Verkeersveiligheidsdag leerde scholieren verantwoordelijk deelnemen aan het verkeer SGP-er Breeman krijgt Legpenning wegens 25-jarig raadsiidmaatsciiap U zoekt iets spécial voor uw drukwer EiiAra^-niEuws Mevrouw De Blok-Matsinger in Geldershof 100 jaar! 'Oostmoer' EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Uitslagen manege Open dag bij Harlekijn en het Kinderhuis Tijdens de week van de kinderopvang Op kamer 215 van verzorgingshuis Geldershof geniet mevrouw De Blok - Matsinger nog na van de prachtige dag die ze 7 september samen met kin deren en kleinkinderen mocht bele ven. Ze woont daar vanaf 1994. Tot die tijd woonde ze zelfstandig. Maar vóór die tijd liggen heel veel jaren, waarover de krasse oude dame nog dikwijls nadenkt. Het was niet altijd gemakkelijk. "Maar", zo belijdt zij: "'t Is Isrels God, Die krachten geeft." GOEREE-OVERFLAKKEE - Op initiatief van de wervingscampagne 'Kinderopvang en Netwerkbureau Kinderopvang' wordt van 17 tot en met 20 september aanstaande de Week van de Kinderopvang georgani seerd. Tijdens deze week wordt de kinderopvang uitgebreid onder de aandacht gebracht. Op Goeree-Over- flakkee berust de organisatie van deze week bij de Stichting Kinderopvang voorzieningen in Middelhamis. Deze biedt al ruim twaalf jaar professione le kinderopvang op het eiland. Per week maken 160 kinderen gebruik van de drie opvangvormen. Rondom en in 'De Staver' en het politiebureau in Middelhamis was het vrijdag, tijdens de Verkeersvei ligheidsdag, een drukte van belang; 's ochtends waren de kinderen van de basisscholen in de gelegenheid om hun kennis te testen en om ken nis op te doen over de veiligheid in het verkeer, 's Middags was het de beurt aan de kinderen van het voort gezet onderwijs. Verkeersquiz OOSTFLAKKEE - FeUcitaties en woorden van respect en waardering hebben geklonken aan het eind van de raadsvergadering van de gemeen te Oostflakkee, afgelopen donder dagavond in het gemeentehuis te Oude Tonge. Ze waren gericht aan het adres van het SGP-raadslid C. Breeman, nadat raadsvoorzitter bur gemeester Van Pelt de, zo hij zei, 'belangwekkende mededeling' deed dat Breeman thans 25 jaar in de Oostflakkeese gemeenteraad zit. Een waardig moment om bij stil te staan en om na de raadsvergadering een receptie aan te wijden. Een moment ook waarop de burgemeester de jubi laris, wegens diens inzet voor de Oostflakkeese gemeenschap, een gemeentelijke Legpenning uitreikte. PAGINA 2 DINSDAG 16 SEPTEMBER 2003 Mevrouw De Blok, geflankeerd door burgemeester en mevrouw Sloop (foto Persburo Flakkee). Geboren aan de Achterweg - tegenwoordig het Onderlangs - was Dientje Matsinger de jongste op één na in het gezin. Op de fami liefoto die aan de muur hangt, is zij te zien als tienjarige temidden van de rest van de familie. Een reproductie van die foto schonk oma op haar 100e verjaardag aan al haar nazaten. Een familiealbum dat ze van haar kinderen en kleinkinderen ontving voor deze verjaardag én het boek vol oude foto's, geti teld 'Reis door de tijd' - gemaakt door de activiteitenbegeleiding - bieden samen veel aanknopingspunten voor een gesprek. Mevrouw De Blok, misschien wel de oudste abonnee van Eilanden Nieuws, is een gezel lige vertelster en weet veel herinneringen op te halen. Als meisje speelde Dientje graag met de pop en de poppenwagen, en - zoals later zou blij ken - had ze niet alleen interesse, maar ook aanleg om bezig te zijn met lapjes. Toen ze behendig genoeg was om de handen uit de mouwen te steken, moest ze, net als andere meisjes, mee helpen in het huishouden. Daarbij hoorde ook het melken van de geit. Daarover heeft mevrouw De Blok een leuke anekdote. Door de week werd de geit gemol ken door moeder, in de weekends moesten de meisjes het karweitje voor hun rekening nemen. Op zekere dag weigerde de geit haar melk los te laten. Wat ze ook probeerden, het beest weigerde elke medewerking. Moeder begreep al snel waar de schoen knelde. "Zet mijn gehaakte mutsje maar eens op" raadde zij haar dochters, "misschien helpt dat wel." Het euvel met de halsstarrige geit was toen snel verholpen: de emmer liep langzaam vol. Het mutsje kreeg daarom een vaste plaats in het schuurtje en voortaan zetten de zusjes, voordat ze naar de geit toegingen, eerst het mutsje op. Na verloop van tijd verhuisde het gezin naar de Secretarieweg. Zoals alle kin- ctir. streeliblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeveismaat- schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerlus, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerlus@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar €35.00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 deren, moest Dientje ook mee naar het land. "Er werd niet gevraagd of je het leuk vond, het hoorde gewoon zo. Maar op een goede dag viel mijn oog op een advertentie in de krant, waarin de familie Buysse een hulp in de huishouding vroeg, en ik had toch wel erg veel zin in zo'n dienstje. Om een lang ver haal kort te maken; ik solliciteerde en werd aangenomen voor f 35,- per maand, mét kost en inwoning en om de andere zondag vrij. Maar ja, toen kwam het zomerseizoen er weer aan en dan kon ik thuis eigenüjk niet gemist worden. Maar mevrouw Buysse wil de me ook graag houden. 'Nou', zei mijn vader, 'vraag maar om opslag'Ik ging terug naar mevrouw, en zowaar, ik kreeg voortaan honderd gulden per maand, als ik dan maar bleef." Echter, het handige meisje van mevrouw Buysse werd groter, en.de jongens kregen dat ook in de gaten! Dientje kreeg verkering en trouwde op 4 juni 1926 met Anthonie De Blok. Haar trouwjurk maakte ze zelf, met hulp van een bevriende mevrouw, van een mooie lap blauwe stof. Op de zwarte hoed zat een grote bloem, eveneens blauw. Na haar huwelijk kwam het jonge echtpaar aan de Tramweg te wonen. Dat huis was geschikt voor dubbele bewoning. In dat huis heeft Dien met haar man mooie, maar ook droevige jaren beleefd. Die mooie jaren beleefden ze toen de kinderen Toon, Sofie en Adrie werden geboren. Ze herinnert zich nog als de dag van gisteren hoe ze Toontje mee nam naar het land en hem daar in een kuil neerzette, waar hij de hele morgen zoet speelde. Toen haar tweede en derde kind werden geboren hield ze het bij de huiselijke werkzaamheden. En dat waren er nog al wat. Zoon Adrie ziet het nog voor zich; de grote bedstee in de kamer, waar achter de deurtjes de wintervoorraad op planken stond. "Als je die deurtjes opendeed, zag je niet anders dan glazen weckpotten en Keulse potten, alles had ze zelf ingemaakt. Groente, fruit, een half varken. Zure zult maakte ze ook. De schoonouders van Toon kregen daar wel eens wat van, die noemden het steevast 'dat spul van Toon z'n moeder..' De handen van mevrouw De Blok lagen nooit stil in haar schoot, altijd was ze bezig aan een kledings tuk of een handwerkje. "Breien, dat deed ze zonder ernaar te kijken", beaamt Adrie. De twee geborduurde schilderijen aan de wand getuigen nog van haar vlijt. Ook heeft ze heel veel naaiwerk gedaan. Haken deed ze ook graag; ooit ruilde ze een gehaakte sprei met een vriendin voor een nieuwe handge maakte jurk. Wat ze óók graag deed, was koekjes bakken. Mevrouw weet nog precies te vertellen hoe het eraan toe ging bij het bakken van kokoskoekjes. En ook dat Adrie altijd om een klontje deeg kwam vragen. In het fornuis, dat ze van haar vader had gekre gen, bakte ze alles wat je maar kunt beden ken. Maar toen brak de Tweede Wereldoorlog uit. Dat was een moeilijke tijd. Niet alleen voor de mensen hier, maar zeker voor de mensen uit de stad. Zo waren er veel kinde ren met tbc. De inwoners van Flakkee wer den geacht die kinderen in huis te nemen, in de hoop dat ze het door de frisse lucht en nog wat redelijke voeding zouden overleven. Ook bij de familie De Blok kwam zo'n kind. Die ging na verloop van tijd weer gezond naar huis terug, maar.dochter Sofie van 15 bleek zodanig besmet dat ze niet lang meer te leven had. Dat was een zware slag voor de ouders. Toch mocht het nog zo jonge meisje getuigen van de hoop die in haar was. 'Uw wil geschiede', was haar levensmotto."Ze reisde getroost af, maar zo'rt verlies draag je wel heel je leven mee", vertelt mevrouw De Blok. Het gezin bleef niet aan de Tramweg wonen. Door hard te werken was het vader Leen gelukt om voor al zijn kinderen een huis te kopen. De familie De Blok kwam zodoende in de Beatrixlaan te wonen. Daar beleefden ze samen nog vele goede jaren. Helaas werd de heer De Blok ziek. Voordat hij naar de Egmondshof werd overgebracht, is hij vier jaar lang door zijn vrouw verzorgd. Na het overlijden van haar man ging mevrouw een eenzame tijd tegemoet. Zoon Toon werkte bij de marechaussee, Sofie leefde niet meer en Adrie moest voor zijn werk veel naar het buitenland, tot vier jaar Singapore toe. "Ik vind het niet leuk" zei ze dan tegen Adrie, "maar het is je werk en ik weet dat je het graag wilt; het is je gegund." Nog dagelijks mist ze haar echtgenoot. "Het was toch zo'n goeie man voor me", zegt ze meer dan eens. Na verloop van tijd kwam de verhuizing naar een bejaardenhuisje in zicht. In de Wer- nerflat had mevrouw De Blok een goede tijd. Ze trof daar een fijne buurvrouw, waarmee ze goed contact had en graag een spelletje deed. Ze was tweeënnegentig toen ze al eni ge tijd opstond voor Geldershof, en een dame daarvandaan bij haar op bezoek kwam om te zien of ze al toe was aan een kamer in het verzorgingshuis. Mevrouw de Blok was echter nog zo kwiek, dat ze niet genoeg pun ten behaalde. Dat stemde haar toch wel ver baasd. "Kan ik nu nóg niet naar Gelders hof?" was haar commentaar. "Ik ben al tweeënnegentig. Hoe oud moet ik dan wel niet zijn om naar een rusthuis te mogen?" Tot 1994 kon ze zich met Tafeltje Dekje en de hulp van de kinderen redden, maar einde lijk was het dan zo ver; er was een kamer voor haar. Daar zit ze nu, nog wel een beetje moe van maandag. "Een fijne dag was het. Met veel post en cadeaus en veel bloemen. Dit prach tige bloemstuk van de directie zal heel lang goed blijven; het is gemaakt van zijdebloe- men. Makkelijk hoor, die hoefje geen water te geven." Natuurlijk is de burgemeester geweest en ook Ds. Ter Brinke kwam als consulent de honderdjarige bezoeken. Er was zelfs een brief van de koningin, de commissaris van de koningin, de gemeente Dirksland en de Sociale Verzekerings Bank. Allemaal met de hartelijke gelukwensen met dé honderd ste verjaardag. En..., ondanks het feit dat mevrouw De Blok voor de AOW een 'dure in de kost' is, kon er toch een mooi bloeme tje af. "Dat is toch een mooi gebaar" vindt de honderdjarige. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proeven F3a en F5a, gehouden op zaterdag 13 sep tember jl. in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proef dient een minimaal aantal pun ten behaald te voorden van 210. Proef F3a. Fabienne Nijland, Snoopy, 223 pnt; Joanne Braber, Dynamite, 220 pnt; Linsey Hopman, Snoopy, 219 pnt; Gandola PoUemans, Karine, 216 pnt; Zita Mast, Rosalie, 216 pnt; Isabelle de Geus, Daisy, 216 pnt; Gaby Simons, Sterre, 215 pnt; Colin V. Noort, Dynamite, 215 pnt; Natalja Vorstenbosch, Sammy Jo, 215 pnt; Yara v. Noort, Cupido, 214 pnt; Stacey Kalf, Quint, 213 pnt; Mima Korteweg, Dynamite, 213 pnt; Miranda Kroon, Sterte, 210 pnt; Tama ra Bakelaar, Cupido, 210 pnt; Hilde Struijk, Cupido, 210 pnt; Deborah 'Vroegindeweij, Sterre, 208 pnt; Nelleke Dijkgraaf, Tkza, 207 pnt; Irene Verheij, Tirza, 204 pnt; Piros- ka de Vos, Anouschka, 201 pnt; Ilona v.d. Berg, Carola, 199 pnt. Proef F5a. Whitley Vorstenbosch, Tazz, 220 pnt; Rudy v. Dis, Fenjala, 219 pnt; Mar- jolijn Saarloos, Rosalie, 217 pnt; Lisa Uij- tewaal, Daisy, 215 pnt; Demi Uijtewaal, Daisy, 215 pnt; Jaimy Argoudelis, Bennie, 215 pnt; Adrienne Luiten, Fenjala, 213 pnt; Na-dine Peekstok, Bennie, 211 pnt; Jaco- lien Bechthum, Tirza, 210 pnt; Manon Zwa nenburg, Benjamin, 210 pnt; Elieske Krijgsman, Rosalie, 202 pnt; Anne Krijgs man, Carola, 201 pnt. Op woensdag 17 september wordt een open dag georganiseerd voor het kinderdagver blijf 'Harlekijn' aan de Molenlaan 7 in Som melsdijk en de buitenschoolse opvang 'Het Kinderhuis' in het recreatiecentrum 'De Sta- ver', Olympiaweg 19 in Sommelsdijk. Tij dens deze dag kunnen belangstellenden hier een kijkje nemen om zo een beeld te krijgen hoe de kinderen zich hier vermaken. Ook wordt er een video vertoond. Mocht u een kijkje wiljen nemen op het kinderdagverblijf 'Harlekijn' dan bent u vanaf 10 tot 16 uur van harte welkom. Deze dag is uitermate geschikt voor opa's en oma's, leerlingen van het VMB en ROC en personeelsfunctiona rissen van bedrijven. Bij de buitenschoolse opvang het Kinderhuis bent u deze dag welkom vanaf 13.30 tot 16.30 uur. Ook kinderen van de basisschool kunnen dan eens komen kijken welke activi teiten hier worden ondernomen. Het is op 17 september eveneens de 'dag van de leidsters', waarop alle leidsters en gastou ders, die direct de zorg en begeleiding geven aan de kinderen, in het zonnetje worden gezet. Zij zijn immers de spil in de opvang, daar zij dagelijks klaar staan om een opvang- dag zo goed mogelijk af te stemmen op de wensen van ouders en kinderen. Om deze waardering voor hun inzet tot uiting te bren gen ontvangen zij deze dag een kleine atten tie van het bestuur en de directie van de Stichting Kinderopvangvoorzieningen Verdere informatie over deze dag kan wor den verkregen van maandag tot en met vrij dag tussen 9 en 12 uur op telefoonnummer 0187-481280. Ondanks de regen werd er op het uitgezette ■parcours door de schoolkinderen druk gefietst Het motto van de Verkeersveiligheidsdag was dit jaar 'Verrijk je kennis en wees actief'. De organisatie was ook dit jaar weer in handen van de Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Goeree-Overflakkee (RPV), een samenwerkingsverband van gemeenten, ISGO, Politie en 3VO. Deze dag wordt georganiseerd om de scholieren van jongs af aan te om op een verantwoorde wij ze aan het verkeer deel te nemen. In het 'Prieel' van 'De Staver' was er voor de kinderen gelegenheid om hun kennis van de verkeersregels te testen. Door middel van computerspellen werden er voor de scholie ren diverse verkeerssituaties uitgebeeld, waar over vervolgens vragen werden gesteld. Verder waren er in het gebouw verschillen de voorlichtingsstands opgebouwd. Hier konden de kinderen folders en andere leuke dingen mee krijgen, waarin verschillende facetten van het verkeer en de veiligheid werden behandeld. Zo was er ook een stand van het Waterschap, waarin op foto's werd getoond hoe er alles aan wordt gedaan om zo veilig mogelijke fietspaden aan te leggen. Ook de plannen voor de toekomst werden getoond. In een andere zaal van 'De Staver' werd een verkeersquiz gehouden. Hier konden de leerlingen van de verschillende scholen hun kennis van het verkeer testen. Ook was er een buitenprogramma op het parkeerterrein, door de regen konden enkele onderdelen van het ochtendprogramma niet doorgaan. Tijdens het middagprogramma, waar het de beurt was aan de scholieren van de middelbare scholen, liet de zon zich wel zien. De kinderen konden op de fiets hun rij vaardigheid en de kennis van de verkeersre gels tonen door een parcours af te leggen. Op het parkeerterrein stond ook een vrachtwa gen, waar de kinderen een kijkje konden nemen. Zo werden ze er opgewezen dat een vrachtwagenchauffeur vanuit de cabine lang niet alles kan zien en dat daar ook op fiets rekening mee moet worden gehouden. Ook was er op het parkeerterrein de zogenaamde 'Islandhopper'waar voorlichting werd gegeven over de gevaren van alcohol- en druggebruik, 's Middags konden ook de brornfietsen en scooters getest worden op de rollerbaan. Politiebureau Een altijd weer tot de verbeelding sprekend onderdeel voor de kinderen is een bezoek aan het nabijgelegen politiebureau, dat voor Op rij in een cel van hel politiebureau. deze gelegenheid ook de deuren open zette. Zo konden er politieauto's en motoren bezichtigd worden en ook werd de binnen kant van een 'flitspaal' getoond, evenals de blaastest bij een alcoholcontrole. En natuur lijk stond ook 'een kijkje in de cel' op het programma. Burgemeester Van Pelt sprak de heer Bree man als eerste toe en typeerde hem als "een man die niet overdreven veel zegt, die je zo nu en dan instemmend ziet knikken, maar die wél spreekt als 't echt nodig is, duidelijk en rechtlijnig, en zeker als 't om z'n princi piële overtuiging gaat". Maar Breeman heeft zich ook op andere wijze doen kennen, merkte Van Pelt op. Want een uitspraak als 'een vrouw en een kat, horen op de mat' komt onmiskenbaar van Breeman vandaan en leidde donderdagavond opnieuw tot gelach toen de raadsvoorzitter die woorden in herinnering bracht. "Een wethouderszetel heeft Breeman nooit geclaimd; hij voelde zich veel vrijer in een oppositiezetel, van waaruit hij heel veel voor zijn partij heeft kunnen betekenen", zo vervolgde Van Pelt. Overigens zei deze als overeenkomst met Breeman te hebben op dezelfde datum tot de gemeenteraad te zijn toegetreden als de jubi laris; vijf september 1978. "Alleen was dat elders in het land. En met nóg een verschil dat Breeman altijd een hoed draagt en fk nooit." Opnieuw gelach. Na de uitreiking van de Legpenning felici teerde mevrouw Van Dijke (PvdA) de heer Breeman namens de gehele raad. Zij omschreef hem als "een collegiaal man. altijd bereid te luisteren, maar ook iemand die raad weet te geven. We hebben de samenwerking altijd als prettig ervaren." Gezamenlijk bedachten de raadsleden hun 'jarige' collega dan ook met een boekenbon én een fles met een bepaald soort olifant erin, overhandigd door mevrouw Van Dijke. En daar hoorden natuurlijk 'n paar zoenen bij. "Anders doen we 't nooit, maar nü wel." Een paar rooie en een paar zwarte pakkerds dus. "Ontzettend knap dat je 't al die jaren hebt volgehouden, Cor", vond mevrouw Van Dijke, die trouwens ook haar bewonde ring uitsprak voor Breeman's echtgenote. "Want als je thuisfront niet achter je staat en je steunt, dan ben je als politicus niks". Zowel van de gemeente, de raad als het col lege kreeg mevrouw Breeman een paar prachtige bloemstukken en boeketten. Want zij is het die al die jaren haar man uren zon der getal van zich zag gaan om bezig te zijn met de belangen van de Oostflakkeese samenleving. "Dat moeten zo'n 1500 avonden zijn geweest", bleek Breeman's fractiegenoot de heer Van Gurp te hebben uitgerekend, toen ook hij zich met enkele woorden van felici tatie tot de jubilaris richtte. "S.G.P., 'Schrift Gebonden Politiek' bedrijven; vanuit ontzag vóór en liefde tót Gods Woord jezelf daar door laten leiden, dat vereist zel'fvériooche- ning", wist Van Gurp. Namens het college wenste ook wethouder en loco-burgemeester De Vries de heer Breeman geluk. Hij liet weten hem altijd "een beetje als mentor te hebben ervaren" en veel van hem geleerd te hebben. "Ik hoopje nog lang mee te mogen maken". Met dat laatste stemde Breeman zelf ook in, tijdens een kort dankwoord: "als de Heeré het geeft, hopen we nog een poosje door te mogen gaan". Met een vergelijking met 'de man met het paslood op de muren van Jeru zalem' - uit het Bijbelboek Habakuk - maakte hij duidelijk hoe hij zelf steeds zijn werk beziet. "Als het paslood langs Jeruza- lems muren werd gehouden, bleek alles schots en scheef te staan. Dat zie ik met ra'n eigen werk ook. Naderhand denk je: 'dft had ik moeten zeggen en dat had ik anders moe ten doen', 't Is altijd weer tekort. Maar ik denk dat de andere raadsleden daar óók wel eens last van zullen hebben." Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algemeen gebr-dewaal,com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2