Kleding- verkoop (||ef om'vrife Kroonluchter onthuld in jarig Torenmuseum Overlast zomerseizoen Ouddorp sterk teruggedrongen Molencomplex Ooltgensplaat voorgedragen tot inschrijving register Rijksmonumenten Workshop kaarten maken in Ouddorp P.V. De Snelpost Ger. Gem. Nieuwe Tonge Mannenvereniglng Gomarus Goeree-Overflakkee Oud papier ophalen PAGINA 4 EliAttDËn-flIEUWS •INSDAÏQ 16 SEPTEMBER 2003 1 Harmen Me?(^nckr >M NEELTJE JACOBA WIELAART-BORSTLAP CHRISTIAAN KLINK JOHANNIS VEROLME OMATANIS'VLIEDBERG' 1 Opa Verolme te Dirksland Cijfers Haalbaarheidsonderzoek naar woonzorgcomplex/ multifunctionele accommodatie te Ooltgensplaat Hobbels nemen AMNESTY International i:J^|fi||ll|ï^||)SfeiWgJ^/^^ 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000 Nieuwe Tonge Kerkdiensten Ger. Gemeenten MM Il Handjes fijn, zachte voetjes, Levend wonder van God. Kloppend hartje, klein maar sterk li zo schiep Hij Zijn meesterwerk. Dankbaar en blij ontvingen wij uit Gods liefde- Z volle Vaderhand een zoon en broertje ;v Eric, Danielle en Jonathan Melissant 13 september 2003 Adoptieplein 16 I 3249 AB Herkingen ;l; Tel. (0187)66 90 10 ;I; Bezoek vinden we heel fijn, als het na een telefoontje kan zijn. Ik kan gaan slapen zonder zorgen, want slapend kom ik bij U thuis. Alleen bij U ben ik geborgen. Gij doet mij opstaan in de morgen en wonen in een veilig huis. (Psalm 4:3) Geborgen in Gods hand, onze zorgzame, biddende moeder, oma en overoma sinds 24 april 1993 weduwe van Marinus Willem Wielaart Maassluis, 20 januari 1910 Middelhamis, 14 september 2003 Amsterdam: Jan en Annemarie Wielaart-van Rossum Zeist: Leny en Andries van Oord-Wielaart Bruinisse: Frans en Sari Wielaart-Sieling Den Haag: Marijke Wielaart Gouderak: Emmy en Fop Vink-Wielaart Bruinisse: Paul Wielaart (in herinnering) Marlien Wielaart-van den Ouden en Jaap Knuist Middelburg: Lydi en Louis Edelman-Wielaart klein- en achterkleinkinderen Correspondentie-adres: Mevr. M. D. E. Wielaart Cath. van Rennesstraat 68 2551 GN Den Haag Woensdag 17 september 2003 is er van 19.00 tot 20.00 uur gelegenheid tot afscheid nemen en con doleren in de Gereformeerde kerk aan de Koningin Julianaweg te Middelhamis. Donderdag 18 september wordt om 13.00 uur een dienst van Woord en Gebed gehouden in eerder genoemde kerk, waarna de begrafenis zal plaats vinden op de begraafplaats aan de Rottenburgse- weg te Middelhamis. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de kerk. Met verslagenheid hebben wij kennis genomen dat de Heere door een noodlottig ongeval uit onze familiekring heeft weggenomen Sterke de Heere Karin, Gisette en de verdere fami lie in dit verlies. Ome Aren en tante Plonie Elly en Jan en kinderen Clarie, Karine, Marco Ouddorp, 16 september 2003 FAMILIEBERICHTEN "D'eenvoudigen wil God steeds gadeslaan; 'k Was uitgeteerd, maar Hij zag op mij neder. Keer, mijne ziel, tot uwe ruste weder; Gij zijt verlost; God heeft u welgedaan. (Ps. 116:4 her.) Na een arbeidzaam leven, heeft de Heere tot Zich genomen mijn lieve man, onze zorgzame vader, opa en overgrootvader echtgenoot van Huibertje Verolme-de Bonte in de leeftijd van 83 jaar. Zijn niet aflatende zorg voor moeder, zijn onvoorwaarde lijke liefde en belangstelling voor de kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen, zullen we ons blijven her inneren. Hij was het absolute middelpunt van de familie. Sommelsdijk: H. Verolme-de Bonte Ooltgensplaat: Piet en Nettie Verolme-van Kempen Hans en Annet (Jurjen, Fabian) Jeannette en Arno (Michelle) Barendrecht: Bep en Adrie Both-Verolme Peter en Esther Marieke en SjOerd Sommelsdijk: Leen en Alida Verolme-'t Mannetje Johan en Monique (Anton) Anthony en Edith Ouddorp: Toon Verolme en Petra de Neef Ellen Christel en Koos Anne Apeldoom: Sari en Ab Jansen-Verolme Tim Ilse Bart Thomas 15 september 2003 Hobius de Krijgerlaan 9, Sommelsdijk Correspondentie-adres: Azaleastraat 35, 3245 CB Sommelsdijk Gelegenheid tot condoleren donderdag 18 septem ber van 20.30 tot 21.30 uur in de grote zaal van 'De Samaritaan', Kon. Julianaweg 59 te Sommelsdijk. De rouwdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden D.V. vrijdag 19 september om 13.00 uur in de Lukaskapel van 'De Samaritaan'. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Som melsdijk. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot con doleren in de rouwkamer van 'De Samaritaan'. Geen bloemen Mocht u geen rouwkaart hebben ontvangen, dan kunt u deze advertentie als zodanig beschouwen. 1 Heden nam de Heere weg, onze De achterkleinkinderen: Ramón Martin Kimberly Joost Nick Mariëlle Jeroen Erik en Lianne Richard en Monique Arianne en José Sabine Martine Yvonne Marijn Maarten Maarten Bianca Wessel Ouddorp, 12 september 2003 Bedroefd maar dank baar voor wat hij voor ons betekende, zijn wij door het overlijden van onze hele lieve Altijd een luisterend oor, meelevend en ruim denkend. We waren al tijd welkom. We bewon derden zijn zorg voor onze oma en zijn dank baar voor zijn humor en interesse. Middelhamis: Hans en Armet Verolme-Tiggelman Jurjen, Fabian Wognum: Jeannette en Amo Bleeker-Verolme Michelle Dirksland: Johan en Monique Verolme-v. d. Linde Anton Den Haag: Peter Both en Esther Pols Katwijk: Marieke Both en Sjoerd Haringman Middelhamis: Anthony Verolme en Edith Hagens Goedereede: Ellen Verolme Breda: Christel Verolme en Koos Goekoop Ouddorp: Anne Verolme Apeldoom: Tim, Ilse, Bart en Thomas Jansen Sommelsdijk, 15 september 2003 Uitslag wedvlucht Niergnies 13 september 2003. Los: 11.40. Deel nemers: 9. Duiven: 526. Weer: NO. P. C. van Alphen 1, 13, 20, 21, 27, 28, 41, 42, 70, 71, 72, 81, 84, 103, 105, 108,110,115,122,123; J. C. Roodzant 2, 3, 6, 7, 22, 24, 25, 26, 30, 34, 35, 39, 43, 44, 45, 46, 47, 56, 60, 61;M. V. d. Baan 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19,23,29,31,32, 33, 36, 37; P. Kagchel- land 59,73, 85,92,93, 96, 101, 102, 128, 152, 155, 156,157,158,175;L.Tijl 86, 174; J. de Bruin 118, 131, 134, 159; H. Klink 136; Rien Doom 176. OUDDORP - De overlast tijdens het zomerseizoen in Ouddorp is dit jaar beduidend minder geweest dan voor gaande jaren. Deze dalende lijn werd het afgelopen jaar al ingezet en kon bereikt worden door de inspanningen van diverse partijen. Aanleiding om tot een gezamenlijke aanpak te komen, zijn de vele klachten van met name de bewoners aan de zogenaamde cam- pingroutes (de route tussen het centmm van Ouddorp en de aan de kust gelegen cam pings). Het betreft klachten over vemielin- gen, baldadigheden en geluidsoverlast die voornamelijk 's nachts hebben plaatsgevon den. Om hier wat aan te kunnen doen besloten de gemeente Goedereede, campingeigenaren, horecagelegenheden en de poUtie van dis trict De Eiland een aantal maatregelen te nemen. De horeca breidde het toezicht op de bezoekers uit tot buiten hun etablissement. Jongeren die zich niet konden gedragen wer den hierover door hen aangesproken en indien nodig werd hen de toegang voor meerdere dagen ontzegd. Gezamenlijk met de gemeente en de cam pingeigenaren is een vervoersproject opge zet. Met behulp van een taxibedrijf is gezorgd voor vervoer van en naar de cam pings. Muntjes hiervoor werden verkocht in de horeca en op de campings. Door de campingeigenaren, verenigd in de Veero, is een consequent verwijderingsbe- leid gevoerd. Groepen of personen die van een Ouddorpse camping werden verwijderd waren ook op andere campings niet meer welkom. De gemeente Goedereede breidde het toe- zichtsgebied van de Parking Watchers uit met de Brouwersdam. Ook werd de APV gewijzigd. Op de Oud dorpse stranden zijn nu speciale gebieden aangewezen voor het strandsurfen (wagen tjes met surfzeil) en vliegeren. Door de politie is meer nadruk gelegd op handha ving en is een speciaal telefoonnummer voor de horeca ingesteld. Via dit telefoon nummer hadden horeca-ondernemers direct contact met de politiemensen opne men. De bewoners van de campingroutes zijn zowel in het voorjaar als in het najaar uitge nodigd voor een bijeenkomst waar de plan nen en resultaten aan hen worden voorge legd. De volgende resultaten zijn het afgelopen seizoen behaald: - Het aantal incidenten in de maanden juli en augustus met betrekking tot vemiehng, overlast van de horeca, geweld, diefstal vanuit auto's, diefstal van bromfietsen en zakkenrollerij daalde te opzichte van 2001 met 40% (van 215 naar 219). Het aantal aangiften voor diezelfde feiten daalde met 47% (van 159 naar 83); - Door de politie van district De Eilanden werden 290% (van 89 naar 347) meer bekeuringen uitgeschreven. Het betrof met name bekeuringen met betrekking tot overlast en verkeershinder (o.a. verkeerd parkeren). - Door personeel van de Verkeerspolitie (project Verkeershandhaving) werden gerichte controles op de verkeersveilig heid (snelheid, rood licht en beveiligings- middelen zoals het dragen van de auto gordel en helm) uitgevoerd. Dit resulteer de in juli en augustus van dit jaar in 2266 bekeuringen. Dat is een toename van 45% ten opzichte van 2001 (1255 bekeurin gen). Op donderdag 2 oktober wordt in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Tonge in een. kleding verkoop gehouden van de fa. Simons. Een ieder is van harte welkom van 19.00 tot 21.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de aflossing van de kerk. Voor inlichtingen kan er gebeld worden naar M. de Visser, (0187-652384) of naar L. Admiraal (0187-651270). Op donderdag 25 september wordt er om 19.30 uur een Workshop Kerstkaarten gehouden. De opbrengst is bestemd voor de stichting AduUam gehandicaptenzorg. Belangstellenden kunnen zich opgeven tot 23 september bij Hester Grinwis, telefoon' 0187-683244. Er worden drie kaarten gemaakt en de kosten zijn 7,-, inclusief materiaal en koffie. De avond wordt gehouden in Hervormd Vereni gingsgebouw Eben Haëzer aan de Preekhil- laan in Ouddorp. Graag zelf een schaar mee brengen. Een combinatie van een verenigings gebouw, zorgwoningen, openbare basisschool en sportzaal te Ooltgens plaat - of varianten daarin, naar de mogelijke realisering daarvan zal een haalbaarheidsonderzoek worden uit gevoerd. De gemeenteraad van Oost- flakkee besloot vorige week donder dagavond hiervoor een krediet van 25.000 beschikbaar te stellen. Tijdens een overleg tussen woningbouwver eniging 'Beter Wonen', Stichting 't Cen trum, verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' en de gemeente Oostflakkee is het idee geboren om een onderzoek te laten verrichten naar de haalbaarheid van een combinatie van levens- loopbestendige woningen, verenigingsge bouw 't Centrum en flankerende (zorg)voor- zieningen, waardoor een woonzorgcomplex ontstaat. Tevens zou gekeken worden naar de bouw van een multifunctionele sportzaal hij 't Centmm - waarbij de huidige sporthal aan de Prins Bemhardstraat zal moeten ver dwijnen - en zou de openbare basisschool in het onderzoek worden betrokken. In hoever re de genoemde onderdelen eventueel met elkaar te combineren vallen, hangt af van de stedenbouwkundige, financiële en economi sche haalbaarheid. Het college stelde de raad donderdagavond voor om een krediet van 25.000 ter beschikking te stellen voor de uitvoering van het haalbaarheidsonderzoek. En dat deed de raad, zij het door sommige raadsleden met de nodige temghoudendheid. Want nii 'ja' zeggen zou dan wel alleen betrekking heb ben op het gevraagde krediet ten behoeve van het onderzoek, "maar bij gebleken haal baarheid straks 'nee' zeggen tegen realise ring van een en ander, zal dan wel vreemd zijn", lichtte raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt toe. De gehele raad stemde echter met het krediet in. Op donderdag 18 september hoopt Mannen vereniglng Gomarus de eerste verenigings avond te houden in het nieuwe seizoen. Dhr. A. Verhage hoopt een inleiding te hou den over 'De brief aan de Galaten'De plaats van vergaderen is de Kerk Gerefonneerde Gemeente in Middelhamis. Aanvang: 20.00 uur. Alle leden worden van harte uitgeno digd deze avond weer aanwezig te zijn. Ook belangstellenden zijn natuurlijk hartelijk welkom! Met als uiteindelijk doel het molen- complex aan de Molendijk te Oolt gensplaat weer in glorie te herstellen, heeft de gemeenteraad van Oostflak kee - op verzoek van de Stichting Vrienden van de Meule van Landheer i.o. - in haar vergadering van vorige week donderdagavond besloten om de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen positief te adviseren om het complex in te schrijven in het register van Rijksmonumenten. Meulevrienden "En molen hoort in een dorp thuis". "Een dorp zonder molen is geen compleet dorp". Deze en dergelijke opmerkingen werden gemaakt tijdens de raadsvergadering van donderdagavond. Het ging over de (restan ten van) de molen van Ooltgensplaat, waar van aan de Molendijk nog een lege bouw vallige romp overeind staat. Een groep belangenbehartigers ziet er echter heil in om zowel de molenromp, de maalderij als de voormalige molenaarswoning in oude glorie te herstellen en heeft zich daartoe verenigd in de 'Stichting Vrienden van de Meule van Landheer' i.o. Nieuwe kansen En niet alleen ziet deze stichting er heil in, maar ook kansen om werkelijk tot 'oude glo rie' van de molen met bijbehorende gebou wen te komen. Maar dan is het wel zaak dat het molencomplex aangewezen wordt als beschermd Rijksmonument. Inmiddels alweer geraime tijd geleden heeft de stich ting daarom oriënterende gesprekken gehad met de wethouder, belast met monumenten zaken, en zijn er ook gesprekken geweest met zowel de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg als de provincie Zuid-Holland. En waar in het verleden aanwijzing van alléén de molemomp als beschermd Rijks- monument weinig kans van slagen bleek te hebben, lijken thans deze kansen groter indien het gaat om aanwijzing van én de molenromp én de maalderij én de voormali ge molenaarswoning, die alle op hetzelfde tertein staan en onderling een historische relatie hebben. Immers, in het Monumenten Inventarisatie Project van de provincie Zuid- Holland staat de maalderij vermeld als 'vrij gaaf, onderdeel van een complex, beeldon- dersteunend element van de entree van het dorp aan de westzijde'. En de voormaUge molenaarswoning wordt daarin omschreven als 'vrij gaaf, karakteristiek voor de periode, beeldondersteunend element in het straat beeld'. Bovendien werd het gehele complex, dus inclusief molenromp, tijdens informeel contact met de Rijksdienst voor Monumen tenzorg bestempeld als 'uniek voor Neder land' En waar nu de kaarten er zó voor lig gen, beijvert de stichting zich zeer om het hele complex aangewezen te krijgen als beschermd Rijksmonument. Positief advies Maar dan moet de gemeenteraad terzake advies uitbrengen aan de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, om al of niet tot aanwijzing over te gaan. En daartoe stond het molencomplex op de raadsagenda van donderdagavond en in dat verband ook deden enkele raadsleden de uit spraken waarmee dit artikel begon. Het col lege had de raadsleden voorgesteld om de minister positief te adviseren, omdat zij aangaf geen redenen te zien om van positie ve advisering af te moeten zien. "Er zijn op grond van het behoud en het in oude glorie herstellen van dit cultuurhistorische com plex méér dan voldoende redenen om tot aanwijzing tot Rijksmonument over te gaan". En in diezelfde lijn besloot de raad unaniem om richting de minister positief te adviseren. Dit wil overigens nog niet zeggen dat daar mee het herstel van het molencomplex daad werkelijk in het verschiet ligt, gaf raads voorzitter burgemeester Van Pelt daar meteen bij aan, want dan zullen er nog heel wat hobbels genomen moeten worden, niet het minst in financiële zin. "Niettemin moet ergens worden begonnen en is dït (nog slechts) een stap in de richting." In ieder geval vond de gehele Oostflakkeese raad het een goed initiatief van de vrienden van de 'Meule van Landje' om deze zaak aan te pakken. Mocht realisatie werkelijk mogelijk blijken, zal verder ook nog een aantal praktische zaken moeten worden geregeld. Zoals het in eigendom overdragen van de molenromp en de maalderij van de erven Landheer aan de stichting. En het verlenen van een kapver- gunning, alsmede het verwijderen van de omringende hoge bomen op gemeentelijke gronden, dit vanwege de molenbiotoop ten behoeve van een vrije windvang voor de in oude glorie te herstellen molen. Dit laatste houdt in dat binnen een afstand van 50 ineter van de molen geen gebouwen aan de Molen dijk mogen verrijzen of hoog opgaande beplanting mag worden aangebracht. En wórdt het complex te zijner tijd aangewezen als beschermd Rijksmonument, dan moet ook het vigerende bestemmingsplan - de molenbiotoop in achtnemend - worden gewijzigd. Morgen, woensdag 17 september, zal het oud papier in Nieuwe Tonge worden opge haald. Wilt u het oud papier voor 18.00 uur goed gebundeld aan de straat zetten? MELISSANT - Vanavond, dinsdag 16 september, 19.30 uur, ds. M. J, van Gel der. MffiDELHARNIS - Vanavond, dinsdag 16 september, 19.30 uur, ds. E. Bakker DIRKSLAND - Vanavond, dinsdag 16 september, 19.30 uur, ds. A. B. van der Heiden, bediening Heilige Doop. OUDDORP - Woensdag 17 september, 19.30 uur, ds. J. Driessen. OOLTGENSPLAAT - Donderdag 18 september, 19.30 uur, ds. P. Mulder NIEUWE TONGE - Donderdag 18 sep tember, 19.30 uur, ds. C. van Krimpen. GOEDEREEDE - Op Open Monumentendag, afgelopen zaterdag, is in het Museum in de Toren te Goedereede een kroonluchter onthuld. De kroonluchter is in verband met het 25-jarig bestaan van het museum aangekocht door de Stichting Goereese Gemeenschap. De kroonluchter is, op verzoek van het bestuur van de stichting, op ambachtelijke wijze gegoten bij de firma Brink Van Keu len te Haarlem. De firma deed dat werk grotendeels met acht- tiende-eeuwse mallen. Het resultaat: een kroon met 27 armen, met een hoogte van 1.90 meter, een diameter van 1.25 meter en een gewicht van circa 200 kilo. Volgens traditie is de kroon voorzien van drie wapenschilden: het gemeentewapen van Goedereede en de wapens van Oud dorp en Stellendam. De wapens zijn geschilderd door de Goe reese kunstenaar Matthijs Mijnders. Het smeedwerk van de ophangstang is verzorgd door de heer J. van Wijk en de op de stang aangebrachte vergulde houten bollen zijn gedraaid door Han en Pieter Tanis. De kroonluchter vormt een absolute verfraaiing van de onlangs heringerichte museumruimte. Bovendien zal dit veijaarscadeau voor extra sfeer zorgen tijdens de concerten, die in de toren worden gehouden. De kroonluchter is namelijk bewust niet voorzien van elektrisch Ucht, maar van kaarsen. Het moment van de onthulling (foio: Persbum Fhkkee).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4