^Landleven op de Kop' in passende sfeer gepresenteerd Historisch hoekje Mevr. Martha Hoffenkamp nieuwe predikant Hervormde Exodus gemeente MEDISCHE DIENSTEN Opbrengst collecte kankerbestrijding Vaartocht en diner in klassieke sferen Een persoonlijke ontmoeting MET OUD-Dirksland PAGINA 6 EIIAtfDBI-ltlEUWS VRUDAG 12 SEPTEMBER 2003 Martha Hoffenkamp, de nieuwe pre dikante van de Hervormde Exodus Gemeente in Sommelsdijk, stamt uit een warm nest. Dat merk je meteen als je met deze vrouw in gesprek komt. De gemeente zal zeker blij zijn met deze warmhartige, spontane vrouw, die de gemeente in woordbe diening en pastoraat zal gaan dienen. In haar pas betrokken woning neemt Martha alle tijd voor een gesprek. Beschrijving boerderijen gekoppeld aan fietsroute Het kon niet toepasselijker: tijdens de Boerenlanddag, op het erf van één van de oudste boerderijen in Ouddorp en in het 'Jaar van de Boerderij' werd het boek 'Landleven op de Kop' gepresenteerd. Het boek is samenge steld door Pau Heerschap en Wilbur Hollaar en beschrijft de verschillende boerderijtjes, 'spulletjes' en het karakteristiek landschap van de Kop van Goeree aan de hand van een fiets- of wandelroute. In de teile Rabobank van vrijdag 12 september 2003 t/m zondag 14 september 2003 Uit de bundel 19 Sneeuw Lezers van EIÜVt1DEt1.t1IEUW5 weten het BETER. "Mijn ouders waren super zorgzaam. Maar behalve dat, hadden ze ook een rotsvast prin cipe: verloochen nooit en te nimmer de prin cipiële keuzes die je vanuit je innerlijk maakt; houd vast waarvoor je staat.' Dat had allemaal te maken met het oorlogsverleden van mijn vader; hij zat tijdens de oorlog in het verzet. Dat drukte een stempel op het gezin. We leerden om de keuzes voor dingen die bij je passen nooit op te geven, al kost het je leven. Dat betekent dat je nadenkt over wat bij je hoort, maar ook om daarvoor te gaan." Haar ouders zijn inmiddels overle den, maar hun principes leven voort in hun nageslacht. Intussen is Martha trots op haar naam; Hoffenkamp, een uit Duitsland afkomstige naam, is min of meer een samen voeging van Hof en Kamp; hoop en vecht. "Dat hoort bij elkaar, dat is ook een bepaal de lijn geworden in mijn leven", legt Martha uit. "Hoop op Gods leiding en nabijheid in je leven, hoop voor de toekomst, wat zon op je pad. En vechten voor watje hebt gevonden, zuinig zijn op dat wat bij je past." Martha werd 47 jaar geleden geboren in Winschoten en is opgegroeid in de stad Gro ningen. Daar volgde zij eerst de lagere school, daarna het VWO en vervolgens een opleiding tot logopediste. Op de mytyl school, waar zij werkte, ontmoette zij dage lijks jongeren met een agressieve vorm van spierdystrofie. Hun levensverwachting was laag. Dat maakt zulke kinderen vroeg rijp voor levensvragen en op dat tertein voelde ze zich erg aan die jongeren gebonden. Tij dens haar werk als logopediste was ze soms evengoed begeleider op dat andere terrein. Op zekere dag wist ze dat begeleiding van mensen in al hun vreugden en verdriet haar beter lag dan louter logopedie bedrijven. Zo besloot ze theologie te gaan studeren en deed dat in Groningen en Leiden. Tijdens haar stageperiode in een gemeente ontdekte ze hoe boeiend het pastoraat eigenlijk is en hoe prachtig het is om met de mensen alle dingen mee te mogen beleven. "Ze geven je hun vertrouwen in de meest intieme momenten van hun bestaan. Geboorte, trouw, rouw, verdriet en geluk. En jij mag vertellen dat het bij God altijd meevalt. God valt altijd mee; Hij gaat onze verwachtingen ver te boven. Zijn armen zijn altijd ruimer dan wij dach ten. En God komt bij het ontvangen van zon daren niets tekort. Eigenlijk zijn al onze ver wachtingen omtrent God onder de maat. Wij denken alles zo goed te weten. Dat was door de eeuwen heen al zo. De Messias verscheen ook heel anders dan de mensen verwachtten. Dat wil niet zeggen dat je in alle omstandig heden de juiste woorden hebt; integendeel. Als ergens een verlies wordt geleden, sta je ook wel eens sprakeloos. Maar desondanks mag je Gods 'doorgeefluikje' zijn, en later merk je soms ook dat mensen dat hebben ervaren. Dat te mogen doen vanuit je inner lijke overtuiging, is een heel bijzonder iets. Christenen mochter) elkaar al eeuwen lang tot een hand en voet zijn. Ook juist in moei'^ lijke omstandigheden." Dat geldt niet alleen voor de mensen in het noorden van het land, waar Martha de eerste zeven jaren van haar ambtsperiode door bracht in streekgemeenten in Drenthe en Friesland. Het klikt, voor zover ze dat nu kan beoordelen, ook goed met haar nieuwe gemeente. Na op vier mei een dienst te heb ben verzorgd waarin ze voorging voor vijf honderd mensen en ook vijf kinderen doop te, werd op vijf mei een gemeenteavond belegd, die bezocht werd door driehonderd mensen. Op die avond was er gelegenheid om persoonlijk met de predikante in contact te komen en haar vragen te stellen, waarna aansluitend een kerkenraadsvergadering werd gehouden. Op die vergadering werd ze unaniem gekozen door de hele kerkenraad. "Daar ben ik wel erg blij om", zegt Marhta. "Want ik ben hier de eerste vrouwelijke pre dikant en dat is toch wel een stap voor een gemeente. Dat ik unaniem ben gekozen, is voor mij het bewijs dat ik op de juiste plaats ben gekomen." Op zeventien augustus is Martha Hoffen kamp bevestigd door de consulent van de gemeente, ds. T. Verduyn uit Oudenhoom. Zij kan zich goed voorstellen dat het voor sommige mensen even wennen is om een vrouwelijke predikant te hebben. Vooral voor de ouderen in de gemeente. "Zij noe men je nog graag dominee, maar de meesten zeggen gewoon Martha. Ik heb intussen al diverse ervaringen opgedaan in het contact rnet de mensen. De één komt naar je toe en zegt heel serieus: "U heeft me wel diep geraakt met wat u zei. Dit had ik nog nooit zo gezien..." Een ander komt naar je toe, slaat op je schouder en zegt: "Nou, van mij mag je blijven hoor.Dat verschil in men sen en hoe ze reageren is heel leuk en ook heel ontroerend. Ook gaf iemand aan dat hij het wel moeilijk zou vinden om met sommi ge dingen naar een vrouwelijke predikant toe te gaan. Mijn wedervraag was: "Hoe zit dat dan met al die vrouwen die met zulke dingen naar een mannelijke predikant toe moeten?" Daar had de vraagsteller nog nooit bij stilgestaan. Martha gaat zich niet alleen geven op het gebied van prediking en pastoraat, ze voelt zich ook betrokken bij de kindemeven- dienst. Daarbij is het wel zinvol om de gren zen van eikaars vakgebied te respecteren. Er is goed onderling overleg, ook met de litur giecommissie. Dat er weer wat meer vorm gegeven wordt aan een bepaald thema door kleuren en voorwerpen binnen de liturgische ruimte te halen, bevalt Martha wel. Ze hoopt met haar prediking de toon te zetten voor het vieren van de zondag. Wat dat betreft is Martha heel blij met de zondag. Geen dag om onderuitgezakt op de bank te hangen, maar een dag om te vieren! "God gaf ons Vanuit de drukke 'ring' van Ouddorp, waar de Boerenlanddag werd gehouden vertrok ken de genodigden met enkele boerenwa- gens voor een rondrit door het Ouddorpse landschap. De kop van de stoet werd gevormd door een rijtuig, getrokken door twee paarden, waarin de samenstellers van het boek hadden plaatsgenomen. Het eindpunt van de rondrit was de uit 1680 daterende boerderij de Ridderstee aan de Westerweg. De genodigden werden opge wacht door de bewoners. Piet en Miep San- tifort. De steevrouwe was gekleed in een tra ditionele dracht, die gepast blijkt op het erf van de Ridderstee. De heer en mevrouw S antifort waren de gelukkigen die het werk je 'Landleven op de Kop' als eersten kregen uitgereikt. Eén van de samenstellers. Pau Heerschap, vertelde - op de stoep van de Ridderstee - iets over het initiatief om te komen tot de uit gave van het boekje. Het was de bedoeUng van de samenstellers om ook iets aan het 'Jaar van de boerderij' te doen. Toch moest het geen droge beschrijving worden van de oude boerderijen in de omgeving. Het onder werp werd breder gemaakt en daarom werd ook het landleven betrokken bij het boekje. En Pau Heerschap zou Pau Heerschap niet zijn als hij ook nog in het verleden van de Ouddorpse samenleving dook. Hij nam de aanwezigen mee naar de tijd toen zijn vader nog een 'negotie' had. "We hadden in die tijd nog een avondwinkel waar, zo lang we nog op waren, de mensen terecht konden voor hun boodschappen. Ik weet nog dat ik zaterdagsavonds in de teile zat en dat Piet Santifort nog om 'goeie butter' kwam. De koffie was klaar en Piet dronk een bakkie mee. Hij op de stoel en ik in teile". Zaterdag zowel Piet als Pau dus 6p de stoep van de Ridderstee. Heerschap legde uit dat de ver schillende facetten van het 'Landleven op de Kop' is beschreven aan de hand van een fietsroute. Deze route is, geplastificeerd, bij het boekje gevoegd. De ongeveer vijftig bezienswaardigheden die in het boekje aan de orde komen zijn door de samenstellers, zodanig beschreven, dat ze het best via de bijgeleverde routekaart kunnen worden gereden. Natuurlijk is de fiets het beste vervoermiddel voor deze rou- Pau Heerschap overhandigt 'Landleven op de Kop' aan de heer en mevrouw Santifort. Links Wilbur Hollaar. te; maar ook voor wandelaars kan het een uitdaging zijn om de 'Landlevenroute' te voet af te leggen. Overigens kan de route ook met de auto gereden worden. En mocht de lezer niet in staat zijn om de route af te leggen, kan men natuurlijk altijd het boekje gewoon thuis lezen. Want de samenstellers hebben het boekje in een boeiende stijl geschreven. De route kan in twee delen gesplitst worden: een westelijk deel - richting vuurtoren - van 24 kilometer en een oostelijk deel - richting Goedereede - van 18 kilometer. De foto's zijn allemaal voor deze uitgave gemaakt door Wilbur Hollaar. De start van de route die in het boekje beschreven wordt is bij het Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis'. Bij ieder markant punt op de tocht houden de samenstellers even halt. Er wordt dan iets verteld over de geschiedenis van de boerde rij of het karakteristieke landleven. Zo wordt er bij de voormalige Boerenleenbank aan de Broekweg gewag gemaakt van de 'gehorige wachtkamer', waar menig Ouddorp heeft vertoefd voor dat er een lening kon worden afgesloten. De lezer krijgt ook uitleg over de cichoreiteelt, het gebruik van ruiters en de verschillende gewassen, die er op de Oud dorpse landerijen worden verbouwd. Ook worden speciale Ouddorpse uitdrukkingen gebruikt en uitgelegd, zoals onder andere 'juun om d'n dorden', spulletjes, grippen en mantelienge. Ook gaan de namen van boer derijen, huizen en streken weer opnieuw leven. Zoals daar zijn het Jachthuis, de Palmstee, het Waoigat enz. Bij de namen in 'Landleven op de Kop' ont breekt natuurfijk ook niet 'De Ridderstee' waar het gezelschap bij de presentatie te gast was. Het blijkt dat deze boerderij in 1786 is gebouwd door Abraham Aleman. In het boekje wordt uitgelegd dat het geslacht Ale man afstamt van een bastaard van graaf Wil lem de Derde, die stief in 1337. Abraham Aleman kreeg van de stadhouder Willem de Vijfde de erefunctie luitenant-kolonel, zon der dat hij ooit een militake opleiding had genoten. De sabel en het fraaie uniform die bij deze functie behoorden zijn lang op de Ridderstee bewaard gebleven. Deze Abra ham werd in 1814 opgenomen in de Ridder schap van Holland; vandaar de naam Rid derstee. Piet Santifort - de huidige bewoner - stamt af van een broer van Abraham Ale man. De heer en mevrouw Santifort waren ver guld dat zij op de stoep van hun Ridderstee het eerste exemplaar van 'Landleven op de Kop' in ontvangst mochten nemen. Het tot standkomen van het boek zou moeilijk geweest zonder hulp van de Rabobank Westflakkee. De heer Tuk, directeur van de bank, was blij dat de bank een dergelijk ini tiatief kon steunen. Volgens Tuk is er aan de hand van het boekje veel meer te ontdekken van de cultuur op de kop van het eiland. Als slot van de bijeenkomst op de Ridderstee had Heerschap - tot genoegen van de aan wezigen - nog een verhaal opgediept uit het rijke 'Landleven op de Kop'. Het boek dat ook een schakel is in de Cul turele Kralenketting is in de boekhandel te koop voor 8,95. Leden van de Rabo bank Westflakkee kunnen het boekje voor 6,95 verkrijgen. niet de goede raad, maar het gebod om te feesten! De kerkdienst heeft wat haar betreft een tweeledig doel; ten eerste om daar bezig te zijn tot eer van God, in de tweede plaats om elkaar te ontmoeten en handreiking te verrichten. Over het maken van een preek, waarvoor ze trouwens liever het woord 'overweging' gebruikt, doet Martha de hele week. Op maandag begint ze met de lezing van het Woord, dat ze in het rooster vindt; door de week groeit dan in haar gedachten de over denking, die ze aan het eind van de week in één middag aan het papier toevertrouwt. Het maken van zo'n preek is een hele klus, maar Martha ervaart het als een groot voorrecht dat ze dit mag doen: "Ik ben gewoon vrijge steld voor deze taak. Ik ben er vaak heel ver wonderd onder dat ik dit mag doen." Als Martha aan het eind van het gesprek de vraag gesteld krijgt of ze nog iets speciaals kwijt wil, dan herhaalt ze de wens die ze al eerder uitte en die ze zal blijven koesteren: "Ik hoop heel erg op een goede, echte samenwerking en wederzijds respect in het contact met de andere kerken. Ook die, waarvan we zouden denken dat we niet hele maal in eikaars verlengde liggen. We zijn tenslotte voor God allemaal evenveel waard. Ook als predikanten onderling. Laten we elkaar respecteren, waarderen en herkennen als volgelingen van Jezus. Daarbij hoeven we echt niet sprekend op elkaar te lijken; laten we het elkaar gunnen te mogen zijn die we zijn." OUDDORP - De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbestrijding, het Konin gin Wilheknina Fonds (KWF), heeft in Oud dorp 4871,50 opgebracht. Dit geld wordt besteed aan projecten op het terrein van wetenschappehjk kankeronderzoek, voor lichting en patiëntenbegeleiding. De KWF afdeling Ouddorp bedankt iedereen hartelijk voor zijn of haar bijdrage. Speciaal dank aan de collectanten voor hun geheel belangeloze inzet voor dit goede doel! Voor lederen die daarin géintereseerd is, wordt op zaterdag "20 september georgani seerd: - een dagtocht op het Haringvliet met de 'Iris', een klassieke zeillogger uit 1916 met aansluitend - een diner in hotel 'De Gouden Leeuw' te Goedereede (middeleeuwse gezellig heid). Het programma voor deze dag luidt: - 10.00 uur: welkom aan boord van de 'Iri- si' in de Binnenhaven te Stellendam. (inclusief koffie, gebak en lunch aan boord); - 16.00 uur: afmeren in Stellendam (drank je aan boord); - 18.00 uur: ontvangst in Hotel 'De Gou den Leeuw' (diner, excl. dranken). De deelnamekosten bedragen 79 per per soon, te betalen bij aanmelding. Voor een dagtocht dienen minimaal 10 en maximaal 25 deelnemers zich te hebben aan gemeld. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het team van 'De Gouden Leeuw': Daniel en Christoph Roder, tel.: 0187-491371, óf bij Ben Bos van de 'Iris', tel.: 06-22564378. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Van vrijdagmiddag vijf uur tot maandag morgen acht uur heeft voor heel Goeree- Overflakl<ee dienst de Centrale huisartsen post Goeree-Overflakkee, Langeweg 70, Middelharnis, tel. (0187) 480447. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts A. Ser- ra, tel. 642091 (van 11.00 tot 11.30 uur). VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK 'NATALIA' Paviljoen Ziekenhuis, Stationsweg 22 dl., WO., do, spreekuur volgens afspraak 9.00-12.00 uur tel. spreekuur. APOTHEKEN APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Telefoon 6015 80 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. Op zaterdag van 10.00-12.00 uur. APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Geopend op werkdagen: 8.30-17.30 uur Op zaterdag van 12.00-13.00 uur. Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-17.30 uur. Apotheek St. Joris* St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 48 72 77. Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-18.00 uur Op zaterdag van 10.30-11.30 uur. Buiten openingstijden van de apothel<en kunt u bel len voor dringende spoedrecepten met het centrale dienstnummer apotheken Goeree- Overflakkee: 689957. U wordt dan doorverbonden met de dienstdoende apotheek. De dienstdoende apotheek is op zon- en feestdagen extra geopend van 11.30-12.00 uur en 17.00-17.30 uur DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; Dierenkliniek Goeree-Overflakkee, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet-advi- sering, maatschappelijk werk, Gezondheid Sen/ice en uitleen van verpleeg- en hulpmiddelen: bereikbaar via Zorglijn ZHE, tel. (0181) 62 62 26 (alleen bij spoedgevallen 24 uur per dag). Thuiszorgwinkel, Goudenregenplein 9, Spijkenisse: ma.-vr. 9.00-17.00 uuren za. 10.00-12.00 uur, tel.(0181)67 97 00 Lotgenotencontact, voor vrouwen die borstkanker of DOOR Werner Bloemendaal Hartje zomer op de 'Rienl<"? Rijp op de pannendal<en? Straat en trappetjes beijsd? Verl<eerde voorstelling van zaleen? Sneeuw op het l<erl<eiland? Kinderen gekleed in zomergoed? 'n Wonderlijl< samenspel; wat licht soms met de werlcelijkheid doet! 't Is maandag; de bomen groen in 't blad. De was ligt op 't oude kerkhof te bleek. De vrouwen hebben 't daar gebracht. Dat doen ze iedere week. De kinderen zijn hier niet naar school. Na vieren of een dage thuis? Waar zouden ze wonen; even verderop? Of links in 't oude Weeshuis. 't Stille rimpelloze water in de ronde Kerkgracht wordt doorniets verstoord. Zelfs geen zwanenpracht. gynaecologische kanker hebben (gehad) en voor vrou wen die een miskraam of vroeggeboorte hebben gehad: Bel de Zorglijn ZHE vla (018162 62 26; u wordt dan zo snel mogelijk teruggebeld door een lotgenote. ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dlllenburg', Jul. v. Stolberglaan 19, Middelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE WAARDEN regio Hoeksche Waard Dp 7f\pi(Offfp C De Vriesstraat 2, 3261 PC Oud-Beljeriand Postadres: Postbus 1202, 3260 AE Oud-Beijerland. Tel. (0186) 61 20 55 Fax (0186) 62 09 68 Email: kzhw@planet.nl Vi/ebsite: www.kraamzorg.org Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg De Waarden geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud-Beljeriand. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op werkdagen via bovenstaand tel.nummer. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Hellevoetsluls. Tel. (0181) 391440 Fax (0181325898 Bevalllngslijn (018131000 (24 uur per dag bereikbaar) vww.kraameiland.nl info@kraameiland.nl Al meer dan 50 jaar één van de grootste aanbieders in de regio. Kraamzorg de Eilanden, de eerste ISO 9002/HKZ gecertificeerde kwaliteitskraamzorg-organi satie van Nederland, staat bekend cm garantie van zorg en hoge kwaliteit. Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFLAKKEE'. Tel. 6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel. 48 4916; fax (010) 438 94 09 e-mall: buro.rotterdam@slachtofferhulp.nl Geopend: dinsdag 9-12 uuren 14-16 uur. Slachtofferhulp biedt praktische, juridische en emotionele ondersteuning (kostenloos) aan slachtoffers van misdrijven en verkeersongelukken. NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 49 90 00. ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EIUNDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030J 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, tel.(0187)651661, NED. LEVERPATIËNTEN VER. Reglo-kontaktpersoon: H.G.Snauw-vd. Krol, 6318 21 NEDERUNDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethische vragen rondom het levenseinde: tel. (0318) 54 78 78 WERKGROEP V.B.O.K. OP GOEREE-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind (0900) 202 10 88 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 460 50 70 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING Borstvoedingsorganisatie LLL, tel. 68 44 33 Voor klachten omtrent de behandeling in de Gezondheids zorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overlijd' tot 11 e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar voor aan vragen voor thuiszorg en verzorging- en verpleeghuis: tijdens spreekuur van 13.00-14.00 uur. Of tijdens kantooruren via de zorglijn: tel.(0181)626226. VRIJWILLIGE THUISHULPCENTRALE verleent hulp en ondersteuning aan thuiswonende men sen met dementie, aan mensen met handicap en/of chronische ziekte, tel. (078) 6483730 STEUNPUNT MANTELZORG regio Zuid-Holland Zuid Ondersteuning voor mantelzorgers Tel. SPD Telezorg 0900-2020672 0,10 p/m) SPD ZUID-HOLUND ZUID voor hulp aan mensen met een handicap en/of ontwikkelingsachterstand en hun ouders of verzorgers. Tel. SPD Telezorg 0900-2020672 0,10 p/m), fax (078) 6483776. Te bereiken van maandag t/m vrij dag van 08.00-18.00 uur en zaterdag van 10.00-13,00 uur. Vl/ebsite: www.spdzhz.nl. ROPARUN-HOSPICE CALANDO Tel. nr. 0187-609147 Faxnr. 0187-609148 VRIJWILLIGE THUISZORG CENTRALE CALANDO Tel. nr. 0187-609147 HET STEUNPUNT voor slachtoffers van seksueel geweld, 24 uur per dag gratis telefonisch bereikbaar voor een vertrouwelijk gesprek en informatie: 0800-2358774. YPSILON: Vereniging van familieleden van mensen met schizofrenie of een psychose. Inl.; N. Bernouw, tel. (0181) 661978. Landelijke help desk: (010) 4045166 (op werkdagen) of Internet: www.ypsilon.org. E-maii: ypsilon@ypsilon.org. Jeugdhulpverlening Jeugdzorg ZHE Huipveriening aan kinderen/jongeren en/of ouders. Tel. (0181) 625022 (tijdens kantooruren) voor een afspraak op het eiland, ASTMAFONDS AFD. GOEREE-OVERFLAKKEE Overdag bereikbaar via tel, (0187) 632554 DIABETES INFORMATIE POST Hans Pijl, Azaleastraat 39, 3251 CA Stellendam Telefonisch spreekuur dagelijks van 20.00 tot 21.00 uur via telefoonnummer (0187) 491830. Via e-maii: iohapiil@prettel.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6