PvdA ^^Christenunie Orgelconcert in de Singelkerk f Opnieuw 1+1 activiteit in Dirksland De rubriek waarin om de twee weken de eilandelijke raadsfracties hun mening geven. EIIAI1|0{.|1IEUW5 De begroting van hét monistische systeem naar het dualistische sys teem Volkshuisvesting Ruimtelijke onbuikkeling en verkeer Stad aan het Haringvliet GEMEENTE ^IDDEL HARNIS Qeen nieuw beleid Raadsprogramma Mis eerste de aandacht voor jeugd Financiële injectie Binnenhof: ja of nee? De Daltonschool Informatiebijeenkomst over klacliten aan liet bewegingsapparaat In de zomervakantie waren de 1+1 dagen een groot succes, daarom wordt er weer een l-i-l activiteit georganiseerd in Dirksland. PAGINA 6 VRUDAG 26 SEPTEMBER 2003 De broekriem aanhalen 15 september heeft het kabinet Balkenende II zijn eerste begroting gepresenteerd. Er staat vast dat dit een somber verhaal gev/orden is. De werkgelegenheid neemt af, de economie groeit nauwelijks en er moet veel bezuinigd worden. Kortom iedereen zal erop achteruit gaan. Ook gemeentelijk zullen we deze bezuinigings ronde voelen. Het rijk kent nu eenmaal het prin cipe 'samen de trap op en samen de trap af met andere woorden, in de uitkering die we het gemeentefonds noemen zal flink gesneden wor den. En aan de vooravond van het opstellen en vaststellen van de gemeentebegroting betekent dit dat er keuzes gemaakt moeten worden. Keu zes voor en tegen. Wel of niet uitvoeren, nu ter hand nemen of later. Driejaar geleden leek het niet op te kunnen. De werkgelegenheid, de inko mens, de belastingopbrengsten, alles nam toe. De staatsschuld zou binnen een generatie wor den afgelost. Er werden grote belastingverlagin gen doorgevoerd. De euforie is voorbij!! Het eco nomisch klimaat is volledig omgekeerd. De gren zeloze groei is in zeer korte tijd veranderd in een pijnlijke recessie. Bezuinigen, ook op gemeente lijk niveau. Nu is het wel zo dat we in de periode dat het goed ging als SCP-fractie vaak geroepen hebben dat we moesten sparen, dat we onze reseives op moesten bouwen. Na deze goede periode zou vast weer een andere komen heb ben we voorspeld. Andere partijen riepen juist op tot consumeren, opmaken dat overschot! Gelukkig was de meerderheid voor het opbou wen van resefves die nu zeer goed van pas zul len komen. Was dit ook maar in de landelijke politiek zo geweest. Ik moest deze v/eek denken aan Jozef. Hij ging schuren bouwen om het graan op te slaan tijdens de 7 vette jaren, na deze 7 vette jaren kwamen 7 magere jaren, zijn schuren waren vol. Toch een les voor de landelij ke politiek. Nu zijn alie schuren leeg! Nu moeten we niet net doen of we niet meege daan hebben aan dit consumeren. Ook wij gin gen met verre vakanties, kochten dure auto's enz. Ook kerkelijk Nederland deed zich tegoed aan deze welvaart. Als we een vergelijk maken met de rest van de wereld waar we wonen kun nen we de broekriem nog wel een paar gaatjes aanhalen. We klagen steen en been als we er eens een jaar wat op achteruitgaan of niet meer vooruit.Terwiji Afrikanen die niets hebben, er steeds verder op achteruit gaan. Nu zijn er natuurlijk wel gezinnen die het moeilijk hebben en nog moeilijker krijgen. Als SGP - fractie zul len we zeker politieke aandacht hebben voor de doelgroepen die de broekriem eigenlijk niet ver der aan kunnen halen. Hier mag men ons op aanspreken. We zullen binnen de wettelijke kaders doen wat we kunnen om de schade bij de minima te beperken. En wat de keuzes voor de komende gemeentebegroting betreft: Een vol wassen raad, een volwassen samenleving zou op een volwassen manier om moeten gaan met een recessie, want welzijn is in onze ogen meer dan alleen welvaart. Wat dat betreft zou een terug keer, een bekering tot de Heere beter, veel beter zijn dan een terugkeer van de welvaart. Aan de Zegen van de Heere is immers alles gelegen. SGP - fractie Middelhamis. C.J. van Dam, fractievoorzitter. Dualisme; dit is tot stand gebracht om een cul tuuromslag en een mentaliteitsverbetering tot stand te brengen en heeft tevens de doelstelling een beter inzicht te verkrijgen in wat het maat schappelijk draagvlak is en uiteindelijk, wat de burger wil. Dus om beleidszaken naar de visie van de politieke opinie bij te stellen. Dit zal ver taald gaan worden in de begroting van de komende jaren, daar we weten dat de financiële middelen de belangrijkste sleutel zijn om op een verantwoorde wijze onze gemeente te besturen, niet alleen op de korte termijn, maar ook op de langere termijn. Daarom wordt er gewezen op participatie binnen de burgerij, communiceren heet dat; (voor ons al een vanzelfsprekendheid). In het gehele maatschappelijke gebeuren blijkt dat de burgers weinig of geen vertrouwen meer hebben in de politiek. Dit wordt er ook beslist niet beter op als het ook nog economisch min der gaat en er rigoureus bezuinigd moet gaan worden. De prognose is niet zo gunshg wat betreft de economische vooruitzichten. We weten al in grote lijnen dat we heel veel moeten inleveren. De troonrede op prinsjesdag zegt ons genoeg en keuzes die daar ongetwijfeld uit zullen voort vloeien zullen het er dan ook niet gemakkelijker op maken. Het is zaak om verantwoord met gemeenschapsgeld om te gaan. Dat is trouwens altijd ons uitgangspunt geweest, ook in goede tij den. De Raad is gehouden om gezamenlijk een pro grammabegroting op te stellen die een kaderstel lende en tevens een controlerende functie heeft. Het college heeft de taak om een productenra ming te maken naar aanleiding van deze produc tenbegroting en deze functieomschrijvingen ten uitvoer te brengen. We zitten momenteel in een overgangsfase, dit jaar zullen we de begroting van het monistische systeem nog behandelen. In de planning voor de komende jaren dienen onderstaande instrumenten ontwikkeld te wor den. 2003: opstellen programmabegroting en para grafen. 2004/2004: actualiseren budgethoudersrege ling. 2004: verbetering afdelingsplannen: 2004: opstellen aanbestedingsrichtlijnen; 2004: uitvoeren van nacalculaties; 2004: verdere verbetering besturings- en managementfilosofie. Bij de dualistische begroting zullen de formule ringen duidelijk omschreven moeten zijn en het zal door keuzemogelijkheden de taak zijn van de gemeenteraad om beleidszaken goed te omschrijven. Dit zal afgekaderd moeten worden en financieel vertaald. Nu nog voor een groot deel uit te voeren naar bestaand beleid, maar gaandeweg bij te stellen naar de poliheke visie en de financiële mogelijk heden door politieke afwegingen van de raad. Wat ons betreft zullen zaken die nodig zijn voorgaan, zaken die minder belangrijk zijn zullen op de tweede plaats komen. De opgave waar we voor staan zal niet gemakkelijk zijn. Algemeen Burger Belang zal zich inspannen om in de komende jaren een verantwoord beleid te voe ren. Dualisme is participeren en gericht naar de toe komst kijken, naar wat in z'n algemeenheid bevorderlijk is voor onze gemeenschap. We zul len als Algemeen Burger Belang uw belang als ons belang beschouwen! Daarbij bent u altijd welkom voor reacties en suggesties Namens Algemeen Burger Belang M. M.van den Nieuwendijk-Croenendijk Dijkstraat 22, 3245 AE Sommelsdijk Het kabinet Balkenende II wil met gemeenten en woningcorporaties harde en concrete prestatieaf spraken maken over hun aandeel in de productie van toegankelijke wonin gen voor ouderen en gehandicapten. In onze gemeente is er een tekort van enige honderden van deze woningen en door de vergrijzing zal de vraag naar dit type woningen alleen maar toenemen. Het kabinet is van mening dat gemeenten een belangrijke rol hebben bij het wegwerken van het tekort. Over het aantal te bouwen woningen en hoe dit binnen de huidige regels te doen gaat het rijk informatie geven aan provincies, corpora ties, gemeenten en zorgkantoren. Wij verwachten dat hierbij ook de contingente- ring ter sprake zal komen. Wanneer het aantal woningen (contingent) dat Middelharnis mag bouwen niet wordt verhoogd, zal het bouwen van deze woningen, met name huurwoningen, een groot probleem worden. Na een uitgebreide en heldere gedachtewisseling is door de gemeenteraad van Middelharnis het Havenkanaal aangenomen. Er kunnen nu voor bereidingen worden getroffen voor het dempen van een deel van de haven van Sommelsdijk. de bouw van woningen en de aanleg van de bevoorradingsweg achter de winkels aan het Zandpad. Deze sluit aan op de doorbraak van de Langeweg en de bouw van het knooppunt. Wanneer ook het winkelcentrum D'n Diek zal zijn gemoderniseerd zal naar wij hopen dit cen trum meer bezoekers trekken. Dit leidt tot een toename van het autoverkeer op de toegangswegen naar het winkelcentrum. De verkeersoverlast in de Hobbemastraat, School straat en Langeweg zal hierdoor, zonder maatre gelen, mogelijk onaanvaardbaar toenemen. Wij gaan ervan uit dat bij de evaluatie van het verkeerscirculatieplan hiermee terdege rekening zal worden gehouden. Zonder verkeersmaatrege len voorzien wij problemen met de bewoners van eerder genoemde straten. Wij zien dan ook de evaluatie van het verkeers circulatieplan met belangstelling tegemoet. Het kan niet zo zijn dat de parkeerproblemen in het winkelcentrum worden opgelost ten koste van de woonomgeving van de o.a. Langeweg. De kleinste kern van onze Gemeente is Stad aan het Haringvliet. En zoals vrijwel alle kleine ker nen heeft Stad aan het Haringvliet een afnemend voorzieningen niveau. Deze afname kan niet alleen door het bouwen van een aantal wonin gen tot staan worden gebracht. De Partij van de Arbeid gaat de komende tijd onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om o.a. het voorzieningenniveau in Stad aan het Haringvliet op het huidige niveau te handhaven en waar mogelijk te verbeteren. Dit willen en kunnen wij niet zonder de hulp en de ideeën van de inwoners zelf. Als u een idee heeft en u wilt hierover met ons van gedachten wisselen of alleen maar doorge ven, dan kunt u contact opnemen met; Bert Kleingeld, Langeweg 20b te Middelhamis, telefoon 0187- 483418 of 0653522891 of mailen naar middelhamis@pvda.nl. Fractiegewijs VOORUiïSTREVEND DORPSBELANG f Na het zomerreces is het opnieuw de beurt; aan de plaatselijke politiek om u het komende sei zoen middels de rubriek Fractiegewijs op de hoogte te houden van de standpunten van de verschillende politieke partijen. De laatste keer in Fractiegewijs heeft Vooruitstrevend Dorpsbelang '78 de politieke balans opgemaakt na ruim een jaar functioneren van een nieuwe gemeenteraad en een nieuw College. De conclusies van VDB '78 zijn niet positief. Er zijn door zowel de Colle gefracties alsook het College te weinig initiatie ven genomen voor het ontwikkelen van nieuw beleid terwijl zij dat wel uitgebreid in het Colle geprogramma hadden opgenomen. Deze partijen hebben de kiezer beloftes gedaan die tot op heden nauwelijks zijn nagekomen. Zo wacht VDB '78 al enige tijd op de voorstellen van deze partijen voor een jeugd- en ouderenraad. VDB '78 is voor een bredere aanpak en is een voor stander van de invoering van dorpsraden voor de kernen Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet. Zo wordt de kennis van de burgers over hun eigen omgeving benut en kunnen zij hierop invloed uitoefenen. Collegepartijen, maak haast met uw voorstellen voor nieuw beleid! Eind oktober vinden de algemene beschouwin gen weer plaats en voor het eerst zal er een raadsprogrammabegroting gepresenteerd wor den. Voor de begroting 2004 bevindt de gemeente Middelharnis zich echter in een over gangsjaar. De tijd om een goed afgewogen pro grammabegroting van de Raad op te stellen is veel te kort. De partijen zullen daarom in hun beschouwingen ingaan op het door het College opgestelde bestedingsplan voor 2004 en volgen de jaren. De fractie van VDB '78 is bereid haar verantwoordelijkheid te nemen, ook al maakt zij deel uit van de oppositie. VDB '78 wil graag een bijdrage leveren aan de totstandkoming van een goed en weloverwogen programma van de gemeenteraad. Een programma dat moet leiden tot een beter leef- en woonklimaat in de gemeente Middelharnis. De slogan van VDB '78 "Het kan anders, het kan beter" is nog steeds actueel! Het is echter belangrijk dat alle partijen in de gemeenteraad en vooral de Collegepartijen elkaar de ruimte bieden om de verschillende pro grammapunten op te nemen en zo als gemeen teraad gezamenlijk de burgers ten dienste te staan. Dit betekent dat er keuzes gemaakt zullen moeten worden. Na Prinsjesdag is duidelijk geworden dat de gemeenten het zwaar te verdu ren krijgen. Wanneer gekozen wordt voor het nodige nieuwe beleid dan kan dat tot gevolg hebben dat getornd moet worden aan bestaand beleid, met andere woorden; voor bepaalde zaken is geen geld meer. Tot op heden zijn enkele partijen, die nu ook in het College verte genwoordigd zijn, niet in staat keuzes te maken, zij willen de kool en de geit sparen en kunnen geen keuzes maken voor het algemeen in plaats van het individuele belang. Het is politiek echter niet meer mogelijk om je te verschuilen. Als poli tieke partij zul je overwogen aan moeten geven aan welke zaken je wel of geen geld meer wil en kan besteden. Dat zal niet overal in de samenle ving met gejuich worden ontvangen maar het schept wel duidelijkheid. Nogmaals, VDB '78 zal deze keuzes niet uit de weg gaan. Vooruitstre vend Dorpsbelang '78 kan er aan gehouden wor den omdat zij vooraf zegt wat zij gaat doen en doet wat ze vooraf heeft gezegd, het gaat immers om mensen!! Vooruitstrevend Dorpsbelang '78 W.L.C. Nattekaas fractievoorzitter Tel. 0187 47 02 77 Fax 0187 47 02 70 E-mail info@vdb78.nl ■www.vdb78.nl Het zijn roerige tijden in Den Haag rondom prinsjesdag. En hoewel wij (gelukkig) niet over de landelijke politieke zaken gaan is het helaas zo, dat wanneer het regent in Den Haag, het ook druppelt in Middelharnis. De bezuinigingen die door dit kabinet worden doorgevoerd zullen hun weerslag hebben op de financiële mogelijkheden van onze gemeente. Ook ons college zal minder geld ter beschikking hebben om de plannen van de raad uit te voeren. Hoe deze vlag erbij hangt zullen we de komende maand gaan merken als de begroting voor 2004 behandeld en vastge steld moet worden. Op 30 oktober 2003 zullen de algemene politieke beschouwingen gehouden worden door alle fracties die in de gemeenteraad vertegenwoordigd zijn. Dan kunnen we ook weer horen van de verschillende fracties hoe zij het beschikbare geld willen benutten. Of wel licht waar de benodigde bezuinigingen vandaan moeten komen. Uiteraard ziet iedere fractie het liefst dat er voldoende geld is om alle goede ideeën uit te kunnen voeren, daarop is de fractie van de ChristenUnie zeker geen uitzondering. Maar het maken van keuzes is een verantwoor delijkheid die ons is gegeven waar we in "slech tere tijden" niet voor weg mogen lopen. Al met al lijken de algemene beschouwingen meer lading te gaan hebben dan in voorgaande jaren en wij nodigen u dan ook van harte uit om deze beschouwingen live te komen volgen. Wat de fractie van de ChristenUnie betreft zijn er van de vele belangrijke zaken die daar aan de orde komen in ieder geval een aantal die er uit zullen springen. Hiermee bedoelen we niet dat de jeugd aandacht tekort komt en dat de gemeenteraad dit gat op gaat vullen. Maar van onze fractie mag het jeugdbeleid bovengemiddelde aandacht krijgen. En als het aan ons ligt nu ook een keer in positie ve zin. Wij zouden graag zien dat er een bewe ging op gang komt waarbij samenlevingsbreed gezocht wordt naar opbouwende en nuttige tijdsbesteding voor de jeugd in haar volle breed te. Waar gelegenheid is voor ontwikkeling van sociale vaardigheden. Hierbij hoort ontmoeting, ook het 'hangen' met elkaar, maar dan wel zo sociaal dat men niet anderen in de weg hangt. Waar gelegenheid is voor ontwikkeling van spor tieve en culturele vaardigheden in verenigings verband. Gelegenheid tot verantwoord uitgaan, zonder dat de angst hoeft te bestaan voor versla ving aan alleriei vernietigende middelen. Dat is waar de fractie van de ChristenUnie graag voor wil gaan. Hoe dat ingevuld moet worden? Wij hebben wel onze ideeën maar die zouden we ook graag met jongeren bespreken en door jon geren laten opzetten, bijvoorbeeld in een jeugd- gemeenteraad. In zichzelf trouwens ook weer zo'n tijdsbesteding waar je als jongere nooit slechter van wordt. Verder dient ook de invulling van de nieuwe wet werk en bijstand de nodige aandacht te krijgen. Christelijke politiek is per definitie sociale poli tiek. Het onlangs aangenomen wetsvoorstel voor de Wet Werk en Bijstand is ecttter alles behalve sociaal. Invoering van de Wet Werk en Bijstand betekent volgens de ChristenUnie een onacceptabele ver schraling van het gemeentelijke minimabeleid. Mocht het toch tot uitvoering van de wet komen, dan moeten gemeenten in een lokale verordening vastieggen hoe zij het beleid gaan vormgeven. Wat de ChristenUnie betreft moe ten we zoeken naar beleid waarbij de negatieve uitwerking van de wet zoveel mogelijk beperkt wordt. Hierbij valt te denken aan de sollicitatie plicht voor bijstandsmoeders met kinderen jon ger dan vijfjaar. Een ander punt van zorg voor de ChristenUnie is de afschaffing van de cate gorale bijstand. Hierdoor is het geven van steun aan een bepaalde vastgestelde groep niet meer mogelijk. Dit zal leiden tot een toename van de loketafhankelijkheid van veel rechthebbenden. De mensen die leven van een minimum inko men, worden weer gedwongen met het handje open te staan aan het uitkeringsloket. Hoe zullen wij in Middelharnis omgaan met de kortingen op de rëintegratiebudgetten. Het is onbegrijpelijk dat de doelstelling werk boven inkomen wordt gevolgd door een forse korting op deze budgetten. Misschien, en daar hopen we dan maar op, zal de tijd van economische stilstand en wellicht teruggang van bestedingsruimte een stimulans zijn voor saamhorigheid. Wellicht dat het te ver doorgeschoten individualisme hierdoor een halt wordt toegeroepen. Dat heeft het in ieder geval nog een positieve uitwerking. Dit is wellicht ook een mooi moment om als vier gemeenten op Goeree Overflakkee de koppen weer eens bij elkaar te steken om over samen werking op diverse gebieden nu eens spijkers met koppen te slaan. Door samenwerking kun nen misschien in deze tijd van neergang toch nog mooie nieuwe initiatieven ontwikkeld wor den. Samen sta je sterk niet alleen als mensen onderiing, maar ook als gemeenten. Wilt u over deze of andere zaken met ons door spreken? Wij zijn te bereiken op vAVw.middel- harnis.christenunie.nl of middels fractie@mid- delhamis.christenunie.nl. U kunt de Chris tenUnie raadsleden uiteraard ook direct benaderen; Johan van Oostenbrugge, 0187- 486839 en Ron de Rover, 0187-486870. Ten eerste willen we kwijt dat we blij zijn dat de bouw van het knooppunt weer opgestart is. Zoals bekend zijn er voor- en tegenstanders van dit project, maar voor ons is duidelijk dat het stilliggen van de bouw geen enkele winnaar opleverde. Het zorgde voor veel overlast en pro blemen en laten we eeriijk zijn zo'n veriaten bouwput in het centrum van Middelharnis is toch een aanfluiting. Celijk na of nog beter tij dens de afronding van het knooppunt moet er aan een facelift van het winkelcentrum begon nen worden. Andere ontwikkelingen die flink wat aandacht vragen en trekken zijn die van het havenkanaal. beter gezegd het dempen van het havenkanaal.In het ontwikkelingsgebied haven kanaal wordt het kanaal gedempt en een weg aangelegd om o.a. de winkels veilig, efficiënt en zonder overiast te bevoorraden. Ook worden er in dit plan een waterpartij met woningen gebouwd om een fraaie overgang van het oude gedeelte van het dorp naar de nieuwbouw te maken. Het geplande parkeerterrein is zeker geen overbodig luxe voor Middelharnis.Over het alge meen zijn we positief over voornoemd plan, sterker nog we denken dat het absoluut noodza kelijk is om o.a. dit gebied aan te pakken. Met het ontwikkelen van het een en ander is een goede ontsluiting zeer van belang. De WD frac tie is voorstander van het zo snel mogelijk ont wikkelen en aanleggen van in ieder geval een Westelijke randweg.Verder komen een tal van ontwikkelingen op ons af die te maken hebben met de voorgenomen plannen met het Haring vliet en een uitvloeisel daarvan een aan te leggen zoehvaterkanaal. We zien in deze plannen best een aantal uitdagingen, maar ook zeker een aan tal bedreigingen voor onze gemeente en zullen dit dan ook nauwlettend volgen maar vinden dat onze gemeente niet onevenredig veel nadeel mag ondervinden. de WD fractie email: reinosinga@hetnet.nl dvanes@planet.nl In het Eilanden Nieuws van dinsdag 9 september jl. is de indruk gewekt, dat het CDA tegen het kredietvoorstel heeft gestemd voor de verdere schuldsanering van Binnenhof. Het standpunt van het CDA is in die editie enigszins uit zijn verband gerukt. In dit artikel zullen wij duidelijk maken dat het CDA wel degelijk een voorstander is van een financiële bijdrage aan Binnenhof. Op de gemeente rust zonder meer een zorg plicht om aan mensen met een handicap de gelegenheid te bieden deel te nemen aan het arbeidsproces (bijvoorbeeld via BinnenhoQ. Een belangrijke taak die ook door het CDA wordt onderschreven. Aan deze zorgplicht hangt zon der meer een prijskaartje. Alleen moet dit prijs kaartje wel gebaseerd zijn op de werkelijke kos ten. Derhalve acht het CDA het van belang dat eerst een discussie wordt gestart omtrent de wer kelijke bijdrage per fte om op de nullijn uit te komen. Dat dit bedrag hoger ligt dan de huidige bijdrage staat eveneens zonder meer vast, maar Binnenhof moet dan wel in staat zijn om op eigen benen te kunnen staan. Gegeven het belang van deze zorgplicht heeft het CDA zonder meer ingestemd met de vergoe ding voor de kosten voor de wachtgeldverplich tingen en indicatiekosten (n 95.000) Aan het verzoek om een bijdrage (n I21.000) in het negatief egalisatiefonds te storten heeft de CDA- fractie niet ingestemd. Het CDA ziet liever dat de vergoeding wordt gebaseerd op de werkelijke bijdrage per fte in plaats van dat eventuele tekor ten vooraf worden gefinancierd middels een bij drage in een egalisatiefonds. Mogelijkerwijs lig gen de financiële gevolgen van deze variant op hetzelfde niveau als een storting in het egalisa tiefonds, maar via deze aanpak worden de jaar lijkse kosten beter zichtbaar gemaakt voor onze burgers. Het CDA is dus wel degelijk een voor stander van een financiële injectie in Binnenhof. Onlangs brachten de leden van de commissie Onderwijs en Welzijn op uitnodiging van het bestuur een bezoek aan de Daltonschool aan de Berkenlaan. Dit bezoek heeft op mij diepe indruk gemaakt. Voor de deporabele toestand waarin het gebouw zich bevindt, moet op korte termijn een oplossing gevonden worden in de vorm van renovatie of nieuwbouw. Ik heb respect voor de aldaar werkzame leerkrachten die dag in dag uit trachten met enthousiasme de aan hun zorg toe vertrouwde leerlingen goed onderwijs te geven. Het gebouw, daterend uit de vijftiger jaren, vol doet mijns inziens niet aan de eisen waaraan een schoolgebouw in de 21 e eeuw moet voldoen. Een oplossing? Herhaaldelijk heeft het CDA in de raad gepleit voor een basisschool in de Westplaat, waar bin nen afzienbare tijd 800 eengezinswoningen gerealiseerd zullen zijn. De aldaar woonachtige leeriingen moeten momenteel elders in het dorp onderwijs volgen. Dit heeft tot gevolg dat 2 scholen, t.w. de Bosseschool en de J.C. van Gentschool, door explosieve groei met krapte te kampen hebben. Zou een schoolgebouw voor basisonderwijs (voor 2 denominaties) in deze nieuwbouwwijk niet dé oplossing zijn voor de problemen waarin de Daltonschool en de 2 ove rige genoemde scholen zich bevinden? CDA-Middelhamis J.R. Dillingh en M.M. van Sluis Boudewijnstraat 21 3243 AD Stad aan 't Haringvliet tel.:0187-611441 e-mail: fam.j.dillingh@zonnet.nl Zaterdag 27 september zal Arjen Lei stra het befaamde Van den Heuvel orgel in de Singelkerk bespelen. Deze begaafde organist zal een fraai pro gramma ten gehore geven. Arjen Leistra ontving orgellessen van enke le beroemde organisten en studeerde af in Parijs. Ook werd hij prijswinnaar van een internationaal orgelconcours te Dublin. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot cantor organist van de Hoflaankerk te Rotterdam- Kralingen. Daar geeft hij ook zijn orgelles sen en is tevens artistiek adviseur van de concertcommissie. "Velen zullen weten dat van hem twee solo-cd orgelwerken zijn ver schenen met o.a werken van Bach en Liszt. In het kader van het jaar-thema 2003, waar in Sweelinck centraal staat, zal hij van deze componist de Est-ce-mars en de Echofanta sie in a spelen. Twee indrukwekkende wer ken van de beroemdste organist die Neder land heeft voortgebracht. Overigens is deze Jan Pieterz Sweelinck (1562) in veel Hol landse plaatsen actief geweest en is alom vermaard. Arjen Leistra, Delftenaar van geboorte, zal ook uit enkele delen uit de 5e orgel-sympho- nie van Louis Vieme spelen. Verder zullen nog werken van Bach, Mozart en Liszt wor den vertolkt. Hij begint met een improvisatie en sluit af met een koraalfantasie van Jakob Bijster. De Singelkerk biedt een warme aangename sfeer en is een ideaal plaats om een concert mee te maken. U bent van harte welkom. Tevens kunt u na afloop met de organist napraten en allerlei artikelen over orgel en organist kopen. Het concert wordt gehouden in de Singel kerk in Ridderkerk; Aanvang: 20.00 uur; Programma's voor 3,50 euro bij de ingang van de kerk; Kinderen tot 12 jaar en 65-plus- sers: 2,50 euro; Deuren open: 19.30 uur. Bijna eenderde van het ziekteverzuim in Nederland wordt veroorzaakt door klachten aan het bewegingsapparaat; RSI is er één van! Ons bewegingsapparaat kan onderhevig zijn aan een heel scala van klachten zoals rug klachten, pijn aan nek en schouder maar ook klachten veroorzaakt door herhaalde bewe gingen: RSL Gezondheid Service wil hier graag nader informatie over geven en orga niseert binnenkort de themabijeenkomst Buitenspel door herhaalde bewegingen (RSI), waarvoor twee sprekers zijn uitgeno digd. Voor de pauze zal een medewerker van Ken niscentrum AKB (Arbeid en Klachten Bewegingsapparaat) een lezing houden waarbij de nadruk zal worden gelegd op het voorkomen van RSI. Deze lezing past goed in een in decembere 2001 door dit centrum gestart project met als doel zoveel mogelijk mensen van goede informatie over het bewe gingsapparaat te voorzien. Het centmm maakt deel uit van het Erasmus MC te Rot terdam. De medewerker zal de lezing afstemmen met een spreker van de RSI- patiëntenvereniging, die na de pauze haar verhaal zal vertellen. Natuurlijk is er ook ruimte voor het stellen van vragen. Daar naast wordt bekeken of het mogelijk is in het voorjaar van 2004 een een workshop RSI in het pakket van Gezondheid Service op te nemen. De bijeenkomst zal worden gehouden op donderdag 16 oktober in een zaal van party centrum Concordia, Dr. Bossersstraat 11 te 's Gravendeel. De aanvang is 19.30 uur en de bijeenkomst duurt tot 21.30 uur. De kosten zijn gratis voor leden van Gezondheid Service en 8,- voor niet-leden van Gezondheid Service (waarvoor een acceptgirokaart wordt toegestuurd). Om organisatorische redenen is aanmelding noodzakelijk. Dit kan bij Gezondheid Servi ce, bereikbaar op werkdagen tusen 9.00 en 12.00 uur, via telefoonnummer 0181- 626226 tot 8 oktober. Het totale pakket van Gezondheid Service kan gevonden worden op www.zwg.nl. In de herfstvakantie op zaterdag 11 oktober 2003 komt Jozien Koeman met haar kinder programma 'De vrolijke feestganger, leuk en goed' naar verenigingsgebouw 'Onder de wiek' in Dirksland. Haar programma is doorweven met een christelijke boodschap en zit vol grappen en veiTassingen. Ze betrekt in haar programma steeds de kinde ren uit de zaal. 'De vrolijke feestganger, leuk en goed' is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. We beginnen deze middag om 14.00 uur en de zaal zal om 13.45 uur open gaan. Dit kinderprogramma is om ongeveer om 16.00 afgelopen. Kaarten voor dit kin derprogramma kosten 2.00 per stak en Zijn vanaf 29 september alleen in de voor verkoop verkrijgbaar bij; Mathilde Machielse, Noordspuidijk 32, tel 602780 en Matty Struik, Molenzicht 97. tel 602958. Kinderen van 4 en 5 jaar alleen onder bege leiding. Voor de allerkleinste kinderen is er kinderoppas aanwezig. Jozien Koeman komt op uitnodiging van de Ned. Herv. Gemeente Dirksland. En de organisatie hoopt veel jongeren in de herfst vakantie te ontmoeten dus noteer deze datum alvast in je agenda.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6