'aan de l^horizon Kleding- verkoop Stamhoofd Izak opent rimboebazar Start verkoop nieuwe Goeree-Overflakkee kalender Waterschap subsidieert vijver in de tuin HSV 'Viscromte' ONDO te sterk voor Good Luck Waterschap wil heroverweging van Kierbesluit verlov( Eiuuniffin-iiiEuws Voorlichtingsavond pleegouder worden Wisselende resultaten in eerste speelweekend volleybal vereniging Inteimezzo Vak B: Ger. Gem. Nieuwe Jonge Bij denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes, PAGINA 5 DINSDAG 30 SEPTEMBER 2003 Zaterdag is het zover. Dan start namelijk de verkoop van de nieuwe Goeree-Overflakkee kalender. Zoals u eerder heeft kunnen lezen, heeft de kalender een spectaculaire meta morfose ondergaan. De vernieuwde kalen der probeert namelijk aan de hand van schit terende foto's het heden en verleden met elkaar te verenigen. Naast foto's van Flak- keese landschappen en dorpsgezichten zijn er foto's afgebeeld van o.a. de jaarlijkse graan- en bietenoogst. Daarnaast prachtige afbeeldingen van het Fort in Ooltgensplaat tot aan het strand in Ouddorp, met andere woorden, het hele eiland is op de kalender vertegenwoordigd De meeste foto's zijn met de grootste zorg gemaakt door Krijn Vogelaar. Verder heb ben Arjo van der Graaf en Henk Koppelaar hun medewerking verleend. Rond de mooie foto's is overigens nog veel ruimte gereser veerd voor het maken van aantekeningen en het noteren van verjaardagen. Zoals ieder jaar gaat van elke verkochte kalender een 'ouderwetse' rijksdaalder naar een goed doel. Een paar jaar heeft de kalen der reeds het goede werk van Hospice 'Calando' te Dirksland ondersteund. Ook dit jaar wil de kalender haar steentje nog een keer bijdragen en wel voor de aansch5' van airconditioning voor Calando. Hierdoor is men beter in staat om voor de noodzakelijke verkoeling te zorgen bij hete zomers, zoals dit jaar het geval was. De kalender wordt de komende twee weken op heel Goeree-Overflakkee huis aan huis aangeboden. Ook is de kalender verkrijgbaar bij de boekhandels Van der Boom, Vroegin- deweij en Akershoek. Ondanks het feit dat de kalender ronduit schitterend is, kost hij dit jaar nog steeds maar 7.50 euro. Wilt u hem niet missen? Dan kunt u natuurlijk ook even bellen: (0187) 483465 of 483071. GOEREE-OVERFLAKKEE - Voor wie van plan is een flinke vijver of sloot op zijn terrein aan te brengen is er goed nieuws. Het Waterschap Goeree-Overflakkee gaat namelijk subsi die verlenen aan particulieren, die in hun tuin of op hun terrein een vorm van open water wil len aanbrengen. Dat kan een sloot zijn, een vijver of een bassin. De subsidie bedraagt 2,50 per vierkante meter gecreëerde oppervlakte open water, met een maximum van 5000 per project. Hieraan zijn uiteraard wel enkele voorwaarden verbonden. Voor een bijdrage komen allereerst alleen die personen in aanmerking, die een terrein bezitten dat valt binnen het beheergebied van het waterschap. Voorts moet de uit te graven sloot of vijver in open ver binding komen te staan met het polderwater. De omvang moet minimaal honderd vierkante meter bedragen. Een aanvraag voor een bijdrage, voorzien van tekeningen en beschrijvingen, kan schriftelijk worden ingediend bij het College van Dijkgraaf en Heemraden van het Water schap. Na toekenning van de bijdrage is het de bedoeling om binnen twee jaar daadwerkelijk te gaan graven. Nadat het werk is uitgevoerd, komt een ambtenaar van het Waterschap de oppervlakte opmeten en wordt de uiteindelijke subsidie vastgesteld. Het Waterschap wil met deze subsidieregeling bereiken, dat er meer waterberging ontstaat waar overvloedig regenwater in kan worden opgevangen. De regeling geldt van 1 oktober 2003 tot en met 31 december 2005. Na enkele weken training mocht het weer: de volleybalwei in. De poule-indelingen waren na één seizoen weer als voorheen, van promotieklasse tot vierde klasse. Dames 1 speelt dit seizoen in de eerste klasse A en Heren 1 in de tweede klasse A. voor het eerst sinds jaren speelt er weer een jeugdteam in een Topklassepoule; meisjes Cl. Bij de recreanten gaat men verder met één team in de Eilandenpoule. Heren 1 speelde zijn eerste wedstrijd in Schiedam tegen Rijnmond 6. Spelverdeler Jeroen van Hoorn is vertrokken bij Inter mezzo. Hierdoor stond jl. zaterdag Mark van Biert op deze plaats, wat hij niet onaardig deed. De tendens van deze wedstrijd was dat er gezocht moest worden naar elkaar en dat men elkaar regelmatig vond, maar op de tweede set na was het 'net niet'. Rijnmond had even iets meer in huis. In de tweede set was wel duidelijk waardoor Intermezzo wel won: een goede passing en een goede spel- verdeling. De aanval kwam vanzelf. Dit is een goede les voor de thuiswedstrijd tegen het Rotterdamse Hou Stand 1. Bij de jeugd moest meisjes B naar Geertruidenberg om te spelen tegen VCG 1. De thuisploeg bleek niet echt over inspirerend voUeybalspel te beschikken. Een gegeven dat de overwin ning redelijk vast stelt, maar wat wel moei lijk volleyballen is. Je moet proberen de ver leiding te weerstaan om mee te gaan doen. Via de setstanden 10-25, 8-25 en twee keer 13-25 hebben de meisjes aangetoond hier goed mee om te kunnen gaan. De eerste pun ten zijn binnen. Uitslagen: Heren Recrea - Volley Voome1-3 Fusion 7 - Dames 23-1 Move 3 - Heren 31-3 Capelle 2 - Jongens C0-4 Sliedrecht Sport 1 - meisjes Cl3-2 Futora 1 -Dames 14-0 Rijnmond 2 - Meisjes A1-3 Spirit 3 - Heren 23-1 Ibis 1 - Meisjes C24-0 Op zaterdag 27 september 2003 organiseer de de hengelsportvereniging 'De Viscromte' een koppelwedstrijd in het Haringvliet aan de blokken. Na inschrijving bleken 21 kop pels hun geluk te willen gaan beproeven. Het weer was prima, lekker droog en in de och tend nog wat fris, maar later op de dag werd het warmer. Kortom: prima visweer. De vis het het alleen behoorlijk afweten; er waren heel wat koppels die in 't geheel geen vis hadden. Er werden wel heel veel zeer kleine visjes gevangen. VakA: 1. P. Tanis/R. Keijmel5,740 kg 2. T. van Loon/T. Geluk5,040 kg 3. H. Jordaan/G. v.d. Bos3,380 kg 4. T. Pijl/C. Westdijk1,620 kg 5. C. de Jager/J. van Broekhoven ..1,300 kg 6. J. de Visser/J. Bruggeman1,140 kg 7. A. van Heukelen/T. Knol0,920 kg 8. C. PijVC. Pijl0,100 kg 1. A. Schaaf/B.Berkenbosch6,150 kg 2. H. Korver4,360 kg 3. J. Witte/P. van Nimwegen0,200 kg De volgende wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 11 oktober in het Haringvliet. Inschrijven in het clubgebouw, van 07.15- 07.45 uur, vissen van 09.00-14.00 uur. Kinderen die om verschillende redenen voor korte of lange tijd niet thuis kunnen wonen, worden bij voorkeur opgevangen in een ander (pleeg)gezin. Pleegzorg zoekt gezin nen die deze kinderen een thuis willen bie den. Dat kan zijn voor een weekend in de maand tot een aantal jaren. Op 8 oktober a.s. vindt er bij het Centrum voor Pleegzorg in Rotterdam een voorlichtingsavond over het pleegouderschap plaats. Tijdens de voor lichtingsavond komt o.a. aan de orde waar om kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevolgen zijn van een pleeg kind in uw huis, welke vormen van pleeg zorg er zijn en hoe u pleegouder kunt wor den. De avond is vrij toegankelijk. Voor aan vraag van een informatiepakket of inschrijving voor de voorUchtingsavond kunt u contact opnemen met het Centrum voor Pleegzorg (tel. 010- 271 88 88) of via e- mail: info@rotterdam.pleegzorg.nl. Meer informatie: www.pleegzorgrotterdam.nl. D.V. 2 oktober hopen we nieuwe kinder- en dameskleding te verkopen van de fa. Simons in de zaal van de kerk van de Gereformeer de Gemeente te Nieuwe Tonge (Oranje straat 17). U bent van harte welkom van 19.00 tot 21.00 uur. Voor inlichtingen kunt u bellen naar M. de Visser, tel. (0187) 652384 of naar L. Admi raal, tel. (0187) 651270 Zaterdag 27 september stond voor de korf ballers van Good Luck de belangrijke d.?rde thuiswedstrijd op het programma tegen oSroO uit Middelburg. Vorig jaar hadden de ploegen elkaar ook twee keer ontmoet en was er voor beide ploegen éénmaal winst. Voor de wedstrijd werd het belang van scherp beginnen extra benadrukt, want ONDO probeerde in het eerste kwartier weg te lopen van de tegenstander. Het leek er echter op of deze boodschap aan dovemans oren was besteed, want wat men voorspelde, gebeurde. Binnen enkele minuten liep ONDO uit naar een voorsprong van vijf doelpunten. Het koste de spelers van Good Luck heel veel energie om zich in het twee de deel van de eerste helft terug te knokken in de wedstrijd. Dit leek te lukken en kort voor rust was er de mogelijkheid om terug te komen tot 7-9. Door een foutieve beslissing van de scheidsrechter en het slecht uitspelen van een grote kans door de aanval van Good Luck kwam de ruststand echter toch uit op 6- 10. Met wat tactische veranderingen werd geprobeerd om tijdens de tweede helft de wedstrijd te kantelen. De tactiek werkte en ONDO werd bij 9-11 bijna achterhaald. Opnieuw liet Good Luck de tegenstander door knullige tegendoelpunten weer snel weglopen. Na deze doelpunten was de vechtlust helemaal weg bij de spelers van Good Luck en mocht men blij zijn dan ONDO niet veel verder wegliep. Coach Van Hooydonk vond het niet nodig om te wisse len en het laatste kwartier liep uit op een for maliteit. Uit de 13-18 eindstand blijkt dat Good Luck de hele wedstrijd achter de fou- Stamhoofd Izak wordt binnengedragen, om i'n taken en waardigheid over te dragen.. Binnen de gelederen van verpleeghuis 'de Samaritaan' was er natuurlijk al lang van tevoren weer naartoe gewerkt: de tweedaag se bazar die daar ieder jaar gehouden wordt en al jaren een begrip is in Sommelsdijk en ver daarbuiten. Afgelopen vrijdag en zater dag werd de bazar weer gehouden, de zoveelste op rij. En omdat die deze keer in het teken stond van 'safari', vond ook de opening afgelopen donderdagmiddag hele maal in die sfeer plaats. Traditiegetrouw opende HDG-directeur Iz. van den Boogert de bazar. Maar dat was wel voor de laatste keer, want deze week - donderdag 2 oktober - zwaait hij af bij de HDG om van z'n 'ouwe dag' te gaan genieten. Als stamhoofd werd hij daarom een goed gevulde recreatiezaal binnengedragen, op 'n stoel met draagbal- ken, om daar alvast z'n taken en waardig heid als 'oudste van de Clan der Samarita nen' over te dragen aan z'n (tijdelijke) opvolger: dr. J.C. van der Wulp. Die zal na het verrek van Van den Boogert verantwoor delijk zijn voor het wel en wee van de stam, totdat er een nieuw stamhoofd - een nieuwe directeur - is benoemd. GOEREE-OVERFLAKKEE - Het Waterschap Goeree-Overflakkee wil liever zoet dan zout water in het Haringvliet. De droogte van de afgelo pen zomer heeft aangetoond, dat het zoete water van het Haringvliet van grote waarde is geweest voor de zoet watervoorziening van Goeree-Over flakkee. Vandaar dat het Waterschap nu overweegt om een brandbrief naar de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Schultz van Haegen-Maas, te sturen met het ver zoek het Kierbesluit nogmaals in overweging te nemen. Tijdens de Ver enigde Vergadering, die vorige week in het Waterschapshuis in Middelhar- nis Is gehouden, stemden de leden hiermee van harte in. Het Waterschap is nooit voorstander van het Kierbesluit geweest, maar heeft zich daar tenslotte bij neergelegd, mits er voor hon derd procent compenserende maatregelen getroffen worden. „Er zijn op dit moment echter nog veel onzekerheden. De aanvanke lijk begrote kosten zijn lang niet toereikend om de compenserende maatregelen te beta len. Deze maatregelen zijn ook nog niet uit gevoerd. De staatssecretaris heeft nu aange geven dat de betrokken partijen de verwach te meerkosten voor hun rekening moeten nemen," aldus heemraad J, van der Vlugt, die wegens ziekte van dijkgraaf D. Goekoop het voorzitterschap van de vergadering waarnam. Vorige week is er namens een zestal water schappen, het Zuiveringschap Hollandse Eilanden en Waarden en het Gemeentelijk ten van de eerste minuten heeft aangelopen. Een beginnersfout die aangeeft dat momen teel de vorm en scherpte bij het team ont breekt. De komende week zal dit moeten veranderen, want volgende week staat al weer de lastige uitwedstrijd tegen All-Ready voor de deur. Doelpuntenmakers; Marcel Kievit (3), Arjan Zondervan (3), Liesbeth Los (3), Jan-Wil lem de Vos (2), Samantha de Vos (1), Britt Abbas(l). Havenbedrijf van Rotterdam reeds een brief uitgegaan, waarin de staatssecretaris drin gend wordt verzocht om het Kierbesluit te heroverwegen. Het Waterschap Goeree- Overflakkee heeft deze brief niet mee ondertekend. „Deze brief lijkt ons wat kort door de bocht. Ons staat nog geen helder beeld voor ogen wat de technische en finan ciële consequenties zijn van het eventueel niet-doorgaan van het kierbesluit. Dat wordt nu onderzocht. Voordat wij een brief aan de staatssecretaris zenden, willen wij eerst de uitkomst van onze interne rapportage naar deze consequenties afwachten." Heemraad J. van Nieuwenhuyzen vulde daarbij aan, dat enige behoedzaamheid noodzakelijk is, aan gezien het Waterschap Goeree-Overflakkee veel geld steekt in de compenserende maat regelen. Zelf was hij van mening, dat een zoet Haringvliet de voorkeur verdiende. „Laat het zoute water maar in de Zeeuwse Delta," aldus de heemraad. Ingeland T. Human meende, dat het in deze tijd van eco nomische reces.sie haast onverantwoord is om op te draaien voor de tekorten. „De kos ten zijn 60 miljoen euro, het Rijk betaalt daar 35 miljoen van, en de rest is voor onze reke ning. Daar moeten wij ons geld niet aan besteden!", meende Human die tevens aang af dat dit punt ook al werd besproken in de Vaste Kamercommissie en in Provinciale Staten. De leden van de Verenigde Vergadering waren het er over eens, dat er nu geen over haaste stappen moeten worden genomen door één droge zomer. Eerst wordt nu dus het eindrapport afgewacht, en vervolgens wordt in een extra vergadering van het Waterschap op 23 oktober aanstaande over legd welke inhoud de brief aan de staatsse cretaris zal krijgen. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com -41- "Jawel", zegt de man. "Ik wilde de volgende dag al komen, maar dat ging niet door." Het lijkt of hij nog meer wil zeggen, maar hij doet het niet. Even is het stil. Tombo komt weer overeind. Hij blaft niet, maar loopt kwispelend naar de deur. "Komt de baas eraan, Tombo?" vraagt Toke. Het dier kwispelt hevig en duwt zijn kop tegen haar been. Frederik steekt zijn hoofd om de deur. "Kijk eens aan. Het is gezellig hier biimen, zie ik." "Ja, het wachten was nog op jou. Nu is het compleet", antwoordt Toke. "Ik ga me eerst even wassen, dan kom ik", zegt Frede rik. "Bent u weer aan het werk?" vraagt Toke. "Ja. Ik heb ander werk gekregen. Wel bij dezelfde baas, maar niet meer op kantoor. Ik ben vertegenwoor diger geworden. Dat stelde de baas zelf voor." "En dat bevalt zeker beter?" "Ja, ik heb het reuze naar m'n zin. Ik voel me veel vrij er dan tussen vier muren." "Fijn, hoor. En hoe gaat het thuis?" De man antwoordt niet meteen. "Wel goed", zegt hij dan. De aarzeling is Toke niet ontgaan. Ze kijkt de man aan en hij weet, dat ze hem door heeft. Hij zou tegen deze vrouw zijn hart willen luchten. Bij haar zal zijn ver driet, maar vooral de ellende van Heleen veilig zijn. Maar die man zit erbij en straks komt de boer zelf ook. Daarom zwijgt hij, maar het brandt van biimen in hem. Hij moet er over praten, maar nu kan het niet. Onder vier ogen wil hij zijn hart uitstorten. Of onder zes, met Heleen erbij. Want wat ze hem verteld heeft, moet hij verwerken. Het heeft zijn haarwortels doen prikken, zo ellendig was het. Hij heeft er wakker van gelegen. Zijn vuisten erom gebald en hij heeft er om gehuild. Gehuild om de diepe ellende waarin ze zijn vrouw gestort hebben. Moedwillig, zonder een hand uit te ste ken om haar te helpen. Hij is er woedend om geweest en hij is er bedroefd om geweest. Maar hij heeft haar ook beter leren begrijpen. Hij zal geduld, enorm veel zelfbeheersing moeten hebben om haar weer vertrou wen te kunnen schenken. De boer komt schoongewassen binnen. Hij geeft de gast een hand. Willem kijkt toe. Hij is wat bijgekomen. Hij is nu niet zo duizeUg meer. Toch hoopt hij, dat ze hem met rust zullen laten. Het liefst zou hij op bed liggen, maar hij wil nu niet weg gaan. Als ze hem maar rustig laten zitten, is het goed. Die wens gaat in vervulling, want Frederik heeft bij zijn biimenkomst met één wenk gezien, hoe broos Wil lem eruit ziet. Hij is weer heel niet goed, heeft hij geschrokken gedacht. En morgen moet hij naar Thonia toe. Zou hij daar zo tegenop zien? Hij moet zijn gedachten bij de gast hebben, maar die cirkelen om zijn broer. Af en toe kijkt hij naar Willem, maar het lijkt wel of die een muur om zich heen getrok ken heeft, die je niet moet doorbreken. Laat me met rust, zegt zijn hele houding. Ze praten over alles en nog wat, terwijl ieder vol zorgen zil- "Wel goed", zei de man, denkt Toke. Zijn mond zei het, maar het is niet zo. Dat ziet ze aan zijn ogen. Die staan zorgelijk. Ook hij heeft zorgen, net als Willem. Ze zou beiden willen helpen, maar dat kan ze niet. Ze streelt Tombo over zijn brede kop. Dat beest heeft geen zorgen. Alleen of hij genoeg eten en drinken krijgt. Dat kan ze makkeüjk verhelpen. Maar die oude en jonge man kan ze niet helpen, hoe graag ze dat ook zou willen. "Waar zitje met je gedachten, Toke?" vraagt Frederik. "Bij mensen in nood", zegt ze naar waarheid. Ze ziet de man verwonderd opkijken. Ze knikt hem toe en staat op. "De zal een bakje troost zetten", zegt ze. Hij proeft de bedoeling achter haar woorden. Hij gaat er tiiet op in, maar hij bewondert de tengere vrouw. En nog meer verlangt hij ernaar tegen haar alles te vertel len. Bij haar zal zijn geheim veilig zijn. Maar niet alleen hij is door deze woorden geraakt. Willem ontwaakt als uit een verdoving. Eens alles uit te kunnen spreken, wat zou dat opluchten. Toke zou hem niets verwijten. Ze zou stil luisteren, net als Die- derick toen deed. Hem niet in de rede vallen. Maar hij kan het niet. Niemand weet zijn geheim. Niemand? Och, jawel en die Ene kan hem alleen hel pen. Die kan alleen troosten, meer dan een moeder troosten kan. En naar die troost verlangt hij zo! HOOFDSTUK 21 Wat moet ik boven de brief zetten?" vraagt Ernst zich af. Maar eigenlijk is dat geen vraag. Natuurlijk gewoon 'Geachte meneer Van Woudrichem'. Hij kan moeilijk 'Geliefde vader' neerzetten. De man zou niet weten wat hem na al die jaren overkwam. En zijn eventuele vrouw zou het mis schien besterven van schrik. Dat moet niet gebeuren. Of zou hij misschien nooit getrouwd zijn? Net als moeder. Och, natuurlijk wel. Dat laatste is goed voor een boek. Zoiets als 'Man blijft zijn geliefde trouw.' Misschien heeft hij wel halfbroers en halfzussen gekregen. Het doet pijn. Vreemd is dat. Hij tuurt even voor zich uit. Morgen gaat hij met Hilde naar moeder. Hij verlangt ernaar haar aan zijn moeder voor te stellen. Hopelijk kunnen ze het goed met elkaar vinden. Eigenlijk rekent hij daarop. Hij zou het niet kunnen verdragen, als dat niet het geval was, want hij houdt veel van Hilde, maar hij houdt ook van zijn moeder. Hij bewondert haar om de manier zoals zij hem opgevoed heeft. Alleen stond ze ervoor. Ze heeft alles gedaan om hem een gelukki ge jeugd te geven en deze opleiding te laten voltooien. Dapper vrouwtje, dat ze is. Nee, hij zou het niet kunnen verdragen als zijn moeder en Hilde niet met elkaar overweg zouden kunnen, maar hij gelooft vast, dat ze elkaar zullen liggen. Moeder, fijngevoelig als ze is, en Hilde vlot, maar tactvol. Hij is met zijn gedachten al in het kleine huis, waar tegen de witte muur de donkerrode rozen welig bloei en. Ze bloeien tot het bijna winter is. Zelfs door de herfststormen breken hun knoppen niet. Geboeid heeft hij er de laatste keer nog naar gekeken. Moeder houdt zo van die rozen. Ziet ze er soms gelij kenis met zichzelf in? vraagt hij zich opeens af. Alleen de doornen kloppen niet zo. Of het moet zijn dat ze zich daaraan verwond heeft. Moeder zal niet iemand kwetsen. Noch met woorden, noch met daden. Wel straalt ze warmte uit, diep meegevoel, net als de war me kleur rood van de rozen. En ze is sterk. Ze heeft zich er al die jaren dapper doorgeslagen, ook al hebben de stormen gewoed. Soms kon ze wel stil voor zich uit zitten staren. Zou ze al die tijd nog van vader gehouden hebben? Hij zou zo graag willen weten waarom ze niet met elkaar getrouwd zijn, maar hij durft er niet naar te vragen. Ze wil er niet over praten, heeft hij gemerkt op die avond dat ze hem het adres gaf. "Je hebt het adres", zei ze enkel, toen hij er naar infor meerde. Hij kent haar voldoende om te weten, dat ze dan toch niets zegt. Dat is het taaie van de rozenstengel in haar karakter. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5