Overdenking I-CfW Expositie ^Getekend' in Provinciehuis Den Haag uit de Heilige Schrift EIIAIIDBMIIEyWS HET r^KUkVENSTER Zwemclub 'de Stelle' zwemt eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen Coby Moesbergen Kaartverkoop Requiem van Mozart ''Steen voor steen" Met de bus naar de presentatie Blik op kerk en samenleving tj - Uitgelekt - Een referendum? - Is het nodig? OPEN uaano tiPPlltRMTniil UWOEUN TEGEN «IIGMINE GEMNiam OP EEN OdOOGIE Expositie schilderijen door Gebr. de Waal Drukkerij PAGINA 5 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2003 Over Prinsjesdag en de Troonrede is al zoveel gezegd en geschreven, datje, als je er nog aandacht aan wilt schenken, het gevoel krijgt water naar de zee te dragen. Weken lang was al bekend dat het nieuwe parle mentaire jaar zou worden ingeluid met het aankondigen van forse bezuinigingen. Zelfs de cijfers waren met vrij grote nauwkeurig heid bekend. Er lekt zóveel van tevoren uit, dat de miljoenennota bijna geen nieuws meer bevat. Op de morgen van Prinsjesdag hoorde ik een verslaggever voor Radio 1 kla gen dat er al zóveel publiek gemaakt was dat eigenlijk alleen nog het 'sprookje' van Prinsjesdag overbleef.Ja, dat kun je met enige spijt constateren, maar zeg dan ook eeriijk dat je het er als media naar hebt geméékt. In de politiek is het woord 'democratie' niet van de lucht. Juist aan het begin van het par lementaire jaar gaan we er prat op, toch zo'n democratisch volk te zijn. Er is zelfs een par tij die het woord in z'n naam heeft staan (D'66). Maar volgens die partij gaat het in ons land nog niet democratisch genoeg. Op een drammerige manier is D'66 voorstander van een referendum. Bij allerlei gelegenhe den moet naar de mening van het volk wor den gevraagd, d^ pas zal blijken dat de afstand tussen kiezers en gekozenen kleiner geworden is. Tot heden hebben de andere regeringspartij en zich met succes tegen zo'n referendum verzet. Terecht, denk ik, want de besluitvor ming ligt bij de politici, die door het volk zijn gekozen. En kiezen deze, naar het oor deel van het volk, verkeerd, dan kunnen ze altijd nog weggestemd worden. Maar nu is ook de VVD overstag gegaan. Inzake de Europese Grondwet zal er toch een referendum komen. Het volk mag zich uitspreken over de grondslag van de Europe se samenwerking. Maar - en hier zit het addertje onder het gras - de uitslag van dat referendum zal niet bindend zijn. Met ande re woorden: de politici kunnen desgewenst de uitspraak van het volk gewoon naast zich neerieggen. Ik zou dan in mijn naïviteit den ken dat het weinig uitmaakt of er ja of nee wordt gezegd. De regering voert haar plan nen toch uit, ook al zou een meerderheid tégen zijn... H= Ik moet nog zien hoe dat allemaal uitpakt. Gezien de lage opkomst bij gewone verkie zingen verwacht ik zeker geen massale deel name. Wanneer dan maar een klein gedeelte van de bevolking zich uitspreekt, en er hoeft naar die minderheid niet eens te worden geluisterd, dan vind ik dat al die moeite en die kosten beter gespaard konden worden. WAARNEMER Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan; Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Wij stookten veel afval in de open haard, maar dat geeft last met de buren. Wat is het beste hout voor zo 'n vuur in de kamer? Antwoord: Berkenhout geeft prachtige vlammen, maar is snel verbrand. De hardere houtsoorten bieden langer warmte, doch eikenhout en beukenhout leveren niet zo'n fraai vlammenspel op en zijn bij aankoop duurder. Het voordelige, zachte hout van wilgen, populieren en de meeste vruchtbo men geeft weinig warmte af in de kamer. Den en spar leveren ook minder calorieën, maar daar staat tegenover dat zulke blokken wel een aparte geur meebrengen. Coniferen- hout spat echter nogal tijdens het branden, zodat er dan een vuurscherm nodig is. Zorg in elk geval voor dróóg hout. Vroeger bracht elke appeltaart feest in; Nu ik het recept kwijt hen, mislukt het bakken. Hebt u recept nog? Antwoord: Kneed 300 gram zelfrijzend bakmeel met 150 g witte basterdsuiker en 200 g (voor 't gemak in stukjes gesneden) boter met de helft van een geklutst ei en een geraspte citroenschil en een snufje zout in een kom tot glad beslag. Laat dat een uurtje op een koele plaats staan. Was ca 50 gram rozijnen en laat die uitlekken in een vergiet. Schil 1 kg goudreinetten en snijd ze in schijfjes. De oven kunt u voorverwarmen op 170°C. Droog de rozijnen iets af met een doekje als ze nog nat zijn en vermeng ze met de appelschijfjes, 75 g gewone suiker, 25 g custard en 3 g kaneel. Beboter de taartvorm. Bewaar desgewenst 4 (of wat minder) van het deeg uit de beslagkom voor de reepjes bovenop de taart en rol de rest uit tot een laag van zo'n halve cm en spreid die uit op de bodem en omhoog langs de opstaande rand van de vorm. Strooi nog 25 g custard over de beklede bodem tegen het doorlekken van het vocht. Vul die bekleding daarna met het mengsel van appels en rozijnen. Gebruik de andere helft van 't geklutste ei om dat losjes met suiker te kloppen en over de vulling te gieten, zodat de gaatjes gevuld worden. Maak dan van het restje beslag dunne reep jes, die u kruiselings over de vulling legt. Schuif de taartvorm op een rooster onderin de oven als die op temperatuur is en bak uw appeltaart op ITCC in 14 uur goudbruin. Als ze afgekoeld is, kunt u haar nog met wat abrikozenjam bestrijken. Als u de taart een dag laat staan alvorens haar aan te snijden, is ze nog beter op smaak gekomen. Ik wordt geplaagd door migraine, daar pro beer ik dus vanaf te komen. Onlangs vernam ik van het middel 'SimilasanIs dit homeo pathische middel vergelijkbaar met de mid delen van de bekende homeopathische mer ken? Raadt uw medisch adviseur deze mid delen aan? Ik heb wel eens gehoord dat migraine door een speciaal soort brillengla zen genezen kan worden. Is dat zo? Antwoord: Het door u genoemde middel is een middel van één van de bekende merken. Onze medische adviseur zal u goede homeo pathische middelen niet ontraden, maar raadt wel dringend aan om de huisarts te raadplegen als de klachten niet verdwijnen. Speciale brillen tegen migraine bestaan niet, wel kan een bril uitkomst bieden als de hoofdpijn bijvoorbeeld veroorzaakt wordt door het zien of door lichtgevoeligheid. Kunnen geraniums gedroogd bewaard wor den op een vorstvrijeplaats? Antwoord: Geraniums kunt u overhouden De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op zaterdag 20 september zwom zwem club 'de Stelle' voor het eerst een wedstrijd in het nieuwe seizoen, in Schiedam; het was de eerste wedstrijd in de ZRO compe titie. De wedstrijd begon met estafettes. Voor 'de Stelle' was dit al meteen een goed begin. De meisjes jeugd 2 (Wendy Kriek. Carolina van de Nieuwendijk, Danielle Roodnat en Ellen van Soest) werden op de 4x50m wisselslag estafette tweede in een lijd van 2.30.20. De jongens junioren 4 (Wijnand de Ronde, Don Schavemaker, Bart Tennissen en Coen Bolle) werden der de op de 4x50m vrijeslag estafette. In het volgende programmanummer was het Ellen van Soest die als enige Stelle dame de eer op de 200 vrijeslag hoog moest hou den. Ze werd, met een mooie tijd van 2.45.28, vierde. Bij de heren was het Kees Akershoek die een geduchte tegenstand had op de lOOm vrije slag. Hij werd zesde in een tijd van 1.00.58. Bij de minioren 6 waren het Fleur van Beuningen, Patty Kreeft en Tarmeke den Eerzamen die op de lOOm schoolslag alledrie een mooie tijd neer zetten. Marco Akershoek greep met een tijd van 1.21.18 op de lOOm vrije slag net naast de ereplaatsen. Pieter Hoekman verbeterde zijn beste tijd op de 50m schoolslag naar een tijd van 0.54.86. Bij de meisjes senioren 2 was het Danielle Rood nat die met een hele goede tijd van 2.52.35 op de 200m wisselslag de eerste plaats wist te behalen. Wendy BCriek liet nog van zich horen op de lOOm wisselslag bij de junio ren. Ze zwom in een tijd van 1.21.88 naar een mooie tweede plaats. De wedstrijd werd deze middag afgesloten met een esta fette voor dames en heren. Waarbij de heren (Willian Hansen, Abraham de Ron de, Kees Akershoek en Arjan Witte), na een spannende strijd op de 4x50m wissel slag, de tweede plaats wisten te behalen. Op zaterdag 27 september doet zwemclub de Stelle mee aan de Speedo wedstrijden in Rozenburg. In de maand oktober exposeert Coby Moesbergen uit Woudenberg haar schilde rijen in het VVV-kantoor 't Blaeuwe Huus in Ouddorp. In haar HBS-tijd heeft zij haar akte tekenen gehaald, maar eigenlijk heeft zij er toen niet veel meer mee gedaan. Op 52-jarige leeftijd heeft zij haar potlood en penseel weer opgepakt en is zij weer begonnen met schilderen. De onderwerpen zijn heel gevarieerd evenals haar technie ken, van olieverf tot aquarel en van portret tot landschap. In haar woonplaats Wouden berg geeft zij met veel succes teken- en schilderlessen. Zelf volgt zij ook nog regel matig een cursus, zo blijft ze op de hoogte van de nieuwste technieken. De expositie is te bezichtigen tijdens openingstijden van VVV Ouddorp aan Zee, Bosweg 2, Oud dorp: mat/m vr: 8.30-12.00en 13.00-17.30 uur, za: 8.30-12.00 en 13.00-16.00 uur. maar niet gedroogd. U zet ze in potten of bakken op een vorstvrije plaats en geeft ze eenmaal per week zuinig water. Het best kunt u eerst dor blad en uitgebloeide bloe men verwijderen en de planten de hele win ter ook van dorre stengels en uitgebloeide bloemen ontdoen. In het voorjaar insnoeien en niet voor de IJsheiligen (half mei) naar buiten brengen. "Zalig zijn die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid; want zij zul- lenverzadigd worden. Mattheus 5:6 In de zahgsprekingen gaat het telkens over dezelfde mensen. De armen van geest in vers 3 zijn geen andere mensen, dan zij die hon geren en dorsten naar de gerechtigheid. Het is belangrijk om dat vast te houden. De onderdanen van Gods Koninkrijk zijn welis waar allemaal verschillend, mannen, vrou wen, kinderen, armen, rijken, mensen met een topbaan of mensen die van een uitkering moeten leven, intelligent of verstandelijk zeer beperkt. Maar, hoe groot de verscheide nheid ook is, ze zullen zich allemaal herken nen in de zaligsprekingen. Dat zijn de men sen die door de Heere Jezus gelukkig gepre zen worden. Je kunt alles bezitten, eer en aanzien, een geweldig vermogen, maar als de zaligsprekingen vreemd voor je zijn, als je zegt: "dat niet", dan ben je een diep onge lukkig mens. „Zalig, gelukkig, zijn die hongeren en dor sten naar de gerechtigheid; want zij zullen verzadigd worden". Als eerste is het voor ons belangrijk om te weten, wat gerechtigheid is. Dat is niet met één zin duidelijk te maken. Het woord gerechtigheid is net als een schatkamer, waar vele kostbare schatten in bewaard wor den, je kijkt je ogen uit, zoveel moois is er te zien. En nu wil ik die schatkamer eens met u binnengaan. Gerechtigheid. Dan zie ik in gedachten een schitterende tuin, een hof verschijnen. Een man en vrouw, die in liefde met elkaar en met God leven. Dieren die vredig met elkaar omgaan. De leeuw laat het lam met rust. De slang doet geen kwaad. En we horen de stem van God, terwijl Hij wandelt in die schitte rende hof. Alles is goed tussen God en mens. Volkomen harmonie. Dat is gerechtigheid. Er is niets wat de vrede verstoort. Het woord gerechtigheid neemt ons mee naar het Para dijs. Maar met dat u dit leest komen we met een smak in de bittere werkelijkheid terecht, ontnuchterd. Want deze gerechtigheid is er niet meer. Dat is stukgemaakt, weggevaagd. Er is iets anders voor in de plaats gekomen: een zuchtende schepping, bloedend uit ontel bare wonden. Een onoverbrugbare kloof tus sen God en mens. En dat door onze opstand tegen God. In plaats van gerechtigheid, onge rechtigheid. Geen mens kan meer voor God bestaan. Toom en oordeel staan ertussen. Dat hebben wij ervan gemaakt. Maar nu het wonder, ze zijn er. die door Gods genade, door het vernieuwende werk van de Heilige Geest geen vrede meer hebben met deze gebrokenheid. Er is een verlangen in ze gewekt naar hoe het was, naar de gerechtig heid. Naar dat goede, heerlijke leven met God. Dat leven waarin je geen last meer hebt van opstandige gevoelens tegen God. Een leven waarin geen plaats meer is voor afgunst en jaloezie. Een leven waarin de neiging, maar ook je lust tot het kwade weg is. Waar in je niet meer hoeft te zuchten over jezelf: "Ik ellendig mens". Dan komt er eindelijk een eind aan dat telkens terugkerende falen. Wat zal dat een opluchting zijn. Herkent u dat, dat intense verlangen, dat het nu eens helemaal goed is, geen wanklank meer? Niets meer wat roet in het eten strooit? Dat verlangen naar het volmaakte leven met God in een volkomen eenheid. Dat hunkeren met heel je wezen om te zijn zoals Jezus, die was in de schoot van zijn Vader, zo dicht bij. Dat verlangen dat doet zelfs pijn in het diepst van je innerlijk. Dat te willen en toch nog niet te bezitten. Dat is, wat de Heere Jezus bedoelt met: Hongeren en dorsten naar de gerechtigheid. Deze honger en dorst, dat is voelen wat je mist. Dat is doordrongen zijn van je armoede, hopeloze armoede, wanho pige armoede. Het is een lijden, een diepe smart. Zoals een hert schreeuwt naar de waterstromen, zo schreeuwt mijn ziel tot U o God. Mijn ziel dorst naar God. Dat hongeren en dorsten, dat zal pas voorbij zijn als dit tijdelijke leven voorbij is, maar hier op aarde wil de HEERE toch ook verza digen. De honger en de dorst wil Hij telkens weer wegnemen. Dat doet Hij door te leiden naar het kruis op Golgotha, door te brengen aan de voeten van Jezus, door onze ogen te richten op Zijn verzoenend bloed wat gevloeid heeft voor al onze zonden. Dat geeft zo'n kracht, zo'n rust, zo'n vrede, zo'n lief de, zo vol, daar kun je niet over uit. Dat is verzadigd worden. En dat doet Hij door Zijn Woord en Geest. Zo verbindt Hij Zich met onze zielen. Dan komt Hij zo dicht bij. Dan wordt de pijn weggenomen. Dan worden we vertroost en versterkt en is de liefde tot Hem zo sterk, zodat je nooit meer zou willen zondigen. Ik weet het wel, dat kan hier op aarde niet, het blijft allemaal betrek kelijk, maar het is toch al een voorsmaak van wat komt, de nieuwe hemel en de nieuwe aar de, de eeuwige vrede, straks: Dat is het blij vooruitzicht dat ons streelt. P.M. Het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West- Nederland zal op zaterdag 8 november ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de watersnoodramp van 1953 in de R.K. Kerk van Oude Tonge het Requiem van Mozart, met begeleiding van Kamerorkest Continuo, uitvoeren. Ook het Vesperae Solennes, eveneens van Mozart, zal te beluisteren zijn. Als solisten zijn gecon tracteerd Mairiët Kaasschieter sopraan, Renate Algera alt, Sebastian Brouwer tenor, Ronald Dijkstra bas en Bas de Vroome orgel. Toegangskaarten kosten 12,50 en zijn vanaf heden verkrijgbaar bij Ina Krijger, Ringstraat 25, Sommelsdijk (0187-485024), bij Genit Sligman, Enkele Ring 65-67, Sommelsdijk (0187-487829) en bij Jan Zuurmond, Steenkreek 27, Oud dorp (0187-681883). Bestellen per e-mail kan ook: sligman@flakkee.net. Bij toezending wordt 0,50 adminis tratiekosten berekend. n Het OJW heeft voor alle jeugd vanaf 15 jaar een goed bericht. Want ook dit seizoen staan de deuren van de hoeksteen vele keren open! En ook dit jaar is ons programma weer erg gevarieerd: Culinair, meet 'n greet, (winterse) sportivi- teit. Toneelgroep, bbq en een filmpje op zijn tijd! Nou, dat klinkt toch niet verkeerd? Op 4 oktober gaan we weer van start. Het thema van deze avond is 'Steen voor Steen', een toneelsmk uitgevoerd door de teamleden van het OJW. Vanaf half 8 ben je welkom in de Hoeksteen, we beginnen om acht uur. Het OJW de moeite waard, gewoon komen dus! Op vrijdag 24 oktober wordt om 20.00 uur de expositie 'Getekend' gepresen teerd in het Provinciehuis te Den Haag. Aan deze presentatie werken o.a. mee de Commissaris van de Koningin de heer J. Fransseri, kunstenaar Hans Dolieslager en cultureel werker Jan Ttompper. De presentatie in het Provin ciehuis krijgt de vorm van een pro gramma met sprekers, muziek en bezichtiging; de Provincie zal onder andere met deze bijeenkomst het her denkingsjaar van de Watersnood 1953 afsluiten. Belangstellenden kunnen intekenen voor een busretour Goeree- Overflakkee-Den Haag. 'Getekend' is een cultureel project dat onder auspiciën van de Stichting Podium Goeree- Overflakkee werd ontwikkeld door Hans Dolieslager en Wim van Willegen. Kunste naars werd gevraagd een vertolking te geven aan het thema 'Getekend; 1 februari 1953'. Het antwoord op deze vraag is te zien en te beluisteren m een expositie, boek en cd, U kunt het bijzondere boek met cd, dat een prachtig document is geworden, nog verkrij gen bij het Diekhuus en bij het Provinciehuis waar de expositie te gast zal zijn, en ook bij de bibliotheken te Ooltgensplaat, Oude- Tonge, Middelharnis en Ouddorp, De prijs van deze uitgave is 10. Uitgangspunt voor het project 'Getekend' waren zes locaties, verspreid over het eiland, waar begin februari 1953 aangrijpende gebeurtenissen plaatsvonden. De Ramp heeft ons eiland daar letterlijk 'getekend'. Zes oude foto's, zes nieuwe foto's, zes teke ningen en zes gedichten vormen een opval lend document waar geschiedenis en heden samen komen. Tevens schreven drie compo nisten stukken die geïnspireerd zijn op dit thema en die op een cd zijn bijgevoegd. Deze composities zijn geschreven door Niels Dolieslager, Arie J. Keijzer en Wim Soeters en worden uitgevoerd door musici die veelal wonen en werken op Goeree- Overflakkee. De uitvoerenden zijn: Filip den Eerzamen (bugel en trompet), Cees Jongejan (sopraan-saxofoon), Wim Soeters (piano), Niels Dolieslager (piano). Maarten van der Meiden (piano) en de Christelijke Oratorium Vereniging 'Laudando' o.l.v. Rinus Verha- ge met medewerking van Mieke van Laren (mezzo-sopraan). Fransje de Visser (dwars fluit) en Piet Westhoeve (piano). Aan de expositie en presentatie van 'Gete kend' worden elementen toegevoegd uit het onderwijsproject 'Kijkdijken' en een impressie van de nieuwe muziektheater voorstelling 'Mare' die in 2004 in productie zal gaan. Dit jaar was 'Getekend' reeds te zien in de vier gemeentehuizen van Goeree-Overflak- kee en dan nu dus van 24 oktober tot 14 november in het Provinciehuis. Voor de presentatie van 'Getekend' in Den Haag kunt u plaatsen reserveren bij het Diekhuus, Beneden zandpad 7, 3241 GA Middelharnis, telefoon 0187-482400, e- mail: algemeen@hetdiekhuus.nl. Opgeven vóór 15 oktober. Voor 7,00 per persoon kunt u meereizen in een bus die door de organisatie is gereserveerd. Deze bus ver trekt om 18.00 uur vanaf het terrein van bus bedrijf Mijnders (Provincialeweg 1-3 te Mehssant), om 18.15 uur vanaf het gemeen tehuis van Middelharnis (Koningin Juliana- weg 45) en om 18.30 uur vanaf het gemeen tehuis te Oude-Tonge (Eisenhowerlaan 2). Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 algemeen@gebr 3240 AA Middelharnis Tel: (0187) 47 10 20 Fax:(0187)48 57 36 -dewaai.com -40- Het ontschiet haar. Ze heeft er meteen spijt van, maar ze kan niet terug. Hij kijkt haar aan met zo'n blik vol hoop, dat het pijn doet. "Dus jij gelooft in me zonder dat ik er achter kom hoe mijn vader is?" vraagt hij vertast. "Natuurlijk! Dacht je, dat ik minder van je. Even twijfeh ze en komt haar eergevoel boven, maar als ze de liefde voor haar zo duidelijk in zijn ogen leest, gaat ze verder: "...zou houden, als ik weet, datje vader niet zou deu gen? Hoe kun je dat nu denken?" "Ik ben er zo bang voor geweest, Hilde. Ik kan je niet meer missen", zegt Ernst. Hij staat op en trekt haar omhoog. "Ga jij zaterdag mee naar m'n moeder?" vraagt hij dan. Het lijkt zo'n gewone vraag, maar ze weet wat die inhoudt. "Ja, Ernst", antwoordt ze. Het klinkt als een belofte. Zo hoort Ernst het ook. Ze vergeten alles om zich heen. Pas een tijd later lopen ze het plantsoen uit. Ernst heeft zijn arm om haar schou ders geslagen. Hoe heeft ze daar naar verlangd. Ze voelt het als een heve last. "Je had het over je vader", zegt Hilde, als ze bij haar auto gekomen zijn. "Heb je zijn adres?" "Ja, ik heb het sinds kort van mijn moeder gekregen. Ik wilde hem schrijven om hem eens te ontmoeten. Ik wilde weten wat voor man het was. Eerder durfde ik jou niet te vragen", bekent hij. "En nu heb ik het toch gedaan." "Gelukkig wel", antwoordt ze en haar ogen sö-alen hem toe. "Maar het is toch goed om je vader eens te ontmoeten, denk ik", zegt ze zacht. "Voor jezelf." "De wilde hem een maand geleden al schrijven, maar mijn collega is ziek. Ik ben daardoor heel druk geweest en kon geen paar dagen weg. Zo gauw hij beter is zal ik mijn vader schrijven. Misschien volgende week." Hij trekt haar tegen zich aan. Nu bonst haar hart ook, maar anders dan in het begin van de avond. "Zaterdag hoop ik je op te komen halen. Of wil je lie ver, dat ik eerst met je ouders kom spreken? Zo hoort het eigenlijk wel." "Dit is een uitzondering. Ernst. We gaan eerst naar jouw moeder", antwoordt ze. "Goed", zegt hij aarzelend. "Maar vraag dan aan je ouders of het goed is, dat ik volgende zaterdag met hen kennis kom maken." "Dat zal ik doen, maar ze kennen je al." "Kennen ze me al?" vraagt hij verwonderd. "Ja, door mijn verhalen", antwoordt ze rap. "Je moet een oude man niet zo plagen", zegt hij. "Oude man? Dat is niet te merken", zegt ze. "En jij moet niet zo ernstig zijn", plaagt ze hem. "Van wie heb je dat toch?" "Ik denk van m'n vader", antwoordt hij zacht. Zo graag zou hij haar mee nemen naar zijn kamer. Haar het portret van zijn vader en moeder laten zien. Hij zou willen horen wat zij ervan zegt, maar hij doet het niet. De eerste gang met haaf zal naar zijn moeder zijn. HOOFDSTUK 20 De wind waait koud om de hoek van de schuur. Willem huivert in zijn regenjas en trekt zijn smalle schouders wat omhoog. Hij loopt snel naar de keuken waar Toke bezig is. "Ben je erg natgeregend?" vraagt ze bezorgd. "Dat gaat nogal", antwoordt hij mat. Morgen gaat hij terug naar Thonia. Vandaag heeft hij hier zijn laatste wandeling gemaakt. Wat klinkt dat akelig, maar zo voelt hij het. De laatste tijd is hij steeds niet erg fit. Nu is hij ook erg vermoeid, al wil hij dat voor Toke niet weten. Maar Toke merkt het wel. Ze laat hem even bijkomen. Tombo vlijt zijn natte lijf voor de kachel neer. Er stijgt een muffe hondenlucht op in de keuken, maar dat scheelt Toke niets. Thonia zou dat nooit willen, denkt hij en hij sluit zijn ogen. Wat is Willem doorschijnend wit, ziet Toke met schrik. Hij moet nodig eens naar de dokter. Ze zal er met Frederik over praten. Die moet het maar tegen Willem zeggen. Ze gaat boven de was ophangen. Wil lem hoort haar de trap oplopen. Heerlijk is het om even uit te rusten. Hij is zo moe. Zo vreselijk moe. De laatste nachten droomt hij ook weer zo. Daar kan hij slecht tegen. Dat voelt hij de volgende dag altijd aan zijn lichaam. Hij hoort Toke boven bezig. Ze zal de was wel aan het ophangen zijn. Dan kan hij een poosje slapen. Hier in de warme, gezellige keuken kwellen de dromen hem niet. Die zijn voor de nachten, als hij alleen boven in het donker is. O, hij kan zo bang voor dat donker zijn. Die nachten. Die eenzame nachten. Als het ongedierte op de been is. "Aldaar zal geen nacht zijn!" zei dominee onlangs in de kerk. Dat greep hem zo aan. Geen nacht meer. Geen nacht van dromen, maar bovenal geen nacht van Godsverla- ting! Want dat is het ergste. Hij is God kwijt. Hij vouwt zijn handen en smeekt om bekering. Stil zit hij daar, zijn handen gevouwen, tot de vermoeidheid hem als een loden last weer overvalt. Zo vindt Toke hem. Wat stil en wit zit hij daar! Bezorgd loopt ze naar hem toe en luistert naar zijn ademhaling. Hij ademt heel zacht. Als hij wat beweegt, trekt ze zich snel terug. Ze wil niet, dat hij merkt dat ze zo bezorgd over hem is. Vanaf het aanrecht bestudeert ze zijn gelaat. De zorg staat er op getekend, denkt ze vol medelijden. Arme Willem, ze zou hem zo graag helpen, maar hij praat niet. Misschien moet ze er gewoon naar vragen, maar dat vindt ze zo moeilijk. Ze pakt haar handwerk uit de kast. De deur van de kast piept iets. Ze kijkt geschrokken of Willem er niet wakker van geworden is. Maar hij slaapt gelukkig verder. Ze is er blij om. Ze hoort 's nachts wel, dat Willem vaak wakker is. Ze zou zo heel graag willen weten, wat haar zwager zo ter- neerdrukt. Geestelijk heeft hij het moeilijk, dat weet ze zeker, maar volgens haar is er meer. Tombo komt met een ruk overeind en blaft fel. "Stil", zegt ze streng tegen hem, maar het is al te laat. Willem is wakker geschrokken. Er komt visite aan, ziet hij. Hij weet daar geen raad mee. Hij voelt zich duize lig nu hij zo uit zijn slaap gerukt is. "Blijf maar rustig zitten, hoor, Willem", zegt Toke, die hem gadeslaat. Er klinkt gestommel in de gang. Dan is er een korte klop op de deur. "Kom binnen", noodt Toke vriendelijk. "Goedemiddag", klinkt een mannenstem. "Ook goedemiddag", zegt Toke. "Fijn u weer eens te zien." De man geeft Toke een hand. Hij begroet ook WUlem. "Ik kom mijn schuld aflossen", zegt hij. Hij pakt een envelop uit zijn jaszak en geeft die aan Toke. "Ik schaam me, dat ik nu pas kom, maar ik kon echt niet eerder." "Dat geeft niet", zegt Toke. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5