WAAR HET ONS AAN ONTBREEKT t e k Bingo SVIK Nieuws P#LITI E kaarten Jacques van Splunder, doctor in de Geneeskunde PREDIKBEURTEN EiiAiunai^niEuws Koffie-ochtend Dirksland Taaltrots Ronduit Praise in Ouddorp uit de kerken 0900-8844 Leven na een abortus Super megabingo in Ooitgensplaat EIIAI1DEI1-I1IEIJW5 De situatie De troonrede is slecht ontvangen Geen werkelijkheidszin Tegen de vanzelfsprekendheid Terecht kritisch zijn W. H. Velema Zondag 28 september 2003 Ronduit, de jongerenafdeling van de Evangelische Omroep, organiseert onder de nieuwe naam Ronduit Praise (voorlieen Praise Ontmoe ting) op vrijdag 24 oktober een prai- seavond in Ouddorp. In Sport- en zalencentrum Dorpstienden, Dorpstienden 4, komen honderden jonge ren, in de leeftijd van 12 tot 25 jaar, bijeen om veel nieuwe en bekende praise- en worshipliederen te zingen. Daarnaast ver zorgt Wim Grandia een meditatie. De muzikale begeleiding is in handen van de Ronduit Praiseband, onder leiding van Eric Lagerström. Ronduit Praise wordt gepresenteerd door Gert Visscher. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Meer informatie is te vinden op www.ionduit.nl. Start discoseizoen aanleiding voor controles Feest is een reden voor Lieve Dylan, Esther. Op vrijdag 26 september organiseert v.v. OFB te Ooitgensplaat weer een gezellige bingo met vele mooie prij zen, boodschappenmanden, planten, vleesschotels, barbecuepakket en div. mooie artikelen. In de superronde is éen Daewoo stof zuiger 1400 watt te winnen. U bent welkom in verenigingsgebouw 't Centrum te Ooitgensplaat. De aan vang is 20.00 uur en het eerste kopje koffie of thee is gratis. Tot ziens! Dinsdagmiddag 23 september, verde digde Jacques van Splunder, oud- inwoner van Ouddorp, zijn proef schrift, Prevalence and causes of visu al impairment in adults with intellectual disabilities, (Prevalentie en oorzaken van slechtziendheid bij volwassenen met éen verstandelijke handicap) ter verkrijging van de graad van doctor aan de Universiteit Utrecht. De promotieplechtigheid vond plaats in het Academiegebouw van de Universiteit Utrecht. VRUDAG 26 SEPTESteER 2003 Met grote verbazing heb ik de reacties op de troonrede tot me laten komen. Vooral linkse politici en vakbondswoordyoerders hebben hun gram uitgegoten over de voorstellen van de regering: a-sociaal, immoreel en nog andere kwalificaties. Acties worden voorbe reid. De plannen moeten van tafel. Natuurlijk zijn niet alle reacties zo negatief. Er zijn ook wel mensen die beseffen dat het schip van staat in zwaar weer is terechtgeko men. Niettemin, de voornaamste woord voerders van oppositie tegen het beleid zet ten de toon, voeren de boventoon en hebben het oor van een groot deel van het volk. Deze rubriek is niet bedoeld om een bepaal de partij te prijzen, aan te bevelen dan wel af te breken. De schrijver weet zich geroepen verschijnselen en feiten voor het voetlicht te halen om daarmee de lezer tot nadenken te stemmen. Natuurlijk heeft hij zijn eigen standpunt. Dat hoeft hij ook niet te verstop pen. De strekking van de rubriek is echter alge mener van aard: namelijk om mensen aan het denken te zetten, door te wijzen op ver geten of veronachtzaamde aspecten van het probleem dat aan de orde is. Ik tracht opmer kingen te maken waar ieder mens in verband met het onderwerp rekening mee moet hou den. Het gaat nu om reacties op de troonrede. Die is in het algemeen slecht ontvangen. Ik bedoel ermee: De bevolking heeft met veel kritiek gereageerd op de aangekondigde be zuinigingen. Ik schrijf deze rubriek niet als politicus maar als ethicus. Dan dringt het oordeel over een bepaalde reactie zich meer en meer aan mij op. Die wil ik aan de lezer voorleggen. In veel kritiek ontbreekt het besef, ja, laat ik zeggen de overtuiging dat er een radicale keer moet komen in het huishoudboekje van onze samenleving. Wij hebben op veel te grote voet geleefd. Zoals ook van andere terreinen wel gezegd werd, gold het ook van overheidsbestedingen en over heidszorg voor de samenleving: alles kan. Alles moet kunnen. Daamaar hebben we Nil' geleefd. Jaren van economische voorspoed hebben we gebruikt om maar uit te geven. Met name Kok fl heeft daarvoor verantwoordelijk heid genomen; dus ook de huidige minister van Financiën, die toen ook deze post bekleedde, terwijl we hadden moeten sparen door te reser veren en extra af te lossen. Daar was geen behoefte aan en voor het aandringen op een bepaalde vorm van zuinigheid was geen begrip. Nu is de conjunctuur omgeslagen. Op twee manieren zitten we in de problemen. De wereldeconomie is achteruitgegaan. Daar van ondervinden we de gevolgen, zoals vele andere landen. Bovendien, doordat we maar uitgegeven hebben, zijn onze producten te duur gewor den. In de concurrentie kunnen we nauwe lijks nog mee. Dat is de barre werkelijkheid. En nu de titel boven dit artikel. Waaraan ontbreekt het ons? Allereerst aan werkelijkheidszin. Aan de erkenning dat we op te grote voet hebben geleefd en teveel hebben uitgegeven. Sta me toe dat ik een parallel trek met de boodschap die de Kerk brengt. Het Evange lie van de verlossing kan niet heen om het aanwijzen van schuld. Kennis van ellende is een wezenlijk moment in de boodschap van de Kerk. Die kennis moet er ook zijn willen we de economie gezond maken. Kennis van ellen de èn schuldbelijdenis dienen samen te gaan. Daaraan ontbreekt het ons volk. Degenen die het hardst kritiek oefenen, tonen geen grein tje besef van de oorzaak van de ellende, noch van onze eigen schuld daaraan. Het is of het Kabinet de grote boosdoener is en of het Kabinet de malaise heeft veroor zaakt. Wij moeten naar onszelf kijken en naar onze samenleving. Het Kabinet wil de ziekte van de malaise - voorzover dat mogeüjk is - aanpakken. Ik heb dinsdagnamiddag en woensdag via radio, krant en televisie allerlei kritische commentaren gehoord of gelezen. Voortdu rend weer werd aan het Kabinet de zwarte Piet of wel de schuld toegeschoven; alsof niet onze hele samenleving, onder de zware verantwoordelijkheid van vorige Kabinet ten, het onheil over zich afgeroepen heeft. Natuurlijk, er zijn ook kwalijke factoren van buitenaf werkzaam geweest. Dat Nederland in de concurrentieschaal onderaan bungelt hebben we aan onszelf te danken, aan het willen binnenhalen zonder alteveel te doen. Onze samenleving vindt de sociale verwor venheden en voorzieningen vanzelfspre kend; en eigenlijk nog niet toereikend. Er moet nog meer kunnen. In geen geval willen we de weg terug gaan. Dan komt men aan verworven rechten. En dat is wel het laatste wat de individuele burger zal pikken. Wat doe je dan? De samenleving in bewe ging zetten, mobiliseren, om rechten te behouden. Je moet je niets laten (af) pikken. Of dat nu een haalbare economische opstel ling in Europees- en wereldverband is, lijkt er minder toe te doen. We moeten op zijn minst houden wat we hebben. Wie deze regel niet respecteert, heet a-sociaal en nog veel slechter. Doet de regering het dan goed? Dat heb ik niet gezegd. Het kan zijn dat bepaalde lasten anders verdeeld moeten worden; dat bepaal de bezuinigingen op andere schouders moe ten neerkomen dan nu is voorgesteld. Ik ben dus niet tegen een gezonde, open en fikse discussie over het hoe en het waarom van de bezuiniging. Dat is echter alleen mogelijk als ieder die aan het debat mee wil doen, duidelijk erkent dat we stappen terug moeten zetten. Dat geldt dan van heel de bevolking. Alle poli tieke partijen zouden met die erkenning (wat mij betreft impliciet een schulderkenning) moeten beginnen. Dan verandert de toon van de discussie. Dan nemen we samen de schuld op ons van het potverteren in het ver leden, en voelen we dat ieder van ons - noodzakelijkerwijs - erop achteruitgaat. Er zijn wel stemmen die aan de zojuist geop perde gedachte uiting geven. Eén daarvan is die van de bekende professor Arnold Heer tje. In een pittige beschouwing van 16 sep tember in NRC Handelsblad lees ik: "De zweep moet over Nederland. Alle jammer klachten ten spijt zullen de aangekondigde bezuinigingen Nederland eerder goed dan slecht doen." En nog een zin: "Veel econo men protesteren als kakelende kippen zon der kop tegen bezuinigingen." Zo zou ik het niet durven zeggen. De strek king van mijn artikel is evenwel duidelijk: Opnieuw de roep om omkeer in hart, hoofd, hand en mond. 'Vrouw wie ben je?' is het thema op de eer ste koffie-ochtend van dit seizoen. Deze zal gehouden worden op woensdag 8 oktober in het verenigingsgebouw 'Onder de Wiek'. Deze ochtend wordt georganiseerd door de Werkgroep Koffie-ochtend Dirksland en gaat uit van de Nederlandse Hervormde Gemeente. Spreekster op deze bijeenkomst is mevrouw Wil Bakker-Huyzinga. Wil zal met en voor ons nadenken over het thema in het licht van de bijbel. De wegroep hoopt dat velen zich vrij kunnen maken voor deze opbouwende en bemoedigende ontmoeting. De koffie staat vanaf 9.15 uur klaar en er wordt begonnen om 9.30 uur. Voor kinder opvang wordt gezorgd. Op 2 oktober zal in de Victoriahal te Dirks land een bingo worden georganiseerd door Stichting SVIK. Er zullen acht ronden en een superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg 57 te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur en de bingo start om 20.00 uur. Ook deze keer staat de Stichting garant voor een klin kend prijzenpakket. clir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.con:i (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluitingstennijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultlngstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduerfentfe-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villenus@gebr-devpaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar 35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. C. de Groot, Dordrecht en 18.30 uur ds. W. L. Smelt, Stellendam. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. C. den Toom, Sommelsdijk en 18.30 uur kand. J. van Eij sden. Driebruggen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Veenendaal, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging HeiUg Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. N. D. Francke en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Doopsgezin de Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink, doop en belijdenisdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gera. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt, opening winterwerk en 18.00 uur ds. A. A. W. Boon, Krabben- dijke - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant, startzondag en 18.30 uur ds. B. Trouwborst. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk, opening winterwerk en 18.00 uur ds. A. A. W. Boon, Krabben- dijke Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. J. Veenendaal - Ger. Kerk 9.30 uur ds. B. Aalbers, Heilig Avondmaal - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. van Meijeren, Bameveld, bevesti- gingsdienst en 14.30 uur ds. G. van Meijeren, intrededienst - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Van Weel Bethesda ziekenhuis 14.30 uur ds. H. J. Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Kooij, Barendrecht en 18.00 uur ds. A. van Wijk, opening winterwerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Harten, Ridderkerk en 18.00 uur ds. J. C. den Toom, opening winterwerk - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. C. Gielen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. F. Knoppers - Herv. 'Exo dus' Gem,. 10.00 uur ds. A. Aangeen- brug, jeugddienst - CAMA Christenge meente, het. Prieel, 10.00 uur A. Ver boom. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinxveen en 18.00 uur ds. A. P. Voets, opening winterwerk - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels, bediening Heilige Doop - Ger. Kerk 9.30 uur kand. A. de Kwaadsteniet en 17.00 uur kand. F. Hoogendijk - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 en 14.30 uur ds. A. van Houdt. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder, opening winterwerk en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Sommelsdijk, opening win terwerk en 18.00 uur dr. P. H. van Har ten, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangehe Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur, dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, Wijk en Aal burg en 18.00 uur ds. O. J. v. d. Ploeg, Rotterdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00uurds.Th.de Kok. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur kand. Hoogendoom, Haastrecht - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Joh. Becker en 18.00 uur ds. L. J. Lingen. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Bloemendal, Oud Beijeriand, opening winterwerk en 18.00 uur kand. Mensen over heel de loereld zijn trots op hun moedertaal. De 'luchttaal' Esperanto en andere pogingen tot kunstmatige wereldcommunicatie kwamen nooit goed van de grond. Vandaar taaltrots dat zich uitstrekt tot het meest barre dialect en klein- gebieds-taaltje dat zich maar laat denken. Heeft u ook taaltrots Natuurlijk. Schrij ven en tenminste spreken in de van kinds been af geleerde taal doet iedereen. Bidden en rekenen blijf je volgens wetenschappers altijd in je moederstaai doen. Dat is heel goed mogelijk, alhoewel het natuurlijk vol-^ strekt ongelijke zaken zijn. Taaltrots is vooral gebaseerd op eigen woor den en uitdrukkingen. Maar ook op klank en schrijfwijze. Een willekeurig voorbeeld: domie, boukje, treefje, schoul, plaatje, kris- telke, Roomze, oetvreten, mozzen, keinders, en braaiwaarkje. Inderdaad veel Gronings. Mooi hè, meer woorden kunt u in gezins- of familieverband zelf opschrijven. Geen gezin of familie? Misschien wil het domineesper soon of de noaber helpen. In ieder geval bent u voorlopig onder de pannen. Zoekt u het laatste woord eens op in bijv. het Fries woordenboek. Ik weet de 'vertaling' ook niet maar wel dat u er tenminste om moet glim lachen. Doe dat trouwens beslist niet ter plaatse. Taaltrots. Weet u het nog? Ondanks prachtige hulpmiddelen als geba rentaal (doventolk) en braille blijft het met elkaar kunnen praten voor de mens hét middel om te communiceren. Dat maakt de mens tot een uniek schepsel. Lichaamstaal en andere non-verbale communicatiemid delen zijn ten diepste meer venuant met de dierenwereld. Ik denk echter wel dat er meer ja-knikkers dan nee-schudders zijn. Mis schien vergis ik mij, het zou niet de eerste keer zijn. Taaltrots is niemand vreemd. Alledaagse taaltrots is e>' ook. Mooie zinnen. Originele woordkeus. En niet te vergeten taaivond sten. Eilandelijke taaltrots noemen ze dat. C. P. de Wildt, Dordrecht - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. M. van Krimpen en 18.00 uur ds. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. P. de Man, Rosmalen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Broek op Langedijk, kand. T. Jacobs uit Delfgauw; te Nijkerkerveen, C.J.P. van der Bas te Woudenberg; te Rijssen (wijk 6), J. Niessing te Kootwijk; te Rockanje, W.H. van Boeijen te Hoogeveen; te Oosterzee ca., T.J. de Heer te Almere; te Schelluinen, kand. T. Jacobs te Delfgauw. Bedankt: voor Urk (deelgemeente De Bron), W. van Vlastuin te Katwijk aan Zee. Toegelaten en beroepbaar: C.H. Hogen- doorn, Dunantstraat 68, 2851 CA Haas trecht; T. Jacobs, Zuideindseweg 82A, 2645 BH Delfgauw. Toegelaten en niet beroepbaar: C.C. de Vreugd, PareUioenstraat 5, 3815 AE Amersfoort. GEREF KERKEN Beroepen: te Appelscha (parttime), G. Sil- vis-Andringa uit Appelscha, die dit beroep heeft aangenomen; te Drachtstercompag- nie, G.J. Ruben, kandidaat uit Drachtster- compagnie, die dit beroep heeft aangenomen; te Lexmond, mw. J. Bolhuis te Hilversum, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar: H.C. de Reus, Burgwal 24, 8261 EN Kampen. Tel. 038-3330029. E- mail: har-mar(s'dds.nl. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Hasselt en te Lelystad, A.P. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee DIRKSLAND - De start van het discosei zoen in Dirksland is voor vervoersbedrijf Connexxion, de lokale horeca-uitbater en de Wijkpolitie van Goeree-Overflakkee aanlei ding geweest om de afgelopen diie zaterda gen toezicht en controles te houden op de wegen van en naar de horeca. Door mede werkers van Connexxion werd gecontro leerd in de bus, waarbij veertien personen werden bekeurd omdat zij geen geldig plaatsbewijs bij zich hadden. De door de discotheekeigenaar ingehuurde beveiligingsdienst hield samen met de poli tie toezicht rond de discotheek en begeleid de de looproute van en naar het busstation. Door politiemensen werden zes fietsers bekeurd, omdat hun verlichting niet in orde was. Een 22-jaiige man uit Dirksland werd bij de controles, toen hij een discoganger kwam ophalen, aangehouden met een slok alcohol teveel op. De controles zullen de komende weken worden herhaald. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Je zou nu één jaar en twee maanden zijn geweest. Misschien zou je nu wel huilen of zou je lachen van plezier. Ik zal het nooit weten. Nooit zal ik zien hoe je lacht, hoe je groeit, op wie je nu het meeste lijkt en nooit zal ik horen watje eerste woordjes zijn. Ik heb zoveel spijt van mijn beslissing. Het is niet goed om alleen de schuld in de schoe nen van je vader te schuiven, want ik ben zelf op de trein gestapt en ik heb bij de dok ter ingestemd met een gesprek. Tijdens de abortus leek het alsof ze behalve jou, ook mijn ziel uit mijn lichaam haalden. De was helemaal leeg toen ik, verbouwereerd en alleen, weer op de trein terug naar huis stapte. In woorden als "denk er maar niet meer aan" en "vergeet het", moest ik troost vinden. Ik heb echt geprobeerd om het te vergeten, maar mijn verlangen, mijn drang om jou weer bij me te hebben, is te groot. In minder dan een kwartier ben je uit mijn lichaam gerukt. De dag daarna moest ik weer oppak ken waar ik de dag daarvoor was gestopt. Alles zou wel loslopen, ik was immers sterk genoeg. Ik was het niet! De traiien bleven komen en het gemis van jou werd sterker. Ik ging dom me dingen doen. Ik wilde bij je zijn, jou in mij voelen groeien en je zien opgroeien, ik wilde je knuffelen, je laten zien hoeveel je voor mij betekende. Ik ben nu bang om te huilen, omdat ik denk dat wanneer ik begin, ik nooit meer kan stop pen. Mijn fout is niet goed te praten, nooit, want ik heb me het dierbaarste dat ik bezat, laten afnemen. Soms heb ik het gevoel dat je kwaad op me bent, en dat begrijp ik. Maar soms denk ik ook dat je me vergeven hebt en dat je het misschien wel begrijpt. Ik had zoveel dingen met je willen doen. Ja, ik had veel moeten opgeven, dat weet ik en ik besef het maar al te goed. Maar ik had het er voor over gehad. Mis schien - en deze gedachte doet zeer - heel misschien was je papa dan ook wel veran derd en was hij toch van jou gaan houden. Ik moest kiezen tussen hem en jou. Ik heb ver keerd gekozen. Het gevolg draag ik voor de rest van mijn leven mee. Voor mij blijf jij altijd 'mijn eerste kindje'. De herinnering aan jou zit voor altijd vast in mijn hart. Ik hoop datje papa ook af en toe aan je denkt en dat hij zich dan net zo klein voelt als ik! Lieve Dylan, jij bent mijn heldere ster aan de hemel. Schijn over mij, lieve Dylan. Ik heb je nodig! Ik hoop dat je me ooit kunt vergeven. Dikke kus, mama. Uit: Nooit meer hetzelfde. Leven na een abortus. Uitgegeven door Stichting Schreeuw om Leven, Ruiten\'eg 35-37, 1211 KT Hilversum. Tel. 035 - 624 43 52. E-mail: info@schreeuwomleven.nl. Internet: www.schreeuwomleven.nl. Paperback. 58 pag. Prijs €7,50. Feijen te Hattem-Noord; te Tiel, U. van der Meer te Almkerk-Werkendam. CHR. GEREF KERKEN Beroepen: te Urk (Maranatha), R. Kok te Sliedrecht. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude, B. van der Heiden te Alblasserdam; te Ridderkerk- SUkkerveer, C.G. Vreugdenhil te Gronin gen. Bedankt: voor Grand Rapids (Beck- with)/USA, C. Sonnevelt te Veenendaal. Emeritaat: m.i.v. 1 oktober, C. Harinck te Temeuzen. Nieuw adres (per 1 oktober): Kersenlaan 3, 4484 SZ Kortgene. Tel. 0113-301285. De afgelopen jaren is geleideüjk meer bekend geworden dat mensen met een ver standelijke handicap een verhoogd risico hebben op visuele en gehoorstoomissen. Het proefschrift behandelt de resultaten van het onderzoek naar visuele stoornissen, in het bijzonder gericht op de volgende vragen: Wat zijn de prevalentie en ernst van slecht ziendheid bij volwassenen met een verstan delijke handicap? Welke oogheelkundige diagnosen zijn gesteld tijdens oogheelkundige screening van deze populatie? Hoe zijn de gevonden prevalenties gerela teerd aan een leeftijd van 50 jaar of ouder, Down syndroom en de ernst van de verstan delijke handicap? Daarnaast bestudeerde Jacques de prevalen tie van een dubbele zintuiglijke handicap (de combinatie van slechtziendheid blindheid en slechthorendheid doofheid). Het proefschrift geeft een aantal aanbevelin gen voor toekomstig onderzoek en een Jacques van Splunder (rechts) met zijn paranim fen Arjan Devillers en Erik van Driel. opsomming van de consequenties van de huidige onderzoeksresultaten voor het beleid in de gezondheidszorg voor mensen met een verstandelijke handicap. De verzorgenden van verstandelijk gehandi capten dienen zich er van bewust te worden hoe vaak slechtziendheid en blindheid voor komt bij de mensen voor wie ze zorgen, zodat ze alert zijn op symptomen en er reke ning mee kunnen houden. Jacques van Splunder werd op 3 maart 1973 in Ouddorp geboren. Na achtereenvolgens de Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits te Middelhamis en de Christelijke Scholengemeenschap Jacob van Liesveld te Hellevoetsluis te hebben bezocht, studeerde hij Geneeskunde aan de Erasmus Universi teit te Rotterdam. In 1996 behaalde hij het doctoraalexamen en in 1999 het artsexamen. Vanaf begin 2000 tot juni 2003 werkte hij als artsonderzoeker aan de zintuigsmdie; een landelijke studie gecoördineerd vanuit de afdeling Oogheelkunde van het Universitair Medisch Centrum Utrecht en de Leerstoel Geneeskunde voor Verstandelijk Gehandi capten Erasmus MC - Universitair Medisch Centrum Rotterdam. Dit heeft geleid tot het proefschrift om de graad van doctor te ver krijgen. Op 1 augustus 2003 is Jacques begonnen aan de opleiding tot oogarts in het Universitair Medisch Centrum Utrecht, met als opleider prof J.S. Stilma. Jacques is getrouwd met Simone Jordaan en woonachtig Terweewee 14, 2341 CR Oegstgeest.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2