Zorgboerderij 'De Nollestee' hield geslaagde open dagen BROEM Nederlanders begaan met lot van platteland Jeugdactiviteit Open ochtend voor vrouwen Bevolkingsonderzoek borstkanker in de gemeenten Middelhamis, Dirksland, Goedereede en Oostflakkee Kweken van heesters is geen doel maar middel EIIIW1B1.I1IEUW5 Ooitgensplaat Papierinzameling Ooitgensplaat EIÜVHDEn-tllEUWS Paul Kieviet concerteert op clavichord en orgel Lezing van HameedaLakho Uitnodiging aan potentiële deelnemers NIPO onderzoek: Nederlanders voelen zich betrokken bij het platteland, zo blijkt uit een NIPO onderzoek, uitgevoerd in opdracht van de Vrienden van het Plat teland. Maar liefst 95% van de Nederlandse bevolking is van mening dat als het platteland verdwijnt, Nederland zijn karakter verliest. De teloor gang van het platteland moet gestopt worden, zo vindt deze nieuwe stich ting, die Nederland wakker wil schudden en zoveel mogelijk mensen wil betrekken bij de toekomst van het platteland. Op 10 september presen teerde de stichting haar plannen. Vijf voor twaalf voor het Nederlandse platteland Vrienden van het Platteland Activiteiten Rabobank Pachelbel-concert in Hervormde Kerk Sommelsdijk Bibliotheek Goeree presenteert: Het onderzoek wordt gehouden in een mobiel onderzoekscentrum. Deze mobiele onderzoekseenheid staat bij verzorgingshuis 'De Goede Ree', Prinsesselaan 51 te Sommelsdijk. Een belangrijke verandering Waarom dit onderzoek? Hoe verloopt dit onderzoek? Vrijdag en zaterdag wisten vele belangstellenden de weg te vinden naar 'De Nollestee' aan de Julianaweg in Melissant. Het blijkt dat de 'De Nollestee' een bijzondere boerderij is. Heesters Aangepast tk. i il-'. DINSDAG 23 SEPTEMBER 2003 "De toekomst van het Nederlandse platte land staat op het spel. Het is vijf voor twaalf, aldus voorzitter mevrouw L. Ruij- ven-van Leeuwen. "Ons platteland staat in drie opzichten onder grote druk. Landschap pelijk schoon verdwijnt omdat steden, wegen en bedrijven steeds meer ruimte vra gen. De economische vitaliteit neemt af, vooral omdat steeds meer boeren en tuinders stoppen met hun bedrijf. De laatste jaren gaat het om ca. 4000 bedrijven per jaar, dat zijn elke dag elf bedrijven! Hiermee verlaten de traditionele beheerders en investeerders ons platteland. Tot slot neemt de sociaal-cul turele vitaliteit af. Velen willen wonen op het platteland, maar blijven werken in de stad. Voor jongeren zijn er nauwelijks hui zen. Het voorzieningenniveau, denk bij voorbeeld aan het openbaar vervoer, win kels, gezondheidszorg en verenigingen, gaat hard achteruit. Deze ontwikkelingen ver sterken elkaar in een neerwaartse spiraal. Als we niets doen, is ons karakteristieke platteland straks verdwenen en dat mag niet gebeuren." Het belang van het platteland reikt veel ver der dan de directe belangen van de mensen die er wonen en werken. Daarom heeft het platteland dringend behoefte aan een breed gesteunde organisatie, een coalitie van bur gers en boeren, van plattelanders en stede lingen. Vrienden van het Platteland wil deze rol vervullen. De nieuwe stichting zet zich in voor het behoud van een leefbaar en vitaal platteland. Ze streeft naar een brede erkenning en waar dering voor de visuele, economische en soci aal-culturele kwaliteiten van het platteland. Daarom werkt Vrienden van het Platteland actief aan het stimuleren en promoten van recreatie, natuur- en landschapsbeheer en aan een gezonde, duurzame land- en tuin bouw. De stichting wil een grote achterban vormen, om het platteland de noodzakelijke stem te geven. Ongeveer 80% van alle Nederianders ziet het ook als een eigen verantwoordelijk heid dat het platteland blijft bestaan, zo blijkt uit het NIPO onderzoek. Door lid te worden van de stichting Vrienden van het Platteland kunnen zij aan deze betrokken heid vorm geven. Daarnaast gaat de stichting een 'plattelands- gids' ontwikkelen waarmee alle activiteiten, diensten en producten op het platteland toe gankelijk worden gemaakt, onder andere via het ledenmagazine Platteland en via de web site. Vrienden van het Platteland stimuleert de samenwerking op het platteland en wil met concrete activiteiten en projecten een bijdrage leveren aan een vitaal en leefbaar platteland. Vrienden van het Platteland heeft in de Rabobank een partner gevonden die bereid is het initiatief te ondersteunen. Sjors Krui per, directeur Food Agri binnen de Rabo bank: "We willen ons als partner gedragen om samen aan het succes te werken: dat wil zeggten dat we op diverse terreinen onze krachten gaan bundelen. Ons ledenprogram ma biedt daarvoor mooie mogelijkheden. Maar ook met onze communicatiekracht kunnen we een aanzienlijke bijdrage leve ren. Waarom we dat doen? We zijn een maatschappelijk geëngageerde bank die ook de leefbaarheid en vitahteit van het platte land een warm hart toedraagt. Het gaat ons er om dat stedelingen en plattelanders elkaar gaan vinden in dit initiatief, omdat tenslotte de hele Nederlandse bevolking gebaat is bij een prachtige buitenstedelijke ruimte!" Een lidmaatschap van de stichting kost 18,-per jaar. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via www.vriendenvaiihetplatteland of via stichting Vrienden van het Platteland, t.a.v. Vriendenservice, antwoordnummer 1913, 2000 WC Haarlem. Het Hervormd comité Ooltgensplaat- /Langstraat nodigt belangstellenden uit voor de Open Ochtend voor vrouwen op woens dag 1 oktober a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Langstraat/Achthuizen, van 9.30-11.30 uur (vanaf 9.15 uur is er koffie). Het thema voor deze morgen is 'bidden', waarop spreekster Anke Datema uit Middelburg nader hoopt in te gaan. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 1 oktober a.s. een creamiddag voor de jeugd van Ooitgens plaat. Het thema van deze middag is 'herfst'. De kosten zijn 1,50 per kind. Voor alle kinderen van groep 1 t/m 8 begint de middag om 13.30 uur en duurt tot 15.30 uur. Voor meer informatie en aanmelden kun je contact opnemen met Gera Knaape, tel. 632060. De oud papiercommissie van de Gerefor meerde Gemeente hoopt op donderdag 25 september weer oud papier op te halen voor de zending. U wordt verzocht het papier gebundeld buiten te zetten. Er wordt gestart om 17.30 uur. ctir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; tel.(0187)47 10 20 email: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.27; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 6014 40 email: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar 35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Aanstaande zaterdag, 27 september (20.00 uur) hoopt musicus Paul Kieviet in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk te concerteren in een programma met muziek van Johann Pachelbel (1653-1706). Het is dit jaar pre cies 350 jaar geleden dat hij werd geboren. Zijn beroemde Canon in D is een klassieke 'tophit' geworden, maar zijn omvangrijke werk is verder vrij onbelcend gebleven, behalve (voor een deel) bij organisten. Orgelleerlingen maken al in een vroeg sta dium kennis met Pachelbel, bijvoorbeeld met zijn even prachtige koraalpartita's (variatiereeksen over kerkliederen). Maar zijn schitterende verzamelbundel met kla vier-aria's 'Hexachordum Apollinis' is helaas veel minder bekend. En zijn k-oraal bewerkingen en vrije werken verdienen het eveneens om meer voor het voetlicht te wor den gehaald. Voor de hedendaagse organist en muziek liefhebber vormt zijn muziek een heuse goudmijn. Voor orgel is zijn muziek heel geschikt om vele klankkleuren te laten horen. Paul Kieviet bespeelt naast het fraaie Meere orgel ook een clavichord, in 1999 gebouwd door Martin Butter uit Ridderkerk, die ook zelf een mondelinge toelichting op zijn in strument zal geven. Dit concert vormt dus ook een verrassende kennismaking met een uniek instrument! Een toelichting op het programma stond te lezen in het 'Eilanden-Nieuws' van jl. vrij dag. U bent op dit bijzondere concert van harte welkom; in het teken van de muzikale nala tenschap van een componist die door tijdge noten werd beschouwd als een 'perfecte en uitzonderlijke virtuoos met een trouw en oprecht gemoed'. Als 4-jarige komt Hameeda Lakho met haar moeder en zusjes vanuit Pakistan naar Nederland in het kader van gezinshereni ging. Al snel blijkt het leven met haar vader niet wat zij ervan hadden verwacht: hij ont popt zich als een tiran, die de meisjes en hun moeder mishandelt en uitbuit. Hameeda's moeder kan geen kant op, zij is een vreemde in een onbekend land. Uiteindelijk straft haar man alle pogingen om haar dochters te beschermen op uiterst wrede wijze af: samen met haar jongste kind wordt zij verbannen naar Pakistan. Hij vertelt Hameeda en haar zussen dat zij bij een ongeluk de dood von den. De meisjes leven voortaan als slaven, verstok?n van onderling contact, van hun moedertaal, en van elke kans op vriendschap met leeftijdsgenootjes. Maar Hameeda blijft rebelleren, zij probeert herhaaldelijk alarm te slaan en op haar veertiende slaagt ze erin het huis te ontvluchten. Na jarenlange omzwervingen lukt het haar om stukje bij beetje een eigen bestaan op te bouwen. En als ze jaren later ontdekt dat haar moeder en zus nog in leven zijn, zet ze alles op alles om hen te vinden. Hameeda neemt zelf de onge hoorde stap om haar vader voor het gerecht te slepen. Zij zoekt niet alleen gerechtigheid voor haar familie, zij wil vooral de traUes blootleggen die haar en vele andere migran tenvrouwen gevangen kunnen houden in een balüngschap tussen twee culturen. Hameeda heeft 2 boeken over al deze gebeurtenissen geschreven: 'Verborgen Tralies' (2000) over haar aankomst in Nederland en de moeilijke jaren daarna en 'Gebroken Cirkel' (2002) over de hereniging met haar moeder. Hameeda geeft een lezing over haar leven en werk in de bibliotheek in Ouddorp op dins dag 18 november 2003. De avond begint om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Kaarten a 3,50 voor deze avond zijn ver krijgbaar in de bibliotheken in Ouddorp, Middelhamis en Hellevoetsluis. In de maand september start in de gemeenten Middelhamis, Dirksland, Goedereede en Oostflakkee een nieuwe ronde van het be volkingsonderzoek naar borstkanker. Alle vrouwen van 50 tot 75 jaar, wonende in Mid delhamis, Nieuwe Tonge, Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet, Dirksland, Herkin gen, Melissant, Goedereede, Ouddorp, Stel- lendam, Achthuizen, Den Bommel, Lang straat, Ooitgensplaat en Oude Tonge kunnen de komende 5 maanden een uitnodiging ver wachten voor dit onderzoek. De uitnodigin gen voor het onderzoek worden niet tegelij kertijd verstuurd maar verspreid over een aantal weken. Vrouwen die al eerder hebben meegedaan aan dit onderzoek krijgen een brief waarin een datum en tijd voor de afspraak staat. De andere vrouwen kunnen telefonisch een afspraak maken voor het onderzoek. Het telefoonnummer hiervoor staat in de uitnodiging. Er is een verandering doorgevoerd met betrekking tot het uitnodigen van vrouwen. Voorheen werden alleen vrouwen van 50 tot en met 69 jaar uitgenodigd. Sinds enige tijd is deze leeftijdsgrens veranderd en worden vrouwen tot 75 jaar uitgenodigd. De leef tijdsgrenzen zijn door de overheid vastge steld. Ook voor deze groep vrouwen is het belangrijk om mee te doen aan het bevol kingsonderzoek. In Nederland krijgen elk jaar ruim 8.000 vrouwen borstkanker. Ruim 3.000 vrouwen overlijden aan deze ziekte. Iets meer dan de helft van de borstkankerpatiënten geneest. Dit aantal kan echter hoger worden als borst kanker eerder ontdekt wordt. Daarom is in 1989 het Bevolkingsonderzoek Borstkanker gestart. Bij dit onderzoek worden röntgenfo to's genomen waarop afwijkingen te zien zijn die vrouwen zelf nog niet kunnen voe len. Op die manier kan borstkanker eerder ontdekt worden. Voordat het onderzoek begint stelt de labo rant enkele vragen die voor het onderzoek van belang zijn. Vervolgens maakt de labo rant meestal twee foto's van de borsten. De vrouw moet daarna even wachten in de wachtkamer. De foto's worden namelijk meteen ontwikkeld om te kijken of ze tech nisch gelukt zijn. Als een foto bijvoorbeeld overbehcht is, wordt er opnieuw een foto gemaakt. Dan is het onderzoek klaar. Na ongeveer twee weken ontvangt de vrouw de uitslag. Het onderzoek is gratis. Het is begrijpelijk dat vrouwen soms opzien tegen het onderzoek. Zij hebben misschien gehoord dat het onderzoek pijnUjk is. Het is goed om hierover te praten met de laborant. Zij of hij legt precies uit wanneer en in wel ke mate een vrouw iets kan voelen tijdens het onderzoek. De laboranten zijn overigens speciaal getraind om het onderzoek zo goed en zo pijnloos mogelijk te laten verlopen. De GGD Zuidhollandse Eilanden informeert vrouwen over het bevolkingsonderzoek. Als vrouwen hier meer over willen weten kun nen zij naar de Gezondheidswijzer van de GGD bellen. Op maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur is een medewerker van de Gezondheidswijzer bereikbaar op (0181)652404. Zo'n acht jaar geleden namen de eigenaren van de boerdeiij, Cor en Jolanda Joppe, con tact op met Zuidwester. Deze stichting beheert voorzieningen voor dagopvang in de regio voor mensen met een beperking. De familie Joppe koos ervoor om hun ruimte beschikbaar te stellen voor dagopvang voor onder andere bewoners van Hemesseroord. Sinds die tijd blijkt de zorgboerderij in een behoefte te voorzien. Tijdens één van de open dagen leidt begelei der Theo Mastenbroek ons rond op 'De Nol lestee'. Mastenbroek legt uit dat er ongeveer twintig deelnemers aan het project zijn. Daar lang niet iedereen in staat is om ieder week vijf werkdagen aanwezig te zijn is het in de praktijk zo dat er per dag elf deelnemers op de boerderij verblijven. Het blijkt dat een groot deel van de werkzaamheden op 'De Nollestee' plaatsvindt op de nabijgelegen grond achter 'De Nollestee'. Het hoofdbestanddeel van de werkzaamhe den in Melissant bestaat uit het kweken van heesters. In verschillende kassen wordt er gewerkt. Zo is er een kas waar de heel jonge stekjes zich verder kunnen ontwikkelen, maar ook is er een kas waar de wat grotere heesters gereed gemaakt worden voor de verkoop. Ook buiten de kassen is er een groot deel van de grond bedekt met verschil lende soorten heesters. In een bassin wordt regenwater opgevangen, wat via een berege- ningsinstallatie of via druppelbevloeiing bij de plantjes terechtkomt. Mastenbroek wijst er op dat door de deelnemers op de Zorg boerderij zoveel mogelijk zelf wordt gedaan. Zo is door de deelnemers ook de bestrating aangelegd. Ook verbouwingen in de schuur wordt door - indien mogelijk - door de deel nemers gedaan. De pas aangebrachte dakra men in de werkplaats zijn door een aanne mer geplaatst, maar de afwerking werd vol ledig door de werknemers van de 'De Nollestee' gedaan. Het blijkt dat deze bouw kundige aanpassing ervoor heeft gezorgd dat het in de werkplaats veel lichter is gewor den. Het zelf bezig zijn door de deelnemers werkt volgens Mastenbroek heel stimule rend. Hij verklaart dat het werk op 'De Nol lestee" er zoveel mogelijk op is gericht om de deelnemers later toch te laten deelnemen in de maatschappij. Daarom worden ze oók geleerd met geld om te gaan. Zoals gezegd worden de heesters verkocht aan tuincentra en hoveniers. Ook de vier eilandelijke gemeenten hebben al wat pro ducten van de zorgboerderij afgenomen. Ondanks dat de heesters verkocht worden wijst Mastenbroek erop dat de kweek een middel is en geen doel. Want het belangrijk ste blijft toch dat de deelnemers een goede dagbesteding hebben, die hen voorbereidt op een plaats in de maatschappij. Het blijkt dat het werk in de kwekerij veel voldoening geeft aan de deelnemers. De werkzaamheden en de materialen zijn zo '■A,'-^ïSö^ ''s" -.■■•■.■."■.'< Aan hel werk op 'De Nollestee veel mogelijk aangepast aan de mogelijkhe den van de werknemers. Als blijkt dat iemand er moeite mee heeft om lang gebukt te werken, bij het stekken of verpoten van de heesters, dan is er de mogelijkheid dat dit binnen in de schuur gedaan wordt. De werk plaatsen, zowel buiten als binnen zijn aange past aan het gebruik voor rolstoelen. Na de verbouwing van de werkplaats en de keu ken/kantine staat er nog een aanpassing op het verlanglijstje van 'De Nollestee'. Graag zou men een ruimere toiletmimte krijgen, waar ook mensen gebraik van kunnen maken die aan de rolstoel gebonden zijn. De ligging van 'De Nollestee' noemt Mas tenbroek uitstekend. "We zitten aan de rand van Melissant, maar toch niet buiten het dorp. De bushalte is vlakbij en als er bood schappen gedaan moeten worden gaan de deelnemers zelf naar de winkels in Melis sant. Ook komen er dikwijls mensen uit het dorp hier koffie drinken", aldus Masten broek. Hij geeft hier mee aan dat ook 'De Nollestee' een schakel is bij de integratie van 'fnensen met een beperking' in de samenleving. Een deel van de deelnemers aan het project komt van Hemesseroord. Maar er zijn er ook die afkomstig zijn uit sociowoning of gewoon uit de privé-situatie. Ook komen er jongeren vanuit 'De Wegwijzer' en de Prins Mauritsscholengemeenschap in Middelhar- nis, die op de zorgboerderij hun stage lopen. Vanuit die stage vinden ze dan hun weg naar het bedrijfsleven. Bij de begeleiders is ook een stagiaire van het Albeda College. Het blijkt dat het begeleidingswerk door drie personen wordt gedaan, naast Theo Masten broek zijn er Edith Boerma en Co Ottevan- ger. Natuurlijk helpen ook Cor en Jolanda Joppe een handje mee. Volgens Mastenbroek is de onderlinge ver houding tussen de deelnemers heel goed, ondanks het verschil in leeftijd, die varieert tussen de vijftien en zestig jaar oud. Uit alles blijkt dat het buiten aan het werk zijn heel goed bevalt. Met veel ijver en interesse ver richten de deelnemers hun werkzaamheden op 'De Nollestee'. En veel van die werk zaamheden werden vrijdag en zaterdag getoond, door de trotse deelnemers van het project op de Meüssantse boerderij. Met plezier wordt er gewerkt aan het potten van de plantjes. m. 5 Verenigde Vérkeers Veiligheid organisatie (3VO) afdeling kring Goeree en Overtlak- kee in samenwerking met de RPVGO en de gemeenten op Goeree-Overflakkee en met steun van de SWO, organiseren weer een broemdag. De broemdag wordt gehouden op 23 oktober 2003 in "De Staver", Olympia- weg 32 te Sommelsdijk, tel. 483306. Ook deze broemdag staat in het teken van: "Hoe houden wij oudere verkeersdeelnemers zolang mogelijk (veilig) mobiel". Ervaring heeft geleerd dat dit zeer leerzame ochtenden en/of middagen zijn. U maakt een rit met uw eigen auto onder toeziend oog van een speciaal daarvoor opgeleide ritadviseur of adviseuse, mensen die in de dagelijkse praktijk rij-instructeur zijn voor de basisop leiding. Tijden de rit wordt uw rijgedrag onder de loep genomen. Na afloop van de rit worden de bevindingen persoonlijk met u besproken. Aan het einde van de ochtend of de middag ontvangt u een BROEMCERTI- FICAAT en een boek als naslagwerk. Dit boekwerk kunt u thuis nog eens op uw gemak doorlezen. Verder wordt er aandacht besteed aan uw gehoor, gezichtsvermogen en reactievermogen. Alles wordt op profes sionele wijze getest. Een zeer belangrijk onderdeel waar ook aandacht aan wordt besteed is de kennis van de verkeersregels. Er is nogal wat veranderd sinds u uw rijbe wijs gehaald heeft. Denk eens aan de veran dering van voorrangsregels, het berijden van rotondes, bromfiets op de rijbaan, alle bestuurders van rechts voortang, etc. Aan deze broemdag die een ochtend of mid dag duurt, kan een ieder die 50 jaar of ouder is en in het bezit van een geldig rijbewijs en een auto, meedoen. U moet wel woonachtig zijn op Goeree-Oveiilakkee. Dank zij de financiële ondersteuning van de vier gemeenten en het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid in de provincie Zuid- Holland kost de deelname aan de broemdag u slechts 16,-. De rit is geen verkeersexamen en heeft beslist geen invloed op uw rijbewijs. U krijgt deskundig advies over uw rijgedrag. Voor nadere informatie en om u op te geven kunt u contact opnemen met een van de vol gende personen: Dhr. I.e. van der Sluijs, tel. 651448; Mw. D. Koppenaal-Visser, tel. 651773 b.g.g, 652137; dhr. J. de Vries, tel. 602585; dhr. K. Hameeteman, tel. 682824. Wij wensen u een veilige deelname toe. Het aantal plaatsen is beperkt, vol is vol!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2