\\J Rechts-links, vuur en vlam 32.5- a 9^ Open huis Rabobank kantoor Ooitgensplaat OPEL Nreuws Naaicursus 'De Zivaluiv' Zendingsavond Stellendam Afsluiting rijbaan Calandbrug I (/Min naar d Afsluiting straten Nieuwe Tonge voor riolering werkzaamheden Hoogzand's artikelen over 'de Ramp'thans in boekvorm verkrijgbaar li MAKELAARDIJ Grote verkoopdag Woord Daad in Scherpenisse Het is tijd voor de Rabobanif. Rabobank Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? VisserScVisser Altijd 60 kwaliteitsotcasions met 6 tot 12 maanden BOVAG-garantie. BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Solistenconcours E.IVi.lVI. Heerjansdam Opbrengst collecte Nierstichting Ouddorp Opbrengst Zwitserse Roombroodjes Verkoping vrouwen verenigingen Dirksland actief in beeld en geluid OBIUTEITSCENTRUM V Mo's - Caravans - Campers I Fietsen - Scooters Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl Kaartverkoop in Vroonlande Vrijdag 26 september 2003 76e jaargang nr. 7242 Dinsdag 16 september jt. is Rabobank kantoor Ooitgensplaat verhuisd van de Langeweg naar de Pieter Biggestraat 35. I Op zaterdag 27 september a.s. houden wij in ons nieuwe kantoor open huis. Tussen 11.00 en 16.00 uur bent u van I harte welkom voor een drankje erv een hapje. Graag tot ziens in Ooitgensplaat, Pieter Biggestraat 35! Flakkee Oost Het kabinet Balkenende II heeft de eerste begrotings- ronde erop zitten. Nu is ecttt bekend waar de klappen zullen vallen. De eerste demonstraties zijn alweer ver leden tijd. Twee leuzen tialen v/e dit keer voor het voetlicht: 'Links heeft gelijk, Rechts krijgt het'. En ver der: Vuur en vlam in elke straat'. De regering kon terugzien op een geslaagd debat Minister-president Balkenende deed het goed, de oppositie opereerde verdeeld en wat de Partij van de Arbeid betreft: zeker in eerste termijn niet sterk. In grote lijnen staat nu wel vast hoeveel en waar bezui nigd gaat worden. Nu krijgen we de invulling van details. Het is gelijk al raak: Minister Hoogervorst van Volksgezondheid Welzijn en Sport draait de subsidie kraan voor zo'n 130 welzijns- en sportorganisaties dicht(er). Dat hakt er in. Zonder onderscheid worden organisaties met leden tot en met breed maatschap pelijke Instellingen gekort. Wat betreft het kerkelijk jongerenwerk, die subsidiestroom droogt helemaal op- Subsidie is nog altijd de aanvulling van een tekort, steungeld van de overheid aan een instantie. Voorzo ver het gaat om organisaties met leden, l<amo'n sub sidie makkelijker gecompenseerd worden door bij voorbeeld een hogere contributie, dan bij andere organisaties, die hun inkomen danken aan donaties en collecten. Het verwijt dat de jeugd nu juist een kwetsbare groep is, gaat maar ten dele op. Het uitga venpatroon van jongeren is niet van dien aard dat zij zich geen hogere vaste uitgaven kunnen permitteren. In het algemeen gesproken dan. En daarmee is tevens aangegeven dat er ook altijd heel pijnlijke ingrepen in zo'n algemene maatregel besloten zijn. Dus gaan we demonstreren. 'Links heeft gelijk. Rechts krijgt het'Dat sluit alle dis cussie uit Maar er wordt wel een waarheid mee aan gegeven: deze begroting heeft iets in zich van de oude tegenstelling links/rechts. Verwachten wij alle maat schappelijk 'heil' van de overheid, of zetten we in op de eigen verantwoordelijkheid van burgers en de door de burgers in het leven geroepen verbanden Gaat het om de structuren of over de mensen? Welke maat schappij brengt meer gerechtigheid en solidariteit? Het CDA durft heel wat aan om met liberaal denkende coalitiegenoten de nu gekozen weg op te gaan. Het motief 'eigen verantwoordelijkheid' wordt nu wat gemaskeerd door het argument van de economische teruggang. Die malaise zal de uitvoering van dit poli tieke programma -hoe vreemd dat ook klinkt- wel vergemakkelijken. Gaat het weer beter, dan zullen we dat bij deze regering echter niet terugzien in her nieuwde subsidiestromen, maar in belastingverla ging. We zullen die subsidies zelf moeten compense ren. Wat het kerkelijk jeugdwerk betreft: hier ligt een uitdaging voor de kerken, misschien nog meer voor plaatselijke gemeenten. De strikte scheiding tussen kerk en staat zal hier zeker een extra rol gaan spelen. Links, rechts, een oude tegenstelling. Daarvoor demonstreer je. Je staat dan in ieder geval voor een ideaal. Maar er loopt ook een andere lijn door dit soort demonstraties. Die bijeenkomsten zijn als het ware de trailer waarop anderen meerijden. Jongeren in zwar te hemden liepen vorige week met leuzen ais 'Vuur en vlam in elke straat'. Eerder schreven we over drie processen: democrati sering, individualisering, subjectivering. De geëman cipeerde mens maakt zelf wel uit wat hij goed vindt en doet dat naar dat hij de dingen zelf beleeft. Dat leidt uiteindelijk tot anarchie. Nu zie je deze twee stro men 'mengen'. Ze lopen niet toevallig in dezelfde demonstratie, maar beïnvloeden elkaar, ook als denk wijzen. Links zal die 'vrijgevochtenen' willen inkade ren in (overiieids)structuren, rechts zal aanwerken op eigen verantwoordelijkheid. In beide gevallen is er gevaar, omdat het gaat om een steeds machtiger stroom in de samenleving die geen eenduidige waar den en nonnen kent of duidt En dus afwijzend staat tegenover gezag. Dat zal een veel groter probleem in deze samenleving worden dan welke economische malaise dan ook Daarom is het waarden- en nor mendebat broodnodig. Hoewel, de Bijbel leert ons dat we bij brood alleen niet kunnen leven. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-47655.'i www.opdnicuws.nl REGISTERACCOUNTANTS Aclueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Infonmotie Opel Linkz en vonzelfsprekcndol onz« occasions incL foto MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning DoetinchetnsestroDt 32-34/3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606 Kijk op ^^v^.axxiauto.nl of kom /ongs.'Watertoren 25, Dirksland Tel. 60 35 90 Vele mensen worden getroffen door een beroerte. Is het bekend waardoor een beroer te wordt veroorzaakt? En hoe ga je om met iemand die een beroerte heeft gehad? In een aflevering van "Ontwaakt Radio" op Radio Flakkee, vertellen kinderen van een patiënt hoe zij dat doen. De uitzending is op maan dag 29 september om 21.00 uur. De presen tatie is in handen van Marjan van Peperstra ten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het pro gramma herhaald. Wijkvereniging 'De Zwaluw' gaat weer beginnen met een naaicursus. Er wordt gestart op woensdag 1 oktober om 19.30 uur. Nu zijn er nog enkele plaatsen open. Dus iedereen die interesse heeft contact opnemen met Els van de Berg, telefoon: 480248. De kosten voor de tien lessen zijn 41 euro. Bij voldoende deelname is er ook een mogelijk heid voor een cursus op de woensdag of don derdagmorgen. Het wijkgebouw is aan de Sperwer 5 in Sommelsdijk. Op zaterdag 27 september vindt er in de Gereformeerde Kerk van Stellendam een zendingsavond plaats. Het thema voor deze avond is 'Zending, moet dat nou!' Door middel van film en verhaal wordt duidelijk gemaakt wat de zending allemaal doet en betekent. Tevens zal een bootvluchteling zijn ervaring vertellen. De avond wordt geleid door ds. C.G. kant en medewerking wordt verleend door de praise- band 'eXalt' Er is een collecte welke bestemd is voor de renovatie van zendingsschepen. De avond begint om half acht en u bent van harte wel kom. Start seizoen Op zondag 28 sept. vindt in de Gereformeer de Kerk van Stellendam de start voor het komende seizoen plaats. De dienst begint om 10 uur. De voorganger is ds. C.G. Kant en aan de dienst wordt medewerking ver leend door het koor 'Canticum' Het thema van deze dienst is: Zending, ja natuurlijk! In verband met het verleggen van rijstroken en het maken van aansluitingen op nieuwe rijbanen (in het kader van het project Calandtunnel) en werkzaamheden aan het stalen rijdek van de Calandbrug, wordt de noordelijke rijbaan van de Rijksweg A15/N15 (Rotterdam-Maasvlakte) tussen de afritten 15 (Havens 4100-5200) en 12 (Havens 5500-5600) tijdelijk voor alle ver keer te worden afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats gedurende de periode in week 42 (week 43 reserve): Vrijdag 17 oktober, 20.00 uur tot maandag 20 oktober 05.00 uur, of zoveel korter als mogelijk; Reserveweekend: Vrijdag 24 oktober, 20.(X) uur tot maandag 27 oktober 05.00 uur, of zoveel korter als mogelijk. Op genoemde tijdens zal het verkeer mid dels routeborden worden omgeleid. Het verkeer vanuit Rotterdam en Rozenburg in de richting van de Maasvlakte (NI 5) en Brielle (N57) zal worden omgeleid over de Rozenburgse-sluizen middels omleidingbor den met route nummer 2. Contactpersoon met betrekking tot deze afzetting is: Dienstkring Rijnmon, Over- schieseweg 226, 3122 NB Schiedam. Rayon Rhoon, de heer J.F.L. Rensman, telefoon: 010-4724011. Muziekvereniging E.M.M. Heeijansdam or ganiseert in het kader van haar 95-jarig bestaan een solistenconcours. Dit concours zal gehouden worden op zaterdag 29 november 2003 in de sporthal Den Dam', Sportlaan 8 te Heerjansdam. Naast het ontwikkelen van persoonlijke prestaties heeft het concours het doel de blaasmuziek te stimuleren en te promoten. Het concours is bedoeld voor personen in de sector Harmonie, Fanfare en Brassband (HaFaBra), inclusief slagwerk. Verenigingen en muziekscholen in de regio Zuid-Holland-Zuid zijn inmiddels hiervoor aangeschreven. De inschrijvingen voor het concours dienen binnen te zijn voor 18 okto ber 2003. Inschrijfformulieren en concoursreglement zijn aan te vragen bij: J. C. de Bonte, tele foon (0180) 612522, of per e-mail: info@emm-heerjansdam.nl. In verband met rioleringswerkzaamheden in Nieuwe Tonge, te weten in de Kerkstraat, de Burgemeester Overdorpstraat, de Molen dijk, de Koninginnelaan, het Korteweegje en de Hertog Jan van Beierenlaan is het niet mogelijk om van deze straten tijdens de uit voeringsperiode gebruik te maken. Boven dien wordt een aantal van deze straten gebruikt voor de busroute door Nieuwe- Tonge, waardoor het voor de busmaatschap pij Connexxion niet mogelijk is om langs de bushalte bij de molen en de dominee Wen- tinkstraat te rijden. Deze bushalte's komen dan ook in deze periode te vervallen. Het maken van een omleidingsroute voor de extra lange bussen door Nieuwe-Tonge is niet mogelijk. De busmaatschappij zal daar om langs Nieuwe-Tonge over de Öudeland- sedijk rijden. Een vervangende halte zal aan gelegd worden langs de Oudelandsedijk t.p.v. de kruising met het Korteweegje. De periode waarin de werkzaamheden uitge voerd worden begint op maandag 29 sep tember 2003 en duurt t/m vrijdag 19 decem ber 2003, of zoveel korter als mogelijk of langer dan noodzakelijk is. Dit is mede afhankelijk van de weersgesteldheid. Op de haltepalen bij de bushaltes zal door de bus maatschappij hierover informatie verstrekt worden. De nationale collecte voor de Nierstichting in Ouddorp heeft door de geweldige inzet van de collectanten, het mooie bedrag van 2.638,69 opgebracht. Namens de Nierstich ting worden de gevers en de collectanten heel hartelijk dank gezegd. NIEUWE TONGE - De verkoping van de Zwitserse Roombroodjes, afgelopen zater dag 20 september ten bate van de Neder lands Hervormde Kerk, heeft het mooie bedrag van 212,25 opgebracht. Een ieder die hieraan meegewerkt heeft, harteüjk dank. 'Zoals het is gebeurd' Veel heeft de vraag geklonken naar de artikelen die de Sommelsdijkse David Hoogzand (geb. 1928) in Eilanden Nieuws geschreven heeft over de gebeurtenissen en persoonlijke erva ringen van mensen die op Goeree- Overflakkee de watersnoodramp van 1053 meemaakten. Oók de vraag - soms zelfs 'dringend verzoek' - of de serie niet in boekvorm werd uitgege ven. Voor degenen die daarnaar heb ben uitgezien is het nu zover. Onder de titel 'Zoals het is gebeurd. De water snoodramp van 1953 op Goeree-Over- flakkee' is Hoogzand's artikelenserie thans in boekvorm verkrijgbaar. Afge lopen woensdagmiddag werd het boek gepresenteerd in het waterschapshuis te Middelharnis - het gebouw van de instantie die zorgdraagt voor de dijken. "Een toepasselijke omgeving dus", vond Hoogzand. Getuigenverslag Al een jaar of twaalf geleden had David Hoogzand willen beginnen aan een boek dat de gebeurtenissen op Goeree-Overflakkee tijdens de watersnoodramp van 1953 weer geeft. Niet in de vorm zoals over 'de Ramp' al verscheidene boeken zijn verschenen, maar verteld door ooggetuigen. Mensen die het zelf meemaakten, die veel verloren heb ben, gered zijn of redders van het eerste uur waren. Met verschillenden van hen is Hoog zand in de achterliggende tijd in gesprek geweest. En de aanloop naar het herden kingsjaar van de watersnoodramp vatte de Sommelsdijkse schrijver namelijk het initia tief op om uit de mond van degenen die het hebben meegemaakt, op te tekenen 'zoals het is gebeurd' en via een artikelenserie in Eilanden Nieuws vast te leggen voor het nageslacht. Want als daar nu niet meer aan gewerkt wordt, gaat al die wetenschap verlo ren, overwoog Hoogzand. Immers, over een jaar of vijftien zullen vele van de thans nog in leven zijnde ooggetuigen er ook niet meer zijn. Met diezelfde achtergrond schreef Hoogzand overigens ook het in 1992 uitge geven boek 'Blijvend gedenken', dat de her innering aan de gebeurtenissen op het eiland tijdens de Tweede Wereldoorlog levend houdt. Gerijpte emoties Maar toen hij rond 1990 een aanvang wilde maken met een boek over de water snoodramp en daarvoor in Oude Tonge wil de beginnen, bleek hij daar maar weinig voet aan wal te krijgen. Kennelijk was de tijd er nog niet rijp voor om die herinneringen weer naar boven te halen. Geheel anders bleek dit vorig jaar echter, in de aanloop naar het herdenlcingsjaar. Toen gingen er voor Hoogzand de deuren wagen wijd open - evenals trouwens in de andere dorpen op het eiland. Vele aangrijpende ver halen werden verteld. Emoties kwamen los. En in die weg heeft Hoogzand in de verhalen die hij optekende 'de harten laten spreken'. Zo ontstond er een artikelenserie die verder en verder groeide en waarvoor zo' n sterke en brede belangstelling bleek - aan zijn artike lenserie besteedde ook het NOS-joumaal aandacht - dat Hoogzand besloot de tiental len afleveringen in boekvorm uit te geven. "Vijftig jaar na dato lijkt het erop dat men sen die de verschrikkingen van de ramp meemaakten thans wél kunnen en willen spreken over de dikwijls zeer schokkende ervaringen, die hun zielen voor het leven doorkerfden. Al zijn er niettemin ook nu die nog steeds niet kunnen spreken over hetgeen ze meemaakten, toen de ramp in het holst van de nacht op z'n hevigst toesloeg en men probeerde te redden wat er te redden viel, in 't volslagen duister, zonder enig red- of hulpmiddel, terwijl de doodskreten van degenen met wie men het leven deelde boven 't gebulder van de storm uitklonken. Om stil van te zijn", zo sprak Hoogzand woensdagmiddag bij de presentatie van het boek 'Zoals het is gebeurd'. Voor de 490 slachtoffers van de watersnoodramp op Goe ree-Overflakkee verzocht de schrijver die stilte dan ook één minuut te willen betrach ten, voordat hij de eerste exemplaren van zijn boek uitreikte. Presentatie Dat deed hij aan drie mensen: de heer A. de Boet uit Heemskerk, de heer D. Bosman uit Rotterdam en mevrouw J. Tanis-Meijer uit Goedereede. Ook mevrouw Vis uit Middel harnis zou een exemplaar uit Hoogzand's handen ontvangen, maar zij was deze mid dag niet aanwezig. Voor het antwoord op de vraag waarom Hoogzand juist aan hén de vier eerste exemplaren van zijn boek aan bood, verwijst hij naar de betreffende hoofd stukken waarin zij en hun familie worden genoemd. Uniek boek Verder sprak bij deze gelegenheid ook de heer C. Quist uit Sommelsdijk, die tot op zekere hoogte - zoals hij zei - de taalkundi ge correcties voor zijn rekening nam bij de totstandkoming van het boek. "Lezen ver rijkt en verscherpt je geest" zo gaf hij aan, "en het brengt je met heel veel in aanraking; ook met emoties. Dat laatste is zeker het geval met Hoogzand's boek 'Zoals het is gebeurd'." "Ongelooflijk gedetailleerd" noemde Quist de weergave van de gebeurtenissen. "Het is alsof je de ramp opnieuw meemaakt. Het zal dan ook best 's zo zijn dat het moeilijk is om dóór te lezen, dat je het boek even weg moet leggen om tot jezelf te komen, om uit te rus ten. 'Zoals het is gebeurd' is een boek dat uniek te noemen is." Woorden van bewon dering sprak Quist ook uit om de enorme hoeveelheid werk die Hoogzand gehad moet hebben aan de samenstelling van zijn boek. "Een bijzondere prestatie is het om een lui sterend oor te hebben, de inspanning om al die verhalen op schrift te stellen, maar voor al ook om er een boek van te maken!" Quist zei er ontzettend veel mensen - Flakkeeë- naars - in tegen te zijn gekomen en hoopt nu dat velen het boek ook zullen kopen om een goede indruk te krijgen van 'zoals het is gebeurd', en om zo "het verleden mee te nemen in het heden." Aan de totstandkoming van dit 317 pagi na's tellende stevige boekwerk met ver scheidene (zwart-wit) foto's hebben verder meegewerkt de heer J.A. Struijk te Dirks land, die de algehele controle heeft gehad op de realisering van het geheel, en druk kerij Gebr. De Waal te Sommelsdijk, die de uitgave verzorgde. 'Zoals het is gebeurd' ligt in de boekwinkel te koop voor 27. Ook kan het worden besteld bij de heer D. Hoogzand, Hyacintenstraat 8, 3245 CN Sommelsdijk, tel. 0187-483502. ^S^ 2 beëdigde/gecertificeerde PS^ makelaars/taxateurs ".«1t-..« Kees Dörr-kantoor Ouddorp-684545 NVM Irene Struijk - kantoor Middelharnis - 470272 Op zaterdag 27 september organiseert het comité van Woord Daad Tholen een gro te verkoopdag met kindertommelmarkt in en bij het verenigingsgebouw van de Gerefor meerde Gemeente aan de Schoolstraat te Scherpenisse 's morgens van 10.00 tot 12.30 uur en 's middags van 13.00 tot 16.00 uur. De kinderrommelmarkt duurt van 10.00 uur tot 12.00 uur. Iedereen wordt hartelijk uitge nodigd om deze verkoopdag te bezoeken. Voor nadere informatie over deze verkoop dag kunt u contact opnemen met de secreta ris van comité Tholen, dhr. J.J. Westdorp, tel. 0166-692657. Op 30 september hopen de vrouwenvereni gingen 'Prisca' en 'Acti Agimus" hun jaar lijkse verkoping te houden in de zaal van de kerk aan de Mozartsingel te Dirksland. Er is weer van alles te koop, zoals: mooie hand- werken, sokken, kadoartikelen, kaarten, houten poppenspeelgoed voor b.v. Baby Bom, boeken, CD's, ondergoed, leuke ver- bronsde spulletjes, bloemstukjes en u kunt een glas laten graveren. Natuurlijk is er ook voor de inwendige mens gezorgd: wat dacht u van een heeriijk kopje soep, of koffie met gebak, ohebollen, pan nenkoeken, slaatjes, e.d. Deze dag hoopt Clementijn kleding ook aanwezig te zijn. De verkoping is geopend van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. De vrouwen verenigingen nodigen u hartelijk uit om deze gezellige verkoping te bezoeken! COMBI I uur foto-icrvio ld U, (0117] 611613 fn 611734 r Op dinsdag 7 oktober wordt er door de bewoners van de Serviceflat 'Vroonlande' een kaartverkoopochtend gehouden. De ochtend begint vanaf 10.00 uur in de recre atiezaal van 'Vroonlande', Staakweg 5 in Dirksland. Er zijn kerstkaarten, kinderkaar- ten en nog andere zaken te koop. De opbrengst is bestemd voor Calando. Ieder een van harte welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1