LITIE Wie kent wie op foto ^s Technische School? f^ iT -^ft.*^. |.p Boekenpret in Peuterspeelzalen Gemeente Middelharnis 0900-8844 WLTO Actie Bouwasbest enorm succes -z^-il P.V. De Combinatie EIIAI1DB1-I1IEU1/5 Diefstal auto P.V. De Reisduif te Sommelsdijk Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! Gemeente Oostflakkee investeert 512.000 in samenwerkingsconstructie Regionaal bedrijventerrein L_„. X^. ir:-^' te Middelharnis DINSDAG 16 SEPTEMBER 20030 De peuters van Middelharnis kregen in de weeli van 8 september een voor leesontbijt aangeboden op dè peuter speelzalen, waarbij hun ouders kon den meegenieten van het voorlezen. Dinsdag 9 september vond de oiïiciële start van het project 'Boekenpret' plaats. Boekenpret is een project voor leesbevordering en taalontwikkeling, dat in elke peuterspeelzaal in de gemeente Middelharnis wordt uitge voerd in het kader van het beleid 'Meer Kansen voor Kinderen'. Het project is een onderdeel van het gemeentelijke beleid Voor- en Vroeg- schoolse Educatie (WE). De leidsters van de peuterspeelzalen in de gemeente Middelharnis hebben binnen dit project deelgenomen aan een cursus Boe kenpret en Taalontwikkeling bij peuters. Deze cursus is verzorgd door de Schoolbe geleidingsdienst Zuid-Holland Zuid (CED). In deze cursus kwamen zaken aan de orde zoals het stimuleren van peuters tot taalui tingen, voorlezen en werken met attributen. 09k zijn de leeshoeken in de peuterspeelza len uitgebreid met extra materialen en pren tenboeken. De peuterspeelzalen maken ook gebruik van de zogenaamde Boekenpretkis- ten, die in samenwerking met de peuter speelzalen en de Gemeenschapsbibliotheek zijn samengesteld. Uiteraard speelt de bibliotheek een belang rijke rol in het WE beleid. Eén van de belangrijkste onderdelen van Boekenpret is dat ouders worden betrokken bij de leesbe vordering van hun kind. Zij kunnen thuis meelezen in het themaprentenboek en kun nen meespelen in het ontdekhoek dat ouders bij Boekenpret krijgen. De deelnemende peuterspeelzalen zijn 'De Driewieler' en 'Pippeloentje' in Middelhar nis, 'de Kolibri' in Sommelsdijk, 'Peuters- Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - Zaterdagavond werd een Mercedes Benz gestolen die geparkeerd stond op een parkeerplaats aan De Punt. De 75-jarige eigenaar uit Duitsland had zijn auto omstreeks half zeven daar geparkeerd en zag omstreeks acht uur dat de auto was weggenomen. tad' in Stad aan 't Haringvliet en 'Bambi' in Nieuwe Tonge. De peuterspeelzalen maken deel uit van de brede welzijnsinstelling Companen. Van de voorleesontbijten worden foto's gemaakt, die in het Diekhuus gepresenteerd werden tijdens de presentatielunch voor alle WE betrokkenen. Daar sprak opk de wet houder onderwijszaken van de gemeente Middelharnis de heer G. de Jong. Hij sprak zijn waardering uit voor de ontwikkelde plannen en hij overhandigde namens de werkgroep een boekenfiguurtje en een boe- kenbon aan de vijf peuterspeelzalen. Andere sprekers waren Anneke Elenbaas van de KPC-groep, die als kwartiermaker voor het WE-beleid optreedt in de regio. En Tineke Bordewijk van de onderwijsbegeleidings dienst CED, die de voorbereiding van Boe- kenpretproject verzorgde. Ruut Engelman, directeur van de stichting Companen, onder streepte het belang van de groeiende belang stelling voor de kwaliteit van de peuter speelzalen als speel/leeromgeving voor het opgroeiende kind. In de gemeente Middelharnis zal de aanko mende periode een aantal projecten worden uitgevoerd die een onderdeel zijn van het gemeentelijk beleid 'Meer Kansen voor Kin deren'. Speerpunt is de bevordering van de doorgaande ontwikkelingslijn van het jonge kind van O tot 6 jaar. Boekenpret biedt daar voor gemeentebreed de nodige aankno pingspunten. Zo wordt een overdrachtsfor mulier ontwikkeld, waarmee informatie van de peuterspeelzaal kan worden overgedra gen naar de basisschool. Ook zullen de con sultatiebureaus, kinderdagopvang peuter speelzalen en basisscholen intensiever met elkaar gaan samenwerken om de doorgaande ontwikkelingslijn te waarborgen. Meer informatie kan worden verstrekt door de gemeente Middelharnis, afdeling Onder wijs; Johan van Nimwegen (tel. 475555), of Peuterspeelzalen Companen: Jan Trompper (tel. 482400). Uitslag wedvlucht Niergnies 13-09-2003. Los: 11.40. Deelnemers: 11. Duiven: 417. Weer: Helder, N.O wind. M. A. van Nimwegen 1 3 10 13 14 15 16 36 49 68;C. Kleijnjr. 2 4 5 6 8 9 11 23 24 26; P. van Moort 7 20 21 25 50 51 52 58 61 62; J. de Blok 12 17 37 38 55 65 72 75 90; P. van denBoogertlS 19 31 45 47 59 92 96 102; J.Troost 22 54 78 99; A.Bakelaar 28 48 57; D.Maliepaard 42; Appel-Vis van Heemst 46 66 69 70 71 73 76 77 79 •80; A. van Alphen 53 67 86. In het kader van de ontwikkeling van een regionaal Bedrijventerrein bij Oude Tonge werd ervoor gekozen om tot samenwerking te komen tussen de gemeente en een externe projectontwikkelaar. Daarbij zou de gemeente een maximale financiële deelna me hebben van 20%, met een zeggenschap van 50%. Na een uitvoerige selectieprocedure heeft de gemeente een geschikte partner gevonden in de projectontwikkelaar OPP Ontwikkelings- en Participatiebedrijf Publieke sector B.V. Dit bedrijf heeft inmiddels onderzoek ver richt naar de financieel economische haal baarheid van het project, hetgeen positief werd afgesloten. Op basis daarvan werd besloten om het project gezamenlijk op te pakken, waarvoor in concept ook reeds een samenwerkingsovereenkomst gereed ligt. Hoewel op grond van de nieuwe Gemeente wet het college van burgemeester en wet houders bevoegd is om een samenwerkings overeenkomst aan te gaan, heeft de gemeen teraad het budgetrecht, zodat - alvorens de samenwerkingsovereenkomst te onderteke nen - haar instemming nodig is voor de benodigde middelen. Deelname door de gemeente is in totaal berekend op een inves tering ad 512.000. En daarmee - zo gaf de raad in haar vergadering van afgelopen don derdagavond aan - mag het college aan de slag. Hier staat tegenover dat de gemeente een jaarlijks rendement van 15% over het geïn vesteerde vermogen tegemoet mag zien. Het is uiteindelijk de bedoeling dat het project met winst afsluit. De contante waarde van de winst zou volgens de meest recente kost prijscalculatie drie miljoen euro bedragen. Bovendien is in het project afgesproken om per vierkante meter uitgegeven bouwkavel een bedrag van 7,50 te storten in het gemeentelijk fonds Bovenwijkse Voorzie ningen, hetgeen voor Oostflakkee zou moe ten resulteren in een fonds van in totaal 1.875.000. Hieruit kunnen dan de - nog nader te bepalen - bovenwijkse voorzienin gen worden gerealiseerd. Ruim 20.000 m^ asbest wordt deze maand van 24 agrarische bedrijven verwijderd in het kader van de suc cesvolle WLTO Actie Bouwasbest. De WLTO (Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie) hoopt met het ver wijderen van asbest, het gezondheids risico en de kosten bij bijvoorbeeld brand terug te dringen. Al 175 bedrij ven in Noord- en Zuid-Holland zijn sinds de start van de Actie in 2001 ver schoond van dit risicovolle materiaal. In totaal zijn er nu 240 contracten voor het op een economisch en maat schappelijk verantwoorde manier verwijderen van maar liefst 120.000 m2 asbest. Bij gemeenten moet voor de verwijdering van asbest een collectieve verzamelvergun- ning worden aangevraagd. Bij die aanvraag moet een lijst van bouwwerken zijn toege voegd waar het asbest verwijderd wordt. Door het collectief aanvragen van deze ver gunning worden de administratieve kosten gedrukt. In totaal zijn in twee jaar tijd ruim 550 offer tes aangevraagd bij de WLTO door leden en niet-leden om asbest tegen een concurreren de prijs te verwijderen van bedrijven. Een groot aantal gemeenten in Noord- en Zuid- Holland ondersteunt de actie. Ook de pro vincies staan hier zeer welwillend tegen over, evenals het ministerie van VROM. Stichting Asbestverwijdering Uit onderzoek in 2000 bleek dat op ongeveer 70% van agrarische bedrijven asbest in daken is verwerkt. Dit was voor de WLTO reden om in 2001 de Stichting Asbestverwij dering West-Nederland op te richten. De stichting wil een bijdrage leveren aan het ■■-— X De heer Cï.J. van der Valk uu Oude Tonge hcefi iv,ec li)ii)s in /ijn bc/il uu /ijn Technische Schooltijd. Hij herkent niet alle namen meer. De foto's dateren van oktober 1968 en ze zijn gemaakt van de derde klas 'Metaal', waarschijnlijk M3a. In verband met de jubileum viering van de Technische School, waarschijnlijk weer foto's die oude herinneringen doen herleven. Enkele namen op deze foto zijn in elk geval: de leraar praktijk metaal, de heer Scheffer. Piet Boom, Piet van den Berge, Piet Kreeft uit Oude-Tonge,Orgers uit Ouddorp Meijer uit Stellendam haak Neels, Mijndert Wiegel en Pau van den Broek uit Melissant, Kees Struik uit Herkingen, Daafden Engelsman, Henk Krijtenberg, Arie Vroegindeweij. Hans Losvan der Velde en Gert-Jan van der Valk uit Middelharnis. Piet Wielhouwer uit Sommelsdijk en Maliepaard uit Stad a/h Haringvliet. Deze foto is van het vooijaar 1970 tijdens het jaarlijkse reisje van het vierdejaar naar Luxemburg; georganiseerd door de leraar rechts op de foto, de heer Robijn. Volgens Van der Valk is dit klas L4. De LTS was nog driejarig en in overgang naar vierjarig. Deze groep werd klaargestoomd voor de MTS. Later hebben de meesten de MTS (Werktuigbouwkunde) ook afgerond. Van links naar rechts staand: K. Struik, H. Maliepaard, P. Boom, P.J. Meijer, I. Neels, H. Krijtenberg, P. van der Velde, en leraar Ro bijn. Zittend:K. Stigter, M.C. Wiegel, G.J. van der Valk, M. van den Broek, P. van den Berge, D. den Engelsman en P. Kreeft.Iets daar boven: P. Wielhouwer. oplossen van de asbestproblematiek bij agra rische bedrijven en wel op een verantwoorde manier. WLTO-leden kunnen door deze actie het asbest volgens de regels uit hun stallen en schuren laten verwijderen en een nieuw dak laten plaatsen. Agrariërs die geen lid zijn van de WLTO en particulieren die gebou wen bezitten die oorspronkelijk een agrari sche functie hadden, kunnen ook een offerte aanvragen. Uitslag wedvlucht Niergnies 13 september 2003. Los: 11.40. Deelnemers: 24. Dui ven: 556. André v. d. Linde 1, 25, 60, 62. 68, 80, 82, 83,95,102,129,132; L. Barendrecht 2, 3,4, 5, 6,7,8,9, 10,13, 15, 16,17,18,22,23, 27, 30, 31, 32, 35, 37, 38, 46, 47, 50. 52, 53, 54, 57,67,74, 84,92,93,96,104,117,128,139; J. Groenendijk 11, 28, 45, 73, 79, 86, 88, 100, 107, 122, 130, 135; C. van de Weide 12, 20, 24, 36, 51, 65, 72, 77, 78, 98, 134; Mevr. C. Dubbeld 14, 29,42,43,44, 48, 49, 55,63,69,71,8», 103, 105, 111, 112, 113, 114,118, 120; I. Koese en Zn. 19,41,64,66, 70, 97, 110, 116, 119, 124; A. Bestman 21, 26, 58, 59, 75, 76, 89, 90, 91, 99, 101, 106, 108, 125, 126, 127, 133, 137; D. Vroeginde weij &Zn. 33, 34, 40, 56, 61, 81, 87, 94, 115; C. van 't Veer 39, 109, 136; L. v. d. Baanl21, 123, 131,138. -37- Rob is de eerste, die in slaap valt. Hij droomt, dat Els- ke weggelopen is en hij haar niet kan vinden. Met een schok wordt hij wakker. Hij schiet overeind en kijkt verbaasd rond. Dan ziet hij de verlichte cijfers van de wekker op zijn nachtkastje. Ik ben weer thuis, denkt hij tevreden. En Elske ligt lekker in haar bedje te slapen. "Wat is er?" klinkt Heleens stem helder door de stihe van de nacht. Ze heeft vast nog niet geslapen, denkt hij. "Niets. Ik droomde, dat Elske weggelopen was, maar die slaapt lekker. Probeer jij dat ook maar. Heleen", zegt hij en streelt even haar wang. HOOFDSTUK 18 De volgende morgen brengt hij Elske naar school. Het kind houdt zijn hand strak vast en huppelt de hele weg. "Goedje best doen, hoor", zegt hij, als ze bij het plein zijn. Hij wacht tot ze bij een groepje kinderen gaat staan. Dan draait hij zich om en loopt naar huis. Vandaag heeft hij nog enkele dingen af te handelen. Eerst moet hij naar zijn baas. Hij wil met hem praten. Daarna moet hij naar de bank en de boerin het geld terug gaan bren gen, dat hij van haar geleend heeft. Eigenlijk moet hij ook naar de dokter. Of toch niet? Het vreemde is, dat hij op het moment helemaal geen behoefte aan drank heeft. Wel is hij wat rillerig en zal als hij straks thuis komt een bak sterke koffie drinken. Misschien gaat het dan over. Anders moet hij één glaasje nemen, hoewel hij dat liever niet doet. In ieder geval moet dat rillen overgaan. Als Heleen hem maar wil helpen met zijn probleem. Heleen ziet hem aanko men. "Elske is op school. Ik ben wat rillerig. Heleen. Heb je een bak koffie voor me? Hopelijk zakt het dan wat." "Zou hij dan ook niet geslapen hebben?" vraagt Heleen zich af, maar ze durft het niet te vragen. Vannacht heeft ze best begrepen waarom Rob zich sla pend hield. Eigenlijk kan ze het ook wel begrijpen. Ze hebben door het verleden zoveel ellende gehad en dan die opmerking van haar. Kon ze die maar ongedaan maken! "Je zult toch niet ziek wordenvraagt ze. "Nee, maar.ik heb weer aardig gedroixken de laatste tijd. Nu vraagt m'n lichaam om drank", zegt hij eerlijk. "Dan krijg je straks een borrel', antwoordt ze kalm. Hij weet wat haar dat kost. Ze houdt niet van drank. "Het is immers mijn schuld", vervolgt ze. "Zo moet je niet praten. Heleen. We hebben beiden schuld. De wil alleen proberen tot een oplossing te komen." Hij ziet hoe mo^ ze eruit ziet. Het is zijn schuld, dat ze vannacht niet geslapen heeft. Even trekt hij haar tegen zich aan. "Heleen", fluistert hij. Als een bange vogel kruipt ze in zijn armen. Een zucht ontsnapt haar gemoed. Zou het dan toch goed komen? denkt ze. "U moet bidden, mama", heeft Elske op een avond gezegd. "De juf zegt, datje alles aan de Heere mag vra gen. Ik vraag elke avond of papa weer thuis komt." Rob is thuisgekomen. Maar gisteravond deed hij net of ze een vreemde was. Ze voelde zich "zo ontzaglijk een zaam op bed. Nee, ze moet niet raar doen. Ze weet best, dat Rob naar haar verlangt, net zoals zij naar hem. Maar eerst wil hij dat andere uit de weg hebben. En hij heeft gelijk. Ze trekt zich los uit zijn armen. Ze krijgt het zo benauwd bij de gedachte, dat ze alles zal moe ten vertellen. En toch zal het moeten gebeuren. Het moet en ze durft het niet! Het doet immers zo zeer om alles weer op te halen. Hij knapt op van de kop sterke koffie. "De ga even naar de bank en dan naar de baas", zegt hij. "Dat is goed", antwoordt ze. "Ik moet ook nog even naar de winkel." Rob haalt de fiets uit de garage. Hij wil nu graag in de buitenlucht zijn. Hij voelt zich wel wat fitter, maar het zal best nog een strijd zijn om weer de oude te worden. Heleen kijkt hem na vanachter het raam in de keuken. Dan zinkt ze terug op de keukenstoel. Ze voelt zich zo moe. Hoe moet dit toch ooit goed komen? Rob is terug, maar ze heeft hem niet terug. Ze heeft eigenlijk geen zin om boodschappen te gaan doen. Ze heeft nergens zin in, want ze weet wat haar te wach ten staat. Rob zal geduld hebben, heeft hij gezegd, maar hij wil dat ze praat. En dat kan niet. Dat heeft ze nooit gemogen en nu kan ze het niet. Maar dat begrijpt Rob niet. Bij hem thuis hadden ze zo'n hecht gezin. Een moeder, die er altijd voor de kinderen was. Niet iemand die alleen maar poetste en eten kookte, wat elke huishoud ster ook kan, maar een moeder met een groot, warm hart. Iemand die dacht, dat ze het helemaal niet goed deed en het juist zo perfect gedaan heeft. Een eenvou dig mensje. Nog zijn ze allemaal dol op haar. Op het rimpelige vrouwtje in haar stoel. Ze kan niet veel meer. Haar arbeidzame handen liggen nu vaak stil in haar schoot. Ze kan niet veel meer en ze kan nog ontzaglijk veel. Ze bidt voor haar kinderen en kleinkinderen. Daar praat ze niet over. Dat doet ze. Het was er altijd reuze gezellig. Bij haar thuis was het anders. Vader en moeder waren altijd druk met hun werk. Er was niet zoveel aandacht voor elkaar, maar ongezellig was het niet. Vader was een zachte man, die eigenlijk geleid werd door moeder. Moeder was pittiger, hoewel ze wel goed van karakter was. Toen alle drie de broers nog thuis waren, was het nog wel te doen, maar alleen met haar jongste broer was het een kwelling. Vooral als zijn vriend bij hen kwam... Ze huivert, als ze weer aan die periode terugdenkt. Een periode, die haar leven verwoest heeft. Waren vader en moeder maar niet zo met zichzelf bezig geweest, dan was het misschien niet zo gegaan. Hebben zij niets gemerkt of wilden zij niets merken? In hun keurige gezin gebeurden immers geen onbe hoorlijke dingen.Ze wilden in ieder geval niet naar haar luisteren. Heleen denkt niet meer aan de boodschappen. Ze beleeft opnieuw de nachtmerrie, die haar leven en haar huwelijk vernield heeft. De beelden komen weer voor haar netvlies. Ze duwt haar hoofd in haar handen, maar het helpt niet. Die laten zich niet verdringen. Ze staat langzaam omhoog en strompelt de trap op. Dan loopt ze als een slaapwandelaarster de slaapkamer in en draait de deur achter zich dicht. Ze voelt nogmaals of die goed op slot zit. Met haar kleren aan kruipt ze onder het dekbed. Hoort ze wat? Met angstogen kijkt ze naar de klink. De klink, die zo langzaam naar beneden ging, zonder geluid te maken... Ze kreunt hardop. Als een dier in nood. Nog dieper kruipt ze onder de dekens. Als kon ze zich daardoor onvindbaar maken. Rob moet een behoorlijke tijd wachten bij de bank. Eindelijk is hij aan de beurt. Na vijf minuten staat hij weer buiten en haalt diep adem. Eigenlijk zou hij nu het liefst naar de boerin gaan, maar hij moet eerst naar de baas. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5