De modernisering van een Bijbelwoord etf) i eb PREDIKBEURTEN internationaal kankercongres Dialezing van Schotiand tot Lapiand EiuurfDBn-niEuws Vakantie Bijbel Dagen in Oude Tonge Jan Both te gast bij Passage Bungalowpark Jong orgeltalent in Kapelle Sangria, zang en gitaar in Toren Goedereede Ophalen oud papier Verpleegkundige Van Weel Bethesda Ziekenhuis spreekt op Gemeente Dirksland brengt burgerjaar verslag 2002 uit Ophalen oud papier EIIAtlDEn-IIIEUWS Zondag 5 oktober 2003 Verkoping Geref. Gemeente Middelhamis Goedereede PAGINA 2 VRUDAG 3 OKTOBER 2003 Columnisten Als columnist van dit blad lees ik graag columns in andere bladen. Het vak, of wilt u die kunst, is tegenwoordig in. In NRC Han delsblad, maar ook in Trouw en in het Nederlands Dagblad treft men een verschei denheid van columnisten aan. Het aantal is zo groot dat ik me wel gedrongen voel om te selecteren. Niet allen schrijven even lezens waardig. Ik zal geen namen noemen, noch van mijn favorieten noch van hen die van mij een onvoldoende krijgen. Eén uitzondering maak ik. Dat is voor de NRC-columnist J. L. Heldring. Ik meen onlangs gelezen te hebben dat hij stamt uit het in de negentiende eeuw bekende geslacht Heldring. Aan zijn pasfoto kun je zijn leef tijd niet aflezen. Hij is stellig een aantal jaren boven de zeventig. Zijn columns raken mij door hun wijsheid, hun bezonnenheid en hun evenwichtigheid. Hij loopt niet met de massa mee. Hij is bereid alleen te staan en te gaan. Van zulke mensen kun je wat leren, is mijn ervaring. Ik vermeld nog dat mr. J. L. Heldring zich niet als belijdend christen zal voorstellen. Hij staat er, zo heb ik soms uit zijn eigen woorden de indruk, innerlijk los van. Niette min ziet hij de betekenis van het christehjk geloof helder in. Daarop wijst hij ook van tijd tot tijd. Drie gereformeerden, drie minister-presidenten Ik werd getroffen door zijn column in de krant van 25 september jongsüeden. Hij schrijft over drie gereformeerden, drie ministers-presidenten: Abraham Kuyper, Joop den Uyl en Jan Peter Balkenende. Alle drie hebben zij te eniger tijd en in verschil lende visies het woord aangehaald; "Zonder visie verwildert het volk." Een woord uit Spreuken Heldring vertelt dan dat Balkenende dit woord onlangs op het congres in Hardinx- veld-Giessendam aanhaalde. Heldring schetst eerst de herkomst van dit woord. Het gaat terug op een toespraak van Abraham Kuyper. Hij wijst erop dat dit woord ontleend is aan Spreuken 29:18, waar het in de Statenvertaling luidt: "Als er geene profetie is, wordt het volk ontbloot". De nieuwe vertaling gebruikt voor profetie het woord openbaring. Dan vertelt Heldring hoe er met dat woord is omgesprongen. Bijna zou ik zeggen; gesjoe meld. Langs verschillende vertalingen heeft Den Uyl er in de regeringsverklaring van 1973 van gemaakt: "Waar visie, waar uit zicht ontbreekt, komt het volk om". Hel dring noemt de formulering die Den Uyl gebruikt een slap aftreksel van de Staten vertaling. Den Uyl moet zich bewust geweest zijn van deze eigentijdse uitgave, om niet te zeggen van deze herschrijving van het woord uit Spreuken 29. Heldring geeft er nog een kort commentaar bij. Den Uyl zal vanuit zijn jeugd het woord in de Statenver taling gekend hebben, "ma^r in een tijd waarin, teneinde niemand te kwetsen, scher pe kantjes'moesten wijken voor wollighe den, heeft dit woord school gemaakt. Nie mand weet wat ermee bedoeld wordt. Maar het klinkt tenminste mooi en diepzinnig". Dan gaat Heldring in op het verschil tussen openbaring, profetie (wat er in het oorspron kelijke staat) en visie wat men ervan maakt. Liberalen en socialisten, zegt hij, moeten niet veel van openbaring en profetie weten. Visie is neutraler, dus voor hen aanvaard baarder. Hierbij laat Heldring het niet. Hij voegt eraan toe dat het meer is dan een kwestie van woorden. Hij wijst erop dat er een wezenlijk verschil is tussen profetie, openbaring en visie. Ik citeer hem vanwege de trefzeker heid van zijn visie nog even letterlijk: "De twee eerste begrippen veronderstellen een externe macht waardoor het volk zich moet leiden: God openbaart zich aan het volk, en de profeet, de man Gods, verkondigt Zijn woord. Visie daarentegen komt van binnen uit ('innerlijke aanschouwing', zegt Van Dale). Het is een ander, grotere bevlogen heid suggererend woord voor: Kijk op de zaak of, desnoods, conceptie." Heldring stelt dan dat visie een niets-zeg- gend woord is. Ook 'puinruimen' en 'op de winkel passen' getuigt van een visie. Met dit voorbeeld laat Heldring zien hoe de modernisering van een bijbelwoord aan dat woord zijn eigen betekenis en zijn kracht ontneemt. Van Boven of van beneden? Gaat het om een door ons gemunt begrip - dus van beneden af en van de mensen uit - of om een woord van Boven af, door God ons gegeven? De conclusie is dan dat visie op zichzelf niet beslissend is. Het gaat om de inhoud van de visie. Een placebo Nu kom ik bij de titel van de column. Die vermeldde ik nog niet. Een placebo. Volgens Van Dale betekent placebo een stof die uiter lijk en in smaak geheel overeenkomt met een bekend medicament, maar geen werkzame bestanddelen bevat. Een placebo wekt de indruk van een goed medicijn maar stelt niets voor. Het is leeg, inhoudsloos, machte loos. Nu terug naar Den Uyl. Hij citeerde in gemoderniseerde vorm Spreuken 29:18, maar gaf er zijn eigen invulling aan. Wat mij bijzonder treft in de scherpe opmer kingsgave van Heldring, is dat hij met de modernisering de eigenlijke inhoud van het bijbelwoord verloren ziet gaan. Wat verloren gaat is de verwijzing naar en het beroep op de eigen autoriteit van het bij belwoord. Komt het van God en verwijst het naar God, of geven wij dat woord onze eigen invulling? In het laatste geval gaat het gezaghebbende van Gods woord verloren. Hier zit het precies op vast: Spreekt God Zijn woord, of vullen wij, door modernise ring, bijbelwoorden met onze gedachten? Gaat het om het verticale, van Boven ko mende van Gods openbaring; of gaat het om onze horizontale (gehorizontaUseerde) in vulling daarvan? Spreekt God echt? En zijn wij dienaren en doorgevers van Gods Woord, ook in de pohtiek, of geven wij onze inzichten, visies en idealen uit voor openba ring van Gods wege? Ieder beproeve zich zelf. W. H. Velema In de herfstvakantie, op dinsdag 14 en woensdag 15 oktober worden er in Oude Tonge, de Vakantie Bijbel Dagen georgani seerd. Alle kinderen die op de basisschool zitten zijn vanaf 10 uur welkom in de Nederlandse Hervormde kerk. Ook kunnen de kinderen op de wagens meerijden. Deze vertrekken om 9.15 en 9.30 bij Ebbe en Vloed, en bij de Bron. 's Ochtends is het programma om half twaalf afgelopen, en 's middags om half vier. Woensdag is het hele programma om half 2 afgelopen, want dan krijgen de jongelui tussen de middag eten en drinken! We hopen er met z'n allen twee gezellige dagen van te maken! Op donderdag 9 oktober is er weer een bij eenkomst van de christelijk-maatschappelij- ke vrouwenbeweging Passage. De avond wordt gehouden in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27 in Middelhamis en vangt aan om 19.30 uur. De gast van deze avond is streekarchivaris Jan Both uit Middelhamis. Hij vertelt over de geschiedenis van de archieven op Goe- ree-Overflakkee. Het bestuur hoopt op een goede opkomst. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algeineen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluittngstermljn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermyn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Vlllerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Vlllerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar 35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 en 18.30 uur kand. J. den Ouden, Nederhemert. Eben-Haëzer: 9.30 en 18.30 uur kand. C. IVI. Klok, Katwijk aan Zee. Woensdag 8 oktober, Dorps kerk: 19.30 uur ds. N. P. J. Kleijberg, Veenendaal - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. A. S. Rienstra - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. A. M. Langhout. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik, opening kerkenwerk 2003-2004 en 18.30 uur ds. H. Visser, Bameveld. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. R Kohjn, Krimpen a/d IJssel - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. S. Rienstra en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. D. C. Flapper, Stap horst - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. J. Veenendaal - Ger. Kerk 9.30 uur ds. N. de Fockert en 17.00 uur ds. J. Roodnat, m.m.v. Praise- band - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur dr. C. A. van der Sluijs, Rotterdam en 17.00 uur ds. G. van Meijeren, opening winterwerk, aansluitend broodmaaltijd in 'Onder de Wiek' - Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. Karels, bediening Heilige Doop en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur dr, B. J. Wiegeraad, Reeuwijk en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz. Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. A. Kastelein, Oudewater - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mw. ds. E. van Dunné-de Bijll Nachenius - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp, bediening Heilig Avond maal - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. L. J. Lingen, ouderendienst - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. G. A. den Broeder, bediening Heilig Avond maal en 14.30 uur ds. G. Meijer. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder, bediening Heilige Doop en 18.00 uur dr. P. H. van Harten - Ger. Gem. 10.00 en 18,00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. L. de Wit, Amemuiden en 18.00 uur ds. J. Willemsen, Dirksland - Ger. Gem. 10.00 leesdienst en 18.00 uur ds. J. Karels - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron', 10.00 uur, dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Bur ger, Waddinxveen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur J. Bredervelden 18.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 en 18.00uurds, Th. deKok. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. P. Buitelaar en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. M. Wilschut en 18.00 uur ds. J. Vlaar- dingerbroek. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen. Aan het begin van de herfst grijpen wij terug naar een ander najaar. Op een namiddag, er waren nog florijnen, bega ven wij ons naar het plaatsje B. Het was regenachtig maar niet nat genoeg om ons te weerhouden van een uitstapje. Nabij B. bevindt zich een bungalowpark met een waterige naam. Die Deita wilden wij i/fe/ eens verkennen, In het park, dat Inmiddels een metamorfose heeft ondergaan, was sprake van twee seizoenen. Hoog en laag. Het centrum was een vierkant plein met eten en drinken: Pizza's, Snack en Piein- café. Hiernaast bevond zich het Plein theater. Verder las Ik: foto/film, speel goed, souvenirs, lectuur, strandgoed en een slijterij. Aangevuld door een speel- automatenhai, een receptie, een recra- supermarkt en een sauna en solarium. Zwembad, bowling en squash, 'respecteer ons materiaal en niet op zwarte zolen,' completeerden de strakke vormen van het middelpunt van het park. Dit alles uitge voerd in lieflijk aquamarijn. Het park was z'n tijd ver vooruit. De regels kwamen ons overal tegemoet. Brommers en scooters waren nergens welkom. Wei beschikte het park over parkeeri:erreinen die van elf uur 's avonds tot negen uur de volgende morgen afgesloten waren. Het vernielen van een huurracket kostte f 35,- Een verzoek geen glas, blik en kranten In de gele afvalbakken te deponeren en een aansporing de milieustraat te bezoeken maakten het park tot een Delta Schoon vakantiepark. Een en ander was voor ons niet nodig. Mijn vrouw en Ik, en onze kin deren vanzelfsprekend ook, kómen uit een voortreffelijk milieu. Verderop bereikte de desolate aanblik een hoogtepunt. In slechte staat van onder houd verkerende recreatieonderkomens werden In een vreemde taal te huur aan geboden. 'Zu vermieten' lazen wij met hier en daar maar liefst drie telefoonnummers op een wit vel papier. Aan het iets verder op gelegen café-restaurant ben Ik niet meer toegekomen, kort na Aak en Bark keerde ik op mijn schreden terug. Kreek las Ik op een wegwijzer. Dat was een ander gedeelte van het bungalowpark dat werd gevuld met een vijver, een manege en nog enkele onontbeeriijke zaken. Na deze verkenning keerden we terug naar huls. Het was een leerzaam uitstapje zo'n recreatiepark op een druilerige middag in de herfst en het weer sloot perfect aan bij het weinig Inspirerende imago van een bungalowpark buiten bedrijf In het verenigingsgebouw van de Geref. Gemeente te Middelhamis wordt woensdag middag 8 oktober a.s. weer een verkoping gehouden ten bate van de zending. Er zal nieuwe dames- en kinderkleding van Simons worden verkocht uit het vorige seizoen. Ook zullen deze middag - in plaats van op de jaarhjkse verkoping (8 november a.s.) - mooie bolchrysanten worden verkocht voor de prijs van 4,95. Verder zijn er herfstde- coraties en leuke kraamcadeautjes te koop en zal mevrouw Wisse aanwezig zijn met artikelen uit het zendingswinkeltje. Iedereen is hartehjk welkom in het verenigingsge bouw, Christiaan de Vrieslaan 40, van 13.00-15.00 uur. Op zaterdag 18 oktober a.s. geven twee geta lenteerde jonge organisten een concert op het historische Batz -Witte orgel in de Ned. Herv. Kerk van Kapelle. De uitvoerenden zijn Michiel Ras en Marcel van Westen. De orgelwerken die zij ten gehore zullen bren gen komen uit zeer verschillende stijlperio den. Naast werken van J.S.Bach worden er composities van Mendelssohn, Brahms en de Engelse componisten Parry en Howells vertolkt. Een zeer bijzonder werk verdient de aandacht - een pianowerk van de beroemde componist Shostakovich- ,dit stuk is bewerkt voor orgel door Michiel-Ras. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is 4,50 en 3,50 (CJP en 65+).Na afloop is er (gratis) koffie. Na twee succesvolle korte voorstellingen op de Goereese Kunstdag van 6 september, maken sopraan Renée Harp en gitarist Erik Otte begin oktober wederom hun opwach ting in Goedereede. Deze keer brengen zij hun muziekprogramma Sangria onverkort ten gehore. In dit programma voert Renée Harp het publiek mee in een 1001-nachtver haal dat zich afspeelt in Andalusië, Zuid- Spanje. Het gepassioneerde levensverhaal van drie Moorse zusjes wordt verteld aan de hand van liederen van beroemde componis ten en dichters als Granados, Rodrigo, De Falla, Lorca, Mudarra en Bizet. Uiteraard ontbreekt op deze Spaanse avond het glaasje sangria in de pauze niet. Renée Harp studeerde af als Uitvoerend Musicus Opera aan het Sweelinck conserva torium. Met het operagezelschap Pic- col'Opera maakt en speelt zij verschillende voorstellingen op elke denkbare locatie. Vorig jaar zong zij in de Matthaeuspassion in Canada, waar ze ook een recital verzorg de met pianist Ron Greidanus. Behalve als uitvoerend zangeres geeft Renée Harp zang les op het Muziekcentrum Zuid-Kennemer- land. Ook werkt ze als zangdocent mee aan de musicalschool voor kinderen, verbonden aan dit muziekcentrum. Erik Otte volgde zijn opleiding aan de conservatoria van Den Haag en Rotterdam. Als gitarist concentreer de hij zich op de kamermuziek, waarin het Nederlands Gitaarduo (samen met Juun Voorhoeve) gedurende 16 jaar een promi nente rol heeft vervuld. In deze periode gaf hij concerten en workshops over de hele wereld. Hij werkte o.a. samen met Liesbeth List. Sinds 1985 heeft het componeren meer en meer een belangrijke plaats ingenomen. Zijn werk heeft niet alleen de concertpodia bereikt, maar is ook te horen geweest in tele visiecommercials. De voorstelling Sangria vindt plaats op zaterdag 4 oktober 2003 in de Toren van Goedereede, aanvang om 20.00 uur. Dankzij sponsorbijdragen van tuinont- werpburo hoveniersbedrijf Pimpernel te Goedereede en architectenburo Zeelen- berg Architectuur te Ouddorp bedraagt de entreeprijs, inclusief een glaasje sangria, slechts 7 euro per persoon. U kunt telefonisch reserveren in de avondu ren en het weekend bij Renée Bron, tel. 0187 49 05 00. MELISSANT D.V. zaterdag 4 oktober wordt er weer oud papier opgehaald voor de Herv. Gemeente van Mehssant. Het ophalen begint om 09.00 uur. Wilt U het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten? Bij voorbaat dank voor uw medewerking. Het jaarlijkse Europese kankercongres vond dit jaar in Kopenhagen plaats. Ditmaal waren er 8000 deelnemers van binnen en buiten Europa, vooral artsen gespecialiseerd op het gebied van kan ker, maar ook verpleegkundigen. Eén van die verpleegkundigen was Jolijn Kamphuis. Zij werkt als verpleegkun dig specialist op de polikliniek Oncolo gie van het van Weel Bethesda Zieken huis. Voor haar was het wel een heel bij zonder congres, omdat zij uitgenodigd was om voor haar Europese collega's een voordracht te houden onder de titel 'Integrated medical and nursing care on the oncology outpatient depart ment', ofwel: 'geïntegreerde medische en verpleegkundige zorg op de oncolo- giepoUkliniek'. De voordracht handelde over een vorm van zorg, zoals deze in het van Weel Bethesda Ziekenhuis in Dirksland voor poliklinische patiënten met kanker ontwikkeld werd. Goe de voorlichting en begeleiding van patiën ten met kanker kost veel tijd, meer tijd dan de meeste artsen, die patiënten met kanker behandelen, beschikbaar hebben. Op de polikliniek interne Oncologie van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis werd de afgelo pen jaren geëxperimenteerd met een vorm van zorg waarbij gespecialiseerde verpleeg kundigen na een periode van intensieve trai ning op een meer dan gebruikelijke manier ingezet worden bij de begeleiding van patiënten met kanker. De verpleegkundigen nemen actief deel aan het spreekuur van de oncoloog en houden aparte begeleidings spreekuren. Het experiment werd afgesloten met een onderzoek naar het effect van deze vorm van zorg op de kwaliteit van de bege leiding en de tevredenheid van patiënten. De conclusie uit het onderzoek was dat bij de ontwikkelde vorm van zorg de tevredenheid van patiënten over zowel de geboden zorg als de begeleiding duidelijk toenam, terwijl de kwaliteit van zorg verbeterde. Onder de congresgangers bestond aanzien lijke belangstelling voor de lezing van Jolijn Kamphuis. Het ziekenhuis ontving al eerder een eervolle onderscheiding voor dit project. De gemeente Dirksland heeft het bur gerjaarverslag over het jaar 2002 uit gebracht. Het jaarverslag, dat werd geschreven door burgemeester S. Stoop, biedt een overzicht van de belangrijkste activiteiten die de gemeente vorig jaar heeft ontplooid. Het boekwerkje van 14 pagina's is het eer ste burgerjaarverslag dat de gemeente Dirksland laat verschijnen. Dit als gevolg van de wettelijke verphchting dat de burge meester moet rapporteren over de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening en de burgerparticipatie. Het burgerjaarverslag is, naast het officiële jaarverslag, een verant woording aan de gemeenteraad over het gevoerde beleid en de behaalde resultaten. Maar ook een overzicht voor alle burgers van de gemeente, die daar belangstelling voor hebben. Het burgerjaarverslag bevat een terugblik op de laatste gemeenteraadsverkiezingen, de wisseling van het burgemeestersambt en de invoering van het dualisme. Voorts komt de kwaliteit van de burgerparticipatie aan de orde. De jaartekening is in het burger jaarverslag opgenomen, naast een terugbhk op de belastingheffing in 2002. Tot slot kan iedere belangstellende het een en ander lezen over de kwaliteit van de gemeentelij ke dienstverlening, de behandeling van bezwaarschriften en klachten, plus 'overige onderwerpen' zoals representatie, konink lijke onderscheidingen, openbare orde en veiligheid. Iedereen die het burgerjaarverslag van de gemeente Dirksland heeft gelezen, kan meedoen aan een kleine enquête. Men kan een mening geven over de inhoud van het jaarverslag, maar ook ideeën aandragen over hoe de gemeente haar dienstverlening kan verbeteren en hoe de gemeente de bur gers beter kan betrekken bij de beleidsvor ming. De burgemeester, naar wie de enquê teformulieren kunnen worden opgestuurd, zal de gemaakte opmerkingen serieus bekij ken en er rekening mee houden bij het maken van het volgende burgerjaarverslag. Het burgerjaarverslag 2002 is gedrukt in een oplage van 500 stuks. Het is gratis af te halen op de volgende punten: het gemeen tehuis en de bibliotheek in Dirksland, Ons Huis in Herkingen en De Melishof in Melis sant. De tekst van het burgerjaarverslag is ook te zien op de gemeentelijke website: www.dirksland.nl. De Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede en op het Havenhoofd. Ook huishoudelijk karton kunt u er bijzet ten. Gelieve het oud papier vóór 08.30 uur goed gebundeld buiten te zetten. Op uitnodiging van de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree Over- flakkee (VNLGO) geeft natiiurfotograaf Leo Vogelenzang een bijzondere interessante dialezing over zijn reizen naar Schotland en Scandinavië. Deze lezing vindt plaats op donderdag 9 oktober in 'De Melishof' te Melissant Hii laat beelden zien van de Highlands van Schotland en van de Orkney-eilanden bij Schotland Deze eilanden herbergen veel kust- en klipvogels zoals Alken, Noordse stormvoeels' Papegaaiduikers en Sterns. In Noord-Scandinavië fotografeerde Leo vooral herfstland schappen, maar ook dieren waaronder de Muskusos en Taigagaai. Ook laat hij beelden zien van Dovrefjell en Lapland. De dialezing start om 19.45 uur en duurt anderhalf uur De toegang is gratis en de zaal is open vanaf 19.15 uur in Vereniginssgebouw De Melis' hof. Binnenweg 61, Mehssant, tel. 0187-601654.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2