Reünie honderdjarige 'Tecli' drult en warm Vangnetregeling huursubsidie: een uitkomst als het inkomen sterk daalt Expositie 'Getekend' M Magnificat Verkoping Simonskleding zoekt een bas Dianne van de Zande uit Ouddorp doet mee aan 'WK Reizen' EIIAt«Bt-l1IEUW5 GEMEENTE IDDELHARNIS Kon. Julianaweg 45, 3241 XB Middelhamis. Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelhamis.nl Voorleesmiddag door 'bekende Ouddorpers' in bibliotheek Goeree VRUDAG 26 SEPTEMBER 2003 NiddelhQrnis in het nieuws... De inburgering van 'nieuwe Nederlanders' Nieuwkomers moeten tegenwoor dig een inburgeringsprogramma volgen. DU om de maatschappelij ke integratie van deze 'nieuwe Nederlanders' te bevorderen. Na het programma moeten er vol doende kennis en vaardigheden zijn om te kunnen functioneren in gezin, buurt, vereniging en vrijwil ligerswerk. Daarnaast: om ver volgonderwijs te kunnen volgen en om betaald werk te kunnen vin den. De gemeente speelt een belangrijke rol bij de uitvoering van de Wet Inburgering Nieuwko mers (WIN). Melding en onderzoek De wet heeft nieuwkomers op het oog die 18 jaar zijn of ouder en zich vestigen in Ne derland met een doel dat niet tijdelijk is, zonder dat er sprake Is van voldoende kennis van het Nederlands. Ook Neder landers die in het buitenland geboren zijn en zich voor het eerst in Nederland vestigen, vallen onder de WIN. Elke nieuwkomer is verplicht zich bin nen zes weken te melden bij de gemeen te. Wat volgt is een zogenoemd inburge- ringsonderzock om vast te stellen in hoeverre hij of zij de Nederlandse taal beheerst en kennis heeft van de Neder landse samenleving en arbeidsmarkt. Ook de eigen mogelijkheden op de arbeidsmarkt worden dan geïnventari seerd. Na dit onderzoek doet het CWl in Rotterdam een intake om het perspec tief op arbeid vast te stellen, terwijl het Albeda college een opleidingsadvies ver strekt. Inburgeringsprogramma De adviezen van het CWI en het Albeda college gebruikt de gemeente om een inburge ringsprogramma op te stellen. Daarin staat ook het einddoel vermeld. Het college van Buigemeestcr en Wethouders legt een en ander vast in een beschikking. De inbuigeringscureus wordt gegeven door het Albeda college in Middelhamis. De nieuwkomer wordt, afliankelijk van zijn of haar niveau, ingedeeld in een groep. De opleiding duurt Z jaar en bestaat in totaal uit 600 uur. Per week volgt de nieuwkomer ongeveer 15 uur les. Die uren kunnen deels in de avond worden gevolgd, als er overdag geen mogelijkheden zijn in veiband met arbeid. De cursus wordt afgesloten met een toets, een afrondingsonderzoek en de uitreiking van een certificaat. Begeleiding De gemeente levert tijdens het inburge ringsprogramma een zogenoemde tra jectbegeleider. Die zorgt voor de indivi duele begeleiding van de nieuwkomer en onderhoudt contact met het Albeda college. Als de nieuwkomer behoefte heeft aan maatschappelijke begeleiding (informatie, advies, praktische onder steuning), dan zorgt de gemeente ook daarvoor. Na afronding van het inbui;geringspro- gramma zal de nieuwkomer binnen zes maanden een vorm van vervolgeducatie gaan volgen, of een traject van toclei- ding naar de arbeidsmarkt. Algehele of gedeeltelijke vrijstelling van het inburgeringsprogramma is mogelijk, bijvoorbeeld als de nieuwkomer al beschikt over de gewenste kennis en vaardigheden. Meer informatie over de WIN wordt ver strekt door mevrouw L.A. ten Have, gemeente Middelhamis. Telefoon: 0187 -475548. Het is een beetje een schrikbeeld: je verdient genoeg om een aardige woning te kunnen huren, maar tpeens krijg je te maken met een flinke daling van het inkomen, Hoe los je dat op? Hoe krijg je de maan delijkse huursom op tafel? De ling kan den. vangnetrege- huursubsidie uitkomst bie- Vanzelfspre- kend zijn er ver- schillende voor waarden om van deze regeling gebruik te kunnen maken. Een belangrijke voor waarde is dat het inkomen van het huis houden met minstens 20 procent moet zijn teruggevallen. 2o'n terugval is bij voorbeeld mogelijk door het overlijden van een partner, door ontslag of door een scheiding. Daarnaast zijn er voorwaarden wat betreft de huursom. Als de huur lager is dan 176,43 per maand of hoger dan 585,24 per maand, kan er geen beroep worden gedaan op de regeling. Voor ouderen ligt het minimimibedrag iets anders, voor jon geren (onder de 23) geldt een aanzienlijk lagere maximumhuur; 317,03 per maand. Verder moeten inkomen en ver mogen onder een bepaalde grens liggen, wil men in aatunerking komen voor deze vorm van huursubsidie. Aanvraag Inwoners van de gemeente Middelhamis die een beroep willen doen op de vang netregeling huursubsidie, kunnen een aanvraag indienen bij de gemeente. Bij het speciale formulier dienen alle bijlagen en gevraagde bewijsstukken te worden bijgevoegd. Als de stukken compleet zijn en als de aanvrager voldoet aan alle voor waarden, dan zullen Burgemeester en Wethouders de aanvraag goedkeuren. Daarna gaat de gemeente over tot uitbet aling. Meer informatie (bijvoorbeeld over de exacte inkomens- en vermogensgrenzen): Nelly Guldemeester, afdeling sociale zaken/welzijn, telefoon 0187 - 575552 (op dinsdag en donderdag). Van 29 augustus tot 15 oktober 2003 wordt "Getekend" geëxposeerd in het gemeen- tehuis van Middelhamis. "Getekend" is een cultu reel project van Stichting Podium Goeree-OvenQak- kee. Kimstenaars met verscliillende achtergrond werd gevraagd op het thema "Getekend: 1 februari 1953" te reageren. Het resultaat heeft vorm gekregen in een boek en cd. De tekening en foto's zijn in de loop van 2003 in de gemeentehuizen van Goeree-Overflakkee tentoongesteld. Van 29 augustus tot 15 oktober 2003 is de tentoonstelling te bezichtigen in het gemeentehuis van Middelhamis, geopend van maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 uur en 13.00-16.30 uur. Hierna gaat de tentoonstelling tot medio november 2003 naar Provincie Zuid-Holland te Den Haag. Woensdagmiddag 8 oktober is er weer een verkoping van Simonskleding in het vereni gingsgebouw van de Gereformeerde Gemeenten van Middelhamis, t.b.v. de zen ding. Wij verkopen nieuwe dames- en kin derkleding van het vorige seizoen. In plaats van op de jaarlijkse verkoping (op 8 novem ber) verkopen wij deze middag mooie bol chrysanten voor de prijs van 4,95. Deze kunnen ook besteld worden voor 1 oktober bij Anne-Marie Koert (tel. 486032) of Cor- neüJacobse (tel. 487158). Er zijn ook herfstdecoraties en leuke kraam- cadeautjes te koop. Mevrouw Wisse zal er zijn met artikelen van het zendingswinkeltje. Iedereen is van harte welkom in het vereni gingsgebouw, Chr. de Vrieslaan 40, van 13.00 tot 15.00 uur. BibUothcek Goeree organiseert woensdag middag 8 oktober a.s. in het kader van de kinderboekenweek (1 t/m 10 oktober 2003) een 'voorleesmiddag' in de bibUotheek aan de Hofdijksweg in Ouddorp. Verschillende 'bekende Ouddorpers' (o.a. burgemeester Sinke, dokter Scheijgrond, bakker Akers- hoek, personeel van de Albert Heijn, CKKX), etc.) zullen deze middag voorlezen uit hun favoriete boek. Vanaf 13.15 uur tot 16.45 uur zal de 'voorleesstoel' bezet zijn; er is steeds een ander verhaal te horen. Iedereen wordt van harte uitgenodigd om bij dit 'voorleesfestijn' aanwezig te zijn. Voor alle kinderen ügt er iets lekkers klaar! Magnificat is een vocaal ensemble met 28 leden. We richten ons op vocale kerkmuziek van vroeg Barok tot heden. Ieder jaar verzor gen we in november een concert in de Neder landse Hervormde Kerk te Dirksland (dit jaar op 22 november). Daarnaast zingen we op uitnodiging elders in de regio. Onze leden komen van Goeree-Overflakkee, Voome- Putten en Schouwen-Duiveland. We zijn op zoek naar een enthousiaste bas voor wie zin gen een passie is. We repeteren iedere vrij dagavond van 18.45 tot 20.15 uur in het "Diekhuus" te Middelhamis. Voor inlichtin gen kunt u contact opnemen met Rinus Ver- hage (dir.) tel.: 0187-484704 of met Aren Grootenboer (voorz.) tel.: 0187-491948. Zaterdagmiddag was de Technische School in Middelhamis zeer goed gevuld, tijdens de reünie, die gehouden werd ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de school. Wel meer dan achthonderd (oud)-leerüngen en (oud)-leraren waren naar Middelhamis afgereisd. In de school was er ruimschoots de gelegenheid om elkaar te ontmoeten. Zo waren verschillende klaslokalen gevuld met leerlingen en leraren van 'toen'. Gezeten in de 'schoolbanken' kwamen de oude verhalen weer los. De heer J. v.d. Berg uit 'de Goede Ree' stelde ons een foto beschikbaar van de mannen die aan de wieg van de Technische School hebben gestaan. Deze foto van de oprichters van de school is waarschijnlijk in het jaar 1900 gemaakt. De heer v.d. Berg vermoedt dat het werkgevers waren uit de bouwnijverheid. De oprichters van de school: van rechts naar links, zittend: L. Stapel, timmerman; G. Mast, timmerman; A. Verbrugge, metselaar; W. C. v. Asch, schilder. Staand, geheel rechts: J. Mackloet. metselaar. De overige mannen op de foto waren bij de heer v.d. Berg niet beleend. Je kunt het zo raar niet bedenken of er zijn wel kampioenschappen in. Nieuw dit jaar is het WK Reizen, georgani seerd door de reiswinkel Joho Com pany in Leiden. "We hoorden over dit WK op de reisbeurs in Utrecht en werden meteen enthousiast". Dianne van de Zande, studente archeologie in Leiden, afkomstig van Goeree Overflak- kee, en haar vriend Max ten Cate, schreven zich in voor dit wereldkampioenschap. De opdracht is om in maximaal 80 dagen van Amsterdam naar Bangka, een eilandje bij Sumatra te reizen en zoveel mogelijk punten scoren. Er zijn twee categorieën in de pun tentelling, namelijk 'reisbestemmingen" en 'reiselementen'. In de eerste categorie worden 3 punten gege ven voor ieder land en 1 punt per bezochte stad, regio of hoogtepunt. Onder 'reiselementen' vallen overnachtin gen, vervoermiddelen, bevolking en cultuur, activiteit en sport en vriendschap. Vervoermiddelen In het uitgebreide wedstrijdreglement ^taat een lijst vervoermiddelen opgesomd en voor ieder nieuw soort vervoermiddel krijg je 1 punt. Vliegtuig, bus en trein zijn natuurlijk snel verdiend. Maar b.v. een vlot, paard en wagen, hovercraft of zeppehn zijn minder vlot gevonden. Voor 'overnachting' geldt hetzelfde: kamperen, berghut, hangmat, 5- sterrenhotel, boomhut, bij mensen thuis, de lijst gaat maar door. Het bezoeken van bij voorbeeld een trouwerij, begrafenis, theater of samen met lokale mensen muziek maken scoort hoog in 'bevolking en cultuur', terwijl op safari, bergbeklimmen, sporten, toeren in een gehuurde auto weer punten opleveren voor 'activiteit en sport'. Het leukst is 'vriendschap': voor deze categorie moet de deelnemer lokale mensen of reisvrienden laten schrijven in zijn eigen papieren dag boek. Alles bij elkaar een formule voor heel veel pret en afwisseling. "Het is juist leuk om zoveel dingen te moeten doen. Je wordt gedwongen door te gaan en nieuwe dingen te proberen. We zijn allebei gek op reizen. We hebben elkaar ook in het buitenland ont moet, in Malawi, toen we daar allebei waren voor een project van Habitat for Humanity en hebben geholpen aan de bouw van huizen voor de straatarme bevolking van dit Zuid- Afiikaanse land". Ook dit avonmur is gekoppeld aan een goed doel. De teamnaam van Dianne en Max is Team Memisa. Het eindpunt van de tocht is bij een Memisa-project: Op het eilandje Bangka voor de kust van Sumatra bouwt de organisatie mee aan een ziekenhuis en assi steert in de ontwikkeling van de gezond heidszorg ter plaatse. Het kampioenschap ondersteunt dit project. Dianne en Max gaan ook tijdens hun tocht langs bij Memisa-pro- jecten, onder andere een aids-centrum in Vietnam. De route Hun route ligt in grote lijnen vast. Afgelopen weekend vertrokken ze naar Bangkok, waar ze een paar dagen blijven om te acclimatise ren en verdere visa te regelen. Later deze week vliegen ze naar Burma, waar ze een kleine week zullen rondreizen. Na Burma gaan ze weer terug naar Thailand, om ver volgens via Noord-Thailand over land naar Laos te reizen. Na Laos gaan ze naar Noord- Vietnam en zakken vervolgens af naar Zuid- Vietnam, waar ze de grens met Cambodja over gaan. Dwars door Cambodja gaan ze terug naar Thailand, en dan via Maleisië en Singapore naar Sumatra. Het is voor hen beiden de eerste ervaring met Zuidoost-Azië. "We hebben geprobeerd ons zo goed mogelijk in te lezen, hebben reis gidsen gekocht van alle landen, op internet gekeken en vrienden die er geweest zijn, gevraagd om tips" Echt zorgen maken ze zich absoluut niet. Het enige dat tegen zou kunnen zitten is het weer, omdat het momen teel in die streken nog net regenseizoen is. Hard werken wordt het wel. Ze moeten in korte tijd zoveel mogelijk doen en zien en meemaken. Voor het krijgen van punten moeten ze alles bijhouden en bewijzen leve ren. Foto's van dat ritje op een ezel, die over nachting in die boomhut, buskaartjes en entreebewijzen. Op eindstation Bangka wordt dat alles bekeken en volgt er nog een eindronde. "Wat die inhoudt, weten we nog niet." Op 26 november s morgens vroeg worden ze weer op Schiphol verwacht. In totaal zijn er 5 teams. Dianne en Max zijn als laatsten vertrokken. Natuurlijk hopen we wel te winnen. Maar we gaan in de eerste plaats genieten van de reis die we gaan maken. We gaan heerlijk op avontuur en we zien wel wat we onderweg allemaal tegen komen." De reis van Dianne en Max in het kader van het Wereldkampioenschap Reizen is te vol gen op 'wkreizen.nl' en 'reizenvoormemi- sa.tk'. Bovendien zal het NCRV radiopro gramma 'Buzz' op 28 september, 26 oktober en 9 november mssen 19.00 en 20.00 uur aandacht aan dit wereldkampioenschap besteden. De deelnemende teams zullen dan in de uitzending verslag doen van hun erva ringen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9