Meer dan elfduizend doden door de warmte i eb Nieuws Terug naar vroeger op de Kop van Goeree PREDIKBEURTEN Ruud Wuite exposeert in uit de kerken Door het Woord bewogen EIIAI1|»f-raEIJW5l EHBO-opleiding Rode Kruis Goeree e.o. Cursus kantklossen Resultaat rommelmarkt GoSpecial, een andere kerkdienst VRUDAG 12 SEPTEMBER 2003 Zonder familie in een massagraf Amsterdam Berichten van meeleven W. H. Velema EIIAI1DEI1-I1IELW5 Zondag 14 september 2003 Alledaags Oude-Tonge dr. Daniël den Hoedkliniek Een advertentie in Eilanden-Nieuws tieeft altijd succes PAGINA 2 Je staat ervan te kijken. Meer dan elfduizend doden deze zomer door de warmte. Een hoge concentratie van .sterfgevallen in Parijs. Wie op dit onrustbarende feit wat afdingen wil, kan dat doen. Ook zonder de hitte van deze zomer zouden er heel wat mensen zijn gestorven. Doe daarom niet al te geschokt en wees niet paniekerig. Ik begin met opzet met deze wat verzachten de zinnen. Men kan mij in geen geval ervan beschuldigen dat ik de feiten overdrijf. Niettemin: de feiten liegen er niet om. Vijf- en-zeventig mensen zijn in een massagraf 'ter aarde besteld', omdat hun herkomst onbekend was. Van hen waren er die een aantal weken in een koelwagen 'opgebaard' hadden gelegen. Men wist niet wat men ermee aan moest. Tenslotte werden ze dan in een graf als naamlozen, onbekenden, bijeen gebracht. Het trof mij dat de Franse president bij hun begrafenis aanwezig wilde zijn, terwijl de journalisten de toegang tot de plechtigheid ontzegd was. Waarom mocht de pers er niet bij zijn? Werd dit hele gebeuren ervaren als een nationale schande? Mocht die schande niet op de plaat en in de pers worden vastge legd? Ik weet het niet. Wel trof het mij dat de berichtgeving niet eensluidend was. De pers noemde verschillende aantallen; ook ver schil in aantal van hen die anoniem gestor ven en begraven zijn. Behalve door de hoge aantallen ben ik getroffen door de berichten dat familie ont brak bij de begrafenis. In de pers werden ver.schillende oorzaken genoemd. Familie was met vakantie in het buitenland of nam gewoon de moeite niet om bij de begrafenis aanwezig te zijn; of was er bang voor straks de rekening gepresenteerd te krijgen. Na tuurlijk moet men nadere details kennen om een billijk oordeel te vellen. Eén conclusie mag wel duidelijk zijn; Dui zenden bejaarden zijn in en om Parijs deze zomer overleden, zonder dat familie zich om hun begrafenis bekommerde. Dat betekent ook, dat de familie geen aandacht heeft ge schonken aan het stervensproces. Deze - vaak hoogbejaarde - mannen en vrouwen zijn in eenzaamheid gestorven, in elk geval zonder begeleiding en aandacht van de fami lie. Ik vind dit een ontstellende conclusie. Wat een leed om op zo'n hoge leeftijd te sterven, zonder familie aan je sterfbed. Die hielden het voor gezien en hadden geen belangstel ling voor deze mensen, verwanten, in hun laatste levensdagen. In wat voor maatschappij leven we, dat dit mogelijk is? Laten we niet te hard roepen. Onlangs kreeg ik cijfers onder ogen van wat jaarlijks in Amsterdam gebeurt. Daar ster ven vijfhonderd mensen zonder dat iemand bij hun sterfbed is. De helft van dat aantal worden begraven door - laat ik maar zeg gen -: ambtenaren van het stadhuis. Ver wanten zijn niet te vinden of willen niet komen, als ze al getipt kunnen worden. Zeker, zo erg als in Parijs is het kennelijk in Amsterdam nog niet. Maar de Amsterdamse cijfers geven toch ook te denken. Ik ga nu weer terug naar Parijs. Intussen ver geet ik niet dat ook in andere landen en in andere (wereld)steden vergelijkbare situ aties zich voordoen, zij het misschien met wat minder extreme getallen. Wat intens triest dat mensen sterven zonder dat er familie bij hen is. Ten dele is de fami lie onbekend. Het zal vaker voorkomen dat de famihe, om welke reden ook, er niet bij wil zijn - noch bij het sterfbed noch bij de begrafenis. Een uiting van onachtzaamheid, ja zelfs van onverschilligheid ten aanzien van verwanten. We lezen in Mattheus 24:12 in verband met de eindtijd, dat de liefde van velen zal verkouden. De berichten uit en over Parijs zijn daarvan een treffende illustratie. Geen gevoel voor. geen mededogen met hen die zelf niet meer kunnen. In eenzaamheid sterven ze; er is zelfs geen graf om hen in neer te leggen. Een massagraf wordt hun laatste rustplaats. De pers mag er niet bij zijn om dit op de plaat of op papier vast te leggen. In 'EUanden-Nieuws' staan van tijd tot tijd heel wat rouwadvertenties. Familie, buren, vrien den, collega's, klasgenoten en welke andere relaties ook, wUlen publiekelijk uitdrukking geven aan hun meeleven. Dat gebeurt trouwens ook wel in de landehjke dagbladen. Eerlijk gezegd vraag ik me wel eens af, of dat nu in deze veelheid van berichten nodig is. Wat bedoelen de berichtgevers ermee? Wij willen in deze rij niet ontbreken? Als ik aan de berichten over de doden in Parijs denk, voel ik me beschaamd dat zulke vragen in mij opkomen. Wat een voorrecht dat er een gemeenschap is die kennis geeft van de lege plaats die er gekomen is door het sterven van deze man of vrouw, van dit kind. Ik blijf bij de gedachte dat een rouwbericht van vrienden, buren of collega's een door leefd rouwbericht moet zijn. Een groot aantal advertenties lijkt mij beter dan de leegte van een anonieme begrafenis in een massagraf. De conclusie mag zijn: laten we zuinig zijn op onze mede-menselijke contacten, zowel in dagen van ziekte als bij overlijden. Men moet het verlies zelf hebben meege maakt om te weten wat meeleven betekent. De berichten uit Parijs en omgeving zijn een aanklacht tegen het ontbreken van gemeen schapsgevoel in die samenleving. Laten wij, ook door gesprekken en contacten met elkaar, de gemeenschap hoog houden, waarderen en het meeleven met elkaar be vorderen, zoals ik onlangs schreef: in vreug de en verdriet. Weet u wat u moet doen als iemand plotse ling in elkaar zakt? Of als iemand zich ver slikt, een been breekt of een bloeding krijgt? Het Oranje Kruis Boekje bevat de leerstof bij de cursus voor het officiële diploma Eer ste Hulp (EHBO). U leert in woord en beeld en stap voor stap wat u moet doen en waar om. Door een EHBO-opleiding te volgen, leert men snel en adequaat op te treden in dergelijke situaties. Het doel van de opleiding is het behalen van het officiële EHBO-diploma, om te kunnen assisteren bij het verlenen van Eerste Hulp; de duur van de opleiding is ongeveer zestien lesavonden van september tot en met apri; Aanvang is eind september; de lesavond wordt in overleg met deelnemers en docen ten in Ouddorp of Stellendam. Aanmelden: N.R.K. afdeling Goeree e.o.. Postbus 1, 3252 ZO Ouddorp, tel. 0187- 681885 of 06-55108348. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert een cursus kantklossen in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. In 5 lessen wordt u de grondslagen van kantklossen geleerd door de docente mw. M. PoUemans. Bij voldoende deelname zal de cursus begin nen op woensdag 24 september a.s. van 9.30 tot 11.30 uur. De kosten zijn 22,50 voor de cursus inclusief koffie en materiaal. De data zijn: 24 september, 8 oktober, 22 oktober, 12 november en 26 november 2003. U kunt zich opgeven via de SWO, tel. 641344 voor 17 september 2003. ctir. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaaI.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.27; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn ovedydensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. VlUerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mall: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar 35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP-Herv. Gem.Dorpskerk: 9.30 uur ds. P. de Vries, Elspeet en 18.30 uur ds. R. Oomen, Malawi. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. R. Oomen en 18.30 uur ds. R de Vries - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur br. J, Seele en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink, 15.00 uur GoSpecial en 18.30 uur ds. J. Smink de heer A. van Heus- den. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 8.45, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nabe- trachting/dankzegging Heilig Avond maal. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. H. van Gin- kel. Goes - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. R C. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. T. R. Rietveld, Ridderkerk en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. R C. Pettinga - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur dr. P. J. Visser, Den Haag, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. C. Mesu, Nieuw en St. Joosland - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur student Bakker - Van Weel Betliesda ziekenhuis ds. P. van Duijvenbode. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Smit, Putten en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. A. Belder - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. Scheijgrond-Verhulst - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp - CAMA Christenge meente, het Prieel, 10.00 uur E. de Water. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, voorbereiding Heilig Avondmaal en 14.45 uur ds. C. Gielen, interkerkelijke kerkdienst - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur H.A. en 15.00 uur ds, J. L. Lingen - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. A. J. Balk en 16.45 uur onbekend. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. C. de Groot en 18.00 uur ds. C. Oorschot - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 15.00 uur student E. Bakker. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Sommelsdijk, voorbe reiding HeiUg Avondmaal en 18.00 uur ds. A. Belder, Nieuwe Tonge. Vrijdag 19 september: 14.45 uur ds. D. J. van Eckeveld, Kockengen, hirwelijksbeves- tiging van J. A. van Dijke en A. C. Pip ping - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. A. Sam- som, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. J. H. Becker. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Arensman. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur kand. F. J. M. van Veldhuizen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. S. Rienstra, H.A. en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Boer. Monumenten zijn beslist een dagje waard. Maar er zijn meer monumenten in ons land dan dagen in een jaar. Vandaar Monumentendag. Dan kunt u op één dag meerdere monumenten bezoeken en dat in de meeste gevallen gratis. De bekendste monumenten zijn overblijfselen en bouw sels uit vroeger tijd. Kastelen, tuinen en gebouwen spreken het meest tot de verbeel ding. Maar Monumentendag tvordt ieder jaar meer momentdag, een vluchtig bezoek aan een monumentaal gebouw en voort maar weer. Bezoek daarom monumenten nu het nog kan. Als het zo doorgaat hebben veel traditionele monumenten wel de status van een beschermd en bijzonder gebouw, maar is hun toekomstige bestemming onze ker. Achterstallig onderhoud en zelfs sloop bedreigen het cultuur historisch erfgoed. Eigenaren zijn zich niet altijd voldoende bewust van hun verantwoordelijkheid voor een monumentaal gebmw en wijzen al gauw richting overheid, als zou die groten deels moeten opdraaien voor de kosten van (achterstallig) onderhoud van hun privé bezittingen. Maar ook (lokale) overheden schieten soms te kort, getuige de nonchalance waarmee met historische panden en de andere 'land marks wordt omgegaan. Unieke gebouwen roepen om behoud en herstel. Molenstom- pen verdienen ook een betere bestemming, anders wordt de meezinger: Daar bij die molen.'een nostalgisch liedje. Het aantal panden en historische gebouwen dat jaar lijks de nodige aandacht krijgt en in aan merking komt voor restauratie weegt niet op tegen het groeiende aantal monumenten dat het zal moeten afleren tegen de tand des tijds. Huizen, boerderijen en andere gebouwen die niet bijtijds door eigenaar én overheid worden aangepakt gaan letterlijk de ondergang tegemoet. Voor samenstellers van boeken met foto's en prenten uit vroe ger tijden liggen gouden tijden in het voor uitzicht. De belangstelling voor het nostal gische verleden blijft onverminderd groot. Gaan we een toekomst tegemoet zonder een authentiek dorps- of stadsbeeld, met weinig tot geen monumenten Of liggen betere tij den in het verschiet? Ik luens u morgen een monumentale dag toe. De op 30 augustus gehouden ronunel- markt en het paalzitten hebben het prach tige bruto bedrag opgebracht van ruim 21.000 Euro (fl. 46.500). Op de rommel markt werd voor ruim 15.400 Euro aan spullen verkocht. De paalzitters zijn voor een bedrag van 5700 Euro gesponsord. De gewonnen prijzen en de prijswinnaars zijn: de fiets door de heer R T. Bakker, boodschappenmanden door de familie Johan v.d. Welle uit de Kerkring en de familie Knöps uit de Satumuslaan, Het gewicht van het krentenbrood (7200) gram is twee keer geraden. De bood schappenmanden zijn gewonnen door de familie Kom uit Nieuwe Tonge en fami lie Stegenga uit Oude-Tonge, Alle prij zen, ook van de vooraf verkochte loten, zijn thuis bezorgd. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers te weten: 1819, 3044, 3750, 2962, 1865, 3583, 3862, 3139, 1760, 2244, 2051, 1982, 3243, 2113, 3104, 3133, 1522, 3592, 2225, 3632,2097,2696,3722,2883 en 2163. NED. HERV. KERK Beroepen te Garijp (SoW gem.eente), P,R. Beintema te Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen; te Vriezenveen (Bethel- gemeente), A. Vlietstra te Katwijk aan Zee; te Hendrik-Ido-Ambacht (wijkgemeente Elim), W. J. Dekker te Reeuwijk. Aangenomen naar De Lier, L. J. T. Heu- velman te Aagtekerke; naar Rijssen (wijk 5), H. J. Lam te Nieuwerkerk a/d IJssel, die bedankte voor Apeldoorn (bw). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oudega (SmalUnger- land; SoW), A. H. Boschma te Steenwijk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Voorthuizen-Bameveld, A. P. Feijen te Hattem-Noord; te Middelstum, P. J. C. Colijn te Winschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen, te Benthuizen, te Borssele, te Brakel, te Dirksland, te Enkhui- zen, te Genemuiden, te Goudswaard, te 's- Gravenzande, te Hendrik-Ido-Ambacht, te Hilversum, te Hoofddorp, te Krimpen a.d. IJssel, te Leerdam, te Meeuwen, te Melis kerke, te Melissant, te Middelhamis, te Naaldwijk, te Nieuwdorp, te Oosterland, te Ouddorp, te Poortugaal, te Puttershoek, te Rijssen-West, te Rilland-Baht, te Rotter- dam-Alexanderpolder, te Rotterdam-Cen trum, te Rotterdam-IJsselmonde, te St. Annaland, te Stolwijk, te Sunnyside (VS), te Zwolle, te Urk en te Zwijndrecht, E. Hak- voort te Zwijndrecht; te Bodegraven, P. van Ruitenberg te Chilliwack (Can.); te Emmel- oord, R. Kallenberg te Arnhem; te Lelystad, J. J. van Eckeveld Ie Zeist; te Rotterdam- Zuid, L. Blok te Ermelo; te Middelburg- Centrum, Ie Vlaardingen en te Zoetermeer, G. Clements te Gouda; te Ridderkerk, C. Sonnevell te Veenendaal. Aangenomen naar Genemuiden, E. Hak- voort te Zwijndrecht, die bedankte voor alle andere op hem uitgebrachte beroepen. Ruud Wuite uit Goedereede exposeert van 11 september tot 6 november in de poli kliniek van de Dr. Daniel den Hoedkliniek in Rotterdam. Ruud (1968) schildert al 25 jaar en heeft in de loop der tijd een geheel eigen stijl ontwikkeld. Naast olie- en acrylverf maakt hij ook gebruik van aqua rel, potlood en oostindische inkt. Het in de Dr Daniel den Hoedkliniek ten toongestelde werk bestaat o.a. uit land schappen, (dieren)portrelten, wildlife en jachttaferelen en is vrijblijvend te bezich tigen tijdens kantooruren. Dit seizoen begint GoSpecial anders dan anders. Zondag 14 september staat er in de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp name lijk een film op het programma: 'Sterker dan Striemen'. Dit is een film van Open Doors, een organisatie die wereldwijd christenen ondersteunt die vervolgd worden vanwege hun geloof. 'Sterker dan Strie men' speelt zich af in Afrika en beschrijft op indringende wijze de nood van de christe nen in islamitische landen. De GoSpecial begint om 15.00 uur in de kerkzaal van de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp. De directe aanleiding tot het schrijven van deze 'boekbespreking' is niet de recente ver schijning van een a! dan niet interessante publicatie. De titel die u boven dit artikel ziet slaan, behoort bij een boek dal al zeven jaar geleden op de markt werd gebracht - en dat waarschijnlijk nog slechts antiquarisch is te verkrijgen. Toch is het niet zonder reden dat ik uw aandacht voor juist dit boek vraag. Vorige week hebt u in de linkerbovenhoek op pagina 3 van onze krant de aankondiging van een jubileum kunnen lezen. Een dubbel jubileum! Op 11 en 13 september aanslaan de gedenken prof. dr. W.H. Velema en zijn vrouw, samen met hun kinderen, twee bij zondere feiten; 50 jaar getrouwd en 50 jaar predikant. Helaas zijn de huiselijke omstan digheden zodanig dat de viering in kleine kring zal plaatsvinden. Een boekbespreking is niet de meest gebrui kelijke plaats om een felicitatie uil te spre ken. Toch doe ik hel dit keer. Ik neem de vrijheid om dat te doen namens de lezers kring van Eilanden Nieuws. Ik laat die gelukwens gepaard gaan met hel toewensen van Gods zegen en Zijn genadige ondersteu ning. Elke week weer dient prof. Velema ons met een beschouwing over een ethisch onder werp. Niet zelden bevatten zijn artikelen praktische raadgevingen en bruikbare richt lijnen. Ongetwijfeld zijn er velen onder onze lezers die de rubriek van prof. Velema niet graag zouden missen. 'Ethiek' wordt wel omschreven als: de wetenschap aangaande het handelen, of: de wetenschap aangaande goed en kwaad in het gedrag van mensen. Vele jaren lang was prof. Velema de ethicus van de Theologische Universiteit van de Christelijke Gereformeerde kerken te Apel doorn. Overigens was de leeropdracht van prof. Velema nog veel breder. Naast ethiek doceerde hij ook apologetiek, homiletiek en pastoraat. Vooral die laatste vakken zijn van groot belang voor de ambtelijke vorming van de aanstaande predikanten. Terzijde merk ik op dal prof. Velema ook een begaafd dogmaticus is. Samen met prof. J. van Gen deren schreef hij de Beknopte Gereformeer de Dogmatiek, een standaardwerk in de wereld van de gereformeerde theologie. In 1996 nam prof. Velema afscheid van de universiteit. Hel was ter gelegenheid daar van dat hem een boek werd aangeboden, een bundel die een bloemlezing uit zijn werk bevatte. Zoiets als een tuiltje bloemen. geplukt uil de gevarieerde tuin van zijn bre de arbeidsveld. Twaalf bijdragen van uiteen lopende aard, waarvan vier nog niet eerder waren gepubliceerd. Ze zijn gerubriceerd rond vier thema' s: 1ethiek, 2) samenleving, 3) prediking en 4) werk in de gemeente. Over de inhoud wil ik straks iels zeggen. Maar eerst wijs ik op de prachtige titel: 'Door hel Woord bewogen". Wie prof. Vele ma enigszins kent, weet dat de aanduiding 'bewogen' bij hem past. Op meer dan ééri manier zelfs. Zijn optreden heeft altijd iels van gedrevenheid geloond, vol van ijver en grote inzet. Vanuit de overtuiging dat een mens zijn talenten benutten moet. Vanwege de Heere die gaven en krachten geeft. Prof. Velema heeft dan ook geweldig veel werk verzet. Midden jaren negentig ontving hij een Zuid-Afrikaans eredoctoraat. De moti vering was dat hij 'zonder twijfel één van de meesf vruchtbare theologische auteurs in Nederiand is en mogelijk zelfs in Europa'. Prof. Velema deed en doet zijn werk ook met grote bewogenheid en betrokkenheid. En dikwijls gedurtd en onbeschaamd. In ethi sche zaken durt't hij standpunten in te nemen die haaks staan op het modieuze levensge voel van onze dagen. Dat heeft menig keer eenzaamheid en zelfs hoon opgeleverd. Dit alles brengt lot de vraag wat de drijfveer van zijn plaatsbepaling was en is. Bewogen, waardoor? De samenstellers van de afscheidsbundel hebben het goed verstaan: 'Door het Woord bewogen', namelijk door het Woord van de heilige God. Omdat het ten diepste gaal om de eer van de Heere - en zo om het heil van mens en samenleving. Hel is een voorrecht wanneer er in onze (post-)modeme maatschappij stemmen klin ken die terugroepen tot de heilzame dienst van de Heere en die sturing en steun willen geven om gefundeerd te staan in de stormen van onze lijd. Veel ruimte om op de inhoud van deze bun del in te gaan, heb ik niet meer. Mocht u in de gelegenheid zijn ze zelf ter hand te nemen, ik beveel het u aan. Ik volsta met het noemen van enkele thema' s die aan de orde komen. Waardering van het aardse leven, toegespitst op het gebruik van geid en goed (1.1). Geloofsbeleving in de christelijke school (2.1). Zichtbare liefde van Christus rond het levenseinde (2.3). Bevinding in de prediking (3.1). Ambt en heil (4.1). Pasto- raat en psychische moeiten (4.3). In het hart van de bundel staan twee fraaie' opstellen over het preken vanuit de Psalmen (3.2 en 3.3). Ze betreffen ook het hart van de zaak. Ik geef er een kort fragment uit weer.: "In de Psalmen worden de daden des Heeren herdacht. Men lette erop hoe vaak juist in Psalmen van vertwijfeling en van duisternis een beroep gedaan wordt op God.s daden in hel verieden. Zo gaal er voor de Israëliet van- het gedenken van de daden des Heeren een! machtige troost uit. Daar ligt voorliem altijd: weer de grond voor nieuwe hoop en uitzicht, ook al is het in hem en rondom hem donker. De daden des Heeren gedenken, betekent- voor hem zich daardoor laten leiden, daaruit; leven, daar telkens weer troost en kracht uit putten. Het is dus iets anders dan alleen maar overdenken van wal de Heere in liet verleden heeft gedaan. Het is uit de openbaring, die Hij daarin heeft gegeven, in het heden leven." Dit moge het deel van de lezers zijn. Dit; gedenken moge in het bijzonder aan prof. Velema en zijn vrouw in deze dagen gege- ven zijn. N.a.v.: Dr. Vf.H. Velema, Door het Woord bewogen. Uitgeverij J.J- Groen Zn., Leiden (1996). Paperback. Met portret. 224 pag. J.M.J. Kieviet Oude klederdrachten en oude RTM-trams brengen bezoekers terug in de sfeer van tijden van weleer. Tijdens de Open Monumentendag op 13 september sluit de RTM-stoomtram aan de Brouwersdam het zomerseizoen af met een speciale manifestatie rondom de Open Monumentendag. In de remise staat een model opgesteld van het emplacement Krooswijk in de Hoekse Waard. Buiten kunnen bezoekers tussen 11.30 en 17.00 uur enkele malen getuige zijn van het vervoer van stukgoed, melkbussen en post zakken per tram. In de RTM-tramtijd werden er veel goederen van allerlei pluimage vervoerd en ook nu zullen de vrijwilhgers van de museale RTM dit vervoer nieuw leven inblazen tussen tramremise en station Port Zélande. De kle- derdrachtgroep Eeuwkant komt 's middags hel eilandenkarakler bij de RTM benadruk ken. Uiteraard rijden er weer extra trams, waar onder een goederentram voor de fotografen, lussen de Remise en Port Zélande, vertrek om 12.45 en 14.15 uur, vanaf het RTM- museum aan de Punt-West. De reguliere museumstoomtrams vertrekken om 11.30 uur (diesellractie), 13.00 uur, 14.30 uur en 16.00 uur vanaf de remise. Bij grote drukte worden er om 13.55 en 15.05 uur extra die- sellrams ingelegd. Met deze Rollende Tram Monumenten sluit het RTM-museum het succesvolle zomerseizoen af. Tenslotte een opsteker in dure tijden: deze ene keer zijn zowel de toegang tol het muse um als één ril met de museumtram gratis!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2