond en min of meer onafhankelijk was. Wel werd er zoveel mogelijk rekening gehouden met de politieke constellatie van de raad: was een meerder heid christelijk, dan was de burgemeester in de regel ook lid van een christelijke partij. En was de raad in meerderheid 'links', dan kwam de burgemeester ook uit de Partij van de Arbeid of uit Groen Links, enzovoorts. Bovendien spraken de landelijke politieke verhoudingen een woordje mee. Globaal waren er in Nederland zoveel socialistische burgemeesters, zoveel christeUjke, enz. En soms meende de ene partij weleens dat de andere in het benoemingsbeleid bevoordeeld werd. Maar dat systeem is, willen we D66 geloven, hopeloos ouderwets. En in Europa vormde Nederland, wat dat betreft, een eilandje. In geen enkel land kent men nog benoemde burge meesters, overal worden ze door de bevolking gekozen. Willen we niet achter lopen, aldus D66, dan moeten we hier ook van de benoem de burgemeester af. Dat roept deze partij al jaren, maar tot heden vond zij weinig gehoor. Daarin is nu verandering gekomen. De VVD heeft haar bezwaren tegen de gekozen burge meester laten varen, en het CDA kan het niet zoveel schelen. Het kabinet heeft aan de plannen van minister De Graaf haar goed keuring gehecht, het wetsontwerp moet nu nog door de Kamer heen. Als het allemaal doorgaat dan zullen alle bur gemeesters in het begin van 2006 ontslagen worden. Velen van hen - men denkt aan ongeveer de helft - zullen door de bevolking herkozen worden, voor de anderen moet een wachtgeldregeling worden getroffen. Laten we wel wezen, de benoemde of de gekozen burgemeester is op zichzelf geen principiële kwestie. Toch heeft het oude sys teem z'n voordelen: de burgemeester heeft geen uitgesproken politieke kleur en staat onafhankelijk tegenover de gemeenteraad. Wanneer de bevolking straks de burgemees ter moet kiezen, welke criteria zal ze daarbij aanleggen? Of hij of zij de nodige capacitei ten heeft kan zij niet beoordelen. Moet de kandidaat zichzelf bewijzen, op een zeepkist gaan staan en zo propaganda maken voor zichzelf? En worden het dan geen uiterUjke kenmerken die de doorslag geven? Bijvoor beeld of de kandidaat er leuk uitziet, vriende lijk is in de omgang, enz.? En dan denken we nog niet aan het wachtgeld voor die burgemeesters die de laan worden uitgestuurd. Dat zullen er naar verwachting ongeveer twee- of driehonderd zijn. Is het verantwoord voor zoveel mensen een jaarsa laris op tafel te leggen in een tijd waarin opgeroepen wordt tot bezuiniging? Waarnemer •^'o"^- <b^ Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Binnen hoeveel tijd moet executeur-testa mentair zijn werk gedaan hebben? Mogen de nabestaanden ook inzage hebben in alle rekeningen en onkosten? Antwoord: De executeur-testamentair heeft een aantal rechten en verplichtingen die in de wet zijn vastgelegd. U kunt ze naslaan in het Derde Boek van ons Burgerlijk Wet boek. Daaronder behoort ook de verplich ting om rekening en verantwoording af te leggen aan de erfgenamen. Voorts moet hij een boedelbeschrijving opmaken van de nalatenschap in tegenwoordigheid van de erfgenamen (vóór er van een verdeling spra ke kan zijn). Er is geen vaste termijn waar binnen een nalatenschap afgewikkeld moet zijn. Wel moet binnen acht maanden na het overlijden de successieaangifte bij de Belas tingdienst ingediend te zijn. Door mijn handicap zou ik van de regiotaxi Traxx gebruiken kunnen maken. Niemand kan mij echter vertellen wat hier onder regio verstaan wordt. U wel? Antwoord: De regiotaxi Traxx is een lande lijk dekkende service en bedoeld als een aan vulling op de bestaande vervoersvormen. Het Nlinisterie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid betaalt mee en Connexxion voert deze dienst uit. Om gebruik te kunnen maken van de reisservice heeft u een ver- voerspas nodig. Deze pas kost circa 7,- en kunt u aanvragen bij Traxx. Wanneer u weet dat u gaat reizen, neemt u uiterlijk 1 uur van tevoren telefonisch contact op met de centra le. Het telefooimummer van de centrale is 0900-0987. Dit nummer is 7 dagen per week en 24 uur per dag bereikbaar. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de Klantenser vice, tel. 0900-0987 op maandag t/m zater dag van 09.00 tot 21.00 uur. Mijn schoonmoeder heeft al enkele jaren een goudvis maar de laatste tijd is hij niet meer oranje van kleur maar wordt hij helemaal wit. Wat kan hier de oorzaak van zijn? Antwoord: Dit verschijnsel zie je vaak. Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Een theorie is dat een witwordende goudvis last van stress heeft. Ronde kommen schij nen hieraan te kunnen bijdragen, maar ook de plaats van de kom kan een rol spelen. Heeft uw schoonmoeder de kom onlangs verplaatst? Staat de vis misschien nu don kerder of wordt er dichter langs de kom gelo pen? Is de vis gewoon wit van kleur gewor den of is het net of er een waas om heen zit? Ligt de rugvin plat of niet? Ligt die vin con stant plat dan is de vis ziek, er kan dan spra ke zijn van een schimmeünfectie. Wij raden uw schoonmoeder dan aan om naar een die renwinkel te gaan om speciale druppels te halen. Aan de andere kant is het verkleuren van een goudvis een vrij normaal verschijn- De afgelopen weken zijn er geld inzame lingsacties gehouden voor hulptransporten naar Roemenië. In totaal 88 zeer enthou siaste kinderen van twee basisscholen zijn deze weken met spaarkaarten langs de huizen van Sommelsdijk en Middelharnis gegaan. Het waren de kinderen van groep 5 en 6 van de Groen van Prinstererschool te Middelharnis en kinderen van groep 4/5 en groep 5 van de School met de Bijbel uit Sommelsdijk. De opbrengst voor de goe deren ten behoeve van de arme mensen in Roemenië was fantastisch: in totaal 1276. Van iedere groep kreeg de inzame laar met het hoogste bedrag een mooie, handgemaakte panfluit uit Roemenië cadeau. Het was een zeer geslaagde actie, waar voor de Oost Europa Werkgroep Middel harnis namens de arme mensen in Roe menië alle kinderen heel hartelijk bedankt voor hun inspanning, alsmede de jufs die alles in goede banen hebben geleid. 14 t/m 19 oktober: KreaDoe. Grootste en meest trendy hobbybeurs van Europa. Een must voor elke creatieve hobbyist. In meer dan 280 stands tonen winkeUers en uitgevers hun nieuwste materialen, producten, tijd schriften en boeken. Op KreaDoe wordt u helemaal in de wereldse sferen gebracht. U beleeft de feestdagen over de hele wereld in bruisende, kleurige paviljoenen. In talloze workshops kunt u eveneens alles leren over de nieuwste technieken voor hobby, wonen en groen! Locatie: Jaarbeurs Utrecht. Open: van 10 tot 17 uur. Toegang: 10,00. (ANWB-leden in voorverkoop bij ANWB- winkel: 1,00 korting) Tip uit de Kampioen: Musea saai voor kin deren? Neem ze mee naar de tentoonstelling "Mysterie Middeleeuwen" van het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden en ze piepen wel anders! Tijdens deze tentoonstelling kunnen ze namelijk van alles zelf doen. Via een tijdtunnel belanden de kinderen in de Middeleeuwen. Tijdens eén speurtocht ont dekken ze hoe de middeleeuwse wereld eruit ziet. Ze bezoeken een markt, een kerk, een huis, een school en een werkplaats en voeren daar allerlei opdrachten uit. De tentoonstel ling loopt tot 15 augustus 2004 en is vooral bedoeld voorkinderen van 8 tot 12jaar. Gra tis poster tegen inlevering van de bon uit de Kampioen! Meer info: 071-5163163. De bekende attractieparken houden tot en met de herfstvakantie hun poorten open. Voor de meeste van die parken zijn entree bewijzen verkrijgbaar bij de ANWB-ver- kooppunten. Meestal zit er ook nog een extra korting voor leden aan vast. Een voordeel is bovendien dat u niet in de rij hoeft te staan voor de kassa, maar er zo langs kunt wande len! Voor u er op uit trekt kan een bezoekje aan VW/ANWB Overflakkee (Vinger- ling 3, Middelharnis) u veel informatie bieden (over openingtijden e.d.), en meestal dus ook nog geld besparen. sel. Goudvissen kunnen net als toverballe- tjes van kleur veranderen. Ik heb een biljet van 1000 Mark uit 1910 in mijn bezit. Zou het nog enige waarde heb ben? Antwoord: In de jaren twintig van de vori ge eeuw werden door de beruchte inflatie in Duitsland toen biljetten van miljoenen Mark gedrukt. Dit inflatiegeld heeft nu ook nau welijks verzamelwaarde. Hoewel uw biljet van vóór die periode is, heeft dit ook nauwe lijks een verzamelwaarde. Alleen enkele schaarse uitgiften, w.o. bepaalde overdruk ken in afwijkende kleuren en nog onge bruikte biljetten zijn in trek bij de liefheb bers. Als u uw 'schat' aan een particulier aanbiedt, vangt u hooguit enkele euro's en bij een handelaar nog minder. En Petrus klom neder van het schip, en Wandelde op het water om tot Jezus te komen. Matth. 14: 29b. Petrus wandelt op de woeste golven van de zee' van Tiberias. Wat een groot en machtig gezicht moet dat geweest zijn voor de ande re discipelen. Één van hen, een geUjke, een medediscipel, wandelt op het water. Dat Christus, hun Meester, dit deed, was niet zo vreemd. Van Hem kon wel gezegd worden: "t Is al gehoorzaam op zijn wenken'. Maar die Petrus is toch een nietig en zwak mens. Toch wandelt hij over de kokende golven. Hoe is dat mogelijk? Doet hij dit in eigen kracht? Is hij een bijzonder mens? Ach neen. Hij kan dit alleen door de kracht van Chris tus. Immers alles wat Gods kind door het geloof doet, doet het door Christus, Die kracht geeft. Dat zien we ook duidelijk hier in het tekstverband. De Heere had tot Petrus gezegd: 'Kom'. En toen, ja toen, klom Pet rus neder van het schip en wandelde op het water. Op het woord van Christus waagde hij de stap. Niet in eigen kracht, maar ziende óp de Heere Jezus, zette hij zijn voeten op het golvende water. En hij wandelde met vaste gang naar Chrisms toe. Hij zonk straks wel in de golven weg, omdat hij een ogen blik meer op de golven lette als op Christus, maar Petrus liep toch maar op het water. Onze aandacht wordt meer getrokken naar het moment dat Petrus wegzïJct in de golven en het uit moet roepen: 'Heere, behoud mij', en dat Chrisms Zijn hand uitstrekt en hem redt, maar we mogen niet vergeten, dat er staat dat Petrus op het water wandelt. Hier zien we nu wat het geloof vermag. Dat ver mag alle dingen, zelfs 't wandelen op de woedende golven. Petrus wandelt op de gol ven in de mogendheid en kracht van Chris tus. En zo alleen kan ook elk van Gods kin deren nog wandelen over de golven. Wat heeft Gods kind vaak met golven te kampen. Hoe menigmaal worden ze gebracht in het midden van de zee, in de nood van golven en baren. De wind is Gods kind zo vaak tegen, het lijkt wel of alles tegen hem samenspant. Maar dat gaat niet buiten Gods leiding om. We lezen in het tekstverband, dat Jezus zijn discipelen dwong om in het schip te gaan en om af te varen. Zo joeg Hij ze door storm en noodweer heen en, zo staat er, 'de wind was hun tegen' Nog kan Gods hand vandaag Zijn üefste kin deren in de nood der golven brengen. 'Een zee van ramp kan met haar golven slaan'. Woedende golven van beproeving en bestrij ding zijn er vaak in het leven van Gods kind. En wat in die nood zo benauwd maakt, is dat het zo vaak schijnt, alsof de Heere ons in die storm alleen doet staan. Het lijkt wel of alle wind ons tegen is. Maar in werkelijkheid is dit niet zo. Toen de discipelen de zee op moesten, was Christus biddende op de berg. En in Zijn gebed zal Hij zeker Zijn discipelen niet vergeten. O nee, de Zijnen zijn nooit alleen. Toen de discipelen met angst en moeite tegen de storm en wind vochten, was Christus al op weg naar hen. Zijn hart was al met ontferming bewogen. Nee, Gods kinde ren zijn nooit alleen. Toch kan het, voor hun besef, wel eens zo zijn, dat ze zich alleen weten. Als het oog des geloofs Christas niet ziet, dan moeten ze klagen: 'De Heere heeft mij verlaten, de Heere heeft mij vergeten'. En ze weten, dat het rechtvaardig zou zijn als de Heere nooit meer naar hen omzag. Dat ze in de golven zouden moeten verzinken. Dan wandelt Gods kind niet op de golven, maar dan gaan al Gods golven en baren over hen heen. Maar.... bezwijken kunnen ze niet. Want als de golven van beproeving en kastij ding zo hoog opstijgen, dat het aangevochten hart meent weg te spoelen, dan verschijnt Christus, die de woedende golven vertreedt. Dan roept Hij de Zijnen toe: 'Zijt goeds moeds. De ben het, vreest niet'En wat een troost geeft dat. Want als dan het geloofs oog Hem, die Zaligmaker, mag zien, wijkt de angst en de vrees. Dan benauwen de golven en de baren niet langer meer. Maar dan wordt de taal van het geloof gekend: 'Een zee van ramp moog' met haar golven slaan, hoe hoog zij gaan, zij raakt hem zelfs niet aan'. Door het geloof in Christus Jezus triumferen de golven niet meer over ons. Maar in Hem zegevieren wij over de golven. Dan komt Christus' heerlijkheid in ons leven openbaar. Ziende op Hem kan ons geen kwaad wedervaren. Dan kuimen de golven nog zo hoog opslaan, maar dan vinden we, als Petrus, geen groter zaligheid om midden m de golven Christus te zien, op Hem aan te lopen en Hem te vragen: 'Heere, indien Gij het zijt, zo gebiedt mij tot U te komen op het water'. En op Zijn woord: 'Kom', wandelen wij op de golven naar Hem toe. Neen, niet dat wij het dan nooit meer moeilijk hebben. Want wij zien, zoals een Petrus, zo vaak nog weer op de golven. En dan zien we Christas niet, dan zijn we 'tot hinken en zinken ieder ogenblik gereed'. Maar strekt Christas Zijn hand uit, om ons uit- en door te helpen. Uit de golven, door de moeiten. Ja, dan wordt in Zijn kracht onze zwakheid volbracht. Alleen door Zijn offerande is er genezing, is er verzoening mogelijk. En waimeer we door het geloof in Hem onze redding hebben gevonden, dan zal Zijn Heihge Geest ons vervullen met Zijn liefde. En die liefde zal ons dan de Heere doen hefhebben, maar ook onze naaste. Mijn lezer, mijn lezeres, mag u dat kennen? Dan wordt het ook uw bede, wat de dichter zingt: 'Maak in Uw woord mijn gang en treden vast, Opdat ik mij niet van Uw paan moog' keren En wordt mijn vlees door 't kwade licht ver rast. Ai, laat het mij toch nimmer overheren (Ps. 119: 67). St. W.L.S. Jullie hebben het vast al gelezen dat, de zaterdagavondclub Spirit weer begint, in de Zaaier of in het Baken. Zaterdag 4 oktober is de startavond en hebben we een leuk pro gramma voor jullie. Om 18.00 uur is de Ark open en om 18.30 uur zal Jan-Kees deze avond beginnen met gebed, en het thema van vanavond is: de kerk dat ben jij. Na de pauze gaan we naar het strand om te volley ballen, touwtrekken, en zaklopen. Dus een avond om vrij te houden om gezel lig met jongens en meiden van je eigen leef tijd samen te zijn. Wij vragen aan julUe voor deze avonden een bijdrage van 0.50 cent. Willen jullie alvast de volgende datam in de agenda zetten: 18 oktober, op deze avond willen we de video THEY SOLD THEIR SOULS FOR ROCK 'n' ROL draaien. Deze documentaire laat zien wat de invloe den zijn van verkeerde muziek zoals: Madonna, David Bowie, de Spicegirls, Eminem, de Backstreet Boys, en Britney Spears, de Beatles, AC/DC, en nog vele andere rockgroepen. In de documentaire is te zien hoe popsterren er gewoon voor uit komen dat ze in dienst staan van de duivel. En fans gewoon doen wat de zanger zingt. Er is zoveel te zeggen over popmuziek en de duivelse invloeden dat het echt de moei te waard is om deze avond vrij te houden. Zeker als de pubertijd aangebroken is, is het belangrijk watje doet en waar je na luistert, want dat kun je voor je leven meedragen Enige tijd geleden vroegen we ons in deze krant af of het ooit nog wat wordt met de bouw van Wozoco's in Goede reede. Het lijkt dat het antwoord op deze vraag negatief moet zijn, want met de huidige voortgang zal het inderdaad nooit iets worden, met de bouw van dergelijke complexen in Ouddorp. Zoals ook in het verleden is gebleken heeft de discussie in de gemeenteraad van Goede reede over het onderwerp Wozoco's nooit het predikaat 'transparant' kuruien verdie nen, dit was ook niet het geval met de twee agendapunten die zijdelings te maken had den met de bouw van dergelijke Woonzorg complexen in Ouddorp. Wozoco's zijn woningen die bedoeld zijn voor bewoners die extra zorg nodig hebben, maar toch zelfstandig kunnen blijven wonen. De zorg wordt dan verleend vanuit bijvoorbeeld 'De Vliedberg'. Voor de bouw van dergelijke woningen heeft de gemeente verschillende locaties op het oog. In de buurt van de Vliedberg, op het voormalige terrein van de Shell aan de Hofdijksweg is zo'n beoogde locatie, evenals - op aandringen van de raad - een locatie aan de Molenweg in Ouddorp. Na onderzoek blijkt dat deze laatste locatie weinig kans van slagen heeft, omdat het de Woningbouwvereniging Beter Wonen - die de plannen uitvoert - niet lukt om het benodigde perceel aan de Molenweg te verwerven. Al enige tijd is de gemeente bezig een plan voor te bereiden waarbij het gebied rondom de rotonde bij 'de Vliedberg' wordt heringe richt. De nieuwe plannen behelzen onder meer de plaatsing van extra winkeltjes aan het pand van de Cl000 supermarkt, een plein bij 'de Vliedberg' en woningbouw (waaronder Wozoco's) op het voormalige Shell-terrein en op een deel van het perceel van Van den Boogert, waarvoor grond aan gekocht moet worden. Om de plannen ver der te ontwikkelen werd de gemeenteraad gevraagd hiervoor geld beschikbaar te stel len. Ook was er een ander voorstel waarin gevraagd ook voor de aankoop van grond van Van den Boogert een krediet te verle nen. Weinig enthousiast waren de raadsleden over de voor hen liggende voorstellen. Over de verwerving van de grond van Van den Boogert, waren er wat bedenkingen bij de heren Goemaat en Bakelaar, of de over te nemen grond wel schoon zal zijn. Hierbij werd gewezen op de fiinctie van vroegere vuilstortplaats. De heer Van der Meer vond dat Van den Boogert wel erg goed wordt beloond met een "gigantische uitbreiding", van zijn doe-het-zelf winkel in het nieuwe plan. Tijdens de discussie bleek dat de gemeente het ook nog niet met de woningbouwvereni ging eens is over de invulling van de ruimte. Teveel onzekerheden dus om tot planvor ming over te gaan. De heer G. Moerkerk vond dat, vóór er dui delijke plaimen - en kosten - worden gemaakt, er eerst eens met de betrokkenen moet worden overlegd. Hij denkt echter dat er zeker nog wel mogelijkheden voor het bouwen aan de Molenweg. Wethouder Lokker vond dat er eerst een plan moet zijn "om te laten zien wat je van plan bent, want anders kan er niet over worden gesproken". Toch kon Lokker de vele bedenkingen van de raadsleden niet weer leggen en werden de voorstellen niet aange nomen. Met als resultaat een zichtbaar aan geslagen wethouder Lokker en nog steeds geen Wozoco's in Ouddorp... We vrezen dat inwoners van Ouddorp, die een dergelij ke woning nodig hebben, voorlopig hun heil nog elders in de regio moeten zoeken. Of de suggestie van de heer Pijl om de Wozoco's maar 'ergens in de duinen neer te zetten' de realisering van dergelijke complexen zal versnellen valt te betwij felen... -42- Hij ziet haar voor zich, gebukt over de rozenstruiken. Ik zal er een foto van maken, neemt hij zich voor. Want eenmaal zal ze er niet meer zijn. Hij moet er niet aan denken, dat ze er niet meer zal zijn. Maar hij moet voortmaken, want de brief moet af en op het witte papier staat alleen nog maar: Geachte heer Van Woitdrichem. Nog laag in de nacht brandt het licht op zijn kamer. Om twee uur stopt hij de brief in de enveloppe. Vermoeid zoekt hij zijn bed op. De envelop zet hij achter zijn wekker. Morgen zal hij de brief posten, als hij naar de universiteit gaat. Nu moet hij proberen zijn gedachten stil te zetten, zodat hij kan slapen. Over het dak scheert een late vogel. Hij geeft een felle schreeuw. De man luistert er naar. Hij draait zich van de ene zij op de andere, maar de slaap wil niet komen. Het schrijven van de brief heeft hem te zeer aangegre pen. Als de klok drie slagen geeft, laat hij zich uit bed glijden. Hij huivert van het koude zeil aan zijn voeten. In de keuken tast hij naar de lichtknop. Even knippert hij met zijn ogen tegen het felle Ucht. Ik had beter overdag de brief kunnen schrijven, denkt hij, terwijl hij aan de keukentafel gaat zitten. In ge dachten ziet hij de brief de reis maken. Hij hoort hem met een plof in de brievenbus glijden. Wie zou hem oprapen? Zijn vader of iemand anders? Hij zal maar een boterham eten, anders komt hij nooit in slaap. Maar zijn gedachten gaan alweer verder en hij blijft zitten. Heeft hij er goed aan gedaan de brief te schrijven? Zal het geen gevolgen hebben voor zijn vader? Misschien zal zijn huwelijk er onder lijden. Dat moet niet. Hij krijgt het er warm van. Ik zal er 'strikt persoonlijk' op zetten, neemt hij zich voor. Dat moet hij straks niet vergeten te doen. Om half vier zit hij weer voor zijn bureau. Hij pakt de envelop en schrijft duideUjk 'strikt persoonlijk' boven de naam van zijn vader. Even denkt hij nog na. En als zijn vader er niet meer woont, wat zal er dan met de brief gebeuren? Maar nee, hij moet niet te veel denken, hij waagt het erop. Hopelijk sturen ze hem dan naar het andere adres of retour. Ook dat zal hij er op de achter zijde op vermelden. Met kleine duidelijke letters schrijft hij zijn verzoek op de achterzijde. Hij geeft zijn eigen adres door. Niet dat van zijn moeder. Meer kan hij niet doen. De cijfers van de wekker wijzen kwart voor vier aan. Hij moet gaan slapen. Morgenochend kan hij geen college geven, als hij moe is. Dan moet hij helder zijn. Maar al wil hij slapen, daarom lukt het nog niet. Rusteloos draait hij zich van de ene op de andere zij. Pas tegen half zes valt hij in een onrustige slaap, waaruit de wekker hem om zeven uur onbarmhartig wekt. Er is iets, denkt hij, als hij wakker wordt en de wekker met een stevige duw het zwijgen oplegt, alsof die er iets aan kan doen, dat hij zich zo geradbraakt voelt. Hij hoeft niet lang te denken, want achter de wekker sche mert de witte envelop. HOOFDSTLK22 Vanuit de warme auto kijkt WUlem naar de dwarre lende bladeren, die over elkaar heen buitelen. "Zo is een mens van God af gevallen om nooit meer terug te keren", heeft dominee eens gezegd. Hij moet er aan denken. Net zo goed als aan het woord: "En wij allen vallen af als een blad... en onze misda den voeren ons weg als een wind." Geen woord komt over zijn lippen de weg naar huis terug. Zou hij er zo tegenop zien? vraagt Frederik zich af. Hij had zich voorgenomen eens met Willem te pra ten, maar weer komt er niets van. Ze rijden de weg naar het dorp al weer in. Vlak bij hun huis speelt een klein kind. "Daar is ze", hoort hij tot zijn verbazing Willem blij zeggen. Hij hoeft zich niet af te vragen, wie zijn broer bedoelt. Zodra de auto stopt en de kleine Willem uit ziet stap pen, komt ze op hem afrennen. "Bent u er weer? Wat fijn!" roept ze en ze grijpt Wil lem bij zijn hand. Hij ziet zijn broer ontroeren. Het meisje loopt, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, mee naar Thonia. "De buurman is er weer. Dat is fijn voor u. Nu bent u niet meer alleen", zegt ze. Ze gaat parmantig op een stoel bij de tafel zitten. "Buurman, het vogeltje roept zo", zegt ze. "Goed kij ken, hoor." Ze wipt van de stoel en gaat bij de klok staan. "Nog even. Dan komt het vogeltje naar buiten", zegt Thonia. "Wacht." Ze beurt haar boven op haar mooie stoelen. Willem heeft dat eerder gezien, maar Frederik verbaast zich er geweldig over. "Ben je niet abuis?" wil hij bijna aan Thonia vragen, maar hij beheerst zich. Het meisje staat met open mond naar het vogeltje te kijken. "Jammer", zegt ze, als het vogeltje weer achter het deurtje verdwenen is. "De volgende keer zal ik je weer opbeuren", belooft Thonia. "Ga je mee naar de keuken om de buurvrouw te helpen? Dan mag jij chocolademelk voor je zelf klaarmaken." Frederik valt van de ene verbazing in de andere. Het idee dat aan Thonia's schone aanrecht met chocola gesmeerd zal worden, kan hij amper bevatten. "Ik kom zo", belooft Thonia de mannen. "Jullie praten maar wat met elkaar." "Dat moeten we inderdaad eens doen, Willem", zegt Frederik en hij kijkt Willem recht aan. "Och", antwoordt die enkel en Frederik weet, dat hij weer verloren heeft. Wie zal er ooit eens dat zware deksel opbeuren? Hij had gehoopt, dat het Toke lukken zou, maar zelfs zij heeft het niet voor elkaar gekregen. "Ik ben je broer, WiUem", probeert hij nog eens. "Dat weet ik. Ik ben je daiikbaar voor je gastvrijheid. Jou en Toke. Je weet niet half hoe ik dat waardeer, maar..." Dan komt de kleine de kamer biimen, gevolgd door Thonia. Er komt geen vervolg op het 'maar' en dat was er waarschijnlijk toch niet gekomen, denkt Frederik. Hij sjouwt even later de koffer en Wüleras kleren naar boven. "Ik heb een nieuwe sprei voor Willem gekocht", klinkt Thonia's stem achter hem. "Denk je dat hij hem mooi zal vinden?" "Vast wel", antwoordt Frederik. "Ik vind het in ieder geval een mooi ding." Normaal let hij helemaal niet op zulke dingen, maar hij zegt het om Thonia te plezieren en het is inderdaad een mooie sprei. "Die schilderijtjes had ik ook nog. Ze passen er precies bij, zie je het?" vraagt Thonia. "Inderdaad", geeft Frederik haar toe. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5