Historisch hoekje Alioy' iierbergt Food Festival tijdens 56e Femina Eiutfffixaf-niEuws Een persoonlijke ontmoeting Waar kan ik mijn kleding kwijt? Schaakvereniging 'De Zwarte Pion' MET OUD-DiRKSLAND Uit de bundel Verstild Evangelisatiezangdienst voor St. Ontmoeting in Goedereede Cliocoladeworkshop VU Hellevoetsluis ROTTERDAM - Dat na 'een dagje Femina' vaak nieuwe gerechten op tafel komen is zo vreemd niet. Per slot van zake wordt eens per jaar flink uit gepakt in Ahoy'. Op FEMINA wel te verstaan, de familiebeurs bij uitstek omdat het hele gezin er meer dan wel kom is. En het nog erg leuk vindt ook. Op zichzelf een gevolg van de talloze productpresentaties, waarbij tevens her en der vrijelijk mag worden geproefd van allerlei nieuwe, in sma kelijke hapjes verwerkte ingrediën ten. Gezelligheid Nieuw uiterlijk Bron van ideeën Groot aanbod PAGINA 7 3 VRUDAG 26 SEPTEMBER 2003 DOOR Werner Bloemendaal 20 De Zomerstraat van Dirksland -gehuld in zomertooi- komt uit op de Voorstraat. Alles toont hier even mooi. De gaslantaarn langs de gracht. De lommerrijke boom. De w/armte voor de huizen. Alles even loom. Vandaar de gevels met de blinden; door de Nieuwstraat onderbroken. "Lange Mispit" ook genaamd; naar de mesthopen, die zo roken. Voetstappen In 't verstilde dorp gaan over de prachtige keienstraat. naar de "Lange Mispit", waar 't beestje op stal staat? In de huizen wonen mensen. Mensen met allerhande namen. Dorpelingen tot en met. Zij zijn de Dirkslanders, al tesamen. De vakantie zit erop. Zelfs als het nu nog mooi weer is lijkt het toch al weer lang gele den. Het wordt 's avonds vroeger donker en het is verbazingwekkend hoe snel je weer aan je gewone alledaagse ritme gewend bent. Het weekend is fijn om uit te rusten, maar de gewone doordeweekse beslommeringen zijn toch eigenlijk ook wel lekker. Het is ook wd weer geruststellend dat iedereen weer veilig thuis is. We hebben het weer gehad. Het nieuwe seizoen waar we toch langzaam in rollen, brengt ook weer de nodige veranderin gen met zich mee. We gaan ons langzaamaan klaarmaken voor de winter. Dat betekent voor mij altijd weer de nodige huisshows en beurzen waar de verschillende leveranciers laten zien dat ze ook niet stilgezeten hebben. De belangrijkste beurs heb ik gehad en daar merkte ik toch wel wat veranderingen. De belangrijkste verandering op zo'n beurs is toch wel altijd de kleur. Welke kleuren gaan we krijgen in het interieur. De naturellen en dan met name roomwit, gaan nu toch wel terrein verliezen. Die zijn er natuurlijk nog steeds en ze zijn ook niet uit de mode of zo, maar er komen geen nieuwe bij. Dat hoeft ook niet want in die kleur is er voldoende keuze. Dus denk nou niet als je room- witte gordijnen hebt hangen dat die uit de mode zijn, en als je van plan was om je heel je interieur roomwit te gaan maken moet je dat natuurlijk ook gewoon doen, want die kleur blijft nog jaren doorlopen, maar voor de beurs is er in die kleur niet veel nieuws meer te bren gen. (Hoewel ik toch nog een heel leuk nieuw roomwrit gordijn binnen kreeg van een wel heel verassende stof Een harig gordijn. Heel erg leuk en apart. Ik denk dat ik die zelf wel wil heb ben.) De nieuwste mode of trend is rood met alle varianten die daarop te bedenken zijn. Als iets mode of de laatste nieuwe trend is, wil dat nog helemaal ruet zeggen dat die kleur ook veel verkocht zal worden. Dat weten we natuurlijk achteraf pas. Het was door al dat rood wel een hele warme beurs. Het had wel iets. Het was niet schreeuwerig, maar ingetogen rood. Door de huidige economische situatie, zijn de leveranciers natuurhjk wel wat voorzichtig in wat ze brengen. Hele extreme dingen die toch niet te verkopen zijn, zie je dit seizoen niet, of het is meer als grapje bedoeld. Het voordeel van zo'n somber economisch vooruitzicht is dat fabrikanten en leveranciers beter nadenken over wat ze brengen. Ze komen met minder nieu we artikelen, naaar wat ze brengen is wel erg mooi en kwalitatief hoogwaardig. De nieuwe gordijnen zijn mooi vol en vrarm van kleur. De gebruikte materialen zijn erg duurzaam. Sommigen zijn ook goed wasbaar of speciaal vuüwerend behandeld. De nieuwe tapijten zijn vol en rijk of juist heel erg praktisch en vooral sterk. Het laminaat is stijlvol en soms nostalgisch. Vinyl gaat steeds meer op echt hout lijken en wordt ook steeds sterker. Vitrage blijft en gaat nooit weg. En inbetweens (letterlijk er tussen in) blijven een hot item. Vouwgordijnen en de meest mogelijke vormen van zonwering blijven natuurlijk ook gewoon bestaan en worden hier en daar op technisch gebied nog steeds verbeterd. Het was niet zo'n grote beurs dit jaar. Veel leveranciers vinden het wel erg duur worden om op zo'n beurs te gaan staan. Toch was het wel een erg gezellige en interessante beurs. En of het nou groot of klein is en of het nou een vakbeurs of een consumentenbeurs is, zoals bij voorbeeld in Rotterdam of in de Rai in Amsterdam, aan het eind van een dagje beurzen ben je helemaal gaar en versleten. Je loopt op zo'n dag maar wat te slenteren. Hier een praaqe daar een praatje, even kijken bij een demonstratie, kopje kofiSe, af en toe een snoepje pikken als je ergens een schaaltje met snoepjes ziet staan, een plastic tasje aan je arm met folders, een praatje met een collega die ook met een tasje loopt, eigenlijk kent iedereen dat wel. Je legt zo stiekem weg toch wel wat kilometers af, al is het niet veel en je voelt je bont en beurs/Ieder een kent dus ook wel dat gevoel van na zo'n dag weer met de auto het eiland op rijden. Lek ker weer thuis. Lekker rustig. Wat wonen we hier toch heerlijk. Wat zijn we toch bevoor recht hier op ons mooie eiland, waar we toch eigenlijk alles hebben. Van alle markten thuis. De laatste nieuwtjes, we hebben ze allemaal. Eigenlijk hoefje helemaal niet zo'n eind van huis, maar ja, soms doe je het toch en ach dan leer je je eigen omgeving weer zo waarde ren. Wat je er ook van opsteekt van zo'n dag het is altijd wel ergens goed voor. Julia Campfens, Het Binnenhuis Regelmatig hebben mensen kleding over. U koopt een nieuwe jas, broek, rok, trui, sok ken of noem maar op. Maar waar laat ik mijn jas die te klein is? Of, waar kan ik onze dekens kwijt? Want we hebben een dekbed gekocht. Of: wat doe ik met mijn (goede) eenpersoonsmatras? En wat te denken van sanitair en incontinentiemateriaal en school materiaal. De Stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK), met zo'n 30 afdelingen door heel Nederland, houdt zich sinds 1966 bezig met de hulpver lening aan de verdrukte christenen in aUe delen van de wereld. Daarnaast heeft de geestelijke en materiële hulp in Oost-Europa nog steeds de volle aandacht. Naast lectuur- verspreiding, gezins- en kindersponsoring, ondersteunen van voorgangers en hun gezin nen, verzorgt de SDOK per jaar zo'n 40 hulptransporten naar de landen in het voor malige Oostblok en daarbuiten! Voorbeel den zijn Roemenië, Oekraïne, Moldavië, Albanië en Bulgarije. Ook is er deze week een hulptransport onderweg naar Irak. Ook Nigeria en Noord- Korea hebben een container met spullen ont vangen. Via plaatselijke gemeenten en parti culiere adressen worden de goederen ver deeld. Van elk transport wordt een verslag gemaakt en zo mogelijk foto's. Dit mede vanwege de CBF- en RFB-keurmerken, die de SDOK heeft. De SDOK zou graag in contact komen met mensen, die ruimte hebben om als verzamelpunt te fungeren. U kunt hiervoor bellen naar het SDOK-kan- toor, tel. (0183) 561186; vragen naar de heer Ad Bor), om alles op te halen. Tevens is het mogelijk kleding (het hele jaar door!) af te geven bij het SDOK-kantoor, Dorpsweg 85 te Hoogblokland. Van harte aanbevolen! Op zaterdag 27 oktober staan de deu ren van het kerkgebouw in Goederee de weer open. £r zal dan een zang avond zijn. Op deze avond züUen een tweetal Goereese koren hun stem laten horen: Chi. Stadskoor 'Goeree' onder leiding van Dhr. J. de Geus en het pas opgerichte Chr. Kinderkoor 'Kadosj' onder leiding van Mevr. B. Dekker. Naast de mooie liederen die gezongen ziülen worden is er ook een moment waar Dhr. A.E.Schouten van stichting Ontmoeting een appelwoord zal spreken. Dhr. Schouten zal tijdens dit appel woord één en ander vertellen van het werk van Ontmoeting. Ais rode draad zal de centrale vraag 'Geslaagd of Gezakt' hier doorheen lopen. Ontmoeting is een reformatorische stichting, die Christelijke barmhartigheid wil bewijzen aan thuislozen. In Rotterdam is een dien stencentrum waar overdag praktische dien sten worden aangeboden, zoals douche, lun ch, maatschappelijk werk, activiteiten, enzo voorts. In Epe is een woon-werkcentrum waar het project 'Uit de bak, onder dak' gerealiseerd wordt. Thuislozen met een detentieverleden worden hier zodanig begeleid dat zij zelf standig in de maatschappij kunnen functio neren. Dit project is door het Ministerie van Justitie erkend als penitentiair programma. De samenzang zal op het kerkorgel worden begeleid door dhr. H.A.J. Tebrugge en G. Wolfert op de trompet. De collecte is bestemd voor het werk van Ontmoeting; de toegang is vrijDe aanvang van deze avond is 19:30 uur. De kerk is om 19:00 uur open. Na de bijeenkomst is er gelegenheid voot het drinken van een kopje koffie, thee of fris en zal er ook een verkooptafel zijn, waarvan de opbrengst voor Ontmoeting is bestemd. - Overzicht voor ronde 4, van de huishou delijke competitie, gespeeld op 22 septem ber: Hennekes - Van Hooffrem. Mulder - Söuik0-1 Visser - De Jager rem. Den Haan - Meiaard0-1 Minnaar - M. Lagendijk1-0 Loosjes - Van der Staaijrem. Bom - Boeter 0-1 Krijgsman - Noordijkrem. C. Smit - Lesuis 0-1 Vreeker - Neleman0-1 Voor de RSB speelde het Ie team tegen de Pionier uit Hellevoetsluis, hetgeen een 5 1/2 - 2 1/2 overwinning opleverde. Overzicht: Van den Ouden - Van Emmerik0-1 Mourik - Jacobsrem Van Prooijen - Blakmoor rem Moedt - Straatman 1-0 Verolme - Tuk 1-0 Dupree - Croonenberg 1-0 Peeman - Faber1-0 Van der Waal - Van Schierem De VU Hellevoetsluis organiseert op zater dagmorgen 4 oktober, van 10.00 tot 12.15 uur, een 'Chocoladeworkshop' in het 'Doos je van Lobs' in Brielle. Er wordt een herfst- werkstuk in chocola gemaakt, waarbij men leert de mallen te vullen, de chocola op te spuiten en het maken van handspuitzakjes. Het werkstuk wordt door u ook vakkundig ingepakt. Tijdens deze workshop wordt er koffie, thee en fris geserveerd. Opgave bij Jan Lageweg, telefoon: 0181- 312387 (elke avond na 21.30 uur). Op Femina's 'Interieur Sfeer Festival' doejc sowieso ideeën op, iVan Dantzfg Ltchtemeldii door John de Rijke Wat dat betreft zullen de superlatieven niet van de lucht zijn. Lekker, lekkerder, lek kerst. Zeker volgens Eru, die het bekende zilverkuipje vervangt door "Slimkuipje" en daarmee van 20+ naar de nog slanker makende 15+-variant gaat. Afgezien van de nieuwe Goudkuipje Komijn en de gemakke lijk smeerbare Goudkuipje Kids, met extra calcium. Dan hebben we het niet eens over de kookwedstrijden rondom het thema "Culinaire reis om de wereld in tien dagen". Elke dag staat namelijk een ander land cen traal. Waaruit geconcludeerd mag worden dat het vooral de culinaire trends zijn waar aan op een manifestatie als deze - onder de noemer Food Festival - ex.tra aandacht wordt besteed. Redenen te over om uit te zien naar de eerste week in oktober, om precies te zijn vrijdag 3 oktober. De dag waarop FEMINA voor de 56e keer haar deuren opent tot en met de 12e. Tien dagen gezelligheid en bovenal nieuw tjes op het gebied van gezondheid en verzor ging, vrije tijd, veiügheid, het houden van huisdieren, gemak en comfort alsook de nieuwste woontrends. En uiteraard een blik op de toekomstige najaarsmode met, hoe kan het anders, om de haverklap op de verlengde catwalk een wervelende, in alle opzichten boeiende bruidsshow van Sonja Internation al. Alles wat u er ziet is ter plekke te koop, van traditioneel tot modem, van een sissy- look tot en met slanke japonnen in wit en eigentijdse kleuren, al dan niet voorzien van bijpassende accessoires. Maar ook de inter nationale, ofwel de exotische kleding uit de "East Meets West" collectie. Gebleken is dat meer dan gewone belangstelling bestaat voor een combinatie van originele en naar westerse smaak verwerkte kledij uit landen als Japan, Korea en Maleisië. Mooi, mooier en er eventueel op z'n mooist uitzien na een bezoek aan een workshop voor 'hairdressing' of 'visagie'. U zegt het maar; aan alles is op FEMINA gedacht. Zeker als het gaat om de persoonlijke, uiter lijke verzorging. De leerlingen van het Zad- kine college zijn er op voorbereid en zullen op het Kapperfestival uw haar met veel genoegen knippen en modelleren. Is dat nog niet voldoende en wilt u eigenlijk de mooi- bruine teint die een vakantie aan een van de costa's verraadt? Op FEMINA kun je gezicht en hals laten bruinen met een tan ning die zo'n tien dagen lang voor een vlek keloze en natuurlijke teint zorgt. In dezelfde stand (fa. Bransus) doen ze aan wenkbrauw make-up en andere kunstgrepen die het mogelijk maken een bepaalde look te creë ren voor een exclusief avondje uit. AUez, per Twee bijzondere Ploegstoffen. De verticale strepen in de halftransparante 'Bambooverlopen subtiel van kleur en zijn brandvertragend: het reliëf van de gordijnstof 'Picturawordt gevormd door opliggende draadjes (in 7 kleuren leverbaar). Info: tel. (0497) 552330. (Perscentrum Wonen) slot betekent een dagje FEMINA ook een nieuw uiterlijk, toch? De in portret-fotogra fie gespecialiseerde fotograaf Rutger maakt desgevraagd van uw metamorfose gratis een fotosessie waarvan u de digitale proefprints mag meenemen naar huis. Wie doet je wat! Schoonheid kan in de breedste zin van het woord ook worden vertaald in de richting van woongenot. Uw interieur dus, wat op de keper beschouwd veel meer omvat dan mooie meubelen, met zorg gekozen vloerbe dekking en gordijnen, een fraaie open haard en bijpassende decoratie-artikelen. Allemaal zaken die in hoge mate sfeerbepalend kun nen zijn. Vandaar dat FEMINA 2003 een WoonFestival herbergt om u kennis te laten maken met de huidige woontrends. Een bron van ideeën, om het zo maar eens uit te druk ken. Te beginnen bij de muren die vandaag- de-dag een hoofdrol spelen, ofschoon 'behang' als zodanig de lading bepaald niet meer dekt. Het is nu 'wandbekleding', met inderdaad een scala aan mogelijkheden. Waaronder fotografisch behang, respectie velijk wandvuUende voorstellingen in klas sieke stijl. Het is vaak een kwestie van dur ven, maar uiteindelijk is het üw huis en moet zich er lekker bij voelen. Een begrip dat door iedereen anders wordt uitgelegd, maar dat is niets nieuws. Over het na een lange dag lekker uitrusten op een lekkere bank kan in elk geval geen misverstand ontstaan, ofschoon dan wel zo'n lekkere bank of relaxstoel beschikbaar moet zijn. Op FEMINA kunt u ze bij wijze van spreken uitproberen. U zult dan gelijk zien dat vrijwel alle zitmeubelen op de een of andere manier multifunctioneel zijn. An ders gezegd: onvoorstelbaar verstelbaar en dat is waarschijnlijk precies wat u wilt. Bent u toe aan ingrijpender veranderingen in huis, op FEMINA kunt u zich laten informe ren over grotere zaken als serres, sauna's, nieuwe kozijnen en natuurlijk (woon)keu- kens. Vooral het aanbod in keukens in ver schillende maten, soorten en stijlen is opval lend groot. Veel nieuwe kleuren, nieuwe materialen en tal van praktische hulpmidde len die het werk in het domein van de moder ne huisvrouw en huisman veraangenamen. Zo heeft designer Jan des Bouvrie al spelend tussen vorm en functie een eigen karakter aan zijn ontwerpen weten te geven. Overi gens zonder voorbij te gaan aan de fraaie en tijdloze vormgeving van de kookpannenset van Cookworld. Trouwens, de schoonmaak artikelen van Curver mogen er ook zijn. "Rubbermaid" heeft een mop-emmer op de markt gebracht waarbij schoon en vuil water gescheiden blijven. Behalve een grote wrin ger heeft de emmer een doorkijkvenster, ter wijl in de bovenrand een schenktuit zit om morsen tegen te gaan. Een gewoon, in de meeste huishoudens enkele malen per week gebruikt, product dat naast een 5 en 10 liter uitvoering nu ook met een inhoud van 16 liter (bij alle zaken in huishoudelijke artike len) a raison van 7,99 euro verkrijgbaar is. Kortom, op FEMINA wordt u geconfron teerd met het alledaagse, tot en met de nodi ge zorg en welzijn voor mens en dier met Martin Gaus als gastspreker. De beurs is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. In het weekend van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gangsprijs (voor één dag) bedraagt voor vol wassenen 9,00 en voor kinderen 6,00. Senioren (65+) betalen slechts 7,50 per persoon. Overigens geldt vanaf 9 t/m 12 oktober het toegangsbewijs ook voorde dan gelijk met de Femina lopende sneeuwvakan- tiebeurs "SKI HAPPY 2003". Voor meer informatie kunt u terecht op de site www.femina.nl of www.skihappy.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7