'Schoon' zorgpakket? Voorlichtingsavond GROEPSLEERKRACHT DAIHATSU SPECIALIST BIEDT AAN: DAIHATSU SIRION automaat Ouddorp voor groep.8ji^^^^^^^^iiagen 1^. 1998, 22.000 KM, 5-DRS., RTi STUURBEKR., .<^SNTRAI.E VERCR. van Stichting Alzheimer startsein voor doeltreffende hulpverlening in de regio Damclub 'Denk en Zet' EIIAItDEfl-niEUl'S 26 SEPTEMBER 2003 (yyyyyxxxvyyxxxxxxxxxyyyyyxxxxyyi nr>?Yy^?^<-y^?yyyyxyyxxyyyyyxyyyyy y SUZUKI ALTO 5-drs^^323^.000 km 1999 TOYOTA STARLET 1.3 l.m. velgen, stuurbekr.104.000 km 1998 NISSAN MICRA stuurbekr.48.600 km 1998 FORD KA 1.3 Airco, stuurbekr.48.700 km 2000 OPEL ASTRA 3-drs. Sport70.000 km 2000 DAIHATSU CHARADE 3-drs. RTi, l.m. velgen stuurbekr. 24.000 km 2000 Binnenkort: V.W. POLO 3-drs2000 DAIHATSU GRAN MOVE 1.62000 AUTOBEDRIJF VAN DER VLIET v.o.f. DAIHATSU SPECIALIST Julianaweg 78 WS^^^^^^^^^M^imêêHM 3248 AN Melissant Tel. (0187)60 17 64 (xxxyyyyxxxxxyyyxxxxxxxxxyxxxxyxyyxxyxxxxyyyxxyyyyyyyxxxxyxyxxyyyxyyy' STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD De voorlichtingsavond die de afdeling Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard van de stichting Alzheimer Nederland deze week had georgani seerd, bleek door de goede opkomst te voorzien in een behoefte. CFK keurmerk Film Ophalen oud papier Middelharnis Op dinsdag 7oktober wordt in heel Mid delharnis oud papier opgehaald ten bate van het jeugdwerk van de Ned. Herv. kerk in Middeüiamis. De laatste maan den werd zo weinig oud papier opge haald dat de organisatie besloot om i.p.v. het halve dorp nu het gehele dorp van het papier te verlossen, dit bij wijze van proef in de maand oktober. U wordt ver zocht het papier duidelijk zichtbaar aan de kant van de weg te zetten, zodat het niet over het hoofd wordt gezien. Nieuwe oogst Jonagold, Cox, GoudreinetbÊ Elstar Conference Day du Comice Gieser Wildeman 'de Klöösterweije' Ringstraat 4 Sommelsdijk vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 12.00 uur Voor de inwoners van doen wij graag een stapje extra. Verlovingskaartjes Huwelijkskaarten geboortekaartjes of jubileumkaarten y wftmsMm De ontwikkelingen in de politiek zijn zondermeer zorge lijk. Ze raken ons zorgstelsel en daarmee raakt het ons allen! Wilt u verplicht meebetalen aan abortus provocatus? Is dat de invullingen van de veelgehoorde kiezersleus 'waarden en normen'? De Nederlandse Patiënten Vereni ging (NPV) zoekt christelijke medestanders. Op Prinsjes dag zijn de plannen voor de komende kabinetsperiode gepresenteerd. Velen waren vol verwachting over de verde re invulling van het 'waarden en normen'-debat. Bij de nadere toelichting in de Tweede Kamer bUjkt dat er terecht reden is om bezorgd te zijn. Brief aan Donner Met de open brief aan formateur Donner is destijds (voorjaar 2002) aandacht gevraagd voor een zogenaamd 'schoon' zorgpakket. Ook toen werd er gesproken over een collectieve zorgverzekering. Een verplichte zorgverzekering voor iedereen. De zorgverzekeraars heb ben hierin een sterke stem, zij het dat het kabinet toch uiteindelijk de beslissingen neemt. Dit is een grote verantwoording voor het kabi net! Meebetalen aan abortus? In de open brief werd benadrukt dat de patiënt moet kunnen kiezen voor een schoon zorgpakket. Het gaat dan om levensbeschouweHjke uitgangspunten. Aan de ene kant mag niemand gedwongen worden tot het ondergaan van principieel onaanvaardbaar handelen. Maar aan de andere kant is het onaanvaardbaar om mee te betalen aan oms treden (be)handelingen. Denk hierbij aan abortus provocatus of euthanasie. Maar wellicht dat verstrekking van soft- of zelfs hard drug wordt opgenomen. Ook dit zal weerstand oproepen. Het democratische denken zegt dat de meerderheid beslist. Dit doet tekort aan mensen met principiële bezwaren. Deze bezwaren worden al te gemakkelijk als iriet relevant van de hand gedaan. De grootste verzekeraar spreekt van één pakket onder verwijzing naar praktische moeilijkheden bij differentiatie. De NPV wil voorkomen dat er een verpücht zorgpakket komt waarbij christelijke waarden en normen worden getreden. Een basispakket De politieke ontwikkelingen wijzen opnieuw op de komst van een collectief zorgpakket. Het voordeel van één, collectief pakket is dat de lasten evenwichtig worden verdeeld en dat er vereenvoudiging ontstaat bij de administratie van verzekeraars. Desondanks zijn er ernstige risico's verbonden aan zo'n basispakket. De drang naar soli dariteit mag niet leiden tot het verplicht meebetalen aan ethisch oms treden handelingen. Het lijkt alsof de financiële belangen of de prak tische bezwaren veel zwaarder wegen dan principes. Het is extra wrang als dan voor 'de bezwaarden' wordt beslist dat zij deze princi pes moeten laten varen. Een principiële levensovertuiging wordt over het algemeen we] gezien als iets waardevols, maar er is veel onbegrip over het karakter van de principes. Zo ook in de politieke gesprekken over de zorg. Gelukkig zijn er ook andere geluiden te horen in de Eerste Kamer en in de Tweede Kamer. De zorg voor het mensehjk leven is belangrijk. NPV helpt zorgen! De Nederlandse Patiënten Vereniging wil staan voor dit menselijk leven: "Ieder mens mag er zijn!" Vindt u dat ook? Wilt u de NPV steunen? De NPV zoekt leden en vrijwilhgers. Het gaat om de waar de van het menselijk leven. Al meer dan 20 jaar wil de NPV zich hier voor inzetten. Geen eenvoudige taak. Wellicht zelfs een onmogelijke taak. Toch wil de NPV haar geluid laten horen, ook richting politiek. Deelt u de zorgen van de NPV? Voor lidmaatschap kunt u terecht bij het secretariaat van de NPV afdeling Goeree-Overflakkee, Specht 2, 3245 TN Sommelsdijk. o:0 o/J i'iM 'v\ ■«f ,v -., .V Door allerlei omstandigheden zij wij er niet in geslaagd om de nieuw bouw voor de Open Asieldagen op 4 en 5 oktober klaar te hebben. De Open Asieldagen gaan gewoon door en de officiële uitreiking van het Erkenningsreglement op zaterdag 4 oktober om 16.00 uur vindt ook plaats. U bent welkom tijdens de Open Dag op zaterdag 4 oktober in de Die renstee vanaf 11.00 tot 16.00 uur. U kunt rondkijken in de diverse ruimten, er is koffie, thee en fris, er is een voorlichtingsstand en er zijn vrijwilhgers om u van alles over de dieren te vertellen. Wij hopen dat er weer veel dieren een baasje vinden. Dit is hard nodig want wij zitten werkelijk mudvol. De hondenkennels zijn vol, alle kattenkamers volop bezet, er staan kooien met kittens in de receptie, veel kittens worden door onze vrijwilhgers thuis verzorgd. Alle konijnenhokken zijn vol, ook de caviahokken zijn bezet en er staat zelfs een mooie valkparkiet met kooi in het kantoor. U ziet, het is vol le bak bij de Dierenstee. Wij vragen uw speciale aandacht voor onze honden, er zijn honden die al een tijdje bij ons zijn en zij willen dolgraag een baas, zoals Nozem de gevonden bouvier van zes jaar; Max onze kruising van ruim tien maanden; Sil- ïi- sjf her de husky van bijna twee jaar; Marlon, een bastaardlabrador van vier jaar; Roscoe de rottweiler van ruim zeven jaar; Quinta de oude bouvier van tien jaar; Maxie, de langha- rige teckel van drie jaar en Eelke een Friese Stabij van bijna twee jaar. Ook veel volwassen katten wachten al een tijdje op een nieuwe baas. In de week van 29 september tot en met 4 oktober is er de jaarhjkse collecte van de Dierenbescherming. De opbrengst van de Hoeksche Waard komt geheel ten goede aan De Dierenstee. Wij hopen op een gro te opbrengst. Komt u gezellig eens kijken bij De Dierenstee. Ons adres: Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, telefoon: 0186-655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. De avond, die werd gehouden in verzor gingshuis de Goede Ree in Sommelsdijk, was georganiseerd om familie en verzorgen den van dementerende en andere belangstel lenden te laten kennis maken met het werk van de Alzheimerstichting. Ds.Willemsen, voorzitter van de afdeling, opende de avond door de aanwezigen wel kom te heten en zijn blijdschap te uiten over de aanwezigheid van de gasten. In het bij zonder werden door hem de gastspreeksters van deze avond de dames Boers en Van Milt welkom geheten. Ook stelde de voorzitter het bestuur van de afdeling voor: de heer De Jager is penningmeester, de heer Besuyen vervult de taak van secretaris, de heer Van Soelen en mevrouw Van der Sluijs organi seren samen de activiteiten, terwijl de dames De Vogel en Van den Doel de werving en organisatie van vrijwilligers op zich hebben genomen. Mevrouw Boers benadrukt in haar lezing dat Alzheimer Nederland is te herkennen aan het boompje in het logo, waarbij het CFK keurmerk niet mag ontbreken. Dit keurmerk is het bewijs dat 75% van de opbrengst van een collecte wordt besteed aan het doel van de stichting. Werk is er genoeg voor de stichting daar Nederland momenteel 250.000 dementeren den telt, waarbij wordt voorspeld dat dit aan tal de komende tien jaar zal oplopen tot 300.000. Bijna twintig jaar geleden werd de Alzheimer stichting opgericht in Friesland en werd genoemd naar de meest voorko mende vorm van dementie. Toch richt de stichting zich ook op patiënten met andere vormen van dementie. De Alzheimer stich ting doet veel aan voorlichting en ondersteu ning en is door de vele activiteiten erg laag drempelig. Het hoofdkantoor in Bunnik telt 44 medewerkers, terwijl landelijk 750 vrij willigers zich inzetten voor de demente medemens. Het zij door het organiseren van contactmiddagen, ondersteuning van de mantelzorg of alleen een luisterend oor in een persoonlijk gesprek, maai' ook via, de zogeheten Alzheimer telefoon. Deze tele foon wordt door ervaren vrijwilligers bemand en is 24 uur per dag bereikbaar. De praktijk heeft geleerd dat deze vorm van hulpverlening in een enorme behoefte voor ziet. "Ik was ontroerd toen ik driejaar gele den bij de stichting kwam werken en bemerkte hoeveel vrijwilligers er werken", aldus mevr.Boers. Tot slot concludeerde mevr. Boers trots te zijn op het bestuur van de afdeling Goeree-Overflakkee Hoekse Waard en zegt er grote verwachtingen van te hebben. Ze wenst hen dan in de toekomst veel succes en sterkte toe. Plaatselijke afdeling De heer Besuyen, verduidelijkte het ontstaan en het werk van de regionale afdeüng van de Alzheimer stichting. Toen in 1996 de vereniging Alzheimer stich ting werd opgericht voor de regio Zuid-Hol landse eilanden, bleek al vrij vlug dat deze afdeling een te groot gebied begrensde en moeilijk te helpen viel. Toen dan ook beslo ten werd, om de verenigingen om te zetten in afdelingen als onderdeel van de landelijke Alzheimer stichting, is gelijk gekozen voor een kleiner gebied zoals het nu is. Besuyen verklaarde dat er nu nog niets wordt gedaan aan daadwerkelijke hulpverlening, maar dat deze avond een startsein zal zijn voor ade quate hulpverlening. Om deze reden werden deze avond ook enquêtes uitgereikt, waarop de aanwezigen hun wensen en verwachtingen konden uiten ten opzichte van de stichting. Pas als duidelijk is welke hulpvraag er op het eiland speelt, zal er begonnen worden met de werving van vrijwilligers omdat eerder de fout is gemaakt om eerst vrijwilligers te wer ven en vervolgens pas werk te zoeken. Veel vrijwilligers hadden toen al afgehaakt. Een probleem waar de afdeling nu nog mee kampt is de benadering van de Hoeksche Waard. Het besmur bestaat tot nu toe uitslui tend uit bewoners van het eiland en men zou graag zien dat mensen uit de Hoeksche Waard zich bij het bestuur zouden voegen. Verdere woorden en uitleg waren eigenlijk overbodig bij de vertoning van de indruk wekkende film over het leven met de ziekte van Alzheimer. Op ingrijpende wijze werd vertelt hoe twee echtparen verder leven als een van hen de ziekte van Alzheimer krijgt. De film verhaalde over de lange weg, die mensen vaak afleggen voor de diagnose wordt gesteld. Daarvoor heeft men vaak menig speciahst of psychiater bezocht, wat met name bij jongere mensen vaak gebeurt. Het huwelijk lijkt te stranden doordat een van de partners onverklaarbaar verandert. Maar ook de strijd en de zorgen die er zijn als de man zijn eigen vrouw wil verzorgen en het uiteindehjk niet meer vol kan houden. Een vrouw vertelt over haar dagelijkse zorg voor haar man, waar ze 24 uur per dag voor moet zijn, maar zo zelden er iets voor terug krijgt. Beiden vertellen over het gemis van hun maatje en hun levensgezel waar ze alles mee deelden en er nu eigenlijk niet meer is. Met de uitspraak "Langzaam afscheid nemen terwijl je er steeds meer voor de ander moet zijn" werd eigenlijk de hele zorg voor een dementerende partner kort samen gevat. Na de pauze was er gelegenheid tot het stel len van vragen, die werden beantwoord door Mw. Van Milt van de afdeling Dordrecht van de Alzheimer stichting. Ondermeer kwamen de misschien logische vragen naar voren wat dementie is en of er een verband bestaat tussen dementie en de ziekte van Parkinson. Men moet weten dat de ziekte van Alzheimer wordt veroorzaakt door de productie van eiwitten in de hersenen, die niet kunnen worden afgebroken. Dit zet zich af op de hersencellen, waardoor deze ver schrompelen. De 'uitsteeksels" die normaal signalen aan elkaar doorgeven, kunnen elkaar niet meer bereiken waardoor dus functies uit gaan vallen. Bij de ziekte van Parkinson functioneert de vloeistof die de signalen zou moeten gelei den niet meer, waardoor signalen niet aan komen. Veel mensen met de ziekte van Parkinson krijgen ook dementie. Verder kwam de vraag naar voren of demen tie erfelijk is, waarop uit het antwoord bleek dat dit bijna nooit het geval is. De ziekte van Alzheimer is niet erfelijk. Sommige vormen van dementie lijken in sommige famihes meer voor te komen als elders, terwijl bij één vorm met zekerheid kan worden vast gesteld dat kinderen van de dementerende op latere leeftijd ook dement zullen worden. Slechts 0,2 van de dementerenden heeft deze vorm. Uit de vragen kwam verder duidelijk naar voren dat vooral de omgang met de demen terende zwaar valt. De patiënt denkt alles zelf te kunnen regelen; alles nog zelf te kun nen doen en wil geen hulp accepteren. Regels zijn hier niet voor te geven, wel maakte mevrouw Van Milt duidelijk dat dementerende vaak duidelijker gemoedstoe standen aanvoelen van de ander, ook al pro beert deze nog zo goed te camoufleren dat het geduld (bijna) op is. Ds. Willemsen sluit af met de wens elkaar nog eens te ontmoeten en iets voor elkaar te kunnen betekenen. Uit de enquête is gebleken dat op het eiland meerdere hulpvragen leven; zoals ontlasting van de zorg door oppas of activiteiten met de dementerende te organiseren. Maar er blijkt ook behoefte te zijn aan sociaal contact. Deze hulpvragen zullen door de stichting worden geïnventariseerd, waarna men met de werving van vrijwilhgers zal beginnen. Voor ieder die zich betrokken voelt bij de Alzheimer stichting op welke manier dan ook, volgen hier belangrijke telefoonnum mers. Informatie Voor hulpvragen of vragen over dementie kan men dag en nacht bellen met het tele foonnummer 030-6567511 Heeft u vragen over het werk van de afdeling Goeree-Overflakkee, dan kunt u bellen met dhr. Besuyen, telefoon 0187-485344. Wilt u informatie over het vrijwilligerswerk dan kunt u zich wenden tot Mw. De Vogel (tel 0187-603305) of mw. Van den Doel 0187-482137) Middelhamis/Sommelsdijk - Uitslagen 3e ronde, gespeeld op 22 september jl.: I. Mackloet - A.Verolme0-3 M. Klink -1. Koese1-1 W. Vroegindeweij - C. Spee0-3 J.A. Dekker - A. v.d. Veer 0-3 J. van Hoorn - H.H. Verolme 1-1 B. du Pree - H. Bijdevate 0-3 J. Jordaan - C. Polder 1-1 J. Lodder - D.A. Doomhein 3-0 J.A. Nipius - J. Groenendijk0-3 M. Prins - R. Jacobs 3-0 F. Timmers was vrij en verdiende hiermee 3 punten. Er werd flink gestreden voor de pun ten, en dat leverde mooie partijen op. A.Ver olme maakte goed gebruik van een misser van I. Mackloet. Ook Dekker, de kampioen van vorig seizoen, moest een nederlaag slik ken. De grootste verrassing kwam van M.Prins, die R.Jacobs wist te verslaan. TE KOOP Uit eigen boomgaard! Fruitteeltbedrijf De modellenboeken voor worden bij u thuis gebraclit, waar u in alle rust uw keus kunt maken. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk Bel: (0187) 47 10 20 en vraag naar Plony lM:0iit>sMai0'itsschooi teDIrksland is een Protestants Christelijke bBsiss6h<30l met 0en:redelijk stabiel aantal leerlingen dat omstreeks xiéW0ngt.De-Jëëtlin0en komen voornamelijk uit de Gereformeerde Qörnë0rii0nê^ 00 Nederlandse Hervormde Kerk (G.B.). De schmïheeftrripmented 17 groepen. De kleutergroepen zijn gehuisv$stirtpènjMlcKMe.;y- Vénéf januari 2004 starten we In een practifig nieuw schoolgetxiuw met ié groepen De school kent een duidelijke zorgstructuur met veel aandacht voor leerlingen die extra zorg nodig hebben. Wij hanteren het leerstofjaarklassensysteem nnaar bieden zorgleerlingen zoveel mogelijk zorg op maat. Het team is zonder meer jong en erg enthousiast te noemen. Ook het I.C.T.-onderwijs krijgt ruime aandacht. Dirksland is een groeiende gemeente op het schitterende eiland Goeree-Overflakkee. Er zijn goede verbindingen met de randstad. Op ons eiland heerst nog rust, is er ruimte en kan men bovendien genieten van zee en strand. Alle vormen van voortgezet onderwijs bevinden zich in de directe omgeving van Dirksland. Het bestuur zoekt m.i.v. 1 januari 2004 een o Sollicitanten dienen te behoren tot de Gereformeerde Gezindte. o De VGS code is van toepassing. o Ervaring in de bovenbouw is een vereiste. Gezien de samenstelling van het team gaat onze voorkeur uit naar kandidaten behorende tot de Nederlands Hervormde kerk (Ger. Bond) of de Gereformeerde Gemeente. Van sollicitanten wordt verwacht dat zij de grondslag van de school, de Bijbel en de Drie Formulieren van Enigheid, van harte onderschrijven. Voor verdere informatie over de functie kunt u contact opnemen met de heer J. W. Bruggeman (dir.), tel. school (0187) 601729 of privé (0187) 602145 of de heer N. M. O. Maijers (adj.-dir.), tel. privé (0187) 487850. Sollicitaties kunt u tot uiterlijk D.V. zaterdag 4 oktober 2003 richten aan de secretaris van het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Dirksland, de heer A. P. van der Velde, Beatrixlaan 22, 3247 AA Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 12