LITIE Eenmaal, andermaal... Jaap Bakelaar is vertrokken Wie helpt Ed Eimers. =r Busongeval nabij Achthuizen 0900-8844 Jezus in zijn tijd Voorlichtingsavond Kees en Sarah Tanis Ontmoeting met partnerkerken Bijeenkomst 'De Christenvrouw' Tonny den Boer in Flakkeeciaiiteiten Paulus- en Johannesreis Gereformeerde Kerk Middelhamis op internet Vertrefdijden bussen Bondsdag Grote vogelbeurs bij 'de Vogelvriend' ^7^-2 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Snelheidscontroles Inbraak personenauto's A, Herv 0^. öa S o» g <o B crQ fcAfe *l v%Wt W Uw woning of bedrijfspand verkopen? Schamel onderkomen Dinsdag 23 september 2003 76e jaargang yj nr. 7241 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakl(ee STELLENDAM/GOEDEREEDE - Politie personeel hield donderdagmorgen en -avond radarsnelheidscontroles op de Plaatweg en N57 in Stellendam en de Vissersdijk in Goe- dereede. Tussen kwart over zeven en kwart over negen overschreden op de Plaatweg 25 van de 550 passerende automobilisten de maximumsnelheid van 80 km/uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 138 km/ uur. Op de Rijksweg N57, waar eveneens tussen kwart over zeven en kwart over negen een radarwagen stond, hielden 73 van de 1101 passerende automobilisten zich niet aan de 100 km-limiet. Hoogst gemeten snel heid bedroeg hier 153 km/uur. Tussen half acht en negen uur werd gecontroleerd op de Vissersweg. Hier namen 38 van de 157 pas serende automobilisten het niet zo nauw met de daar toegestane '50'. Hoogst gemeten snelheid 93 km/uur. MIDDELHARNIS - Vrijdagochtend ont dekte een 35-jarige bewoner van de Olym- piaweg dat er was ingebroken in zijn auto. De deur werd opengebroken waarna men een radio/cd-speler uit de auto wegnam. De eigenaar had de auto donderdagavond op de Rottenburgseweg geparkeerd. In de nacht van donderdag op vrijdag werd er ingebroken in een auto die geparkeerd stond op de Rembrandtlaan. De deur werd geforceerd waarna de radio/cassetterecorder werd gestolen. De 70-jarige eigenaar deed vrijdagochtend aangifte. Diezelfde ochtend zag een 55-jarige bewoner van het Rubens- plein dat het slot van zijn auto was gefor ceerd. Onbekenden hadden de radio/cd-spe ler uit zijn auto gehaald. De auto stond nabij de woning geparkeerd. Kees en Sarah Tanis, die in Mozambique lei dinggeven aan een jongenshuis, hopen op vrijdagavond 26 september een voorlich tingsavond te geven over hun werk voor belangstellenden. Deze avond zal worden gehouden in het bedrijfspand van de firma Goemaat aan de Provincialeweg 14 in Goedereede. Zij hopen veel mensen te ontmoeten om hun ervarin gen te delen. De avond vangt aan om 19.30 uur. In verband met de organisatie graag even van tevoren een telefoontje, voor hen- die de avond bij willen wonen. Ook voor verdere informatie over het werk van Kees en Sarah - bijvoorbeeld toezending van de nieuwsbrief - kan men contact opnemen met de familie Goemaat, telefoon: 0187 493646 of de familie Tanis, telefoon: 0187 491952. »- Dï t/i <D ^na <p NIEUWE TONGE - De eerste avond van het ZAJW winterseizoen staat voor de deur: een strandwandeling op zaterdag 27 septem ber a.s. Ondertussen start Piet de patatpan in 'Elim', dus... Wil jij ook mee, geef dit dan vóór vrijdagavond door aan Corrie, tel. 651523. De deelnamekosten bedragen 3,00 p.p. Vertrek vanaf 'Elim' aan de Zuiddijk om 18:30 uur. Welkom namens de commissie! De commissie Kerk en Israël van de Gere formeerde kerk te MiddeUiamis nodigt belangstellen hartelijk uit voor een open avond. Het thema zal zijn 'Jezus in zijn tijd'. Ds. L.J. Lingen zal dan een inleiding houden waaruit zal blijken dat de persoon van Jezus niet zomaar ergens vandaan komt. Hij is te plaatsen binnen de Joodse stromingen van zijn tijd: Farizeeën, Saddu ceeën, Essenen, Zeloten en Chassidim. Maar 'past' hij wel ergens in? Een avond voor ieder die zich wil verdiepen in Jezus en zijn Joodse achtergrond. Welkom op maandag 29 september om 20.00 uur in de Gereformeerde kerk te Middelhamis, Kon. Julianalaaan 64. Welke gaven heeft elk en wat kunnen we van elkaar leren? Kennen we eikaars ker ken, tradities en achtergronden? U kunt als u dat wilt kunt op donderdagavond 25 Sep tember om 19.45 uur op bezoek bij Pastoor Meijer. Hij zal dan een en ander vertellen over de kerk, haar parochie en de bijbeho rende gebruiken. Op die manier kunt u kennis te maken met de Rooms Katholieke traditie. De bijeen komst is in de Rooms Katholieke kerk van Middelhamis. Voor info: mevr. G. Andries Telefoon: 641874 ofn.andries@planet.nl Ook kunt u voor oecumenisch nieuws terecht op www.gk-middelhamis.n]. Op woensdag 24 september komt de 'Chris tenvrouw', afdeling Middelhamis-Som- melsdijk, weer bij elkaar. De bijeenkomst is 's avonds om 19.45 uur in 'De Hoeksteen' te Middelhamis. De spreker van deze avond is ds. W. van Gorsel uit Bergambacht. Hij verzorgt het onderwerp 'Kerkverlating'. Iedereen is van harte welkom. De laatste hamerslag van Jaap Bakelaar. Voor de laatste keer was Jaap Bake laar zaterdag de veilingmeester van de Samaritaan. Een taak die hij vele jaren op zich heeft genomen maar die hij nu aan collega's overdraagt. Het zal zo'n tien jaar geleden zijn, dat Jaap ontdekte dat er tussen de rommelmarktspul len voor de bekende jaarlijkse bazar in de Samaritaan toch wel heel erg mooie spullen zaten. Het idee voor een veiling werd geboren. In eerste instantie werd deze tijdens de bazar gehouden, maar sinds enkele jaren vindt dit van tevoren plaats. Jaap heeft hier altijd een (Foto: Persburo Flakkee) grote rol in gespeeld. Hij is al jaren de spil achter de inzameling van de rommelmarkt- spullen en zodoende kan hij er ook op toe zien dat de mooiste spullen eruit worden gehaald voor de veiling. Toen hij zaterdag dan ook voor de laatste maal de hamer zou gaan hanteren, werd hij eerst een halt toe geroepen door zijn collega Dick van Soelen, die hem namens de PV een geschenkenbon overhandigde. Voor zijn vrouw was er een bosje bloemen. De laatste veiling van Jaap bracht ongeveer 1.700,- op. Dit bedrag wordt weer bij de opbrengst van de bazar opgeteld van 26 en 27 september. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxaleur. lid NVM 0187-4765.S5 GEMEENTE GOEDEREEDE Sluiting gemeentehuis Het gemeentehuis is op vrijdag 26 september a.s. vanaf 15.00 uur geslo ten in verband met werkzaamheden aan het computersysteem. Tonny den Boer is 45 jaar geleden geboren in Zierikzee. Via Oostvoorae is hij in Som- melsdijk terecht gekomen. Hij is leraar geweest op de lagere school en heeft als hobby o.a. muziek lezen en een bestuursfunctie in het koor In Touch. Wilt u meer weten van Tonny den Boer, luis ter dan zaterdag 27 september naar Radio Flakkee, om 09.00 uur. Tonny is dan te gast bij Jan Lodder. De herhaling is op 30 sep tember. In het voorjaar van 2004 zal er een reis geor ganiseerd worden naar West-Turkije, inclu sief het Griekse eiland Patmos. West-Tur kije, het vroegere Klein-Azië, was onder andere het werkterrein van de apostel Pau- lus. Tevens treft men daar de overblijfselen aan van de zgn. zeven gemeentes die worden genoemd in het bijbelboek 'de Openbaring van Johannes'. De reis zal plaats vinden in de mei-vakantie 2004, van vrijdag 30 april tot en met zaterdag 8 mei. Vanuit de locaties Istanboel, Dikili, Denizli en Kusdadasi zul len bekende bijbelse en kerkhistorische plaatsen worden bezocht zoals Troas, Thya- tyra, Filadelfia, Hierapolis, Laodicea, Pat mos, Efeze en Milete. Meer info en folders zijn verkrijgbaar bij reisleider ds. Leen Jan Lingen, J. Catsstraat 35, 3245 RH Sommels- dijk, tel 0187-482944 of email: ljl@zeeland- net.nl. Vooraf zal een info- en promotie avond worden gehouden op dinsdag 30 sep tember a.s. om 20.00 uur in de Gereformeerde kerk te Middelhamis, Kon. Julianalaan 64. Iedereen hartelijk welkom! De Gereformeerde Kerk van Middel hamis is vanaf nu niet alleen te vinden op de hoek van de Julianaweg en de Langevfeg in Middelharnis maar ook op internet. Als u kijkt op www.gk-middelhamis.nl wordt u volop geïnformeerd over de diverse activiteiten die in de gemeente plaatsvinden. Een greep: preekbeurten, rooster van ere diensten, kringen, jongerenwerk, agenda functie, cursusavonden, oecumenische acti viteiten, kortom een heel scala van onder werpen. Het is ook mogelijk folders van het oecu menisch jaarrooster en de reizen naar Taizé en Turkije via de website op uw scherm te zien. De website is te doorzoeken op trefwoorden. Ook zijn allerlei nuttige adressen op te vra gen en er is een standaard zoekmachine op te roepen (Google) waarmee u op het hele internet kunt zoeken. Kom snel kijken het is echt de moeite waard! De bussen naar de Bondsdag van de Her vormde Vrouwenverenigingen op donder dag 25 september vertrekken op de volgende tijden en plaatsen. Busl: Ouddorp7.30 uur Eben Haëzer Goedereede7.35 uur Provincialeweg Stellendam7.45 uur Busstation Bus 2: Melissant7.20 uur Nieuwe busstation Middelhamis ....7.35 uur Carpoolplaats Nieuwe Tonge..7.40 uur Den Tram Oude Tonge7.50 uur Busstation Ooltgensplaat ...8.00 uur Schaapsweg De organisatie verzoekt de deelnemers tijdig aanwezig te zijn. Bij plotselinge verhinde ring graag contact opnemen met mevrouw Meiaard, tel. 486337 of 06-10658362. Het ringbestuur wenst de vrouwen een gezegen de dag toe. Nee, het levensverhaal van Eddy Eimers, dat hij ons vertelde, is bepaald niet opbeurend te noemen. Van een actief iemand - officier bij de Infanterie geweest en twee bloeiende autobedrij ven gehad, één in Utrecht en één in Apeldoorn - is hij door een ongeval geworden tot een, zeg maar, berooid mens. Want de bij het ongeval opgelo pen hersenschade leidde ertoe dat hij veel, heel veel kwijtraakte. Met een HTS-diploma op zak wist 'ie best veel, met twee 'gouden handen' aan z'n lijf kón hij best veel en had hij flink wat opgebouwd. Maar in één klap raakte hij dat alles kwijt. Hij wist zo goed als niets meer, hij herinnerde zich niets meer en hij kón niets meer. Voor het verrichten van arbeid werd hij volledig afgekeurd. Intussen - in 1983 - ging hij op dokters advies naar een andere omgeving, en kwam hij naar Goedereede. Maar met Ed blééf het niet goed gaan. Ook zijn persoonlijkheid veranderde - zoals bij dergelijke trauma's wel vaker gebeurt. Hij kreeg last van psychoses en moest te langen leste worden opgenomen op een psychiatrische afdeling van het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam. Dat was in 1989, en het duurde tot 1995 voordat hij weer een beetje leek te kunnen gaan denken. Ten slotte wilde 't ook met zijn huwelijk niet meer. Jaren en jaren zou het duren voordat hij weer een beetje op begon te krabbelen. Maar ook dat valt heel niet mee, want... Ed kan er hele verhalen over vertellen, maar we zullen proberen het kort te houden. Aan lager vcal Zelf weet Ed ook wel hoe het werkt. Als iemand die 't in z'n bovenkamer bepaald niet meer op orde had, zó werd hij bekeken toen hij naar Goedereede kwam. Én hij kan dat wel begrijpen ook. Alleen wie aan den lijve heeft ondervonden wat een psychose is, kan weten wat dit inhoudt en voor gevolgen kan hebben... Wat hij echter m'et begrijpt, is dat dit als van zelf ook een reden moest zijn om als een deugniet, een onbetrouwbare, een crimineel, een drugsgebruiker, of nog meer lelijks bestempeld en bejegend te worden. Dat hij en zijn gezin, wat hij in Goedereede opbouwde, hierom gebukt moesten gaan onder voortdurende treiterijen. Dat hij hier door een etiket heeft opgeplakt gekregen, een reputatie die je niemand toewenst... Intussen is het echter wél zo, vertelt hij, en heeft hij dagelijks met de gevolgen daarvan te maken. Hij hoeft maar onder de mensen te komen en hij zegt schamper aangekeken of nageroepen te worden. "Dan zeggen ze dat ik hier niet hoor." Ed is aan lager wal geraakt en ervaart dat hij door zijn omgeving als een asociale en een profiteur gezien wordt. Ook dat laatste want, zo legt hij uit, terwijl hij van een WAO-uitkering rond moest komen, had hij nog wél 'n Mercedes personenauto en een caravan. "Men dacht er alleen niet aan dat ik uit de tijd van toen ik m'n autobedrij ven nog had, iets had over weten te houden. Zo heb ik nog tot 1986 van m'n eigen geld Ed Eimers in zijn 'veredelde hut'. kunnen leven, want alleen een uitkering is niet vet." Najaren echter voor zichzelf 'in een donker moeras' te hebben geleefd, voelt Ed zacht- jesaan weer energie om te pogen in 't maat schappelijk leven wat beter op de rails te komen. Hij voelt er aan toe te zijn om voor de kost - hij heeft nog steeds een arbeidson geschiktheidsuitkering - weer wat arbeid te gaan verrichten. Maar herhaaldelijk wordt hij met z'n neus op het feit gedrukt dat hij de naam heeft die hij heeft. Ofwel: hij heeft geen schijn van kans. Maar dat probleem speelt ook op ander ter rein, begrijpen we uit Ed's verhaal. Want al een jaar lang bivakkeert hij in niet anders dan 'n oud klein caravannetje, waarmee hij genoegen heeft te nemen als dak boven z'n hoofd. Hij heeft 't ding op de kop moeten tikken nadat het met z'n huwelijk niet meer ging, en mocht 'm neerzetten op het terrein van een ondernemer in Ouddorp. Maar in de winter vernikkelt hij er natuurlijk van de kou. En het is pas sinds kort dat hij daar over een wc en een douche beschikt. Namurlijk is hij met die nood bij de woning bouwvereniging geweest, zegt hij. "Daar sta ik al lang ingeschreven voor een woning, maar mijn geval vinden ze niet urgent genoeg. Anderen echter, die veel korter zijn ingeschreven, hebben intussen al wel een huis gehad. En als ik dan vraag waarom zij steeds vóór gaan, willen ze daar niet op ingaan". De woningbouwvereniging zelf wil hierover alleen kwijt dat ze in haar adminis tratie heeft staan dat Ed Eimers in een pen sion in Ouddorp onderdak zou hebben en daarom ook niet als één van de urgentste gevallen wordt aangemerkt én dat ze Eimers npoit ziet als er spreekuur wordt gehouden. Ed Eimers is echter in de veronderstelling dat ook telefonisch contact voor vol zou worden aangezien. Bij de gemeente zegt Ed met zijn woonvoorzieningennood op een zelfde manier benaderd te worden. "Daar willen ze me niet eens te woord staan. Mijn reputatie keert zich overal tegen me. En alles wat ik vraag, kan niet of mag ik niet. Je wordt feitelijk minderwaardig behandeld." De gemeente heeft hierop - desgevraagd - geen reactie gegeven. "AI zou ik maar 'n oud huisje krijgen dat aan allé kanten opgeknapt moet worden", zegt Ed verder, "daar zou ik al mee geholpen zijn, want ik heb altijd twee rechterhanden gehad." Het lijkt echter alle maal niet te mogen en een meer menswaar dig bestaan lijkt voor Eddy Eimers gewoon niet weggelegd. God bestaat écht! Om moedeloos van te worden? Of reden genoeg om je geluk elders in het land te beproeven? Maar dan geeft Ed een bijzonder antwoord... "Nee, al wordt het wel steeds moeilijker om alles te blijven verdragen. Ook is het natuur lijk niet gezond om te moeten leven in afhankelijkheid van de gunst van anderen. Maar in m'n moeilijkste tijd op de psychia trische afdeling heb ik ondervonden dat er wérkelijk een God bestaat". De tranen big gelen over Eddy's wangen als hij hierover begint te vertellen. "Thuis waren ze allemaal kerkelijk. Alleen ik niet. 'k Wilde er niets mee van doen hebben, hoe zeer m'n goeje vader - die ik maar al te dikwijls op 't hart heb getrapt - me vermaande en zei voor me te blijven bidden. Nu leeft hij niet meer. En toen ik in Dijkzigt op de psychiatrie zat, hééft m'n moeder wat keren tegen me gezegd: 'jongen bidt toch, ga toch weer bid den'. Maar dat veegde ik weg. 'k Moest er niets van hebben. Tot ik het gevoel kreeg te zullen gaan sterven, met angsten, vreselijke pijnen in m'n lichaam en benauwdheden in m'n borst. Tóen ben ik gaan bidden. En.de pijnen en benauwdheden vloeiden direct als water uit m'n lichaam weg. Toen heb ik ondervonden dat God bestaat. Ik heb Jezus lief gekregen en Hij laat me nooit los. Als Hij voor me is, kan er geen mens tegen op. Daarom hoef ik hier niet zo nodig vandaan." Zijn er mensen die iets voor Ed Eimers kun nen, maar ook willen betekenen? Of voor hem misschien een dak boven het hoofd weten? Dan is hier zijn telefoonnummer: 06- 55386677. Vogelvereniging 'De Vogelvriend' uit Hel- levoetsluis organiseert a.s. zaterdag 27 sep tember a.s. een groots opgezette vogelbeurs. Deze beurs is weer de eerste na de vogelpest en wordt gehouden in het clubhuis van de vereniging, gelegen aan Schelpenpad 8 te Hellevoetsluis. De beurs is geopend van 14.00 uur tot 16.00 uur. Er zullen weer veel jonge vogels worden aangeboden. Vele soorten vogels zijn aanwezig zoals: grote parkieten, rosella's, exoten in alle kleuren, kanaries, parkieten, enz. Tevens zijn er ver schillende handelaren aanwezig. Ook wordt er alles op het gebied van de vogelsport ver kocht zoals: zaad, opfokvoer, medicijnen, meelwormen, enz., te veel om op te noemen. En als u vragen heeft over kanaries of tropi sche vogels, huisvesting van vogels, dan krijgt u op deze beurs altijd antwoord! Op het gebied van papegaaien of parkieten zijn er deskundigen aanwezig. Verder zijn op deze beurs alle attributen te koop die bij de kweek nodig zijn, zoals broedhokjes in alle maten voor verschillende vogel, nestma terialen, drinkbekers, enz. Op de beurs wor den vogels te koop aangeboden door leden en handelaren. Ook als u geen lid bent, kunt u hier vogels kopen en verkopen. Of van gedachten wisselen met kwekers en liefheb bers. Daarnaast vindt u op deze beurs gebmikte kooien voor in de huiskamer, voor zowel grote als kleine vogels. U begrijpt dat een bezoek aan deze beurs zeker de moeite waard is, én: de toegang is gratis. Bent u nog geen lid, vraag dan naar een gratis info pak ket. Voor meer informatie kunt u bellen naar Peter Spierings, tel.: 0181-329460. Met prachtig weer en gezelhg een dagje uit. Dat had gisterenmorgen de bedoeling geweest van een groep bejaarden uit het midden des lands. Met twee bussen van een touringcarbe- drijf uit Wijk bij Duurstede waren ze onderweg, maar tegen tien uur gooide een hen tege moetkomende vrachtwagen met varkens op de N59, tussen Achthuizen en Zuidzijde, flink roet in het eten. Door nog onbekende oorzaak raakte de uit de richting Oude Tonge komen de vrachtwagenchauffeur met zijn gerij teveel op de andere weghelft en schampte daarbij de voorste bus van de bejaardenreis. Daarvan barstten de voorruit en enkele zijruiten, waardoor de chauffeur en zeker tien passagiers glaswonden opliepen of glas in de mond kregen. Eén van hen moest naar het ziekenhuis worden gebracht. En verder zat natuurlijk de schrik er goed in. Voor hulpverlening waren drie ambulances en de traumaheli ter plekke. Twee bus sen uit Zierikzee hebben de onfortuinlijke reizigers naar 'de Grutterswei' in Oude Tonge gebracht, waar ze wat op verhaal konden komen en voor zover nodig verder werden behan deld. De varkens in de vrachtwagencombinatie kwamen met de schrik vrij. Ze moesten wel worden overgeladen. De N59 is geruime tijd afgesloten geweest; het verkeer werd omgeleid.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1